Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Meksyk uzbraja korwetę Sigma

Fot. Damen
Fot. Damen

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych zatwierdził możliwą sprzedaż sześciu rakiet przeciwlotniczych ESSM i dwóch rakiet telemetrycznych ESSM dla meksykańskiej korwety typu Sigma za około 41 milionów dolarów. Faktyczna budowa tego okrętu ma trwać przez piętnaście miesięcy, natomiast jego przekazanie nastąpi po dwóch latach od położenia stępki.

Trwa pozyskiwanie wyposażenia bojowego dla właśnie budowanej, meksykańskiej korwety typu Sigma 10514 POLA. Amerykańska agencja ds. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa DSCA (US Defense Security Cooperation Agency) potwierdziła, że to właśnie dla tej jednostki pływającej Meksyk zakupił w koncernie Raytheon (w zakładach Tucson w Arizonie) za około 41 milionów dolarów ośmiokomorową wyrzutnię pionowego startu MK56 VLS, osiem rakiet przeciwlotniczych ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile), osiem kontenerów MK30, osiem kontenerów transportowych MK783, części zamienne oraz techniczne wsparcie.

Nie będzie to jedyny amerykański system uzbrojenia zakupiony dla meksykańskich korwet Sigma. Jednostki te otrzymają bowiem również rakiety przeciwokrętowe RGM-84L Harpoon Block II, rakiety przeciwlotnicze krótkiego zasięgu RAM Block II (Rolling Airframe Missile) oraz lekkie torpedy zwalczania okrętów podwodnych MK 54 Mod. Za cały ten pakiet uzbrojenia meksykańska marynarka wojenna ma zapłacić około 98,4 miliona dolarów.

Wszystko to stanie się wyposażeniem pełnomorskich okrętów POLA zbudowanych na bazie projektu korwety SIGMA 10514 - opracowanego przez koncern Damen. Będzie to jednostka o długości 107,14 m, szerokości 14,02 m, wyporności 2575 ton, prędkości maksymalnej większej niż 25 w i autonomiczności 20 dni. Pomimo bardzo silnego uzbrojenia korweta POLA jest oficjalnie klasyfikowana jako patrolowiec dalekiego zasięgu (Long Range Patrol Vessel).

image
Fot. Damen

Okręt jest budowany wspólnie przez stocznię DSNS (Damen Schelde Naval Shipbuilding) we Vlissingen w Holandii oraz meksykańską stocznię w Salina Cruz. Korweta będzie się w sumie składała z sześciu głównych sekcji. Holendrzy zbudowali w sumie dwie z nich przy okazji szkoląc specjalistów z Meksyku. Obie te sekcje zostały już przetransportowane do Salina Cruz, gdzie są integrowane z pozostałymi czterema modułami zbudowanymi na miejscu. Prace są bardzo intensywne, ponieważ podniesienie bandery na korwecie POLA jest planowane już na listopad 2018 r. Natomiast próby morskie i przekazanie okrętu mają zostać dokończone już w 2019 r.

Ponieważ uroczyste położenie stępki dla tej jednostki nastąpiło 15 sierpnia 2017 r. to oznacza, że korweta Sigma 10514 POLA zostanie zbudowana przez około dwa lata. Według Holendrów będzie to kolejna demonstracja możliwości budowy przez grupę Damen okrętu dla dowolnego kraju na świecie spełniającego wszystkie wymagania klienta.

Dla Meksyku oznacza to wprowadzenie pierwszego, w pełni bojowego okrętu od lat. Meksykańska marynarka wojenna otrzymała bowiem wcześniej ze Stanów Zjednoczonych sześć fregat typu Knox, ale przed przeniesieniem zostały one pozbawione przez Amerykanów głównych systemów uzbrojenia. Nie nadawały się więc one do prowadzenia intensywnych operacji bojowych i dlatego w 2017 r. podjęto decyzje o ich wycofaniu.

Podobnie złe doświadczenia Meksyk miał z pozyskaniem od Izraela dwóch starych okrętów rakietowych typu Sa’ar 4,5. Jednostki te prawdopodobnie również zostały przekazane bez głównego uzbrojenia rakietowego, a przez trudności w utrzymaniu obecnie stały się niezdatne do użycia bojowego i zostały wycofane ze służby operacyjnej.

Reklama

Komentarze (8)

  1. Extern

    Po co budować? Nie lepiej kupić używane Adele z Australii?

  2. ghj

    Proponuję odkupić to co wycofują meksykanie ...

  3. kriss

    U nas Ślazaka budują 18 lat i konca nie widać :) JUż lepiej nich kupią te Australijskie fregaty przynajmniej będą :)

  4. Marek

    @KAR Powinniśmy kupić nowe okręty. Tylko, że porządnie uzbrojone na pograniczu dużej korwety i małej fregaty. Na przykład coś w stylu Saar-6. Lub nawet troszeczkę od tych korwet większe. Sigmy mają za chude uszy na nasze warunki.

  5. Zirytowany zaqpem Adelaid

    Doskonały artykuł ukazujący jak kraj trzeciego świata może w bardzo szybkim tempie i przy udziale własnego przemysłu pozyskać nowoczesny okręt! Pytam się dlaczego po raz kolejny kupując stare fregaty powielamy błędy Meksyku, które nawet On właśnie naprawia? Panowie z MON podpisujcie dziś umowę z Damenem a za te 2 mld PLN za 2 lata nasza MW pozyska 2 nowoczesne i uzbrojone korwety rakietowe!!

  6. mati

    ktoś z Was wie może co się stało z tymi 6 fregatami Knox, które Meksyk wycofał albo wycofuje ? może nasz MON by się niby zainteresował, dużo by nie kosztowały, ciągle mamy za mało szrotu w naszej Marynarce Wojennej, trzeba kupić więcej.

  7. wed

    Można? można.....

  8. KAR

    Dla nas godne przemyślenia. Kupić sigmy i u nas uzbroić, ale pod warunkiem, że uzbrajanie nie będzie trwało dziesięć lat...

Reklama