Reklama

Siły zbrojne

MON kupił symulatory dla wojsk pancernych i zmechanizowanych

Fot. Mjr Krzysztof Płatek, IU
Fot. Mjr Krzysztof Płatek, IU

Inspektorat Uzbrojenia zawarł umowę na dostawę symulatorów taktycznych współczesnego pola walki dla wojsk pancernych i zmechanizowanych. Wykonawcą będzie konsorcjum w składzie: Thales Polska Sp. z o.o. (lider) wraz z Thales AVS France SAS i Ruag Defence France - poinformował IU.

Przedmiotem umowy jest dostawa, instalacja oraz uruchomienie pięciu symulatorów taktycznych współczesnego pola walki dla wojsk pancernych i zmechanizowanych, które trafią do pięciu brygad znajdujących się w strukturze każdej z dywizji Sił Zbrojnych RP. Wartość umowy wynosi 71,3 mln zł brutto, a dostawy sprzętu zostaną zrealizowane w latach 2022-2023.

Symulatory taktyczne współczesnego pola walki przeznaczone będą do organizacji oraz realizacji ćwiczeń, szkoleń i planowania działań taktycznych na współczesnym polu walki dla dowództw i sztabów batalionów Wojsk Lądowych poprzez wykorzystanie techniki symulacji komputerowej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Symulacje obejmować będą planowanie działania i współdziałanie z innymi rodzajami wojsk od poziomu zadań realizowanych przez jednego żołnierza do poziomu batalionu.

Oprócz algorytmów generowanych przez ćwiczącego będą uwzględniać generowany przez system komputerowy wpływ otoczenia na realizowane scenariusze. Ponadto oprogramowanie będzie posiadało bibliotekę 3D umożliwiającą odwzorowanie pojazdów wojskowych używanych przez kraje NATO i USA, jak również Bliskiego Wschodu i byłego ZSRR.

Wydany przez IU komunikat dotyczy jednej z dwóch części rozpoczętego w 2019 roku postępowania. Obok zakupu pięciu symulatorów taktycznych pola walki (STWPW), które zostaną dostarczone przez Thales i Ruag, druga - oddzielna - część procedury dotyczy zakupu kompleksowego systemu symulacji pola walki szczebla batalionu oraz laserowych symulatorów strzelań.

W odniesieniu do niej rzecznik IU mjr Krzysztof Płatek poinformował niedawno Defence24.pl: "Jednocześnie, w odniesieniu do kompleksowego systemu symulacji pola walki do szkolenia batalionu oraz czterech zestawów laserowych symulatorów strzelań do sprzętu wojskowego znajdującego się na wyposażeniu wojsk pancernych i zmechanizowanych, przewidzianych na potrzeby uruchomienia Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim oraz zabezpieczenia wspólnego szkolenia wojsk polskich i sojuszniczych w pozostałych Ośrodkach Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych prowadzone są działania związane z jego pozyskaniem w możliwie najszybszym terminie".

IU nie ujawnia więcej szczegółów, ale można domyślać się, że "działania związane z jego pozyskaniem w możliwie najszybszym terminie" mogą oznaczać zmianę formuły postępowania, na przykład w celu zakupu symulatora w pilnej potrzebie operacyjnej (uzasadnionej koniecznością przygotowania infrastruktury do szkolenia jednostek polskich i amerykańskich zgodnie z umową o rozszerzonej współpracy wojskowej z sierpnia 2020 roku) i/lub w trybie FMS.

Wiadomo natomiast, że jeszcze jesienią tego roku Drawsku Pomorskim planowane jest przeprowadzenie ćwiczenia Victory Eagle, które jak informowało Dowództwo Generalne RSZ "wspomóc proces budowy Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko". To, czy i w jakim stopniu z realizacją tego ćwiczenia skorelowane będą działania IU i MON związane z pozyskaniem systemu, jest kwestią otwartą.

Podpisanie kontraktu na systemy symulacji dla Wojsk Lądowych przybliża je do wprowadzenia nowoczesnego systemu szkolenia. Korzystanie z tego rodzaju narzędzi pozwala na ćwiczenie scenariuszy, które z wykorzystaniem wyłącznie tradycyjnych poligonów nie byłyby możliwe do realizacji, a w długim terminie przyczynia się do istotnego obniżenia kosztów szkolenia przez mniejsze zużycie sprzętu. 

MSz/IU/JP

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama