MON: najnowsze Abramsy dla Polski

13 lipca 2021, 17:07
1000w_q95
Fot. sgt. Calab Franklin
Reklama

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało konferencję z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka, która odbędzie się 14 lipca 2021 roku. Jej tematem będzie ujawnienie szczegółów dot. pozyskania przez Polskę czołgów podstawowych Abrams.

Już w środę, 14 lipca 2021 roku, o godzinie 11:00 w Wesołej, gdzie znajduje się dowództwo i sztab 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, odbędzie się konferencja prasowa z udziałem szefa resortu Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, będący zarazem przewodniczącym Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Jej tematem będzie przekazanie szczegółów dotyczących pozyskania przez Siły Zbrojne RP amerykańskich czołgów podstawowych M1A2 Abrams SEPv3.

Czołgi te są najnowszym wariantem, wprowadzonym niedawno na uzbrojenie US Army. Względem poprzednich ulepszono opancerzenie, zwiększając zarazem przeżywalność załogi. Do ochrony czołgu warto dodać także system przeciwdziałania zdalnie odpalanym ładunkom wybuchowym jak i nowe wewnętrzne systemy przeciwpożarowe.

Modyfikacjom uległa również jednostka napędowa. Udoskonalono alternator, pierścień poślizgowy jak i moduły Hull Power Distribution Unit (eHPDU)/Common Remote Switching Modules (CRSM) i system monitorowania akumulatorów (BMS). Dodano pomocniczy agregat zasilający. Poprawiono również system łączności. Znaczna część modyfikacji dotyczyła architektury elektronicznej czołgu i systemu generowania energii, tak aby był on dostosowany do ewentualnych dalszych usprawnień. Wprowadzono także nowe systemy łączności.

Zmodyfikowano także system kierowania ogniem, poprzez dodanie systemu Ammunition Data Link, pozwalającego na przesyłanie informacji do kompatybilnych z nim pocisków, takich jak przeciwpancerny kinetyczny M829A4 Advanced Kinetic Energy (AKE) oraz odłamkowo-burzący/wielozadaniowy XM1147 Advanced Multi-Purpose (AMP). W zmianach, jakie nastąpiły w czołgu, znalazło się także miejsce dla zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia CROWS-LP.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 723
Reklama
Los Polski
niedziela, 18 lipca 2021, 16:08

Napęd nadal pozostał paliwożerny i kłopotliwy w codziennym użyciu, przez co koszty eksploatacji Abramsa są nawet o 40 proc. wyższe, niż porównywalnych czołgów. Niektórzy twierdzą, że w pełni poprawną eksploatację czołgów rodziny M1 jest w stanie zapewnić jedynie US Army – bądź co bądź najbogatsze wojska lądowe na naszej planecie. Silnik można oczywiście wymienić, testowano kilka alternatywnych źródeł napędu M1 (amerykańskich i niemieckich), ale to oznacza kolejne, niemałe, nakłady. Nie dziwi więc, że M1 Abrams używany jest tylko przez państwa, które zakupiły go w ramach podtrzymywania dobrych stosunków z Waszyngtonem

Los Polski
niedziela, 18 lipca 2021, 16:05

Poza dużymi ilościami powietrza, silnik wymaga także wielkich ilości paliwa – lotniczego JP-8. Dla US Army dostarczanie nafty lotniczej do czołgów nie stanowi problemu z racji na powszechność śmigłowców w jej szeregach, ale nastręcza pewnych trudności innym użytkownikom (np. w Australian Army). Turbina ma tę zaletę, że jest stosunkowo mało wrażliwa na zmianę rodzaju paliwa, lecz jak w wypadku innych silników, także AGT-1500 w razie zastosowania paliwa innego niż specjalnie do niej przeznaczone wykazuje większą skłonność do usterek, mniejszą żywotność i spadek mocy. Zużycie paliwa w czołgu Abrams wg danych z testów porównawczych prowadzonych w Szwecji w latach 90. (przetarg wygrał Leopard 2I, lokalnie standaryzowany jako Strv 122) zużywał przeciętnie 148 litrów paliwa na 10 km. Dla porównania, Leopard 2I z silnikiem MTU MB873 o tej samej mocy zużywał zaledwie 72 litry na 10 km (pokonane trasy wyniosły odpowiednio 3800 i 3730 km, zużycie całkowite paliwa 56 488 i 26 874 litry). Oznacza to, że czołgi z silnikami wysokoprężnymi o podobnej mocy potrzebują przeciętnie dwukrotnie mniej paliwa, a więc i dwukrotnie mniejszej objętości cystern (mniejszych cystern lub mniejszej ich liczby) dowożących je na pierwszą linię. Nawet na jałowym biegu zużycie paliwa jest znaczne – dopiero M1A2C otrzymał pomocniczy agregat prądotwórczy, znacznie redukujący zużycie paliwa na postoju.

kaczkodan
poniedziałek, 26 lipca 2021, 13:29

Zgadza się, niedobory powietrza są największym problemem :P **** AGT-1500 powstałą z myślą o dieslu, przejście na JP-8 to świeża inicjatywa. Zmiana paliwa nie ma żadnego wpływu na trwałość i moc, to memy z cyklu "nie wiem ale wymyślę bajeczkę na motywach samochodowych" **** Koszt paliwa to niewielka część całkowitego kosztu wystawienia oddziałów. Przy użyciu symulatorów do szkolenia koszty paliwa mogą być niższe niż w przypadku Leo2, to nie on jest esencją tego fakapu.

Dropik
piątek, 30 lipca 2021, 13:57

zgadza się z tym abramsem , ale problem z leopardem to nam mon zafundowal wybierając złą ofertę

Los Polski
niedziela, 18 lipca 2021, 15:56

Napęd nadal pozostał paliwożerny i kłopotliwy w codziennym użyciu, przez co koszty eksploatacji Abramsa są nawet o 40 proc. wyższe, niż porównywalnych czołgów. Niektórzy twierdzą, że w pełni poprawną eksploatację czołgów rodziny M1 jest w stanie zapewnić jedynie US Army – bądź co bądź najbogatsze wojska lądowe na naszej planecie. Silnik można oczywiście wymienić, testowano kilka alternatywnych źródeł napędu M1 (amerykańskich i niemieckich), ale to oznacza kolejne, niemałe, nakłady. Nie dziwi więc, że M1 Abrams używany jest tylko przez państwa, które zakupiły go w ramach podtrzymywania dobrych stosunków z Waszyngtonem, bowiem nawet na przetarg w Australii (program Land 907-1) wpływ miał argument o wspólnym rozwoju Abramsa (program Land 907-2 – będzie on przypuszczalnie doprowadzeniem australijskich Abramsów do standardu M1A2C lub zbliżonego). Nie bez znaczenia jest także polityka eksportowa USA, która każe zazdrośnie pilnować sekretów swoich wyrobów. Innymi słowy, amerykańskie firmy nie są skore do dzielenia się swoimi rozwiązaniami technicznymi, zaś sprzedaż zagraniczna, a niekiedy nawet eksploatacja sprzętu zakupionego przez sojusznika, podlega rygorystycznym kontrolom. Oczywiście, nie tylko uzbrojenia z USA to dotyczy, ale amerykańskie regulacje są szczególnie rygorystyczne. Być może nie bez powodu państwa arabskie próbują posiłkować się zakupami sprzętu rosyjskiego (np. T-90S/SK dla Egiptu i Iraku).

ZZZZ
piątek, 16 lipca 2021, 16:54

23 mld zł spoza budżetu MON wydane na czołgi przez kraj, który oszczędza na refundacji leku dla chorych na raka.

ZZZZ
piątek, 16 lipca 2021, 16:51

T72 w małpiej wersji. T72 "zmodernizowany" przez Bumar. PT 91 Twardy. Leo2A4. Leo2A5. Oraz Leo2A4 zmodernizowany do poziomu Leo2PL co umieszcza go gdzieś pomiędzy Leo2A5 a Leo2A6. A teraz Abrams. Równie wszechstronny poziom uzbrojenia mieliśmy zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Tyle, że wtedy to była rzeczywistość zastana. A teraz sami się wbijamy w koszmar logistyczny oraz serwisowy. Bo co się będzie działo jeśli Abrams się popsuje? Wyślemy go do USA do naprawy? Czy może będziemy go naprawiać na miejscu po uprzednim stworzeniu całego zaplecza serwisowego opartego na anglosaskim systemie metrycznym. Bo Abrams to jardy czy stopy zamiast metrów czy centymetrów, galony zamiast litrów, oraz funty czy uncje zamiast kilogramów czy gramów. I to wszystko ma powstać w kraju, który najlepsze swoje czołgi trzymał pod chmurką w Wesołej, choć w Żaganiu mają pełne zaplecze serwisowo-garażowe. Dacie radę? ;)

ZZZZ
piątek, 16 lipca 2021, 16:39

Kilka lat temu z podobną pompą pani Szydło oraz pan Macierewicz ogłaszali w Mielcu zakup śmigłowców dla polskiego wojska. A pan Macierewicz też obiecywał wspólną z Ukrainą produkcję śmigłowców. Jak to się skończyło, wszyscy wiemy. Mam deja vu gdy patrzę na tę propagandową ustawkę dotyczącą Abramsów, zwłaszcza że do dzisiaj nie trafił do Polski ani system Patriot, ani wyrzutnie Himars. A też ponoć bardzo się spieszyliśmy dokonując zakupu tego sprzętu w USA. Ale odstawmy tę propagandę. Zejdźmy na ziemię. Wczoraj w Polsce zaczął się POLEXIT. Wychodzimy z UE. Prawny POLEXIT to początek faktycznego oddzielenia się od struktur unijnych. Koniec z kasą z UE. Nie będzie pieniędzy na Nowy Ład, nie będzie dopłat dla rolników, nie będzie unijnego rynku dla produktów polskiego rolnictwa. Farmer z Francji, Niemiec czy Holandii zaciera ręce na wieść o Waszej decyzji. Z drugiej strony Wy nadal będziecie jeździć na Zachód po niebite nówki sztuki, bo nic porównywalnego z nimi sami wyprodukować nie potraficie. Tyle, że te nówki sztuki teraz będą droższe. Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Pod koniec XVIII wieku Targowica postanowiła sprezentować Polsce rozbiory szafując hasłami o wierności Bogu i przywiązaniu do tzw tradycji. Na początku XXI wieku Nowa Targowica, szafując dokładnie taki samymi hasłami, wyprowadza Polskę z łacińskiej cywilizacji Zachodu. A na Kremlu strzelają korki od szampana.

miłosierny
piątek, 16 lipca 2021, 10:30

Ok. 80 mln zł (ok. 20 mln ) za jeden czołg, który sprzedawany jest gdzie indziej za ok. 9,5 mln . Kto bogatemu zabroni?

nowe i pudrowane
czwartek, 15 lipca 2021, 14:51

Konstrukcje z lat siedemdziesiątych, faktyczna nowoczesność.

BUBA
czwartek, 15 lipca 2021, 20:36

I najlepsza na swiecie i sprawdzona bojowo i dobrze ze trafia do WP

Kóma
czwartek, 15 lipca 2021, 09:53

Transakcja "godna" największych oszołomów polactwa !!!

w nowak
środa, 14 lipca 2021, 23:11

Na tą decyzje należy spojrzeć szerzej 250 nowych czołgów to jest ilość równa ilości niemieckich czołgów w służbie Jak sie czują germańcy, którzy do lat zwodzą nas, remontem czy dopuszczeniem do nowego projektu Teraz im mina zrzedła Mocarstwo rosyjskie od lat próbuje dopracować Armatę i nic Może niemiaszki odblokują spowalnianą modernizację L4 Uzyskamy czas na wybranie współpracy pancernej z jankesami albo z Koreańczykami Mało prawdopodobne by Niemcy dopuścili nas do swoich projektów Osobnym tematem to cena, ponad 20 milionów USD za 1 szt Amerykanom należy uświadomić zasadniczą role WP, jako szczególne uzupełnienie siły ogniowej na wsch. flance NATO, kiedy wojska USA muszą skupić sie na nowym teatrze zagrożenia, Taiwan i morze Chińskie

p.a.
środa, 14 lipca 2021, 21:11

1.Kupiliśmy 250 czołgów z "półki" - hipoteza, ale innej nie ma, ponieważ nasi sympatyczni rządzący mówią tylko to, co chcą ich wyborcy usłyszeć. Natomiast na pytania nie odpowiadają, no chyba że się im da czas na opracowanie możliwie maksymalnie wymijających odpowiedzi. 2. Zapłacimy 23 mld, czyli tych pieniędzy nie wpompujemy w nowy czołg produkowany w Polsce w przyszłości. 3. Mamy teraz złote czasy, czyli za jakiś czas czeka nas dekoniunktura i nie będzie już kasy na "zabawę" we własny czołg w zakresie, jak by się to nam marzyło. 4. Mam obawy, że ten zakup nie był ze względu na to, że potrzebujemy tego czołgu bo idzie wojna 5. Chciałbym, że wszystko co powyżej się nie sprawdziło, żebym się mylił. Pozdrawiam

viper
czwartek, 15 lipca 2021, 14:21

Żeby wpompować 20 miliardów w zakup nowego czołgu musiałbyś najpierw wpompować 30 miliardów w fabrykę, szkolenie załogi, maszyny i licencję. A potem tę deficytową fabrykę z załogą utrzymywać.

p.a.
środa, 14 lipca 2021, 21:09

1.Kupiliśmy 250 czołgów z "półki" - hipoteza, ale innej nie ma, ponieważ nasi sympatyczni rządzący mówią tylko to, co chcą ich wyborcy usłyszeć. Natomiast na pytania nie odpowiadają, no chyba że się im da czas na opracowanie możliwie maksymalnie wymijających odpowiedzi. 2. Zapłacimy 23 mld, czyli tych pieniędzy nie wpompujemy w nowy czołg produkowany w Polsce w przyszłości. 3. Mamy teraz złote czasy, czyli za jakiś czas czeka nas dekoniunktura i nie będzie już kasy na "zabawę" we własny czołg w zakresie, jak by się to nam marzyło. 4. Mam obawy, że ten zakup nie był ze względu na to, że potrzebujemy tego czołgu bo idzie wojna 5. Chciałbym, że wszystko co powyżej się nie sprawdziło, żebym się mylił. Pozdrawiam

dearisto
czwartek, 15 lipca 2021, 11:03

Niestety, ale tego zakupu potrzebujemy na cito. Większość polskich Leo2 oczekuje modernizacji, więc w linii pozostają jedynie bezwartościowe T72 i niewiele lepsze od nich PT91. Te 250 Abramsów, to tak naprawdę nic innego jak tylko kupienie sobie czasu. Co do nowego czołgu produkowanego w Polsce, to jedyny K2PL może pojawić się w linii za 6- 8 lat. I tu paradoksalnie waśnie pojawia się możliwość stworzenia nowego czołgu, oczywiście budowanego nie samodzielnie, ale w oparciu choćby o K2. Mając w linii 250 nowoczesnych Abramsów oraz ponad 300 zmodernizowanych Leo 2 PL i Leo 2 A5, kupiliśmy sobie czas na prace nad nowym czołgiem, który docelowo zastąpi starzejące się mimo modernizacji Leo 2. Dodatkowo na wybór Abramsów wpływ miało to, że te czołgi dostępne są od reki.

laik, zupełny laik
środa, 14 lipca 2021, 20:55

Co do zarzutów dotyczących turbiny gazowej - firmy Cumminsa i Achates Power deklarowały w zeszłym roku stworzenie dwusuwowego silnika diesla, nie posiadającego głowicy. Silnik o pojemności 20l ma dawać 1500 km mocy i będzie przy tym oszczędny oraz ma bardzo niską sygnaturę cieplną. Abrams ma podobno pociski o zasięgu 10 km atakujące czołgi wroga z góry ( Korea Południowa również ma takie, ze spadochronem hamującym, ale o zasięgu 8 km ). Ten patent przydałby się w T-72 i PT-91. Pewnie też można by było dostosować Leopardy 2A PL do ich wystrzeliwania, bo maja taką samą armatę. A to bardzo zmieniłoby ( w połączeniu z dronami ) sposób użycie ich przeciw innym czołgom, dotychczas zakładano bój spotkaniowy na odległościach około 1,5 km. Od razu przyznam, że byłem za nabyciem licencji na K2Pl, mając przy tym nadzieję na nabycie przy okazji licencji na różne inne wynalazki, które Korea Płd posiada. Skoro jednak wybrano Abramsy, to w kraju, w którym nie da się utrzymać niczego w tajemnicy, za jakiś czas dowiemy się o prawdziwych powodach i kulisach nabycia Abramsa. Ja stawiałem, że USA zaproponuje ich nabycie Belgii i Wielkiej Brytanii. Co do naszego przemysłu. Skoro bedzie tu stacjonować również ponad 100 czołgów Abrams należących do USA, jest logiczne, że USA przekażą kompetencje do serwisowania i bieżących napraw tych i naszych czołgów - bo zwyczajnie wyjdzie ich to taniej, niż wozić je przez ocean, a poza tym w przypadku potencjalnego konfliktu muszą mieć jakieś zaplecze serwisowe na miejscu. Jeżeli USA sprzedało nam najnowoczesniejszą wersję Abramsów ze względu na możliwości obronne Abramsów, to powinni jeszcze pomyśleć nad przekazaniem pollskiej armii głowic kasetowych do rakiet Himars, ponieważ Polska nie podpisała konwencji o zakazie używania pocisków kasetowych i mogła by ich użyć. USA mogłyby wypożyczyć Polsce część posiadanych wyrzutni Himars, w zamian za ich bieżące utrzymywanie w sprawności.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 09:17

laik, a ktos zabronił Polsce kupowania głowic kasetowych do M30 i M31? Bo jak najbardziej sa ale Polska wybrała jedynie HE i głowice AW dające podobny efekt do kasetowych ale bez niewybuchów.

Niuniu
środa, 14 lipca 2021, 18:58

To wcale nie jest nowy czołg. Do tego chyba obecnie najdroższy na świecie i najdroższy w eksploatacji. No i będzie to chyba 4-ty czołg podstawowy w polskiej armii (T72, Twardy, Leopard i teraz Abrams). No i jeszcze wątpliwość co do nośności polskich mostów i mostków. Zdaje się, że Abrams nie bardzo będzie po nich mógł jeździć. No i na koniec trochę wątpliwości czy zadłużoną Polskę z trudem walczącą ze skutkami wirusa stać na poza budżetowy wydatek rzędu 23 mld zł na kolejną zabawkę?

lk5
środa, 14 lipca 2021, 18:55

"Madness! Complete Madness!"

bc
środa, 14 lipca 2021, 17:11

Czołgiści z 21 to dopiero muszą mieć zwarcie we zwojach. Przesiadka z T72 do najnowszego Abramsa to jak z Poloneza do Tesli. ;)

kaczkodan
poniedziałek, 26 lipca 2021, 13:39

Dokładnie. Zwarcie zaczyna się jak chce się taką Teslę zatankować albo pojechać gdzieś dalej. To świetny samochód do jazdy po mieście.

LMed
środa, 14 lipca 2021, 15:42

No cóż. Jak wyjdziemy z Unii, to te czołgi mogą się szybko okazać niezbędne.

oPOortunista
czwartek, 15 lipca 2021, 09:54

Unia, jest dziś atrapą tego czym była w założeniach jej założycieli. Ideologia i polityczna głupota, przysłoniły wszystko to, co miało jakąś wartość. Do tego dochodzi niemiecki hegemon, który realizuje swoje interesy wbrew woli reszty lub nazywa je unijnymi, dla przykrywki. Jeśli nie uda się zahamować tego upadającego domina, to trzeba myśleć o wyjściu z unijnego "kołchozu".

easyrider
środa, 14 lipca 2021, 21:46

Unia nie jest paktem wojskowym. Nasza obecność tam nie ma wpływu na nasze bezpieczeństwo w przeciwieństwie do stopniowej redukcji naszej suwerenności. Olać Unię i pozostać w NATO. Zagrać na nosie osi Berlin-Bruksela-Paryż i Moskwie. I tak wszyscy działają na naszą niekorzyść.

jurek
środa, 14 lipca 2021, 20:26

Ue pod obecnym zarzadem oderrwanym od rzeczywistosci szybko sie rozleci moga sie przydac pod warunkiem ze serwis i naboje oraz pociski beda produkowane w Polsce

Hektor
środa, 14 lipca 2021, 16:51

Święta racja.

wert
środa, 14 lipca 2021, 16:51

słusznie prawisz. Czas o tym mówić i złamać IV Rzeszę

LMed
środa, 14 lipca 2021, 19:56

Lubię to, Szanowny.

wert
środa, 14 lipca 2021, 20:50

cieszę się. Przybywa nas czy chcesz czy nie

Georege
środa, 14 lipca 2021, 15:24

Super mamy teraz arsenał na ...

NICKT
środa, 14 lipca 2021, 14:19

kompletny absurd

A
środa, 14 lipca 2021, 13:59

@123 - "(...)~500 T72 zmodernizowac krajowym przemyslem + do tego ~500 Leo2A7PL > moderka juz posiadanych krajowym przemyslem + (...)" ... ZAUWAŻYŁEŚ, ŻE JAKIEŚ DZIECI WŁAMAŁY CI SIĘ NA KONTO?

BB
środa, 14 lipca 2021, 13:15

A nie można by przynajmniej w kontrakcie zaznaczyć że ZSMU montowane na nich mają być Polskie?

Kleszcz
czwartek, 15 lipca 2021, 22:37

ZSMU to pikuś. Mnie bardziej przeraża ta łączność i to czy bedzie ona kompatybilna Radmorem TRC itp.. Bo z Harisem raczej tak

Eh
środa, 14 lipca 2021, 13:05

Czy to jest koszt projektu ustawy medialnej?

adam
środa, 14 lipca 2021, 12:56

Wszyscy się zbroją jak poparzeni. Konflikt z Chinami wisi w powietrzu. Chodzi z Polskiego punktu widzenia o to, żeby sowietów jak najbardziej zniechęcić przed działaniami przeciw Zachodowi. Dobra decyzja.

Michnik
środa, 14 lipca 2021, 12:37

A tę amunicję skąd będziemy brać? Dostaniemy licencję na jej produkcję, czy każdy pocisk będziemy kupować za oceanem? Czy tylko będziemy używać standardowej amunicji i ślepaków. Nie wiem czy to dobra decyzja...

z prawwej flanki
środa, 14 lipca 2021, 23:15

do michnik:amunicja ta sama co do leo2!!!armataM1 to lic Rch-120!!!

dr
środa, 14 lipca 2021, 15:01

Jest w umowie.

viper
środa, 14 lipca 2021, 12:15

Nieźle, 250 najnowocześniejszych Abramsów, plus cała brygada armii amerykańskiej, plus 250 Leosiów, nie licząc 230 Twardych to spory potencjał pancerny dodatkowo zniechęcający do podejmowania głupich pomysłów po wschodniej stronie.

wifi
środa, 14 lipca 2021, 14:11

logistycy już załamują ręce

pancerny
środa, 14 lipca 2021, 12:05

wysyp trolli i placzkow bezcenny niczym zbiory grzybow po deszczu , psy szczekaja karawana jedzie dalej

ryko
środa, 14 lipca 2021, 11:19

Bardzo dobry ruch, przede wszystkim dlatego że został w końcu zrobiony!!! Nie ma rozwiązań idealnych i każda opcja ma swoje słabe strony. Tutaj widzę przede wszystkim dużą wagę i wysokie koszty (ale który, wiodący czołg podstawowy ich nie ma!!!). Ale zalet jest znacznie więcej: szybka dostawa, 250 szt. - super, obecnie jest to najlepszy i najbardziej zaawansowany czołg na świecie. Jeżei dostalibyśmy go razem z najnowszą amunicją to już zupełnie petarda, bo wtedy ma możliwość razić również drony i śmigłowce, a nawet cele poza linią widoczności do 8-10km!!! Ciekawe czy da się wpiąć w systemy typu Topaz/Jaśmin i zintegroiwać z naszymi pozostałymi systemami.

laik, zupełny laik
środa, 14 lipca 2021, 17:15

Korea też miała takie pociski do K2.

viper
czwartek, 15 lipca 2021, 14:30

To już wolę od sojusznika z NATO,

men
środa, 14 lipca 2021, 11:17

Ten zakup ma sens tylko wtedy gdy dostaną Abramsy bataliony 11DKPanc, jeśli pojadą na wschód to będzie porażka, czemu? bo obok mamy całe zaplecze US Army u nas, dostatecznie duże poligony - Drawsko- Żagań , co do pontoniaków to wśród braci saperskiej krąży plotka o podpisaniu umowy we wrześniu na Francuskie SRB (komponenty już robi Cegielski - MLC 85T da radę), osobnym tematem są WZT ( Herkules?) i mosty towarzyszące, zresztą bataliony pancerne, moim zdaniem już dawno powinny mieć strukturę 2xkcz/2xkz, robi się powoli horror dla logistyków, ale patrząc na teren to 16DZ na Twardych, 18DZ na Leosiach i 11DKPanc na Abramsach ma sens, wtedy 12DZ jako średnio-lekka i jest git

NICKT
środa, 14 lipca 2021, 11:02

całkowity bezsens

AREK
środa, 14 lipca 2021, 10:56

Przecież to stare czołgi po modernizacji, o nowych nie ma mowy.

wert
środa, 14 lipca 2021, 16:50

nie wiesz co mówisz. Stara wanna prześwietlona rtg, wszystko wymienione, systemy nowe, wieża całkiem nowa przystosowana do Trophy jak Merkawy. Waga wzrasta tylko o ASOP- 800kg, w SEPV2 czy Leoszrocie to ponad 3 tony

Marcin
środa, 14 lipca 2021, 10:34

Kurcze ludzie większość z was się kompletnie nie zna na temacie a się wypowiada w myśl "nie znam się ale się wypowiem". Dziś konferencja to dowiemy sue co i jak. Czołg sam w sobie jest dobry i lepszy niż leo2 w najnowszej wersji a siła ognia ma taką samą jak LeoA27 a ochrona balistyczna i ochrona załogi lepszą. Bardziej rozchodzi się o to że przemysł na tym nie skorzysta. Co boli nie powiem zwłaszcza po tym nadmuchanym baloniku o K2PL a okazuje się że wojsko nie do końca chciało rozmawiać z Koreańczykami bo K2PL był tylko w planach, nie było prototypu i był za długi czas do wprowadzenia pierwszych jednostek do Lini. Abrams za to jest dostępny już teraz i będzie można go wprowadzać najszybciej od innych czołgów. Po za tym ważna jest liczba która pozwoli wycofać już stare nie nadające się do niczego T-72M co ma sens i rozumiem logikę. Tylko żeby to zrobić to najlepiej by było kupić około 300 maszyn by całkowicie zastąpić stare czołgi rodziny T-72. Ale ja wnioskowałbym również o dokupieniu jeszcze większej liczby tych czołgów by zastąpić również T-91 Twardy by zakończyć logistyczny koszmar z T-72 i T-91. A więc około 500-600 maszyn. Po za tym to nie koniec. Nic się nigdy nie kończy. I tym zakupem zyskalibyśmy tylko czas i powinniśmy już zacząć myśleć o następcy Leoparda 2A5 i Leoparda 2PL. Więc K3PL jest jak najbardziej na czasie. Mamy więcej czasu i na spokojnie możemy tworzyć kolejną generację czołgów. Tak to wygląda. Pamiętajcie historia się nie skończy na tym zakupie jak się nie skończyła na zakupie F-16.

kaczkodan
poniedziałek, 26 lipca 2021, 13:20

Pieniądze się kończą. Za te pieniądze można by kupić 50 tyś. Spików. Ale ponieważ każde zwiększenie zamówienia 10x obniża koszty produkcji produktu 2x (typowe wielkości dla przemysłu), to startując od referencyjnego poziomu 2300 posiadanych rakiet możemy obniżyć cenę co najmniej 2x, czyli moglibyśmy kupić sobie co najmniej 100_000 Spików, oczywiście wyprodukowanych w polskiej fabryce. Nie trzeba być geniuszem aby dostrzec ten przelicznik: za jeden kupiony za granicą czołg moglibyśmy mieć 400 rakiet przeciwczołgowych wyprodukowanych w kraju. Nie trzeba chyba mówić co by bardziej zwiększyło bezpieczeństwo polski. W cenie Spika można jeszcze lepiej. Spike to bardzo specyficzny produkt którego cena w znacznym stopniu wynika z miniaturyzacji. Wykorzystując taką samą elektronikę naprowadzającą można w tej samej cenie zrobić "dużą" rakietę z dużą głowicą (koszt stalowej "blachy, materiałów pędnych i wybuchowych to relatywnie grosze). Światłowód jednomodowy ma tłumienie 10 dB na 25km, czyli bez problemu można zapewnić łączność przy zasięgu 50-60 km - właśnie dlatego Polyphem miał mieć taki zasięg. Koszt 1 żyły światłowodu jednomodowego o długości 60 km to obecnie niecałe 10 tyś zł już "w sklepie". Głowica uniwersalna 50kg: penetrator formowany wybuchowo o zasięgu ponad 100m, plastyczny ładunek z koszulką odłamkową, w tym fragmentami zapalającymi. Powinna sobie radzić z pancerzami czołgów i od góry i od boków ignorując wszystkie systemy ASOP. Powinna przebijać ceglany mur, po trafieniu w twardszą przeszkodę jak bunkier rozpłaszczyć się działając jak HESH. Prosty silnik ramjet (bawienie się w mikro silniki odrzutowe aby oszczędzić kilkanaście litrów paliwa to paranoja), prędkość Ma 0.6-0.9. Masa pocisku powinna wynosić około 200 kg. Podstawowa wyrzutnia powinna mieć postać holowanej przyczepki z 4 kontenerami pionowego startu (ustawiana do wystrzału) o rozmiarach i masie całości umożliwiających wsadzenie całości do wnętrza samochodu dostawczego. Do ukrycia w każdym garażu, szopie, zagajniku.

Wania
środa, 14 lipca 2021, 10:29

Widzę, że Olgino posługują się nowym zestawem nicków.

sw
środa, 14 lipca 2021, 10:24

starczy soku jablkowego z jabłek spod Grójca i Sandomierza na spłate ?? Bo przemysłu swojego nie mamy. Kolejny przykad 'działań ' ludzi z ARP którzy "zrestrukturyzowali" polski przemysł.

komandor ppor
środa, 14 lipca 2021, 10:17

Bardzo dobry zakup oby więcej takich !!!!

gugluk
środa, 14 lipca 2021, 10:17

HIMARS wyją, PATRIOT wyją, F35 wyją, ABRAMSY wyją, JAWELIN wyją rozbudowa wojska wyją. Wyjcie tyle Waszego. Buduje się pancerna piącha która Wam w razie W nochala rozkwasi ha ha :)

Geniusze
środa, 14 lipca 2021, 10:16

O Matko!!! Jaki lament :D

sparrow
środa, 14 lipca 2021, 09:52

Po raz kolejny pieniądze z moich podatków wesprą zagraniczny przemysł...

Walt
czwartek, 15 lipca 2021, 12:32

Pieniądze z twoich podatków podniosą możliwości obronne twojego(naszego) kraju.Więc nie płacz wróbel

żenado-meter
środa, 14 lipca 2021, 12:57

Straszne..... Kto w Polsce produkuje czołgi?

Wojciech
środa, 14 lipca 2021, 14:30

No właśnie o to chodzi że teraz to już napewno nikt nie będzie produkował. Czyli spadliśmy z pozycji potencjalny producent na pozycję 100% kupiec.

żenado-meter zmienił się w wentylator
czwartek, 15 lipca 2021, 14:07

Odpowiedz na pytanie: Kto w Posce produkuje czołgi (skoro już nie będzie produkował)?

viper
środa, 14 lipca 2021, 16:25

Byliśmy potencjalnym producentem czego? Najlepszego czołgu na świecie z amunicją do niego? My takich czołgów potrzebujemy kilkaset, by to się ekonomicznie opłacało musielibyśmy mieć projekt takiego superczołgu i amunicji, technologie, wdrożyć produkcję i realnie produkować tysiące dla siebie i na eksport już przez najbliższe kilka lat. Tylko proszę nie pisz o stojących w kolejce potencjalnych nabywcach. XD

leo
środa, 14 lipca 2021, 19:17

masz rację powinniśmy produkować tylko gwoździe

viper
czwartek, 15 lipca 2021, 14:36

Przykre, że nie znasz innej produkcji w swoim kraju. No może jednak nie swoim, więc masz wybaczone.

zeneq
środa, 14 lipca 2021, 12:56

A zagraniczny przemysł polską obronność.

adam
środa, 14 lipca 2021, 12:52

Przypomnij mi proszę bo nie odnajduję w pamięci, jakie nowoczesne czołgi produkuje polski przemysł?

stop histerii
środa, 14 lipca 2021, 09:29

Bardzo dobra decyzja. A co do przemysłu, to potrzeby modernizacyjne WL (nie tylko przecież czołgi) są tak duże, że przemysł może mieć robotę na lata. Samego Borsuka HSW będzie robić przez dekadę.

Sidematic
środa, 14 lipca 2021, 14:32

Bardzo zła decyzja. Tak samo zła jak zakup Leopardów i ich modernizacja zamiast zakupu licencji na produkcję.

Box123
środa, 14 lipca 2021, 12:51

Borsuk powinien być produkowany w dwóch zakładach bo 50 sztuk rocznie to koniec produkcji w okolicach 2040 roku, a do tego czasu zero szans na eksport. Jeśli kupno abramsow nie kasuje programu wilk to niech Cegielski produkuje tego ostatniego, a bumar może niech robi resztę borsukow. Oczywiście po wcześniejszym włączeniu do hsw

środa, 14 lipca 2021, 12:48

Nie HSW miała mieć główny udział w Wilku. To koniec

stop histerii
środa, 14 lipca 2021, 15:24

Ten zakład który miał "mieć główny udział w Wilku" ma właśnie okazję się popisać terminowością przy modernizacji L 2PL.

ret
środa, 14 lipca 2021, 09:28

No super. Teraz obok Leoparda mamy Abramsa. Jeszcze nam tylko Challengera i Leclerca do kolekcji brakuje. Ktoś posługuje się jak widać arabską logiką. A i zrobić dobrze Największemu Sojusznikowi nie zawadziło. Teraz nasza logistyka będzie miała długo co robić. Abrams dobry czołg chociaż bardziej na Bliski Wschód, u nas zjedzie z autostrady i może już dalej nie pojechać. Ani infrastruktury ani zabezpieczenia inżynieryjnego dla niego nie mamy.

ciekawy
środa, 14 lipca 2021, 12:58

A to abrams jeździ tylko po drogach???

ret
środa, 14 lipca 2021, 19:49

No nie do końca. Tylko po tych o odpowiedniej nośności mostów.

czwartek, 15 lipca 2021, 14:08

Brodzić nie umie?

ret
czwartek, 15 lipca 2021, 15:57

Na liniach kolejowych?

Leon 24
środa, 14 lipca 2021, 12:56

Geopolityka tego wymaga. Potrzebujemy czołgów tu i teraz. To wcale nie oznacza rezygnacji z programu K2. Informacje jakoby czołg nadawał się jedynie na Bliski Wschód są wyssane z palca. Były testowane w różnych warunkach klimatycznych, a mianowicie pustynnych, klimatu umiarkowanego, a także w warunkach arktycznych.

ret
czwartek, 15 lipca 2021, 10:34

Naucz się czytać ze zrozumieniem. Pisałem "bardziej" a nie "jedynie". Próbujesz więc walczyć ze swoją tezą a nie moją. Poza tym ja nic o warunkach klimatycznych nie napisałem. Chodziło mi o geograficzne i infrastrukturalne. U nas jest miękki grunt i pełno przeszkód wodnych. I mosty o małej nośności. A czołg duży i ciężki. W warunkach półpustyni kamienistej tych problemów nie ma. Dlatego izraelskie Merkavy są takie ciężkie. A Chińczycy nawet swoją wersję T-55 i dla południowych Chin musieli odchudzić (Typ 62). Bo po groblach między polami ryżowymi im ich T-55(Typ 59) słabo się sprawował.

olo
środa, 14 lipca 2021, 12:32

Na Białorusi wystarczy dobrze obstawić drogi i Abramsy potopia się w błotach.

żenado-meter zmienił się w wentylator
czwartek, 15 lipca 2021, 14:08

Naprawdę??? :)

vel
środa, 14 lipca 2021, 15:01

Za to K2 i Leopardy przefruną nad błotami

tagore
środa, 14 lipca 2021, 09:23

Tylko w jednym przypadku taka decyzja i opóźnianie K2 jest uzasadniona,bardzo wysokie zagrożenie regionalnym konfliktem.

as
środa, 14 lipca 2021, 12:57

Wszyscy się zbroją jak poparzeni. Konflikt z Chińczykami wisi w powietrzu. Jak się zacznie, to nie wiadomo jak to się wszystko potoczy.

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 12:48

A widzisz takowe? Obudź się a nie poddawaj histerii

Leon 24
środa, 14 lipca 2021, 12:38

Słuszna uwaga.

Roomack
środa, 14 lipca 2021, 09:22

Coś się szykuje wkrótce, że tak szybko kupujemy gotowe uzbrojenie - te tureckie drony i teraz czołgi. Widać też po tym, że masowo kupowane są części do wszystkiego, elementy szpeju i naprawiane oraz modernizowane co tylko się da. Skoro tak, to wątpię czy doczekamy tych f35, trzeba było na szybko wziąć z pustyni ze 100 f16.

żenua
środa, 14 lipca 2021, 12:59

Te F-16 co już mamy to także "z pustyni"?

olo
środa, 14 lipca 2021, 12:34

orle za dychę, gdyby coś sie szykowało to mielibyśmy nasycenie uzbrojeniem a nie ilości defiladowe.

Rotte BlaiW
środa, 14 lipca 2021, 09:16

Przeraża mnie, że zabrakło dwóch miliardów na zakup i uzbrojenie prawdziwie groźnych okrętów podwodnych, lub nie na na zakup lądowych systemów camm-ER, ale ba czołgi kupione wbrew interesowi krajowego przemysłu i pewnie zaliczkowane z góry gdy kursy pdzeliczenia złotówki są bardzo niekorzystne to już jest. Zaczynam wierzyć w to, że ludzie ministra Macierewicza byli zbyt uczciwi na obecne czasy. To kolejny zakup w mętnych okolicznościach.

adam
środa, 14 lipca 2021, 13:01

Okręty podwodne są potrzebne teraz jak kwiatek do kożucha. Obrona powietrzna, przeciwpancerna, drony rozpoznawcze i precyzyjna artyleria. Atom by się jeszcze przydał do odstraszania, ale jak się nie ma co się chce, to się kupuje co się da.

Clash
środa, 14 lipca 2021, 09:06

Bardzo dobra wiadomość. Brawo MON

kjfkgjfdslkgfdlkjfl
środa, 14 lipca 2021, 09:06

A jednak plotki się potwierdzają

ito
środa, 14 lipca 2021, 09:02

Boże, nie! CZWARTY typ czołgu w WP! Następny zabytek (konstrukcja sprzed 40 lat) zbliżający się do kresu swoich możliwości modernizacyjnych. Kompletnie nieprzystający technicznie do tego, co już mamy (czyli trzeba zbudować całe zaplecze od zera), za to jako przejściówka na góra 15 lat. Z zerowym zaangażowaniem polskiego przemysłu, z zerowymi kompetencjami do obsługi wykraczającej poza codzienną, z zerowymi możliwościami modyfikacji pod nasze potrzeby. Z uzbrojeniem z poprzedniej epoki (120 Rh L 44). Zakup czysto defiladowy- na wypadek W przydatny, że zacytuję klasyka piosenki studenckiej; "jak żebrakowi NARTY". Już lepiej byłoby zamówić nowe Leo- przynajmniej infrastruktura dla nich już jest, a i uzbrojenie mają współczesne (Rh 120 L 55). Finalnie- efekt lepszy, sumaryczne nakłady mniejsze.

dr
środa, 14 lipca 2021, 15:03

250 czołgów? Tyle to nawet u was w Moskwie na defiladzie nie pokazywali.

wert
środa, 14 lipca 2021, 13:07

najcenniejsza jest załoga a tylko Abrams nie ma latającej wieży. Leoszrot oberwie w niczym nie zabezpieczony magazyn kadłubowy na 27 szt amo i masz zapalniczkę gotową. Abrams w USA będzie służył do 2050. "z poprzedniej epoki (120 Rh L 44)" wcale nie jest gorsza od niemieckiej L-55. Porównaj parametry L829A4 z niemieckimi DM63,

ito
czwartek, 15 lipca 2021, 06:57

To powiadasz, ze NIEMIECKA L44 nie jest gorsza od NIEMIECKIEJ L55? No ciekawa teoria, ale może być prawdą- jeśli uznamy, że 15-20% różnica energii wylotowej jest bez znaczenia. Abrams w Stanach już jest- z całym zapleczem, my go dopiero mamy wprowadzać, a w USA może sobie służyć do 2050- tego (m 113 już całkiem wycofali?), ale w Europie prace nad nowym pokoleniem już ruszają- i ta decyzja jest utrwaleniem trendu, że w WP służą ZABYTKI- bo sprzęt kupujesz nie na dziś, tylko na 30-40 lat co najmniej.

adam
środa, 14 lipca 2021, 13:04

Nie ma Leo na handel, a nowe generacje nadal w CADzie się rysują. Główny sojusznik jeździ Abramsem i chyba nawet będzie je garażował w Powidzu. Pora się nauczyć na nartach jeździć.

środa, 14 lipca 2021, 13:00

Pozowiecki złom idzie niedługo tam gdzie jego miejsce, więc możesz ochłonąć.

Davien
środa, 14 lipca 2021, 12:55

Ito , dawno sie tak z twoich bredni nie usmiałem:)) ale jak widac w Moskwie panika ze takiego szału dostałęś:))

qdłaty
środa, 14 lipca 2021, 12:50

kilkaset czołgów to dla ciebie zakup defiladowy, ach te trolle ze wschodu

ito
czwartek, 15 lipca 2021, 07:04

W Iraku AMERYKANIE byli w stanie utrzymać w linii góra 1/3- 1/4 posiadanych czołgów. Bez walk, tylko w miarę intensywna (intensywniejsza niż w USA) eksploatacja na zasadzie przejażdżek (patroli), z dostępem do części, jakiego my nigdy nie będziemy mieli. Czyli jeśli nie będą stały i wyglądały, a spróbujemy ich używać, jeśli z tych 250- ciu w naszych warunkach 80 będzie na chodzie to będzie sukces. Tak, to mi wygląda na zakup defiladowy- naprawianie od defilady do defilady. A wiemy już, jaki zakres tych napraw będziemy w stanie wykonać sami? Czy może rozpięcie gąsienicy tez będzie wymagało odesłania do producenta?

15
środa, 14 lipca 2021, 12:07

15lat dopiero co wprowadzany do us army ciekawy program pomostowy. Piecze

Ja
środa, 14 lipca 2021, 08:50

Wygląda na to że zakupy dronów w Turcji były elementem negocjacji z usa

??????????????
środa, 14 lipca 2021, 08:35

CZY OCHRONA PRZED DRONAMI JEST LUB BĘDZIE...?!?!?!? Azerbejdżan Armenia....

xyz
środa, 14 lipca 2021, 11:49

jedynie wykrywanie opromieniowania laserem + dym.

rrrrrr
środa, 14 lipca 2021, 08:34

Polska potrzebuje ok. 1000 czołgów dla swoich dywizji. Idealna szansa żeby produkować taki sprzęt w kraju z udziałem partnera zagranicznego. Skala jest na tyle duża że jest to jak najbardziej uzasadnione ekonomiczne. Zamiast tego kupujemy Abramsy. Przecież to jest sabotaż polskiej zbrojeniówki. Jeszcze niech dokupią 250 K2 do kompletu. RĘCE OPADAJĄ.

środa, 14 lipca 2021, 13:01

A jakie polska zbrojeniówka produkuje czołgi?

Normalnie
środa, 14 lipca 2021, 08:06

Tylko ile tego kupimy? 88 sztuk na parade?

zeneq
środa, 14 lipca 2021, 12:58

250 sztuk. A potem kto wie? Na paradę też starczy.

kajmat
środa, 14 lipca 2021, 07:19

Po pierwsze nie myślcie o wymianie 1:1, bo to sprzęt raczej mający umożliwić rozwinięcie jednostek pancernych w czterech a nie trzech dywizjach. Po drugie, co istotniejsze, w umowie na pozyskanie tych Abramsów jest to, czy i w jakim zakresie obejmować będzie inny sprzęt niż czołgi podstawowe, tj. WZT, mosty, bo bez tego, to nawet na udział Abramsów w defiladzie może być problematyczny, nie mówiąc już o udziale w jakichkolwiek ćwiczeniach poligonowych.

olo
środa, 14 lipca 2021, 12:39

Możliwe że defiladowe Abramsy będa na lawetach bo inaczej zniszczą nawierzchnię.

de Ruyter
środa, 14 lipca 2021, 07:14

Bezsens. Kolejny typ czołgu do utrzymania. A czołgi to akurat nie jest najpilniejsza potrzeba WL. Dla mnie to zakup na zasadzie "Kupmy cokolwiek, żeby nie było, że nic nie robimy".

olo
środa, 14 lipca 2021, 12:40

cokolwiek to możesz kupić jak masz nadwyżkę budżetową. My kupujemy za kredyty.

viper
środa, 14 lipca 2021, 16:36

Mamy nadwyżkę. Dzięki wzrostowi gospodarczemu i inflacji, ale mamy.

Boczek
czwartek, 15 lipca 2021, 09:40

Nie mamy i nigdy nie mieliśmy. My nawet nie wiemy jak duża jest luka budżetowa. Nie zwróciłeś uwagi, że pan Morawiecki od 2 lat nie chwali się VATem?

viper
środa, 14 lipca 2021, 12:39

Zastąpią przestarzałe T-72M, a w perspektywie Twarde. Nadal bezsens?

Piotr
środa, 14 lipca 2021, 07:13

Leopard 2 > Abrams > K2PL > własna konstrukcja

Drr
środa, 14 lipca 2021, 06:56

Buhaha no to juz po tvn!! Wlasnie nastapilo rozliczenie z amerykanskim wlascicielem:))))

Hektor
środa, 14 lipca 2021, 17:09

Ta "antysystemowa" TVN i jej przybudówki cały czas "idą ręka w rękę" z rządem w sianiu kowidowej propagandy. Więc dobrze im tak. Murzyn zrobił swoje, murzyn morze odejść.

Rataj
środa, 14 lipca 2021, 11:30

Tak się robi bizes. A w pl reklamy TVN, żeby ocieplić wizerunek. Piękne.

werte
środa, 14 lipca 2021, 06:19

250 jednych z najlepszych czołgów na świecie i ktoś stęka że drogo, i nic nie zyskamy? A zapytał się jeden z drugim ekspert z bożej łaski ile kosztuje bezpieczeństwo Polski? Ze swej strony wywaliłbym dodatkowo środki na odbudowę Pałacu Saskiego i przeznaczył je na kolejne rodzaje broni - OPL, drony, etc. bo to może spokojnie sobie poczekać a jak sytuacja będzie dalej się tak rozwijała i tak przyjdzie nam pewnie odbudowywać kolejny raz całe miasto nad Wisłą.

Wania
środa, 14 lipca 2021, 06:17

Bardzo dobra decyzja. 250 sztuk to już jest realna siła. Na zakup nowych Leo nie mamy szans a dzikie hordy ze wschodu są coraz bardziej agresywne... Na czołg z Korei musimy czekać długie lata bo jest tylko na papierze. Magazyny USA są w Polsce więc łatwo będzie pozyskać części albo wręcz nowe wozy w razie czego. I najważniejsze. Rozmieszczenie takich samych czołgów przez USA i nas zawsze da do myślenia atakującemu. Bo zabicie żołnierzy USA zawsze niesie poważne konsekwencje. Jeszcze trzeba tylko pozyskać z Izraela aktywny system obrony i będzie super. I przypominam. Nie ma zabicia przemysłu budowy czołgów bo takowego nie mamy. Zakłady remontowe przy tych czołgach też będą miały co robić.

zeneq
środa, 14 lipca 2021, 12:30

Sepv3 ma system trophy.

stanislaw
środa, 14 lipca 2021, 02:43

Ruskie zesraja sie ze strachu jak Abrams przywali ruskiemu to ruskie beda szukali wiezy czolgowej na Kaukazie bardzo dobra decyzja nie bedziemy wiecznie czekali az Bumar sie obudzi na razie remontuja Leopardy w tempie 5 na 7 miesiecy.

4geh
środa, 14 lipca 2021, 12:47

jak niby ma aż tak przywalić, że wieża wyląduje na Kaukazie skoro ma tą samą armatę co Leopard?

hehe
środa, 14 lipca 2021, 12:31

Udowodniono ostatnio w Sachalinie ze ziemię nie podpierają dwa żółwie tylko jeden T80 :) Nawet zdjęcie dowód widziałem, do góry nogami opublikowano pewnie przez pomyłkę...

Dobry Socjalizm
środa, 14 lipca 2021, 12:09

Hehe. Ciekawe czy Baćka już czarteruje samolot do Wenezueli z międzylądodowaniem na Kubie.

Hektor
środa, 14 lipca 2021, 17:11

Jeśli myślisz, że Aleksandr Łukaszenka się boi tych marionetek co tu rządzą na nieszczęście Polaków, to się grubo mylisz.

Wacek
środa, 14 lipca 2021, 11:58

Ta jasne. Tak sobie tłumacz. Po roku z tych czołgów połowa będzie stała z braku części. A po dziesięciu będzie piec na chodzie tak jak F 16.

asad
środa, 14 lipca 2021, 01:31

nie chciala nas francja i niemcy w mgcs to kupilismy abramsy. dobrze ze bez zadnych kilkiletnich analiz. brawo.

Victor
środa, 14 lipca 2021, 11:25

Tak jest. Kolejny krok na drodze budowy niezależności oraz wspaniała wiadomość dla naszych fabryk, zwłaszcza Bumaru i WZM. Pracownicy mogą się zwijać.

Rain Harper
środa, 14 lipca 2021, 01:22

Uwaga, niespodzianka dla niektórych - przemysł czołgowy w Polsce skończył się na Malaju. Dwadzieścia lat później trzeba zbudować go od zera. Na początek ucząc sort obsługi nowoczesnych czołgów.

viper
środa, 14 lipca 2021, 12:48

A ile tych czołgów musiałbyś rocznie produkować, by uzasadniało to budowę od podstaw i utrzymanie nowoczesnej fabryki, o obecnym braku jakiegokolwiek projektu pancernego i technologii wymaganych do realizacji nie mówiąc? I kto te czołgi miałby niby kupić oprócz polskiej armii?

Extern
środa, 14 lipca 2021, 11:34

Nieprawda, Bumar ma jeszcze moce produkcyjne (oczywiście nie silnika) ale teraz to już nie ważne. Można uznać że okres rozwoju broni pancernej w Polsce właśnie dobiegł końca. I wiemy kto dobił ten ostatni gwóźdź do trumny.

Martinezzz
środa, 14 lipca 2021, 01:21

Nie ma czasu na kombinowanie dobre posunięcie rozwiązanie kompatybilne z sojusznikiem (bez oceniania wiarygodności) a poslki przemysł będzie zajęty produkcją Borsuka.

soldier
środa, 14 lipca 2021, 11:54

Naiwne myślenie. Zastanów się jak będzie wyglądał ich serwis, a szczególnie w czasie działań wojennych, kiedy najmniejszy sprzęt amerykański wymagający serwisu znika z obiegu na długie miesiące. trochę realizmu logistycznego, a nie podniecanie się armatą...

lol
środa, 14 lipca 2021, 11:30

Zwłaszcza Bumar będzie produkował Borsuka, nieprawdaż?

Alex
środa, 14 lipca 2021, 00:42

Mam nadzieję, że to tylko rozwiązanie pomostowe do czasu pozyskania K2PL (mam nadzieję, że coś się dzieje w tym temacie). Tym bardziej, że gdybyśmy zdecydowali się tylko na K2PL, to wyprodukowanie prototypów a następnie oczekiwanych 800 sztuk zajęłoby nam dekady.

Victor
środa, 14 lipca 2021, 11:26

Nadzieja matką... Chciałbym się mylić.

Sławomir
środa, 14 lipca 2021, 00:42

Nasze mosty i wiadukty nie wytrzymają masy 67 ton. Przez ile mostów w Warszawie może przejechać Abrams? "84% z japońskich 17 920 mostów jest przejezdnych dla Typ 10, w porównaniu z 65% dla Typ 90. Co więcej, zaledwie 40% dla najnowszych podstawowych czołgów zachodnich jak M1 Abrams czy Leopard 2." Tak jest w Japonii u nas od czasów 2 wojny światowej budowano mosty o nośności 30 ton, teraz budują z większą, ale nie aż taką. W 2016 roku raport z kontroli zarządzania obiektami mostowymi i przepustami przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli. – Administracja drogowa w fatalny sposób zarządza obiektami mostowymi i podsumowała: im niższa kategoria drogi, tym gorszy stan techniczny jej obiektów inżynieryjnych. Wysokość tych czołgów też ma znaczenie- transportowane na wagonach kolejowych nie zmieściły się np w Kowalewie Pomorskim pod infrastrukturą i uległo zniszczeniu ich wyposażenie na wieży, w tym termowizory Abramów zostały niszczone. Inną kwestią jest budowa całej infrastruktury i logistyki zaopatrzenia. Kupno dodatkowych cystern w każdym pododdziale i nowych cięższych lawet i ciągników. Dla kontrastu podam anulowanie kontraktu na kupno kilku Daglezji ze względów finansowych.

były porucznik zmechu
czwartek, 15 lipca 2021, 15:12

Sławomir, a zerknij no chłopie: ile ton można załadować na tira w wersji max i przelicz to na kg/cm2 pracującej powierzchni opon. Potem porównaj z czołgiem /jakimkolwiek/ :) Druga sprawa: wiesz ile wynosi współczynnik inżynierski dla konstrukcji mostowych /i dźwigowych/ ? I tyle w temacie

Davien
środa, 14 lipca 2021, 12:58

Przez wszystkie po których jeżdziły cieżko załadowane Tir-y czy nasze T-72.

viper
środa, 14 lipca 2021, 12:52

W Warszawie? Przez wszystkie.

olo
środa, 14 lipca 2021, 12:43

Pytanie, ile mostow jest / będzie przejezdnych dla Abramsów na Białorusi?

Ali baba
środa, 14 lipca 2021, 11:49

Widze ze twoja wiedza na temat broni pancernej pochodzi chyba z drugjej wojny światowej .Popierwsze ok 99% czołgów prodókowanych od lat 70 jest przystosowana do przeprawiania się po dnie rzeki.Po drugie chyba nie szłyszałeś o lawetach kolejowych czołg jest wtedy tak wysoki jak skład z węglem wiec raczej przejedzi .po trzecie zaden czołg nie bedzie przejdźał po mości nad 30 centrymetrowym potokiem tylko przez niego przejedzie.

RAB
środa, 14 lipca 2021, 11:21

73 ton

środa, 14 lipca 2021, 17:26

Ale krótkich

stary Polak
środa, 14 lipca 2021, 00:20

rezygnacja z koreańskiej oferty może oznaczać smutną prawdę - Bumar nie potrafił, nie potrafi i nie będzie potrafił zrobić coś ponad rowerki dziecinne.. przypomnę tylko że jak kiedyś chciano podporządkować Stalową Wolę (i innych) pod Bumar to Stalowa Wola wpadła w panikę i modliła się do Boga, Jahwe, Monitou, Ozyrysa, Zeusa i Buddy. A jednak szkoda K2PL

zeneq
środa, 14 lipca 2021, 13:01

K2PL miało być robione głównie u Cegielskiego.

viper
środa, 14 lipca 2021, 12:56

A może ktoś po prostu policzył i doszedł do wniosku, że do kupienia ciastek nie trzeba nabywać i utrzymywać deficytowej w dłuższej perspektywie cukierni?

ciekawy
środa, 14 lipca 2021, 11:22

Rezygnacja z koreańskiej oferty oznacza że K@ nie nadaje się na polskie warunki terenowe które zapewniają przeciwnikowi o wiele większe możliwości w walce niż warunki w Korei.

Wilk
środa, 14 lipca 2021, 10:59

Niech produkują Borsuka. Wilków miało być 1000 może wiec jeszcze nic straconego ?

Kupasmiechu
środa, 14 lipca 2021, 00:13

Gdzie w Polsce będą produkowane???? Pytam bo szwagier z teściem mają warsztat.

Sev
środa, 14 lipca 2021, 13:42

To niech kładą szpachlę na niemieckie bo Niemiec pakał jak sprzedawał.

yy
czwartek, 15 lipca 2021, 09:27

Ze śmiechu

Luke
środa, 14 lipca 2021, 00:10

Dobry mic you sprawdzony czolg!

Autor Widmo
środa, 14 lipca 2021, 00:09

Jedna z dwóch opcji została wybrana i to zamyka na dzisiaj temat czołgów dla WP. Myślę, że zadecydowały o tym kwestie: 1. dzisiejszej obecności ABRAMSów z US Army w Polsce. 2. najszybszej z możliwych opcji dostawy 3. zabezpieczenia logistycznego w postaci logistyki US Army 4. problemów na wypadek W w przypadku, gdyby Paryż i Berlina nie chciał narażać się Kremlowi. Koszty w takim przypadku nie mają znaczenia. Program WILK stał się więc mrzonką i marzeniami, tak jak francusko-niemiecki MGCS, mityczne armaty 130 mm i 140 mm z nową nie istniejącą amunicją i jej logistyką. Może to i dobrze. Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.

Hektor
środa, 14 lipca 2021, 17:19

Jakie mityczne armaty. Przecież już rok temu Rheinmetall pokazał światu swoje nowe dzieło w postaci zmodernizowanego Challengera 2 z nową wieżą uzbrojoną właśnie w nową 130 mm armatę.

Autor Widmo
czwartek, 15 lipca 2021, 12:52

nie armatę, tylko demonstrator technologii, a to nie to samo. Dla zobrazowania różnicy podam Ci przykład. PL-01 był również demonstratorem technologii.

Edek
środa, 14 lipca 2021, 12:50

No ale ten wróbel to jest gigant i mocno dziobie :)

zdziwiony
środa, 14 lipca 2021, 12:28

a jak USA nie będą chcieli się narażać Rosji - patrz NS2?

Autor Widmo
czwartek, 15 lipca 2021, 12:54

To będziemy uczyć się mówić po rosyjsku.

stop Wooda
środa, 14 lipca 2021, 11:30

w punkt

Wowka
wtorek, 13 lipca 2021, 23:59

Ho ho ho. Ale troli, nawet z Wołgogradu i Ufy

Pol
wtorek, 13 lipca 2021, 23:40

Że też tego bydła niemożna sprzedać za 1 gr tak jak sprzedali Polskę.

Ułan1912
wtorek, 13 lipca 2021, 23:33

Jeśli zastąpią wszystkie potrzebne T72M1 to spoko. Jeśli nie to bieda ponieważ będzie to PIĄTY [sic!] typ czołgu. Czołgi T72M1 będą się nadawać po modyfikacji... jako WWO. Przynajmniej na obecną chwilę. Radiostacje, BMS... itp powinny być polskiej produkcji.

tomasz
wtorek, 13 lipca 2021, 23:30

Ciekawe skąd w Polsce znajdziemy mosty pontonowe, które przewiozą nam te czołgi na drugą stronę Wisły, Warty ect. debilny pomysł

BUBA
środa, 14 lipca 2021, 10:45

Po co?................................................................................................................................................................. Jak będziesz się cofał dojeżdżasz do rzeki, albo badziej bagnistego rowu melioracyjnego, jak Tygrysy czy Pantera, i wrzucasz ładunek wybuchowy do środka zakopanego w błocie 70 tonowego Anramsa..... ........................................................................Problem rozwiązany................................................................

ssb
środa, 14 lipca 2021, 10:41

Wiesz nawet staruszka PP-64 Wstega za jej pomocą można tworzyć przeprawy o nośności około 80ton :P

Abc
wtorek, 13 lipca 2021, 23:29

Wreszcie cos konkretnego w zakupach. Brawo.

Jzvu
środa, 14 lipca 2021, 17:16

Skad wiesz znasz sie w temacue

Piotr ze Szwecji
wtorek, 13 lipca 2021, 23:28

Abrams M1A2 to dobry zakup. Polonizacja serwisu winna być zapewniona. Brak transferu technologii do przemysłu nie będzie zachwycał entuzjastów Zjednoczonej Prawicy. W razie wojny polski przemysł nie wypełni strat. Koszty nie są ważne w kwestiach bezpieczeństwa według mnie. Bayraktar, F-35 i Abrams M1A2 to trafione zakupy. Ich piętą Achillesa to tryb FMS bez transferu technologii na ich produkcję w Polsce.

Ile wilka w wilku
środa, 14 lipca 2021, 10:52

Piotrek ale produkcja Borsuka zamyka wg mnie możliwości produkowania Wilka w kraju. Choć te 250 czołgów nie załatwia „Wilka” .

Monkey
wtorek, 13 lipca 2021, 23:28

Najbardziej obecnie zaawansowany technologicznie czołg na świecie. Nie mam żadnych wątpliwości co do tego. Poczekajmy więc, co minister Błaszczak powie na konferencji prasowej. Jeśli będą z tego korzyści dla polskiego przemysłu, super. Nie wierzę w taki rozwój wypadków, ale poczekajmy. Wpłynie to również na relację koszt-efekt. Poczekajmy. Ale jeśli "korzyści" będą takie same jak w programach Wisła czy Homar, to wielka szkoda zostanie wyrządzona. I zapewne nawet nie przez korupcję, a przez fanatyzm, który sprzyja rozwojowi tępoty umysłowej. Ale zobaczymy, nie ma jeszcze co się ekscytować.

OKO
wtorek, 13 lipca 2021, 23:07

Bogaty kraj ta Polska skoro stać nas na Abramsy bez przetargu ale wiadomo kto za to zapłaci. Dzisiaj w ciągu 8 godzin na stacji którą mijam paliwo skoczyło o 10 gr, ciekawe po ile będzie jutro.

zeneq
środa, 14 lipca 2021, 13:05

Rozumiem że wolisz tankować ruskie paliwo na ruskiej stacji i płacić rublami. Proponuję żebyś kupił bilet do Putinlandu bo właśnie kupujemy te czołgi żeby takie interesy w Polsce się nie odbywały.

Łukasz 32
środa, 14 lipca 2021, 10:42

Cena paliwa zależy od siły dolara i cen na runkach światowych. Więc zamiast pisać Januszowe kocopały może warto zapoznać się z podstawami ekonomii.

Malaj
wtorek, 13 lipca 2021, 23:06

W obecnej sytuacji to dobry ruch. Szybko nie wyprodukujemy porządnego czołgu na licencji, a zagrożenie ze wschodu jest bardziej niż realne. 250 Abramsów na ścianie wschodniej będzie kolejnym elementem, który skłoni agresora do zastanowienia się nad opłacalnością kolejnej ,,małej, zwycięskiej wojenki''. Jasne, że logistycznie na początku łatwo nie będzie, ale po wycofaniu do rezerwy/sprzedaży pochodnych t-72 będzie dobrze. Czas na prace nad polskim czołgiem niestety minął.

rozczochrany
środa, 14 lipca 2021, 10:43

T-72 nie zostaną sprzedane. Zostaną w jednostkach drugiego rzutu i jako rezerwa na czas wojny.

Generał z poboru
środa, 14 lipca 2021, 10:37

Zagrożenie ze wschodu? Dziś? A co Chińczycy idą

MW78
wtorek, 13 lipca 2021, 22:29

Super, to teraz już mozna TVN przejąć bez krzyku z USA

Robotnikfabryczny
środa, 14 lipca 2021, 15:47

Oby ich przejeli

Jansen
środa, 14 lipca 2021, 11:20

Oby.

Kipo
środa, 14 lipca 2021, 10:40

Przecież to oczywiste, że TVN jest częścią transakcji. Dla Amerykanów to świetna wiadomość bowiem lokalna stacyjka telewizyjna ma dla nich wartość znikomą. Dla PiS to również świetna wiadomość bo zneutralizują szczujnię. Obie strony zadowolone, czyli ubito dobry interes.

werte
wtorek, 13 lipca 2021, 22:20

250 jednych z najlepszych czołgów na świecie i ktoś stęka że drogo, i nic nie zyskamy? A zapytał się jeden z drugim ekspert z bożej łaski ile kosztuje bezpieczeństwo Polski? Ze swej strony wywaliłbym dodatkowo środki na odbudowę Pałacu Saskiego i przeznaczył je na kolejne rodzaje broni - OPL, drony, etc. bo to może spokojnie sobie poczekać a jak sytuacja będzie dalej się tak rozwijała i tak przyjdzie nam pewnie odbudowywać kolejny raz całe miasto nad Wisłą.

olo
środa, 14 lipca 2021, 12:47

orle, bezpieczeństwo Polski to nie broń pancerna tylko m.inn. przeciwpancerna. Czolgi służą do ataku za nie do obrony. Wykup miejsce na cmentarzu dla syna czy brata bo możliwe że rozpętamy następną wojnę.

m1
środa, 14 lipca 2021, 10:26

Tu jest pelno trolli i quasi lobbystow. Nie spodziewaj sie obiektywnych komentarzy.

lll
środa, 14 lipca 2021, 10:15

Pałac Saski - pałac związany z obca dynastia i upadkiem Polski. Bardzo wiec na czasie wydatek i dobrze sie do polityki rzadu wpisuje .. A pieniadze powinny pójsć na: rozpoznanie, obrone plot i prakietowa oraz broń p.panc (rakiety, drony, granatniki...) - w pierwszej kolejności. Ale polityka jest obecnie pudrować T72 oraz wydawać dziesiatki mld USD na zasadzie second best (jak nie third best) !

123
środa, 14 lipca 2021, 10:09

ekspercie z bozej laski bezpieczenstwo PL to nie tylko zakupy sprzetu ale i budowa wlasnego potencjalu... ~500 T72 zmodernizowac krajowym przemyslem + do tego ~500 Leo2A7PL > moderka juz posiadanych krajowym przemyslem + dokup nowych i masz i czolgi, i prace i TYLKO DWA TYPY WOZOW, a do tego pieniadze zostaja w EU... Ciekawe co te pisiory tymi zakupami tak splacaja hmmmm...

środa, 14 lipca 2021, 13:06

Modernizować to możesz swojego passata, a nie stare posowieckie złomy. Kto niby miałby je modernizować? Bumar? Który podwozia do Kraba nie potrafił pospawać???

Paweł P.
wtorek, 13 lipca 2021, 22:20

Wychodzi NATO, że POLSKA będzie miała najlepsze czołgi w Europie

zeneq
środa, 14 lipca 2021, 13:08

Ale też Polska jest pierwsza z pribałtiką zmuszona do kupowania najlepszych maszyn żeby nieproszeni goście wychodzili zanim zdecydują się NATO żeby wejść.

Gustlik
środa, 14 lipca 2021, 11:04

Ba, nawet na świecie.

R
środa, 14 lipca 2021, 10:27

Nie, nie bedzie.

Gryf
środa, 14 lipca 2021, 10:13

I to boli trolli. Hahaha!

SimonTemplar
wtorek, 13 lipca 2021, 22:09

Duży błąd. Należało zmodernizowac wszystkie nasze Leopardy do wersji A7+ łącznie z wymianą armaty. Taniej i później taniej w eksploatacji. Ale jak widać mocodawca zza oceanu zdecydowal inaczej i nasz niby rząd grzecznie wykonał. Zobaczymy jak pojdzie serwis tych czołgów. Po kilku latach 2/3 bedzie stac nieruchomo pod plandekami.

Davien
środa, 14 lipca 2021, 13:01

To teraz zobacz ile kosztuje jeden Leo2A7V i pomnóz to przez 250, a potem cos gadaj. Aha i czekaj jakies 10-12 lat:))

dr
środa, 14 lipca 2021, 12:32

Niemiecka moderka i taniej? Żartowniś...

Riki
środa, 14 lipca 2021, 11:12

Szczególnie, że Leo2 to najbardziej przereklamowany czołg świata

vvv
środa, 14 lipca 2021, 10:29

kilku latach? raczej po pierwszym wymogu serwisowania :D oraz plandeki to luksus. w Wesolej 2a5 stały nagie pod chmurką przez 3 pierwsze lata :)

Święty
środa, 14 lipca 2021, 10:25

do wersji A8

Omg
środa, 14 lipca 2021, 10:20

I ich naprawy i modernizacja będzie trwać wieki jak Leoparda 2PL

dearisto
środa, 14 lipca 2021, 10:07

A ile zajmie ta modernizacja, abstrahując już od tego, z na jej czas pozostaniemy praktycznie bez czołgów.

Szept
wtorek, 13 lipca 2021, 21:59

Kolejny duży zakup bez transferu technologii i zdolności produkcji amunicji. Skutkować będzie tym że za kilka lat połowa czołgów będzie wyłączona bo części zbyt drogie, a amunicji kupimy na 2-3 dni wojny. Ta polityka zarżnie budżet wojska na najbliższe lata.

Ha
środa, 14 lipca 2021, 10:21

Tak jak przy Leopardzie.

prawnik
wtorek, 13 lipca 2021, 21:54

I jeszcze jedno z tego co pamiętam Marines rezygnują z Abramsów ......To tak na marginesie do mojego komentarza o ! kwietnia

zeneq
środa, 14 lipca 2021, 12:35

Jak będziemy mieli armię jak USA to jednostka naszych marines będzie mogła sobie gdy zechce również zrezygnować z Abramsów. Tymczasem potrzebujemy broń na grubego zwierza, a do tego Abrams nadaje się wyśmienicie.

A.
środa, 14 lipca 2021, 10:29

Takich?

Lol
środa, 14 lipca 2021, 10:22

Po co im na wyspach Pacyfiku???

środa, 14 lipca 2021, 13:47

II wojna światowa się już skończyła.

nexo
wtorek, 13 lipca 2021, 21:53

Niestety, kolejny zakup amerykańskiego złomu przez outsiderów Europy. To bardzo, bardzo zła wiadomość. Nie dość, że zaprzepaszcza szansę na rozwój technologiczny, to jeszcze pozyskany będzie sprzęt schyłkowy, za który trzeba będzie płacić w USA za każdą drobną część. Gorszego wyboru dokonać nie można było.

Wania
środa, 14 lipca 2021, 12:46

Oj piecze pewna część ciała, oj piecze. To najlepsze obecnie czołgi na świecie. Rosyjskie t-14 przy tym to złom.

PB
wtorek, 13 lipca 2021, 21:45

1. Nie stać nas ich utrzymanie, a na pewno nie w liczbach typu 250 sztuk, a zakup mniejszej ilości się nie opłaca 2. Jak inni zauważyli - będziemy patrzeć jak Polski przemysł upada na dobre. 3. Otwieramy trzecią linę logistyczną, co prawda zastępując jedną, ale dalej ni kija nie trzyma się to kupy, bo od razu nie zmodernizujemy wszystkiego

asdf
środa, 14 lipca 2021, 11:06

upadl juz dawno i czas juz odlaczyc trupa od respiratora jak widac nic to nie daje ale przeciez zarobil na modernizacji T72, Leopardow to stac ich na samodzielny zakup licencji nie tylko ciagle wyciaganie lap po pieniadze z budzetu, daj i daj. nawet jak bedzie to tylko 50 szt Abramsow to mozna na nich szkolic zalogi i w razie potrzeby dokupic lub nawet dostac je w trybie awaryjnym.

dearisto
środa, 14 lipca 2021, 10:04

To co napisałeś wcale nie musi być prawdą. AD 1. Na ich utrzymanie stać nas spokojnie, tym bardziej, że wchodzą one w miejsce T72 oraz PT9, co jednocześnie załatwia problem ad 3. W linii pozostają Leo2 A6 i Leo2 PL oraz Abramsy. Co do upadku przemysłu zbrojeniowego, to nie tak prędko. Kupując Abramsy, kupujemy sobie czas. Mając w linii około 700 naprawdę nowoczesnych czołgów możemy spokojnie decydować o pozyskaniu licencji, lub nawiązaniu współpracy dla produkcji wozu docelowego co wraz z uruchomieniem produkcji zajmie dobrych kilka lat. A w tej chwili prawda jest taka, że nowoczesne czołgi potrzebne są nam na cito

Ss
wtorek, 13 lipca 2021, 21:44

Walczymy na pierwszej linii, więc lepsze to od grających ławek. P.s. Czas pokaze czy to dobra decyzja. Jeżeli nigdy nie zostaną użyte, to najlepsza z możliwych.

Mr. Smith
wtorek, 13 lipca 2021, 21:32

INTRESTING :) Z niecierpliwością czekam na tę konferencję... Mam nadzieję, że nasz przemysł na tym skorzysta ...

Święty
środa, 14 lipca 2021, 10:26

tak, wasz przemysł Usa na tym skorzysta

Marcin
środa, 14 lipca 2021, 09:52

Raczej w to wątpię więc nie można mieć złudzeń, po za tym będę sue cieszyć jak będziemy mogli przeprowadzać kompletny serwis w kraju.

Darek
środa, 14 lipca 2021, 09:35

Ehhhhh, że wy wszyscy jeśli oczywiście byliście wtedy na tym świecie przez te ,,25 lat demokracji" troszczyli się o polski przemysł...

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 08:31

Tak. Mienie i tereny zostaną sprzedane

M.
środa, 14 lipca 2021, 08:18

Ciekawe jak... Bumar-Łabędy do zaorania.

yamata
środa, 14 lipca 2021, 03:52

No nie. Nasz kraj też nie. Kolejny bzdetny wydatek stricte polityczny. I założę się, że po zakupie nie będzie to miało czym strzelać, ani bynajmniej czym zarządzać. Bo raczej nie chmurą dronów... Zresztą wystarczy spojrzeć na Leopardy. Które przecież można zmodernizować, znacznie niższym kosztem...

środa, 14 lipca 2021, 13:08

LEopardów jest za mało. Więc co? Modernizacja T-72 to nie jest bzdetny wydatek?

luka
środa, 14 lipca 2021, 01:49

Nie skorzysta, nie rób sobie nadziei - pod tym względem to najgorszy z możliwych wyborów

Daniel J.
środa, 14 lipca 2021, 00:38

Tak. Pozwolą im dokręcić śruby na kołach i założyć gąsienice.

Dramat+
wtorek, 13 lipca 2021, 23:48

Tak samo skorzysta jak na F-16.

Roman
wtorek, 13 lipca 2021, 21:30

Ciekawe w jakim kamuflażu przyjadą do Polski te Abramsy? Jeśli w pustynnym to chyba nasze zakłady "Bumar-Łabędy" otrzymają od Amerykanów uprawnienia do nanoszenia kamuflażu na polskich Abramsach bardziej odpowiedniego do tutejszego krajobrazu.

Marcin
środa, 14 lipca 2021, 09:51

Dla twojej wiadomości aktualnie części zamienne są produkowane w kolorze leśnym tak samo jak czołgi ponieważ US Army przestawia się na działania w Europie. Przedtem stosowano i produkowano w kolorze piaskowym bo czołgi głównie działały na terenie bliskiego Wschodu.

gość
środa, 14 lipca 2021, 02:39

W leśnym.

Alek
wtorek, 13 lipca 2021, 21:29

I to już koniec zbrojeniówki.

dr
środa, 14 lipca 2021, 12:37

Która co roku prezentowała kilka typów czołgów lepszych od Abramsów i Leopardów, a w razie ataku i tak poszłaby na pierwszy ogień. Faktycznie jest za czym płakać.

Ha
środa, 14 lipca 2021, 10:23

Tak. Przestsjemy budować radsry, błyskawicę, kraby, raki, koniec z Borsukiem itd. Brawo Ty.

loster
środa, 14 lipca 2021, 10:07

Kolejny ekspert a skąd wiesz czy nie lepsze nadchodzi ?

hiena
środa, 14 lipca 2021, 09:02

o jakiej zbrojeniówce ty mówisz? Bumar już oddawna oddycha rękawami i to nie zasługa rządzących raczej samego Bumaru, HSW i Cegielski mają co robić , na czołgi i tak nie mieli by mocy przerobowych

SAS
środa, 14 lipca 2021, 08:34

Większa marża jest z produkcji elektrowozów, niż z produkcji czołgów. Do tych pierwszych komponenty kupujemy z Niemiec, a do czołgów większość technologii też trzeba by kupić.

phi
środa, 14 lipca 2021, 08:31

tak tak już dawno nie miały latać nad Polską samoloty a krowy nie miały dawać mleka

środa, 14 lipca 2021, 07:12

Co ta zbrojeniówka produkuje oprócz starych rupieci To jak mieć pretensje że kupują mercedesa zamiast dalej klepać poloneza

Armia Krajowa
środa, 14 lipca 2021, 02:18

Po 1989 nie był w Polsce zbrojeniówki.

tenebris
środa, 14 lipca 2021, 00:18

Nom bo nc z tego nie bedzie produkowane w Polsce, co najwyzej skaldane do kupy z importowanych czesci jak "polskie" s-70i... Co gorsza o ile czolg na dzis jest dobry to co bedzie za kilkanascie lat jak trzeba bedzie modernizowac? I nie da rady bo jest to konstrukcja schodzaca, u kresu mozliwosci modernizacyjnych juz dzis.

wtorek, 13 lipca 2021, 23:40

Polska zbrojeniówka nie jest w stanie zbudować samodzielnie czołgu I to w najbliższych 15 latach . Zresztą Niemcy też nie. A my potrzebujemy dzisiaj czołg konkrety.

dh673ej
wtorek, 13 lipca 2021, 21:27

Pojawia się pewien problem. Czołg w tej wersji waży 72 tony. Nie ma takiego mostu rozkładanego, który to wytrzyma. Także część mostów się nie nadaje

Lol
środa, 14 lipca 2021, 10:24

A Najnowszy Leopard niewiele mniej. 4-5 -ton nie robi różnicy.

Gryf
środa, 14 lipca 2021, 10:14

67 ton

Lew
środa, 14 lipca 2021, 10:06

Wartość, którą podałeś, to są tkw. tony krótkie stostowane w USA. W przeliczeniu na tony metryczne to 65 ton, czyli tyle ile waży mniej więcej Leopard 2A7. Nie ma tutaj znaczenia ile ten czołg będzie ważyć skoro konkurencyjna konstrukcja ma taką samą wagę; po prostu trzeba będzie z tym problem jakoś radzić.

Marcin
środa, 14 lipca 2021, 09:49

Poprawka waży około 67 ton a dlatego że w USA stosuje się trochę inne miary więc 73 tony w USA to w Polsce 67 ton. A więc zbliżona waga do najnowszych Leopardów oraz innych europejskich konstrukcji.

123
środa, 14 lipca 2021, 09:47

wiesz, ze nie ma tego czym nawet przewozic??...

(L)fan
środa, 14 lipca 2021, 09:45

Nieprawda wazy 66 ton natomiast to nie zmienia faktu że zbrojeniówka dostała w tym momencie cios w plecy... bez licencji i bez perspektyw na przyszłość....

Davien
środa, 14 lipca 2021, 13:05

Jaka niby zbrojeniówka?? Bo chyba o tej co może jedynie produkować antyki jak T-72M1 nie mówisz?

Ja
środa, 14 lipca 2021, 09:36

66ton metrycznych, 72 to tony krótkie nie używane w Europie

Xyz
wtorek, 13 lipca 2021, 21:25

Brawo!

kfk
środa, 14 lipca 2021, 09:50

won ruski ... do siebie do Moskwy

Antytroll
środa, 14 lipca 2021, 12:55

Słaba prowokacja

cycofan
wtorek, 13 lipca 2021, 21:25

Dużo pali .. waży to pali a jak się ma cena paliwa do ceny pocisku .

Marcin
środa, 14 lipca 2021, 09:56

Wiesz śmigłowce też dużo palą paliwa lotniczego a jakoś je używamy po za tym turbina gazowa może chodzić na olej napędowy bez ubytku mocy więc różnicy w logistyce nie będzie. Po za tym zminimalizowano zużycie paliwa poprzez dodanie dodatkowej jednostki napędowej która ma pracować podczas postoju a główny silnik ma być wyłączony. A dlaczego to ważne, bo najwięcej paliwa turbina zużywa na postoju. Taka specyfika tego silnika. Ale ma też sporo plusów.

Tom
środa, 14 lipca 2021, 07:51

Als bedzie na LPG ;)

spokój
środa, 14 lipca 2021, 12:31

to wcale nie żart ponoć ta turbina gazowa jest wszystko-lubna

KAR
wtorek, 13 lipca 2021, 21:24

Szykuje się powolny pogrzeb polskiego przemysłu pancernego...?

środa, 14 lipca 2021, 13:11

Czego pancernego????

Extern
środa, 14 lipca 2021, 11:27

No tak, bo na Abramsie dojadą do LEO3, a Bumar albo upadnie albo stanie się co najwyżej jakimś małym zakładem remontowym. Jedyne co mogło by jeszcze uratować moce produkcyjne w Bumarze to danie im Geparda do produkcji na nadchodzący okres 30 letniej posuchy. Ale tak się raczej nie stanie. Tak więc żegnaj już chyba na zawsze, produkcjo ciężkich wozów bojowych w Polsce.

Ha
środa, 14 lipca 2021, 10:25

Nie. Co nie licząc czołgów produkujrmy? NIC?

Gryf
środa, 14 lipca 2021, 10:16

Polski przemysł pancerny będzie miał i tak pełne ręce roboty.

Darek
środa, 14 lipca 2021, 09:36

Jakiego przemysłu????

xXx
środa, 14 lipca 2021, 09:28

Pogrzeb już dawno temu był, jak skończyliśmy produkować PT-91.

hiena
środa, 14 lipca 2021, 09:03

polski przemysł pancerny? a co to takiego??

Maks
środa, 14 lipca 2021, 08:09

Cóż, taki dostali rozkaz, więc potulnie go wykonują.

teraz to dowaliłeś
środa, 14 lipca 2021, 07:50

Przemysł pancerny był rozwalany od początku transformacji. W latach 90-tych jeszcze pracowano przy Twardym .Lata 2000 to zjazd po równi pochyłej więc o jakim przemyśle tu mówisz? Sama podstawa pracownicy jak myślisz po zwolnieniach gdzie się podziali odp:rozjechali się po całym świecie więc pogrzeb nastąpił definitywnie w 2008r.W dobie narastających napięć z federacją brakuje czasu na opracowanie własnej konstrukcji.

Davien
środa, 14 lipca 2021, 13:07

Twardy był gorszy od pierwszych T-72B wiec istotnie"osiagniecie", Malaj dla malezji to szczyt naszych mozliwości, a to poza SKO poziom maks T-72B

Lord Godar
środa, 14 lipca 2021, 16:25

Zgadza się , dopiero Pt-97 miał być rozwinięciem na tyle dobrym , że dał by nam skuteczną broń na wiele lat z ruskimi teciakami . Niestety ktoś po żałował kasy na finansowanie i rozwój broni pancernej w Bumarze i teraz ta firma jest tylko mocno rozbudowaną kuźnią z warsztatem i nic więcej .

środa, 14 lipca 2021, 07:12

To tu jest jakiś przemysł pancerny?

Armia Krajowa
środa, 14 lipca 2021, 02:21

Po 1989 nie było przemysłu pancernego. Pogrzeb już był. Tak samo z przemysłem lotniczym.

T1000
środa, 14 lipca 2021, 01:55

A mieliśmy jakiś kiedy i gdzie tylko szajs i to nie nasz

luka
środa, 14 lipca 2021, 01:51

A takowy w ogóle istniał? Bo po Bumarze, który potrafi tylko zajmować się starym poradzieckim złomem i to z marnymi skutkami płakał nie będę.

Daniel J.
środa, 14 lipca 2021, 00:39

A to jeszcze jakiś jest?

Davien
środa, 14 lipca 2021, 13:09

A był jakis w ogóle w Polsce liczący się przemysł pancerny? Bo szczytem mozliwości Polski był Malaj czyli taki T-72B z supernowoczesnym SKO. Wiecej z T-72M1 się nei wycisnie. A co do K2PL to min 9-10 lat zanim pierwszy by zjechałzlinii w Polsce a i to zakładając że wszystko pójdzie z koreańska precyzją.

bc
środa, 14 lipca 2021, 00:11

Nic podobnego. Leopardy i Twarde nie wyparowały.

Edmund
wtorek, 13 lipca 2021, 21:23

Na dzień dzisiejszy widzę to tak. Pozyskamy bardzo dobry czołg, który jednak jest bardzo drogi w utrzymaniu i pewnie w zakupie. Pytanie więc, ile tych sztuk czołgów będzie i czy zakup ten ma sens? Jeśli więcej sztuk, może to realnie znacznie ograniczyć modernizację. Oddala się jeszcze bardziej projekt czołgu koreańskiego i jakiegokolwiek innego, jako projekt przemysłowy. Chyba, że są jeszcze inne, w tym tajne klauzule do zakupu. Widzę też pozytywne aspekty. Tą wersje czołgu Amerykanie sprzedają tylko bardzo ograniczonej, zaufanej grupie sojuszników. W godzinie W zapewniony jest serwis i części zamienne sojusznika. Jest możliwość szkolenia nowoczesnej doktryny użycia, dokładnie takiej, jaką ma armia amerykańska. Jest to też dowód dla wielu, że zupełnie inna logistyka w sensie zarządzania nią - nie jest problemem.

123
środa, 14 lipca 2021, 10:02

Na dzień dzisiejszy widzę to tak: zamiast porzadnie zmodernizowac ~500 sztuk T72 do roli czolgu lekkiego + zmodernizowac wszystkie Leo2A4 / Leo2A5 do Leo2A7PL + dokupic Leo2A7PL tak aby razem tego bylo ~500 sztuk bedziesz miec > troche starych T72M1 bez remontu + troche odmalowanych T72 + PT91 wymagajacych modernizacji + Leo2PL (moderka kaczymi lapkami bo kaska niestety poszla na pincetplusy / propagande TVPiS / do US za poklepki po ramieniu i mozliwosc pokleczenia przed pomaranczowym panem) + Leo2A5 + Ambramsy......... Nie chce mi sie tego nawet komentowac ;///////////

środa, 14 lipca 2021, 13:12

T72 do pieca! Modernizacja tego to przepis na utylizację szmalu.

Box123
środa, 14 lipca 2021, 12:57

Dwie sprawy: t72 to się nadaje na śmietnik czy to z modernizacja czy bez, a kupowanie czołgów od niemiec jest ostatnią rzeczą jaką powinniśmy robić. Pozostaje mieć nadzieję, że abrams nie pogrzebie spolonizowanego k2pl

Wawiak
środa, 14 lipca 2021, 08:51

Opracowanie nowego czołgu zajmie lata, w międzyczasie wypadną z obiegu T-72 i prawdopodobnie Twarde. Potem trzeba zastąpić Leo. Może więc jednak jest nadzieja? Może w międzyczasie uda się zrobić porządek w Bumarze i doprowadzić sprawność zarządzania do poziomu HSW? Aczkolwiek większym optymistą jestem w pierwszym temacie.

rysik
środa, 14 lipca 2021, 08:50

W godzinę??? Nie wiesz o czym piszesz. A czy jednocześnie z zakupem jest przewidziana modernizacja dróg i mostów w Polsce, Białorusi, Rosji, itd. aby ten czołg mógł się poruszać po drogach tych krajów?

Robert
środa, 14 lipca 2021, 08:34

Pisali o 250 sztukach.

Greg
środa, 14 lipca 2021, 08:11

A co będzie te czołgi osłaniało?

luka
środa, 14 lipca 2021, 02:06

Sprzedadzą tą wersję każdemu kto będzie miał dość pieniędzy żeby je kupić, bo i tak pancerz będzie inny niż w wersji dla USA (brak specjalnego pancerza). A co do koreańskiego czy jakiegokolwiek innego projektu nowego czołgu to (bo były plotki o różne wersje ilościowe) tak - opcja 1: około 70 sztuk - wtedy jakikolwiek ewentualny projekt zostanie odłożony na odleglejszy termin; opcja 2: około 250 sztuk - prawie na bank można wtedy już zapomnieć o jakimkolwiek projekcie i prawdopodobnie jeśli cokolwiek jeszcze byśmy chcieli później kupować (np. żeby zastąpić PT-91, bo te 250 sztuk na 100% żeby wycofać w całości T-72) to czekalibyśmy już wtedy na powstanie europejskiego czołgu zapewne, ale wtedy zaś mamy 3 różne typy czołgów: leo 2PL (przypominam że 2A5 też niby mają być przerabiane kiedyś do podobnego poziomu); Abramsa SEPv3 i nowy europejski; opcja 3 (mało realna) - 500+ czołgów, wtedy o projekcie nowego nie ma mowy a i o europejskim też można zapomnieć - przy 500+ Abramsach i ponad 200 leo następne podobne zakupy za najwcześniej 30-40 lat.

Daniel J.
środa, 14 lipca 2021, 00:41

„Oddała się projekt czołgu koreańskiego”…. nawet jeśli kupią 50 szt to K2 już jest bez sensu. Wprowadzać trzeci typ czołgu podstawowego?

Davien
środa, 14 lipca 2021, 13:11

K2PL miał sens jakby był na teraz a nie za 10 lat w idealnych warunkach.

1kosmos2
wtorek, 13 lipca 2021, 21:23

Bardzo zła decyzja to durzy błąd , nie chodzi o przemysł ani o klasę czołgu a oczywiste pole walki i możliwości serwisowe na terenie działań , możliwości utrzymania sprzętu w walce . Wiele krajów ma doświadczenie w tej kwestii i Ameryka też przechodzi na lżejszy sprzęt , dbając o siłę ognia i systemy które chronią czołgi przed trafieniem , zmniejszając koszty ich eksplantacji . Czołg przewagi pola walki w polskich warunkach to zaledwie 25%siły pancernej naszej armii, pozostałe to wozy wsparcia i tak powinno się do tego podchodzić w tej stuła ci leopardy w zupełności wystarczą nie potrzebne są nam , Abramsów , k2 czy innych tego segmentu wozów a czołgi wsparcia pola walki .

viper
środa, 14 lipca 2021, 17:05

A możesz to napisać jeszcze raz z użyciem zasad polskiej gramatyki i ortografii?

hiena
środa, 14 lipca 2021, 09:04

polska język jest trudna prawda??

Luk
środa, 14 lipca 2021, 08:50

Zawsze fascynują mnie komentarze osób które nie znają polskiej ortografii.

orel
środa, 14 lipca 2021, 07:15

Dlatego każda kolejna wersja Abramsa jest cięższa i już szykują się na jeszcze cięższe wersje (transport)?

Ekspert
środa, 14 lipca 2021, 00:15

durzy :DDDDDD

wtorek, 13 lipca 2021, 23:44

Może poprostu pole walki powinno być gdzie indziej np. Baranowicze Grodno Brześć

Łowca
wtorek, 13 lipca 2021, 23:43

Co proponujesz pzkpwv 2 ?

Rezerwista
wtorek, 13 lipca 2021, 23:38

Jeśli będzie wojna nikt nie będzie serwisować w kraju czołgów. Zakłady zostaną zniszczone. Amerykanie zmniejszają ilość czołgów bo na Pacyfiku się nie przydadzą. Co innego w Europie. Te czołgi wsparcia pola walki to jakie mają opancerzenie i siłę ognia? Jak z przeżywalnością załogi???

Qaz
wtorek, 13 lipca 2021, 21:23

I tak właśnie PiS dba o interes polskiego przemysłu.

środa, 14 lipca 2021, 13:15

Przemysł sam nie dba o swoje interesy, oczekując tylko państwowych kroplówek w postaci zamówień na wieczne modernizacje post sowieckiego złomu.

Darek
środa, 14 lipca 2021, 09:37

Jakiego przemysłu? Czy polski przemysł produkuję równoważne czołgi czy choć o generację gorsze?

Rezerwista
wtorek, 13 lipca 2021, 23:42

I bardzo dobrze czołgi potrzebne są na już. Nie za 10 lat. Wszystkiego nie zbudujemy kiedy mamy 30 lat zaniedbań. Trzeba dołączyć do K3 i partycypować w kosztach. Zanim powstanie Leopardy i PT91 będą do wymiany. HSW wszystkiego nie zrobi. BUMAR to padaka i kroplówka dla związkowców.

olo
środa, 14 lipca 2021, 13:00

nie, na już to potrzebujemy baaaaaaaaaaaaardzo dużo skutecznej broni ppanc.

Abc
wtorek, 13 lipca 2021, 23:30

Polski przemysł nie jest w stanie wyprodukować nowoczesnego czołgu. Mamy mało czasu.

Brawo !
wtorek, 13 lipca 2021, 21:17

No i super wiadomość.!!!

Sidematic
wtorek, 13 lipca 2021, 23:25

Pewnie. Koniec zdolności produkcyjnych czołgów w Polsce to świetna wiadomość dla Niemców, Rosjan a teraz także Amerykanów. Tylko nie dla Polaków.

środa, 14 lipca 2021, 13:16

Jakie mamy zdolności produkcyjne w Polsce???

ciekawy
środa, 14 lipca 2021, 11:32

Koniec zdolności produkcyjnych czołgów w Polsce? Co kolega bierze?

z prawwej flanki
wtorek, 13 lipca 2021, 22:31

do brawo: NO i niech dokupią Bradleye i wtedy będzie SUPER wiadomość!!!!!!BRAWO TY!!!!!

Davien
środa, 14 lipca 2021, 13:12

A co już ci nasz Borsuk przeszkadza?

z prawwej flanki
środa, 14 lipca 2021, 23:39

do Dawien: Nie przeszkadza ale będzie jak z irydą!!!do muzeum!!!Abramsy +sprzęt towarzyszący{Bradley} takie info krąży w kuluarach!!!! amerykanie przesiądą się niedługo na KF-41 LYNX lub inny bwp!!!!to Bradley biędzie dostępny w dużych ilościach!!!z pierwszej ręki!!!!A wieżę HSW można posadowić tu itu!!!!

Mateusz1989
wtorek, 13 lipca 2021, 21:17

Do tego czasu zanim przyjmiemy na wyposażenie Abramsy musimy pozbyć sie T-72 . Nasz system logistyczny tego nie wytrzyma.

środa, 14 lipca 2021, 10:28

wytrzymie, wytrzymie

Marcin
środa, 14 lipca 2021, 10:01

Myślę że chcą się pozbyć T-72 poprzez pozyskanie Abramsów. Tyle że żeby było to optymalne i miało sens to musielibyśmy pozbyć sue również t-91 twardy bo mają podobny system logistyczny do t-72. A więc potrzeba by było minimum 400 czołgów co uważam aż tylu maszyn nie pozyskają.

xXx
środa, 14 lipca 2021, 09:36

T-72 do wycofania dawno temu, PT-91 może do WOT. Wszystkie Leo do standardu 2PL plus Abramsy. Generalnie nie ma co płakać - taka sama sytuacja byłaby z każdym innym czołgiem, czyli Leo 2PL + coś. Jeśli ktoś się łudził, że uda nam się naprodukować setki K2PL by zunifikować siły pancerne, to odsyłam do programu Borsuk - podobne ilości pojazdów i będziemy je produkować przez co najmniej 20 lat zanim wszystko wymienimy 1:1. Możliwe, ze nie mamy ani mocy produkcyjnych ani czasu by czekać te 20 lat - dobry przykład to Marynarka Wojenna - czekali aż coś Polski przemysł wyprodukuje i się nie doczekali - Fregaty to pływający złom, Okrety (a właściwie to już jeden okret) Podwodne to złom który już się nawet nie zanurza.

Bartek
środa, 14 lipca 2021, 02:08

Jeśli plotki o ilości się potwierdzą to one właśnie po to są brane żeby wycofać T-72 (może nawet coś koło 250 sztuk byśmy brali)

Olo
wtorek, 13 lipca 2021, 21:17

Koniec przemyslu pancernego w Polsce.

Stary i mądry
środa, 14 lipca 2021, 10:41

Jakiego przemysłu pancernego? Rozwiń swoje przemyślenia.

forum
środa, 14 lipca 2021, 09:46

Nastąpił 30 lat temu.

środa, 14 lipca 2021, 08:40

Przemysł pancerny upadł gdy prezydentem został Wałęsa!!!!!!!!!!

Łukasz
środa, 14 lipca 2021, 02:35

Ten sam przemysł który tylko umie malować T-72?

As
wtorek, 13 lipca 2021, 23:53

Nastąpił w 2009 roku

Rezerwista
wtorek, 13 lipca 2021, 23:44

Bez przesady. Kiedy HSW ma sama wszystko zrobić? BUMAR to dno i metr mułu. Tam tylko związkowcy siedzą i nabijają kasę. Należy uczestniczyć w czołgu następnej generacji, a Abramsy serwisować w Polsce. Tak jak serwisuje je Irak, Egipt itd.

Robert
wtorek, 13 lipca 2021, 23:08

Od lat nie potrafimy wyprodukować silnika do poczciwego T72

wtorek, 13 lipca 2021, 23:08

O jakim przemysle mowisz?

Siemovitus
wtorek, 13 lipca 2021, 22:27

Jakiego przemysłu pancernego? Nie produkujemy czołgów, nawet nie dajemy se rady z ich gruntownym remontem i doposażeniem.

x
środa, 14 lipca 2021, 10:55

Koniec, a na pewno ZNACZNIE bliżej końca pozostałych działań w zakresie wojskowości. Z powodu kolejnego potężnego obciążenia finansowego.

GK
wtorek, 13 lipca 2021, 21:16

W Polsce nie moze być produkowany żaden cięzki sprzęt ani samolot, ani czołg, ani żadne statki polski przemysł zbrojeniowy ma nie istnieć. Takie jest przesłanie tego kontraktu

środa, 14 lipca 2021, 13:17

A czyja to wina? Czy nie aby samego przemysłu który nic nie potrafi wyprodukować bez licencji? Co ostatnio z zyskiem sprzedał Bumar? Jakie samoloty sprzedaliśmy za granicę?

viper
środa, 14 lipca 2021, 11:50

A ziemia jest płaska.

Darek
środa, 14 lipca 2021, 09:39

No popatrz jasnowidzu, a ja myślałem, że takie było przesłanie przy zakupie wyjechanych Leo?

Rezerwista
wtorek, 13 lipca 2021, 23:49

Głupoty. Zwyczajnie czołgi są potrzebne na już nie za 10 i więcej lat. Dużo produkujemy. Zanim opracujemy silnik, przekładnie, pancerze, lufę itd ile czasu minie? Należy również przyłączyć się do prac nad czołgiem 3 generacji. Produkujemy np Rosomaki, Raki, Kraby, niebawem Borsuki. Jeśli serwis w Polsce to spoko.

JSM
wtorek, 13 lipca 2021, 23:25

O tym wie każdy, kto zna historię. Historię upadku CCCP.

Info
wtorek, 13 lipca 2021, 21:15

W mediach amerykańskich pojawiła się liczba 250 sztuk dla Polski.

Rezerwista
wtorek, 13 lipca 2021, 23:50

To zbyt mało. Lipa. Należy kupić tyle by wymienić wszystkie T72M1. Logistyczny koszmar.

Darek
wtorek, 13 lipca 2021, 21:14

Brawo !!! Najrozsadniejsza decyzjaz punktu militarnego , natomiast z punktu naszego przemyslu niekoniecznie. Chociaz , moze poczekajmy na szczegoly.

ito
środa, 14 lipca 2021, 09:05

Jasne- militarnie decyzja ekstra- WP logistycznie zrobi kolejny krok w stronę koszmaru Wermachtu. I zyska czołgi, które będą wymagały wymiany za 10- 15 lat na nową generację.

środa, 14 lipca 2021, 13:19

T-72 nie wymagają wymiany, prawda? Można je modernizować bez końca :) Tak jak Migi, w których objawy zmęczenia materiału znikną po wymienie awioniki :)

Davien
środa, 14 lipca 2021, 13:14

A myslisz że gorsze K2PL by nie wymagały? No byłyby nowe ale przestarzałe na starcie, a miliardy wydane:)

HUSKY
wtorek, 13 lipca 2021, 21:10

Wojskowa flota śmigłowcowa Polski powinna opierać się na trzech amerykańskich Indianach, czyli: Apache, Chinook i Black Hawk (moim skromnym zdaniem). Natomiast wojska pancerne powinny być zbudowane na polskiej konstrukcji w kooperacji z zagranicznym partnerem np. K2PL.

Darek
środa, 14 lipca 2021, 09:40

Nim K2PL wyjechałby hipotetycznie z Polskich zakładów minęłoby od 5-10 lat, myślisz, że nadzorcy ruskiej trolowni której tu sporo będą czekać?

Davien
środa, 14 lipca 2021, 13:14

9-10 lat w idealnych warunkach( wyliczenia Koreańczyków) A teraz patrząc na Polskę ile razy to pomnozyc?

hiena
środa, 14 lipca 2021, 09:05

super ale K2PL nie istnieje

T1000
środa, 14 lipca 2021, 01:59

Tak i będziemy czekać z 30 lat czołg którego nawet niema

Rezerwista
wtorek, 13 lipca 2021, 23:53

Ten czołg by był za min ok 8-10lat. To zbyt długo i gdzie by go produkowano w Bumarze??? ... Niebezpieczne czasy. Powinny być serwisowane w naszym kraju.

wtorek, 13 lipca 2021, 23:21

Wojska opancerzone powinny opierać się na 2 typach czołgów cieżki - Abrams lekki - japoński type 10 tak samo jak rosomak powinien być w bardziej opancerzonej wersji XP

rmarcin555
wtorek, 13 lipca 2021, 21:09

Dlatego nie chciano nas w projekcie czołgu europejskiego, bo i tak kupilibyśmy sprzęt z USA. Będziemy mieć wiec trzy typy czołgów i żadnego transferu technologii, jak na kraj trzeciego świata przystało. Logistyczny koszmar i uzależnienie od dostawców zewnętrznych. Jaki będzie tego długofalowy efekt to nie wiadomo, bo w Polsce nikt się nad takimi rzeczami nie zastanawia.

Marcin
środa, 14 lipca 2021, 10:03

Nie dlatego tylko chcieli nas jako klientów dla europejskiego czołgu a nie jako kooperanta bo to dla nich lepszy zysk. Więc nie pisz głupot.

gj
środa, 14 lipca 2021, 09:54

niestety masz racje

sfdsfdsfdsafdsafds
środa, 14 lipca 2021, 09:11

Pokrętna teoria, nie chciano nas w projekcie bo i tak kupilibyśmy inny czołg. Jak byśmy inwestowali w projekt to nie opłacało by nam się kupować innego czołgu. Po drugie ten projekt zaczym się zmaterializuje, to już trzeba będzie szukać następców na LEO i być może też na te Abramsy.

Alchemik
środa, 14 lipca 2021, 08:58

Chyba jednak jest odwrotnie, czyli kupiliśmy czołg z USA, bo nie chciano nas w projekcie czołgu europejskiego, gdzie też mieliśmy być tylko klientem?

środa, 14 lipca 2021, 00:13

Jest dokładnie odwrotnie.

Kaszana
wtorek, 13 lipca 2021, 23:55

Bo nie chcą się dzielić wiedzą. Obecnie iskrzy między Niemcami i Francuzami przy tym projrekcie tak samo jak przy nowym myśliecu. Francuzi nie chca sie podzielić z Niemcami technologiami lotniczymi.

drgrin
wtorek, 13 lipca 2021, 23:54

4 typy, a licząc A4PL i A5 to nawet 5.

.
wtorek, 13 lipca 2021, 23:20

Możesz kupować dalej T-72...i zostanie wszystko w kraju.

Ben ten
wtorek, 13 lipca 2021, 21:08

Myślę, że po kilku latach eksploatacji duża część z nich będzie unieruchomiona z powodu braku części zamiennych. Mogliśmy dokupić leosie w wersji A7, miałoby to sens. Żegnaj Bumarze ☹️

viper
środa, 14 lipca 2021, 12:00

Bumar? Ten co nie potrafi na czas zrobić nawet moderki leosiów?

Marcin
środa, 14 lipca 2021, 10:05

No nie rozumiem myślenia. Myślę że po kilku latach leo2a7 też nie będzie miał części zamiennych. Po za tym z tymi częściami chyba jest lepiej u Abramsa niż Leo bo fabryki w stanach nadal produkują ich dużą ilość a w Europie dla Leo tak słabiej o wiele mniej.

xXx
środa, 14 lipca 2021, 09:30

Akurat części do Abramsów raczej nie zabraknie w najbliższych dekadach.

hiena
środa, 14 lipca 2021, 09:06

A7 to szrot w porównaniu do Abramsa, dodatkowo amerykańska logistyka bije na głowę tą zza odry

Matt
środa, 14 lipca 2021, 08:21

A niby dlaczego ma zabraknąć części ?

olo
środa, 14 lipca 2021, 13:03

a dlatego że w przypadku konfliktu będziemy na końcu kolejki

Gtt
środa, 14 lipca 2021, 06:46

Po co nam leosie skoro sa pod berlinem? Nonsens!

mick8791
środa, 14 lipca 2021, 03:52

A jakbyśmy kupili Leo A7 to niby jak by to wpłynęło na kondycję Bumaru?

aaa
środa, 14 lipca 2021, 02:19

Akurat za Bumarem nikt tęsknił nie będzie, bo oni i tak nie byliby w stanie wyprodukować nic sensownego a zajmują się tylko pudrowaniem poradzieckiego szrotu i ciągnięciem kasy z budżetu - patrz modyfikacja T-72 - jeśli potwierdzi się ilość Abramsów jaką chcemy zamówić, nawet 250 sztuk, to wychodzi na to że wszystkie T idą od razu na przetop, więc po co było wydawać te niemal 2 miliardy złotych - innego wytłumaczenia jak to że to było ominięcie nielegalne pomocy publicznej nie ma

Rain Harper
środa, 14 lipca 2021, 01:23

Do czorta z tobą, Bumarze.

Rezerwista
wtorek, 13 lipca 2021, 23:56

Tam powinien być serwis.

Rakietki
wtorek, 13 lipca 2021, 21:07

I kolejny błąd... będziemy pamiętać podczas wyborów.

dr
środa, 14 lipca 2021, 12:46

A my będziemy pamiętać o lotnisku w Berlinie "Czaskoskyego", kasy nie ma i nie będzie "Rostoskyego" i regularnych hołdach dla Berlina "Sikorskyego" i całej bandzie aferzystów i sprzedawczyków od Amber Gold aż po Sławcia "Zegarek" Nowaka i kolegę Putina w Warszawie czyli Tuska. Porównamy te wspominki podczas wyborów na pewno.

x
środa, 14 lipca 2021, 10:51

tak myślisz ? - my i tak dokonamy gorszego wyboru, jak zwykle w historii...

Darek
środa, 14 lipca 2021, 09:41

Będę pamiętał i zagłosuję na tak, to taka odmienność od ekipy,, pinindzy ni ma i nie bendzie".

jsyl
wtorek, 13 lipca 2021, 23:48

tak, jak wrócicie do władzy, to sprzedacie kghm, bo oistatnio probowaliście ale się nie udało, bo górnigy protestowali. Ale do górników niewinnie stojących umiecie strzelać, co udowodniliście pod jastrzębską spółką. Wystarczy wejść na youtuba

TROJAN
wtorek, 13 lipca 2021, 23:31

,,nie wazne kto glosuje, wazne kto liczy glosy"- Józef Stalin

ed
wtorek, 13 lipca 2021, 23:00

I co, znowu będziecie głosować na Putina?

Cyber Will
wtorek, 13 lipca 2021, 21:06

Co ma zakup np. 250 "gotowych" dobrych czołgów do kondycji i rozwoju POLSKIEGO PRZEMYSŁU ?? WP (według powszechnych opinii) potrzebuje co najmniej 1000 czołgów więc polski przemysł będzie miał co robić (750 sztuk) w programie "Wilk" . Pilne potrzeby sprzętowe to jedno, a rozwój przemysłu to drugie.

zeneq
środa, 14 lipca 2021, 12:50

Polski przemysł nie zaczyna i nie kończy się na zbrojeniówce. Te 250 maszyn to kolejny element ochrony POLSKIEGO PRZEMYSŁU który jest częścią POLSKIEGO PAŃSTWA. A to znacznie więcej niż kilka firm czy zakładów które jeśli mają potencjał to przetrwają a jeśli nie to niby dlaczego mamy inwestować w kolejne muzea udające zakłady zbrojeniowe?

Box123
środa, 14 lipca 2021, 10:15

Jeśli równolegle podpiszą umowę z Korea na k2pl, tak żeby produkcja ruszyła najpozniej za 5-6 lat w liczbie minimum 100 rocznie to nie widzę problemu. Ale skoro nie potrafią podpisac od tylu lat leżącej na stole Narwii w sytuacji zupełnego braku opl, dokończyć Wisły i zrobić czegoś z homarem, to mam wątpliwości czy to nie będzie ostatnie działanie w sprawie czołgów na kolejne 15 lat

Zmechol
środa, 14 lipca 2021, 10:11

Naprawdę jesteś aż tak naiwny czy tylko udajesz? Wraz z zakupem Abramsa nie ma już Wilka - temat znika, bo nie jest już potrzebny.

ito
środa, 14 lipca 2021, 09:11

Czołg produkcji Bumar (przestarzały, ale po podrasowaniu powinien przeciw przewidywanemu przeciwnikowi wystarczyć)- 5 mln zł, Abrams- 15 mln USD. Czyli choćbyśmy potrzebowali 10 000 czołgów to i tak ich mieć nie będziemy, bo tych 250 zeżre do ostatniego grosza całą kasę, jaką mamy i jakiej nie mamy. A potem stanie z braku części (też KUPA kasy- wystarczy sprawdzić, w jakim tempie żarły części w czasie Pustynnej Burzy. A już po zakończeniu działań- amerykańska logistyka NIE WYRABIAŁA SIĘ z dostarczaniem części, do tego stopnia, że nawet 2/3 Abramsów w Iraku było unieruchomionych przy stratach bojowych na poziomie ZERO).

i tamto
środa, 14 lipca 2021, 13:24

A czołgi produkcji Bumar to ktoś wogóle kupił?? Jakiemu "rasowaniu" miały by one podlegać i co miałoby dawać, skoro Bumar nawet podwozia do Kraba nie umiał przez kilka lat pospawać. Chcesz wsadzać polskich żołnierzy do stalowych trumien dywersancie, tylko poto żeby było taniej? (choć to wcale nie jest pewne.....)

Jac
środa, 14 lipca 2021, 07:51

Te czołgi to koszt kilku miliardów zł. Tu kilka miliardów na patriot tu na Abramsa tu na himarsa i nie masz kasy. Kupujesz w kraju tylko farbę......

T1000
środa, 14 lipca 2021, 02:00

Brawo ty nareszcie ktoś normalny

ciekawy
środa, 14 lipca 2021, 00:31

Bardzo słuszna uwaga. Zakup czołgów z półki nic tu nie zmienia w programie nowego czołgu. Te czołgi zastąpią najbardziej wyeksploatowanie T-72. Program Wilk może być kontynuowany, zastąpić trzeba resztę t-72, pt-91 i Leopardy w średniej perspektywie.

Rezerwista
wtorek, 13 lipca 2021, 23:57

W istocie

Puszczyk
wtorek, 13 lipca 2021, 23:40

Budżet nie jest z gumy. Trzeba z czegoś zrezygnować aby kupić coś innego A wydając bardzo dużo na zakup i bardzo dużo na serwis, nie masz na inne zakupy...

RJCHK
wtorek, 13 lipca 2021, 23:06

Zgadzam się . Idzie wojna i wszyscy to wiedzą. Nie ma czasu na bawienie się w czasochłonne programy...

Rain Harper
wtorek, 13 lipca 2021, 21:02

Dlaczego tylko 50 sztuk

ciekawy
środa, 14 lipca 2021, 00:31

250 szt.

patriota
wtorek, 13 lipca 2021, 21:00

Dla myślących. Wiecie jak postępują mądrzy ludzie rozumiejący czym jest rozwój gospodarczy własnego kraju? Innowacyjność, zaawansowane technologie, zaplecze badawczo-rozwojowe. Własna kadra specjalistów, inżynierów i techników? W Polsce spokojnie mogły być cztery narodowe programy zbrojeniowe. Własny czołg 50t, własny wielozadaniowy śmigłowiec transportowy 6-7t, montaż wielozadaniowych samolotów odrzutowych, budowa okrętów pomocniczych i wsparcia dla marynarki wojennej (za wyjątkiem fregat, niszczycieli i okrętów podwodnych). Popatrzcie jak rozwijają własny przemysł Brazylia, Indonezja, Korea Południowa, Turcja. Polska to dzisiaj III, IV liga gospodarcza. Kto głupiemu zabroni...

żenado-meter
środa, 14 lipca 2021, 13:27

A nie pomyślałeś, że ani innowacyjności ani zaawansowanych technologii w Bumarze niema? I dlatego nie jesteśmy Turcją? Przykład Kraba niczego cię nie nauczył? Bumar brał by kasę dopóki by płynęła nie oferując żadnych efektów. HSW coś potrafi zrobić sama. Bumar nie. Co Bumar opracował sam ?

viper
środa, 14 lipca 2021, 12:08

Rosja postawiła na przemysł zbrojeniowy i ma PKB na głowę mieszkańca półtora raza mniejsze od polskiego. Mimo że Polska nie eksportuje nawet węglowodorów bądź surowców naturalnych. Czyli Rosja to gospodarczo światowa V liga? Czyż nie, patrioto?

Ehhh
środa, 14 lipca 2021, 11:29

Tylko, że wg tego wspaniałego planu i tak pierwsze (choćby najlepsze) polskie czołgi zaczęłyby trafiać do WP metodą kropelkową za jakąś najwcześniej dekadę lub później, a nasycenie jednostek znowu trwałoby tyle, że do ostatnich jednostek trafiałyby jako sprzęt przestarzały za kilka kolejnych dekad. Zadzwoń na Kreml czy poczekają tak z pół wieku jeszcze.

kosmo
środa, 14 lipca 2021, 10:52

zgoda

vl;xkvcl;xkl;vzkcxzl;vk
środa, 14 lipca 2021, 09:14

Dla myślących. Jak się doprowadziło do takiej luki obronnej, jak doprowadzono w Polsce, to potem się jest pod presją czasu i trzeba podejmować różne decyzje na gwałt.

Carell
środa, 14 lipca 2021, 08:58

Dlatego may taka elite polityczna od 30 lat. Wlsciwie to sa lobbysci. ZObacz na YT jak obecny minister z generalicja pojechali na wybor F35. To ja tak z zona na zakupy moge jezdzic!!!!

Armia Krajowa
środa, 14 lipca 2021, 03:29

Ale na poczatku te kraje które wymieniłeś miały pomoc przemysłowa USA albo Francji albo Niemiec. Pomagali z powodów strategicznych. Brazylia - USA i Francja; Indonezja - Francja; Korea Południowa - USA; Turcja - USA i Niemcy.

T1000
środa, 14 lipca 2021, 02:03

I to wszystko 20lat powstało by za późno taka jest prawda przykład przerobu lopardow2pl 2 sztuki rocznie może 4 rewelka

tenebris
środa, 14 lipca 2021, 00:29

Po co tak daleko patrzec wystarczy toche na polnoc za Baltyk siegnac. Szwecja - Grippen(i planowany nastepca), okrety podwodne , pociski przeciwokretowe, p. przeciwpancerne, wlasne bwp i sporo innych. Ich roczne wydatki na wojsko to 60% naszych. Ta banda zlodziej co "rzadzi" polska powinna zostac usunieta w trybie natychmiastowym, najlepiej permanentnie...

Rezerwista
wtorek, 13 lipca 2021, 23:59

Te kraje nie mają agresywnej Rosji obok siebie. Częściowo masz rację. Serwis powinien być w Bumarze i powinniśmy uczestniczyć przy K3

Railman
wtorek, 13 lipca 2021, 20:53

Tanio nie będzie, ale sprzęt najwyższej klasy.Realna siła w polu zamiast nie wiadomo w jakim celu modernizowanych gratów T72. Powie ktoś ,że lepszym rozwiązaniem jest K2...może i tak ale sytuacja rozwija sie na tyle dynamicznie że możemy nie miec czasu na wyprodukowanie realnej liczby tych maszyn.Bezpieczeństwo kosztuje a te 250szt jest w stanie zatrzymać 1Armię Pancerną.Poza tym na naszym terenie będzie stacjonować jeszcze sprzęt dla dwóch brygad pancernych US.Army,więc i jako takie zaplecze też będzie dla uzupełnieniami ew strat.

Whiskas
środa, 14 lipca 2021, 07:38

Przepraszam a gdzie te zagony pancerne pod naszymi granicami?

czwartek, 15 lipca 2021, 14:15

W Rosji/Na Białorusi.

yamata
środa, 14 lipca 2021, 03:59

Leopardy to niby nie nadają się do modernizacji? Jest ich zdaje się trochę więcej niż T72?

NOC
wtorek, 13 lipca 2021, 20:48

No to co likwidujemy PGZ po co to trzymać i utrzymywać kasa się przyda na defiladowe zakupy z półki. Kiedy my posprzatamy ten balagan który zostawią?

yar
środa, 14 lipca 2021, 11:31

Wy? Wy sprzątajcie u siebie! Nie w Polsce!

Darek
środa, 14 lipca 2021, 09:43

Ehhh wania, wy w rassiji możecie pomarzyć o 250 Abramsach na defiladzie na placu czerwonym, chyba, że to parada zwycięzców będzie :)

flflks;lfklsd;kfl;sadkf;lsd
środa, 14 lipca 2021, 09:24

Bałagan to jest po 30 latach głodzenia finansowego armii, teraz właśnie dziury, które z tego powodu powstały łatamy.

mick8791
środa, 14 lipca 2021, 03:56

A to PGZ produkuje czołgi? To ci sensacyjna nowina!

Jaś
wtorek, 13 lipca 2021, 20:46

Bardzo dobry zakup bo zanim pozyskamy nowe czołgi to miną lata a czołgi są potrzebna na wczoraj .Jeżeli ktoś ma pojęcie to zgodzi się ze mną a na nowe jeszcze poczekamy cały proces technologiczny trwa długie lata .Są takie czasy a nie inne świat się zbroi a nie możemy stać w miejscu i się przyglądać

NIezależny
środa, 14 lipca 2021, 10:52

Potrzebne są przede wszystkim systemy antydostepowe...p/rak.;p/lot;p/dron i p/panc

viper
środa, 14 lipca 2021, 17:27

Z ciekawości zapytam. Abramsów v. 3 nie można używać przeciwko broni pancernej przeciwnika? Bo jeśli tak, to ten kto świadomie wyjedzie teciakiem pod lufę tego czołgu będzie poważnym kandydatem do nagrody Darwina.

Zmechol
środa, 14 lipca 2021, 10:18

Broń przeciwpancerna, śmigłowce lekkie do zastąpienia Mi-2, śmigłowce szturmowe, nowe BWP-y, następcy BRDM-ów, nowoczesne oporządzenie dla piechoty to wszystko trzeba kupić na wczoraj. Akurat czołgi i to jedne z najdroższych w zakupie i utrzymaniu w takiej sytuacji nie były priorytetem. Do tej pory byłem ogromnym zwolennikiem powiększania budżetu MON... Teraz zmieniam zdanie. To bez sensu. Ile nie mieliby pieniędzy wydadzą je na kupno zabaweczek, a nie na rozwiązywanie realnych problemów armii. Skoro kupujemy Abramsy to po co remontujemy też t-72? Po ty by wywalić kasę w błoto. I jaki normalny kraj kupuje nowe czołgi bez procedury przetargowej? Przecież to pieniądze nas wszystkich.

Jac
środa, 14 lipca 2021, 07:52

Laopardy 2a7 też można było kupić i mieć jeden typ czołgu.

Box123
środa, 14 lipca 2021, 13:05

Co wy z tymi leopardami? W przypadku broni nie jest ważne tylko co się kupuje ale też od kogo. Żadnego kupowania czołgów z Niemiec

yamata
środa, 14 lipca 2021, 04:07

Czołgi ci potrzebne? Do czego? Za dużo World of Tanks. Za mało myślenia. W tym strategicznego i wiedzy wojskowej. Ty się uzbrój w dobrą dyplomację. Bo kto by nie zechciał, to po Polsce i tak przejedzie. Prędzej czy później. Możemy mu tylko odrobinę zaszkodzić. I to się nie zmieni, szczególnie bez powszechnego szkolenia obywateli wojnie partyzanckiej i takiegoż dostępu do broni. Natomiast możemy stworzyć takie warunki, że nikomu się nie opłaci nas atakować. Ale do tego trzeba dyplomatów, którzy mają coś do powiedzenia, najlepiej w ojczystym języku rozmówcy. Taki wymóg właśnie zniesiono...

Bob
wtorek, 13 lipca 2021, 20:43

Ręce opadają i nie tylko

JJ
wtorek, 13 lipca 2021, 20:40

Przydadzą się. Zawsze można namalować amerykańskie oznaczenia i ruscy będą się zastanawiać strzelać do nich czy nie strzelać, żeby nie wywołać Pearl Harbor.

sadesrwrewrwerwerwerweq
środa, 14 lipca 2021, 09:26

Niezły pomysł, to jest argument, żeby wziąć kamuflarz pustynny :)

yamata
środa, 14 lipca 2021, 04:01

To akurat ma sens! Wreszcie przejrzałem na oczy, ja, niewierny Tomasz. Słuszną linię ma nasza władza! ;)

Kalmir
wtorek, 13 lipca 2021, 20:37

Zastępujemy przestarzały złom przestarzałym złomem. Kabaret.

Marcin
środa, 14 lipca 2021, 10:07

Nie znasz tematu a się wypowiadasz. To ty tworzysz kabaret swoimi teoriami nie mającymi nic wspólnego z prawdą.

środa, 14 lipca 2021, 09:50

M1A2SEPv3 to złom ? 2 najlepiej opancerzony czołg na świecie (po merkava mk4) jeden z najlepszych czołgów na świecie i bardzo ale to bardzo nowoczesny ( biję na głowę leoparda a7+ czy t90)

Darek
środa, 14 lipca 2021, 09:44

Złom to ty masz w garaż, jeśli garaż masz, póki co to z ciebie dzieciaku wychodzi brak wiedzy, chyba, że masz wania na imia.

hiena
środa, 14 lipca 2021, 09:07

sam jesteś przestarzały, pozdrawiam weterana

yy
środa, 14 lipca 2021, 08:07

Złom?puknij się.

mick8791
środa, 14 lipca 2021, 03:59

Niezależnie od tego jak kto ocenia zakup Abramsów to nazwanie ich przez Ciebie przestarzałym złomem jest delikatnie mówiąc słabe... A na pewno dowodem na to, że nie jesteś zorientowany w temacie.

Rezerwista
środa, 14 lipca 2021, 00:06

Nie wiesz o czym piszesz.

7plmb
wtorek, 13 lipca 2021, 23:21

Najnowsza wersja M1A2sep3..no Andriusza nie nerwujsa :-))

kris
wtorek, 13 lipca 2021, 20:35

No i w koncu jakas dobra wiadomość ;) Najwyższy czas pozbyć sie tego sowieckiego złomu ;)

Zły Porucznik
wtorek, 13 lipca 2021, 20:35

Bardzo dobry zakup. Najlepszy obecnie czołg na świecie.

yamata
środa, 14 lipca 2021, 04:08

No nie. W rankingach wygrywają brytyjczycy. A na co nam ten czołg? Wyjaśnisz? Będziesz nim jeździł do roboty w zakładach Tesli na terytorium Niemiec?

środa, 14 lipca 2021, 13:30

A co ? Na terytorium Niemiec niema fachowców dla Tesli?

Gdybyście nie wiedzieli
wtorek, 13 lipca 2021, 20:34

K2pl upadł bo tak chciało lobby amerykańskie w Polsce

Marcin
środa, 14 lipca 2021, 10:10

Być może tak. Choć z dobrego źródła wiem że nie było konkretnych rozmów z Koreańczykami ponieważ K2PL był tylko w planach a Abramsy to sprawdzony i już produkowany w tej wersji od 2018 roku sprzęt. Choć szczerze miałem i mam nadzieję że dzięki temu wojsko zyska czas by rozwijać program z koreanczykami.

Pl
środa, 14 lipca 2021, 09:30

My i tak jesteśmy w projekcie k3

hiena
środa, 14 lipca 2021, 09:07

K2PL nigdy nie istniał

mick8791
środa, 14 lipca 2021, 04:01

K2PL wcale nie upadł. Z prostego powodu - nigdy nie było tematu K2PL! To był tylko lobbing HCP i Koreańczyków.

Hmmm
środa, 14 lipca 2021, 00:08

Byśmy zaczęli go robić za ok 10 lat jeśli wszystko dobrze by się potoczyło. Jeszcze możemy go robić. Czołgów sporo nam potrzeba.

forum
wtorek, 13 lipca 2021, 20:32

Wspaniała wiadomość. uscy będą się wściekać, co już widać po wcześniejszych komentarzach.

Fgu
środa, 14 lipca 2021, 10:07

Właśnie, dawno takiego jazgotu nie było :D no chyba ze przy f35 :D

yamata
środa, 14 lipca 2021, 04:12

Polacy też. Ja na przykład jestem wściekły. I mogę to uzasadnić. Czołgi na współczesnym polu walki praktycznie sie nie liczą. Wystarczy policzyć ile ich niszczą np. helikoptery bojowe. To jest bardzo drogi krok wstecz. Nie drony, nie systemy rakietowe, nawet nie inteligentna amunicja. Tylko pancerny, hurrapatriotyczny symbol dla takich jak ty ekspertów...

viper
środa, 14 lipca 2021, 17:35

Gdyby w ogóle doleciały do linii walk. Ciekawe ile czasu przetrwałby w locie helikopter rosyjski przy przewadze powietrznej państw NATO.

Ja
wtorek, 13 lipca 2021, 20:31

Oby zaraz po tym ruszyły prace nad nowym czołgiem i unifikacja całości. Zajmie to pewnie kilka lat, plus wymiana wszystkich czołgów. Razem z 20-30 lat. Bo rozumiem że, abramsy zastąpią tylko t72 które już dawno powinny być zastąpione.

a
środa, 14 lipca 2021, 09:57

nic nie rozumiezz

tenebris
środa, 14 lipca 2021, 00:41

Nawet jesli potrzeba zastapic T-72 to nalezaloby wynegocjowac zakup na solidnych warunkach Leo 2A7 i modernizacje posiadanchy Leo 2A5 do standardu A7 w celu choc czesciowej unifikacji posiadanego sprzetu. Mielibysmy wowczas 2 typy czolgow w duzej mierze tozsame w sluzbie Leo 2PL i Leo 2A7. A tak bedziemy miec zapewne przez dluzszy czas az 5 typow czolgow w sluzbie - T-72, PT-91, Leo 2A5, Leo 2PL plus Abrams M1A2 SEP3. Bo jakos watpi zeby wycofali 72 czy PT-91 przed dostarczeniem ostatnich Abramsow. Koszmar logistyczny i organizacyjno-szkoleniowy.

Ułan1912
środa, 14 lipca 2021, 00:08

Też mam taką nadzieję.

TigerTiger
wtorek, 13 lipca 2021, 20:31

Jakie to smutne, żadnego myślenia o krajowym przemyśle.

Carell
środa, 14 lipca 2021, 09:02

To nie byla decyzja pro polski przemysl obronny.Teraz chcialbym zeby ludzie wyszli na ulice i proptestowali w celu obnizenia obciazenia podatkowego z 48 procent do 15----tak jak w krajach cywilizowanych. Wtedy nie byloby kasy na takie wybryki....

Hmmm
środa, 14 lipca 2021, 00:09

A przemysł o życiu żołnierzy. Tylko prxywileje związkowców się liczą.

Leszek
wtorek, 13 lipca 2021, 20:27

Oooo nieeeeeeeeeeee. Utoniemy W kosztach

Omg
środa, 14 lipca 2021, 00:09

Dlaczego?

środa, 14 lipca 2021, 13:30

Boi się, że wyschnie źródełko dla T72 na "modernizacje" :)

D.M.
wtorek, 13 lipca 2021, 20:23

To chyba najlepszy wybór jeśli chodzi o czas dostawy 250-300 czołgów. Opcja K2PL była by lepsza dla gospodarki ale dostawy pierwszych czołgów to okolice 2026-27 roku a pierwsze wyprodukowane w kraju na licencji to gdzieś tak w 2030.

viper
środa, 14 lipca 2021, 17:41

Takie czasy, że w 2030 r. ta fabryka tłukłaby już być może K2RU.

Box123
środa, 14 lipca 2021, 10:20

Czyli rozumiem, że równolegle z kupnem abramsow podpisują umowę z Koreą? Bo jak będą na to czekać 10 lat to, pierwsze czołgi będą nie w 2026-27 tylko 2036-37, a produkcja w kraju w 2040. I w tedy też nagle ktoś się obudzi, że nie mamy czołgów i stwierdzi, że nie możemy tyle czekać więc musimy brać z półki

hiena
środa, 14 lipca 2021, 09:08

skąd wiesz czy opcja nieistniejącego K2PL byłaby lepsza? ktoś zna jakieś szczegóły? wątpię

D.M.
środa, 14 lipca 2021, 13:56

Licencyjna produkcja w Polsce. K2PL to nie nowy czołg tylko koncepcyjna modernizacja istniejącego K2 oferowana przy okazji MSPO . Na DEFENCE24 były artykuły na ten temat.

tenebris
środa, 14 lipca 2021, 00:43

A Abramsy to co mylisz ze jutro dostarcza, kurierem za pobraniem, wszystkie 250 sztuk tak? Serio po komentarzach, jak czytam, to oceniam, ze spora czesc wypowiadajacych nie tylko nie powinna miec praw wyborczych , a wrecz nie powinna byc wypuszczana z przedszkoli.

D.M.
środa, 14 lipca 2021, 13:43

Jest już po konferencji i Abramsy mają być w przyszłym roku .Można by powiedzieć , że to taka dostawa kurierem . A co do drugiego zdania to większość komentujących na pewno nie ma praw wyborczych bo te uzyskuje się wraz z 18-tymi urodzinami.

Vvv
środa, 14 lipca 2021, 00:11

Czołg by postał za 8 lat. To zbyt długo. Ile rocznie byśmy ich robili 25? 50? Trzeba pracować z kimś nad czołgiem nowej generacji. Te co posiadamy serwisować w kraju i się uczyć.

malyLach
wtorek, 13 lipca 2021, 20:23

Tylko K2PL Po co kupują hamerykański czołg, skoro hamerykanie sie na nas wypieli, a my kupilismy po tym drony z Turcji. Nasz naród zdradzony szybko przebacza i kupuje po tym hamerykański, za ciezki na nasze mosty czołg zapominajac co robia hamerykanie. Czołg nie bedzie produkowany w kraju bo hamerykanie sie na to nie zgodzą, kupią go pewnie w ilości ok 100-250 szt. , gdzie my porzebujemy ok 800szt. A co z naszym przemyslem ?? Cena pewnie bedzie zaporowa - 15 mln za szt. gdzie K2PL z dołozonym pancerzem kosztowałby 10-10,5mln i bybły produkowany w kraju. Zamiast tych czołgów kupcie lepiej wiecej Krabów z HSW, i Kryli. Artyleria jest bogiem wojny.

asdf
środa, 14 lipca 2021, 11:07

tak gdzie byly zawsze czyli w sferze mrzonek

środa, 14 lipca 2021, 09:52

Siły powietrzne są Bogiem wojny :)

hiena
środa, 14 lipca 2021, 09:09

k2PL nie istnieje kolego

Medrzec
środa, 14 lipca 2021, 01:27

I kiedy damy radę wyproduowac te 800 sztuk? Za 20 lat? A trzeba zakładać ze do 2030 roku coś złego na Świecie się wydarzy. Dlatego wszyscy się zbroja i dlatego nie mamy czasu bo stoimy na linii frontu.

Vvv
środa, 14 lipca 2021, 00:14

To produkujemy artylerię, ale HSW nie jest z gumy. Pierwsze K2PL przy optymistycznych wiatrach by były za ok 9 lat. Teciaki ile by miały? I tak trzeba jeszcze dużo czołgów, a u sąsiada raczkująca wojna.

msh
wtorek, 13 lipca 2021, 20:16

Parafrazując: po co polski przemysł obronny, jak jest amerykański.. taka dobra zmiana, tyle w temacie..

środa, 14 lipca 2021, 13:32

Polski przemysł obronny pokazał co potrafi, produkując ćwiczebną amunicję, nie groźną dla wroga ale zabijającą załogi leopardów.

mick8791
środa, 14 lipca 2021, 04:04

A od kiedy to konstruujemy i produkujemy czołgi?

Omg
środa, 14 lipca 2021, 00:15

Ile jest warte życie czołgistów? Gówno? Lepiej utrzymywać związkowców z Bumaru? Oni nie będą walczyć.

Lis
wtorek, 13 lipca 2021, 20:16

Wiadomość z 2017r., że Amerykanie wprowadzili te czołgi do służby. Jeślim my kupimy je w 2021, a otrzymamy za kilka lat... to już będą trochę przestarzałe?

środa, 14 lipca 2021, 09:54

Nie M1A2SEPv3 jest w tej chwili jednym z najlepszych czołgów świata i pozostanie tak na długo Ma taki pancerz oraz tak nowoczesne systemy że w tej chwili dorównuje mu tylko merkava mk4

mick8791
środa, 14 lipca 2021, 04:07

No wiadomo. W końcu z czołgami jest dokładnie jak z samochodami - co rok nowy model... Człowieku ten sam wariant czołgu wprowadza u siebie US Amy i też im to zajmie kilka lat...

tenebris
środa, 14 lipca 2021, 00:45

I co gorsze pozbawione potencjalu modernizacyjnego bo SEP3 to w zasadzie wszystko co z tego czolgu mozna wycisnac.

viper
środa, 14 lipca 2021, 17:46

A co więcej chcesz wycisnąć? Przez najbliższe 20 lat rozwali w pył każdy czołg przeciwnika.

Szwejk 85/87
wtorek, 13 lipca 2021, 20:16

Polska zbrojeniówka do zamknięcia, taki jest nowy ład.

środa, 14 lipca 2021, 13:33

Skoro nie przynosi dochodu tylko generuje straty - to tak: do zamknięcia.

Realista
wtorek, 13 lipca 2021, 20:15

Co kolwiek by rząd zrobił to sami tutaj "eksperci" by wszystko krytykowali napewno najnowsze Abramsy SEPV3 będą dużo lepsze niż przestarzałe i muzealne T72 i T91 na co mamy czekać na kolejne analizy analityczno koncepcyjne poza tym Abrams nie zamyka drogi do pozyskania innych czołgów np K2 można mieć czołgi różnego rodzaju tak jak mamy teraz Leopardy T72 I T91 to można mieć w przyszłości Leopardy Abramsy K2

Marcin
środa, 14 lipca 2021, 10:14

Lekka poprawka jeśli w przyszłości mamy mieć K2PL to one zastąpią już wtedy również przestarzałe Leopardy ponieważ będą o wiele starsze od Abramsow I będą przedstawiać o wiele mniejszą skuteczność ognia oraz pancerza.

kd;lksdl;fklsdkflkds
środa, 14 lipca 2021, 09:32

Popieram, to co się naprawdę liczy, to szybkie zbalansowanie Armii Rosyjskiej, która się cały czas buduje u naszych bram. Reszta argumentów, jest mało istotna. Tym bardziej, że nasz przemysł powinien się skupić na WWO/lekki czołg i dopiero jak to coś wyprodukuje zająć się prawdziwym czołgiem.

yy
środa, 14 lipca 2021, 08:10

Ruscy trolle wyja z wściekłości.Brawo.

yamata
środa, 14 lipca 2021, 04:16

Miałeś w szkole religię czy ekonomię? A nawet jeśli to pewnie jechałeś na samych dwójach? Można. Tylko czy nas na to stać? Jaki kraj o podobnej wielkości świadomie zdecydował się na używanie kilku rodzajów czołgów? Pomijając zaszłości historyczne, takie jak w Polsce właśnie? Tak. Mamy Leopardy i to w nie powinniśmy inwestować. Jakby nie liczyć, taniej je zmodernizować, niż kupić nowe Abramsy. Jak już w ogóle chcemy się bawić w taką przestarzałą broń jak czołgi...

Rain Harper
środa, 14 lipca 2021, 02:09

Najgłośniej pyskują te same trole, co pod newsami o moderce T-72 pisały"a na wojnę byś w takim pojechał?!".

Loli
środa, 14 lipca 2021, 00:18

To doraźny zakup bo sytuacja geopolitycxna jest zła.

Dalej patrzący
wtorek, 13 lipca 2021, 20:13

Czyli WP będzie miało T-72M1R, PT-91A, Leo 2 A4PL, Leo 2A5 i teraz jeszcze M1A2SEP-PL Abrams? Pogratulować takiej "standaryzacji". Logika i poziom organizacji bantustanu. Czy Pan Błaszczak w przemówieniu zaznaczy, że za jeden MBT generacji 3+ można kupić 100 najnowszych pozahoryzontalnych kppanc "fire and forget" - z trybem "top-attack" - i to już z głowica do forsowania pancerza aktywnego? Nawet jednorazowy RWG-110 będzie miał głowice do penetracji pancerza aktywnego. Ale kto by tam w MON i IU przejmował się jakimiś wymaganiami Polskiego Teatru Wojny? - albo analizą SWOT? - albo kalkulacja koszt/efekt? Po prostu pełen pokaz kompradorskiego uzależnienia i hołdu lennego względem Waszyngtonu - czyli już otwarte likwidowanie suwerennej polityki Polski. Swoja drogą USA za darmo [po kosztach transportu] chciały przekazać Grecji 400 Abramsów - Grecy z uwagi na koszty na to nie poszli - a po pewnym czasie wynegocjowali bardziej przydatne Bradleye. To tak dla właściwej oceny "dokonań" MON i "świetnego" kontraktu. Świetnego dla laików - zwłaszcza podziwiajacych "wspaniały" sprzęt amerykański na defiladzie - i zapewne o ten lans polityczny na końcu idzie... Żadnych wniosków ze zdjęcia sankcji na NS2 i wyboru Niemiec na namaszczonego "numeru 1 w Europie nie wyciągnęli"...wszystko kosztem Polski....tylko pogratulować takiej "polityki" i "strategii"...ślepi w zaparte do końca...i jeszcze sobie nawzajem gratulują...

Marcin
środa, 14 lipca 2021, 10:17

Podczas wprowadzenia Abramsa mają wycofywać T-72 że służby a potem T-91 Twardy tak by w służbie zostały tylko M1Abrams i Leopard 5 i Leopard PL. Tak twierdzą ludzie z MON-u że taki jest plan.

yy
środa, 14 lipca 2021, 08:12

Spokojnie,raz pod wozem raz na wozie.Nastepne wybory w USA mogą wszystko przewrócić do góry nogami.

yamata
środa, 14 lipca 2021, 04:19

Świetny komentarz. Gratuluję rozsądku. Niestety jest to tylko pusta polityczna demonstarcja. Zapłacimy za nią wszyscy. Wszyscy płacący podatki oczywiście, bo ich liczba znacząco spadnie po wprowadzeniu kwoty 30 tys. zwolnienia...

Omgi
środa, 14 lipca 2021, 00:21

Za ile lat byśmy mieli ok 250 nowych czołgów? To doraźny zakup. Powinniśmy również opracowywać z kimś czołg. Tylko tak ma to ręce i nogi.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 13 lipca 2021, 20:11

No to jeszcze PiS musi wybudować drogi, mosty, wiadukty i tory kolejowe, które je przyjmą. I poszerzyć w całej Polin tunele i skrajnie kolejowe. To pewnie plan PiS na rozkręcenie gospodarki... :D

Lord Godar
środa, 14 lipca 2021, 16:32

No to zrobimy te drogi i mosty , natomiast na Białorusi i w Rosji teraz nie będą robić nowych drób asfaltowych i mostów z obawy przed Abramsami .

Tomek
środa, 14 lipca 2021, 09:30

A gdybyśmy Abramsów nie kupowali, to tych dróg i mostów nie trzeba by modernizować? A nasza doktryna obronna nie przewiduje czasami przyjęcia na terytorium RP sił sojuszniczych (raczej z czołgami)? A te wojska amerykańskie, które już u nas stacjonują to będą przerzucane drogą powietrzną czy może przez teleportację ???

hiena
środa, 14 lipca 2021, 09:11

bredzisz, infrastruktura już istnieje, jakoś amerykanie na ćwiczenia przewożą swoje czołgi i nie budują nowych mostów

yy
środa, 14 lipca 2021, 08:14

Martw się o swoją Górna Wolte, tam sie nic nie da rozkręcić, poza bieda.

środa, 14 lipca 2021, 00:22

Fanklub ty wiedz że z tymi mostami to fake news były już dokładnie zbadane przed przyjęciem Leopardów. Z koleją jeszcze większy Abramsy już od kilku lat jeżdżą nią w tę i powrotem.

Kazik
wtorek, 13 lipca 2021, 20:11

Transfer technologii i produkcja w Polsce pewnie na poziomie Homara.

Fan Generała Maczka
wtorek, 13 lipca 2021, 20:10

Jak Polska długa i szeroka, jutro po 11:00 poniesie się głośne klaśnięcie tysięcy dłoni uderzających prosto w czoła. Najwięcej pewnie w Stalowej Woli, Poznaniu i Żaganiu... Żal, że MON zdecydował się na najdroższą/najgorszą opcję. Abrams to dobry czołg, ale jego implementacja nie dość, że pozbawi Polaków wszelkich nadziei na uruchomienie produkcji nawet licencyjnych czołgów w Polsce, to pociągnie za sobą niebotyczne koszty i problemy z powodu jego odmiennej konstrukcji od wszystkiego, z czym mieliśmy do czynienia w WP.

żenado-meter
środa, 14 lipca 2021, 13:35

Najgłośniej fachowcy w Bumarze bedą zapewnie protestować. Ci sami co nic nie potrafią bez radzieckich licencji.

asdf
środa, 14 lipca 2021, 11:09

tak jasne najdrozsze, sam zakup licencji na K2Pl to 800 mln zl a gdzie koszty BR, park maszynowy do produkcji itd?

rafff
środa, 14 lipca 2021, 09:57

Abrams jest powiązany z Leopardem

Yaro
środa, 14 lipca 2021, 04:11

A co ma do tego Stalowa Wola, Poznań i Żagań? W żadnym z tych miast nie ma zakładów produkujących czołgi. W Żaganiu w sumie nie ma żadnej produkcji zbrojeniowej... Więc o co Ci w ogóle chodzi?

Vvv
środa, 14 lipca 2021, 00:25

Może wreszcie się przy serwisie czegoś nauczymy. To kiedy byśmy mieli ok 250 nowych czołgów? Ile by miały lat T72M1? Co powiesz czołgistom jakby w razie W mieli walczyć? Jak pocieszysz ich rodziny? Smutna minka na fb? LOOOOL. To doraźny zakup i teraz trzeba opracowywać z kimś nowy czołg, którym zastąpimy wsxystkie T72m1 i PT91

Zatroskany
wtorek, 13 lipca 2021, 20:09

To kolejny skandal i dowód na zupełny rozkład planowania obronnego RP. Bez ładu, bez składu. Trzeci, a właściwie czwarty typ czołgu w siłach zbrojnych, ekstremalnie drogi w utrzymaniu. Czy ktoś widzi jakąś logikę w jednoczesnej modernizacji muzealnych T72 i zakupie abramsów? Idziemy w wariant indyjski gdzie mamy po kilka platform różnych typów powodując koszmar dla logistyków. Zresztą nie to jest najważniejsze. Nawet nowoczesne platformy nie mają znaczenia kiedy nasz siły zbrojne będą jeszcze bardzo długo ślepe i głuche oraz zupełnie bezbronne wobec ataków powietrznych. Nie wspominając o kompletnym braku zdolności obrony przed atakami cybernetycznymi i walki elektronicznej.

Hmmm
środa, 14 lipca 2021, 00:27

T72 są MODYFIKOWANE. Wypada doczytać. Zostań czołgistą T72 M1. Co do modyfikacji to będzie mniej czołgów bo są zajechane jak.... Tusk rozwalił celowo fabrykę silników do nich. Rozkaz Berlina.

Sneer
wtorek, 13 lipca 2021, 20:09

to się narozwijali krajowego przemysłu .... odkupienie u Bidena będzie jeszcze droższe niż przyjaźń od Trumpa

POLAK
wtorek, 13 lipca 2021, 20:08

chcą zablokować rozwój Polski a taki zaczyna się od przemysłu ciężkiego. najpierw leopardy, teraz abramsy, a nasze wilki k2pl gdzie?. co wojna będzie z ruskimi za 5 lat?? nie chcą żebyśmy nie urośli w potęgę. kto przyjacielem

mick8791
środa, 14 lipca 2021, 04:16

Od przemysłu ciężkiego? Utknąłeś mentalnie w XIX i pierwszej połowie XX wieku? Rozwój krajów w obecnychistorii czasach opiera się na elektronice, informatyce, robotyce i innych nowoczesnych dziedzinach gospodarki!

Lopo
środa, 14 lipca 2021, 00:28

Nie dramatyzuj tylko zostań czołgistą t72m1.

Łukasz
wtorek, 13 lipca 2021, 20:05

Logistyka to nie wszystko, ale wszystko bez logistyki to jest nic. Cztery typy czołgów? T-72, twarde, leopardy i abramsy? Ze śmigłami nie lepiej. Mokrofloty bh i 101... Szkoda gadać.

Staszek
wtorek, 13 lipca 2021, 20:04

W sieci krąży opracowanie pt. Sen o żelaznym Wilku, autor proponuję Taran (Ariette) czyli spolonizowany włoski czołg . Pewnie przez te polonizację tańszy niż Abrams.

środa, 14 lipca 2021, 13:36

T-72 też jest tańszy.

asdf
środa, 14 lipca 2021, 11:10

pewnie, zapewnie, bynajmniej majac doswiadczenie z polskim przemyslem zbrojeniowym to kosztowalby 2xtyle co M1A2Sep3 przy parametrach i osiagach T72

rafff
środa, 14 lipca 2021, 09:58

Albo droższy

hiena
środa, 14 lipca 2021, 09:13

przecież Ariette to złom , mają go tylko włosi nikt inny nie chce

Hmmm
środa, 14 lipca 2021, 00:29

To przestarzały czołg.

Mirosław
wtorek, 13 lipca 2021, 20:00

WaZeLiNa!!!!

środa, 14 lipca 2021, 13:36

Skończyła ci się?

xcv
wtorek, 13 lipca 2021, 19:59

Podobno kryptonim programu to "Złom 447".

kmdr
środa, 14 lipca 2021, 01:06

"Dwunasty Apostoł" polecam sprawdzić który to był.

Telamon
wtorek, 13 lipca 2021, 19:59

Właśnie ogłoszono śmierć polskich sił pancernych ze względu na koszt eksploatacji Abramsów... ale władza, kupująca sobie przychylność USA w trakcie wiosennych wyborów, jest gotowa na takie poświęcenie.

asdf
środa, 14 lipca 2021, 11:11

smierc ale sowieckich sil pancernych

Franz
wtorek, 13 lipca 2021, 21:46

Prosze nam przedstawic koszt eksploatacji Abramsa i Leoparde dla porownania.

gugluk
wtorek, 13 lipca 2021, 21:35

Nie masz pojęcia o czym piszesz

Ok bajdur.
wtorek, 13 lipca 2021, 21:29

Ciężko mi uwierzyć, że ten zakup jest piękniejszy niż Narew i korzystniejszy ekonomicznie niż K2 PL. Sprzedano nasz przemysł.

Żółw
wtorek, 13 lipca 2021, 21:28

Mylisz się, ze względu na turbinę na ćwiczeniach Abramsa można gonić nawet na LPG co wyjdzie ponad 2 razy taniej niż stosowanie ON albo PB95.

123
wtorek, 13 lipca 2021, 21:21

Nie tylko, do tego cała kasa za ocean poleci, i zapomniałeś o kosztach logistyki oraz zatrzymaniu rozwoju przemysłu w PL... Zostaje tylko pisanie dalej "co MON powinien zrobić"... Osobiście widzę to tak: ~500 T72/PT91 moderka ale rozsądna > czołgi lekkie; wszystkie Leo2 moderka do Leo2A7PL + dokupienie nowych aby łącznie też było z 500 sztuk i temat czołgów załatwiony. Do tego praca i rozwój w PL, to samo w DE, kasa zostaje w EU i finalnie PL ma tylko dwa typy wozów. Tak będzie mieć PIĘĆ (liczę T72M1 i te odmalowane T72 jako jeden choć tak do końca nie jest...).

Stary i mądry
środa, 14 lipca 2021, 10:49

My nie potrafimy pomalować T-72, a ty chcesz modernizować leopardy? 2 na rok?

.
środa, 14 lipca 2021, 08:55

Nie stać nas na zmodernizowanie 2A5 a ty chcesz wszystko do A7 łącznie z modernizowanymi Leo 2pl i dokupienie drugich tyle...ech

Davien
środa, 14 lipca 2021, 08:32

Taak czyli wg ciebie armia FR mamiec w Polsce 500 ruchomych celów w postaci T-72/PT-91. I skad chcesz wziaść fundusze nacałkowita przebudowę Leo2A4 do standardu A7, no dobry sabotaz:))

Pipi
środa, 14 lipca 2021, 00:31

Jaka moderka T72? Policz ile to kosztuje i co ten czołg będzie mógł rozwalić. Jaka przeżywalność załogi?

obywatel
wtorek, 13 lipca 2021, 21:09

Brawo, w sedno problemu

oPOortunista
wtorek, 13 lipca 2021, 20:58

Abrams, to klasa sama w sobie. Konstrukcyjnie , zdaniem wielu, lepszy od Leo2,a pod względem ochrony załogi, to już wręcz inna liga. To naprawdę (chyba) najlepszy obecnie czołg na świecie. Kupujemy jednak z półki i nasz przemysł nie zyska na tym zakupie. Liczyłem bardziej, ze względu na naszą zbrojeniówkę, mimo wszystko na K2PL.Zdać sobie jednak należy sprawę,że K2PL, to jednak bardziej projekt, któremu byłoby daleko do sfinalizowania.

Czołgista
wtorek, 13 lipca 2021, 20:51

Taa ,jasne chciałbyś,tam u was w Rosji to przeżywają takie informacje że hej! he he

Tomasz34
wtorek, 13 lipca 2021, 20:43

Znacznie biedniejsze kraje od Polski kupiły Abramsy, więc Polska spokojnie sobie poradzi.

ito
środa, 14 lipca 2021, 09:13

Znaczy? Konkretnie; kto nie musiał a kupił?

kmdr
środa, 14 lipca 2021, 01:17

Które to? Arabia Saudyjska? Kuwejt? Co Irak? Tam po prostu zostały po wojnie i nie warto ich było wozić do Stanów.

Daniel
wtorek, 13 lipca 2021, 19:57

Mówiąc prościej będzie informacja o kupieniu bardzo dobrego czołgu z półki pewnie bez żadnych korzyści dla polskiego przemysłu i w liczbie absolutnie nie umożliwiającej wymianę starych czołgów na nowe przynajmniej w stosunku 1 do 1. Czyli kolejny zakup robiony typowo pod amerykę, na szybko i bez żadnego planu co do przyszłości.

hiena
środa, 14 lipca 2021, 09:16

a jakie korzyści dla Polskiego przemysłu miałby zakup np.A7 - też żaden , no może jedynie w przypadku K2PL coś by nam skapnęło, problem w tym że ten wóz nie istnieje i nie znamy żadnych info co na to koreańczycy

ad
środa, 14 lipca 2021, 02:34

wybory wkrotce pewnie a pieniądze nie ich

ppp
wtorek, 13 lipca 2021, 23:04

Jakoś niewiele krajów podziela pogląd , że to dobry czołg . Przy projektowaniu , przy decyzjach o zakupie sprzętu bojowego muszą być pewne kompromisy pomiędzy możliwościami technicznymi , kosztem zakupu czy kosztem eksploatacji . M1Abrams jest specyficznym wozem , którego wskaźnik efektywności i możlwości do ceny i kosztów eksploatacji nie są najlepsze . Z drugiej strony wozy te też nie zapewniają na tyle solidnej ochrony pancernej ze względu na wymiary pojazdu aby twierdzić , że są zdolne do przetrwania na dzisiejszym polu walki .

dim
wtorek, 13 lipca 2021, 21:21

I najdroższego w utrzymaniu, logistyce, z każdą częścią, "śrubką", po abstrakcyjnym koszcie sprowadzaną zza ocenu. A MON będzie mieć już na utrzymaniu nie jedną logistykę czołgu, a trzy, różne. Zwyczajny skandal, to nie będzie już polski MON, to zwyczajna delegatura przedstawicielstwa handlowego USA.

Jansen
środa, 14 lipca 2021, 11:33

Nie zza oceanu tylko magazynów amerykańskich w Europie.

Davien
środa, 14 lipca 2021, 08:35

Dim,ale zapomniałes dodac że jedynie tak to u was w Grecji.Wam to sie nawet za OP udalo przepłacic czterokrotnie:)

Rain Harper
środa, 14 lipca 2021, 02:12

Kurczę, że też tych Marokańczykow czy Egipcjan stać...

Telamon
środa, 14 lipca 2021, 12:28

Bo Egipt dostał licencję na produkcję tych czołgów u siebie. Pod koniec lat 80-tych. Jak dotąd każdy kraj w Europie i większość na świecie wolała podziękować za Abramsa.

Tomasz34
wtorek, 13 lipca 2021, 20:45

Poczekajmy z takimi komentarzami do konferencji prasowej. Abramsy mają zapewne zastąpić znaczną część T-72. Nikt nie mówił że to musi być stosunek 1:1.

kdjklasjkldjklsajdkljsa
środa, 14 lipca 2021, 09:40

Do zastąpienia T72 to chyba wystarczy jeden Abrams na 10 T72 :)

Ułan1912
środa, 14 lipca 2021, 00:35

Dokładnie. Może Leopardy wrócą na zachód, a Abramsy będą w centrali. Maks będzie ich 250. Zostaje dużo do wymiany, a nawet do wyprodukowania.

lanied
wtorek, 13 lipca 2021, 19:56

Poczekajmy z narzekaniem do jutra, aż poznamy jakieś szczegóły.

PSSRJAC
wtorek, 13 lipca 2021, 21:07

Dokładnie

Zyzio
wtorek, 13 lipca 2021, 19:56

Kiedy będą te czołgi? 2040 rok? No i ile za nie zapłacimy? Całę Polskie Lasy Państwowe czy tylko połowa?

dksl;kdl;skdlkslf
środa, 14 lipca 2021, 09:43

Zapłacimy gierkami, które się świetnie sprzedają w USA. Czołgi za gierki to całkiem niezła wymiana.

Marcyk
wtorek, 13 lipca 2021, 21:15

Amerykanie w bonusie dorzucą TVN ?!

Bren
środa, 14 lipca 2021, 13:15

pewnie o to chodzi ;)

Amerykański Chińczyk
wtorek, 13 lipca 2021, 20:52

Nie ropą i gazem z Rosji! A i złotem i innymi cennymi waszymi ruskimi złożami!he he he

Tomasz34
wtorek, 13 lipca 2021, 20:47

Ile może trwać dostarczenie czołgów? 3, 4 a może 5 lat, mniej więcej. Polska zapłaci pieniędzmi które ma, to chyba oczywiste.

kmdr
wtorek, 13 lipca 2021, 23:03

Nie wiem ale pierwszy przyjdzie na kampanie wyborczą.

krab
wtorek, 13 lipca 2021, 20:40

A jak przyjdzie czas na modernizacje to dopiero będziemy płacić ogromne pieniądze

hiena
środa, 14 lipca 2021, 09:17

no tak bo np. moderka Leo do standardu A5PL jest darmowa prawda??

kmdr
środa, 14 lipca 2021, 01:25

Wystarczy tankowanie. I jeszcze pewnie paliwo będzie miało inne parametry i trzeba będzie dokupić do Orlenu instalację do produkcji paliwa do tego zakupu. A co.

Tx
środa, 14 lipca 2021, 00:37

Bez przesady. Nie mniej niż u Niemca. Zanim będą modernizowane może będzie czołg nowej generacji zrobiony z kimś wspólnie. Wzmocnienie potrzebne jest na już.

Robert
wtorek, 13 lipca 2021, 19:56

Wybór tego czołu jeszcze bardziej cofnie nasz kraj w stronę kraju umiejącego dobrze sadzić i zbierać jabłka. Wejście w produkcję czy to z Koreańczykami, czy to Włochami, byłby o wiele lepszym rozwiązaniem niż zakup z pułki. Tylko miejsca pracy dla amerykańskiego robotnika i inżyniera, my nadal zbierać jabłka. Szkoda zmarnowana szansa, nie odbudujemy zdolności produkcyjnych.

gugluk
wtorek, 13 lipca 2021, 21:37

Wybór tego czołgu mam nadzieję ze co najmniej 250 sztuk daje nam niesamowite możliwości zaczepne. Nikt w Europie nie będzie miał porównywalnych

Zmechol
środa, 14 lipca 2021, 10:24

A czym te czołgi osłonisz podczas ataku z powietrza? Nie rozśmieszaj mnie.

Zouave
wtorek, 13 lipca 2021, 21:15

Pan umie posadzić i utrzymać sąd jabłoniowy?

Wojak
wtorek, 13 lipca 2021, 20:53

A właśnie że to najlepszy wybór oprócz k2pl!

Tomasz34
wtorek, 13 lipca 2021, 20:49

Polska oprócz produkcji jabłek produkuje znacznie więcej rzeczy, łącznie z satelitami. Proponuję odrzucić takie śmieszne stereotypy. Nikt oficjalnie K2PL nie odrzucił, i to właśnie ze względu na możliwość transferu technologii czy produkcji.

hybt
wtorek, 13 lipca 2021, 20:45

Zgadzam się, czołg bardzo dobry ale kupno z półki jest dla przemysłu chyba nożem w plecy. Nie wiem czy teraz jest sens utrzymywać obrum i bumar, tam się chyba nic nie dzieje. Tych zakładów nie opłaca się utrzymywać. A tak kibicowałem K2PL.

Hmmm
środa, 14 lipca 2021, 00:40

Bumar to zanim zrobi modyfikacje teciaków i modernizację leopardów to miną lata. Kiedy byśmy mieli przeszkolone załogi na K2Pl? 12 lat? Trzeba doraźnie się wxmocnić i rozwijać z kimś czołg.

Ryszard 56
wtorek, 13 lipca 2021, 19:55

Brawo i obrona aktywna, będzie to pierwszy czołg zdolny do walki na współczesnym polu walki

(L)uka
wtorek, 13 lipca 2021, 22:21

Masz zerowe pojęcie o broni pancernej człowieku jeśli uważasz, że ten zakup to dla nas bardzo korzystne rozwiązanie. Zwyczajnie jesteśmy w tym momencie okradani z możliwości rozwoju....

środa, 14 lipca 2021, 13:38

...Rozwoju czego????

Antyhamburger
wtorek, 13 lipca 2021, 21:31

Naiwny...

Hammerhead
wtorek, 13 lipca 2021, 21:17

K2pl również takim by był. Bardzo dobry czołg z mocnym pancerzem przodu kadłuba i wieży. Słabsze boki były w wersji pl poprawione więc ta wada zniknęła. Dodatkowo korzyści płynące z tego zakupu były korzystne dla Polskiego przemysłu zbrojeniowego o wiele większe niż w przypadku zakupu Abramsow. W istocie Abrams to bardzo dobry czołg lecz oznacza to ostateczne unicestwienie naszej zbrojeniówki pancernej. Jednym słowem kolejny zakup z przyczyn politycznych obecnego rządu pokazuje że przed wyborcze zapowiedzi że Polska Najważniejsza okazały się kłamstwami. Tak się nie kupuje. I po co nam Borsuk trzeba było droga Chorwacji zakupić Bradley i ich armatoohaubice Paladin. Straciliśmy swoją szansę.

Zet
środa, 14 lipca 2021, 09:46

K2PL to byla tylko makieta. Zreszta K2 to chyba najdrozszy na swiecie czolg jesli idzie o cene jednostkowa.

hiena
środa, 14 lipca 2021, 09:18

ok, jest tylko 1 problem K2PL nigdy nie istniał

Davien
środa, 14 lipca 2021, 08:40

K2PL to najwcześniej za 9-10 lat od podpisania umowy i to o ile wszystko by sie odbyło zkoreańską precyzją. Takze byłby znacznie drozszy i gorszy i to sporo od M1A2 SEP3

Hmmm
środa, 14 lipca 2021, 00:42

Głupoty. To doraźny zakup by nie pudrować trupów. Postawcie się na miejscu czołgistów w T72m1 To mięso armatnie. Nie wpadaj w histerię.

Kokosik
środa, 14 lipca 2021, 00:00

Tylko ze k2pl nie istnieje. Zanim przeprojektują itp minie z 5 -10 lat plus produkcja 15-20 lat realnego czekania.

xcvxcv
wtorek, 13 lipca 2021, 22:29

k2pl nie istnieje nawet jako prototyp

asdf
wtorek, 13 lipca 2021, 22:29

By był albo by nie był Abrams już jest

Czołgista
wtorek, 13 lipca 2021, 20:54

Brawo!tylko tak z 400 ich kupić!

Pipi
środa, 14 lipca 2021, 00:43

By zastąpić potrzebne T72M1. Czołg nowej generacji powinien zastąpić Pt91 i pozniej leopardy

NOC
wtorek, 13 lipca 2021, 19:54

Nie za wczesnie ta radość? Jeszcze nie wiadomo co TVN moze nie byc czołgów samolotów rakiet w Redzikowie kooperacji w budowie podzespołów Himars a i wojsko może zrobić w tył zwrot i wrócić do niemiec

Michał
wtorek, 13 lipca 2021, 22:24

Obudz się biznes to biznes TVN ??? Naprawdę myślisz że ich ta stacja interesuje

Franz
wtorek, 13 lipca 2021, 21:58

Rzeczywiscie z doswiadczenia wiemy ze USA potrafi z dnia na dzien zlikwidowac swoje bazy zabrac co nawazniejszy sprzet do USA a reszte zezlowmowac. Tak bylo we Francji, Indonezji, w Niemczech czy tez w Iraku czy Afganistanie. Wlasnie z tego powodu chcemy nie tylko by US Army stacjonowala w Polsce ale kupujemy najlepszy sprawdzoony w warunkach bojowych czolg swiata zeby go miec na wlasnosc. Takze F 35 i ine uzbrojenie ktorego na razie nie jestesmy w stanie samodzielnie wyprodukowac. Nawet jak amerykanie mieliby sie z Polski kiedykolwiek wycofac to bedziemy mieli czym sie bronic. Pociesze cie jednak.. Ilosc inwestycji bezposrednich USA w Polsce ( nie w lidla czy biedronki tylko w swiatowej jakosci produkcje przemyslowa) to w ciagu ostatnich lat przeszlo 30 miliardow dolarow. Tych iwestycji w ktorych jest takze zaangazowany w wiekszosci amerykanski kapital ( i podatnik) amerykanska armia bedzie musiala juz sama swoja prezencja bronic.

Smok
wtorek, 13 lipca 2021, 21:58

Z powodu tvn? Odpuść sobie takie mądrości.

xXx
wtorek, 13 lipca 2021, 21:54

Raczej odwrotnie - TVN to przy kontraktach wojskowych pikuś, więc Amerykanie sprzedadzą redakcje z uśmiechem na ustach (klasyczne media to i tak of ostatniej dekady tylko balast kosztów i malejących przychodów). Biorąc pod uwagę programy oszczędnościowe i zwolnienia w TVN z ostatnich 2 lat wręcz spodziewałbym się, że Amerykanie wcześniej czy później sami pozbyliby się TVN'u.

yy
środa, 14 lipca 2021, 10:16

"Amerykanie sprzedadzą redakcje z usmiechem"-Przed wojna mówiło się o Żydach, obywatele polscy pochodzenia mojzeszowego.Moze mówmy jak jest-Zydzi obywatele amerykańscy pochodzenia Mojżeszowego.Raczej nie sprzedadzą, to zbyt wielka oręż aby się jej pozbywać, tym bardziej że rząd Izraela uwaza nas za sprawców holocaustu.Ktos musi dbać o ten przekaz,ten i nie tylko.

Jaca
wtorek, 13 lipca 2021, 20:56

Jesli to wszystko wydarzy sie przez TVN to moze i dobrze kolego . Okaze sie bowiem ze na takiego sojusznika liczyc nie mozna . Lepiej wczesniej niz za pózno

dasfsdafdsfsadfds
środa, 14 lipca 2021, 09:48

TVN to raczej nie problem, to stacja, która z punktu widzenia Discovery jest mało dochodowa, lub w ogóle przynosi straty. Taki aktyw do odstrzału. Tylko się ucieszą, że ktoś chce to kupić.

Lord Godar
środa, 14 lipca 2021, 16:36

Akurat TVN jest dochodową stacją , tak jak Polsat , a w przeciwieństwie do publicznej , którą trzeba dofinansowywać.

Ernst
wtorek, 13 lipca 2021, 20:55

Yhym, na pewno... Odpuszczą sobie miliardy z F-35, Abramsów, Himarsów, przyszłych Javelinów, bo TVN :D

Tomasz34
wtorek, 13 lipca 2021, 20:50

Skoro nie wiadomo, to po co spekulować?

Ułan1912
środa, 14 lipca 2021, 00:44

Bo Polacy na necie to sami eksperci.

Wolny Neutron
wtorek, 13 lipca 2021, 19:54

Serio?

Rysiu
wtorek, 13 lipca 2021, 19:54

to chyba raczej przykra wiadomość , bo oznacza że nie będzie K2 ani nic innego . no i dalej robimy amerykanom dokładnie to , co Pan minister Radek tak trafnie ujął .

środa, 14 lipca 2021, 13:39

Pan Radek swoją politykę opisywał.

Tomasz34
wtorek, 13 lipca 2021, 20:52

K2PL jest ciągle w grze, chociażby ze względu na możliwość szerszej współpracy. A kupując Abramsy, Polska zwiększa interoperacyjność z wojskami z tego kraju. Nikt nikomu łaski nie robi.

Zenek 43
środa, 14 lipca 2021, 06:41

Według ciebie.

MArio
wtorek, 13 lipca 2021, 19:52

Przecież USA już nas sprzedało. Błaszczak nadal nie rozumie naszej sytuacji? Po co wydawać tam pieniądze? NATO teraz walczy z ociepleniem klimatu i covidem. Bądźmy poważniejsi...

xXx
środa, 14 lipca 2021, 02:54

Nas nie, ale Ciebie jak najbardziej.

Tomasz34
wtorek, 13 lipca 2021, 20:54

Tak? A w który momencie? Kraje mają interesy, a w interesie USA jest mieć Niemcy po swojej stronie, dlatego nie ma sankcji na Nord Stream 2. Ale Polska też jest USA potrzebna. Polska się nie obraża, tylko nasi politycy składają wizyty w Turcji czy Chinach. Polska zamierza też szerzej współpracować ze Szwecją czy Ukrainą.

bbb
środa, 14 lipca 2021, 09:35

Proszę mi powiedzieć co musi się wydarzyć żeby podkopać pańską niezachwianą wiarę w obecny rząd?

okm
wtorek, 13 lipca 2021, 19:49

Ooooooooo k2pl pa pa Spłacamy mienie do USA

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 21:18

Dokładnie tak. Widocznie w tej ukrytej formie spalacaja 447

Davien
środa, 14 lipca 2021, 08:42

A ten znowu skamle cos o 477.

Tomasz34
wtorek, 13 lipca 2021, 20:54

Nieprawda.

Antoni
wtorek, 13 lipca 2021, 19:47

Ponoć najnowsze Abramsy mogą przyjechać do Polski tylko w wersji M1A2-TVN24.pl.

LMed
środa, 14 lipca 2021, 06:04

Przynajmniej leśne, zawzięte dziadki z klapami na oczach się radują.

Smuteczek
wtorek, 13 lipca 2021, 21:35

M1A2 SEP3

NOC
wtorek, 13 lipca 2021, 20:40

Czyli co juz po temacie ustawy medialnej ?

Ot co!
środa, 14 lipca 2021, 12:50

Może się jeszcze okazać, że wkrótce będzie po temacie Abramsòw, F35, Patriotów w ilościach większych niż dwie baterie itp. Wszystko w rękach Polakòw jest.

Żółw
wtorek, 13 lipca 2021, 19:46

Witam serdecznie wszystkich - to mój pierwszy komentarz na tym forum. Krótko: Dla naszego wojska to bardzo dobra wiadomość, bo te czołgi to świetny sprzęt, posłużą jeszcze długo. Dla naszego przemysłu to bardzo zła wiadomość, zapomnijcie na co najmniej 20 lat o jakichś tam K2PL czy czymś tam podobnym. Kto tu z(a)robił większy interes? Pozdrawiam z Biedruska

Franz
wtorek, 13 lipca 2021, 22:06

Odpowiadam - Polska zrobila na tym swietny interes poniewaz bedziemy mieli najlepszy czolg swiata na wlasnosc. I to w dodatku jeszcze w tym roku bedziemy mieli pierwsze transporty tego sprzetu. Czesciowo mamy juz wielu pancerniakow i mechanikow obeznanych z tym sprzetem. Zakonczenie dostaw zakonczy sie miejmy nadzieje w ciagu najblizszych 24 miesiecy. Chcialbym poznac twoja opinie po pierwszych testach w Biedrusku w twojej jednostce. Juz teraz wiem ze nie po testach przesiadlbys sie na zaden inny czolg swiata. Pozdrawiam

Franz
wtorek, 13 lipca 2021, 21:29

Zaden kraj oprocz USA nie produkuje czolgow. Niewiem jak to jest z Merkawa ale nawet odrysowana kopia amerykanskiego czolgu z Korei niewiem czy jest permanentnie aktualizowana. O Niemieckich czy francuskich czy tez angielskiech nie ma co wspominac. Wyprodukowano okreslona ilosc i zamknieto produkcje. Abrams to nie tylko najnowoczesniejszy i jedyny sprawdzony w kazdych warunkach bojowych czolg ale tez jedyny ktory sie modernizuje permanentnie. Smierc polskiego producenta czolgow? Wolne zarty. Zeby zaprojektowac i wyprodukowac porownywalnej jakosci czolg polscy producenci sa oddaleni o lata swietlne. Nie tylko zresyta polscy. Merkawa i Leopard nigdy by nie powstal bez wydatnej i pomocy technologocznej USA. Chcemy produkowac Abramsy w naszych fabrykach? to najpierw udowodnijmy ze jestesmy zaufania godnymi otrzymac licencje na produkcje i serwis najbardziej wrazliwych i nieosiagalnych dla niemiec i dla rosji technologii. Nie jest wykluczone ze poczatkiem bedzie cos w rodzaju egipskich montowni ale o rozszezonym zakresie i postepujacym udzialem podukowanych na poczatek na amerykanskiej licencji czesci, nota bene ktore rowniez bedzie mozna produkowac i wysylac do innych uzytkownikow tych czolgow w europie, Po tysiacach antyamerykanskich komentazy pod kazdym bez wyjatku artykulem dotyczacym uzbrojenia USA mialbym zastrzezenia przed udostepnieniem kluczowych i tajnych technologi polskiemu producentowi. Mozemy tylko sie naprawde cieszyc ze kongres zgodzi sie na sprzedaz a czy osiagniemy tez zgode na serrwisowanie ( w przeciwienstwie do tych za jedna marke leopardow) to jest raczej pewne bowiem skladowane bataliony czolgow abrams armii USA w polskich magazynach beda oczywiscie serwisowane i naprawiane przez polskich mechanikow w tzw MiS warszatach przy Warehous.Nie czesci moim zdanie sa najbadziej istotne w tym kontrakcie a zgoda USA na produkcje amunicji do tych czolgow. Poczekajmy dio jutra. Osobiscie uwazam to za najwiekszy sukces polskiego rzadu po uzyskaniu jastrzebi i F 35. Do szczescia pelnego brakowaloby jeszcze tych czterech nowaczesnych okretow i licencji na ich ew. produkcje i modernizacje. Musimy byc cierpliwi. Chcialbym jeszcze powtorzyc ze Polska nie ma czasu. My musimy miec najlepsze i najsprawniejsze uzbrojenie swiata juz teraz a nie za dziesiec lat. To chyba dla wszystkich jest, mam nadzieje jasne.

Bumer
środa, 14 lipca 2021, 09:43

100% Czołgi potrzebne na wczoraj.

yy
środa, 14 lipca 2021, 08:22

Niestety nie dla wszystkich.

Zazol0
środa, 14 lipca 2021, 07:34

A Lufa niemiecka

Druch.
wtorek, 13 lipca 2021, 21:13

Witam, o jakim przemyśle mówisz, brak technologii, brak fachowców (np. operatorów automatów do obróbki skrawania). Nasz przemysł niech się skupi na Borsuku (podobnież mają produkować aż 50 szt. rocznie!) i Rosomakach. W czasie konfliktu ruskie Iskandery w kilka minut rozwalą elektrownie i fabryki zbrojeniowe. Przed II WŚ mieliśmy przemysł - COP, tylko nie mieliśmy samolotów i czołgów.

xXx
środa, 14 lipca 2021, 02:59

Co mieliśmy przed II WŚ? COP? COP to mieli Miemcy jak weszli do Polski w 1939r.

wtorek, 13 lipca 2021, 20:38

Nie za ciezkie jak na nasze warunki? Generalnie zakup bez sensu. Raz ze od amerykanow - jeszcze bards

POlskiOBywatel
wtorek, 13 lipca 2021, 19:45

Nie stać nas na utrzymanie Abramsów.

wtorek, 13 lipca 2021, 23:30

Jeśli 50, to stać. Jeśli 500, to nie za bardzo.

HeavyMetalUtopia
wtorek, 13 lipca 2021, 22:30

Stać nas na zieloną farbę do T-72. A tak poważnie to nie stać nas na zbudowanie czołgu IV generacji czyli zbudowanie Wilka samodzielnie choćby z braku kasy i know-how. Nie ma na rynku dostępnego jakiegokolwiek czołgu nowej generacji choćby Leo 3 który pojawi się za X lat i nie wiadomo nawet w co ten czołg powinien być uzbrojony bo dysputy co do założeń dopiero ruszyły. Nie stać nas tak samo na zakup z półki Leo 2A7 ale i po co jeżeli za dekadę ma być on przestarzały tak samo jak przestarzały będzie wkrótce K2PL którego i tak w sensownych ilościach nie kupimy. To dlatego nikt nie będzie tu tworzył linii produkcyjnej dla kilkudziesięciu sztuk. Czyli kubeł zimnej wody - K2PL też najpewniej by był obiektem z importu i ten indeks PL to raczej zamiast jakości oznacza wersję mocno budżetową jak to zazwyczaj do tej pory z tym indeksem bywa. Pomysły zakupu Merkav jakie się na forum pojawiają to taka sama utopia. Ogólnie nie stać nas teraz na nic w dużych ilościach i nigdy wcześniej też stać nie było choćby nie wiem która partia rządziła. Jedyny plus to to, że te czołgi są dobre i zapewne dostaniemy nowoczesną amunicję a nie tak jak dla Leo coś co pamięta lata 80 i jest równie stare jak pozieleniane teraz T-72, no i mogą być tu w miarę szybko ale minus to logistyka - uzależnienie od dostaw i serwisu zza wielkiej wody, koszta, zero polskiego robotnika, że to ciągle nie jest nowa generacja i to, że na nie też nas nie stać. PS. T-14 nie kupimy. Czy stać nas na nicnierobienie? Chyba też nie.

...
wtorek, 13 lipca 2021, 21:17

Stać.. Jak najbardziej stać.Nie chcesz płacić na czyjąś armię płać na własną.Wolność i niepodległość nie ma ceny.

Nie inż.
wtorek, 13 lipca 2021, 21:04

No was nie

Tomasz34
wtorek, 13 lipca 2021, 20:55

Stać na to dużo biedniejsze kraje niż Polska, chociażby Irak czy Maroko.

gres
wtorek, 13 lipca 2021, 23:21

W tych krajach ludzie są biedni, bo kupują taki sprzęt jak Abramsy czy F 16 chociaż zamożność kraju na to nie pozwala. Czy ich stać na utrzymanie to kolejna kwestia bo głośno się mówi o tym, że akurat na utrzymanie w odpowiednim stanie ich nie stać.

Andrzejek
wtorek, 13 lipca 2021, 19:45

Czyli znowu zakup z półki i zapewne drogo... a pod nosem licencja na K2PL... Ktoś mi wytłumaczy czym kieruje się mon? Bo na pewno nie rozsądkiem...

slfkdslfakldsajfkldsjf
środa, 14 lipca 2021, 09:56

Czasem, MON kieruje się w tym zakupie czasem. Czas to takie dziwne coś, czego nie widać, i dlatego mnóstwo forumowych ekspertów go nie ogarnia. K2PL za 10 lub 15 lat, to nie jest to samo co 250 Abramsów w kilka lat.

.
wtorek, 13 lipca 2021, 22:31

Nie żartuj. Nikt nie kupi setek K2PL.

Franz
wtorek, 13 lipca 2021, 22:17

MON kieruje sie w podejmowaniu takich decyzji interesem polskiej racji stanu. I tak tez jest w przypadku F 35 no i w przypadku czolgu. Tanio to juz mielismy. Leopard za 1 marke. Ale za to bez amunicji i bez prawa do wymieny oleju. To wykonywaly serwisy bundeswehry. Tanio...

Jerry
wtorek, 13 lipca 2021, 22:06

Tylo rozsądkiem

vfvv
wtorek, 13 lipca 2021, 21:32

A może chodzi o kasę w jakimś Dubaju?

Mateusz
wtorek, 13 lipca 2021, 20:56

kieruje się wchodzniem w 4 litery amerykanom czyli jak zwykle

wtorek, 13 lipca 2021, 20:55

K2PL nikt nie odrzu

Zdzichu Dyrman
wtorek, 13 lipca 2021, 20:52

Dobrem Polski też nie...

Suk
wtorek, 13 lipca 2021, 19:45

Nie stać nas na czołgi zasilane turbina gazową, kto te decyzje podejmuje???

Yaro
środa, 14 lipca 2021, 05:15

No patrz, a na śmigłowce napędzane tym samym typem silnika nas jakoś stać i to od wielu wielu lat...

Franz
wtorek, 13 lipca 2021, 22:19

Stac nas. Ta turbina jest bezkonkurencyjnym napedem z wielkim zapasem mocy dla sprawnego i cichego napedu dla tych 60 ton. Prosze poczekac na komunikat z jutrzejszej konferencji.

Toruniak
wtorek, 13 lipca 2021, 22:09

Stac stać! Do łask wroci..wojskowa grochówka..

M
wtorek, 13 lipca 2021, 21:55

Turbiny mogą być serwisowane w Warszawie w dawnym WZL4.

Nie inż. P
wtorek, 13 lipca 2021, 21:04

Mądrzejsi od ciebie

zeneq
wtorek, 13 lipca 2021, 19:45

Czyli kwestię TVN można uznać za załatwioną.

Rain Harper
wtorek, 13 lipca 2021, 21:03

Hurra.

Zenek
wtorek, 13 lipca 2021, 20:41

Ale my placimy za te Abramsy.

środa, 14 lipca 2021, 13:41

Mięli dać za 1?

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 19:42

Czyli jednak Abramsy :/

dario
wtorek, 13 lipca 2021, 19:41

Jedynymi niewiadomymi pozostały zatem liczba zamówionych sztuk i cena.Obstawiam wyposazenie 4 batalionów.Co do drugiego cena bedzie adekwatna-niestety-do jakosci sprzetu.

Ja
wtorek, 13 lipca 2021, 21:37

13 miliardow

Elvis
wtorek, 13 lipca 2021, 19:41

Duży błąd, jak zwykle bez montażu w kraju, słabsza wersja eksportowa za kupę kasy

Franz
wtorek, 13 lipca 2021, 22:20

Moze zrodlo tych informacji ?

Janek
wtorek, 13 lipca 2021, 21:35

Eksportowa? Słabsza?a skąd takie info? he he

Franz
wtorek, 13 lipca 2021, 21:30

Brales udzial w rozmowach ? jestes widze swietnie poinformowany.

oPOortunista
wtorek, 13 lipca 2021, 20:46

Wersja SEPv3, nie jest słabsza,to top Abramsów. Dal naszych pancerniaków, to świetna wiadomość,dla przemysłu odwrotnie...ale poczekajmy na szczegóły.

Olender
wtorek, 13 lipca 2021, 19:39

Głupszego zakupu trzeba będzie ze świecą szukać... kompletnie rozwalą nasz przemysł. Przyjdzie nam płacić potężne pieniądze za serwis itp

Tank
wtorek, 13 lipca 2021, 21:36

A w Rosji co tam słychać u ciebie? he he

ert
wtorek, 13 lipca 2021, 20:48

Jak przyjdzie czas na modernizacje to dopiero nas wydoją...

Polak
wtorek, 13 lipca 2021, 20:35

Brawo MON w końcu coś ruszyło!

NOC
wtorek, 13 lipca 2021, 20:30

Plus to samo za f35

ad
wtorek, 13 lipca 2021, 19:39

w koncu!!!!!Prawde mowiac czekałem na nowe A1:)mój faworyt.

123
wtorek, 13 lipca 2021, 21:15

nie bardzo rozumiem w czym faworyt i z czego tak się cieszysz... PL ma te ~250 Leo2 > wszystkie krajowymi mocami przeróbka do Leo2A7 )a nazwijmy sobie go Leo2A7PL) + dokupienie nowych Leo2A7PL tak żeby tego było z 500 sztuk + z 500 sztuk T72 / PT91 przeróbka krajowymi mocami do czegoś porównywalnego z T72B3 i potraktowanie ich jako czołgów lekkich i temat czołgów w PL masz załatwiony + praca dla ludzi w PL + praca dla ludzi w DE + kasa zostaje w EU... Win win jednym słowem. A tak no cóż jeden polityk PO dokładnie opisał co PiS Amerykanom robi... Finalnie kasa w US i ZERO rozwoju w PL oraz PIĘĆ TYPÓW WOZÓW w PL czyli DRAMAT logistyczny... Bardzo zła decyzja w każdym możliwym aspekcie. Ciekawe za co to? Może odszkodowanko za TVN??

rafff
środa, 14 lipca 2021, 10:07

Nie jesteś wstanie przerobić tych starych LEO do Leo2A7

fdksfjkldsjkfjsdklfajd
środa, 14 lipca 2021, 10:04

Ciekawe za co to? - Za hodowanie luki obronnej, przez 30 lat w tym szczególnie wydatne jej tuczenie za czasów PO.

Retrospekcja
środa, 14 lipca 2021, 09:11

Zabierz dzieci od klawiatury bo śmieszne rzeczy piszą.

Rambo
środa, 14 lipca 2021, 00:09

Ale my nie chcemy nieudanych Leo. Kasa dla de mnie nie interesuje - niech oddadzą to co nakradli przez 6 lat wojny najpierw. Chcemy najlepszego sprzętu czyli abramsow - tego właśnie Chcę

Żołnierz
wtorek, 13 lipca 2021, 20:36

No masz rację w końcu ! Uff!

Jerzy
wtorek, 13 lipca 2021, 19:38

Abrams to na pewno dobry czołg, ale chyba powinno się dążyć do ujednolicania sprzętu... Nie znamy wprawdzie jeszcze ceny, ale i tak wydaje się, że jeżeli już koniecznie MON chce kupować coś z półki jako czołg "pomostowy", to lepiej byłoby chyba postawić na Leopardy A7 - w końcu armata nawet lepsza niż w Abramsach - przynajmniej mamy już jakieś doświadczenie i zaplecze.

Franz
wtorek, 13 lipca 2021, 21:32

Skad takie wiadomosci o lepszej armacie od Abramsa? Jakies zrodla? Jakies analizy z pola walki przy udziale Leopardow?

Alfret
środa, 14 lipca 2021, 07:38

Napisal lepsza armata w Leo2A7 L55.

Yaro
środa, 14 lipca 2021, 05:21

Bo armata Abramsa wywodzi się z Leonarda? No nie mów, że nie wiedziałeś. Do tego Niemcy robią ją już w długości 55 kalibrów, a USA ciągle bazuje na starszej wersji długości 44 kalibrów.

Tja
środa, 14 lipca 2021, 00:44

Piszesz tutaj proamerykańskie, przydługawe peany a nawet tak podstawowych rzeczy nie wiesz czy wiedzieć nie chcesz? Armata Abramsa, Merkavy zresztą tez, to armata Rheinmetalla L/44. Ta sama co w Leo2, tyle że Niemcy stworzyli dla Leopardów A6 i A7 nowsza i dłuższą wersję lufy czyli L/55 i jest ona montowana tylko w Leopardach. O zapleczu, doświadczeniu, współpracy itp. chyba pisać nie trzeba a będzie to wszystko postawione na głowie. Jeżeli zakup z półki to tylko Leo2A7 a jak jakaś współpraca, montaż w Polsce itp to można też wybrać z kilku opcji. Abrams do żadnej nie pasuje i zakup tego czołgu to... może jutro dowiemy się więcej.

drgrin
środa, 14 lipca 2021, 00:13

A7 ma armatę L55, abrams L44, taką jak Leo A4. Abrams strzela pociskiem z rdzeniem ze zubożonego uranu, więc ma podobną skuteczność jak najnowsze pociski do L55 z rdzeniem wolframowym. My zostaniemy na wolframie, bo uran jest zastrzeżony dla USA, więc max to DM63, nic ponad to co potrafi nasze A6PL. Abrams to dobry czołg, ale podobny efekt dałoby wprowadzenie A7, przy znaxcnie niższych nakładach na łańcuch logistyczny, poza tym rodzinę Leo umiemy serwisować w kraju...

z prawwej flanki
czwartek, 15 lipca 2021, 00:23

do drgrin; Nie ma czegoś takiego jak A6PL??!!!!LEO2A6 ma armatę L-55 a nasze leo2pl i a5 mają L-44!!!Można było ubiec 3 lata temu finów i kupić Leo2A6NL z Holandii ale teraz nie było by M1A2!!!!!

Druh.
wtorek, 13 lipca 2021, 21:03

Zgadzam się w 100 %. Jeżeli już zakup z półki to tylko Leopard A7 i czekać na przyszły "europejski" czołg podstawowy nowej generacji MGCS, może jak zmienią się układy polityczne to dopuszczą nas do programu.

rafff
środa, 14 lipca 2021, 10:09

Nowy Europejski czołg będzie sprzedawany najpierw do Niemiec i Francji. Dopiero potem kto inny będzie miał dostęp - wyjdzie z 30 lat. Tak długo nie możemy czekać.

sdfsadfsdfsdfsdafasdf
środa, 14 lipca 2021, 10:06

Jak zmienią się układy polityczne, to dadzą nam je pomalować i ogłosimy to za wielki sukces, oraz ogłosimy się potęgą w Europie.

PUNX
wtorek, 13 lipca 2021, 23:02

Na pewno by dopuścili dodatkowa kasa na rozwój i egzemplarze do produkcji .

prawnik
wtorek, 13 lipca 2021, 19:37

Dzisiaj były Pingwiny z Madagaskaru i odcinek w którym Król Julian obchodził codziennie 1 kwietnia czyli prima aprilis .......tyle że dzisiaj jest 13 ......lipca .......

Wojak
wtorek, 13 lipca 2021, 20:37

Powinni kupić 320 Abramsów i wycofać t-72 całkowicie, brawo!

Cat
wtorek, 13 lipca 2021, 19:35

O boże nie,czy panowie z mon mają pojęcie że będą nie tylko musieli kupić każdą śrubkę ale również każdy klucz bo tam są miary imperialne? Trzeci zestaw logistyczny to jawna kpina. Ale co się dziwić kiedy dziś teolog i nauczyciel odwołali szefa z Bydgoszczy który jest fachowcem od silników.

Żołnierz
wtorek, 13 lipca 2021, 21:36

Bez przesady

Tym
wtorek, 13 lipca 2021, 19:14

Znowu nas sprzedali

Słowianin
wtorek, 13 lipca 2021, 20:38

Niby komu,niby gdzie? a u was w Rosji szczęk zębami ,trzymajcie się od Polski jak najdalej!

Nie inż.
wtorek, 13 lipca 2021, 20:28

Dokładnie tak. Do tego momentu jeszcze jakoś byłem wstanie sobie wytłumaczyć ostatnie zakupy. Było to trudne ale się udawało. Teraz nie ma szans aby to jakoś uzasadnić. Żegnajcie polskie Wilki i spolonizowane 2kpl.Zegnaj Bumar.

Żegnający
środa, 14 lipca 2021, 11:01

Czas najwyższy.

Tomasz34
wtorek, 13 lipca 2021, 20:15

Nikt nikogo nie sprzedał. Wzmacnianie potencjału własnej armii to decyzja której nie ma jak skrytykować. A w kwestii braku transferu technologii, to trzeba przypomnieć, że K2PL jest ciągle aktualny.

Yaro
środa, 14 lipca 2021, 05:23

Tyle, że wzmacniać potencjał armii można z sensem lub bardzo głupio...

Box123
środa, 14 lipca 2021, 02:16

Tylko w takim wypadku można nie traktować tego jako dywersji. Ale biorąc pod uwagę nasze realia po kupieniu tych abramsow będziemy mogli zapomnieć o k2pl. Nie kupujemy ich teraz bo produkcja ruszyła by po 2028. A jak poczekamy jeszcze 5 lat to w tedy w którym będzie mogła ruszyć? I w tedy kupimy kolejne abramsy z półkibo uznamy, że nie możemy tyle czekać?

Daniel
wtorek, 13 lipca 2021, 20:12

Dokładnie w samo sedno...teraz za sam serwis części i itp będziemy vulic ogromne pieniądze...a Polski przemysl zero

wtorek, 13 lipca 2021, 19:58

kto? :-D

Nie inż. P
wtorek, 13 lipca 2021, 21:00

Ruscy a kto

Szyderca
wtorek, 13 lipca 2021, 20:51

PiS Amerykanom. Koniec polskiego przemysłu pancernego to ski prezent na zgodę od Jankesów dla Niemców.

Amanda
środa, 14 lipca 2021, 00:14

A co ta przemysł ? Jeszcze nigdy na świecie nie wyprodukowaliśmy polskiego czołgu. Nigdy.

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 19:13

Brawo! Czas najwyższy, żeby leotardy 2 sprzedane nam za eurasa jako odpady niebezpieczne podzieliły los T-55 stanowiąc cele na poligonach.

Mistrz Yoda
wtorek, 13 lipca 2021, 22:09

Dewiant, czasami lepiej nic nie mówić (pisać) i uchodzić za idiotę niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości!

kierowca bombowca
środa, 14 lipca 2021, 11:46

Cóż za samokrytyka. Jestem pełen podziwu.

Franz
wtorek, 13 lipca 2021, 21:43

Jest to bardzo wazna uwaga. Jezeli z przeciekajacych informacji dowiemy sie o sukcesie czyli kupnie tych czolgow to mozna byc pewnym ze leopardy zostana predzej czy pozniej zastapione Abramsami. Negocjujmy z niemcami zgode na ich sprzedaz np. ukrainie albo zwocmy niemcom te leopardy ( porto frei). Przyznam sie ze ogladajac na paradujace po ulicach Warszawy nastepce Tygrysow robilo mi sie niedobrze. W przeciwienstwie do samozadowolenia niemcow. Lepszej symboliki trudno by bylo im zrobic i to polskiemi recami.

Bolo
wtorek, 13 lipca 2021, 21:26

Bo zasadniczo do tego się nadają. Turcja to dobitnie pokazała w Syrii.

Znawca
środa, 14 lipca 2021, 00:16

Dokładnie, ludzie tu nie dostrzegają ze Leo2 obojętnie w której wersji jest słaby, ba nawet niebezpieczny bo wybucha niczym zle i niedobre t72 ...

Think twice
wtorek, 13 lipca 2021, 21:03

DO DAVIEN . Pomyśl co piszesz...Leopardy zostały zmodernizowane za ponad 3 miliardy złotych...i napewno jeszcze przez następne 10-15 lat będą w polskim wojsku albo jeszcze dłużej

Smuteczek
wtorek, 13 lipca 2021, 20:59

Zero szans na zakup takiej ilosci by pokryc zapotrzebowanie 1 na 1. To tylko oznacza ze obok Twardych ( naturalnie) i Leo bedziemy mieli 3ci czołg. A swiezo posmarowane kasa stare T-72M odjada (znowu) do muzeum

Pomyśl
środa, 14 lipca 2021, 00:18

T72 i pt91 to złom- na warunki europejskie zupełnie nic nie znaczący. Pt91 to przecież t72 w najgorszej wersji z dołożonym pancerzem, wciąż ta sama armata bez elektroniki i komputera. Sorry

Zdzichu Dyrman
wtorek, 13 lipca 2021, 20:55

Jakie znowu brawo? Gwóźdź do trumny polskiego przemysłu zbrojeniowego

Czołgista
wtorek, 13 lipca 2021, 20:39

Bez przesady po modernizacji leosie z abramsami w sam raz ,a t-72 i twarde do magazynu zakonserwować!

Tomasz34
wtorek, 13 lipca 2021, 20:13

Leopardy 2A5 i 2PL jeszcze trochę posłużą.

konfederat
wtorek, 13 lipca 2021, 19:12

Tyle było dywagacji jaki Polska kupi czołg a ja od razu pisałem że będzie to....hamerykański,bez względu na koszty i przydatność w naszych warunkach.

Tani
wtorek, 13 lipca 2021, 20:44

Tu loto o dostepnosc i nie ma dyskusji. Gdzie kupicie Leo2 gdyby byla potrzeba? Dla mnie to logiczne i logistyczne. Te wozy maja byc podobnie wyposazone jak dla Australii i z Trophy. Tak przynajmniej pisali.....Rosjanie. Ja jestem za rekami i nogami i w zakupie tym wad nie widze. Zreszta Norwegia juz wybrala okrety podwodne ,sa ...niemieckie. Wiec tanki niemieckie beda tez. Koreanski kupcie sobie samochod ale nie tank. Bo o ludzi trzeba dbac.

Tomasz Kuza
wtorek, 13 lipca 2021, 20:34

A co mają do tego warunki? Kolor ci się nie podoba?

Kazik :)
wtorek, 13 lipca 2021, 20:33

Amerykańska Racja Stanu jest "kobietą" - piękna, mądra i kapryśna!!!! :0

Kazik :)
wtorek, 13 lipca 2021, 20:29

Ciekawe do czego to prowadzi: z jednej strony Lex TVN, z drugiej zakupy broni - czy Afganistan+Kurdowie jak USA-nie pójdą na Pacyfik wojować z Chińczykami? Amerykańska racja stanu?

Davien
środa, 14 lipca 2021, 08:51

Co wy macie z tymi Chińczykami??? Polska sie tam nei wybiera ale ......

Tomasz34
wtorek, 13 lipca 2021, 20:12

Plotki głoszą, że K2PL jst ciągle aktualny, tym bardziej, że Korea oferuje współpracę technologiczną. Abramsy mają być jako kolejny typ czołgów.

Ok
wtorek, 13 lipca 2021, 20:08

Przynanmniej davien i kupe troli będzie szczesiwa

Davien
środa, 14 lipca 2021, 08:51

Raczej tacy jak ty już skamlą że zły zakup:))

Chateaux
wtorek, 13 lipca 2021, 20:05

Coś nieprxydstnego w polskich warunksch jest w Abramsach, czy pisząc "naszych" masz na myśli inny kraj?

GB
wtorek, 13 lipca 2021, 20:02

Abrams jako taki był projektowany na Europę, szczególnie na Środkową.

Kłopotek
wtorek, 13 lipca 2021, 20:00

Przydatne to one będą, ale będą kosztowne

Boro
wtorek, 13 lipca 2021, 19:59

A jakie to nasze warunki?

Minnamar
wtorek, 13 lipca 2021, 20:50

Jakie to warunki pytasz brak zaplecza logistycznego dla serwisu na miejscu, kraj w większosci płaski ze słabą obroną powietrzną no aha no i nie wiadomo czy w momencie dostarczenia nie bedzie już przestarzały. Coś więcej potrzeba ??

niestety
wtorek, 13 lipca 2021, 19:58

Najgorsze jest jednak to, że znowu kupujemy z półki. I nic nie zyskujemy. A na pewno nie w projekcie "Wilk".

flkdslfajklasdjflkdsjaklf
środa, 14 lipca 2021, 10:11

Zyskujemy, zyskujemy szybkie wzmocnienie i czas.

Tweets Defence24