MON krytycznie o ofercie modernizacji Leopardów

30 stycznia 2015, 18:02
Fot. chor. Rafał Mniedło/11LDKPanc.

Podejmiemy negocjacje i w przeciągu kilku najbliższych miesięcy podpiszemy umowę - stwierdził wiceminister Czesław Mroczek w kontekście modernizacji czołgów Leopard 2A4. Wiceszef resortu obrony jednocześnie wypowiedział się krytycznie na temat obecnej oferty, złożonej przez konsorcjum którego liderem jest spółka Bumar - Łabędy. W najbliższych dniach ma zapaść decyzja, czy MON będzie dalej pracować na jej podstawie, czy wystąpi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej o renegocjację.

Podczas konferencji ministra obrony Tomasza Siemoniaka odnośnie wdrożenia postanowień dotyczących Polski ze szczytu NATO w Newport, odpowiedzialny za program modernizacji wiceszef MON Czesław Mroczek wypowiedział się na temat programu Leopard 2PL, którego celem jest kompleksowe unowocześnienie i zwiększenie możliwości bojowych czołgów Leopard 2A4 eksploatowanych przez Wojska Lądowe. Jego zdaniem obecnie proponowane warunki odbiegają od oczekiwań MON.

Oferta złożona przez polski przemysł do tej pory, mówiąc delikatnie, jest oceniana przez nas nie najlepiej. W najbliższym czasie podejmiemy decyzje co do tego, czy na podstawie tego co mamy na stole będziemy mogli podjąć decyzję czy będą potrzebne kolejne negocjacje.

Stwierdził wiceszef MON

Omawiana ocena oferty, złożonej przez konsorcjum z liderem Bumar - Łabędy pokrywa się z informacjami uzyskanymi przez Defence 24 na temat możliwości realizacji kompleksowych przeglądów i napraw czołgów Leopard 2A4 przez gliwickie zakłady, będącej istotnym czynnikiem, pozwalającym ocenić zdolność do przeprowadzenia szeroko zakrojonej modernizacji czołgów do standardu Leopard 2PL. MON w najbliższym czasie planuje podjąć decyzję w tej sprawie, aby w tym roku możliwe było uruchomienie, znacznie już opóźnionego programu modernizacji.

Mając skonsolidowany przemysł, mamy teraz wszystkie możliwości istniejące w Polsce do wykonania zadania modernizacji czołgów Leopard. (…) Jeżeli uznamy, a to jest perspektywa czasowa kilku najbliższych dni, że nie możemy przyjąć tej oferty istniejącej, to zwrócimy się jeszcze raz do Polskiej Grupy Zbrojeniowej o rozmowy. Podejmiemy negocjacje i w przeciągu kilku najbliższych miesięcy podpiszemy umowę. (…)Jeszcze w tym roku rozpoczniemy kompleksową modernizację czołgów Leopard.

Oświadczył wiceminister Czesław Mroczek

 

Reklama
Tweets Defence24