Reklama

Siły zbrojne

MEADS dla Turcji? Możliwy zakup z Niemcami

<p>Fot. MEADS.</p>
<p>Fot. MEADS.</p>

Turcja w ramach programu T-LORAMIDS rozważa zakup systemu MEADS, jako jedną z opcji w miejsce zarzuconego pozyskania systemu obrony powietrznej i antyrakietowej dalekiego zasięgu HQ-9 (FD-2000) produkcji chińskiej. Jedną z opcji pozyskania systemu MEADS jest wspólny zakup z Niemcami, które już zdecydowały się na jego wybór. 

W związku z zestrzeleniem rosyjskiego Su-24 przez turecki myśliwiec i późniejszym wzrostem napięcia w stosunkach z Rosją, kraj ten potrzebuje pilnie wzmocnić obronę powietrzną na granicy z Syrią. Tymczasem w listopadzie 2015 roku, po dwóch latach negocjacji, Ankara ostatecznie ogłosiła, że rezygnuje z pozyskania w Chinach systemu obrony przeciwrakietowej HQ-9 (FD-2000). W związku z tym Ankara poszukuje alternatywnych opcji. Zdecydowano się zarówno na samodzielne opracowanie systemu obrony powietrznej, jak też pilne pozyskanie komponentu dla wzmocnienia granicy turecko-syryjskiej.

Czytaj też: Niemiecki system OPL tańszy niż Wisła i Narew?

Naturalnym dostawcą dla tego systemu stali się dwaj oferenci rozpatrywani wcześniej jako alternatywa dla Chin. Kluczowe znaczenie ma mieć czas dostaw. Jak podały tureckie media, system Patriot miałby zostać dostarczony - zgodnie z ofertą - w ciągu 40 miesięcy, natomiast SAMP/T mógłby być przekazany siłom zbrojnym w okresie 30 miesięcy.

Jak podaje portal Defence News, do walki o turecki kontrakt włącza się również system MEADS, opracowany w amerykańsko-europejskiej kooperacji. Wysokiej rangi urzędnik zajmujący się zamówieniami potwierdził, że MEADS mógłby pomóc Turcji w stworzeniu solidnej ochrony przeciwlotniczej - W szczególności jego skanowany fazowo radar zapewniający trzystusześćdziesięciostopniową ochronę wygląda zachęcająco (…)Ten system mógłby wpisywać się w nasze wymagania... w pokrywaniu jak największego obszaru jak najmniejszą liczbą systemów – powiedział w rozmowie z Defence News. Poinformował również, że niedawno delegacja wysokiego szczebla do spraw zamówień „nieoficjalnie” omawiała możliwe pozyskanie systemu MEADS z niemieckimi partnerami.

Czytaj też: Turcja: System przeciwrakietowy w ramach kooperacji przemysłowej

Niemcy w czerwcu 2015 roku wybrały w ramach programu TLVS system MEADS jako bazę dla przyszłego systemu obrony powietrznej. Plany zakładają zakup 8-10 baterii MEADS, które maja zastąpić do 2025 roku używane przez Bundeswehrę systemy Patriot. „Przyłączenie” się Turcji do negocjowanego obecnie zakupu może wpłynąć zarówno do ceny zakupu dla strony niemieckiej, jak też szybkości dostaw dla Turcji. W obecnej chwili jest to jednak temat wstępnych rozmów. Ankara rozważa zakup czterech baterii. 

Reklama

Komentarze (8)

  1. Hammer

    SAMP/T na Wisłę. pieniądz rządzi Pieniądz decyduje panowie. OPL to PRIORYTET !

  2. AMD

    THAAD to przeciw rakietowy system. Potrzebujemy system przeciwlotniczy pokroju patriot czy komus to sie podoba czy nie. Kupujemy systemy patriota lub sampt decyzja jeszcze nie podjeta

    1. dropik

      thaad na dokładke. 2 baterie. wtedy plotka moze sie zając sampt.

    2. czolgietka

      Czy Patriot nie jest dla nas za malo mobilny?

    3. QDark

      Jestem tylko obserwatorem, ale jak myślisz, w potencjalnym konflikcie najpierw polecą rakiety, czy najpierw wyślą lotnictwo ? Aż tak głupi to nie są... Nie wiem czy nas stać, ale moim skromnym zdaniem THAAD i Narew nie wiem czy nie byłoby optymalnie (w tej chwili a później budowanie Wisły ) jak Patriot i Narew... A jak znam życie problem leży w główne w $...

  3. Sido

    A my dalej bedziemy negocjowac z Amerykanami ktorzy w koncu zaoferuja nam nie istniejacy system za 15 mld $ bez ofsetu ale z delaracja politycznego wsparcia i modlitwy w razie agresji....

    1. czolgietka

      Jeszcze przez jakis czas beda zachowywac pozory.

  4. raz2

    Obecnie tylko system THAAD a dokładnie NTW-THAAD spełnia wszystkie założenia obrony antybalistycznej polskiej przestrzeni powietrznej ! reszta to półśrodki .

    1. AMD

      Thaad to inna kategoria rakiet. Patriot najnizsze pietro obrony przeciwrakietowej zasieg 40 km Thaad 200km. Chyba widzisz roznice

    2. Lolek

      System THAAD to system antyrakietowy a my potrzebuje systemu antyrakietowego i przeciwlotniczego takze THAAD to zadna alternatywa dla patriota czy meads co najwyzej jako uzupelnienie .

  5. maniek

    MEADS na Wisłę a Aster na Narew tyle

    1. rcicho

      MEADS bardzo dobrze nadaje się i na Wisłę i na NAREW. Na srednie dystanse PAC3 MSE a na krotkie do ok 25 km Iris-T SL. Nie wiem tylko czy Iris ma możliwość niszczenia rakiet manewrujących np. Kalibr NK.

  6. Lord Godar

    Jeśli nasi decydenci ockną się z "amerykańskiego snu" i na czas podejmą rozmowy w kwestii wejścia w MEADS to jeszcze jest szans , że ugramy dla siebie dobry kawał tortu w kwestii udziału naszego przemysłu w produkcji. Jak to prześpimy , a Patriot nie wypali to znowu w przypadku późniejszej decyzji na system MEADS pozostanie nam z tego wszystkiego do wyprodukowania trochę Jelczy i otwarcie kolejnej lakierni ... Czas płynie , a chętnych na MEADS przybędzie .

  7. TT

    A w Polsce pozostanie Newa i na tym się skończy. Bo obecnie MON ma inne priorytety...

    1. bazyl

      newa zestrzeliła F-117 co sie czepiacie;)

    2. vvv

      zapomniales o zabujczych 23mm :D o pulapie 1,5km :)

    3. Kiks

      MON nie ma żadnych priorytetów. Po prostu jakoś to będzie. Ponadczasowa taktyka.

  8. DD

    A może należałoby przyłączyć się do Niemiec i Turcji. Wspólny zakup powinien być tańszy. Skuteczna OPL jest niezbędna dla zapewnienia naszym wojskom możliwości obrony przed zmasowanym atakiem lotniczo-rakietowym w ewentualnym konflikcie z naszymi wschodnimi sąsiadami. Bez niej pozostałe środki walki ulegną unicestwieniu już w pierwszej fazie konfliktu i to mimo poniesienia ogromnych kosztów ich modernizacji czy też wymiany na nowe typy SpW.

Reklama