MON próbuje zmienić ustawę o zadaniach przedsiębiorców i mobilizacji gospodarki. Po raz piąty

12 kwietnia 2019, 12:17
5dfafb_main
Fot. Huta Stalowa Wola
Reklama

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w piątek przygotowany przez MON nowy projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki. To już piąte podejście resortu do tego zagadnienia. Pytanie, czy przepisy zostaną przyjęte przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Choć projekt pojawił się na rządowych stronach internetowych 12 kwietnia, to jest opatrzony datą 11 stycznia 2019 r. Dokument liczy 41 artykułów na 28 stronach. Pod tekstem widnieją podpisy szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmunda T. Andrzejczaka, szefa Zarządu Logistyki P4 w SGWP płk Roberta Woźniaka oraz przedstawicieli Departamentu Prawnego MON – Dawida Stachurskiego (zastępca dyrektora) i Mileny Zawadzkiej (główny specjalista).

Projektowana ustawa ma określić zadania na rzecz obronności państwa realizowane przez przedsiębiorców, w tym tych o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Wskazuje też organy administracji rządowej właściwe w zakresie organizowania i sprawowania nadzoru i kontroli nad realizacją zadań na rzecz obronności państwa. W projekcie określono zasady realizacji oraz finansowania tych zadań oraz zasady pokrywania kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców i związanych z realizacją zadań obronnych w czasie pokoju. Ponadto projekt wskazuje zasady i zakres opracowania oraz uruchamiania programu mobilizacji gospodarki.

Jeden z proponowanych przepisów mówi, że przedsiębiorcy, na których nałożono zadania na rzecz obronności państwa, mogą w czasie pokoju ubiegać się o sfinansowanie kosztów związanych z realizacją tych zadań. Projekt wskazuje tu na koszty osobowe, administracyjno-biurowe, związane z wymogami ochrony informacji niejawnych, organizacją szkoleń, utrzymaniem mocy produkcyjnych, remontowych lub usługowych oraz realizacją zadań wynikających z goszczenia wojsk sojuszniczych.

Projektowana ustawa miałaby zastąpić ustawę o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców obowiązującą od 2001 r. MON próbuje doprowadzić do uchwalenia nowych przepisów niemal od początku obecnej kadencji parlamentu. Do tej pory RCL opublikowało pięć wersji projektu. Pierwsza nosiła datę z października 2016 r., kolejne – marca 2017 r., czerwca 2017 r., kwietnia 2018 r. i wreszcie stycznia 2019 r.

Publikacja projektu ustawy przez RCL z reguły oznacza początek uzgodnień z udziałem innych resortów oraz podmiotów pozarządowych. Tym razem jednak razem z projektem w internecie zamieszczono też 65-stronicowe zestawienie uwag wraz z informacją, które z nich zostały uwzględnione w całości, częściowo lub wcale.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w październiku lub listopadzie. Projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki jeszcze nie został zaakceptowany przez rząd, o przesłaniu do parlamentu nie wspominając. Jeżeli MON rzeczywiście liczy na jego uchwalenie w tej kadencji, musi się pośpieszyć.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
HanSolo
czwartek, 9 maja 2019, 14:54

1, Groszowe dotacje celowe dla przedsiębiorców, którzy zgodzą się na coś takiego. Tyle tylko, by nikt nie mówił, że nic nie ma, a ustawa zbędna. 2. Fortuny dla "koleżeńskich" kręgów biznesowych, które złożą co najwyzej jakieś deklaracje na piśmie, bez realnego odniesienia.

Bogusław Maśliński
środa, 17 kwietnia 2019, 12:24

Po raz piąty, pisać to ci potrafią, gorzej z wykonaniem. Nie jestem jedyną osobą która naciska Na własną produkcję, poprawę techniczną z zakładach. A nie zakupy np. helikopterów nielotów czy złomu z USA. W świecie tak niepewnym tylko krótkowzroczności doprowadziła do rozbrojenia MON. Pytanie, dlaczego zniszczono jednostkę rakietową tam gdzie służyłem. Liczyć na amerykanów. A nie spojrzycie jak załatwili Polskę Anglicy i Francuzi, II wś.

właściciel
poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 12:00

Czy będą rekwirować SUVy?

anakonda
środa, 22 maja 2019, 06:27

zamiast tak głupio pitolić trzea sobie asno powiedziec że czas wojny to czas wyżeczeń i poświecenia wiec jesli ktoś dorobił sie na tej ziemi to w jej obronie niech choc odda auto .To i tak jest małe poświecenie za to wyjątkowa konieczność

Troll i to wredny
wtorek, 30 lipca 2019, 16:31

Rozwiń definicję pojęcia ,,dorobił się". Jeżeli wpiszesz w Google ,,5 bilionów długu" to wyświetli Ci się jako pierwsza po reklamach ,strona money.pl Zapoznaj się z treścią. Sąd Najwyższy wyrokiem z 15 lutego 2017 r (III KK 347/16) wypowiadając się o przestępstwach przeciwko wiarygodności dokumentów ,stwierdził ,że fałszowanie np. umowy o pracę, umowy zlecenia, listy płac, harmonogramu robót, czasu pracy, grafiku pracy itp. nie jest przestępstwem. W 2019 r. zmieniają się przepisy kadrowe dotyczące archiwizowania dokumentów - zamiast formy papierowej i 50 lat, będziemy mieli lat 10 i formę elektroniczną. Żyjemy w Kraju w którym minimum 6 mln ludzi zostało pozbawionych praw pracowniczych (a chroni je Konstytucja). Oni nie są pracownikami, a jedynie płatnikami składek. Przynajmniej tyle osób plus ich rodziny, zostało pozbawione praw obywatelskich (chronionych Konstytucją). Oni aby wyżywić dzieci muszą przepracować 2-2,5 lub więcej etatu w m-cu. Ich rodziny ponoszą trwałą szkodę (to są gigantyczne koszty społeczne). Ci ludzie (bardzo często) utracili prawa obywatelskie (konstytucyjne) i to bez wyroku sądu. Jeżeli w czasie wyborów, ktoś jest w pracy po kilkanaście godzin dziennie i to w obie tury, to ma jeszcze jakieś prawa ?! W Polsce nie mamy problemu z 5 bilionami długu. Należy uwzględnić również to, że kilkanaście mln ludzi przez ostatnie 30 lat pracowało na czarno, lub na nieuzusowionych śmieciówkach...i trzeba ich będzie utrzymywać na godnym poziomie. Dochodzi koszt edukacji ludzi młodych chcących wyjechać z Polski, plus brak podatków i składek, które mogą wypracować. Jeżeli doliczymy koszt ustawy 447 i amerykańskie dywizje pancerne, które pomogą wymusić roszczenia, to leciutko przekroczyliśmy 10 bilionów... KKR i Bank Światowy prognozują korektę na światowych rynkach po 8 latach wzrostu. Prawdopodobieństwo wystąpienia załamania gospodarczego w 2020 r wyliczono na 100%. Poczekaj niech PKB Polski w kilka godzin spadnie do -0,8% rocznie, to zobaczysz jak tu będzie wesoło. 13,5 mln dorosłych Polaków nie pracuje. 5,7 mln w wieku czynnym zawodowo nawet nie szuka pracy (nie da się utrzymać z pensji 1633,72 zł netto, lepiej kraść i żebrać- zdecydowanie bardziej opłacalne). Z tych pracujących , grubo powyżej 1,8 mln przejada dochód narodowy, zamiast go wypracowywać. Na ile ocenisz (w skali od 1 do 10) , chęć ratowania tego systemu przez tych ludzi?! ...a chęć umierania za ten system ?! Oni już dzisiaj wiedzą, że jeżeli ZUS zakwestionuje jeden przecinek w dokumentach emerytalnych, to po przepracowaniu 40 lat będą konać z głodu pod mostem, bo to państwo od 1945 cały czas BEZKARNIE ich grabi. Kiedy to strzeli ? Za miesiąc ??? Za pół roku ??? Kiedy....?!

Korek
wtorek, 5 listopada 2019, 10:53

Sad but true. Podzielam zdanie .

HanSolo
czwartek, 9 maja 2019, 14:56

Nikomu SUV nie jest potrzebny. Rekwiruje się samochody terenowe 4x4. No chyba, że Mercedesa klasy G ktoś nazywa SUVem.

Zyga
niedziela, 21 kwietnia 2019, 13:24

Tak ale tylko z kratką. Wojsko odda też pełny VAT wiec starczy na bilet na ewakuacje za ocean hehe

wt
niedziela, 14 kwietnia 2019, 19:22

Oprócz firm są jeszcze osoby, które potrafią to i owo zrobić i warto skorzystać. Takie osoby zwykle "firmami" zwane nie mają obsługi administracyjnej i nie mogą lub nawet nie chcą zajmować się formalnościami. W tym wypadku wszystkie "specjalne" zamówienia składane przez państwowe instytucje specjalne powinny być już administracyjnie obrobione i podane tylko i wyłącznie do wykonania. W ten sposób można pozyskać bardzo dużo drobiazgu dobrej jakości.

MT.
sobota, 13 kwietnia 2019, 18:09

Czy jest ktoś, kto może mi odpowiedzieć na takie oto pytanie: dlaczego w naszym kraju programy mobilizacji gospodarki opracowuje (wg obecnych przepisów) i nadal ma opracowywać (wg projektu powyżej) Minister Obrony Narodowej, a nie Minister Gospodarki? W mojej ocenie Minister ON winien zgłaszać stosowne potrzeby w przedmiotowym zakresie oraz zajmować się mobilizacją Sił Zbrojnych (programy, plany, przygotowania, nadzór i kontrola). Skoro mowa o Programie Mobilizacji GOSPODARKI, to chyba organem kompetentnym winien być właśnie Minister GOSPODARKI. Co szanowni forumowicze o tym sądzicie?

Gestor
wtorek, 8 października 2019, 19:09

Witam, Doceniam jedyny rozsądny komentarz. Odpowiem prosto na zadane pytanie. Minister ON uzurpuje sobie prawo do opracowania Programu Mobilizacji Gospodarki bo nie wie o co w tym wszystkim chodzi. Minister ON nie jest świadomy dlaczego i ile prawdziwych potrzeb pozostaje poza tym programem. Wiem, że ta teza może budzić zdziwienie, ale jest weryfikowalna bo istnieje raport NIK na ten temat i "dyplomatyczne" odpowiedzi kontrolowanych instytucji na wnioski tam zawarte.

wiarus
piątek, 12 kwietnia 2019, 15:41

Rozdział 3, Art 13 i 14. Panowie w MON - zejdźcie na ziemię, lub zacznijcie myśleć, zanim będzie za późno. Czy wy także "możecie się ubiegać" o żołd? Mimo całej sympatii dla kraju i naszej obronności - prędzej zaorzę swój zakład, niż wykonam cokolwiek, na takich warunkach.

ooo
piątek, 12 kwietnia 2019, 15:22

Jak zwykle przedsiębiorcy. A może by tak nałożyć jakieś obowiązki na bywalców OPSów, budżetówkę, beneficjentów 500+ i innych zasiłków, co?

J23
poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 07:53

Zadania rozminowania i zwiad bojowy czekają..

Marek
wtorek, 5 listopada 2019, 10:57

A w czasie pokoju testy zderzeniowe szybowcòw bojowych.

Tweets Defence24