Media: rosyjskie konwoje jadą w stronę Mińska

17 sierpnia 2020, 14:33
Engineering_Technologies_-_2012_(2-28)
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Reklama

W mediach społecznościowych i na portalach informacyjnych w Rosji pojawiły się doniesienia o nieoznakowanych ciężarówkach zmierzających ku granicy z Białorusią. O tych doniesieniach informuje także w poniedziałek grupa blogerów Conflict Intelligence Team.

Jak podał dziennik "Kommiersant", źródłem doniesień Conflict Intelligence Team (CIT) są nagrania wideo, które pojawiły się na kanałach w komunikatorze Telegram i w mediach.

Między innymi na portalu informacyjnym Fontanka.ru jeden z czytelników podał, że widział około 40 ciężarówek. Zdjęcia, które trafiły do internetu, zostały wykonane w obwodzie leningradzkim około 400 km od granicy z Białorusią. Blogerzy z CIT nie zdołali potwierdzić doniesień, jakoby pojazdy trafiły na Białoruś — podkreśla "Kommiersant".

Uwiecznione na materiale wideo samochody ciężarowe pomalowane na zielono i biało należą do marek produkcji rosyjskiej i są podobne do tych wykorzystywanych przez rosyjskie siły zbrojne oraz Rosgwardię. Co warte podkreślenie żadne z pojazdów poruszającej się kolumny nie posiadał tablic rejestracyjnych ani żadnych innych oznaczeń i symboli pozwalających na jego identyfikację. To wywołuje obawy o możliwe przemieszczanie z pomocą tych pojazdów elementów sił zbrojnych (np. sił operacji specjalnych, wojsk powietrznodesantowych) lub podlegającej prezydentowi Putinowi Gwardii Narodowej, która jest formalnie uprawniona do działań poza granicami kraju.

PAP/MZ

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 119
Reklama
Gv
wtorek, 18 sierpnia 2020, 23:14

Lukaszenke podpuścił żeby ulokował wojsko przy granicy z Polską a sam wejdzie do Mińska bez jednego wystrzału- utin

Karolina Ada.
wtorek, 18 sierpnia 2020, 19:59

W liczbie mnogiej w tytule są konwoje. W tekście czytamy w liczbie mnogiej czytamy o ciężarówkach. 40 ciężarówek to jeden konwój. Oczywiście można policzyć jako 10 konwojów po cztery ciężarówki. No to - ZGADZA SIĘ.

Jacek K.
wtorek, 18 sierpnia 2020, 19:56

Czy każde 50 wojskowych pojazdów w kolumnie może służyć do grzania tematu? Tak! Każde! Z każdej strony, w każdym kierunku. A serio: jeśli się skończy na obaleniu Łukaszenki, to prawdopodobnie zaczniemy od tzw. lewa do tzw. prawa, czyli dominującym chórem, krzyczeć o nagłym wzroście zagrożenia na znacznej części wschodniej granicy. Idealny powód do postawienia społeczeństwa na baczność. I żadnych pytań, bo tam wróg czuwa.

12345
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:54

Broń nas Boże przed Rosją. Przed innymi obronimy się sami ! Chcą pomóc Łukaszence, a i tak go wykorzystają i stracą. Za niego dadzą satelickiego dyktatora i defacto anektują Białoruś. Tak robi Rosja - zawsze !

yaro
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:33

Dwa dni temu Amerykanie napadli na posterunek SAA w Syrii, zabili oficera i ranili dwóch żołnierzy tylko dlatego, że nie chcieli przepuścić im patrolu który wjeżdżał na tereny opanowane przez SAA. Ściągnęli Apache i ten rakietami zniszczył ten posterunek. Coś jeszcze .....

Dan
środa, 19 sierpnia 2020, 06:45

Dowody? Poza tym - co to ma wspólnego z tematem?

jkkk
środa, 19 sierpnia 2020, 01:08

tak.... bardzo dobrze .

Redrum
wtorek, 18 sierpnia 2020, 13:23

Co w tym dziwnego? Przecież to rosyjska strefa wpływów. Tu państwo jest latami niszczone, infiltrowane, szantażowane, ogłupiane, by na końcu - kiedy jest już wrakiem - zostało przejechane gąsienicami. Wtedy na jaw wychodzi, że cała ta paplanina o odwiecznym braterstwie i więziach, to była tylko czcza mowa przykrywająca prawdziwe zamiary zwykłego, brutalnego zaboru. Rosja, jak to zwykle, nie zapomni też otoczyć każdą tego typu sprawę nachalną, choć niskich lotów propagandą. Raz to będą wydumane bazy NATO, innym razem zagrożenie dla ludności rosyjskojęzycznej, albo obrona granic. W momencie, gdy podbijane państwo doprowadzone jest do agonii lub paraliżu, pozory nie mają już większego znaczenia. Liczy się to, że wkracza wojsko, a zdurniałe społeczeństwo niejednokrotnie wita je jeszcze z entuzjazmem. Nie można popełnić gorszego błędu, niż zaufać Rosji.

gruby
środa, 19 sierpnia 2020, 07:19

To zupełnie jak u nas z tą różnicą, że nas rozjadą USA.

archipelag Gułag
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:38

wyzwoliciele jada mordować lokalna ludność

Wyrwigrosz
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:01

Tylko tyle ciezaròwek, to pewnie jadą po meble łukaszenki .

jkkk
środa, 19 sierpnia 2020, 01:09

ha ha ha ha super:)

Ech
wtorek, 18 sierpnia 2020, 11:41

Co sadzicie o teorii ze na Ukrainie Zachod (tez Polska) obalila demokratycznie wybranego prezydenta?

Dred
środa, 19 sierpnia 2020, 09:24

Ech Saszka, Saszka. Postarałbyś się trochę popracować nad tłumaczeniem, bo Twoi zwierzchnicy z Piotrogrodu nie zapłaca

ito
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:15

Tyle, że poza brakiem polskich znaków ma rację, dokładnie to się stało. Wybór sama Unia wcześniej uznała za demokratyczny.

qwert
środa, 19 sierpnia 2020, 09:09

Niestety to nie jest tylko teoria

Antytroll
środa, 19 sierpnia 2020, 01:20

Że masa ruskich trolli pisze takie bzdury, a ty co o tym myślisz, sasza?

Autor widmo
wtorek, 18 sierpnia 2020, 22:24

Ciekawa ta Twoja teoria ...

Danisz
wtorek, 18 sierpnia 2020, 16:17

a po polsku potrafisz?

block
wtorek, 18 sierpnia 2020, 11:40

Ostatnio był artykuł o naszych 2 (!) szt. T-72 które przybyły do Lublina. Ktoś, gdy je widział w drodze, mógł napisać "polskie czołgi jadące w kierunku Mińska" i wrzucić filmik na Instagram. Panika w sieci murowana :)

Danisz
wtorek, 18 sierpnia 2020, 16:22

no bo Polska już kilkukrotnie w ostatnich latach atakowała swoich sąsiadów, regularnie zbrojnie wspiera też dyktatorów walczących z własnym społeczeństwem, na Polskę cały cywilizowany świat nałożył sankcje za wysyłanie wojska przeciw innym krajom i okupację ich ziemi, a nasz prezydent nie raz kłamał nt. "zielonych ludzików" a potem się do tego kłamstwa publicznie przyznawał - to rzeczywiście podobne sytuacje...

SamJo !!!
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:48

Czyżby bratnia pomoc taka jak na Ukrainie ?!?!? Może stan wojenny im szykują ?!?! Raczej będą wywozić ruskie maszyny i technologię i to co zostało po ZSRR !!!??

dim
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:22

W Onet, na stronie głównej, zakładki "ze świata" jest to zdjęcie z filmu, jadącej kolumny pojazdów. I na zdjęciu widać wyraźnie, że numer rejestracyjny auta jest wyretuszowany elektronicznie tak, by nie było go widać. Czyli zdjęcie jest fałszywką.

Danisz
wtorek, 18 sierpnia 2020, 16:29

albo na tym zdjęciu "wyretuszowsno" też cześć koguta na dachu ciężarówki, albo to po prostu stopklatka z filmiku nagranego nieprofesjonalną kamerą (np. komórką) gdzie takie tzw. "dropy" są rzeczą normalną. zresztą wystarczy odtworzyć film by zorientować się, że kłamczuch z ciebie albo totalny ignorant

dim
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:03

Na pewno nie zawodowiec, ale wiem, że gdy prostymi programami retuszuję, to tak właśnie wychodzi. A rozdzielczość można obniżyć specjalnie. Moja kamerka samochodowa, ta "dashboard cam" już od 10 lat ma znacznie, znacznie wyższe rozdzielczości, więc myślę że ktoś obniżał celowo. Fakt, że nie pomyślałem o bardzo taniej komórce. Zwykle nawet zupełni amatorzy dokumentatorzy mają sprzęt za tych 50 euro co najmniej

obserwator
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:59

Na filmiku widoczne są trzy ciężarówki i dwa autobusy. Spora ta odsiecz.

Autor widmo
wtorek, 18 sierpnia 2020, 22:28

Po złoto i dewizy z banku w Mińsku wystarczy.

Danisz
wtorek, 18 sierpnia 2020, 16:31

ale wiesz, że się kompromitujesz pisząc takie bzdury? przecież takich filmów z całej Rosji są dziesiątki!

dim
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:08

Słuchaj, ja nie przeczę, że mogą być w tym celu ruchy wojsk rosyjskich... Natomiast skoro jak sam piszesz "są ich dziesiątki filmików", to czemu akurat wyświetlany jest ten o rozdzielczości kwestionującej w ogóle rzetelność obrazu ? Pamiętaj, że prowokacja i fałszerstwo zdjęć to nie jest jedynie rosyjska domena, dziennikarze całego świata mają ją za normalną metodę zarabiania na życie. Nawet ci wybitni korespondenci wojenni czasem mówią do kamery że oto są w .... gdy tymczasem są o sto kilometrów stamtąd. Na przykład mieszkam w Atenach i zapewniam Cię, że 90% telewizji, relacjonujących ateńskie demonstracje z okresu kryzysu to zwykli oszuści. W tym ówcześni dziennikarze TVP. Medialność ma swe wymogi, zdaniem pracodawcy medialnego.

Antysrutnik
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:56

A niech ruski wjadą na Białoruś sami sobie strzelą w stopę.Wtedy USA przeniesie bazy na 100% do Polski a Niemcy przestaną handlować z Putinem plus sankcję.Rosja stanie się drugą Koreą Północną.UE deportuje potomków rosyjskiej władzy z powrotem do Rosji itd.powodzenia.

Michał
wtorek, 18 sierpnia 2020, 18:57

Na 100%, to już możesz zacząć pakować bagaże, co by się przemieścić wgłąb Europy zachodniej, bo jak historia pokazałaś nie raz, sojusznicy są wtedy, kiedy nie ma konieczności konfliktu zbrojnego. Wyrażają głębokie zaniepokojenie (czy coś) i tyle. Chyba że i im ktoś zaczyna w ten czołgami wjeżdżać, wtedy nagle podnoszenie argumentów, że przecież sojusznicy i pomocy.

yaro
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:24

"Były ambasador Polski o kandydatce opozycji Pytany o rolę, jaką może odegrać kandydatka opozycji Swietłana Cichanouska, jest przekonany, że w ostatecznym rozrachunku - niewielką. Przypomnijmy, że w poniedziałek rano przebywająca na Litwie kandydatka w wyborach prezydenckich na Białorusi wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność za losy kraju. - Nie przeceniałbym tego oświadczenia. Cichanouska od początku wyborów była przypadkową kandydatką. Ona na przywódcę kraju się nie nadaje. Wyborcy głosowali głównie na jej hasło z kampanii, w którym obiecywała, że jak wygra wybory, to wtedy postara się zorganizować wolne wybory prezydenckie. Jeśli byłaby tzw. prezydentem tymczasowym do kolejnych wyborów, to Rosja może się na Cichanouską zgodzić. Ale tylko pod warunkiem, że do tego czasu Rosjanie będą mieli już "swojego" kandydata - mówi nam dyplomata."

Grzesiek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 18:30

Ale jej mąż już jakąś rolę może odegrać

Olej rustrolla
wtorek, 18 sierpnia 2020, 16:58

Yaro, cóż, ito, Trolling to nieoficjalny zawód w rosjii, z największą spośród innych zawodów dynamiką wzrostu, aby zostać trollem wymagana jest tylko znajomość języka obszaru lub kraju potencjalnego działania. Ruscy zamiast brać się do roboty, i jak inni ludzie na całym świecie pracować dla budowy dobrobytu, to inwestują w farmy trolli, agenturę wpływu w państwach ościennych, zbroją się po zęby, wmawiają nam brednie o pokojowym współistnieniu. A ten troll powyżej ponownie wciska nam prokremlowską narrację posługując się oświadczeniem jakiegoś dyplomaty chcąc uprawdopodobnić przekaz. Klasyka gatunku.

Olać ciemne masy
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:23

Porządek wszak musi być

dropik
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:20

nie wątpię , że jadą . Nawet będąc w okolicach Władywostoku mogą kierować się na Mińsk. Na tę chwilę to strachy na "Lachy" . Białorusinom nie zazdroszczę bo Baćka przegrał ich niepodległość i teraz toczy sie gra o to formę wchłonięcia przez Rosję. Ciężko sobie wyobrazić by Putin odpuścił sobie taki kąsek.

Danisz
wtorek, 18 sierpnia 2020, 16:34

odpuści jeśli mu Angela karze - bez niemieckich euro za ropę i gaz naród rosyjski pogoni oligarchię Putina w ciagu 2-3 lat. to jest tzw. "walka telewizora z lodówką" - na dłuższą metę propaganda nigdy nie wygrywa z biedą

Autor widmo
wtorek, 18 sierpnia 2020, 22:36

Danisz, lubię jak czasami coś w tym stylu napiszesz. Mądrego, to i przyjemnie posłuchać :) Masz u mnie 20 lajków !

Box123
wtorek, 18 sierpnia 2020, 00:52

A w tych ciężarówkach pewnie jadą zwykli białorusini, zadowoleni z rządów Łukaszenki, którzy po dojechaniu na miejsce rozpoczną tłumienie pokojowych protestów. Powinni obserwować wszystkie drogi i je nagrywać, żeby sprawdzić kto z nich wysiądzie

Jacek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:45

Takich Białorusinów można kupić w każdym sklepie z ...

Marek1
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:55

Pewnie tego jak zwykle nie opublikujecie, ale napiszę, że to juz nie tylko ciężarowe Kamazy bez nr. rejstr. i oznaczeń wjechały wczoraj na ter. Białorusi. Kamazy to ros. OMON, ale od wczoraj wieczora od Smoleńska trasą M1 jadą kolumny BTR-80/82, najprawdopodobniej z rosgwardią. Po skierowaniu 14/15.08.br. przez Łukaszenkę 103 Bryg. Desantowej nad granicę z Litwą w zasadzie miedzy granicą, a Witebskiem i Mińskiem nie ma już większych jedn. armii białoruskiej. Oczywiście jeszcze pozostaje pytanie, czy mentalnie białoruscy żołnierze/oficerowie sa w stanie strzelać do Rosjan przeprowadzających aneksję Białorusi. Osobiście uważam, że w znaczącej większości NIE są w stanie. Tym bardzie, że całość wyższego d-twa armii/służb jest totalnie obsadzone przez NIE Białorusinów.

Paragraph23
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:06

@Marek A po co Białorusini mieli by strzelać do Rosjan ?! Jak na razie to "tituszki" drażnią Białoruskich "siłowników" całkiem jak podczas puczu na Ukrainie. Sytuacja jednak powoli wraca pod kontrolę rządu. Tak z ciekawości można porównać to co dzieje się na Białorusi z pacyfikacja przez francuzów buntu "żółtych kamizelek" albo zamieszek w USA po zamordowaniu przez policjanta tego afroameryklanina, albo ataki Izraelskiego lotnictwa na cywilów w Palestynie..

Danisz
wtorek, 18 sierpnia 2020, 16:37

a niby po co wszystkiego jednostki wojskowe stacjonujące na wschodzie przesunięto na niezaplanowane ćwiczenia pod granicami Litwy i Białorusi - ty chyba wierzysz, że naprawdę Wilno bez czołgów i samolotów chce odzyskać Grodno...

Paragraph23
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:34

Końcem ubiegłego roku w Paryżu było więcej wojska, które pacyfikowało protesty "żółtych kamizelek" niż podczas defilady z okazji zdobycia Bastylii.

Danisz
środa, 19 sierpnia 2020, 02:43

podaj jakieś wiarygodne źródło informacji o "pacyfikacji protestów przez wojsko" bo mam tam rodzinę i przez 3 m-ce protestów nic takiego nie widzieli - ale może akurat spali albo coś. czekam zatem na źródło

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 13:37

Sam to wymyślasz towarzyszu, czy jednak oficer prowadzący wspomaga radą i doświadczeniem. Stawiam na wersję nr. 2 ...

yaro
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:02

"Są pewne, wydaje się oczywiste przyczyny, które wskazują na to, że próba przejęcia kontroli nad Białorusią przez satelitów Stanów Zjednoczonych w regionie (Polskę, Litwę, Ukrainę) to gra, która może zakończyć się tragedią. Pierwsza z nich to stacja radiolokacyjna w Hancewiczach pod Baranowiczami (obwód brzeski), która obejmuje swym zasięgiem obszar prawie 5000 km w kierunku zachodnim i stanowi rdzeń systemu ostrzegania przed atakiem rakietowym wymierzonym w Rosję. Druga to 43. Centrum Łączności Floty Wojennej w Wilejce (obwód miński) zabezpieczające łączność z rosyjskimi okrętami na całym świecie. Te dwie przyczyny pozwalają już na stwierdzenie, że mrzonki o realizacji idei jagiellońskiej czy prometejskiej na Białorusi mogą zakończyć się wyjątkowo boleśnie." ---- to jest prawdziwy powód.

prześmiewca taniej propagandy
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:52

zawalisty materiał video, film zrobiony 400 km od Białoruskiej granicy

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 13:57

Materiał nakręcony na rondzie Smoleńsk-Witebsk-Mińsk-Orsza już na terenie Białorusi, wiec nie pierdziel głupot panie "rosyjski pkt. widzenia". Więcej rozumu sugeruję, albo zmień pracę na operatora szpadla ...

archipelag Gułag
wtorek, 18 sierpnia 2020, 13:10

wczoraj było 600 km dzisiaj 400 rusku

Danisz
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:09

bo jak wiadomo żołnierzy zwozi się pod granicę z maksymalnie stu...

123 abc
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:46

Najprawdopodobniej będzie mała jatka i stan wojenny. Aresztowania przywódców na rok. Powtórka roku 1981 w Polsce. W Tienanmen były rozmowy i póżniej masakra czołgami. Tutaj ewidentnie widać, że nie chcą ludzi zabijać hurtowo. Jak Białorusini sami nie dadzą rady wtedy Rosjanie zrobią czeską wiosnę 68.

mzs
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:19

Jak rosjanie zrobią na Białorusi czeską wiosnę to sankcje zrobią jej jesień średniowiecza. Możliwe że dołączą się do nich również chińczycy którzy sporo zainwestowali w baćkę. Takie interwencje były dobre w czasach komuny. Jedyne wyjście do działać w białych rękawiczkach i nie kusić losu, aby nie stracić wszystkiego, tak jak na Ukrainie.

inż.
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:47

lepiej mieć dom na kredyt a nie mieć fabryk. masz naturę niewolnika

Luis
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:05

To tylko nieoznakowane ciężarówki z wojskiem, które każdy może sobie kupić w zwykłym sklepie z nieoznakowanymi ciężarówkami z wojskiem... ;-) Nie ma się co doszukiwać podtekstów...

Marek
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:48

Siepacze rosyjscy jadą mordować Białorusinów. Historia się powtarza , patrz Ukraina gdzie ruscy snajperzy strzelali do cywilów jak do kaczek. Szkoda ludzi z Białorusi to porządny i pracowity naród, zniewolony przez Łukaszenkę i Rosję. Mam nadzieję, że te reżimy Łukaszenki i Putina kiedyś padną.

Autor widmo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:51

Stanie się to, gdy obaj kiedyś umrą, podobnie jak ich poplecznicy.

elon
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:53

Na razie jest jest to wojna informacyjna. Trudno stwierdzić które wiadomości s prawdziwe, połowa z tego to fałtreści. Ale trzeba być przygotowanym na wszystko

Olo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:39

Podobnie jak w Donbasie, przyjadą zabrać swoje zabawki. A że Białoruś mała, to wywiozą wszystko co ma jakaś wartość.

Gfdd
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:31

Adijos przemiany Białorusi

Funek krowich placków
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:29

Niedługo Białoruś zostanie przyłączona do Rosji i nic z tym krowie placki nie zrobią. Będą defekować sankcjami jak zawsze he he :)

Ciekawy
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:56

Rosja raz zżarła zbyt dużo, dostała boleści. Związek sowiecki razem z układem warszawskim ulotnił się w niebyt i nastała kolejna wielka smuta. Rosja teraz mniejsza. Żołądek i kiszki też mniejsze. Martw się, żeby nie pękła od nadmiernego apetytu niczym Smok Wawelski "drogi funku kacapów".

inż.
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:49

UE padnie pod naporem islamu. W zasadzie to już islamski kołchoz. USA to kraj z 50 mln bezdomnych. Przyszłość to Unia Słowian. A kto będzie rządził to już inna bajka.

123 abc
wtorek, 18 sierpnia 2020, 16:35

Rosja pokazała na przykładzie Czeczenii że Islam jej nie grożny. Straciła bardzo dużą ilość sprzętu i ludzi w obydwu wojnach , ale skutecznie obroniła integralność terytorialną. Polecam książkę "Dziesięć kawałków o wojnie. Rosjanin w Czeczenii " - Babczenki. Czy Czeczenia powinna uzyskać niepodległość ? To pytanie z cyklu - czy naród .xyz.. powinien mieć swój kraj - Czyli Palestyna, Śląsk, Baskowie, Katalonia. Szkocja, Walia, Bretania itd itp. Unia Słowian jest niestety niemożliwa ze względu na naszą mentalność. Nie potrafimy się zgodzić, bo każdy chce przewodzić. A Polacy nie chcą kolejnego jarzma Rosji.

Czesiek
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:18

One z pewnością, tak jak w Donbasie, przywiozą pomoc humanitarną ( znaczy się, wymontują co się da z białoruskich fabryk istotnych dla rosyjskiego kompleksu zbrojeniowego i wywiozą na wschód. Tradycja znana w Rosji od co najmniej 300 lat. Dzięki niej i humanitarnemu wywiezieniu z RP w XVIII w. tysięcy książek powstały pierwsze rosyjskie zbiory woluminów ).

mzs
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:00

W Polsce mówi się że sowieci zabrali sprzęt "do konserwacji" za ural. Podobno do dziś można tam spotkać prasy ewakuowane po wojnie ze śląska.

meq
wtorek, 18 sierpnia 2020, 00:13

pamiętam opowieści dziadka o zabieraniu z Polski po wojnie wszystkiego co miało jakąkolwiek wartość, jak już nic się nie ostało zabrali też tory kolejowe i wszystko na wschód........... W dodatku teraz mówią że nas.... utrzymywali bezczelni!

najszybszy rosyjski zegarek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:15

Bo oni nas najpierw okradli a potem nas odbudowywali de fakto oddając nam ukradzione dobra. Było wiele przypadków gdzie pracownicy fabryk w "pomocy ze wschodu" rozpoznali skradziony sprzęt.

wolnyy
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:27

bredzisz kolego.Co pijesz?

d
wtorek, 18 sierpnia 2020, 12:43

To nie wiesz ? Rosjanie ukradli całą Bibliotekę Narodową są tam np rękopisy Władysława IV, listy królowej Bony

dim
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:34

Wiozą pomoc humanitarną ! :))))))))))))) - A tak poważnie, dla Polski będzie to znacznie korzystniejsze, jeśli Rosja zajmie teraz Białoruś siłą, niż gdyby miała robić to stopniowo i aksamitnie. Gdyż znów przez ileś tam lat nie będzie wtedy opcji zdjęcia z Rosji sankcji. A Rosja pod ostrymi sankcjami jest jednak dla nas coraz mniej groźna.

Autor widmo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:48

dim, o jakich Ty sankcjach mówisz ... ? Jedyne co FR sprowadziłoby do parteru, to zakupy przez państwa europejskie ropy i gazu z innych źródeł niż rosyjskie lub irańskie. A to jest politycznie i gospodarczo niemożliwe. Pozostaje jeszcze ogólnoświatowy kryzys gospodarczy, ale wtedy uderzy wszystkich równo i sprawiedliwie.

Kiks
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:48

Taaa.... Jasne. Nie ma sankcji, a ruscy rozkwitają.

dim
wtorek, 18 sierpnia 2020, 06:59

No to sprawdź tempo rozwoju gospodarki rosyjskiej przed aneksją Krymu i Doniecka, a po. Przy czym sankcje (np. finansowe, bardzo poważne ograniczenia, np. technologiczne na wydobycie surowców energo) zaczynają działać stopniowo - nie zrywano istniejących umów a tylko nie zawierano nowych.

Danisz
wtorek, 18 sierpnia 2020, 06:56

akurat Niemcy mają na tyle zdywersyfikowany rynek dostaw węglowodorów i kupują ich od Rosji takie wolumeny, że mogliby wstrzymać ich zakup od Moskali nie kładąc na łopatki swojej gospodarki - dla Moskwy taki ruch oznaczałby natomiast powrót do biedy lat 80. bo jak to kiedyś powiedział McCain gospodarczo ten kraj to stacja benzynowa Europy

Max
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:19

Mało im sankcji? To teraz hanysy i inne funkluby będą musiały się podwójnie wysilić na jakąś ekwilibrystykę słowną, żeby uzasadnić kolejną agresję.

Funklub krowich placków
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:36

Dawjacie jak chcecie 783-ą rundę sankcji, guzik to Rosję obchodzi kiedy idzie o strategiczny interes narodowy haha :)

Kiks
wtorek, 18 sierpnia 2020, 08:49

Taaaa... Zatem można je nakładać do woli.

Danisz
wtorek, 18 sierpnia 2020, 07:01

mało ci 6-ciu lat cięć i narastającej biedy? czy może wyrób seropodobny tak posmakował, a Łada wcale nie taka zerdzewiała

dim
wtorek, 18 sierpnia 2020, 07:00

To sprawdź rosyjski PKB, trendy przed sankcjami i w trakcie ich trwania i coraz silniejszego doskwierania, a przestaniesz pleść.

Hanys
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:54

Tu nic nie trzeba uzasadniać, punkt 4. umowy o Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) mówi wyraźnie że "jeśli jedno z państw uczestników stanie się obiektem agresji, napaści zbrojnej zagrażającej bezpieczeństwu, stabilności, integralności terytorialnej i suwerenności, to będzie to ocenione jako agresja wobec wszystkich i jej ofierze okazana zostanie pomoc". Czyli jak najbardziej ten artykuł ma tu zastosowanie, ponieważ zadymiarze opłacani z za granicy jak najbardziej zagrażają stabilności, bezpieczeństwu i suwerenności Białorusi. Łukaszenka jest jedynym legalnie wybranym przez Naród Białoruski prezydentem i żadna marionetka zachodu, żadna Cichodajska rządzić tam nie będzie.

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 14:01

Jak każdy najemny troll NIE masz pojęcia o czym piszesz - pkt. 4 mówi o zbrojnej inwazji z zewnątrz, a nie protestów powyborczych elektoratu po sfałszowaniu głosowania. Ale czego wymagać od takich jak ty ...

dim
wtorek, 18 sierpnia 2020, 07:02

A kiedy zrozumiecie wreszcie, że taki prywmitywny troling tylko działa w odwrotną stronę od zamierzonej przez was ?

jdjt
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:55

hahaha

Autor widmo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:40

Ja to mawiał Lenin. Nie ważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy. Leninowska mentalność nigdy nie umiera. Uczą Was coś sensownego w tych Waszych szkołach ?

Strongman
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:13

Putin kłamał, kłamie i będzie kłamać. Zielone ludziki. Putin szanuje silnych i silnych się boi jak ognia.

Ellocopolaco
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:35

"Putin szanuje silnych i silnych się boi jak ognia" No to łap się za kałacha i jedź na Donbas, do swoich i pokaż mu miejsce w szeregu. Zamiast kozaczyć po Internecie.

Autor widmo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:29

Będą teraz w Moskwie śpiewać. " Jedie Trojka - Putin, Wagner, Pierestrojka ".

Lukas
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 18:05

Skoro ich tak wszędzie widać to pewnie chodzi o to żeby wszyscy o tym pisali. Czyli to może być jakaś taktyka na zastraszenie Białorusinów.

BUBA
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:31

Na Krymie tez sie pojawili nieznane Ludziki ...

yaro
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:27

To uszczelnienie granicy. Rosjanie ją od wczoraj ze swojej strony zamknęli. Nie piszcie tych głupot tylko poczytajcie trochę najpierw.

Olej rustrolla
wtorek, 18 sierpnia 2020, 09:16

Ruski troll znów sieje dezinformacją

Marek1
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:28

;))))) No w sumie racja - granica uszczelniona i NIKT się nie może z Białorusi do Rosji bez zgody FSB przedostać ;)). Odwrotnie już od wczorajszego wieczora kolumny waszego OMON i bandziorów z Rosgwardii sobie wjeżdżają. Teraz dopiero Białorusini zobaczą CO to znaczy "braterska" pomoc made in Rosja ...

bender
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:20

Uszczelniają granicę nieoznakowanymi ciężarówkami? Bardzo nowatorska metoda.

A1amo73
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:46

Wejdą, nie wejdą, wejdą, nie wejdą ... wejdą ? Wątpię, to jednak nie Krym, kacapy muszą się liczyć z tym, że krew się gęsto poleje. No chyba, że to prośba Baćki, o której jeszcze nic konkretnie nie wiadomo, chociaż zapowiadał wcześniej, że jakby co, to zadzwoni ...

Marek1
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:31

Mentalnie armia białoruska NIE jest zdolna strzelać do Rosjan. Tym bardziej, że 95% struktur armii i resortów siłowych jest obsadzonych przez agenturę Moskwy. Jeśli bedzie jakikolwiek opór to tylko ze strony niewielkiej części społeczeństwa ...

Autor widmo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:22

Ponieważ Łukaszenka nie może do końca już zaufać własnym resortom siłowym, potrzebne mu są wschodnie zielone ludziki. Jak trzeba będzie Muzykanci Wagnera zrobią co należy, Łukaszenka powie że to wojsko lub białoruski OMON. A zapytany w tym temacie Putin jeszcze raz powtórzy, że mundury radzieckie można kupić w każdym sklepie w Mińsku.

nnkt
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:29

Przypomina mi się stary kawał o tym jak jadą ruskie rakiety i jest to wyścig pokoju....

123 abc
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:26

TEn Ural 4320 na zdjęciu wygląda jak "modernizacja" Studebakera US - 6.

Dawo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:26

Jaka reakcja NATO? Gdyby Rosjanie pod swoją bandera chcieli wejść na Białoruś to nie zakrywaliby tablic. Będzie atak na Litwę w ramach ćwiczeń na Białorusi.

Danisz
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:16

ani na Krymie, ani w Donbasie, ani w Odessie Ruscy nie mieli żadnych oznaczeń - niby czemu na Białoruś mieliby jechać pod banderami? Działają jak bandyci bo to są bandyci

yaro
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:25

W co grasz, podaj nazwę sprawdzimy czy dobra.

Marek1
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:32

w CO ty grasz kremlowski trollu to już wszyscy tu wiedzą.

yaro
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:06

Dopiszcie jeszcze, że od wczoraj Rosja zamknęła granicę z Białorusią.

Nnkt
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:49

Rozumiem że jak granica jest zamknięta to ruskie wojsko przez nią nie przejdzie, tak?

michalspajder
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:02

To bylo, jest i bedzie oczywiste od poczatku do konca, ze Rosja zainterweniuje. A Polska bedzie przez to miala z tym krajem dluzsze granice, co nigdy nic dobrego nie wrozy.

Geopolityka
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 23:47

Interwencja nie jest tożsama ze zwycięstwem. Dostrzegam przynajmniej trzy-cztery możliwe warianty: 1. Zachód zareaguje w efekcie czego Polska, Finlandia, Szwecja, Ukraina, Rumunia ogłoszą ćwiczenia i zrobią mobilizację, a do Europy zacznie ściągać USA. Skutek: w FR stanie się bardzo nerwowo i zielone ludziki szybko zawrócą. 2. FR zrazi do siebie Białorusinów, bo Ci nie kupią bajki o Ukraińskim pochodzeniu zielonych ludzików. Wojsko Białorusi stanie po stronie ludu, jeżeli pójdzie za tym wsparcie sprzętowe oraz sił specjalnych zachodu. Do tego dojdą lokalnie formowane milicje obywatelskie i bandyci będą w odwrocie. Efekt: upadnie propaganda rzekomej bratniej pomocy, co przełoży się na niepokoje w Rosji oraz udział Polski w Nuclear Sharing. 3. Do gry wejdą Chiny, bo trzeba pamiętać o koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku mającego OMIJAĆ terytorium FR. Mam przeczucie, że oni nie pozwolą Putinowi brykać jak mu się podoba i układać z amerykanami. Kiedy uderzą to tak, by odstraszyć nawet taką potęgę jak USA, co uważam za bardzo prawdopodobne. Tylko czekać na bierność hegemona, bo skoro mocno iskrzy, to zapłonie (być może nastąpi to z jakimś poślizgiem ale jednak) i wielu się poparzy. Rosja może próbować rozgrywać dopóki pozostaje elementem kalkulacji obu światowych mocarstw, ale "licytacja" może być dla niej wyjątkowo krótka. Putin niewątpliwie stara się realizować interesy swojego kraju najlepiej jak potrafi, ale może go czekać partia bez happy end-u. Być może nawet przyjdzie nam dobrowolnie Królewiec ratować, czy żywnością się dzielić, a być może Chiny wejdą z kapitałem - trudno powiedzieć. 4. Rosja zajmie Białoruś co rzeczywiście postawi nas w trudnej sytuacji. Trzeba będzie w końcu skończyć z pozorowaniem modernizacji SZ, zacisnąć pasa i zabrać się ostro za budowę armii z naciskiem na szybkie budowanie zdolności ze świadomością, że wojsk hegemona na ktorym opieramy bezpieczeństwo wkrótce zabraknie. Byłoby też dobrze zatrudnić na naszych uczelniach nieco profesorów z Rosyjskich i Chińskich uniwersytetów, by dorobić się w końcu klasowych polityków. Mam przykre wrażenie, że przespaliśmy czas na modernizację armii i że jest już za późno, by go nadrobić. Przy tej całej beznadziejności zastanawiam się, czy chociaż z nowymi granatnikami zdążymy, ale "czarno" to widzę - gdyby sprzęt nie strzelał lub był bardzo stary to prędzej.

Danisz
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:21

wcale nie jest - Rosja jest zależna od kontaktów gospodarczych z Europą zachodnią, a zwłaszcza z Niemcami - Angela drugi raz nie da się zaskoczyć jak na Krymie, a jeśli ona się postawi Putin kija zrobi - łysy car wie, że rządzi kolosem na glinianych nogach

michalspajder
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:35

Wie i dalej podskakuje? To albo ten lysy car o czyms nie wie, albo my mamy zle informacje. Przypominam, to byly agent KGB, wiec niewiedza raczej nie wchodzi w gre.

Danisz
środa, 19 sierpnia 2020, 02:46

słyszałeś o czymś takim jak blef? nie uwierzysz, ale ponoć mając słabe atuty czasem da się ograć silnych - to taki najnowszy wynalazek :)

Jsnsnjs
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:32

Dłuższe granice z nimi mieliśmy to nie problem. Problemem jest to jak blisko Warszawy jest ta granica i daje kacapom cały wachlarz możliwości a nas sadza na dupie z ręką w nocniku.

michalspajder
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:52

problemem to jest myslenie,ze bliskosc Warszawy sie liczy.

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 14:05

Niestety w razie włączenia Białorusi do FR to będzie się BARDZO liczyło. 120 km od granicy do stolicy, to sytuacja strategicznie niezły horror

michalspajder
wtorek, 18 sierpnia 2020, 17:34

To tylko stolica sie liczy w Polsce? Owszem, to bylby cios, ale nie nokaut. Stolica to jeszcze nie Polska.

Danisz
środa, 19 sierpnia 2020, 02:47

w dodatku teraz jest raptem 200 km - też mi różnica...

Aaa+
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:51

Davien prosimy o mądrość. Co teraz co na to usa

Danisz
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:23

wychowanku sowieckiej propagandy: to nie jest tak, że o wszystkim na świecie decyduje się na Kremlu lub/i w Białym Domu

Olo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:40

No jak to co? Sankcje!

Wanilia
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:32

Co ma USA do tego? W rosyjskiej propagandzie za wszystkim stoi USA. Białoruś jest w rosyjskim pseudoNATO czyli z zbirze. Przy czym zbirem w tej organizacji jest Rosja. Bratnią pomoc mają opanowaną do perfekcji- Czechy, Węgry, Afganistan..

Rtu
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:30

Waszyngton zrobi k...ę i się okopie

Tweets Defence24