Ministerstwo Zdrowia rozważa budowę szpitali polowych

15 października 2020, 17:50
1wszp
Fot. 1WSzP
Reklama

Od pewnego czasu rozważamy możliwość budowania dodatkowych szpitali; w pierwszej kolejności jest rozważana oczywiście Małopolska i województwo mazowieckie - mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej był pytany czy w związku z szybkim wzrostem zajętych łóżek w szpitalach, planowana jest budowa szpitala polowego dla chorych na Covid-19 w Warszawie lub Krakowie.

Zanim zaczniemy budować nowe szpitale, chociaż rzeczywiście nad takimi projektami pracujemy i robimy analizę biznesplanów już konkretnych przedsięwzięć, to pracujemy przede wszystkim nad tym, żeby bardziej efektywniej wykorzystywać tę infrastrukturę łóżkową, którą mamy. Szczególnie na poziomie powiatowych szpitali, które w tej chwili są tzw. poziomem pierwszym walki z covidem

Adma Niedzielski, Minister Zdrowia

Niedzielski tłumaczył, że ten pierwszy poziom, to utworzenie izolatki w każdym z tych szpitali, by przyjmować pacjentów którzy są "podejrzani". "Chcemy tutaj wprowadzić nowe rozwiązanie. Rozważamy tak naprawdę dwa scenariusze" - mówił minister.

Jak wskazał pierwszy z nich, to optymalizacja regionalna, która ma polegać na tym, że kilka szpitali powiatowych, znajdujących się w swoim sąsiedztwie "będzie dzieliło się funkcjami". "Jedne z nich będą specjalizowały się w funkcji zwalczania covidu, a pozostałe będą zabezpieczały, czy gwarantowały zabezpieczanie do innego leczenia niż leczenie covidowe. W tym przypadku będą to całe oddziały internistyczne w jednym wybranym szpitalu przekształcane na tzw. drugopoziomowe szpitale, czy oddziały obserwacyjno-zakaźne" - oświadczył.

Drugi scenariusz, który jest analizowany - mówił minister - to przeznaczenie w każdym szpitalu, który ma oddział internistyczny na poziomie powiatowym "mniej więcej co najmniej 20 proc. łóżek na zwalczanie covidu". "To są oczywiście scenariusze, które polegają na dokonaniu przeglądu tych zasobów, które mamy dostępne" - zaznaczył Niedzielski.

Niezależnie od tego będziemy chcieli również z ministrem obrony narodowej przeanalizować możliwość budowania, czy powoływania przy szpitalach wojskowych tzw. szpitali polowych, które będą mogły poszerzyć ofertę przede wszystkim w zakresie intensywnej terapii, bo w najczarniejszych, najgorszych scenariuszach, to będzie najważniejszy element, z którym będziemy musieli się zmierzyć

Adam Niedzielski, Minister Zdrowia

 

Minister przyznał, że rzeczywiście od pewnego czasu "rozważamy możliwość budowania dodatkowych szpitali". "Tutaj w pierwszej kolejności jest rozważana oczywiście Małopolska i województwo mazowieckie. Mamy pewną inicjatywę, która jest już realizowana na poziomie koncepcyjnym przez Wojskowy Instytut Medyczny i tam rozważane jest właśnie zagadnienie budowy szpitala, tzw. modułowego" - mówił.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 65
Reklama
Statistics rules
sobota, 17 października 2020, 17:19

Zgodnie z publikacjami medycznymi, za większość przeziębień odpowiadają adenowirusy, rhinowirusy oraz r ó ż n e korona wirusy. Mamy jesień, sezon na najzwyklejsze przeziębienia w tym korona wirusowe. A dorosły może się przeziebic nawet 4 razy w roku. Jeśli już wiemy, że testy n i e wykrywają żadnego wirusa lecz jego przeciwciała, to zwykłe przeziębienie korona-wirusowe - ten n a d w r a ż l i w y test (a tak stwierdził w swoim przypadku sam Szumowski) "potwierdzi" jako...korona-wirusa! A NIEskuteczne testy - to wg słów samego twórcy tego testu niemieckiego profesora Dresdena - mogą z łatwością fałszywie potwierdzić zakażenie tym jednym, "specjalnym" korona-wirusem. I manipulacja może się rozwijać w najlepsze!! Jak się doda do tego fakt zaprzestania autopsji z chwilą potwierdzenia tym nieskutecznym de facto testem obecności przeciwciał, to liczbą zgonów również można w dowolny sposób manipulować. Jedyna istotną informacja to ta o liczbie zgonów b e z chorób towarzyszących. Ale ta liczba jest wg oficjalnych danych nawet niższa niż podczas sezonowej grypy. PS. Wg danych GUS oraz Polskiego Instytutu Ekonomicznego aktualna liczba wszystkich zgonów w Polsce jest dziwnym trafem znacząco p o n i ż e j średniej liczby zgonów za ostatnie 5 lat. C u d Covida? Bo wg tych danych oficjalnych GUS, im groźniejsza staje się "epidemia" tym... mniej umiera nam Polaków!!!

lekarz
niedziela, 18 października 2020, 11:30

Po to walczy się z epidemią aby było jak najmniej zgonów. Jeżeli chodzi o statystykę pewien dowcip mówi o statystyku, który utonął w jeziorze które średnio miało 20 cm głębokości. Miar średnich używa się tylko w arykułach w gazetach. W medycynie najczęściej używa się mediany albo dzieli populację na grupy wiekowe. I tu statystyki pokazują wzrost śmiertelności w niektórych grupach wiekowych o kilkadziesiąt procent. Nadto do satystyk potrzebny jest odpowiedni czas. Zobaczymy co będzie ze śmiertelnością badaną w przyszłości z dwóch czy trzech lat. I najważniejsze informacja dla młodych osób myślących że nic im nie będzie. Powikłania, u osób wydawało by się bezobjawowych, sa częste i poważne a dotyczą głównie włóknienia płuc i mięśnia sercowego ale też i innych następstw.

marian
poniedziałek, 19 października 2020, 10:10

Śmiertelność w przyszłości oczywiście wzrośnie, bo dużo ludzi "dada się" przez telefon. Co do statystyk, oczywiście w pewnych grupach wiekowych śmiertelność rośnie, ale jeżeli bierzemy okres większy niż ostatnie kilka lat, to te odchyłki także są normalne. Dlaczego w statystykach prawie zniknęła grypa i zapalenie płuc?

marian
sobota, 17 października 2020, 20:52

Dlatego ja uznam jakąkolwiek epidemię, kiedy liczba ogólna zgonów w kraju przewyższy średnią z kilku lat. Na razie widzę epidemię, ale głupoty.

Bursztyn
sobota, 17 października 2020, 16:45

12500 za kontenwr Ale ten za 2.3 mln pln PORAŻKA

Bolo
sobota, 17 października 2020, 16:35

Komunistyczny reżim w Chinach w ciągu tygodnia wybudował tymczasowy szpital na 1500 łóżek, a jak poradzi sobie rząd w demokratycznej Polsce z budową takich szpitali jak zajdzie taka potrzeba?

codybancks
sobota, 17 października 2020, 16:32

MON ma pole do sprawdzenia jak budować i organizować szpitale na bliskim wschodzie , wykorzystać to później u nas w kraju !!!

Bursztyn
sobota, 17 października 2020, 16:23

Jeden kontener to 12,600 pln A tutaj 2.1 mln pln CO TO JEST?

Hejka
piątek, 16 października 2020, 22:27

Mamy kilkanaście śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego nie wspominając o możliwym wojskowym transporcie chorych samolotami typu CASA (lub innymi bo trochę kupiliśmy ostatnio). Może należało zrobić kilka dużych szpitali polowych dla całej Polski (przy lotniskach? , szpitalach? stadionach - śmigłowiec ląduje na murawie stadionu? kupić V-22 Osprey? i transportem lotniczym, powtórzę transportem lotniczym umieszczać chorych na COVID-19 w tych szpitalach przesuwając tam respiratory i lekarzy? zalety - brak długotrwałego oczekiwania chorych lub potencjalnych chorych z objawami Koronawirusa pod szpitalem (karetki jadą na lotnisko a nie szukają szpitala który ich przyjmie), pełna obsada personelu lekarskiego, dostępne respiratory. Liczy się czas i szybkość transportu. Trochę czasu, mimo wszystko upłynie, zanim Ja i koledzy z farmacji znajdziemy lek na koronawirusa.

lekarz
niedziela, 18 października 2020, 11:38

Przesuwając respiratory i lekarzy. Fajne myślenie. Widać wychowanie na grach komputerowych. Przesunie pan lekarza z przychodni rodzinnej ( bez opieki zostanie 3500 ludzi) czy z oddziału onkologicznego ( umrze 30 osób ) może chirurga, który operuje dziennie 3 wyrostki albo wycina raki sutków? Tak się wszyscy cieszyli że lekarz pracują na 3 etatach łatając braki kadrowe pracując po 16 godzin dziennie plus dyżury. A teraz zabranie skądś lekarza to 3 dziury kadrowe i braku dyżurowe.

Hejka
niedziela, 18 października 2020, 13:45

Wychowałem się na Henrym Fordzie i jego metodach. Pominę polski wkład w rozwój współczesnego świata i jego technologii (poezja, szanty, Ślązak i Iryda). Jeden ośrodek - trzech lekarzy i 1001 respiratorów lub 10 ośrodków po trzech lekarzy i po 100 respiratorów. Zalety - 10 ośrodków zapewnia zwykłą opiekę lekarską. Zaangażowanie transportu lotniczego pozwala zorganizować natychmiastowy transport na duże odległości. Teoretycznie bo w praktyce mogą to być inne liczby i logistyczne problemy do rozwiązania.

Ot co
sobota, 17 października 2020, 16:39

Całkowicie zbędne, gdyż żadnej epidemii w Polsce nie ma. Lekarstwa są dostępne, znakomicie działa jak dotąd, słynny lek ma malarie. Cała epidemia to jeden wielki fake. Żadne dane liczbowe nie potwierdzają żadnej epidemii. Wszystko jest nakręcone fałszywą interpretacją obecności przeciwciał jako objawu choroby a nie jak powinno być zdrowia, oraz poprzez zaliczanie każdego możliwego zgonu do zgonów "z powodu" rzekomego wirusa.

ffg
piątek, 16 października 2020, 17:38

Puste szpitale z tego co inni mówią a oni będą stawiać szpitale polowe masakra jakaś.

ZZZZ
piątek, 16 października 2020, 15:20

Rozważamy? Wczoraj ponad 8 tys nowych zachorowań, dzisiaj 7700. Tu nie ma co rozważać, tylko je budować zamiast przekształcać szpitale wieloimienne w tylko i wyłącznie zakaźne. Bo istotą funkcjonowania służby zdrowia w czasie pandemii jest, oprócz oczywiście walki z wirusem, zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej chorym na inne schorzenia. Nie można zamknąć placówek służby zdrowia przed pacjentami cierpiącymi na inne dolegliwości. Bo ofiar pandemii będzie więcej, znacznie więcej. A to, że Dobra Zmiana nie ujmie ich w statystykach zgonów, bo nie miały koronawirusa, niczego nie zmienia. Jeśli ktoś umiera na inną chorobę, inne schorzenie, bo nie mógł się dostać do lekarza z powodu przestawienia służby zdrowia tylko na obsługę pandemii, to staje się ofiarą tej pandemii.

Sobiepan
sobota, 17 października 2020, 17:06

Większość osób chorych pozostaje przecież w domach, są to osoby które łagodnie przechodzą Covid. Tylko ciężkie przypadki trafiają do szpitali inaczej już dawno nie byłoby miejsc. To jakie liczby dzienne podajesz to nie ma na oddziałach w całej Polsce. Nie siej paniki i dezinformacji.

dragon
sobota, 17 października 2020, 02:02

Bardzo mądre słowa.

Myślenie boli?
piątek, 16 października 2020, 21:11

Jakich nowych "zachorowań"? Testy wg ministra Szumowskiego potwierdzają wyłącznie obecność przeciwciał, ktore absolutnie n i e są dowodem choroby. Gdyby t a k było, to każda szczepionka zakażałaby - rozprzestrzeniała chorobę, bo szczepionka wywołuje powstanie przeciwciał. Bo przecież t a k twierdzą zwolennicy szczepionek, że szczepionki dają nam przeciwciała. Zatem zarażają, a nie pomagają? Więc masz kłopot logiczny, bo albo nie wolno się szczepić gdyż jak przy Covidzie przeciwciała po szczepionce to dowód choroby, albo przeciwciała są dowodem zdrowia, jak przy szczepionce!

Extern
sobota, 17 października 2020, 12:24

Nie zapominaj też o tym, że to nie pandemia. To epidemia. A to zasadniczo zmienia postać rzeczy.

Zgoda!
sobota, 17 października 2020, 16:41

Oczywiście. Z definicji pandemii WHO wykluczyło parę lat temu "masowosc", co pozwala k a ż d ą chorobę, zidentyfikowaną w sąsiednich krajach uznac - całkowicie fałszywie - za "pandemię" !

Extern
sobota, 17 października 2020, 20:14

Mój wpis był ... ironiczny. Wirus dotarł do 217 państw na całym świecie.

Wkur...y
piątek, 16 października 2020, 14:36

Jakie szpitale polowe na zimę? W Polsce tysiące remiz stoi pustych - z ogrzewaniem , łazienkami i kuchniami i na ogół z łącznością radiową w SWD. Do każdej weszłoby po kilkadziesiąt łóżek .

codybanks
sobota, 17 października 2020, 16:35

Przypomnę , że za komuny nie budowano ,niczego czego w razie wojny nie można było by wykorzystać ! I tak powstało 1000 szkół na 1000 lecie Państwa Polskiego !! Pretekst ukryty , a szkoła na szpital idealna !!!

Burp.
piątek, 16 października 2020, 13:01

Patrząc po ilości zmarnowanych pieniędzy podczas poprzedniego lock-down'u, boję się JAKIEJKOLWIEK decyzji naszego rządu - autentycznie. Inna sprawa, że nie ma wolnego personelu i respiratorów dla tych szpitali polowych, nie wiem jak chcą je obsadzić.

eVa
piątek, 16 października 2020, 17:21

ZMARNOWANYCH? .... utrzymanie miejsc pracy i zapobiegnięcie masowej likwidacji firm (zwłaszcza małych i średnich) to niby marnotrawienie? Tylko dzięki tym pieniądzom tak szybko gospodarka wróciła na wzrosty.

marian
sobota, 17 października 2020, 09:01

O firmach, które nie podejmowały usług i produkcji, mimo możliwości i zamówień, aby tylko załapać się na "tarczę", nie wspomnę.

lekarz
piątek, 16 października 2020, 12:04

Szpitale polowe a kto w nich będzie pracował? W Polsce dramatycznie brakuje lekarzy i pielęgniarek. Chcąc kogoś przenieś do szpitala polowego trzeba go zabrać ze szpitala normalnego lub z przychodni. Kto ich zastąpi. Kto zajmie się pacjentami po zawałach czy z nowotworami. Przecież to jednak nie jest wojna. Wiele osób nie wie, że ministerstwo powołanym lekarzom płaci 4600 zł. Zabiera się ich z prywatnych poradni gdzie stałe koszty wynoszą 7000, czyli lekarze skierowanie do pracy, w której narażają życie i śpią na materacach rzuconych na podłogę w szatni, dokładają miesięcznie 2400. A za co mają żyć oni i ich rodziny. Jak zapłacą czynsz i ogrzewanie mieszkań. Czy można się dziwić że się bronią. W zeszłym roku NBP kupił 200 ton złota, ale żeby zapłacić lekarzom i pielęgniarkom to nie ma pieniędzy.

marian
piątek, 16 października 2020, 20:59

Na razie na "walkę" ze skutkami "pandemii" wydano niby 300 miliardów. Jeżeli choćby połowę tej sumy chciano wydać na pensje medyków, to by z całego świata do nas przyjeżdżali.

Dario
piątek, 16 października 2020, 11:38

To lepiej niech już stawiają szybko te moduły bo za chwilę nie będzie miał kto to zbudować

witek
piątek, 16 października 2020, 09:53

Dzisiaj poseł Andrzej Sośnierz wskazał ,ze stoją całkowicie puste, niewykorzystane szpitale na Śląsku ale czy ktoś z tego zadufanego w sobie rządu jest w stanie pochylić się nad głosami szeregowych posłów nawet z szeregów własnej koalicji. P.S sama idea wykorzystania wojska i szpitali polowych jest jak najbardziej słuszna

w
piątek, 16 października 2020, 09:15

tyle koszar stoi pustych

marian
piątek, 16 października 2020, 16:10

Znajdzie się pozytywny test na covida na niezakaźnym oddziale, i "oddział już zamknięty jest", a personel na kwarantannie. Tym sposobem to i wszystkich koszar w kraju zabraknie, i personelu też, nawet jakby (jakimś cudem) każdy,nawet szeregowy żołnierz nagle został lekarzem.

Ha ha
piątek, 16 października 2020, 18:55

Wg niektórych wirusologow testy mają ograniczoną nawet do 30% skuteczność. To zaś oznacza, że na 3 osoby chore, aż dwie są "zdrowe". I w drugą stronę tj. na 3 osoby zdrowe d w ó m mogą przypisać zakażenie. Testy są b e z wartości.

Grredo
piątek, 16 października 2020, 00:36

Po co? Czy mało hal sportowych i widowiskowych? Dla Warszawy może to być np. Haka w Pruszkowie, czy w Legionowie.

Bursztyn
czwartek, 15 października 2020, 23:53

Kontenery z Lublina za 509 mpl plm PORAŻKA

emeryt
czwartek, 15 października 2020, 23:16

Jak będą budować te szpitale tak samo rzetelnie jak kupowali respiratory i testy na COVID to populacja Polski jest zagrożona przez korupcję a nie samego wirusa .

men
czwartek, 15 października 2020, 22:49

Kiedy jeszcze byłem w służbie czynnej, każdy szpital wojskowy na czas W był w gotowości do wystawienia od 3 do 5 szpitali polowych o różnym stopniu specjalizacji..... to raz, ponadto na Boga to właśnie SZ były naturalnie predysponowane do walki z bronią ABC, co z tych możliwości zostało? z przekazów medialnych wynika że prawie 0, o rozpie.......niu laboratorium bio w Puławach, wg co nie których przez nad Mona od Mieszka I nie wspominając, krótko....... żenada.

kriss
czwartek, 15 października 2020, 21:49

Najpierw dialog techniczny i rozwazanie teraz wyobrazmy sobie gdyby byla wojna?Uwazam ze skonczyloby sie gorzej niz we wschodniej Ukrainie niestety rzadza nami amatorzy dobrzy w teorii tylko nie potrafiacy logicznie myslec nie mamy klasowych politykow niestety a z historii nie wyciagamy zadnych wnioskow.

say69mat
piątek, 16 października 2020, 04:36

Wojsko realizuje - w praktyce reagowania kryzysowego - zamówienia polityczne, z reguły redagowane przez amatorów v/s dyletantów. Ponieważ core reprezentantów naszej klasy politycznej, robił wszystko co jest możliwe, aby nie trafić w przysłowiowe 'kamasze'. A teraz muszą odwoływać się do elementarnego doświadczenia będącego wynikiem odbytej służby wojskowej. Uzupełnionej niezbędną edukacją, pozwalającą wykorzystać doświadczenie ze służby, w ramach realizacji zadań wynikających z bieżącej agendy politycznej. czy to oznacza, że każdy obywatel naszego kraju musi przejść przeszkolenie wojskowe??? Absolutnie nie, ponieważ nie potrafimy wykorzystać w sferze działalności politycznej z doświadczenia osób, które zawiesiły swój mundur na wieszaku.

Pucio
czwartek, 15 października 2020, 22:57

Na pewno nie mozna powiedziec tego o osobach wykrztalconych. Jest to wszystko robione celowo, a znaja nasza opinie i doskonale nia manipuluja. Zdrada?

pomz
czwartek, 15 października 2020, 21:27

Zdążą do 2022 wybudowc?

12345
czwartek, 15 października 2020, 20:08

Ciekawe czy to jest szykowane na Covid, czy na coś innego ?

Dr. Knot
piątek, 16 października 2020, 08:56

Na coś innego. Epatują i straszą nas liczbami n i e chorych, tylko tzw. "zakażonych", co jest medyczną bzdurą. Jeśli w maju jeden nasz bardzo znany wirusolog stwierdza w TV, że testy mogą wykryć przeciwciała po kontakcie z korona wirusem sprzed nawet 1, 5 roku, to oznacza że wyniki testów są niemiarodajne, i wszystkie tysiące "zakażonych" to niewiarygodna f i k c j a. Gdy były naczelny wirusolog Niemiec dr Wodarg stwierdza, że testy mają skuteczność 30 - 50 %, to oznacza że w skrajnym wypadku na 3 zbadane zdrowe osoby - test fałszywie aż u DWÓCH potwierdzi "zakażenie". Słabość testów potwierdza też nasza procedura uzdrawiania, bo żeby być uznanym za wyleczonego trzeba mieć aż TRZY kolejne negatywne wyniki. By być "chorym" wystarcza jednak ... jeden! "Zatem liczby "zakażonych" to czysta manipulacja. A skoro umieralnosc osób "bez chorób towarzyszacych" jest równa bądź mniejsza niż sezonowej grypy, to oznacza że Covid jest równie "groźny" jak pospolita grypa i cały lockdown jest zbędny.

marian
piątek, 16 października 2020, 16:19

Dziennikarzowi z rządowej telewizji wymknęło się, że każdy zmarły na cokolwiek z pozytywnym testem jest zaliczany do ofiar covida. Dodać do tego zdrowy personel szpitali na kwarantannie, dziwne procedury kontaktu ze służbą zdrowia, panikę społeczeństwa i mamy zapaść bez prawdziwej epidemii. To jest dopiero mistrzowska wojna hybrydowa.

Ktoś
czwartek, 15 października 2020, 20:06

Ja czarno widzę jak ten kraj miałby działać w razie wojny, skoro pół roku względnego spokoju to za mało, żeby przeanalizować pewne rzeczy, przygotować się na różne scenariusze i rozpocząć działania zaradcze, np. zakupy sprzętu czy szkolenia personelu. A tutaj dopiero są plany przeanalizowania możliwości szpitali polowych, gdzie już kilka miesięcy temu powinny ruszyć zakupy pozwalające na takie współdziałanie jak też powinny zostać zakupione dodatkowe kontenery, wyposażenie itd. aby było to możliwe. I nawet jeśli okazałoby się, że przesadzono ze skalą przygotowań, to i tak byłoby to lepsze niż prowizorka jak teraz.

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
piątek, 16 października 2020, 08:35

Taki dodatkowy oddz.szpitalny jest już na ukończeniu w Bolesławcu.To nie kwestia przetargów ale uzgodnień np.z energetyką na przyłącze.A tak swoją droga: ambasada poskapila pieniędzy na prenumeraty lokalnych dzienników?

marian
czwartek, 15 października 2020, 22:32

Ostatni miesiąc zajmowali się ochroną norek, krów i kurczaków, więc na ludzi zabrakło im czasu.

Marcin
czwartek, 15 października 2020, 21:53

Dzień dobry Rozumiem ,że ty i twoja firma jesteście przygotowani ??? Twoja rodzina ma zapasy na pół roku ? Przygotowałeś się na epidemie nie będziesz pracować zarabiać ? Będziesz żył z tego co masz

piątek, 16 października 2020, 14:32

Epidemia nie pojawiła się tu i teraz nagle, tylko trwa od kilku miesięcy...

Jaka epidemia?
piątek, 16 października 2020, 09:03

Jaką epidemie? W Polsce oficjalnie, wg PZH, tylko w lutym mieliśmy 830 tysięcy chorych na grypę. Były to osoby, które zgłosiły się do lekarzy z pełnymi objawami choroby. Każdego TYGODNIA stycznia, lutego i marca mieliśmy wg PZH po 150 tysięcy nowych chorych na grypę. TYGODNIOWO!! Ale rząd ŻADNEJ EPIDEMII nie ogłosił. Z drugiej strony przez cały okres 7 MIESIĘCY rzekomej epidemii mamy rzekomo trochę ponad 100 tysięcy chorych. Rzekomo, bo tylko ok. 15-20% ma jakiekolwiek objawy. I to objawy niejednoznaczne. Reszta nie ma żadnych, więc jest z d r o w a.

dim
czwartek, 15 października 2020, 22:57

Dobry wieczór, Chińczycy w kilkanaście dni i od zera, postawili szpital przy którym te tu kontenerki na zdjęciu wyglądają jak gliniana chatka w Afryce równikowej. "Byli przygotowani" ? Czy po prostu działali, zamiast puszczać gazy w stołki, aby do emerytury, a potem odważnie naprzód, do zarządów spółek ?

marian
czwartek, 15 października 2020, 22:30

Ale przeciętna firma nie jest od tego, żeby działać w ekstremalnych warunkach. Przeciętny Kowalski też nie ma takich możliwości. Państwo pobiera trzy czwarte naszych dochodów (pit, vat, zus, akcyza itp.), i samo zobowiązało się do "opieki" nad nami. Nie pozwala nawet posiadać normalnie broni, bo oświadcza że zapewnia policjanta do ochrony. Nakazuje płacić składkę zdrowotną, więc niech zapewni ochronę zdrowia. Mieli pół roku, a dziś rozpoczynają szkolenia do obsługi respiratorów. Telewizja gani za brak maseczek, a dobry miesiąc temu organizowała wielkie koncerty disco polo. Dziś nawet na własnym weselu nie można zatańczyć. O kampanii wyborczej nawet nie chcę wspominać.

Prawda
czwartek, 15 października 2020, 21:39

Wymień nazwę kraju który jest przygotowany na skuteczną walkę z zarazą.

Pacjent
piątek, 16 października 2020, 20:28

Nawet Rosją wybudowała kilkanaście szpitali specjalnie na covid , nie zmarnowali ani minuty , teraz te szpitale te przyjmują pacjentów

stygg
piątek, 16 października 2020, 14:35

Japonia. Nowa Zelandia. Tajwan. Niemcy. Coś jeszcze?

Dudley
piątek, 16 października 2020, 12:06

Niemcy, Chiny?

olaf
piątek, 16 października 2020, 11:45

Sa kraje ktore maja na duzo wyzszym poziomie sluzbe zdrowia i ludzie maja lepsze leczenie przede wszystkim maja dostep do samego leczenia a ktore to?Europa zachodnia np.

Gosciu
piątek, 16 października 2020, 10:36

Korea polnocna

Anders
piątek, 16 października 2020, 10:08

Po 6ciu miesacach?

lekarz
piątek, 16 października 2020, 09:38

Chińska Repuplika Ludowa - obecnie 6 zakażeń robią w związku z tym 6 milionów testów w okolicy. Republika Korei czyli Korea Południowa 47 przypadków dziennie 15 X. Nowa Zelandia - od 9 X oficjalnie uznana za kraj bez koronawirusa.

FKI
piątek, 16 października 2020, 05:55

a jaka jest zaraza bo nigdzie po za TV jej nie widac.

Ktoś
piątek, 16 października 2020, 00:42

Chiny, Japonia, Korea Południowa.

asd
czwartek, 15 października 2020, 23:37

Marcin i Prawda - Ktoś miał rację. było sporo czasu na przygotowania. Przecież Szumowski parę miesięcy temu mówił, że jesienią będzie 10.000 zachorowań dziennie. Rząd miał raporty i mógł się przygotować. Krytykowanie obecnego rządu to wcale nie pochwała PO-PSL. Tamci też nic by nie zrobili. Prawda jest taka, że jesteśmy dziś źle przygotowani do epidemii chociaż było mnóstwo czasu. Gdyby była wojna mielibyśmy przes..ne.

dim
czwartek, 15 października 2020, 23:00

Wymień nazwę nowoczesnego państwa, gdzie nad tym jaki ma być granatnik i jednorazowy, czy wielorazowy, "zespoły fachowców" "analizują" się od iks lat, z zerem wniosku ? A tych chcesz, by wiedzieli coś o sprawnym działaniu ? Ci ludzie ??? Co za absurdalne oczekiwanie !

piątek, 16 października 2020, 17:15

Brawo!

Mercyngoretex II
czwartek, 15 października 2020, 22:36

Rosja, Korea Południowa, Tajwan, Niemcy, Szwajcaria, Finlandia, Singapur, Kanada też sobie daje radę,

Tweets Defence24