Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Moduł uzbrojenia z Tarnowa dla rozpoznawczych transporterów [Defence24.pl TV]

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Moduł uzbrojenia serii A5 z dualnym uzbrojeniem to odpowiedź Zakładów Mechaniczch Tarnów na potrzebę programową dla lekkich transporterów opancerzonych, rozpoznawczych - mówił w rozmowie z Defence24.pl Tomasz Berezowski, wiceprezes zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów, podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. 

"Zakłady Mechaniczne prowadzą szeroką działalność związaną z produkcją, konstruowaniem i projektowaniem nowych systemów uzbrojenia" - podkreślał wiceprezes Berezowski, który zaprezentował Defence24.pl zdalnie sterowany moduł uzbrojenia serii A5 z dualnym (podwójnym) uzbrojeniem. Jak mówił, to odpowiedź ZM Tarnów na potrzebę programową dla lekkich transporterów opancerzonych, rozpoznawczych, które mają być wyposażone właśnie w taki model uzbrojenia. 

Czytaj więcej: MSPO 2016: Nowy Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia z Tarnowa

ZSMU powstaje w Tarnowie, we współpracy z krajowymi producentami, głównym kooperantem jest PCO. W prezentowanym module wykorzystano ekran 12-calowy, jednak - jak podkreśla Tomasz Berezowski, rozmawia się już o ekranach 15-calowych. Wynika to z faktu, że znajdujący się na współczesnym polu walki żołnierz potrzebuje coraz więcej informacji. Większy ekran ma sprawić, że informacje te nie będą przysłaniały mu obrazu.

Zdalnie sterowane moduły uzbrojenia to odpowiedź na potrzebę uśrednienia albo zwiększenia zakresu dostępności kalibru.

Tomasz Berezowski, wiceprezes zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów

Moduł uzbrojenia serii A5 ma wymienny zasadniczy środek ogniowy, czyli granatnik, lub wielokalibrowy karabin maszynowy 12,7 mm w standardzie NATO. Jego funkcjonalność, jak mówi wiceprezes, jest spójna do tych stosowanych na systemach typu KTO Rosomak czy Poprad.

Reklama

Komentarze (7)

  1. krzysztof

    w sam raz dla OT

  2. xawer

    Znowu "wielokalibrowy" km 12,7 mm!? A ile on ma kalibrów? WIELKOKALIBROWY!

    1. Okruch

      Ciekaw jestem, czy "wielkokalibrowy" jest kalką językową z rosyjskiego. Przed IIWŚ taką broń określano jako najcięższy km...

  3. specjals 2

    Granatnik jest Niemiecki a co z produktem polskim nad którym Zakład pracował przez lata?

  4. specjals

    Zbyt dużo wrażliwych elementów jest nieosłoniętych przed czynnikami zewnętrznymi.

  5. Lord Godar

    Ogólnie to robi pozytywne wrażenie. Warto by było przygotować do niego jakieś opancerzenie , może w kilku wariantach , bo gryzie mnie bardzo w oczy ta wyeksponowana głowica i amunicja do granatnika. Nie do wszystkich zastosowań jest potrzebna , ale na Rośkach czy części innych pojazdów była by wskazana.

  6. lolo

    I co z tego? I tak się skończy na prezentacjach i ugrzęźnie gdzieś w bagnie koncepcji do założeń wykonalności...

  7. x

    Czyli nie dla, tylko może być dla - a to różnica (szczególnie istotna w polskich warunkach). Niepokoi mnie też dlaczego te polskie systemy są tak odkryte, czyli bez choćby osłon z laminatu lub jakiegoś lekkiego opancerzenia. Co się stanie gdy na przykład dostanie się tam piasek, albo woda i zamarznie?. Ma to też zasadniczy wpływ na starania o obniżenie wykrywalności przy użyciu środków obserwacji technicznej. Ale może się mylę, i wersje seryjne będą jakoś"opatulone". Byle choć trochę estetycznie.

Reklama