MON: Konfiguracja Abramsów zostanie określona w umowie

2 sierpnia 2021, 14:44
abrams m1a2 sepv3
Fot. Sgt. Melissa Lessard
Reklama

Ostateczna konfiguracja czołgów M1A2 SEP v.3 Abrams zostanie określona w umowie z USA - przyznał resort obrony odpowiadając na pytania PAP. MON potwierdził też, że zakup Abramsów nie stanowi realizacji programu Wilk.

Po ogłoszeniu w lipcu przez szefa MON Mariusza Błaszczaka planu zakupu od USA czołgów M1A2 SEP v.3 Abrams, PAP zapytała resort o program Wilk - pozyskania nowego podstawowego czołgu dla polskiego wojska.

"Pozyskanie 250 czołgów M1A2 SEP v.3 Abrams wraz z pojazdami towarzyszącymi oraz pakietem logistycznym i szkoleniowym nie stanowi realizacji programu Wilk" - odpowiedziały służby prasowe resortu.

"Zadanie pozyskania czołgów nowego typu kr. Wilk w ramach niejawnego programu operacyjnego na zwiększenie manewrowości wojsk w środowisku lądowym w terenie trudno dostępnym, w oparciu o polski przemysł lub w ramach kooperacji międzynarodowej, aktualnie znajduje się na etapie fazy analityczno-koncepcyjnej" - dodano w odpowiedzi.

Jednocześnie resort podkreślił, że "zakup Abramsów nie odbędzie się kosztem innych programów modernizacyjnych dla Wojska Polskiego, a finansowanie tego zakupu będzie realizowane spoza budżetu MON".

PAP spytała też o to, czy konfiguracja czołgów, które planuje kupić Polska, będzie taka sama, jak czołgów służących w armii amerykańskiej, czy będzie się różnić oraz jakie różnice mogą być najważniejsze. "Ostateczna konfiguracja czołgów M1A2 SEP v.3 Abrams zostanie określona w umowie" - odpowiedział MON.

Reklama
Reklama

O zakupie nowych czołgów dla naszego wojska poinformowali w połowie lipca Jarosław Kaczyński prezes PiS, wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz Mariusz Błaszczak szef MON. Informację przekazano w Wesołej, gdzie stacjonuje 1. Brygada Pancerna. 250 amerykańskich czołgów ma kosztować Polskę ok. 23 mld zł.

"Zamawiane są najnowocześniejsze czołgi w wersji najlepiej wyposażonej, czołgi sprawdzone w boju. Wojsko Polskie będzie w nie wyposażone już od przyszłego roku, zatem bardzo szybko wzmacniamy zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej" - zapowiadał Błaszczak.

250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3 ma docelowo stacjonować na wschodzie kraju i stanowić uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Oprócz tego Polska stara się pozyskać nowe czołgi w ramach programu Wilk, który jest prowadzony od 2017 r.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 77
Reklama
Pjoter
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:54

Oby nie było tak ze jak zobaczą w USA ze to pismo z Polski to podłoża pod biurko zeby sie nie bujalo jak tak dalej beda fisiowac i stawać okoniem

kodo
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:29

Absolutnie niezbędnym elementem wyposażenia musi być APS.

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:58

To go kup z izraela , bo nasz polski to raczej trochę przestarzały.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:22

A który masz na myśli? Jeśli ten nad którym dialogują, to nie zdążył się jeszcze zestarzeć.

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:04

Sa dwa dla czołgów i jeden dla BWP i wszystkie przestarzałe na starcie. Główna przyczyna to granaty odłamkowe jako efektory.

BUBA
wtorek, 3 sierpnia 2021, 17:07

bo go jeszcze nie wyprodukowano

Czołgista
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:06

W ramach programu Wilk będzie Abrams M1A2 v4 PL. I to już zaklepane.

Stary Wiarus z Reggio
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 16:25

I Bardzo Dobrze ...

Kos
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:42

Wszystkim zwolennikom tvn, którzy łudzą się, że możemy nie kupić Abramsów z uwagi na zamieszanie z koncesją, chciałbym przypomnieć, że kupujemy je m.in. dlatego żeby móc tej koncesji nieprzedłużać. O ile mi wiadomo rząd federalny USA nie posiada żadnych udziałów w Discovery, natomiast z całą pewnością zostanie zasilony podatkami i innymi należnościami w związku z realizacją tego kontraktu na terytorium USA. Sprawę można zatem rozpatrywać w kategorii tego, czy lobby przemysłowe będzie silniejsze od lobby medialnego. A jeżeli w tym kontekscie jest mowa wartościach, to oczywiście można je sobie wysadzić .... tam gdzie każdy chce.

dnew/kA
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:27

Lobby medialne ma powodu, żeby robić drugie Alamo z czegoś, co przynosi straty.

Patry
wtorek, 3 sierpnia 2021, 07:17

no oczywiście nie rezygnujemy z Wilka ... przecież trzeba nadal udawać że cokolwiek konstruktywnego jest robione w kwestii pozyskania kompetencji i rozwoju swojego przemysłu obronnego co przekłada się od razu na podniesienie poziomu i rozwój całego przemysłu oraz korzyściami finansowymi dla państwa ... ale kto by się takimi rzeczami przejmował jak wszystko można uzasadnić "nagłą potrzebą operacyjna ..." i kupić z półki za granicą ... poza tym jak uzasadnić wyjazdy na zagraniczne konsultacje - z których dla obronności i wzrostu bezpieczeństwa państwa nic nie wynika

Cudze chwalicie, swego nie znacie
wtorek, 3 sierpnia 2021, 00:35

Polski pancerz komozywowy CAWA-2 oferuje ochrone na poziomie między 600 a 700 mm RHA przeciwko amunicji APFSDS. Polska miala technologie do takiego nowoczesnego pancerza kompozytowego w 2008. Prze te lata Polska moglaby zbudowac swoj czolg ktory mialby porownywalne osiagi do nowych Leo czy Abramsow. Smiac sie chce z ekpertow tutaj ciagle piszacych jak w Polsce nic nie ma, nic nie mozna i nic nie warto. Co za brednie. Polski przemysł zdążył opracować w ciągu ostatnich piętnastu lat aż trzy systemy obrony aktywnej. Lepsze od Trophy. No alo cudze lepsze bo cudze. W ciagu ostatnich 5 lat moznabylo zbudowac Polski czolg oparty na wielu Polskich rozwiazaniach. Polska morez miec wspaniale swoje czolgi i rakiety i samoloty. Ma ludzi na poziomie swiatowym. Polsce jedynie brakuje długofalowej wizji rozwoju przemysłu, swego rodzaju "mapy drogowej" według której PPO mógłby stawać się co raz bardziej konkurencyjny.

grzegrz
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:53

a tzk co przetarg lub zakop kaska do kieszonki wpadnie dla zamawiajoncego

Remson
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:36

Dobry przykład modernizacja Leosi przez Bumar. Dzięki za takie kompetencję.

wert
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:12

80 dekli stoi rozebranych. Bumar, nie wiem czy wiesz ale części nie produkuje, musi na nie czekać. Do Leoszrota niemcy już dawno części nie robią i nie po to je nam wcisnęli żeby teraz na remoncie się nie odkuć

dimitris
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:54

Był już żołnierz przyszłości, były śmigłowce, były okręty podwodne (w ciągu kilku tygodni nastąpić miało wskazanie ich dostawcy), ostatnio "pojawiły się" i też oczywiście jako pewnik, znakomicie wyposażone fregaty. Drobiazg, że ze wskazanym na ten cel budżetem niemal gołych okrętów, gdyż znakomicie wyposażona fregata i to seryjnie budowana i w długiej serii, np. we Francji, jest co najmniej trzykroć droższa. Ceny z ofert dla Grecji. A teraz czekamy i na czołgi w najwyższym standardzie wyposażenia, takim samym, jak czołgi, które otrzyma armia USA. Zostaniemy oczywiście pierwsi w świecie tak uprzywilejowani, ale o tym już wiadomo, ponieważ wysłano już jakiś letter of... A co następne ? Obiecanki czego ? Otóż nie ważne czego. I tak będą to kolejne tzw. bajery-rowery.

wert
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:15

najwyższy standard to mieliście w swoich A6 HEL gdy kadłuby wam pękały

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 08:20

Dimitris, skończ kłamać:) Belh@orry we Francji to ok 500mln euro, niecały miliard usd to kosztuja Constellationy, ale piszesz na podstawie waszych greckich doswiadczeń zapewne:))

Cpt. Price
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 23:53

Hhhmm coś Ci się pomerdało w tej greckiej głowie bo pierwsze Abramsy SEPv3 zamówili Australijczycy.

dimitris
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:31

@Cpt.Price - grecka czy polska, ale w miarę zorientowana w temacie. Zamówiło Maroko 100 sztuk Abramsów po upgrade (co było w Grecji mocno dyskutowane), następnie zamówiła Abramsy Australia (co z kolei przywołuje się jako przykład w Polsce. Zatem najpewniej dostaniemy zgodę na coś pomiędzy wersją marokańską, a australijską. Nie niżej, niż Maroko i nie wyżej, niż Australia.

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:04

Dimitris, dostajemy M1A2SEP3 w wariancie jak dla US Army wiec skończ te bajki

kbrz
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:38

Ja kongres przepusci, co staje się obecnie mało prawdopodobne..

Zmechus
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:40

Taaa. Albo TVN, i wtedy czołgi i F-35, albo... USA to nie są leszcze, co ich można przestawiać jak pionki.

Box123
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:29

Pozostawienie tvnu w takiej formie jak obecnie, gdzie od 15 lat rozpowszechnia kłamstwa i manipuluje blisko połową społeczeństwa wpływając na wyniki kolejnych wyborów i dając władze tym, którzy reprezentują interesy innych krajów przeciw Polsce (obecnie już były zapowiedzi natychmiastowego wyprzedania wszystkich spółek skarbu państwa po odzyskaniu władzy - czyli także całej PGZ czy przynoszących miliardy zysków Orlen, PZU czy do pandemii lotu ) to zgoda na brak demokracji w Polsce, a tak naprawdę na koniec istnienia wolnej Polski i ostatecznego sprowadzenia Polski do roli kolonii Niemiec. Tylko że zamiast robić na pół gwizdka, bezsensowną ustawę konfrontującą nas z USA należy wprowadzić standardy najwyżej rozwiniętych demokracji europejskich i skopiować słowo w słowo przepisy obowiązujące we Francji - obcy kapitał max 20 % i każdego kto będzie miał jakieś ale odsyłać nad sekwane

śnij dalej
wtorek, 3 sierpnia 2021, 09:49

Już widzę jak będą drzeć szaty z powodu stacji telewizyjnej, która jest na minusie.

Zmechus
wtorek, 3 sierpnia 2021, 14:30

Słyszeliście o czymś takim jak zasady? Nie roluje się sojusznika, nie podnosi się łap na własność Stanów Zjednoczonych. To byłoby na tyle.

Qaz
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:00

Zadziwiający optymizm, na tą chwilę został wysłany LoR na sprzedaż czołgów muszą zgodzić się amerykanie a na to przy obecnych relacjach z administracją Bidena się nie zanosi. I niekoniecznie amerykanie muszą się zgodzić na ich sprzedaż mamy lex TVN,i nie będą chcieli drażnić Putina mimo że to dla nich czysty zysk na lata, Turkom też wstrzymali sprzedaż F35 mimo że są partnerami w tym programie.

Meska
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:36

Już widzę jak Amerykanie rezygnują z miliardów z powodu TVN. Nie sprzedanie czołgów członkowi NATO podwazyloby sens istnienia NATO.

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:07

Meska, już to zakwestionowali wiec dalej zmyslaj.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 09:55

Chciałbyś. Jest tylko taki "drobiazg", że te czołgi Amerykanie zaoferowali w lutym bieżącego roku.

Operator tankietki
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 20:42

Wow "Program wilk" jest prowadzony w etapie prac analityczno-koncepcyjnej od 2017 roku. To super. 4-5 lat prac analityczno-koncepcyjnych a puzniej jeszcze 5 lat dialogow technicznych i po 10 latach od wrozenia programu Wilk beda okreslone jego wymogi. Super.

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:20

Lecz nie dodałeś, że po tym okresie wymogi ulegną zmianie w obliczu zmieniających się warunków współczesnego pola walki i cały program zostanie anulowany i tym samym rozpoczęty od nowa. Ponownie dialogi techniczne i fazy analityczno - koncepcyjne i tak w kółko do emeryturki. Nieźle się ustwuili chłopaki w tym inspektoracie uzbrojenia.

BUBA
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:08

I niema na to mocnych

Qba
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 20:25

Rządzą się jakby mieli kilka kopalń złota na boku. A konfiguracja dla nas będzie na pewno gorsza od tej dla USArmy, bo nikt nie sprzedaje trzeciorzednemu sojusznikowi tego co ma najlepsze.

Box123
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:14

Bez Polski USA traci kontrole nad sytuacja w Europie. Bez kontroli sytuacji w Europie, nie ma szans w rywalizacji z Chinami ale nie można wykluczyć, że oderwany od rzeczyczywistosci, lewacki Biden i jego administracja tego nie ogarnia

Misiek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 20:16

Te 250 zakupionych czołgów zostawić już razem z Leo . Zabrać się za to w czym mamy ogromne zaległości . Czyli opl wojska rakietowe i artyleria . Jak wiadomo w obwodzie kaliningradzkim jest sporo wojska rosyjskiego posiadającego pociski dalekiego zasięgu i radary . Więc Polska jest cała monitorowana . Drony drony i mnóstwo sprzetu przeciwpancernego . Tego nam trzeba . Do tego brakuje nam potężnego lotnictwa bo jak wiadomo kto króluje na niebie ten panuje na ziemi . Więc lotnictwo opl wojska rakietowe i przeciw rakietowe . A nie czołgi Jezu

Kot
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:03

Zapominasz że jesteśmy w NATO i pierwsza pomoc jaką możemy dostać to lotnictwo. Sami Amerykanie w Rammstein i GB mają siły które mogą zniechęcić rosyjski atak z powietrza.

wert
wtorek, 3 sierpnia 2021, 15:07

najszybciej będzie pomoc z której floty operującej na Morzu Północnym via Szwecja

dimitris
wtorek, 3 sierpnia 2021, 05:51

@Misiek. Na razie ma jeszcze czego zostawiać. Poza tym stałe koszty logistyki do tych konkretnie czołgów, tego producenta, będą tak wysokie i gwałtownie rosnące, z latami użytkowania, że... A czołgi i tak kupimy zapewne w wersji raczej irackiej czy marokańskiej, niż amerykańskiej oryginalnej.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:34

Irak ma M1A1M. Maroko ma M1A1 SA. Mamy kupić M1A2SEP3. Ani Irak ani Maroko tej wersji Abramsa nie mają.

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:09

IRak chyba jako jedyny na świecie dostał małpia wersję Abramsa.

Vvv
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:26

Raczej brak opl i brak następcy rpg-7 oraz bwp-1

Lekki
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 20:11

„…zwiększenie manewrowości wojsk w środowisku lądowym w terenie trudno dostępnym, w oparciu o polski przemysł lub w ramach kooperacji międzynarodowej…” Czyżby w programie „Wilk” pojawiła się koncepcja czołgu lekkiego/średniego ( -20/30 t.)? O czymś takim wspominał niedawno w wywiadzie prof. Andrzej Zapałowski a i o renesansie czołgów lekkich pisano niedawno także na defence24. Przez najbliższe lata musimy wyprodukować około 1,5 tyś. Rosomaków i Borsuków co dla naszego przemysłu to sporo. Abramsy zapchają na razie dziurę w wojskach pancernych a zyskany czas może na to by mógł być wykorzystany… Wiem… wiem.. Tak sobie marze…

wert
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 20:27

raczej chodzi o odchudzenia dekla np przez montaż wieży bezzałogowej. Co chcesz zrobić tym 30-to tonowym pudełkiem przeciw T-14 czy choćby T-90?

Lekki
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 20:45

Co ja chce zrobić? Nic. Nie jestem Szefem Sztabu. Raczej stawiam pytanie… A jeśli chodzi o znaczenie czołgów lekkich dziś to jak napisałem opieram się o informacje z https://www.defence24.pl/lekkie-czolgi-wracaja-do-lask-analiza i wypowiedź prof. Andrzeja Zapałowskiego.

Chyżwar dawnej Marek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:11

Pan Andrzej Zapałowski nie jest specjalistą od broni pancernej. Ma zasługi na nieco innym polu, które z czołgami nie mają niczego wspólnego.

Prawda
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:51

Ale to są brednie nikt nie co chce używać czołgów lekki do walki z czołgami a aktualnie zapewnienie ochony ciężko opancerzonym czołgom jest bardzo trudne

bc
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 19:59

Radia z WB, kamery z PCO, wozy dowodzenia i sanitarki z HSW, WZT Hercules w najnowszej wersji M88A3 żeby dał radę uciągnąć SepV3.

Polish blues
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 19:52

Żadnych Abramsów nie będzie. Polska zachowuje się w tej chwili jak kraj wrogi USA a wrogowi sprzętu przecież nie sprzedadzą. Podobnie na F-35 będziemy mogli sobie pogwizdać.

Herg
wtorek, 3 sierpnia 2021, 00:22

I wejść w K2PL. Raczej po to aby mieć na widoku, że oni będą projektować nowy czołg po K2. I być w tym.

Zyg
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 19:31

A USA wie, że kupujemy Abramsy, bo jakoś z ich strony brak komentarzy?!!!!

Slayer
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 18:42

Będziemy mieli największą i najlepszą armię pancerną w europie. W razie W tzw. europie wszystkie państwa powinny bronić tego potecjału i razem walczyć. Po ewentualnej klęsce Polski oni będą następni. Pozdro.

kaczkodan
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:18

Głupie te Niemcy nieziemsko, przecież też mogły sobie zamówić i 500 Abramsów M1A2 SEPv4... Aha, jako poważny kraj dostały nuki od Amerykanów. Nawet nie muszą zrzucać na siebie, dostarczyliśmy odpowiedniej "głębi operacyjnej".

olo
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:49

Te 250 Abramsów będą jak małe, ślepe kocięta...bez odpowiedniej osłony plot, bez mozliwości współdziałania z dronami i śmigłowcami. Kilka rosyjskich śmigłowców z odległości 15 km (poza zasiegiem Gromów czy Piorunów) wytłucze te czogi jak stado kaczek. Z drugiej strony podczas walk w Donbasie około 70% czołgów było zniszczonych przez artylerią...a nie przez inne czołgi czy broń ppnac.

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:12

A niby czym je wytłucze jak rosyjskie ppk maja za mała penetracje:) Aha 15km t ciagle ładnei w zasiegu Newa SC

Ra
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:05

We wrześniu Narew.

Czołgista
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 19:00

O i to jest dobry komentarz

Antek Muzykant
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:43

"Zamawiane są najnowocześniejsze czołgi w wersji najlepiej wyposażonej, czołgi sprawdzone w boju." ale "Ostateczna konfiguracja czołgów M1A2 SEP v.3 Abrams zostanie określona w umowie z USA"

QVX
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:24

Wersja 3 SEP jest modułowa i komponenty są zmieniane w locie, więc może się okazać, że w chwili realizacji umowy będzie dostępna podwersja z termowizją III gen.

yar
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 18:32

A co jest w tym dziwnego? Przecież wszystkie aspekty zamówienia muszą być określone w umowie! Jak kupujesz samochód w salonie to w umowie kupna masz napisane tylko samochód, czy też precyzyjnie określoną jego wersję, dodatkowe wyposażenie i ewentualne inne dodatki?

db+
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:56

No jest to dziwne. Bo albo kupujemy to co chcemy ("Zamawiane są najnowocześniejsze czołgi w wersji najlepiej wyposażonej, czołgi sprawdzone w boju") albo to co zechcą nam sprzedać ("Ostateczna konfiguracja czołgów M1A2 SEP v.3 Abrams zostanie określona w umowie z USA"). To troche tak, jakbyś zrobił imprezę na osiedlu i chwalił sie wszystkim, że kupujesz najbardziej wypasione z wypasionych Ferrari a potem poszedł do salonu i kupił co mają. Trąci przedszkolem troszkę.

Davien
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:13

Nie, to tak jakbys poszedł do salonu Ferrari i zastanawiał sie co kupić by ci pieniedzy starczyło i ile chcesz oszczędzić.

db+
wtorek, 3 sierpnia 2021, 23:53

To albo chcesz oszczędzać, albo zapewnić armii najnowocześniejszy sprzęt. A skoro nie mam kasy to nie kupuję Ferrari. I nie chwalę się na podwórku, że kupuję.

Antek Muzykant
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:18

"najlepiej wyposażonej" oznacza obietnicę najdroższej wersji

say69mat
wtorek, 3 sierpnia 2021, 09:56

Problem polega na tym, że aktywność i wybory polityczne rządzących sugerują, że umowa z USA pozostaje w sferze wishful thinking.

krab
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:08

Robią ludziom tylko nadzieję. Nie będzie żadnego wilka, będzie kupno kolejnych partii Abramsów. Czołg bardzo dobry ale niestety polski przemysł nic nie zyska dzięki tym Abramsom. Żeby chociaż naszą łączność można było wstawić.

Marcin
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:49

Nie zgadzam się. może być Wilk tym bardziej, że Morawiecki optował za polonizacją K2. To jest tym bardzie logiczne, że nie będzie presji czasowej na Wilka,ponieważ będzie do dyspozycji ok 250 Leopardów i `250 Abramsów + Twarde. Więc bez nadmiernej presji finansowej będą mogli produkować po 20, 30 szt. nowych czołgów rocznie za jakiś czas.

krab
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:59

Ale czy jest sens wchodzić w K2PL, przecież ten czołg jest słabszy od M1A2 SEP v.3. K2pl ewentualnie będzie za 10 lat albo i dłużej. Nie ma sensu po zakupie Abramsów pchać się w K2PL. Lepiej już z pomocą Koreańczyków tak jak zrobili to Turcy zbudować czołg nowej generacji z wieżą bezzałogową. Z resztą ponoć Koreańczycy proponowali K2PL ale na bardzo dla nas słabych warunkach.

kłopotek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 01:21

Nikt tego nie powie, ale K2pl prawdopodobnie umarł zanim się narodził. Moim zdaniem kwestią tu był czas pozyskania. Sytuacja się komplikuje i nie wiadomo czy czołgi nie będą potrzebne wcześniej. FR słabnie i zamyka jej się okno możliwości. Jeśli chce potestować Amerykanów to teraz później to znów trzeba będzie na kolanach o kredyty błagać.

WSK74
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:05

świetny czołg, co nie oznacza że to dobry wybór. Jedno pewne, nowoczesne i 250 szt będzie paliło tyle co 500 szt Leo. Lepiej pożądanie zmodernizować Leo4 i 5 i kupić śmigłowce, tylko jedną platformę w kilku wersjach.....

klopotek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 01:23

Zależy z czyjego punktu widzenia. Z punktu widzenia pancerniaków to świetny wybór, bo wybuch magazynu amunicji nie jest już taki straszny, a punktu widzenia Bumaru to w zasadzie tragedia i kto wie czy nie koniec tego zakładu jeśli się okaże, że serwis pójdzie do Poznania.

BUBA
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:05

Nowy Wilk i BUMAR ha ha ha ... wyremontowac nie umia na czas ....

Czołgista
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:26

Dadzą radę,spokojna głowa.

Box123
wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:57

Bumar jak najszybciej włączyć w całości do HSW i podporządkować go jej władzom (czyli rada nadzorcza bumaru do likwidacji). Przy okazji uruchomić tam drugą linie produkcyjną borsuka tak żeby produkować 100 rocznie - w tedy i tak sama produkcja zajmie 15 lat)

wtorek, 3 sierpnia 2021, 13:54

Bumar włączyć w całości do HSW i podporządkować go jej władzom (czyli rada nadzorcza bumaru do likwidacji

hani11
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:39

Przy takich strukturach zakładu nie. Nie potrafią nawet zmodyfikować na czas produktu który sami wytworzyli.

Ra
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 17:10

Nie umieją.

Tweets Defence24