MON powołał pełnomocnika ds. inwestycji wynikających z umowy z USA

4 stycznia 2021, 14:00
Zrzut ekranu 2021-01-4 o 14.59.23
Fot. MON
Reklama

Płk Dariusz Mendrala został dyrektorem zakładu inwestycji NATO oraz pełnomocnikiem ds. realizacji inwestycji wynikających z umowy o współpracy obronnej między Polską a USA - poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.

"Wyznaczyłem pułkownika Dariusza Mendralę na stanowisko Dyrektora Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz pełnomocnika ds. realizacji inwestycji wynikających z podpisanej polsko-amerykańskiej umowy o współpracy obronnej. Gratulacje Panie Pułkowniku!" – napisał szef MON w poniedziałek na Twitterze.

Mendrala był od listopada 2016 r. zastępcą dyrektora departamentu budżetowego MON.

Umowa z 15 sierpnia 2020 r. reguluje kwestie jurysdykcji nad amerykańskimi żołnierzami w Polsce oraz wsparcia logistycznego dla amerykańskiej obecności wojskowej ze strony polskiej, w tym sprawy podziału kosztów utrzymywania obiektów wykorzystywanych przez wojska amerykańskie. Umowa jest uzupełnieniem deklaracji prezydentów Stanów Zjednoczonych i Polski z 2019 r., w których zapowiedziano zwiększenie liczby żołnierzy USA stacjonujących w Polsce z 4,5 tys. o co najmniej 1000 kolejnych. W listopadzie ub. r. prezydent Andrzej Duda ratyfikował umowę.

Reklama
Reklama

Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego zajmuje się realizacją zadań wynikających z programu inwestycji NATO w dziedzinie bezpieczeństwa (NSIP) – wspólnego finansowania projektów służących osiągnięciu przez sojusz założonych zdolności obronnych.

Obiekty wybudowane w ramach NSIP tworzą zasoby wspólnie wykorzystywane przez NATO, pozostając zarazem własnością państwa-gospodarza. Są to np. lotniska, bazy morskie, składnice amunicji, magazyny materiałów pędnych i smarów, systemy łączności, wojenne stanowiska dowodzenia, stanowiska rakiet przeciwlotniczych i ziemia–ziemia, a także instalacje radarowe.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Darek M. Radom
poniedziałek, 1 marca 2021, 18:51

Gratulacje. Porządny Oficer z ogromnym doświadczeniem . Powodzenia...

Darek M.
poniedziałek, 1 marca 2021, 18:45

Gratulacje. Porządny Oficer z ogromnym doświadczeniem. Powodzenia.

KrzysiekS
piątek, 8 stycznia 2021, 20:45

Pytanie kto rządzi w Europie Niemcy czy USA nie jest już tak pewne jak nawet miesiąc temu.

Tadeusz Masiowski
środa, 6 stycznia 2021, 18:04

Panie Pułkowniku Dariuszu trzymam kciuki za powodzenie, właściwa osoba na właściwym stanowisku. Pozdrawiam

Z prawej flanki
wtorek, 5 stycznia 2021, 18:54

Po co? Przecież Amerykanie jednostronnie ustalają co i gdzie chcą żeby było zrobione. Mało tego- mogą to robić ich firmy, jeśli tak sobie zażyczą. Nam tylko wystawiają faktury z terminem płatności 60 dni. Na takie warunki się zgodziliśmy.

db+
środa, 6 stycznia 2021, 22:38

Nie faktury. Kosztorysy wstępne. Na podstawie których my będziemy "z wyprzedzeniem zapewniać wkłady pieniężne na potrzeby Infrastruktury zapewnianej przez Polskę (IZPP) w terminie 60 dni od ich wstępnego zgłoszenia". I na przykład będziemy w terminie 30 dni os wniosku zwracać VAT jeżeli np żona pana kaprala USAF kupi sobie do domu lodówkę.

mały-pływak
wtorek, 5 stycznia 2021, 14:21

A umie pływać?

adleR
wtorek, 5 stycznia 2021, 10:20

W końcu właściwy człowiek na właściwym miejscu, powodzenia.

Glinnik
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 23:20

Ale po co?

Tweets Defence24