Młodzież szkolna na poligonie Wojsk Obrony Terytorialnej

12 kwietnia 2021, 08:12
cswot toruń 2
Fot. CSWOT Toruń
Reklama

Jak poinformowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, w dniu 8 kwietnia br. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczyli w szkoleniu poligonowym zorganizowanym przez CSWOT w Toruniu. Zajęcia zrealizowane zostały w ramach programu Oddziałów Przygotowania Wojskowego, w którym uczestniczy szkoła.

Oddziały Przygotowania Wojskowego to nowa formuła klas, których tworzenie w szkołach ponadpodstawowych umożliwiła nowelizacja ustawy „Prawo oświatowe”. Kadeci w trakcie swojej 4-letniej edukacji wezmą udział w blisko 230 godzinach szkolenia wojskowego (53 teoretycznych i 177 praktycznych). Golubsko-Dobrzyńska szkoła jest jednym z 130 Oddziałów Przygotowania Wojskowego funkcjonujących w Polsce. Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej, patronat nad szkoleniem praktycznym uczniów objęło Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu.

To ważne, aby wspomóc proces kształcenia uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Golubiu Dobrzyniu. W ramach realizowanych zajęć, instruktorzy zapoznają kadetów z podstawami żołnierskiego rzemiosła.

płk Krzysztof Leszczyński, Komendant Centrum Szkolenia WOT

W ramach zajęć blisko 30 kadetów uczestniczyło w szkoleniu z zakresu budowy i zasad użytkowania karabinka GROT, topografii, maskowania oraz przygotowywania indywidualnych stanowisk ogniowych. Zorganizowane przez CSWOT zajęcia były pierwszym szkoleniem praktycznym realizowanym w ramach programu OPW.

W ramach dzisiejszych zajęć mieliśmy po raz pierwszy możliwość nauczenia się praktycznych elementów rzemiosła wojskowego. Instruktorzy w sposób bardzo ciekawy przekazywali nam wiedzę, a także dostosowali się do naszego młodego wieku, przygotowując dla nas odpowiednie ćwiczenia praktyczne. Osobiście nie mogę doczekać się kolejnych zajęć.

Nikola Zaborna, kadet ZS nr 1 z Golubia-Dobrzynia.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy realizować zajęcia praktyczne we współpracy z Centrum. Widzę, że przygotowanie instruktorów jest na bardzo wysokim poziomie, a prowadzenie zajęć na terenie poligonu pozwala nam na zrealizowanie elementów szkolenia, których nigdy nie bylibyśmy w stanie przygotować na terenie szkoły. Mamy nadzieję, że dzięki nawiązanej współpracy z Centrum Szkolenia WOT, będziemy mogli częściej brać udział w tak profesjonalnie przygotowanym szkoleniu.

kpt. rez. Sławomir Żochowski, koordynator klas mundurowych ZS nr 1 z Golubia-Dobrzynia.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem skompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

image
Fot. CSWOT Toruń
image
Fot. CSWOT Toruń
Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
Kazik :)
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:04

Młodzież to najpierw powinna nauczyć się perfekcyjne nauk ścisłych: matematyki, fizyki, biologii, geografii, mechaniki i chemii a potem brać się za wojaczkę. W dawnych czasach szkoły wojskowe a właściwie kadeci to byli świetnie wykształceniu ludzie a potem to przekładało się na naukę - vide gen. Bem. latanie po poligonie nic nie da w tym wieku.

XD
piątek, 23 kwietnia 2021, 21:27

Ok Boomer

adalbert
wtorek, 13 kwietnia 2021, 09:56

Zapomniałeś o nauce historii, tradycji i kultury Polski, która jest podstawą ksztaltowania zamiłowania do ojczyzny i postawy patriotycznej. Bez tego nie będzie wiernego żołnierza.

zeneq
czwartek, 22 kwietnia 2021, 03:38

Można znać wszystkie daty i postaci ale co z tego? Jeśli w domu nie ma tradycji patriotyzmu to szkoły tego nie nauczą. A wierności żołnierza wkuwaniem dat z pewnością się nie osiąga.

marian
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:22

Jeszcze ćwierć wieku temu młodzież w ich wieku mogła już służyć w wojsku. Dziś ludzie pierwszy kontakt z wojskiem mają nawet po trzydziestce. Mnie się wydaje, że w młodszym wieku łatwiej się człowiek uczy. A te 230 godzin rozłożone na 4 lata raczej nie przeszkodzi w nauce matematyki.

Kazik :)
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:48

Niestety ale solidne podstawy potrafią nauczyć logicznego myślenia - taktyka działania - matematyka oraz zrozumienia chociażby współczesnych środków walki - drony, WRE-elektronika-zakłócenia, ppanc+ppk, surviwal w prawdziwym wydaniu, mechanika/balistyka strzału ect.

marian
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 20:29

Oczywiście, ale ja nie widzę nic na przeszkodzie, żeby tego wszystkiego uczyć równolegle. Idąc Pańskim tokiem rozumowania, to np. podchorążowie WAT powinni zacząć naukę żołnierskiego fachu dopiero na ostatnim roku. Albo powinny być tylko roczne kursy oficerskie dla absolwentów szkół wyższych, które dziś są tylko uzupełnieniem oferty nauczania.

GRD
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 14:31

Fajnie. WoT ma szpej prawie jak WS a my operacyjni śmigamy w starych piórnikach Lubawy, doprosić nie można się o goretexy. Ruszyło się trochę z butami i zasobnikami piechoty górskiej. Z mundurami też średnio. Niby płacą równoważnik ale to tylko jakaś tam część wartości nowych mundurów. Dobrze, że można swój szpej kupować, dowódcy widzą jak wyglądają inne wojska i na szczęście są wyrozumiali. No, poza Zetorianami, którzy najchętniej daliby wojsku szelki dusicieli.

wot
środa, 14 kwietnia 2021, 12:43

Często sprzęt jaki widzisz na zdięciach jezt kupowany za własne pieniądze,ja w wojsku jestem z miłości do kraju a nie dla pieniędzy

KPS
środa, 14 kwietnia 2021, 16:20

@wot... dużo kupujecie prywatnie oporządzenia (z tego żyje firma mojego syna), lecz nie dlatego, że nie otrzymujecie oporządzenia tylko dlatego, że chcecie lepiej wyglądać, mieć fajniejszy szpej. A teraz postaw się na miejscu rezerwisty, który nie ma takiej szansy i musi założyć oporządzenie starsze od siebie i często takie, którego nawet nie miał w ZSW :-) . On też jest z miłości do kraju na ćwiczeniach a nie dla pieniędzy ale on nie ma goretexów, śpiworów, plecaków itd... i on MUSI ćwiczyć a Ty tylko chcesz i możesz w każdej chwili zrezygnować a on nie.

KPS
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 16:11

@GRD... dodaj do tego tych jedynych, którzy są w wojsku z przymusu... żołnierzy rezerwy. My dostajemy oporządzanie mające po 50 lat, niesprawne maski pgaz, zniszczone FOO albo nawet jeszcze OP1, stare mundury, hełmy wz.67, zamiast plecaków "zasobnik szeregowego", zamiast śpiwora - dwa stęchłe koce! A obok ćwiczą dzieciaki, mające tzw. 16stkę w wypasionych mundurach, z GROTami w goretexach a moja kompania rezerwistów ma bechatki i AKMS, w których zgodnie z kartą broni "widoczne wżery w lufie, broń nie nadaje się do użytku bojowego".

GRD
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 16:25

Wiem jak to wygląda bo szkoliłem rezerwę. Fajnie ludzie ale zszokowani są realiami które poznają osobiście. Propaganda w tv a później zderzenie z rzeczywistością. I słyszę, że poza nowymi berylami, niewielką ilością nowych Jelczy to te wojsko nic się niewiele różni się od tego z lat 80. Wtedy mieli więcej amunicji do wystrzelania na ćwiczeniach. Najbardziej boli mnie, że rezerwiści oraz żołnierze wcieleni świeżo do służby zawodowej traktowani są jak dawna Zeta, półmózgi. Zawsze jest biegunka, se ktoś komuś coś zrobi przypadkiem, postrzeli albo nie wiadomo co.

Notak
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 14:50

Miej pretensje do swoich przełożonych, którzy niewiele robią, aby wojskom operacyjnym, swoim własnym żołnierzom, zapewnić odpowiednie oporządzenie. WOT nie jest tutaj wiele winien, ambitne i często młode dowództwo potrafi lepiej, choć bujdą jest, że dostają wszystko nowe jak leci. Wiele batalionów ciągle lata w starych mundurach, butach i hełmach.

KPS
wtorek, 13 kwietnia 2021, 09:04

@Notak... "Wiele batalionów ciągle lata w starych mundurach, butach i hełmach..." znaczy, że biegają w bechatkach, "desantach" a na głowie wz.67? A do tego pasoszelki dusicielki, zasobnik szeregowego, łopatka piechoty, OP1 i zniszczona maska pgaz? A zamiast śpiworów, stęchłe koce... Bo tak biegają jedynie żołnierze, którzy są z przymusu, czyli rezerwiści. I do kogo mam mieć pretensję? Przypominam, że jako żołnierz powołany do czynnej służby wojskowej nie mam żadnych praw! Jestem żołnierzem 5 kategorii a patrząc na to dziewczę ze szkoły średniej w wypasionym oporządzeniu to ma przekonanie, że już rezerwa jest kategorią 6.

marian
wtorek, 13 kwietnia 2021, 19:58

Ale to dziewczę ponosi to oporządzenie kilka godzin i sprzęt wraca do magazynu. Jak dadzą dzieciakom wz67, to na pewno nie będą mieć chęci zostać żołnierzami. Dziewczę pójdzie na przygotowawczą, dostanie wz67 i op1, i będzie git ;)

Gg
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 18:10

Naszym przełożonym jest minister obrony i to decyduje, kto dostaje kase, a kto nie. Żaden dowódca, żadnego szczebla nie ma na to wpływu, oprócz jednego d-cy WOT

marian
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:15

Jest przełożonym, ale nie jest dowódcą. Jeżeli dowódca nie dostaje środków na wykonanie zadania, to zawsze może zaprotestować rzucając kwitem. Co jeżeli wszyscy od pułkownika w górę rzucą kwitem? Raczej 99,9 procent pułkowników ma już przynajmniej częściowe prawa emerytalne. Proszę mi nie pisać , że to nie wina dowódców. Nawet jeżeli nie jest to wina bezpośrednia. Co to za oficerowie, że pensja jest dla nich ważniejsza, od życia własnych żołnierzy.

dr
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 14:00

To powinna być norma dla każdej szkoły a nie tylko kierunkowej. Zwłaszcza w obecnej sytuacji. Jedna godzina w tygodniu to i tak niewiele.

DOBRY CHLOPAK
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 12:34

20 lat a nadal na komisji nie bylem ;)

mc.
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 11:45

UWAGA, UWAGA, UWAGA !!! Obecny Zarząd Spółki BUMAR ŁABĘDY pod Poznańskim kierownictwem chce zmniejszyć zatrudnienie w Łabędach o 80% !!! Za chwilę nie będziemy mieli możliwości zbudowania i wyprodukowania czołgu. Będziemy mogli tylko montować na licencji !!! Film na YT "Wywiad związki1"

tut
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 14:07

A kiedyś produkowali jeden czołg dziennie.... Świątek, piątek, niedziela czy sylwestra.

zeneq
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 13:56

SUPER, SUPER, SUPER!!! Ten zakład który nie potrafił nawet wyprodukować podwozia do KRABa miałby produkować nowy czołg? Jak najdalej takie zakłady od jakiejkolwiek produkcji zbrojeniowej. Osobiście nie dałbym im nawet montować koparek na licencji a nie tylko czołgów. Jak wywalą 100% stanu to może bez kliki związkowej i z nową załogą zakłady będą się do czegoś nadawały.

kibic
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 11:21

Jakiś kontakt z tematyką wojskową powinni mieć wszyscy młodzi ludzie. Kiedyś powszechne były zajęcia z przysposobienia obronnego w szkołach. Takie zajęcia nie czyniły z nikogo nawet namiastki żołnierza, ale tworzyły przynajmniej powszechną świadomość, że jest coś takiego jak wojsko. Może takie zajęcia powinny powrócić do szkół? Jesteśmy państwem na skraju sojuszu NATO i zagrożenia mamy realne. Szkolenia dla klas mundurowych obejmują niewielką część młodzieży, reszta wchodzi w dorosłość bez jakiegokolwiek kontaktu z tematem. Gdyby w ramach zajęć do szkoły przyjechało ze dwóch żołnierzy w podstawowym rynsztunku i z bronią (stary kałach i ewentualnie amunicja treningowa), to zrobiliby większe wrażenie niż cały rok pogadanek prowadzonych przez nauczyciela.

abenader
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 13:36

Jestem podobnego zdania.W niektórych państwach szkolenia obronne dla młodzieży szkolnej i akademickiej prowadzą weterani wojsk specjalnych posiadający doświadczenie bojowe.Często działający w ramach prywatnych firm wojskowych.Kontraktowanie tego typu szkoleń i PMC jest też sposobem na efektywne wykorzystanie wiedzy i umiejętności byłych specjalsow ale nie tylko bo w zależności od profilu szkolnej grupy można zaangażować do przeprowadzania szkoleń byłych żołnierzy wielu specjalnosci

GRD
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 16:26

U nas program szkolenia młodzieży zawiera wiele bzdetów, zupełnie niepotrzebnych.

Tweets Defence24