Mjanma: opozycja tworzy własne siły obronne

5 maja 2021, 10:10
PTL-02_Myanmar
Niszczyciele czołgów PTL-02 w służbie Sił Zbrojnych Mjanmy Fot. TTL/Wikimedia (domena publiczna)
Reklama

Rząd jedności narodowej Mjanmy, utworzony przez przeciwników wojskowej junty, która w lutym obaliła demokratycznie wybrane władze, poinformował w środę, że utworzył "ludowe siły obronne", aby chronić swoich zwolenników przed atakami i przemocą ze strony wojska.

Rząd jedności narodowej stwierdził w oświadczeniu, że posunięcie to jest wstępem do ustanowienia Armii Związku Federalnego oraz, że ludowe siły obrony są odpowiedzialne za "przeprowadzenie skutecznych reform w sektorze bezpieczeństwa w celu zakończenia trwającej od 70 lat wojny domowej".

Według najnowszych danych birmańskich aktywistów ze Związku Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP) od przejęcia władzy przez wojsko 766 osób zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa, a blisko 3700 osób jest przetrzymywanych w aresztach lub nieznanych lokalizacjach, w tym laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi.

Junta ogranicza również komunikację w całym kraju. Od ponad 70 dni następują nocne przerwy w dostępie do internetu, a zasięg telefonii komórkowej zmniejszył się, co skutecznie odcięło dostęp do informacji.

We wtorek media kontrolowane przez juntę ogłosiły zakaz używania odbiorników telewizji satelitarnej, twierdząc, że zewnętrzne transmisje zagrażają bezpieczeństwu narodowemu i grożą więzieniem każdemu, kto zostanie przyłapany na naruszeniu tego zakazu.

Reuters pisze, że Mjanma w coraz większym stopniu wydaje się wracać do stanu izolacji poprzedzającego dekadę demokratycznych reform.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Smiechow
środa, 5 maja 2021, 15:24

Ciekawe gdzie zawiązał się nowy rząd i którzy z "demonstrantów" weszli w jego skład ,skoro stary "siedzi".. Kto będzie zbroił i żywił "Ludowe siły obronne" ..,a potrzebne będą setki milionów dollars ..Wtedy wyjaśni się jakie państwa stoją za birmańska rozróbą i jakie im "wzniosłe" cele przyświecają :)

Davien
czwartek, 6 maja 2021, 14:22

Za Birmańskim puczem i zamachem stanu stoi Rosja, kóra ciągle zbroi juntę i Chiny, postępujace podobnie . A cele są te same, zniewolenie ludnosci.

Tweets Defence24