MBDA podsumowuje 2018 rok. Zamówienia o wartości 4 mld euro

20 marca 2019, 11:14
MBDA
Fot. MBDA
Defence24
Defence24

MBDA informuje, że w 2018 roku firma uzyskała  zamówienia o wartości 4 mld euro, co przełożyło się na zwiększenie portfela zamówień do poziomu 17,4 mld euro. 

W porównaniu do 2017 roku nieznacznie wzrosły też przychody - do kwoty 3,2 mld euro. Działalność na rynkach rodzimych MBDA przełożyła się na zamówienia na poziomie 2,5 mld euro, podczas gdy kraje eksportowe wygenerowały zamówienia warte 1,5 mld euro.

Dobre wyniki finansowe, w szczególności z naszych rodzimych rynków, odzwierciedlają strategiczną rolę sektora pocisków rakietowych w Europie. Jest ona możliwa jedynie dzięki utrzymaniu właściwej kombinacji programów narodowych oraz projektów współpracy pomiędzy europejskimi krajami. Bez utrzymania odpowiednich proporcji w tym obszarze Europa utraci wymaganą wielkość swojej przemysłowej i technicznej bazy, dzięki której jest w stanie samodzielnie rozwijać technologie niezbędne do realizacji działań przez nasze siły zbrojne. 

Prezes MBDA Antoine Bouvier

Jak informuje MBDA istotne zamówienia z rynków rodzimych w 2018 roku obejmują m.in.: kontrakt przyznany przez francuską agencję DGA na rozwój nowej generacji pocisku powietrze-powietrze MICA; odnowienie umowy na wsparcie eksploatacji pocisków Aster we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii; modernizację i utrzymanie w służbie pocisków Taurus w Niemczech i Hiszpanii. 

Do znaczących zamówień eksportowych należą z kolei uzbrojenie samolotów bojowych Eurofighter Typhoon oraz śmigłowców NH90 zamówionych przez Katar, jak też kolejne kontakty na pociski Taurus, MMP i Mistral. 

Jak informuje MBDA zeszłorocznym zamówieniom towarzyszyło utrzymanie wzrostowej tendencji zatrudnienia. W 2018 roku firma przyjęła 1200 nowych pracowników w Europie, a plany na 2019 rok obejmują zatrudnienie kolejnego 1000 osób. Firmie udało się też położyć podwaliny pod przyszłe kontrakty, m.in. zawiązując spółkę joint venture, której celem jest uzyskanie od Niemiec zamówienia na zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej nowej generacji (TLVS). Uroczyste otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w Bolton w Wielkiej Brytanii przez sekretarza stanu w brytyjskim resorcie obrony w lipcu 2018 roku stanowiło z kolei zakończenie pięcioletnich prac rozwojowych, które przygotowują firmę do zwiększenia przychodów w przyszłości. W 2018 roku MBDA podjęło też kroki do zapewnienia suwerenności w europejskim łańcuchu dostaw, m.in. kupując wspólnie z francuskim Soitec firmę Dolphin Integration, specjalizującą się w układach typu SoC (System on Chip) dla aplikacji obliczeniowych wymagających małej mocy. 

MBDA informuje, że zapewniło klientom – siłom zbrojnym nowe, zdolności, umożliwiające: użycie operacyjne MMP przez francuską armię; wejście do służby systemu Sea Ceptor w brytyjskiej marynarce wojennej (Royal Navy) oraz postępy w programie Land Ceptor dla British Army; pierwsze strzelania próbne przeciwokrętowego pocisku Marte ER; rozpoczęcie eksploatacji pocisków Meteor, Storm Shadow oraz Brimstone na samolotach Eurofighter. Ponadto w 2018 roku MMP został wybrany wzorcowym pociskiem dla rozwoju suwerennych europejskich zdolności rażenia poza zasięgiem wzroku, w obszarze wspólnej doktryny, szkoleń oraz interoperacyjności europejskich sił zbrojnych w ramach Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO) w Unii Europejskiej.

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Eryk
czwartek, 21 marca 2019, 10:11

Lecz nie powiedzieli że najważniejszy, najdroższy i najbardziej zaawansowany technicznie element będzie tylko u nich robiony a pozostałe 90 % produktu u nas.

Eryk
czwartek, 21 marca 2019, 10:10

Lecz nie powiedzieli że najważniejszy, najdroższy i najbardziej zaawansowany technicznie element będzie tylko u nich robiony a pozostałe 90 % produktu u nas.

Gość
środa, 20 marca 2019, 13:52

Moim zdaniem powinniśmy się dogadać z nimi w sprawie CAMM.

Tweets Defence24