Reklama
Reklama

Mesko dostarczy naboje sondujące

26 września 2018, 09:35
840_472_matched__p4ygmz_LangustaPantera
Fot. kpt. Rafał Ługiewicz, st. chor. Sebastian Erbetowski.

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił dostawcę nabojów sondujących dziennych NSD-1 i NSD-2 oraz nabojów sondujących nocnych NSN. Będzie nim firma MESKO S.A. z Skarżyska-Kamiennej.

Wartość zamówienia wynosi ok 1,245 mln zł i obejmuje dostawę do 3. Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie 36 tys. naboi sondujących NSN-1 (16 tys. sztuk) i NSN-2 (20 tys.), a także naboi sondujących nocnych NSN. Dostawy potrwają do 2021 roku. 

W tym przypadku zastosowana została procedura negocjacyjna bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Powodem wyboru takiego właśnie trybu pozyskania Nabojów Sondujących był fakt, że w chwili obecnej jedynie Mesko S.A. jest dysponentem dokumentacji technicznej wedle której powinny być wykonane poszukiwane naboje. Jednocześnie wg zamawiającego, "brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężania parametrów zamówienia",a wprowadzenie jakichkolwiek zmian wykonawcy, wymusiłoby na zamawiającym nabycie wyrobów o innej specyfikacji technicznej, a to z kolei indukowałoby niekompatybilność i duże trudności w użytkowaniu, utrzymaniu, i konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań zakupionych.

Naboje sondujące wykorzystywane są podczas strzelań artyleryjskich do wyznaczania aktualnego kierunku wiatru, co po zestawieniu wyniku z komunikatami meteorologicznymi pozwala na dokładniejsze i bardziej precyzyjne celowanie.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
zorientowany
czwartek, 27 września 2018, 12:24

Gustlik Masz rację co do celności i zużycia amunicji, co do czasu realizacji zadań - to już popłynąłeś.... Aby go skrócić, na świecie zautomatyzowane systemy kierowania ogniem wykorzystują dane o wietrze na aktywnym odcinku toru lotu rakiet automatycznie. Określane są one w czasie rzeczywistym dla każdej salwy i pochodzą z urządzeń specjalnie do tego zaprojektowanych. Zapewniam Cię, że nie jest to karabin wiatromierz...

Harry 2
środa, 26 września 2018, 20:19

A co z pociskami FENIKS dla LANGUSTY? Ktoś coś wie?

zorientowany
środa, 26 września 2018, 19:22

Czy już nie czas zastąpić archaiczny sowiecki system sondowania atmosfery WR-2, urządzeniem z naszej epoki ... ??? Wstyd utrzymywać pomysły z lat 60-tych ubiegłego stulecia w służbie w epoce sodarów itp.

Gustlik
środa, 26 września 2018, 18:45

@Mirek, te zabawki są tak samo potrzebne jak system celowniczy. Bez quot;tych zabawekquot; celność spada 2-3 krotnie (CEP rośnie 2-3x) . Kupując quot;trochę tych zabawekquot; możemy znacząco obniżyć zużycie amunicji bojowej i przyspieszyć realizację zadań ogniowych (czyli likwidację celów).

proch zielony
środa, 26 września 2018, 14:07

Da się ?, brawo.

Zenek
środa, 26 września 2018, 13:38

@Mirek a po czym wnosisz że zwyczajnych nie ma?

Mirek
środa, 26 września 2018, 12:29

Najpierw powinny być zwyczajne ale skuteczne w odp ilości potem zabawki

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama