Reklama
Reklama

MON o szczegółach formowania OT. Powstają punkty informacyjne

20 stycznia 2017, 17:33
WOT Macierewicz

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz otworzył na terenie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku punkt informacyjny dla kandydatów do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Docelowo w Polsce zostanie utworzonych 17 brygad obrony terytorialnej (68 batalionów lekkiej piechoty i 314 kompanii lekkiej piechoty – z głównym założeniem „kompania OT w każdym powiecie”).
Reklama

Otwarcie Punktu Informacyjnego to historyczny dzień, nie mniej istotny jak obecność wojsk amerykańskich w Polsce - mówił minister w Białymstoku. To wydarzenie oznacza oficjalne uruchomienie tego typu punktów na szczeblu WSzW i WKU na terenie całego kraju.

Głównym zadaniem uruchomionego dzisiaj, symbolicznie w Białymstoku, a praktycznie w całym kraju na szczeblu każdego WSzW i WKU – punktu informacyjnego - będzie udzielenie informacji, osobom zainteresowanym podjęciem Terytorialnej Służby Wojskowej. PI będą również przyjmowały wnioski oraz rejestrowały ochotników, a w przypadku osób spoza rejonu odpowiedzialności będą przekazywały ich dane do WKU właściwych ze względu na adres zamieszkania lub czasowego pobytu powyżej 3 miesięcy. W PI będzie również można uzyskać informacje na temat wolnych stanowisk oraz o planowanych terminach i miejscach szkoleń podstawowych organizowanych przez jednostki wojskowe WOT z administrowanego terenu.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, sił powietrznych, wojsk specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. WOT mają być lokalnym filarem systemu bezpieczeństwa Polski. Będą obecne na najniższym poziomie administracji terenowej, co pozwoli na efektywną współpracę cywilno-wojskową i znaczące wsparcie wojsk operacyjnych. W obecnej sytuacji geopolitycznej Wojska Obrony Terytorialnej są jedynym, relatywnie szybkim, tanim i skutecznym sposobem odbudowy krajowego bezpieczeństwa militarnego.

Bezpieczeństwo musi być gwarantowane przez własne zdolności obronne Polski. Wojska Obrony Terytorialnej zwiększą nasze możliwości obronne przez zakorzenienie w społeczności lokalnej, przez nabycie zdolności zwalczania dywersji, zwalczania tego, co nazywamy agresją hybrydową.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz mówił, że brygada podlaska jest już w zasadzie gotowa, na początku kwietnia - jak zapowiedział - ma się odbyć przysięga ochotników.

Etapy budowy WOT

Zgodnie z zatwierdzoną przez Ministra Obrony Narodowej w dniu 24 kwietnia 2016 roku Koncepcją utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej proces formowania oddziałów i pododdziałów WOT rozłożony został na lata 2016 – 2019. W trwającym aktualnie I etapie, obejmującym lata 2016 – 2017, utworzono Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT) z dyslokacją w Warszawie, sformowano trzy Dowództwa Brygad Obrony Terytorialnej (Białystok, Lublin, Rzeszów) oraz cztery bataliony lekkiej piechoty (Białystok, Siedlce, Lublin, Rzeszów). W 2017 roku planuje się sformowanie pozostałych 11 batalionów lekkiej piechoty.

W drugim etapie, w latach 2017 – 2018, zakłada się sformowanie kolejnych trzech brygad w Olsztynie, Ciechanowie i Radomiu, obejmie to sformowanie dowództw brygady i po jednym batalionie lekkiej piechoty. W tym etapie do końca 2018 roku planuje się rozwinięcie kolejnych, łącznie dziesięciu batalionów lekkiej piechoty.

W etapie III obejmującym lata 2018 – 2019 zakłada się rozwinięcie 5 brygad obrony terytorialnej dyslokowanych w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim i małopolskim. W etapie IV obejmującym lata 2019 – 2020 planuje się sformowanie 6 brygad obrony terytorialnej rozmieszczonych w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim. 

Propozycja służby w Wojskach Obrony Terytorialnej kierowana jest do wszystkich osób, zarówno cywili jak i wojskowych i ma prowadzić do umocnienia zdolności obronnych Polski. Ci, którzy zdecydują się skorzystać z takiej możliwości będą mieli szansę na podpisanie kontraktu od 1 do 6 lat w ramach OT. Szczegółowe informacje dotyczące przyjęcia do służby będą dostępne we właściwych dla miejsca zamieszkania Wojskowych Komendach Uzupełnień.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Tomek72
piątek, 20 stycznia 2017, 18:34

To nie jest to co sobie wyobrażałem, ale i tak o NIEBO LEPIEJ NIŻ DO TEJ PORY (przez ostatnie 8 lat). Dużym plusem OT jest to, że są po to aby odstraszać, nie zaatakują przeciwnika na jego terytorium (nie da się wysłać OT do Iraku, czy Syrii). IMHO - Broniąc własnego podwórka są ZMOTYWOWANI NA MAXA! O wątku ekonomicznym pisałem wielokrotnie, żołnież zawodowy "KOSZTUJE CAŁE ŻYCIE" - od szkoły, przez służbę i emeryturę ... Żołnierz OT - będąc na co dzień w pracy - GENERUJE PKB (także zarabiając na "żołnierza zawodowego"). Żołnierz zawodowy jest NIEZBĘDNY! Ale OT może (a w naszych warunkach ekonomicznych MUSI), SKUTECZNIE uzupełniać działania "armii zawodowej"

kol
sobota, 21 stycznia 2017, 00:38

Tak w ogóle do czego nam ta OT bo cały czas słyszę frazesy typu "odstraszanie", "uzupełnianiae", "partyzantka", "rozpoznanie...!" itp. Co takie wojska mogłyby zrobić w przypadku ataku armii zawodowej? Czy przez 24 dni w roku możemy być pewni, że WOT będą umieli zrobić dobre rozpoznanie jakiejkolwiek jednostki liniowej bądź nawet specnazu?

PPP
piątek, 20 stycznia 2017, 22:26

Może i jest tańszy od zawodowego ale o wiele gorzej wyszkolony a taki długo nie powojuje, poza tym są spore braki w wojskach operacyjnych które należy uzupełnić w pierwszej kolejności więc OT w tej sytuacji to problem bo idą na nią pieniądze które są potrzebne gdzie indziej

Były zolnierz
piątek, 20 stycznia 2017, 17:40

Bravo..Bravo..Bravo..!

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama