MiG-31 z pociskami Kindżał projekcją siły na Morzu Śródziemnym [KOMENTARZ]

29 czerwca 2021, 07:11
MiG-31K Chmejmim
Rosyjski MiG-31K startuje z bazy Chmejmim. Pod kadłubem atrapa pocisku Ch-47M2 Kindżał. For. mil.ru
Reklama

Przebazowane do Syrii rosyjskie samoloty MiG-31K uzbrojone w pociski hipersoniczne Kindżał ćwiczą ataki na cele morskie wspólnie z okrętami Floty Czarnomorskiej i bombowcami Tu-22M3. Jest to pokaz siły i działanie propagandowe na wielu poziomach. Jednym z nich jest możliwość użycia pocisków Kindżał, uzbrojonych m. in. w głowice nuklearna, do rażenia szczególnie istotnych celów morskich.

W piątek 25 czerwca, ministerstwo obrony Rosji poinformowało o oddelegowaniu do bazy Chmejmin w Syrii dwóch maszyn MiG-31K, oraz dwóch bombowców naddźwiękowych Tu-22M3, Bombowca Su-34 i samolotu morskiego Ił-38. Jest to prawdopodobnie pierwszy przypadek, gdy Migi-31 w tej wersji operują z bazy poza Federacją Rosyjską, choć już wcześniej w Syrii wykorzystywane były samoloty MiG-31BM. MiG-31K jest unikatowy zarówno pod względem wyposażenia jak i realizowanych zadań, gdyż w tej wersji może on przenosić pocisk hipersoniczny Ch-47M2 Kindżał. Rakiety o deklarowanym przez Rosję zasięgu do 2 tys. km i prędkości mającej sięgać Mach 10 traktowane są jako uzbrojenie o znaczeniu strategicznym, ale ich syryjska eskapada wskazuje również na plan zastosowania taktycznego.

Morskie manewry nad Morzem Śródziemnym

Zgodnie z opublikowanym 28 czerwca przez agencję TASS oficjalnym komunikatem prasowym pięć okrętów stałej grupy zadaniowej Rosyjskiej Marynarki Wojennej na Morzu Śródziemnym w minionych dniach ćwiczyło odpieranie ataków powietrznych. W ćwiczeniu rolę agresora pełniły samoloty Tu-22M3, Su-34, Ił-38 oraz wspomniane wcześniej MIGi-31K. Oznacza to oczywiście, że wspomniane maszyny trenowały wykrywanie i zwalczanie celów morskich.

Ił-38 to maszyna patrolowa, zdolna do zwalczania okrętów podwodnych i wykrywania różnych celów morskich i jej zadaniem było m. in. wykrycie i identyfikacja grupy operacyjnej okrętów. Tu-22M3 i Su-34 to naddźwiękowy bombowiec uzbrojony w szeroką gamę pocisków kierowanych, w tym pociski przeciwokrętowe. Pozornie najmniej w tych ćwiczeniach ma do zrobienia MiG-31.

Morski Kindżał w Syrii

MiG-31 powstał jako ciężki myśliwiec przechwytujący i jedyne uzbrojenie do zwalczania celów innych niż powietrzne jakim dysponuje to rakieta Ch-47M2 Kindżał. Większość ekspertów koncentruje się na możliwości osiągnięcia przez tą rakietę prędkości hipersonicznej i przenoszeniu w ten sposób głowicy jądrowej, jednak sami Rosjanie już w 2018 roku podkreślali możliwość użycia tego typu uzbrojenia przeciw celom morskich. Do tego typu zadań Kindżał oprócz systemu naprowadzania INS/GLONASS posiada również układ optyczny, co wraz z głowicą konwencjonalną o masie 500 kg ma umożliwiać poważne uszkodzenie lub nawet zatopienie dużych jednostek takich jak niszczyciele a nawet lotniskowce. Wysoka prędkość pocisku hipersonicznego z pewnością zwiększa szansę skutecznego sforsowania obrony przeciwlotniczej zgrupowania tego typu jednostki.

 Oczywiście możliwe jest też wykorzystanie głowicy jądrowej. Tego typu strategia obowiązywała w rosyjskich siłach zbrojnych podczas zimnej wojny, gdy zakładano niszczenie silnych zgrupowań morskich przeciwnika, takich jak lotniskowcowe grupy bojowe U.S. Navy, pociskami z głowicami jądrowymi. W takim wypadku nie jest potrzebne bezpośrednie trafienie, ale wystarczy detonacja w niewielkiej odległości od celu. Jest to rozwiązanie ostateczne, możliwe do zastosowania w konflikcie pełnoskalowym.

Rosja wielokrotnie podkreślała, że jednym z zadań pocisków Kindżał na uzbrojeniu samolotów MiG-31 ma być stworzenie strefy buforowej do 2500 km wokół rosyjskich celów strategicznych w której nie pojawią się formacje np. amerykańskich okrętów uzbrojonych w pociski manewrujące. Ma to zabezpieczać przed ryzykiem zmasowanych ataków z użyciem pocisków manewrujących w wykonaniu jednostek rakietowych. Z drugiej strony pozwala to na szybkie i skuteczne zaatakowanie sił morskich zarówno na Atlantyku jak i Pacyfiku. Jednym z powodów wyboru samolotu MiG-31do przenoszenia Kindżałów była ich prędkość, zasięg i pułap, dzięki czemu nie tylko są w stanie dostarczyć pociski na rubież ogniową nie tylko szybko, ale też odpalić je z dużego pułapu zapewniającego maksymalny zasięg i prędkość pocisków.

W tym kontekście ćwiczenia zwalczania okrętów przez maszyny startujące z rosyjskiej bazy w Syrii są związane z pojawieniem się na Morzu Śródziemnym brytyjskiego lotniskowca HMS Queen Elizabeth z maszynami F-35B na pokładzie. W ćwiczeniach mających symulować atak na brytyjski lotniskowiec oprócz MiGów-31K z pociskami Kindżał biorą udział również samoloty Tu-22M3, Su-34, Su-35S oraz latające stanowisko dowodzenia A-50U. Moskwa nie ukrywa, że rozszerza swoją strefę wpływów nie tylko na Morzu Czarnym ale również na Morzu Śródziemnym a Chmejmim jest tu głównym przyczółkiem.

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 312
Reklama
Pilot
wtorek, 6 lipca 2021, 00:04

Talk mig-31 to łatwy cel! Przy swojej szybkości nie ma możliwości manewrowanie. Trochę jak pociąg towarowy.

zajec
niedziela, 4 lipca 2021, 12:06

jesli wprowadzaja cla to znaczy ze znow wiadra z ocynku poszly do gory i jakosc zycia jeszcze bardziej spadla niz kilka lat temu a lazienki to luksus tylko dla wybranych , jak tak dalej pojdzie to nawet lisci do podcierania 4 liter braknie wot rossija

fadroma
niedziela, 4 lipca 2021, 21:55

Wiadra wam drozeją w usa-kaput? A to pech ale co tam. Macie przecież krzaki wiader nie potrzeba a i trawe do podcierki też. Ale czemy zajec w usa-kaput to chyba szakal?

AnnoPut
poniedziałek, 5 lipca 2021, 09:39

"Niemal dwie trzecie spośród 144,5 mln obywateli Rosji żyje bez tak podstawowych zdobyczy współczesnego świata, jak dostęp do kanalizacji, energii elektrycznej czy sieci gazowej bądź grzewczej. Według Rosstatu, przede wszystkim dotyczy to prowincji." To cytat z artykuł na w wp, który ukazał się w 2019r. pod tytułem "Rosjanie nie potrzebują toalet i bieżącej wody. Do życia wystarczą im czołgi i rakiety"

JW
wtorek, 6 lipca 2021, 13:57

Jedź do USA - to zobaczysz jak się tam żyje. A na zachodzie UE wynajmiesz mieszkania na godziny i "na pewno" skorzystasz z toalety i bieżącej wody. Więc braci Słowian i innych ludów syberyjsko-kaukasko-dalekowschodnich - zostaw w spokoju i w ich kulturze.

AnnoPut
niedziela, 4 lipca 2021, 21:33

30% rosyjskich szpitali nie ma ciepłej wody, a w co dziesiątym w ogóle nie ma bieżącej wody.

poniedziałek, 5 lipca 2021, 15:48

A tam napisz 60% albo 90 % - a moze piszesz o Ukrainie - no toby się zgadzało

AnnoPut
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:08

Sam Putin o tym mówił, że trzeba zmodernizować szpitale z tego powodu.

Wania
sobota, 3 lipca 2021, 15:18

Brakuje tu informacji, że w ćwiczeniach brała również udział eskadra niewidzialnych su-57. Są już produkowane seryjnie od trzech lat.

Dalej patrzący
czwartek, 1 lipca 2021, 21:46

Gdy MiiG-31K jest w Syrii - to nie ma go w przeciwnym miejscu Rosji. Patrząc chłodno - krótka kołderka zasobów nie jest z gumy - ilość MiGów-31K [z Kindżałami] ograniczona. A ich zwiększenie - tylko kosztem "zwykłych" MiGów-31 strategicznej obrony FR. Odbieram to jako teatrzyk objazdowy dla naiwnych - udawanie na pokaz silniejszego, niż Kreml jest w rzeczywistości. W istocie - prawem wahadła - gdy inni gracze zbiorą kontrśrodki - a jednocześnie trzeba będzie przerzucić owe MiGi-31K z Kindżałami na drugi koniec Rosji - to Kreml sam sobie strzeli w stopę - osłabiając swoją pozycję w Syrii, nad Morzem Śródziemnym, czy na Bliskim Wschodzie. W prawdziwej kalkulacji siły nie chodzi o emocjonalne "pokazówki" - tylko o realne zasoby. Zresztą - podobnie robi USA z brygadą ABCT [zresztą wyrywaną "na kredyt" z USA] jako teatrzykiem objazdowym na całej Wschodniej Flance - udając znacznie większą obecność sił USA - niż ona faktycznie jest. Wnioski dla decydentów graczy Flanki są oczywiste - i względem budowania suwerennej siły - i budowania sojuszu regionalnego i regionalnej interoperacyjności. Z synergią wzrostu pozycji takiego kolektywnego gracza w Europie i na świecie.

Gnom
piątek, 2 lipca 2021, 08:19

Może tylko sprawdzenie w warunkach rzeczywistych jakości głowic do naprowadzania pocisku, bo pewnie nie będzie on jednej wersji, wg D...a, prawie nie naprowadzanej. Niektórzy mogą się zdziwić, jak pojawi się wersja zastępująca H-58 w zadaniach przełamani OP. Wbrew temu co tu pisze wielu ruscy inżynierowie to ludzie zdolni i myślący. To nie oni są problemem w Rosji, zresztą u nas jest w tym zakresie jest podobnie.

andys
czwartek, 1 lipca 2021, 13:14

Myśle, ze obserwujemy istotna zmiane w polityce rosyjskiej: 1. Rosjanie nie boja sie już sankcji gospodarczych i politycznych (choć staraja sie ich unikać), zakładajac, że moga sie oprzeć na własnych siłach i współpracy z krajami pozasankcyjnymi , uwazaja także, że obywatele popierają (a przynajmniej rozumieją) tę politykę. Działają w zakresie polityki historycznej. 2. Opozycja w kraju, która istniała głównie za zagraniczne pieniądze i bardzo wspierała zachodnia politykę w stosunku do Rosji, wyraźnie traci na popularności. 3. Rosjanie uwazaja , że ich siły osiagneły poziom dostatecznosci (tzn. zdolnosci do efektywnej obrony) zarówno w kwestii sprzętu jak i ludzi (wyszkolenia)) . Licza , że te systemy , o których mówił kilka lat temu Putin, efektywnie odstraszają potencjalnych przeciwników na kilka lat. Czy to prawda, czy blef , nie wie nikt poza wąska grupa Rosjan. Świat jednak był pod wrazeniem. Teraz nastepuje powolna weryfikacja tych informacji, Kindzał pojawił się realnie, chociaz na razie nikt w działaniu go nie widział. Są jeszcze inne cuda, czy "cuda" -np. P-600, SU-57, Armata, jakieś systemy WE itd. Wydaje mi się , że przyszedł w Rosji czas na rozbudowę sił morskich. Maja poważne plany, nawet brakuje im stoczni, dlatego uruchamiają jakies starocie, np. stocznia w Kerczu 4. Sukces w Syrii pokazał, że mogą być bardziej aktywnym graczem w konfliktach zagranicznych i po prosty mogą być obecni w miejscach, gdzie ich dotychczas nie było. Stad ćwiczenia na Morzu Śródziemnym, pewnie jakoś tam wrócą do Afganistanu, może Iraku (chociaż interesów tam specjalnie nie mają , prócz ochrony byłych republik ZSRR).

Marek
piątek, 2 lipca 2021, 00:10

cytat Putina :Nawet, gdybyśmy zatopili ten okręt, to trudno sobie wyobrazić, że świat stanąłby na krawędzi III wojny światowej, dlatego, że ci, którzy to robią, wiedzą, że nie mogą wyjść z tej wojny jako zwycięzcy – cytuje słowa Putina Polska Agencja Prasowa.Putin twierdzi jednak, że działania Brytyjczyków na morzu były "prowokacją całościową", którą prowadzili również Amerykanie. Rosyjski przywódca mówił o tym w środę na dorocznej telekonferencji z obywatelami, na której oświadczył również, że "niepokoi go początek zagospodarowania wojskowego terytorium Ukrainy". Ocenił, że przeciwnicy Moskwy nie mieliby szans na zwycięstwo w ewentualnej III wojnie światowej. Zaznaczył przy tym, że incydent na Morzu Czarnym nie groził wybuchem konfliktu zbrojnego.

xXx
wtorek, 6 lipca 2021, 12:05

To stary rosyjski numer. Z jednej strony straszyć, a z drugiej ... wystarczy zwrócić uwagę na to co między słowami. Na działania rosyjskigo MON. Putin zdaję sobie sprawę że słabości Rosji. Rosyjski MON przywraca uzbrojenie sprzed 20-30 lat. Oznaczę to jedno. Katastrofa. Rosja nie jest w stanie w przypadku jakiekolwiek wojny z Zachodem przeciwstawić się. Poziom techniczny uzbrojenia Rosjan, to kolejna katastrofa. Oczywiście pieją jakie to wspaniały rakiety mają, jakie wspaniałe samoloty. A po czasie okazuje się, że to jak zwykle ściema. Rosja zawsze miała "najlepszą" armię świata. A jak dochodziło co do czego, to kiepsko to wyglądało. Tak jest i dzisiaj. Jaki to wspaniały samolot ten kolejny SU i MIG. A potem jak dochodzi co do czego, to wracają do starych MIG-29. I tak wygląda rosyjska armia i nie tylko armia, ale również rzeczywistość. Ludzie pracujący w fabrykach zbrojeniowych nie mają za co żyć. Korupcja kwitnie. Za chwilę wszystkie tajemnice wojskowe będzie można kupić za worek ziemniaków. Takie to mocarstwo.

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 14:01

A co kogo poza Rosja obchodzi co znowu się przysniło Putinowi:)

Wewo
czwartek, 1 lipca 2021, 16:46

I dlatego wprowadzają cła wywozowe na prawie wszystko, ostatnio na metale. Bo jak powiedział ichni wicepremier Andriej Biełousow, cła mają sfinansować wydatki obronne. Jednym słowem brakuje im kasy, a to co mają wolą przeznaczyć na zbrojenia, niż na np. rozbudowę infrastruktury cywilnej czy cokolwiek pożytecznego dla ludzi. Ruch ten oznacz też, że z finansami Rosji jest gorzej niż wszystkim się wydaje.

Evo
czwartek, 1 lipca 2021, 19:25

"...Jednym słowem brakuje im kasy,......Ruch ten oznacz też, że z finansami Rosji jest gorzej niż wszystkim się wydaje". Kiedy wy w końcu przestaniecie powtarzać jak mantrę te brednie? Dopiero kiedy centrala zmieni "przekaz dnia"?

sobota, 3 lipca 2021, 18:40

Sprawdzamy czy stoisz na posterunku.

andys
czwartek, 1 lipca 2021, 18:21

Jesli wprowadzaja cła wywozowe, to znaczy tyle, że sa chetni do kupna towarów rosyjskich, albo towary te potrzebne sa w Rosji. Gdyby tak u nas, ktos chciał kupić wegiel kamienny...

Wewo
czwartek, 1 lipca 2021, 19:47

Trudno żeby nie było chętnych na gaz, ropę czy metale. Tylko co to ma do rzeczy. Wicepremier powiedział wprost, że wprowadzają cała, bo potrzebują pieniędzy na wydatki obronne.

złośliwy
czwartek, 1 lipca 2021, 17:41

Czyli łazienek w Rosji nie będzie:).Myślę że jakoś to przeboleją .

....
piątek, 2 lipca 2021, 11:50

Nie wiem skąd klikasz ale ja na twoim miejscu martwiłbym się łazienkami w Kijowie, Waszyngtonie czy Detroit bo mnie osobiście martwi procent mieszkań bez bieżącej wody w Warszawie, Krakowie czy Katowicach. Według naszych, Polskich gazet motoryzacyjnych to przeciętny samochód na drogach rosji jest sporo młodszy niż przeciętnych samochód na naszych drogach. Pomyśl o tym.

Antek
piątek, 2 lipca 2021, 14:09

Coś Ci się ostro pomieszało. Jakoś nie słyszałem żeby np. w Warszawie ktoś nie miał wody. Chyba, że na własne życzenie jak nie płacił rachunków. W różnych miejscach bywam i aktualnie, to nawet w najbardziej zapadłej wsi są wodociągi. Oczywiście są jakieś wyjątki, ale to absolutny margines. Czytaj też polskie wiadomości, a nie tylko ruskie. Średni wiek rosyjskich samochodów wynika z tego, że takie np. Łady po 10 latach są trupami i fizycznie nie ma możliwości jeżdżenia nimi np. 15 lat.

sobota, 3 lipca 2021, 10:34

Polecam udanie się nie do zapadłej wsi ale zwiedzenie bogatych okolic Częstochowy, a potem wypisywanie bzdur o kraju miodem i mlekiem płynącym. Sławojka to nadal normalny widok na polskiej wsi jak i miastach i miasteczkach.

niedziela, 4 lipca 2021, 11:25

Chyba masz na myśli jakąś Częstochowę w Rosji. Pokaż mi jedną sławojkę w polskim mieście. Tak się składa, że mieszkam na wsi i nie znam nikogo, kto nie miałby bieżącej wody. Z taką sytuacją spotkałem się ostatnio ze 20 lat temu w Bieszczadach. To, że w Rosji nie macie dróg, mostów, wodociągów, to nie znaczy, że wszędzie na świecie jest tak samo.

niedziela, 4 lipca 2021, 16:45

Zgadnij gdzie budowę wodociągu obiecywała pani Szydło będąc premierem, a tego wodociągu nadal nie ma. Wodę dostarczają cysterny. Nie wiem gdzie mieszkasz ,ale na pewno Polski nie znasz.

niedziela, 4 lipca 2021, 21:40

Jak sobie takich wybraliście to nie dziw się, że nie masz wody. Budowa wodociągów to zadanie gminy. Tak się składa, że mieszkam w niedużej wiosce, a jakoś wodę i gaz mam. Więc nie pleć głupot. Tylko jak masz problem, to weźcie się za swoich samorządowców zamiast biadolić. Wg. danych z 2017r. na wsiach 92% mieszkańców ma bieżącą wodę (teraz zapewne jeszcze więcej), a w miastach ponad 99%

....
poniedziałek, 5 lipca 2021, 10:49

"Jak wynika z danych GUS z 2020 roku, w Polsce jest prawie milion mieszkań bez łazienki. Toalety nie ma prawie 900 tys. domów i lokali." Kłamać to trzeba umieć kolego, teraz kolego kochany takie rzeczy to się weryfikuje w 30 sekund. Łazienki w Polsce nadal nie ma w 16,7% lokali."Łazienek brakuje przede wszystkim na wsiach. W Polsce jest 14 miejscowości, w których liczba domów niemających łazienki przekracza połowę." "Z danych wynika, że w okolicach miejscowości Krynki na Podlasiu łazienkę na wsi miał zaledwie co trzeci dom. 70,1 proc. nie ma, 29,9 proc. ma. Inne miejsce? Strachówka na Mazowszu: 40 proc. lokali ma łazienkę, blisko 60 proc. nie ma." Miłego dnia życzę.

poniedziałek, 5 lipca 2021, 20:46

No więc po kolei: powołując się na informacje z artykułu spróbuj je zweryfikować z innymi danymi. Otóż całkowita liczba mieszkań w Polsce to 15,5 - 16 milonów. Milion lokali z 16 mln daje w przybliżeniu 6%, a nie 16%. Więc zgadza to się z tym co wcześniej napisano, że w Polsce na wsiach bieżącą wodę miało ponad 92% mieszkańców. Już dałbyś sobie spokój z tymi 14 miejscowościami, bo to nawet nie jest jedna na województwo, których mamy 16. Wszystkich miejscowości w Polsce jest oficjalnie 103 086, więc te 14 to jakieś promile.

....
poniedziałek, 5 lipca 2021, 23:57

30 sekund i niestety ale ilość lokali mieszkalnych w Polsce nie przekracza liczby 14,5 mln. Jakoś mimo budowy nowych ilość rośnie bardzo powoli bo wypada z użytkowania(na szczęście) dużo lokali najstarszych. Reszty to szkoda komentować, daleko nam do średniej europejskiej, ba jesteśmy dokładnie na ostatnim miejscu w unii.. Poradzę jeszcze raz martwcie się o siebie nie o innych. Udawanie że jest doskonale nie spowoduje że tak będzie. Miłego wieczoru. Liczba mieszkań w Polsce: 14,44 mln, łączna powierzchnia użytkowa mieszkań w Polsce: 1 068 557,5 m², średnia wielkość mieszkania w Polsce: 74 m², przeciętna powierzchnia użytkowa przypadająca na 1 osobę: 27,8 m², przeciętna liczba osób na 1 izbę: 0,70, odsetek mieszkań wyposażonych w wodociągi: 96,8%, odsetek mieszkań wyposażonych w ustęp: 93,7%, odsetek mieszkań wyposażonych w łazienkę: 91,4%, odsetek mieszkań podłączonych do Instalacji gazowej: 51,3%.

wtorek, 6 lipca 2021, 11:34

To są dane sprzed 4 lat (z 2017r.). Co roku w Polsce oddaje się do użytkowania średnio ok. 200 000 mieszkań (w 2020r.np. 222 tys. Nawet z danych, które przytoczyłeś wynika, ze łazienki nie ma ok. 8% mieszkań, a nie prawie 17.

wtorek, 6 lipca 2021, 15:22

Zdajesz sobie sprawę ile mieszkań, domów wypada z użytkowania/jest rozbieranych rocznie? Od 2017 roku jeśli chodzi o dostęp do wody,łazienek, toalet polepszyło się tylko o 0,5% podaje GUS za 2020 rok a w 2017 według GUS dostępu do łazienki nie miało 17,2% lokali. Zobaczymy jakie zmiany zaszły po wynikach spisu.

wtorek, 6 lipca 2021, 15:43

Już mi się nie chce tego komentować. dane, które prztaczasz nijak mają się do ilośći mieszkań w Polsce. milion nawet z 14 milionów to nigdy nie będzie 17%. Chyba, że w jakiejś alternatywnej matematyce. Rocznie wypada ok. 1000 mieszkań. Więc przybywa ok 200 razy więcej niż wypada i nie ma to żadnego istotnego wpływu na ilość lokali.

sobota, 3 lipca 2021, 15:49

A ja polecam jakiekolwiek przedmieścia jakiegokolwiek ruskiego miasta... na google street view. Prywatny sektor nie ma analoga i to jest fakt :) a jak Ci mało, to na YT możesz się pochylić nad " a tymczasem w rosji " lub coś podobnego... śmiech ze tego zacofanego miru to mało...

....
niedziela, 4 lipca 2021, 12:40

Szczerze? To mało mnie obchodzi co się w Rosji dzieje w tym względzie. Jak wcześniej napisałem bardziej obchodzi(a raczej boli) mnie to co się u nas dzieje. Że nadal wcale nie jest kolorowo a liczba skrajnie biednych rośnie mocno, szczególnie wśród ludzi starszych, a jak napisałem sławojka to nadal nic egzotycznego w naszym kraju w XXI wieku. Wcale nie pociesza mnie to że niby u innych gorzej bo to wcale nie sprawia że u nas jest lepiej.Polecam trochę zdrowego rozsądku zamiast jarania się filmikami z internetu. Życie to nie filmiki kolego młody. A charakterystyczna maniera pisania zdradza autora postu od razu.......

Zenek
piątek, 2 lipca 2021, 17:28

Co za brednie.

Antek
piątek, 2 lipca 2021, 19:02

Zgodzę się. Jak ktoś mieszka w głębokiej Rosji i nie ma łazienki, to wydaje mu się absurdem, że Polsce prawie wszyscy ludzie mają wodę w kranach.

i tyle w temacie ...
czwartek, 1 lipca 2021, 14:04

Brawo za rozsądne słowa..

amerykański stek bzdur
środa, 30 czerwca 2021, 14:09

Skowyt US-tytutek bezcenny :D

Meanwhile in RUSSIA!
sobota, 3 lipca 2021, 15:51

A drugie buty masz ? :)

Aleo
niedziela, 4 lipca 2021, 11:26

Nie ma, bo 60% Rosjan nie stać na drugą parę.

mat bez ruchu
niedziela, 4 lipca 2021, 11:14

Szachu, znowu ten syndrom butów? Podobno w Kijowie można już je kupić.

Meanwhile in RUSSIA! YT
poniedziałek, 5 lipca 2021, 22:52

To jedz do Kijowa...

Boobba...
środa, 30 czerwca 2021, 13:37

Su - 30 i Su- 35 oraz, jak wiadomo, mamusia Su - 27, to najpiękniejsze samoloty na świecie. Pod względem manewrowości również nie mają sobie równych.

asd
czwartek, 1 lipca 2021, 10:35

Tak, świetna maszyna na pokazy. Gorzej na wojnę.

Żenada
środa, 30 czerwca 2021, 12:44

Projekcja siły? Na M. Śródziemnym? Oni nawet nie potrafili HMS Defendera pogonić przy "ich" Krymie...

andys
czwartek, 1 lipca 2021, 13:17

Jednak efekt był powazny. Okret odplynął.

Żenada
sobota, 3 lipca 2021, 13:31

A co miał tam kółka robić? Przepłynął w PROSTEJ LINII, NIE ZBACZAJĄC Z KURSU. Jeszcze raz, jaki to miał być efekt?

tak bezpieczniej?
środa, 30 czerwca 2021, 18:31

Wy się nawet nie zbliżanie do "waszego" Krymu.

A ty?
środa, 30 czerwca 2021, 22:07

Spokojnie, Wowa, 1991 to nie koniec zwijania "imperium";)))

złośliwy
czwartek, 1 lipca 2021, 17:43

Niewiele masz do powiedzenia.Na razie to Ukraina zwija się w przyspieszonym tempie.

biały
czwartek, 1 lipca 2021, 21:26

Ukraina bardziej się zwija przez oligarchów i korupcję które to uniemożliwiają rozwój , oczywiście Rosja też się dokłada do osłabienia Ukrainy

Namiestnik Nowosilcow
środa, 30 czerwca 2021, 12:33

Cieszą sukcesy dawnych aliantów...

Redrum
środa, 30 czerwca 2021, 09:35

Projekcję siły to Rosjanie robią, ale na okupowanych ziemiach Ukrainy, Gruzji czy Mołdawii. Tam pijani bandyci może i wywołują jakiś strach, choć częściej raczej obrzydzenie i pogardę

dim
środa, 30 czerwca 2021, 06:17

Kilka lat temu Rosjanie zwrócili się do greckiego rządu o wydzierżawienie im części jednego z portów na pomocniczą bazę marynarki wojennej. Na co grecki rząd (ten który "przebudowywał" akurat w Rosji swe stare S-300 i niedokładnie wiadomo na co je przebudował) odpowiedział, że nie widzi problemów, nie do rozwiązania, także i bez specjalnej bazy. Rosyjscy marynarze - jeśli tylko Rosja zechce - mogą swobodnie, w celu socjalnym schodzić na ląd, w ramach danej wyspy, okręty bez skrępowania zapraszane są zaopatrywać się w wodę i świeże warzywa-owoce, a jeśli potrzebny jest podręczny magazyn, greckie firmy chętnie wynajmą rosyjskiej flocie swe komercyjne magazyny, zaś lokalne firmy security i policja zapewnią ich ochronę. Nie podano, jaka była rosyjska reakcja.

AnalitykPL
środa, 30 czerwca 2021, 09:51

Jeżeli to prawda, to Polska nie powinna uczestniczyć przy spacje Greckich długów.

dim
czwartek, 1 lipca 2021, 11:49

Zmień źródła informacji, czytasz zbyt brukowe. Polska, ani nikt inny nie uczestniczą w spłacie greckich długów. Polska dostarczyła dodatkowe pieniądze do MFW, a ten pożycza je na niezły procent, około 3,8%. Z kolei Grecy te właśnie pożyczki, jako najdroższe, spłacili jedne z pierwszych. Zaopatrują się w gotówkę na wolnym rynku, a ich obligacje "chodzą" po około 1%, w skali rocznej, zawsze jeszcze ciut niżej (czyli taniej dla pożyczkobiorcy) od polskich. Przy czym popyt na nie kilkunastokrotnie przekracza podaż.

AnalitykPL
sobota, 3 lipca 2021, 10:38

Nie zrozumiałeś: zgodnie z podpisaną umową dot. obecnej pożyczki, wszystkie kraje UE zobowiązały się do ewentualnych spłat Tych, którzy nie są ją spłacić - "a co mi zrobicie, nie mam kasiory". Należy być na bieżąco, bowiem w przyszłości to dotyczy Nas wszystkich - płatne z naszych podatków.

czwartek, 1 lipca 2021, 04:11

Jeżeli to prawda to Polska zaoferować to samo tylko z rabatem ale nie dużym.

Kiks
środa, 30 czerwca 2021, 13:47

Chyba nie zrozumiałeś co napisał dim :D

amerykański stek bzdur
środa, 30 czerwca 2021, 04:16

Widać popłoch wśród zacofańców z różowego nato, nic dziwnego - przed Kindżałem (i innymi rosyjskimi hipersonikami) lecącym 10 mach i wykonującym manewry - nie mają żadnej obron, zostaje pisanie amerykańskiego steku bzdur :)

ruski stek bzdur...
sobota, 3 lipca 2021, 15:59

Oj jak boli iwana ojojoj he he he... Strasznie się boimy oj strasznie, ja nawet ze strachu na wakacje na Dominikanę lecę he he he...

Meanwhile in RUSSIA! YT
sobota, 3 lipca 2021, 15:58

Buahahahaha ! No już mnie brzuch boli z tych pierdół, dawaj dalej śmiech to zdrowie :)

Ruski stek bzdur
środa, 30 czerwca 2021, 21:50

To 10 mach czy manewrowanie? Zdecyduj sie,chyba ze macie tam jakas nowa fizyke:)

Czytelnik
środa, 30 czerwca 2021, 16:23

Przy 10 Ma ten Kindżał się rozleci. Niech najpierw osiągnie 5 Ma ale nie liczone przez Ruskich a Amerykanów

Kiks
środa, 30 czerwca 2021, 13:48

Zaklinanie rzeczywistości nic nie da. Z ruskich śmieją się na świecie. Zresztą ten świat tak naprawdę ma ich w głębokim poważaniu.

wasza rzeczywistość
środa, 30 czerwca 2021, 14:18

Tylko ty z kolegami ukropnie mocno to przeżywacie.

Kiks
środa, 30 czerwca 2021, 16:47

Długo nad tym myślałeś? My z kolegami? Jest wręcz odwrotnie. I to raczej ruscy gdzie tylko mogą używają tego śmiesznego określenia "nasi koledzy". Kolegów na siłę chyba szukają ;).

:)
środa, 30 czerwca 2021, 18:45

Mam krotki czas reakcji.To pewnie przez wungiel.

Antek.
środa, 30 czerwca 2021, 12:47

Jak na razie to te Iskadery w nic nie trafiły (poza szpitalem dziecięcym w Syrii), bez problemu były też zestrzeliwane w GK. A jedyny sukces MiG-31 to zestrzelenie innego MiG-31. Ale czego spodziewać się po zabytku nie będącym w stanie rozróżnić samolotu od celu ćwiczebnego.

Wania
środa, 30 czerwca 2021, 08:31

Brawo wielka Rosja. A jak się człowiek przyjrzy, to Rosja nie tylko w hipersonikach jest daleko przed zacofańcami z NATO. Ma super nielatajacy su-57, ma t-14, którego miało być do końca 2020 roku 2500 a nie ma żadnego, ma najwięcej morderstw, samobójstw, HIV i narkomanów. O alkoholikach nie ma co pisać, bo tam to nie jest choroba - tam to jest styl życia. W długości życia też Rosja przoduje na tle NATO- ma najkrótszą.

złośliwy
czwartek, 1 lipca 2021, 18:01

To tam nie ma emerytów?Balcerowicz by był zachwycony.

asd
czwartek, 1 lipca 2021, 10:37

Dzięki temu najmniej wydaje na emerytur i opiekę nad starszymi ludźmi ;)

Boobba...
środa, 30 czerwca 2021, 13:46

Z tym Su - 57, to bym nie przesadzał na razie. Ale pozostałych, pięknych, a... przede wszystkim nadzwyczjnych, Suchoji Ci u nich dostatek. Czy ktoś wyobraża sobie jakiś inny samolot trzymany pod kontrolą przy manewrach na kątach krytycznych, będący w takich ilościach w linii? Poproszę o przykłady.

GB
środa, 30 czerwca 2021, 14:00

Tak.... Su-35 jest około 100-120, Su-30 trochę więcej (do 150). Reszta to już kompletnie przestarzałe Su-27, bardzo mało MiG-29, około 100 MiG-31. Generalnie liczy się te Su-35 i Su-27. Do obrony olbrzymiego obszaru. Na kierunku zachodnim mogą się spotakać z kilkuset EF-2000, Rafale, F-16, F-15, F-22, wchodzącymi do służby F-35. Na wschodzie podobnie kilkaset F-15, F-16, F-2, F-35, F-22 (siły powietrzne USA, Japonii, Korei Południowej). Do tego dochodzi lotnictwo pokładowe USN, RN.

GB
środa, 30 czerwca 2021, 14:46

Generalnie liczy się Su-35 i Su-30 - miało być (a nie Su-27).

Ja
środa, 30 czerwca 2021, 21:53

Cos tam te su27 tez modernizuja,ale fakt samolotow maja bardzo malo jak na tak wielkie terytorium...swoja droga ciekawe ile jest sprawne,jak to wyglada procentowo..

Trelek
środa, 30 czerwca 2021, 13:03

Dementuje ostatnie zdanie: średnia życia 122 miejsce na świecie - dwa oczka za Bangladeszem - reszta w 100% prawda.

Piękne;)))
środa, 30 czerwca 2021, 15:21

Ten Bangladesz, co to w nim wprowadzali program kibli we wioskach z kręgów betonowych i tronem "on top", bez jakichkolwiek zasłon...?

asad
środa, 30 czerwca 2021, 21:27

Ten sam.

stefan
środa, 30 czerwca 2021, 12:45

Nie zapominajmy o rosyjskich telewizorach, komputerach, komórkach czy samochodach ... zawsze były są i będą największe i najszybsze.

B72
piątek, 2 lipca 2021, 07:21

I najcięższe

ppp
środa, 30 czerwca 2021, 19:19

To napisz jeszcze o polskich telewizorach , komputerach czy samochodach . Rosja w porównaniu z Polską ma jakieś swoje komputery , procesory czy komórki potrzebne dla własnego bezpieczeństwa . Samochody osobowe , dostawcze i osobowo terenowe również nie mówiąc o ciężarówkach w przeciwieństwie do Polski . Są miejsca i w UE gdzie ruskie samochody zastąpione przez zachodnie a następnie ponownie wyparły niemieckie czy francuskie . Nie wszędzie są autostrady czy świetny asfalt a na szuter czy dziury z ruskim sprzętem mniej kłopotów i wychodzi taniej . Oczywiście gdy szutrówki zostaną zastąpione asfaltowymi drogami zachodnie pojazdy zastąpią ponownie ruski sprzęt . W przeciwieństwie do Polski w Rosji poważne koncerny z Japonii , Niemiec czy z USA stawiają swoje fabryki produkujący ciężkie maszyny ze względu na chęć wejścia na tamtejszy rynek u nas ta branża zanika i upada gdyż została wyparta na tamtejszym rynku przez zachodni sprzęt , gdyż Rosja ma czym płacić w przeciwieństwie do Polski . Na polskich drogach nie widać ani polskich samochodów , ani polskich maszyn budowlanych ani praktycznie niczego . Czy osiągnęliśmy pełny sukces gospodarczy ?

OoOo
środa, 30 czerwca 2021, 20:51

A teraz porównaj sobie wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2020r. w Polsce (ok. 10 mld dolarów) i Rosji (ok. 1,4 mld dolarów). Kto może ucieka z Rosji z kapitałem.

ppp
czwartek, 1 lipca 2021, 19:20

Zastanów się na temat poważnych inwestycji ukierunkowanych na klienta polskiego . Produkcja "śmieciowa" lub nie wymagająca wyszukanego know how owszem powstała ale ukierunkowana jest na tanią siłę roboczą . W takich kategoriach jesteśmy Meksykiem Europy i ogólnego dobrobytu społecznego nie będziemy w stanie nigdy zbudować . Wiemy co to jest Ameryka Łacińska z jej demokracją garstka żyje w luksusie natomiast reszta na granicy ubóstwa . I taki odnosimy sukces i do tego poziomu zmierzamy . W naszym systemie gospodarczym nie jest do pogodzenia dostatek społeczeństwa i przerwanie zachodnich montowni na terytorium Polski . Do Rosji wchodzą zachodnie koncerny gdyż chcą zaistnieć na tamtejszym chłonnym rynku . Tam wchodzą z produkcją firmy , które jeszcze naście lat temu produkowały podzespoły w Polsce i opuściły nasz kraj z zamówieniami ze względu na utrudnienia związane z eksportem tych części z naszego kraju do Rosji ( ciężkie maszyny robocze) , a nasze rodzime firmy zostały zmarginalizowane na tamtejszym rynku i dzisiaj upadają . To są tematy niepoprwne politycznie dzisiaj i o tym nie wolno głośno mówić .

trs
wtorek, 29 czerwca 2021, 22:11

W razie czego nie zdążą nawet wystartować. Mig 31 nie miał szans nawet ze znacznie starszym od niego F-14, o "walce" z F-22 wogóle nie ma co mówić.

Boobba...
środa, 30 czerwca 2021, 13:51

F 14, to juz dawno są przetopione na puszki do piwa Panie kolego. F - 22 nie był nigdy wykorzystany w służbie liniowej. MiG - 31 służy do innych celów.

GB
środa, 30 czerwca 2021, 15:44

Nie, F-14 są składowane i możliwe do wykorzystania jeszcze przez wiele lat (oczywiście nie wszystkie). F-22 jest wykorzystywany bojowo w Syrii. Rosjanie chyba sami dobrze nie wiedzą do czego potrzebny im jest MiG-31, gdyż część z nich przerobili na specjalizowane samoloty uderzeniowe (te z Kindżałem). Pierwotnym założeniem MiG-31 był zbudowanie myśliwca przechwytującego zdolnego do niszczenia bombowców strategicznych, a gdyby to się nie udało wystrzelonych rakiet manewrujących. Ale należy zakładać że MiG-31 walczyłby też z myśliwcami, tak jak wykorzystywany był MiG-25. Irańskie F-14 skutecznie zwalczały irackie MiG-25.

ppp
środa, 30 czerwca 2021, 19:24

Mig-25 to jednak nie to samo co Mig-31 . Raczej Mig-31 zastąpił zadaniowo myśliwiec Tu-128 i nigdy nie było przeznaczeniem prowadzenie walk z innymi myśliwcami . Do funkcji walk powietrznych przeznaczone były wcześniej Migi-23ML/MLD z początku służby Miga-31 a później Su-27 oraz Mig-29 , a jeszcze później Su-30 i Su-35 .

Davien
czwartek, 1 lipca 2021, 19:09

MiG-31 to nastepca nieudanego Mig-25 i jest jedynei platforma do odpalania rakiet i niczym więcej, do walk z innymi mysliwcami sie zupełnie nei nadaje

PIPA pafa
piątek, 2 lipca 2021, 16:55

Taki był nieudany ten MiG-25, że już jako zabytek zestrzelił bez najmniejszego problemu supernowoczesny amerykański F-18 i to lecący w formacji.

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 22:58

Tak był nieudany ze do niczego poz ganianiem XB-70 valkrie sie nei nadawał, a Valkyrie nie wszedł do słuzby. Przez przypadek zestzrelił F-18 jak wpadł na ta formację a potem robił za cele dla USAF i US navy jak wczesneij dla irańskich F-14. W 1992r miał 'zaszczyt" byc pierwszym samolotem zestzrelonym AIM-120A. Aha dzieki bajkom rosyjskim o MiG-25 w USA powstał najlepszysamolot gen 4/4+ czyli F-15.

Pifa-pafa
niedziela, 4 lipca 2021, 21:59

Ale bełkot niczego nie sprawi. A to, że robiernie za cele masz opanowane to wiemy z chłopakami już z 18 lat. John do tej pory boki zrywa jak opowiada o tym zajściu na parkingu w rezerwacie.

sobota, 3 lipca 2021, 18:47

Coś jeszcze zestrzelił?

asd
czwartek, 1 lipca 2021, 10:41

Dokładnie. MiG-31 to jest nosiciel pocisków bardzo dalekiego zasięgu. Ma dostać namiar gdzie ten pocisk odpalić i tyle. Taka wyrzutnia rakiet w powietrzu. Do żadnej walki na średnim czy krótkim dystansie się nie nadaje - zerowa zwrotność + świeci na radarach niczym AWACS.

ppp
piątek, 2 lipca 2021, 17:00

Mig-31 jednak to nie następca Miga-25 a jednak bardziej Tu-128 . To Tu-128 w głównie współpracy z Tu-126 stanowił kompleks dalekiego przechwytywania celów powietrznych co było ważne na bezkresach północnej granicy ZSRR . Akurat do tych celów Mig-25 się zbytnio nie nadawał i służył raczej do obrony ważnych obszarów ZSRR jako bojowy środek szybkiego reagowania w pobliżu własnych baz . Mig31 z samego początku był projektowany do takich samych celów jak Tu-128 z wykorzystaniem rozwiązań konstrukcyjnych i aerodynamicznych z Miga-25 w celu szybkiego osiągnięcia dalekich rubieży obronnych w trybie alarmowym czego akurat brakowało w Tu-128 . Mig-31 razem z Berijewem A-50 stanowi kompleks dalekiego przechwytywania z rozszerzonymi możliwościami działań autonomicznych Migów-31 w sieciach wzajemnej wymiany danych między zesopołami myśliwców . Mig-31 został bardziej zoptymalizowany do osiągania dużego zasięgu zachowując dość duże prędkości prrzelotowe To jest nosiciel pocisków dużego zasięgu a nie lekki myśliwiec do walk manewrowych . To pocisk ma przechwytywać i wykonywać potrzebne manewry do przechwycenia celu . Mig-25 to raczej bardziej taki Su-15 z większymi możliwościami w zakresie pułapu i prędkości lotu .

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 23:06

Nie, MiG 31 powstawał jako następca MiG-25 majacy przejąc jego role jak sie okazało ze poprzednik był delikatnie mówiąc niezbyt udany.MiG 31 był projektowany jako nastepca MiG-25 w roli mysliwca przechwytujacego w którym to projekcie postanowiono usunac wady MiG-25 który powstawał dla pzrechwytywania szybkich bombowców jak B-70 Valkyrie i temu podporządkowano konstrukcje maszyny. Tu-128 to inna klasa mysliwca, to niezbyt szybki( maks Ma1.5) samolot majacy długi czas przebywania w powietrzu wyposazony w pzrecietne uzbrojenie pow-pow (R-4)

ppp
środa, 7 lipca 2021, 23:45

Gdy powstawał MIG-31 programy podobne do B-70 Valkyrie były dawno zamknięte i następca Miga-25 nie był potrzebny przy rozwoju nowych rakietowych systemów p.lot. Zagrożeniem było lotnictwo strategiczne mogące atakować od północy obszar ZSRR . Akurat główną rolę w obronie na tym kierunku wypełniały myśliwce ( samoloty przechwytujące) dalekiego zasięgu do zwolczania bombowców strategicznych Tu-128 . W tamtym okresie wprowadzano do służby pociski manewrujące odpalane z pokładów bombowców a do ich zwalcznia nie nadawał się Tu-128 . Potrzebowano nosiciela do nowej stacji radiolokacyjnej o pionierskich wówczas rozwiązaniach w lotnictwie ze skanowaniem fazowym co było okupione wysoką masą systemu radiolokacyjnego i pocisków dalekiego zasięgu o bardzo dużym zasięgu . Rozwiązaniem tych potrzeb były dwie propozycje w postaci samolotu Tu-148 ze zmianami aerodynamicznymi i zmienionymi silnikami względem Tu-128 oraz Mig-31 . Pod każdym względem nowy płatowic Mig-31 opierający się na koncepcji aerodynamicznej z Miga-25 okazał się lepszy dając dodatkowo możliwość osiągania wysokich prędkości przelotowych skutkujące możliwością osiągnięcie dalekich rubieży obronnych w krótszym czasie . Najważniejszą cechą miał być duży zasięg i to osiągnięte dzięki wprowadzeniu silników dwu przepływowych D-30F6 . W momencie powstania Miga-31 żaden inny myśliwiec nie miał takich możliwości wykrywania celów , takich możliwości wymiany danych między współpracującymi myśliwcami jak Mig-31 . Takie same możliwości miał posiadać też i prawdopodobnie Tu-148 jednak przegrał rywalizację z doskonalszym Migiem-31 , który został następcom samolotów Tu-128 . Raczej jego dalszy rozwoju dobrze świadczy o konstrukcji tego płatowca i jego możliwości w przenoszeniu nowych systemów kierowania ogniem (np, wewnętrznej objętości) w porównaniu z nowszymi myśliwcami wywodzącymi się z linii Su-27 czy nawet Su-57 . F-15 czerpał pewne zapożyczenia aerodynamiczne z Miga-25 jednakże był przeznaczony do innych zadań i optymalizowano go pod nie dzięki czemu powstał smuklejszy i lżejszy doskonalszy płatowiec z jego zaletami lecz również i z jego ograniczeniami względem płatowca Mig-31 . Obydwa miały służyć do innych zadań i w odrębnych systemach kierownia lotnictwem .

Kraj absurdow
środa, 30 czerwca 2021, 07:44

Wiedza z gry?Niesamowite

Hanys
środa, 30 czerwca 2021, 04:00

W razie czego MiG-31 wystartują bezproblemowo i zatopią anglosaskich korsarzy bronią hipersoniczną, że ci nawet nie będę wiedzieć co ich trafiło :)

Sailor
środa, 30 czerwca 2021, 10:52

Wania zejdź na ziemię. Ten wasz Kijdżał to co najwyżej w Kreml możne trafić i to z trudem.

GB
środa, 30 czerwca 2021, 08:43

Ta broń hipersoniczna jeszcze nawet celu morskiego nie trafiła w trakcie testów.

środa, 30 czerwca 2021, 01:46

Na Amerykańskie złomy wystarczy lutować bandytów z USA kaput!

GB
środa, 30 czerwca 2021, 08:45

Tobie się wydaje że jak rosyjska torpeda zatopiła rosyjski okręt Kursk to jakakolwiek inna rosyjska broń może być zagrożeniem dla okrętów USNavy? Właśnie masz USS Alaska na M. Śródziemnym i nic mu nie możecie zrobić.

środa, 30 czerwca 2021, 19:27

Możemy możemy! nasze potężne holowniki Bolko i Lolko mogą go złapać na cumy i odholować na złom a Jankesi mogą co najwyżej uchwalić ustawę 447 bis i wysłać ambasadora z wiadrem wazeliny i tęczową flagą.

Irry
środa, 30 czerwca 2021, 12:20

A co takiego w okresie pokoju można zrobić z okrętem podwodnym innego państwa? Równie dobrze mogę powiedzieć, że na Oceanie Indyjskim przebywa duży rosyjski zespół i Los Americanos nic mu zrobić nie może, choć ma potencjał. Zauważ, że tego samego nie mogę powiedzieć o polskiej marynarce. Ta może wysłać Ślązaka.

środa, 30 czerwca 2021, 19:29

Ślązak może taranować bo jest zabetonowany to tego jankesa poskładał by jak polonez trabanta!!

środa, 30 czerwca 2021, 15:32

Bryzę wysłaliśmy na M. Czarne. Zawsze coś

GB
środa, 30 czerwca 2021, 13:16

A to przeczytaj wpis poprzednika to może zrozumiesz moją odpowiedź.

klawiatura
wtorek, 29 czerwca 2021, 22:32

O twojej polszczyźnie w ogóle nie ma co dyskutować.

Niuniu
wtorek, 29 czerwca 2021, 21:50

Z baz w Syrii Rosja może oddziaływać na cele w cały basenie morza Śródziemnego - jak słusznie pisze autor. Nie tyko morskie ale i bazy lądowe. Np. we Włoszech (główne bazy lotnicze USA w Europie). Ponadto czego autor nie opowiedział z baz w Syrii również można atakować cele na morzu Czerwonym, morzu Arabskim, Zatoce Perskiej. Jakie szkody może spowodować zatopienie jednego kontenerowca w kanale Sueskim nawet forumowiczom def24 nie trzeba tłumaczyć. A a zasięgu samolotów startujących z Syrii są również wszystkie bliskowschodnie pola naftowe i rafinerie. Oczywiście przesadą jest twierdzenie autora o "kontroli" tych obszarów przez w sumie skromne siły Rosyjskie mogące stacjonować w Syrii ale zagrożenie jest poważne. I chyba to chcieli pokazać rosjanie. Autor natomiast nie wspomina jak rosyjskie samoloty znalazły się w Syrii. Przecież musiały tam dotrzeć lecąc nad Irakiem lub Turcją. Czyli dwoma krajami które kontrolują amerykanie. I mimo to rosyjskie lotnictwo wojskowe dostało zgodę na przeloty nad nimi? Jak to możliwe?

środa, 30 czerwca 2021, 10:38

Żeby jeszcze było śmieszniej, to jak lecieli nad tymi krajami to się grzecznie meldowali i transpondery były włączone, takie kozaki;)))

aj waj
środa, 30 czerwca 2021, 14:20

Ukropne.

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 22:30

Już ci pisałem. USA i Rosja nie są wstanie wojny więc sobie Rosja może latać gdzie chce, zwłaszcza że te samoloty w pierwszej kolejności zwalczały w Syrii Państwo Islamskie, które USA uważały za wroga, a nie Asada. Gdyby USA uważały Asada za wroga numer 1 to juz by nie żył. Zaś jedna rosyjska baza lotnicza jest łatwa do wyeliminowania. Co więcej w takim wypadku wycofanie samolotów do Rosji będzie niemożliwe.

45
środa, 30 czerwca 2021, 09:54

rosyjskie samoloty mogą swobodnie latać przez Iran i Irak, agresję na rosyjską bazę w Syrii. zmusi Rosjan do zniszczenia wszystkich baz Amerykanów na Bliskim Wschodzie. mieszkańcy będą zadowoleni

Davien
czwartek, 1 lipca 2021, 19:12

Taak, a potem z waszych baz w cześci europejskeij Rosji sladu nie pozostanei, ot "opłaalna" wymiana:)

GB
środa, 30 czerwca 2021, 11:59

Te twoje rosyjskie samoloty to mają jedną bazę w Syrii i nigdzie w pobliżu. Wokół jest kilka baz amerykańskich. Paniczna ucieczka rosyjskich samolotów z Syrii może spowodować że im po prostu paliwa zabraknie (przynajmniej myśliwcom jak będą leciały z prędkością ponaddźwiękową) i nawet ich samoloty amerykańskie zestrzeliwać nie będą musiały. Naiwnością i nieznajomością sił zbrojnych jest twierdzenie że Rosja może zniszczyć amerykańskie bazy na Bliskim Wschodzie. Jak na razie to Rosja nie potrafiła obronić własnych Wagnerowców zbombardowanych przez lotnictwo amerykańskie i ostrzelanych przez artylerię amerykańską. I odpowiedzi też żadnej NIE BYŁO.

Gnom
wtorek, 6 lipca 2021, 08:42

To wagenrowcy są oficjalnie pod kontrola rządu Rosji? Różnych klonów i zmian nazw Black Waters na świecie tez poległo sporo, pomimo wsparcia regularnych sił USA. Oni nie różnią się od wagnerowców niczym, poza krajem wspierającym. Czyli co, USA tez nie jest w stanie wspierać swoich?

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 21:29

Tak zupełnie przypadkiem do brytyjskiego portu w Gibraltarze wszedł amerykański SSBN USS Alaska. Co ciekawe media zostały o tym poinformowane. Z reguły amerykańskie SSBN rzadko wchodzą do obcych portów, jeszcze rzadziej o tym media są informowane. Pewnie teraz pójdzie na wody greckie. Ot takie wsparcie moralne.

amerykański stek bzdur
środa, 30 czerwca 2021, 04:26

a kogo obchodzi ta pływająca jankeska złomiasta trumna, bo na pewno nie Rosję :D

Ruski stek bzdur
środa, 30 czerwca 2021, 21:56

A co dopiero powiedziec o kursku...rosjan kursk tez w sumie nie obchodzil,szkoda tylko zalogi. Bo pomoc oferowali chocby norwegowie

środa, 30 czerwca 2021, 10:40

To czego ciągle płaczecie? Po co te szopki z Defenderem?

Piotr
środa, 30 czerwca 2021, 09:39

Włącz sobie na YT cokolwiek o Rosji, może być, " a tymczasem w rosji " he he he... mocarstwo kur... biednych żuli...

GB
środa, 30 czerwca 2021, 08:36

Pewnie nie gdyż mają olbrzymie problemy z własnymi okrętami, co było widać jak Kursk zatonął od własnej torpedy. A inny Łoszarik spalił własną załogę. Inna Nerpa miała "doskonały system gaśniczy", który zabił kilkudziesięciu rosyjskich marynarzy. O takich drobiazgach jak zatonięciu kolejnego atomowego okrętu podwodnego i śmierć kolejnych 10 marynarzy (wydarzenie po zatonięciu Kurska). Tak więc patrolowi tego amerykańskiego SSBNa nic nie zagraża na M. Śródziemnym bo przestarzała rosyjska marynarka nic mu nie zrobi.

Kacperek
środa, 30 czerwca 2021, 08:33

No na pewno nie Rosję. W końcu wszystkie rakiety są wycelowane w Rosję. Jedna może w bazę w Syrii, żeby się Rosjanie nie podniecało w razie czego.

e?
wtorek, 29 czerwca 2021, 19:37

I pewnie jeszcze leci z prędkoscią 3.2Ma z tym podwieszonym wielkim iskanderem.... Prawda Voodoo ?:)

TT
wtorek, 29 czerwca 2021, 19:24

Amerykanie chcą umieścić bazę na Ukrainie, w krajach bałtyckich jest już baza, Rosja w odpowiedzi umieści MiG 31 ze sztyletem nuklearnym na Kubie, Wenezueli, Nikaragui i Syrii. a potem naziemne kompleksy pocisków rakietowych kalibru zasięgu do 5500 km. Rosja ostrzegała, że będzie zmuszona reagować na zbliżanie się NATO do granicy rosyjskiej

Kiks
środa, 30 czerwca 2021, 13:51

Najpierw to trzeba się zapytać czy mogą. Wątpię, że te kraje będą aż tak chętne.

Davien
środa, 30 czerwca 2021, 07:43

Iwan, na Kubie to wam te sztylety odeśla droga powietrzną torem balistycznym, w Wenezueli rozbiora na części i spzredadzą na złom, Nikaragua to Chińczycy i wasz złom im nie potrzebny. Została tylko biedna Syria z baza lotnicza w zasięgu artylerii NATO:)

Wania
wtorek, 29 czerwca 2021, 22:12

Kiepskie macie translatory. Umieszczenie broni jądrowej na Kubie już raz się Rosji nie udało. W odpowiedzi USA może umieścić broń jądrową w Polsce lub na Ukrainie. I ile będzie pocisk manewrujący do Moskwy?

Davien
środa, 30 czerwca 2021, 07:44

Kubańczycy to ta broń by obecnie Rosji odesłali torem balistycznym.

środa, 30 czerwca 2021, 04:04

W Polsce i na Ukrainie USA też nie rozmieści broni jądrowej, ani nawet konwencjonalnej broni rakietowej, założymy sie ? Bo Rosja by została zmuszona wykonać prewencyjne uderzenie na te amerykańskie bazy. To jest tak zwana "czerwona linia". Żadnych atomówek z USA nigdy w Polsce nie będzie.

GB
środa, 30 czerwca 2021, 12:30

Baza w Redzikowie będzie miała konwencjonalną broń rakietową, choć do zestrzeliwania rakiet. Dla Rosji ta baza jest większym zagrożeniem niż jakieś wyrzutnie rakiet średniego zasięgu (500-5500 km). A samoloty bombowe np. B-1B już w Polsce lądowały i ostatnio latają nad Polską. Podobnie bombowce amerykańskie latają nad Ukrainą. Nikt się nie będzie pytał Rosji o pozwolenie na stacjonowanie w Polsce broni atomowej, tak jak się nie pytał o pozwolenie na zbudowanie bazy w Redzikowie.

Gnom
wtorek, 6 lipca 2021, 08:38

Jednak przeszukaj historię ostatnich 30 lat od obwieszczenia o chęci wejścia Polski do NATO. O wiele kwestie Rosję pytano, w wielu słuchano, a nawet sporo zapłacono (nie koniecznie finansowo) by do pewnych rzeczy doszło. Świat nie jest taki prosty.

Wania
środa, 30 czerwca 2021, 08:36

Tak samo jak na Kubie Rosja nie rozmieści.... Mój wpis dotyczył mądrości TT o rozmieszczeniu broni jądrowej na Kubie i w jego mniemaniu braku reakcji USA.

Raf
środa, 30 czerwca 2021, 00:12

Nam broń jądrowa USA w Polsce jest niepotrzebna. Jak USA chce konfliktu z Rosją to niech sami sobie go prowadzą bez udziału Polski.

GB
środa, 30 czerwca 2021, 08:46

W przypadku amerykańskiego konfliktu z Rosją nie ma znaczenia co chce Polska bo i tak zostanie zaatakowana przez Rosję. Proste?

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 22:06

A niech umieszcza. I tak jeden SSBN typu Ohio ma większą siłę ognia. I zawsze może odwiedzić Rumunię.

TT
środa, 30 czerwca 2021, 09:58

rosyjskie okręty podwodne z pociskami rakietowymi stale dyżurują kilkaset kilometrów od Waszyngtonu i Londynu, jeśli nie zostaną wykryte, nie oznacza to, że ich tam nie ma

Davien
czwartek, 1 lipca 2021, 19:17

Jakie? Bo ostatnio większość rdzewieje w portach:)

biały
czwartek, 1 lipca 2021, 21:36

no lepiej że w portach niż mają tonąć po wodach przybrzeżnych innych państw i zatruwać środowisko

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 14:06

No ładnie opisałes typowy los rosyjskich SSN-ów i SSBN-ów:)

GB
środa, 30 czerwca 2021, 12:04

A które? Bo ostatnio jedyne czynne SSBN we Flocie Północnej wynurzyły się w Arktyce. Żeby było zabawniej runet twierdzi że były śledzone przez amerykańskiego SSNa. Zobacz jeden amerykański SSN i 3 zatopione rosyjskie SSBN.

środa, 30 czerwca 2021, 21:35

Śnisz.

towarzysze calkiem odjechali tylko to im zostalo science fiction
wtorek, 29 czerwca 2021, 18:20

Wlasnie dzwonilem z najnowsżego rosyjskiego smartfona a futbool ogladam na najnowszym tv marki rubin obraz w 4k idealny

anonim
środa, 30 czerwca 2021, 04:30

Zgodnie z logiką Daviena, rosyjska elektronika jest na bardzo wysokim poziomie, bo YotaPhone może przewyższać wydajnością Apple Watch. :)

ppp
środa, 30 czerwca 2021, 19:39

Akurat sterowniki i kontrolery nie wymagają procesorów o bardzo wysokiej skali integracji . Poziom na poziomie początku XXI w jest aż nadto wystarczająca i Rosja takie procesory produkuje . Zresztą i taka skala integracji jest zbyt duża dla wielu zastosowań ze względu na odporność na promieniowanie w wielu zastosowaniach - i akurat Rosja jest samodzielna pod względem takiej produkcji . Do zastosowań rządowych produkują też komputery osobiste oparte o rodzime projekty układy i są w stanie je dokładnie sprawdzić - pomimo fizycznego wytwarzania ich na Tajwanie . My jesteśmy goli pod tym względem i narażeni jesteśmy na totalną inwigilacje obcych służb wywiadowczych .

Platon XXI
wtorek, 29 czerwca 2021, 18:14

ruskie media nie podaja ile samolotów wróciło z cwiczeń. Czyżby nie miały się czym pochwalić ?

środa, 30 czerwca 2021, 06:22

Wróciły oba ! Będą ordery :)

Sprawiedliwy
wtorek, 29 czerwca 2021, 16:35

To te złomy jeszcze latają? Myślałem, że już wszystkie są na dnie Móż Śriudziemnego i Czarnego. Tylko nie trzeba straszyć Polaków ruskami, bo to nie wojsko tylko zielone ludziki, które zaopatrują się w sklepach "Myślistwo i Rybalstwo". ;)

Pryncypał
wtorek, 29 czerwca 2021, 22:27

Oczywiście że latają i jeszcze potrafią ostro dać w tyłek polskim F-16, które zostały wyciągnięte z amerykańskiego składowiska lotniczego na pustyni Nevada.

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 14:08

No padłem ze smeichu:)) MiG-31 to nawet dla F-16 AM/BM to jedynie ruchomy cel niezdolny ucieć AIM-120:))

drugi Deviant
piątek, 2 lipca 2021, 17:07

Rozumiem sytuację i konieczność gromadzenia funduszy na lato ale tobie kolego naprawdę przydadzą się jak najszybsze wakacje i odpoczynek. A tak między nami-centrala jest coraz bardziej przerażona ośmieszaniem naszej pracy podobnymi bredniami bo w nie nie wierzy już nawet Kiks czy bender a co dopiero zwyczajni internauci i też zaleca urlop.

GB
środa, 30 czerwca 2021, 09:14

Stare wersje F-16 (pakistańskie) są nie do pokonania dla jednej z lepszej modernizacji Su-27, czyli Su-30MKI. Co pokazały wydarzenia nad Kaszmirem. Ormianie na Su-30 bali się w ogóle latać nad Karabachem, tak bali się starych wersji tureckich F-16. A Polska ignorancie ma lepsze wersje F-16 od tureckich.

piątek, 2 lipca 2021, 11:58

Ciekawe, bo jeden z tych pakistańskich F-16 zaliczył glebę po bliskim spotkaniu z R-73 odpalonym przez pilota Miga-21.

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 14:09

Mówisz o tym MiG-21 co z ponad 70km oberwał AIM-120 i wg jego pilota nie dość ze nei spodziewał sie ataku to nic nie wykrył?:))

....
piątek, 2 lipca 2021, 17:21

Oberwał niemieckim AIM-120 z 1973 roku od pakistańskiego Miraga 2000, co?

czas na ........przerwę?
piątek, 2 lipca 2021, 17:09

Ot i efekt "przemęczenia": zanik umiejętności czytania po polsku ze zrozumieniem. Ale żeby pomylić F-16 z MiG-21 to już musi być "mega przemęczenie".

Ja
środa, 30 czerwca 2021, 21:58

Ciekawie tez wyszly cwiczenia w chinach,gdzie tym super manewrowym su wklepał ..gripen:)

piątek, 2 lipca 2021, 11:54

Hmmmm a Indyjskie Mig-21 to nie klepały amerykańskim F-15 na ćwiczeniach?

Boll
wtorek, 29 czerwca 2021, 15:42

Rany Julek znowu ta propaganda jak coś Ruski robią a jak juesej poda g... rodem science-fiction to wy też lejąc ze szczęścia pod siebie a szczególnie gdy jest to dymajacy nas miliony LM :)))))))

Giena. Krakadił Giena.
wtorek, 29 czerwca 2021, 14:09

W razie wojny z Rosją pierwszym celem lotniskowców będzie własny port...

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 15:48

Ale tylko w Rosji. Gdyż jak wiadomo dźwig potrafi zaatakować Kuzniecowa, a dok próbować go zatopić...

Alcatur
wtorek, 29 czerwca 2021, 13:15

Raczej nie ma szans żeby 500 kg głowica zatopiła lotniskowiec. Zwyczajnie jest za mała do tego. Nie ma za dużo materiałów do analizy, ale raczej pojedyncze trafienie nie powinno nawet wyłączyć jednostki z akcji.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 16:48

Bierzesz pod uwagę doświadczenia z bomb i pocisków artyleryjskich? Były poddźwiękowe i wypełnione trotylem! Jak Kindżał ma Mach 10 to jego energia kinetyczna jest... 100x większa i zatopi lotniskowiec nawet jakby był wypełniony betonem a nie mieszanką silniejszą od trotylu! :D

Kiks
środa, 30 czerwca 2021, 13:55

A nie 5000x razy większa? Widziałeś ty kiedyś taki lotniskowiec z bliska? To kolos. Poza tym najpierw musi dolecieć i trafić. Bepośrednio w określone miejsce. Bajaj dalej https://www.defence24.pl/wybuch-osiemnastotonowej-bomby-przy-amerykanskim-lotniskowcu

Davien
środa, 30 czerwca 2021, 07:46

Funku ,ty naet nie wiesz jak Rosjanie szacowali odporność lotniskowca:) Ateraz zobacz sobie cos pod nazwą Ch-22 i poszukaj ile ich wg Rosjanmusieli uzyc by chocby wyłaczyc lotniskowiec z działań:)

M
wtorek, 29 czerwca 2021, 20:50

Najpierw musi weń trafić...

wtorek, 29 czerwca 2021, 16:21

Raczej to nie powinienes sie wypowiadac, bo jak narazie bzdety wypisujesz...

Kot nr 398
wtorek, 29 czerwca 2021, 13:11

Dlaczego w artykułach o ćwiczeniach NATO nie ma wzmianki o celach propagandowych?

Chiny górą
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:25

Powód jest prosty i wynika z definicji samego pojęcia propagandy: tylko pseudoimperia potrzebują taniej propagandy na użytek wewnętrzny i zewnetrzny.

anonim
wtorek, 29 czerwca 2021, 21:04

Dlaczego uważasz, że USA to pseudo-imperium?

Davien
czwartek, 1 lipca 2021, 19:19

Mówił o twojej Rosji anonimku:)

wtorek, 29 czerwca 2021, 16:25

Podwojne standardy? Nieee niemozliwe(?). W koncu jankesi wprowadzaja demokracje i wysylaja grupy lotniskowcowe do innych krajow w pokojowym celu poszkiwania ropy naftowej ew. nie istniejacej broni jadrowej. Na pewno nie napadaja na nikogo zeby napchac forsa tylki swoich i tak obrzydliwie bogatych "byznesmenow". No gdzie tam, w koncu to galabki pokoju ;>.

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 19:54

Doskonały i prawdziwy tekst. Gratuluję. A jakbyś miał wątpliwości to Rosja napada swoich sąsiadów i morduje gazem swoich obywateli.

GAZ
środa, 30 czerwca 2021, 08:37

Ta...gazem...

GB
środa, 30 czerwca 2021, 11:33

Teatr na Dubrowce pamięta? Swoich gazem zabili.

Fanklub Daviena i GB
środa, 30 czerwca 2021, 15:22

No i? Na wszelkich kursach antyterrorystycznych na całym świecie analizują akcję i podają przykład Teatru na Dubrowce jako wzór fantastycznego sukcesu, bo straty wśród zakładników były poniżej 30% i nikt na świecie nie poradziłby tam sobie lepiej! A straty byłyby jeszcze mniejsze, gdyby lekarzom odtajniono skład gazu i wcześniej udzielono pomocy medycznej, ale to już nie wina rosyjskich antyterrrorystów. Jak Polin sobie radzi w takich przypadkach to było widać w czasie akcji w Magdalence, gdzie było tylko 3 przestępców i brak zakładników... :D

asad
środa, 30 czerwca 2021, 21:37

Chyba na wszystkich kursach w Rosji. Od dawna przecież wiadomo, że dla was ludzkie życie nie ma żadnego znaczenia. Gdyby oddtajniono, gdyby zaczęto ratować marynarzy Kurska to też może by żyli.

Gnom
wtorek, 6 lipca 2021, 08:34

Poważnie - lepiej było dać zabić islamskim terrorystom 1000 osób niż uratować ponad 700? Ciekawa dbałość o obywateli.

kara mustafa
wtorek, 29 czerwca 2021, 16:08

Bo to oczywiste nawet dla srednio rozgarnietego droma dera.

ruski stek bzdur...
wtorek, 29 czerwca 2021, 15:38

Bo NATO ma możliwości prawdziwe, Rosja ma tylko stare złomy, brak kasy i śmieszną propagandę.

realny
wtorek, 29 czerwca 2021, 20:07

NATO planuje walczyć z globalnym ociepleniem.

Antybania
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:32

Co NATO ma? Możliwości prawdziwe? Chyba z innej alternatywnej rzeczywistości pochodzisz kolo

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 22:01

Co powiesz na amerykańskiego SSBN USS Alaska który wszedł do Gibraltaru? A jak skieruje się na wody greckie? Mało? Drugi oficjalnie wyszedł parę dni temu w oficjalny patrol z San Diego na Pacyfiku.

Polak
środa, 30 czerwca 2021, 13:43

Może i popłynąć na morze czarne kogo to opcjodzi

GB
środa, 30 czerwca 2021, 17:45

Wiesz jak im ten SSBN wysle 24 rakiety balistyczne x ileś tam głowic z M.Czarnego to w parę minut Rosja zostanie bez dowództwa strategicznego, wyrzutni rakiet lądowych, baz lotnictwa strategicznego, portów atomowych okrętów podwodnych przynajmniej w części europejskiej. Jak to zrobi drugi taki SSBN z M. Barentsa to poprawi jeszcze, a 3 załatwi wojska strategiczne w Azji. Myślisz że ich to nie obchodzi?

U2
wtorek, 29 czerwca 2021, 12:58

Te samoloty mają już po 45 lat - pora do muzeum . Botoksu nie da się wstrzyknąć jak Putinowi pod oczy

Marek
wtorek, 29 czerwca 2021, 22:29

a amerykańskie samoloty bombowe ile mają lat ? Ich rodowód sięga lat 60 tych . Większość amerykańskich maszyn bojowych jest równie stara jak te Rosyjskie!!!

inż.
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:14

Su 34 eksponatem muzealnym? No no

Davien
środa, 30 czerwca 2021, 07:48

Su-34 miał pirwszy lot w 1990r wiec 31 lat temu.

środa, 30 czerwca 2021, 10:48

A kiedy miał swój pierwszy lot F-22 Dima?

Davien
czwartek, 1 lipca 2021, 19:22

Pozniej Iwan i przy F-22 rosyjskie lotnictwo to archaiki z epoki króla ćwieczka:)

GB
środa, 30 czerwca 2021, 09:16

Ale te seryjne, wyprodukowane około 2010 roku, trafiły na złom lub do muzeum.

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 20:33

Żebyś wiedział że te pierwsze wyprodukowane już są wycofane ze służby.

w.
środa, 30 czerwca 2021, 06:38

Ta, B-52 też.

GB
środa, 30 czerwca 2021, 08:37

Tylko że B-52 weszły do służby w latach 50, a pierwsze seryjne Su-34 to weszły do służby koło 2010 roku.

to tyle
wtorek, 29 czerwca 2021, 12:10

Z 99 proc pewnością ten kindżał to zwykły straszak. W razie W elektronika zawiedzie. Chyba że tutaj jest alternatywa rzeczywistość

droma
wtorek, 29 czerwca 2021, 12:01

a nie pisałem jak rosja -kaput kupiła farbę w mongoli na guanie wielbłądzim od razu się ruszyło w siłach bezzębnych sołdatów i kindzały i jakaś łódż podobna do kurska i wungiel ładują na lotniskowiec ,i okręty na holu holowników wypłynęły -charaszo ...

taki ptaszek
wtorek, 29 czerwca 2021, 20:09

Pisał droma der.Może odhaczaj tematy w których już trollowaleś ?Nie bedziesz się miotał.

Hanys
wtorek, 29 czerwca 2021, 11:55

lotniskowce do na Grenady i Haiti, a nie na Rosję czy Chiny. Dla tych dwóch mocarstw amerykańska grupa lotniskowcowa do pływający cel :)

oPOortunista
wtorek, 29 czerwca 2021, 21:10

Tym tłumaczysz słabość i mocno przestarzały stan rosyjskiej floty ?Na lotniskowce ich nie stać i finansowo, i technologicznie. Dlatego idą w działania asymetryczne, jak w przypadku Kindżała. Hipersoniczność to nie jest jednak rozwiązanie , które na długą metę zapewni Rosjanom przewagę czy nawet możliwość równoważenia potencjału USnavy. Zbyt duża jest przepaść między flotą USA,a flotą Rosyjską. Na polu marynarki czy lotnictwa, Rosjanie są karłem nie tylko wobec USA,ale i coraz bardziej Chin.

Kot nr 398
środa, 30 czerwca 2021, 08:42

Lotniskowce to przeszłość w obliczu postępów broni rakietowej. Co więcej, nie pasują do rosyjskiej strategii. Są dobre do dyscyplinowania słabych przeciwników w odległych rejonach.

Wanilia
sobota, 3 lipca 2021, 21:01

A mógłbyś wyjaśnić, dlaczego Rosja z uporem remontuje swój jedyny pływający złom? I pokazuje na każdych targach morskich dwa projekty nowych lotniskowców od 20 lat? Nie budują ich bo nie mają pieniędzy.

GB
środa, 30 czerwca 2021, 11:35

I te lotniskowce budują w znacznej liczbie Chiny, do tego Korea Południowa, Japonia, Wielka Brytania (dla samolotów F-35B), Francja, no i USA kolejne. Tam wszyscy się mylą, tylko ty nie.

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:53

Jasne... Chińczycy budują obecnie kilka lotniskowców, a Rosja inwestuje duże środki by odtworzyć Kuzniecowa. I nie, nie do wojenek ze słabymi państwami. Duże środki inwestuje się na poważnego przeciwnika.

Davien
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:49

Hanysku, a niby czym chcecie zagozić LGU??B na pewno nie tymi antykami co nazywacie flota i lotnictwem.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 11:46

Czy autor się nie myli? Nasz wszechwiedzący ekspert Davien zapewniał, że CEP Kindżała wynosi 500m i nie nadaje się do zwalczania celów ruchomych jak okręty... :D

drugi Deviant
czwartek, 1 lipca 2021, 15:32

Zdecydowanie stwierdzam, że się myli. Jak wielokrotnie twierdził tutaj mój kolega z pracy Rosja nie posiadała, nie posiada i przez dekady nie będzie posiadać żadnej prawdziwej rakiety a te całe Kindżały czy Iskandery są atrapami z dykty (co sygnalizował już zresztą wiele razy również kolega droma także z naszej farmy). Davien zaś jest wybitnym znafcą techniki rakietowej i taktyki użycia pocisków balistycznych (tak samo zresztą jak każdej innej dziedziny), przeszedł stosowne szkolenia i wie co pisze. I z tego powodu jest nam wszystkim z naszej farmy naprawdę przykro jak ktoś mu nie wierzy a co jeszcze gorsze nawet czasem z niego kpi.

M
wtorek, 29 czerwca 2021, 20:53

CEP Kindźała to jakieś 30 km. Może (może) trafi w jakieś duże miasto (Moskwę?).

Kraj absurdow
wtorek, 29 czerwca 2021, 19:36

Autor sie myli bo Davien wie wszystko.Na oddziale ma posluch wsrod pacjentow

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:51

Wiadomo że Iskander w wersji balistycznej na 3 odpalenia na wojnach trafił w gruzińskie miasteczko i w niewiadomo co w wojnie w Karabachu. Żaden z obiektów nie był wojskowy. Także panie ten jego CEP to może być i więcej niż 500 metrów. Panie, głowica optyczna nie jest prawdą no chyba że Rosjanie są tak zdesperowani i zacofani że tylko taką mają. A nie jest prawdą gdyż taka głowica nie naprowadzi rakiety w nocy. Chcesz dalej komentować?

Ali
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:39

Na papierze wania, to będziecie nimi zwalczać niszczyciele imperium :)

Adam
wtorek, 29 czerwca 2021, 11:42

Jak kraj, który nie ma odpowiedniej trucizny aby otruć amerykańskiego agenta Nawalnego i tylko go jest w stanie podtruć aby niemieccy specjaliści bez problemu go uratowali może mieć dobre uzbrojenie i samoloty. Przecież to niemożliwe

asdf
wtorek, 29 czerwca 2021, 10:03

konserwator zabytkow wydal zgode na cwiczenia? chyba wbrew temu co pisza na forum koledzy ze wschodu kogos bardzo zabolala ostatnia akcja HMS Defender

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 09:54

Do tej pory żaden Kindzał na testach i ćwiczeniach nie trafił w jednostkę morską.

wtorek, 29 czerwca 2021, 16:27

No oczywiscie ty to wiesz lepiej niz Putin i caly ruski rzad czy dowodctwo, bo przeciez brales udzial w testach i opracowywaniu Kindzalow:>.

środa, 30 czerwca 2021, 10:33

Ta, a oni "wiedzą, ale nie powiedzą"... Nie było takich strzelań, więc o co ci chodzi?

wtorek, 29 czerwca 2021, 20:44

Co wiecej zadnego nie odpalono w czasie cwiczen. To jeden wielki fake.

Kraj absurdow
wtorek, 29 czerwca 2021, 19:37

Lekarz prowadzacy mu powiedzial, jak nie chcial brac lekow

Wawiak
wtorek, 29 czerwca 2021, 09:51

1:01 co tam leży z lewej pod szybą?

droma der
wtorek, 29 czerwca 2021, 20:11

Jesiotr się suszy.

i tyle w temacie...
wtorek, 29 czerwca 2021, 09:41

Robi nam się punkt zapalny, początkiem był "incydent" angielskiego niszczyciela, który celowo przepłynął przez wody terytorialne Rosji. Na razie wszyscy grupują siły na czas jego powrotu z Odessy. Mam nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży.

LGB coś
wtorek, 29 czerwca 2021, 20:12

Holendry też się skarżą ze soviet ich napastował .

asad
wtorek, 29 czerwca 2021, 16:38

Żaden angielski niszczyciel nie wpłynął na wody terytorialne Rosji. Nie siej kremlowskiej propagandy.

jęczenie onuc to norma
wtorek, 29 czerwca 2021, 16:01

Nic nie robi, nie się boisz ruskiej propagandy, to zmień gacie i żyj dalej... :P

ruski stek bzdur...
wtorek, 29 czerwca 2021, 15:38

Krym nie jest okupanta ruskiego !

Marek
wtorek, 29 czerwca 2021, 22:37

To zapytaj się mieszkańców Krymu kim są... Rosjanami czy Ukraińcami? Bez poparcia ludzi Rosja by tak łatwo Krymu nie przyłączyła ....

ruski stek bzdur...
środa, 30 czerwca 2021, 23:16

Nie muszę się pytać, wystarczy że sankcje są za Krym i będą dopóki okupant tam jest :)

bo siem pogubiłem
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:57

To czyj :(?

mobilnyPL
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:33

Ani Ukraińskiego.... W sumie nie?

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 14:30

Angielski niszczyciel nie wchodził na wody terytorialne Rosji. On przeszedł przez wody terytorialne Ukrainy.

Monkey
wtorek, 29 czerwca 2021, 16:00

@GB: Krym jest tak samo ukraiński jak Lwów polski. To, że wspólnota międzynarodowa tego nie uznaje nie ma żadnego znaczenia. Pokazał to przykład napaści na Irak i jego okupacja, w tym niestety przez nas. Kto ma siłę, ten dyktuje warunki.

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:40

Lwów nie należy do Polski, za to Krym należy do Ukrainy. I tego się trzymaj. Będziesz miał sankcje na Rosje.

bezpański
środa, 30 czerwca 2021, 08:42

Niedługo większość twoich ziomków ze Lwowa znajdziesz we Wrocławiu. Czy wtedy będzie Lwów?

Monkey
wtorek, 29 czerwca 2021, 23:51

@GB: Od 2014 Krym nie należy do Ukrainy. I żadne jęczenie nawet w Lidze Narodów bis ani żadne sankcje na rosyjskich Azjatów tego nie zmienią. Bo Rosja nie oddaje tego, co juz raz zagrabiła (zdobyła). Dlatego bardzo sie cieszę, że Stalin po II wojnie światowej ustalił naszą wschodnia granicę zgodnie z tzw. Linią Curzona. Na im mniejszym odcinku z nimi graniczymi, tym lepiej dla nas. Nareszcie nie mamy ani Lwowa, ani Grodna, ani Brześcia ani co nawet lepiej Wilna. I nie mamy konfliktów, które od zawsze rozdzierały nasze państwo. A Ukraina ma, dlatego ma kłopoty. Wiekszość mieszkańców Krymu etnicznie to Rosjanie. Prawdy nie zakłamiesz.

fifi
środa, 30 czerwca 2021, 18:23

Ale za to mamy teksty jak powyżej.

fifi
środa, 30 czerwca 2021, 18:21

Nie macie ponieważ nie ma CCCP.

GB
środa, 30 czerwca 2021, 10:54

Jeżeli zaś akceptujesz bandyckie napaści Rosji to twój problem. Ale wtedy uważam że NATO powinno zająć Rosję po Czukotkę. Pasuje ci?

Kot nr 398
środa, 30 czerwca 2021, 09:12

Ukraina trzy razy doświadczyła gigantycznej jak na skalę Europy ekspansji terytorialnej. W pierwszych latach ZSRR dostała ogromne obszary od Rosji: Donbas, Odessa, Sumy i Czernihów. Potem dostała tereny zachodnie, a jeszcze później Krym. Ceną za to była wielonarodowość, z którą trzeba umieć sobie radzić...

Śpioch
środa, 30 czerwca 2021, 08:53

Ale za to mamy oddziaływanie propagandy ze wschodu i zachodu.

GB
środa, 30 czerwca 2021, 08:40

Ależ należy. Rosja go tylko okupuje. Nikt nie uznał Krym za Rosję, to jest nadal Ukraina i to są wody terytorialne Ukrainy, a nie Rosji.

mobilnyPL
wtorek, 29 czerwca 2021, 15:24

.... Obecnie należące do FR.... :)

Davien
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:51

Obecnie okupowane przez bandytów i piratów z Rosji.

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:41

Jak widać po angielskim niszczycielu to tylko Rosji się tak wydaje.

Jaki
wtorek, 29 czerwca 2021, 14:44

Angielski niszczyciel wszedł na wody terytorialne Rosji.

wtorek, 29 czerwca 2021, 19:33

Nie zatopili go?

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 22:11

Mieli pod ręką okręcik z 30 mm działkiem i parę bomb z czasów DWS na Su-24 to i nie było jak. Ten okręcik to nawet nie mógł dogonić idącego z prędkością ekonomiczną brytyjskiego okrętu, a w Su-24 chyba zacięły się wyrzutniki bombowe bo pilot uważał że bomby poszły a nie poszły.

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:42

A kiedy i gdzie? Jakoś bez pozwolenia na rzece Moskwa go nie widziałem?

czyż to nie jest zabawne ?
wtorek, 29 czerwca 2021, 14:37

Przez wody terytorialne Ukrainy,ktore Ukraińcy omijają z daleka.

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:46

Oczywiście, że tak. Jest zabawnie. Zobacz bratnie narody (rosyjski i ukraiński) zabijają się. A ja sobie jem paluszki i komentuję. Ba, jest jest jeszcze lepiej. Zachód przekonał się jak bandyckim państwem jest Rosja i nakłada na nią sankcje. Co więcej, amerykańskie bombowce strategiczne sobie latają nad Ukrainą, kilkaset km od Moskwy... Czyż to nie jest zabawne???

Chiny górą
środa, 30 czerwca 2021, 18:26

Bajka o tych bratnich narodach nie ma realnych podstaw. Przez większą część swojej historii należały do różnych państw. Zwykle dwóch.

Davien
środa, 30 czerwca 2021, 07:52

Dla Rosjan raczej nie:)

Davien
wtorek, 29 czerwca 2021, 09:20

Patrząc na to że glowica optyczna protoplasty Kinzała czyli Iskander-M miała CEP ok 30m to powodzenia w strzelaniu do okretów.

mobilnyPL
wtorek, 29 czerwca 2021, 15:26

.... Im cel większy tym.... Wiesz a precyzja raczej w górę niż w dół pójdzie.... :)

ret
wtorek, 29 czerwca 2021, 15:24

Davien wyczytał to z angielskojęzycznej Wikipedii. Z tym, że nie do końca zrozumiał. 30 m to CEP dla inercyjnego systemu naprowadzania Iskandera. Jakby przełączył na rosyjską wersję to tam jest 10-30 m w zależności od systemu naprowadzania (GLONASS- inercyjny) i 5-7 m dla optoelektronicznej głowicy samonaprowadzającej, włączającej się na końcowym odcinku toru lotu Iskandera M. A ile jest w Kindżale? Pewnie jeszcze mniej. Optoelektroniczne naprowadzenie z błędem 30m to jawny nonsens.

anonim
wtorek, 29 czerwca 2021, 21:18

Ten typek ma tendencje do wypowiadania się na tematy o których nie ma bladego pojęcia. Niedawno twierdził, że Foxconn jeszcze niedawno produkował układy scalone dla Apple. xD

anonim
wtorek, 29 czerwca 2021, 19:43

Niestety, on zwyczajnie nie potrafi czytać ze zrozumieniem, zupełnie jakby polski nie był jego ojczystym językiem. Można mu tłumaczyć, a on nadal swoje, w dodatku zazwyczaj kompletnie nie na temat. Albo więc naprawdę nie opanował dobrze polskiego, albo trolluje.

Jarod
wtorek, 29 czerwca 2021, 14:33

Pokład lotniskowca ma ponad 70 m szerokości więc przy CEP 30 m statystycznie co drugi powinien trafić. Dodając do tego narastające problemy US Navy z wyszkoleniem (m.in kolizje i ujawnione problemy z obroną przd atakiem kilku pokpr wystrzelonych przez rebeliantów z Jemenu) to wydaje się, że trafienie jest calkiem możliwe. A przy tej masie głowicy i prędkości wystarczy jedno, żeby obezwładnić lotniskowiec.

Davien
wtorek, 29 czerwca 2021, 15:59

Jarod tyle ze lotniskowiec nie jest celem stacjonarnym ale ruchomym a co do obrony przed pokr to koło Jemeny pojedyńczy Burke nie miał zadnych problemów z 8-mioma pociskami. a jak pokazał karabach nawet zwykłę Barak-8 nie maja problemów z iskanderami-M a kinżał to przeróbka iskander-M.

Jarod
środa, 30 czerwca 2021, 11:57

Prędkość lotniskowca względem prędkości pocisku jest w tym wypadku mniej istotna. W odniesieniu do zestrzeliwania Iskanderów to Armenia posiada wersję eksportową o ograniczonych możliwościach, więc informacja o łatwości zestrzeliwania nie wydaje sie miarodajna w odniesieniu do rakiet rosyjskich. A koło Jemenu to właśnie USS Manson miał zdaje sie w 2016 problemy z zestrzeleniem 2 pocisków C-802. Pierwsza salwa SM-2 zestrzeliła tylko 1 pocisk. Potem użyto RIM-162 ESSM. A niektóre źródła wskazują, że ostatnią rakietę strącił dopiero CIWS. Więc obrona nie jest w 100% skuteczna. W przypadku jednoczesnego ataku 8 rakiet mogłoby zabraknąć czasu na ich zestrzelenie. C-802 jest deprecjonowana przez zachód ale izraelska fregata INS Hanit, chyba ma odmienne zdanie. Podsumowując, wydaje sie, że zdolności samoobrony pojedynczych okrętów US Navy są mniejsze niż deklaracje USA, chyba że w ciągu tych kilku lat dokonał się znaczący postęp w tej dziedzinie.

Davien
czwartek, 1 lipca 2021, 19:34

Panei jarod lotniskowiec od wykrycia MiG-31K spokojnie sie oddali z punktu gdzie ten celuje. Pocisk to przeróbka Iskander-M wiec bez samonaprowadzxajacej głowicy radarowej( a jej nie ma ) nie nadaje sie do ataku na cele ruchome. USS Manson nie miał najmniejszych problemów z zestzreleniem dwóch C-802 Odpalił 2 SM-2 i jeden ESSM i stracił oba pociski. Na INS Hanit nie działały żadne systemu OPL bo jakiś .... w izraelskim dowództwie zapomniał im powiedzieć ze terrorysci maja pociski pokr. A pojedyńczy niszczyciel Arleigh Burke może naraz bronic się preciwko 16-18 celom i to z róznych kierunków Iskander-E panei Jarod rózni się od standardowego Iskander-M obcietym do 280km zasiegiem i tyle, reszta jest bez zmian

GB
środa, 30 czerwca 2021, 14:10

Prędkość jest istotna mniej czy więcej to kwestia dyskusji. Bo czym dalej od celu tym cel dalej przejdzie. Szczątki armeńskich rakiet Iskander nie były wersją eksportową, a taką jaką otrzymuje armia rosyjska (oznaczenia na szczątkach). C-802 to rakieta przeciwokrętowa (rakieta manewrująca), a Kindzał, czy Iskaner (o wersji balistycznej tu rozmawiamy) to rakieta balistyczna (leci szybko i wysoko więc od razu ją widać na radarach), więc nie ma co go porównywać z C-802. No i tych MiG-31K przebazowano dwa, czyli jednostka ognia to dwa Kindzały. Mało jak na lotniskowiec z eskortą. Hanit była korwetą. Wydarzenia z USS Manson były później i jak widać dał radę.

Jarod
środa, 30 czerwca 2021, 15:35

Zdaję sobie sprawę, że C-802 i Kindżał to zupełnie inne rakiety. Ale właśnie o to chodzi, że USS Mason miał pewne problemy z dwoma wolnymi rakietami. A Kindżały poruszają sie kilka razy szybciej więc w przypadku ataku obrona nie będzie już taka prosta. A w razie W raczej nie bedą sie ograniczać do wystrzelenia 1 czy 2 rakiet. Więc realna zdolność do obrony to może nie być zadowalająca

Davien
czwartek, 1 lipca 2021, 19:37

Jarod Kinżał leci na dużej wysokosci wiec AEGIS zobaczy go z ponad 400km a nie z 80 wieć spokojnie odpali kilka SM-2 naprowadzaniem IR w faie terminalnej albo SM-6 i ..... A Kinżał nie manewruje

sobota, 3 lipca 2021, 10:37

Ten AEGIS co nie odróżnia B-737 od F-14 ?

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 23:16

Wow a niby kiedy AEGIS nie odróznił B-737 od F-14?? Bo ze rosyjskei antyki jak TOR czy BUK tego nie potrafią to wiadomo od dawna?:)

GB
środa, 30 czerwca 2021, 17:56

Chodzi o to że rakiety pokroju C-802 lecą nisko więc uwzględniając horyzont radiolokacyjny ich wykrycie jest opóźnione. Takiego MiG-31 do tego startującego z Syrii to Amerykanie wykryją od razu i będą na bieżąco śledzić. Wystrzelenie rakiety także, która ma przecież lecieć wysoko. Szybkie wykrycie to czas na dokładne namierzenie, wystrzelenie własnych rakiet, itd. ( w zależności jak naprowadzany jest Kindzał).

bania u Daviena
wtorek, 29 czerwca 2021, 18:42

Karabach pokazał a dokładniej prezydent Azerbejdżanu powiedział ze strona Armeńska nie użyła rakiet Iskander a chyba on wie najlepiej co zestrzeliły jego wojska a czego nie, wiec znowu zmyślasz.

Davien
środa, 30 czerwca 2021, 07:55

Karabach pokazał że Armenia nie dość ze wystrzeliła Iskandery, nie dość ze został zestzrelony przez Barak-8 to prezydent Azerbejdzanu nic nie mowił ale za to pokazali resztki Iskander-M z napisami cyrylica:)

środa, 30 czerwca 2021, 19:33

Czyli wychodzi ze jeśli Barak-8 zdejmie Iskandera to drogi Patriot jest niepotrzebny czyli PL znowu nabita w butelkę przez USA.

Davien
czwartek, 1 lipca 2021, 19:38

Barak nie dogoni zwiewającego Su-30 a Patriot tak wiec sory, dalej Patriot lepszy:))

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 22:03

Po czym Azerbejdżan oficjalnie pokazał szczątki rakiet systemu Iskander, które znaleziono w mieście Susza. Z dokładnymi rosyjskimi oznaczeniami.

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 14:46

Zapomniał dodać że ten teoretyczny CEP to był do celu stacjonarnego. Co nie zmienia faktu że balistyczne Iskandery mimo strzelań w warunkach wojennych w nic nie trafiły (Gruzja, Górski Karabach).

mobilnyPL
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:34

.... Wiem.... Davien przeżył chwilę grozy siedząc w głowicy pocisku który nie trafił to raz a dwa nie eksplodował....

Davien
środa, 30 czerwca 2021, 07:55

Mobilku jak widać dalej z szoku sie otrząsnac nie możesz:)

M
wtorek, 29 czerwca 2021, 14:32

30 km ..

szerokości
wtorek, 29 czerwca 2021, 14:38

300 km.

X. Lepiejwiedział
wtorek, 29 czerwca 2021, 14:10

Kak piszez,? Protoplasty?

Waldorf &Stattler
wtorek, 29 czerwca 2021, 14:06

Tobie się zdaje że okręty są tak duże jak na obrazku?

wtorek, 29 czerwca 2021, 13:50

Dalej patrz.

Alaris
wtorek, 29 czerwca 2021, 13:41

Po to im w teorii głowica atomowa. W teorii bo w momencie trafienia to ten samolot nie będzie miał gdzie wracać. I nie mam na myśli tylko pojedynczego lotniska.

złośliwy
wtorek, 29 czerwca 2021, 14:50

Juz to im wczoraj kilka razy obiecałaś, Davien.Daj im to na piśmie.

wtorek, 29 czerwca 2021, 19:34

I co jeszcze byś chciał?

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 18:35

Rozpad ZSRR wystarczy?

WhoCare
wtorek, 29 czerwca 2021, 13:31

Jeszcze ciekawsze jest wg mnie to, w jaki sposób zamierzają naprowadzić na cel z odległości choćby kilkuset km... Okręty nawodne? Do wykrycia i zatopienia. Samoloty AWACS? Podobnie, choć akurat Brytyjczycy nie mają odpowiedników E-2, jak choćby Francuzi czy tym bardziej Amerykanie. Mogą i odpalić Iskandera, ale jak toto trafi w manewrującą grupę lotniskowcową, nie mam za bardzo pojęcia :-) Tym bardziej, że MiG - 31 ciężko nazwać trudno wykrywalnym...

wtorek, 29 czerwca 2021, 19:34

kolega nie umie w angielski.

wtorek, 29 czerwca 2021, 16:36

W przeciwienstwie do nas te "zle ruskie" maja calkiem niezle systemy rozpoznania satelitarnego i inne srodki, ktore umozliwiaja atak na takie odleglosci...

Davien
środa, 30 czerwca 2021, 07:56

Taak, trzy satelity na niskich orbitach wyłacznie nad Atlantykiem i koniec:)

lolek
wtorek, 29 czerwca 2021, 13:18

Lotniskowiec ma 70 m szerokości i ponad 300m długości tagze starczy te 30m

asad
wtorek, 29 czerwca 2021, 16:40

lolek, oczywiście lotniskowiec nie ma też ochrony i stoi w miejscu.

wtorek, 29 czerwca 2021, 16:37

Jeszcze raz Iskander-M, wbrew klamstwom co niektorych tu na forum, ma dokladnosc trafienia 5-7 m a nie 30 m.

Davien
środa, 30 czerwca 2021, 07:58

Taak, do tego manewruje z 30g jak wypisuja niektórzY:)) I ty w te bajki wierzysz:)

Davien
wtorek, 29 czerwca 2021, 16:01

I porusza się z predkoscia ponad 20 węzłów co oznacza że dawno go nie będzie tam gdzie wycelowano ta przeróbke Iskander-M.

Gnom
środa, 30 czerwca 2021, 14:33

To przeliczmy. Podobno 3 km/s dla Kindżała i twoje 600 km zasięgu daje ok. 200 s lotu do lotniskowca. 20 węzłów to 10 m/s, czyli o odpalenia do trafienia lotniskowiec przepłynie jakieś 2 km, co przy jego ponad 300 m oznacza raptem 6 sylwetek. Niewiele ponad 3 minuty to też krótko na jakieś manewry uwzględniając bezwładności lotniskowca (ponad 100 tys BRT) . Owe 6 sylwetek to w sumie poprawka na ruch dla broni niekierowanej. Zatem nie będzie mu łatwo uniknąć trafienia nawet gdy Kindżał zostanie odpalony jako niekierowany. Nadal uważasz, że taka broń nie ma sensu - pamiętaj, że na pewno jest celniejsza niż ci się wydaje, a w pierwszej kolejności część grupy uderzeniowej wybije eskortę lotniskowca. To wojna, a nie gra komputerowa, czy opis ze stron periodyków propagandowych Pentagonu, czy Kremla.

Davien
czwartek, 1 lipca 2021, 19:45

To po kolei: Kinżał osiaga te Ma10 jedynie w pewnm odcinku lotu nie kiedy startuje spod MiG-31. Lotniskowiec juz wie o MiG-u którego wykrył E-2D i po pierwsze przyspiesza,po drugie zaczyna manewry unikowe. W tym czasie w strone kinżałów leci jakieś 20-30 SM-6 ( przyjałem ze wszytkie MiG-31K brały udział w tym ataku( całe 10) Wiec jak widac nie dość ze nei trafi bo jako pocisk balistyczny manewrów nie moze wykonywać jedynie delikatnie korygować trasę lotu to najprawdopodobniej zostana wybite zanim wejdą w zasięg obrony bezposredniej:) Zobacz jak Rosjanie chcieli atakować LGU i to w czasach kiedy broniły ich Spruance i OHP.

ret
niedziela, 4 lipca 2021, 09:54

Cytat z twojego ulubionego źródła: On 29 May 2021, Flight Test Aegis Weapon System 31 Event 1, a salvo of two SM-6 Dual II missiles, failed to intercept their target, a medium-range ballistic missile. Panie Davien ile tych pocisków SM-6 trzeba aby w coś trafić? Aha, a ile jest ich na uzbrojeniu?

Gnom
piątek, 2 lipca 2021, 12:04

Następny, który zakład, że atak przeprowadzają tylko MiG-31 i to "niezwykle liczne". A obrazki z pomysłu na atak LGU pokazywane w necie - no cóż, mogą być równie prawdziwe jak twoje osądy.

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 14:17

Ok Gnomie, więc co jeszcze wysłali?? Całę dwadzieścia parę Tu-22M3 nie mogacych nadazyc za MiG-31 czy całe 2 Tu-160?:0 No czekam na odpowiedż:)) A co do atakowania LGU to miałes opisane w NTW jak to miało wg Rosjan wygladac wieć jak widac dalej mylisz gierki z rzeczywistością:).

Gnom
niedziela, 4 lipca 2021, 13:25

No fakt, rosyjska "instrukcja walki z grupą lotniskowca" - poważnie?.

Polanski
czwartek, 1 lipca 2021, 15:32

Grupy uderzeniowej? Jakiej?

Gnom
czwartek, 1 lipca 2021, 19:32

Myślisz, ze atak na lotniskowiec przeprowadzałby jeden MiG-31? Odważne i kompletnie bez sensu.

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 14:19

Wow, to wyslijmy całe 10 MiG-31K z dodatkiem czego?? 2 Tu-160 czy kilku Tu-22M3 nie mogących nadązyc za MiG-31K:)) I tak i tak to masakra twojej grupy uderzeniowej:))

Gnom
niedziela, 4 lipca 2021, 13:23

Współczuję ..., tobie.

:)
wtorek, 29 czerwca 2021, 13:17

Alfo i omego,krynico wiedzy.

Kot
wtorek, 29 czerwca 2021, 13:06

Zauważ że swoje braki w niektórych dziedzinach Rosja rozwiązuje oczywiście użyciem głowicy taktycznej.

dręczący trolle
wtorek, 29 czerwca 2021, 15:16

Użyła?Oczywiście.

Maciek
wtorek, 29 czerwca 2021, 13:04

No to w lotniskowiec chyba trafi co nie? Problem jest zupełnie inny. Grupa lotniskowcowa będzie musiała mieć w składzie więcej okrętów z aegis, a to są koszty. Dodatkowo bazy mig31 będzie trzeba neutralizować zanim lotniskowce zbliżą się na krytyczny dystans, a to są dodatkowe koszty. W dodatku trzeba je będzie monitorować 24/7 a to kolejne koszty. Reasumując całkiem dobry argument w rękach Moskwy. Sama rakieta nie wydaje się zbyt groźna, przy odpowiednich środkach bezpieczeństwa. Łatwa do wykrycia, prędkość i tak niższa niż icbm, które potrafi zwalczać aegis. Tylko, że ten aegis trzeba jeszcze mieć. Tym ruchem ruscy podnieśli poprzeczkę, na poziom, który tylko USA jest w stanie przeskoczyć. Żaden kraj basenu Morza Śródziemnego nie ma wystarczających sił żeby się obronić przed tymi kindżałami.

Davien
wtorek, 29 czerwca 2021, 16:04

Nie trafi bo lotniskowiec w miejscu nie stoi. A co do obrony to izrael nie będzie miał problemów jak pokazał karabach gdzie Iskander-M czyli protoplasta Kinzała padł ofiarą pocisku Barak-8. MiG-31K musi podlecieć na 600km by odpalic Kinżała bo taki jest zasieg tego ALBM-a

droma
wtorek, 29 czerwca 2021, 15:21

kolego zespól lotniskowca od dawna na taką obronę i zawsze może zbombardować wasze punkty przepompowania ropy i gazu i wtedy w rosji-kaput masakra z finito - paniał ...

sroma
środa, 30 czerwca 2021, 00:32

będą kindżałami ukrainę-kaput lutować, lutować, lutować

Eee tam
wtorek, 29 czerwca 2021, 13:02

przy głowicy jądrowej to jakiś istotny problem?

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 18:42

Tobie się wydaje że tylko Rosja ma broń atomową? Co więcej jeśli USA i Rosję obowiązują jakieś traktaty, to Wielką Brytanię i Francję już NIE. A te państwa NATO także maja broń atomową. Izrael, ścisły sojusznik USA też takową ma.

Yh
wtorek, 29 czerwca 2021, 18:35

W sumie nie, niedlugo dojdziecie w swojej nieudolności do tego że taniej będzie głowice wozić pickupem.

Davien
wtorek, 29 czerwca 2021, 16:05

Problemem jest to ze odpowiedz sie wybitnie Rosji nie spodoba.

?
wtorek, 29 czerwca 2021, 18:44

Usa zbombarduje kuzniecowa

Davien
środa, 30 czerwca 2021, 07:59

Nie, podniesie temperaturę w rosyjskich bazach strategicznych tak o kilka milionów stopni.

drugi Deviant
czwartek, 1 lipca 2021, 19:38

A to tak jest na 7 levelu w tej ostatniej gierce o której mówiłeś chłopakom na ostatnim szkoleniu w Wirginii?

GB
wtorek, 29 czerwca 2021, 13:00

Ten CEP był teoretyczny. Praktyczny to nawet nie wiadomo. Strzelanie w Gruzji i w Górskim Karabachu nie przyniosło trafień w obiekty wojskowe.

ret
wtorek, 29 czerwca 2021, 12:55

to teraz ma więcej?

Tweets Defence24