Mińsk zaprosi prokuratorów generalnych Rosji i Ukrainy w sprawie wagnerowców

6 sierpnia 2020, 13:01
840_472_matched__qcc4vh_ukaszenko
Fot. Kremlin.ru/Biuro Prasowe Prezydenta Białorusi
Reklama

Prezydent Alaksandr Łukaszenka polecił, by zaprosić na Białoruś prokuratorów generalnych Rosji i Ukrainy w celu zbadania sprawy zatrzymanych Rosjan, uważanych za najemników prywatnej firmy wojskowej, tzw. Grupy Wagnera.

„Usiądźcie we trójkę [także z prokuratorem białoruskim] i działajcie, tak ja uważacie. Na podstawie naszych przepisów, aktów międzynarodowych podejmijcie decyzję w sprawie tych chłopaków. Jak zdecydujecie w trójkę, tak będzie” – powiedział Łukaszenka, cytowany przez agencję BiełTA.

Jak podały władze w Kijowie, w czasie rozmowy telefonicznej z Łukaszenką w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził nadzieję, iż „wszyscy podejrzani o działalność terrorystyczną na terytorium Ukrainy zostaną przekazani ukraińskim władzom, by mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej”.

„Rozmowa była bardzo konstruktywna (…), ale na razie nie otrzymaliśmy oficjalnej informacji o tym, że Białoruś zgadza się na przekazanie tych ludzi Ukrainie” – powiedział podczas briefingu ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba. Potwierdził on również, że Kijów zwrócił się oficjalnie z wnioskiem o ekstradycję zatrzymanych Rosjan. Chodzi o 28 z nich.

29 lipca Mińsk ogłosił, że na terytorium Białorusi zatrzymano 33 Rosjan – najemników prywatnej firmy wojskowej CzWK Wagner (Grupy Wagnera). Według strony białoruskiej mieli oni przeniknąć na terytorium Białorusi w celu zdestabilizowania sytuacji przed wyborami prezydenckimi. Większość z nich, jak zdążyły już poinformować białoruskie władze, walczyła w przeszłości w konflikcie w Donbasie.

Rosja twierdzi, że mężczyźni przebywali na Białorusi tymczasowo, zatrzymując się w czasie podróży do krajów trzecich. Zdaniem Mińska najemnicy byli skierowani specjalnie na Białoruś, a bilety na samolot stanowiły tylko „alibi”.

Białoruscy eksperci uważają, że zgoda Mińska na przekazanie Rosjan Ukrainie jest mało prawdopodobna. „Tego Kreml by nie wybaczył” – ocenił Alaksandr Kłaskouski na portalu Naviny.by. „To czerwona linia, której Łukaszenka nie przekroczy” – uważa z kolei Waler Karbalewicz.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Reklama
PiotrEl
piątek, 7 sierpnia 2020, 09:39

Gdyby wybory prezydenta Białorusi odbywały się w strukturach siłowych a startowali Batka i Putin to kto by wygrał? Cha ha ha.... Przekupieni przez USA ludzie z otoczenia Łukaszenko (za szmal i gwarancje bezpieczeństwa) od min. 3 lat prowadzą go na drogę samozagłady. Wykorzystanie jego paranoi i tych "33 abstynentów" to wisienka na torcie. Po co destabilizanci z Rosji gdy rozruchy będą gigantyczne - takie jak fałszerstwo..

spoko
piątek, 7 sierpnia 2020, 20:44

A ty nie przekupiony ? Pozyteczny :? ;))

Davien
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:34

No i juz ruskei trolle usiłuja wybielac Putina i chronic bandziorów z Rosji:)

jw
piątek, 7 sierpnia 2020, 07:41

A co bedzie jak Lukaszenko ich ukraincom wyda.Zielone ludziki na traktorach juz przebieraja nozkami batiuszka by mial wiecej spokoju jak ukraince z sowietami chwycili by sie za czupryny.Widly kosy i siekiery poszly by w ruch toc to u jednych i drugich slawny orez.

x
piątek, 7 sierpnia 2020, 05:22

To wszystko ustawka przed wyborami na Białorusi.Nie wypisywać bzdur.

Smiechow
czwartek, 6 sierpnia 2020, 22:11

Nieśmiało zapytam : Jakie dowody zgromadzono przeciwko tym ludziom ,ponoć nie znaleziono przy nich broni jeno afrykańskie banknoty i bilety do Stambułu . Legalnie, jako cywile przekroczyli bratnią granicę ,nie ukrywając tożsamości .Rozumiem ,ze słowo "przeniknęli" robi piorunujące wrazenie..hehe .. Wagnerowcy nie pierwszy raz udawali się Na Bliski Wschód przez Białoruś ,więc dlaczego teraz..? Dlaczego nie poczekano na dowody ich niecnej misji ,by ich zgodnie z prawem postawić pod sąd ? Może wiedziano, ze takich być nie może ? Trzeba również pamiętać ,ze analogiczna sytuacja miała miejsce przed poprzednimi wyborami ,ale tam Łukaszenko oskarżył o "przenikniecie" Biały Legion" z Ukrainy" ,a po wyborach sprawę szybciutko zatuszowano . Podobno po kilku dniach kilku wagnerowców przyznało się hehe..Gwarantuję wam ,ze każdy z was przyzna się do wszystkiego ,to tylko kwestia sposobu perswazji i czasu..,zapytajcie Amerykanów :)

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 11:58

Śmiechow, samo bycie Wagnerowcem wg prawa FR to cięzkie przestepstwo więc baćka zwyczajnie wyłapał ruskich bandytów a Rosja co robi??

hhfghfghfdsdsfgf
piątek, 7 sierpnia 2020, 12:54

A po co Ci dowody? Dowody to są ważne na zachodzie, w Ruskim świecie to sprawa drugorzędna.

spoko
czwartek, 6 sierpnia 2020, 21:04

Sciema Lukaszenki nic wiecej Na kremlu tez czuli sie zagrozeni przez to ze prezydentem moze zostac jakas prozachodnia osoba Dlatego Misnsk razem z Moskwa zrobili to widowisko

ss
czwartek, 6 sierpnia 2020, 16:44

Rosjanie są już gotowi do zajęcia Białoruś.

radio wolny Chabarowsk
czwartek, 6 sierpnia 2020, 16:12

Moskwa powinna odciąć się od tych dywersantów, powiedzieć że "ichtamniet" i w ogóle "o so choziii?"

Radosław
czwartek, 6 sierpnia 2020, 19:54

Pewnie posłuchają twojej rady,najszybszy ukraiński zegarku po tej stronie Sanu.

spoko
piątek, 7 sierpnia 2020, 20:48

ztym najszybszym zegarkiem to plagiat wymsl cos nowego

1stCav
piątek, 7 sierpnia 2020, 11:17

Towarzyszu fascynacja Waszych dziadków zegarkami jest powszechnie znana od II wojny światowej ale nie sądziłem, że trwa do tej pory;DD

Wania
czwartek, 6 sierpnia 2020, 23:16

To, że Rosjanie na tym forum nieprzychylne wpisy identyfikują jako ukraińskie jest dobrym podsumowaniem działań Rosji. Dzięki niej kolejny naród, który niedawno traktował Rosjan jak braci teraz ich nienawidzi. Lejnych kilkadziesiąt milionów ludzi jest przeciw Rosji. Brawo Putin.

HeHe
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:42

Co po ukraińsku znaczy "LEJNYCH kilkadziesiąt milionów ludzi"?

1stCav
piątek, 7 sierpnia 2020, 23:06

Widzę że Einsteinem to Ty nie jesteś ale nie ma problemu - chętnie pomogę. Miało być KOLEJNYCH. Teraz jaśniej? Widocznie koledze Wani zaszwankowała klawiatura albo pisał z telefonu ale przecież nie ma to jak przywalić się o literówki prawda?

wza
czwartek, 6 sierpnia 2020, 16:06

No i będzie winna sekretarka, bo kupiła im bilety do Stambułu przez Białoruś.

Kaczor
czwartek, 6 sierpnia 2020, 15:19

Mińsk nie zaprosił GRU.? CIEKAWE

Tweets Defence24