Reklama

Medyczne Humvee pomogą ewakuować żołnierzy Ukrainy

30 sierpnia 2016, 13:53
Humvee medyk
Fot. mil.gov.ua

Amerykanie przekazali Ukrainie pierwszą partię samochodów Humvee w odmianie ewakuacji medycznej. Pojazdy zostaną skierowane do strefy operacji antyterrorystycznej, czyli do rejonu walk w Donbasie.

Zgodnie z komunikatem ministerstwa obrony Ukrainy, siły Stanów Zjednoczonych dostarczyły pierwszych pięć z czterdziestu pojazdów oznaczonych BURTEK B4731. Zostały one opracowane na bazie pojazdów Humvee. Są zdolne do przewożenia czterech pacjentów na noszach, bądź sześciu w pozycji siedzącej.

Modele Humvee, które trafiły na Ukrainę, są ponadto wyposażone w układ klimatyzacji, instalacje tlenowe czy sprzęt do udzielania pierwszej pomocy medycznej. Zostaną one skierowane do strefy operacji antyterrorystycznej, a więc do rejonu walk w Donbasie.

Dostawa tych pojazdów jest o tyle istotna, że na wschodniej Ukrainie wciąż trwają walki. Dla przykładu, w komunikacie z 29 sierpnia ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że miało miejsce 76 przypadków przerwania zawieszenia broni. Z kolei 30 sierpnia poinformowano o kolejnych 37 ostrzałach, w tym z wykorzystaniem artylerii 122 mm czy moździerzy 120 mm.

To powoduje, że ukraińscy żołnierze nadal odnoszą obrażenia w strefie operacji antyterrorystycznej. Z kolei siły zbrojne Kijowa nie dysponują wystarczającą liczbą pojazdów ewakuacji medycznej. Świadczy o tym chociażby prośba Kijowa do Niemiec o dostawę opancerzonych wozów medycznych, skierowana przez ambasadora Andrija Melnyka.

KomentarzeLiczba komentarzy: 16
mekongdelta
wtorek, 30 sierpnia 2016, 16:36

fajny sojusznik , dozbraja rezunow

leon3
środa, 31 sierpnia 2016, 21:32

kto to są ci "rezuni" rusku?

FRANEK
wtorek, 30 sierpnia 2016, 23:35

fajnie a gdzie są gwaranci bezpieczeństwa Ukrainy za to że pozbyła się arsenału nuklearnego .....gdzie ci kłamcy są... i czemu nasi decydenci aportują kłamcą

dolores
czwartek, 1 września 2016, 10:55

Stoja i sie boja. Parafrazujac "nikt za Sewastopol umierac nie bedzie". To pewnie byla taka umowa jak NATO. Zobowiazywala gwarantow do niczego tzw. double talk, niby wszystko cacy, ale literalnie zawsze jest furtka do "nicnierobienia" i zadnych jednoznacznych zoobowiazan. Ta umowa byla potrzebna by Ukraincy nie sprzedali glowic i rakiet, gdyz byli w dolku finansowym i nie mieli kasy na utrzymanie tak pokaznego (3 na swiecie) arsenalu. Wszyscy skorzystali.

jazz
środa, 31 sierpnia 2016, 21:29

Jedynym państwem, które naruszyło gwarancje dla Ukrainy jest Rosja, więc odpowiadam na twoje pytanie: w Moskwie.

Kosmit
środa, 31 sierpnia 2016, 18:57

Jeden z tych gwarantów napadł na Ukrainę, skoro już pytasz ;)

Adam
wtorek, 30 sierpnia 2016, 15:12

Mają ładne, duże i widoczne z daleka znaki dla rosyjskich snajperów.

Paweł
wtorek, 30 sierpnia 2016, 15:06

Indolencja USA jest porażająca. Trzeba albo skutecznie wspierać sojuszników albo dać sobie spokój. Połowiczne rozwiązania do niczego nie prowadzą. Przykładów jest bez liku (patrz np.Syria). Wysyłać karetki może jeszcze trumny...

vvv
wtorek, 30 sierpnia 2016, 16:43

a wiesz ile mld $ usa przekazuje ukrainie na ich plan zbrojeniowy? UA modernizuje sprzet i produkuje nowy dzieki dotacjom z usa. jest to lepsze rozwiazanie bo jest to sprzet im znany, zasilaja swoje pkb, zwiekszaja produkcje i mozliwosci remontowe swojego sprzetu itp. niestety wciaz maja t-64bw/bm jako glowne sily pancerne ale ostatnio chodza sluchy o wprowadzeniu t-80u oraz t-84oplot (nie mylic z oplot m)

polityk
wtorek, 30 sierpnia 2016, 17:06

Projekt rozpętania wojny na Ukrainie i wciągnięcia w nią Rosji i jej izolację kompletnie nie wypalił. Utopiono mln dolarów i co i nic. Wystarczy posłuchać co mówiła Nulland aby mieć jakieś pojęcie o czym w ogóle mówimy. Do tego synekury dla synalka Baidena, wciskanie za kredyty demobilu. W zasadzie to totalna porażka całego planu. S400 na Krymie, kontrola morza Kaspijskiego, utrata rynków zbytu - a teraz dalszą przszłość Ukrainie ma zapewniać Soros - naprawdę te klocki są układane ponad Ukraińcami - a oni służą za pionki. Kompletny brak własnej polityki, pomysłu - brak czegokolwiek - był plan na rewolucję a nie było planu co później.

leon3
środa, 31 sierpnia 2016, 21:30

spadaj na sputnika rusku

tyr
wtorek, 30 sierpnia 2016, 22:28

Weź się chłopie ogarnij.

Autor
wtorek, 30 sierpnia 2016, 22:00

...Projekt rozpętania wojny na Ukrainie i wciągnięcia w nią Rosji... twierdzi Pan ze ktoś zmusił Rosję do zajęcia Krymu? W '39r. Niemców tez ktoś zmuszał do najechaniu Polski?

Polityk
wtorek, 30 sierpnia 2016, 21:18

Witamy ruskiego trolla. Jak Wam idzie produkcja łatwopalnego twarogu? Podoba mi się wersja o wciągnięciu Rosji w wojnę z Ukrainą. Rozbawiło mnie to do łez. TTo jak tłumaczenie się bandyty, że walnął w głowę gazrurką jakiegoś nieszczęśnika pod bankomatem, bo tamten był "winny" z powodu wypłącania pieniędzy. Macie dość długą tradycję wymyślania takich "wesołych" wersji, że wspomnę tylko o 17 września 1939 roku. Znaczy się kto toczył wojnę na Ukrainie i kto zajął Krym, że "niewinna" Rojka musiała się w to wmieszać?

licznik od trabanta
wtorek, 30 sierpnia 2016, 21:14

Taa. Nie ma co, Rosja i jej wojna ukraińska to wielki sukces Putina. Sankcje i reaktywacja NATO to największe triumfy.. Amerykanie tak bardzo chcieli rozpętać tę wojnę że...ODMÓWILI Ukrainie dostaw broni. No i ten Soros, który już wszędzie wypiera Rotschildów w teoriach spiskowych. Kabaret

tak tylko...
wtorek, 30 sierpnia 2016, 20:25

Ta, my wiemy. To amerykańskie czołgi zaatakowały Ukrainę, to od amerykańskich bandyckich rakiet zginęło tysiące niewinnych ludzi. Ukraińcy bronią się jak mogą przed dalszą amerykańską agresją...Nawet i my zaczyna my się zbroić wobec tak agresywnych działań USA, które zbrojnie przesuwają swoje granice.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama