MON o Caracalach: Dr Berczyński bez związku z przetargiem

14 kwietnia 2017, 16:28
Ec725 Caracal
fot. J.Sabak

Rzeczniczka prasowa MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz poinformowała, że rezygnacja z kontraktu na śmigłowce Caracal nastąpiła na skutek niewywiązania się z zobowiązań offsetowych przez stronę francuską. Komunikat pojawił się w związku z wywiadem udzielonym przez dr Wacława Berczyńskiego Dziennikowi Gazecie Prawnej. "Nie wiem, czy pani wie, ale to ja wykończyłem Caracale" – powiedział dr Berczyński.

W komunikacie MON czytamy, że procedura offsetowa w postępowaniu na dostawę śmigłowców dla SZ RP realizowana była przez ministra właściwego do spraw gospodarki (aktualnie Ministra Rozwoju i Finansów). Minister Gospodarki Zarządzeniem z dnia 22 grudnia 2014 r. powołał Zespół do zbadania ofert offsetowych oraz przeprowadzenia negocjacji w celu zawarcia umowy offsetowej związanej z dostawą śmigłowców dla SZ RP. W skład 19-osobowego Zespołu, któremu przewodniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki weszło 7 delegowanych przedstawicieli MON (Inspektorat Uzbrojenia, Departament Polityki Zbrojeniowej, Dowództwo Generalne RSZ, Inspektorat Wsparcia SZ, Biuro do spraw Umów Offsetowych).

4 października 2016 r. Minister Rozwoju poinformował Zamawiającego, że z uwagi na brak możliwości osiągnięcia porozumienia z Airbus Helicopters zmuszony jest uznać negocjacje umowy offsetowej za zakończone. - Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. - informowało Ministerstwo Rozwoju. Decyzja o wskazaniu maszyn Caracal została podjęta przez poprzednie kierownictwo MON w 2015 roku. Planowano pozyskanie 50 wiropłatów, za ponad 13 mld zł. Wybór Caracali był od początku krytykowany przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, włącznie z obecnym szefem MON Antonim Macierewiczem.

Rzecznik resortu podkreśla, że wypowiedź dr Wacława Berczyńskiego nie ma żadnego związku z prowadzonymi i zakończonymi negocjacjami umowy offsetowej ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal. Wacław Berczyński nie był członkiem Zespołu do zbadania ofert offsetowych oraz przeprowadzenia negocjacji w celu zawarcia umowy offsetowej, nie wypowiadał się na ten temat, nie informował Ministra Obrony Narodowej o swoim stanowisku i nie miał żadnych podstaw do wpływania na kształtowanie się decyzji Ministerstwa Rozwoju i Finansów.

Mjr Pęzioł-Wójtowicz zwraca uwagę, iż Przewodniczący Podkomisji wykonuje swoje zadania na podstawie decyzji nr 274/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 sierpnia 2016 w sprawie powołania podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego.

Wacław Berczyński w rozmowie z Magdaleną Rigamonti mówił o pracach podkomisji do spraw ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, swojej karierze zawodowej i zakupie Caracali. "Nie wiem, czy pani wie, ale to ja wykończyłem Caracale" – powiedział Wacław Berczyński, nazywając kontrakt "przekrętem". Stwierdził, że był bardzo zaniepokojony informacją o zamiarze zakupu przez Polskę śmigłowców Caracal. 

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Rrr
piątek, 14 kwietnia 2017, 22:47

Jak można nie wywiązać się ze zobowiązań offsetowych gdy nie doszło do podpisania umowy offsetowej. Powinno być - nie osiągnięto porozumienia co do warunków umowy offsetowej!

.
piątek, 14 kwietnia 2017, 21:41

Caracale powinny byc zakupione

Bombel
sobota, 15 kwietnia 2017, 15:00

Ale nie w tej cenie

CB
piątek, 14 kwietnia 2017, 21:26

To, kogo oni zatrudniają w MONie, różnych komisjach i podkomisjach oraz firmach zbrojeniowych, mogło by być powodem do śmiechu i kanwą kabaretów, gdyby nie to, że my za to płacimy i w dodatku to się staje po prostu niebezpieczne dla naszego kraju...

xyz470
sobota, 15 kwietnia 2017, 09:55

Coś chyba jest na rzeczy. Jakieś ziarno prawdy w tej wypowiedzi jest.

Trapi
sobota, 15 kwietnia 2017, 09:30

Moim zdaniem tą sprawą powinna sie zająć prokuratura, bo jesli to jest prawdą ze Berczyński uwalił Caracale to powinien otrzymać zarzuty bo mamy tu do czynienia z przestepstwem z art 224 kk a takrze z przestepstwem z art. 305 k.k. oraz pogwałceniem art. 200 ustawy Prawo zamówień publicznych

Dr
piątek, 14 kwietnia 2017, 19:34

Nasuwa mi się jeden wniosek: otóż powinniśmy wtedy dokończyć przetarg, zakupić od Francuzów Caracale i sprawa śmigłowców wielozadaniowych byłaby zakończona. A tak nie mamy NIC. A widząc poczynania MON-u jedzcze długo długo nie będzie ta sprawa dokończona.

sojer
piątek, 14 kwietnia 2017, 19:26

Ani Berczyński, ani Macierewicz. Najbliżej prawdy byłoby stwierdzenie, że Caracale uwalił Morawiecki, ale raczej pod presją MON, związków i lobbystów z USA. Zakończenie negocjacji było zielonym światłem dla Antka do ogłoszenia zakupu Black Hawków, czego spodziewaliśmy się od ponad roku, a co zapowiadał jeszcze poseł Macierewicz.

Tweets Defence24