MON dofinansuje budowę strzelnic w powiatach

28 listopada 2019, 15:33
09a72503-616a-4a38-80fa-21d22f6f1ada
Fot. MON

- Dziękuję za to, że państwa jednostki samorządu terytorialnego wzięły udział w tym postępowaniu konkursowym związanym z budową i modernizacją strzelnic. To ważny program, który jest oczekiwany przez społeczeństwo - powiedział do samorządowców Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Szef MON wręczył zaświadczenia o przyznaniu dofinansowania na zadania związane z budową strzelnic wybranym w programie „Strzelnica w powiecie” samorządom z całej Polski. Uroczystość rozstrzygnięcia programu miała miejsce na strzelnicy Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce pod Warszawą. Celem programu MON jest dofinansowanie budowy strzelnic umożliwiających prowadzenie szkolenia strzeleckiego, zwłaszcza wśród młodzieży, członków organizacji proobronnych, żołnierzy Sił Zbrojnych RP i funkcjonariuszy formacji uzbrojonych.

Strzelnice będą w stosunkowo krótkim czasie gotowe i będą się cieszyły dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Państwa gmin, a to jest nasz cel – wzmocnienie zdolności proobronnych obywateli Polski i wzmocnienie potencjału obronnego, jakim dysponuje Rzeczypospolita Polska. Na terenie państwa jednostek samorządowych stacjonuje wojsko, albo operacyjne albo obrony terytorialnej. A więc te strzelnice będą otwarte i będą służyły rozwijaniu umiejętności naszych żołnierzy i tych wszystkich, którzy z całą pewnością będą przeszkoleni, aby w sytuacji kryzysowej zadbać o nasze bezpieczeństwo (...) Dzięki temu programowi możliwe jest zachęcenie do strzelectwa sportowego młodzieży oraz osób dorosłych, rozwijania ich umiejętności strzeleckich, tak aby w przyszłości mogli wstąpić do wojsk operacyjnych lub obrony terytorialnej, czy też stanowić wyszkolone rezerwy.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

W tej edycji programu Ministerstwa Obrony Narodowej wybranych zostało dziesięć samorządów, które łącznie na budowę strzelnic otrzymają dofinansowanie w wysokości 14 milionów złotych. Dofinansowanie może wynosić maksymalnie 80% kosztów danej inwestycji. Szef MON zapowiedział jednocześnie, że co roku będą przeznaczane pieniądze na dofinansowanie inicjatyw samorządowych w tym zakresie.

Zaświadczenia odebrali przedstawiciele władz samorządowych Przysuchy, Myszkowa, Jasła, Piekar Śląskich, Tryńczy, Bolimowa, Rawicza, Gniezna, Sokółki i Domianowa, które zgłosiły się do projektu i spełniły warunki formalne niezbędne do udziału w programie. Marian Niemirski, starosta przysuski w imieniu reprezentantów zwycięskich samorządów, które wybudują „Strzelnice w Powiecie” z dofinansowaniem MON podkreślił, że sieć nowych strzelnic będzie służyła całej Polsce.

image
Fot. MON

Czujemy się wyróżnieni umieszczeniem naszych projektów budowy strzelnic na liście projektów przeznaczonych do dofinansowania. Projekt wzmocni proces upowszechnienia edukacji proobronnej. Dziś mamy możliwość odbudowania umiejętności posługiwania się bronią. Obiekty, nowe strzelnice będą na wskroś nowoczesne. Sieć strzelnic powiatowych posłuży nie tylko lokalnie, ale też całej Polsce – podkreślił starosta. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Andrzej
piątek, 29 listopada 2019, 08:58

Żeby więcej osób zaczęło korzystać ze strzelnicy muszą spaść koszty. Przykładowo u nas godzina takiej zabawy z wypożyczeniem sprzętu to koszt ok 150zł a w Czechach 50-60zł

przepol
czwartek, 28 listopada 2019, 22:58

To interesujące do w Krakowie własnie zamknięto strzelnicę miedzy innymi za sprawą wojska .... to takie pier... dla TV

werte
czwartek, 28 listopada 2019, 19:06

"będą się cieszyły dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Państwa gmin" - Litości. Na regularne wizyty na strzelnicy może pozwolić sobie niewielu posiadaczy broni. Na takie wizyty osób wypożyczających broń raczej w tych metropoliach bym nie liczył. Nie twierdzę że mieszkańców Przysuchy, Myszkowa, Jasła, Piekar Śląskich, Tryńczy, Bolimowa, Rawicza, Gniezna, Sokółki i Domianowa nie stać na regularne wydatki na amunicję i czas, ale nie wydaje mi się żeby były to istotne pozycje w ich budżetach. Dopóki nie zmieni się prawo w Polsce i broń nie upowszechni się w polskich domach będzie to nadal kosztowna zabawa.

Zaq
czwartek, 28 listopada 2019, 18:25

To na hełmy i buty dla wojska pieniędzy nie ma ale na strzelnice proszę bardzo. Liczy sie dobry PR.

wacek
piątek, 29 listopada 2019, 10:33

Jestem podobnego zdania. Budżet MON zamiast na uzbrojenie i sprzęt dla wojska rozwalą na drogi, strzelnice, kolejne ławeczki, muzea i inne nie MONowskie zadania.

GRD
czwartek, 28 listopada 2019, 18:04

Ciekawe umiejscowienie oznaczenia stopnia.

Arek
czwartek, 28 listopada 2019, 16:56

Widzę , że MON ma za dużo pieniędzy ...?

ja
czwartek, 28 listopada 2019, 21:36

Przecież to jest świetna wiadomość. Bardzo dobrze, że budują:)

Tweets Defence24