MBDA dostarczy kolejne pociski ASRAAM

17 września 2015, 17:00
asraam typhoon
Fot. www.mbda-systems.com
Defence24
Defence24

Firma MBDA poinformowała o otrzymaniu kontraktu o wartości ponad 300 mln funtów, zgodnie z którym dostarczy brytyjskiemu Ministerstwu Obrony nowe pociski ASRAAM.

W komunikacie producenta stwierdzono, że dzięki podpisanej umowie brytyjskie siły zbrojne otrzymają gwarancję dostaw kolejnych pocisków ASRAAM.

Pociski będą produkowane w nowej fabryce MBDA w Bolton, która zostanie oddana do użytku w połowie przyszłego roku. Przy produkcji rakiet wykorzystane zostaną komponenty z innych produktów koncernu – zwłaszcza z pocisku rakietowego Common Anti-Air Modular Missile (CAMM).

Producent informuje, że dzięki kontraktowi zagwarantowana będzie praca dla 400 osób. Podtrzymanie produkcji oznacza również, że możliwe będą dostawy pocisków ASRAAM dla potencjalnych nabywców z innych państw.

ASRAAM to nowoczesny pocisk powietrze-powietrze krótkiego zasięgu, wprowadzony w celu zastąpienia AIM-9 Sidewinder. Ostatecznie, po wielu latach przygotowań, Wielka Brytania produkuje pociski samodzielnie, bez udziału swego początkowego partnera, Niemiec. Pocisk charakteryzuje się dużą efektywnością naprowadzania, wektorowaniem ciągu silnika, kątem obserwacji głowicy wynoszącym +/- 90 stopni, możliwością wyboru miejsca trafienia śledzonego celu, jak również funkcją wyboru celu już po wystrzeleniu. Maksymalny zasięg wynosi 25 km, pocisk jest zdolny do zwalczania celów w pełnym zakresie kątów - również w tylnej półsferze nosiciela.

Obecnie pociski ASRAAM znajdują się na wyposażeniu lotnictwa brytyjskiego i australijskiego. W Wielkiej Brytanii stanowią uzbrojenie myśliwców Typhoon i uderzeniowych Tornado GR. 4, natomiast w Australii maszyn F/A-18AM/BM Hornet.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
jcwa
czwartek, 17 września 2015, 20:47

Nieładnie tak zaniżać zasięg w celu zapewne kadzenia AIM-9X. Deklarowany zasięg operacyjny ASRAAMa to 50 km, większy od AIM-9X a nawet IRIS-T i jest ogłaszany, jako daleko przekraczający pozostałe z tej trójki. Jeśli rzeczywisty maksymalny zasięg ASRAAMa wynosi tylko 25km, to ile wynosi rzeczywisty AIM-9X, skoro podaje się maksymalny 35km... ASRAAM ma większy silnik, ma więcej paliwa, bo ma kadłub 6.25" a AIM-9X i IRIS-T 5" i ma mniejsze opory ruchu, bo ma kadłub nośny i małe względem AIM-9 powierzchnie sterowe. Został zaprojektowany wg innej koncepcji: zamiast na zwrotność Anglicy postawili na szybkość rakiety i jej większy zasięg od przeciwnika, by mogli pierwsi wykonać strzał i wykonać unik zanim przeciwnik odpali swoją rakietę. ASRAAM jest obecnie najszybszym pociskiem krótkiego zasięgu i ma największy zasięg.

Senkju
piątek, 18 września 2015, 14:55

Następny co wiedzę czerpie z YT... Zasięg efektywny pocisku ASRAAM wynosi 8 mil (15 km). "The maximum effective range of the missile of course depends on the exact parameters (e.g. head-on or tail-chase engagement), but a figure of 15 km (8 nm) is sometimes quoted (the true figure is probably higher). "

Urko
piątek, 18 września 2015, 13:39

Zasięg zależy od tego, w której Wikipedii go sprawdzasz. W angielskojęzycznej jest 50 km w rosyjskiej, chyba najmniej, 15 km. Tak to już jest - propaganda...

BUBA
piątek, 18 września 2015, 11:03

Może jest potrzeba ciągłego zapewniania że bazowanie jedynie na amerykańskich rozwiązaniach to słuszna i jedyna droga dla Polski.

Tweets Defence24