MON: System IFF to nie podstawowy interes bezpieczeństwa państwa

22 lutego 2019, 12:27
IMG_6095
Proponowany przez PIT-Radwar Transponder systemu IFF typu TRN 50. Fot. M.Dura

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na dostawę jedenastu okrętowych transponderów systemu identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy” IFF w standardzie Mark XIIA. Pomimo że w Polsce jest tylko jeden producent tego systemu, firma PIT-Radwar, zdecydowano, że swoje oferty mogą również przedstawić firmy zagraniczne.

Zobacz także
Reklama

Zgodnie z informacją opublikowaną oficjalnie przez Inspektorat Uzbrojenia, Marynarka Wojenna ma otrzymać transpondery (urządzenia odzewowe) systemu IFF w wersji okrętowej. Odbiorcą nowych urządzeń ma być Komenda Portu Wojennego w Gdyni tak więc nowe urządzenia będą prawdopodobnie instalowane na okrętach należących do 3. Flotylli Okrętów lub stacjonujących w Gdyni.

Zamówienie dotyczy jedenastu sztuk transponderów z których osiem ma być zainstalowanych na okrętach. Zadanie ma zostać zrealizowane do 30 czerwca 2020 r. Wszystkie urządzenia mają być w standardzie Mark XIIA a więc mają działać również w najnowszym, utajnionym modzie „piątym”. Oficjalnie zaznaczono, że zbudowany w ten sposób system odpowiadający ma „zapewnić interoperacyjność w ramach NATO na poziomie 1 i 2 modu 5”.

Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia będzie przekazana tylko Wykonawcom zaproszonym do składania ofert. Inspektorat Uzbrojenia zakłada, że będzie pięć takich podmiotów, a więc dopuszcza sytuację, że zamówienia nie otrzyma PIT Radwar jedyny producent transponderów systemu IFF w Polsce. Zgadza się również, by ewentualnie dostawą zajął się pośrednik, który zainstaluje na polskich okrętach urządzenia wykonane nie w Polsce a „w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub państwie, z którym Unia Europejska lub Rzeczpospolita Polska zawarła umowę międzynarodową dotyczącą tych zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa”.

Jest to całkowite odejście od strategii działania Sił Zbrojnych RP sprzed ponad 20 lat, gdy uznano, że produkowanie w Polsce systemu identyfikacji radiolokacyjnej jest jednym z najważniejszych warunków uzyskania pełnej autonomii oraz jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa państwa.

Teraz Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął realizację postępowania zgodnie z Ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. Oznacza to, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie uznało na razie, by produkowanie systemu identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy” było podstawowym interesem bezpieczeństwa państwa. „Na razie”, ponieważ dopuszcza się unieważnienie postępowania „w przypadku wystąpienia istotnej zmiany okoliczności realizacji zamówienia, rozumianej jako zmiana założeń polityki Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa”.

Obecnie liczyć się jednak będzie tylko oferta najkorzystniejsza ekonomicznie z uwzględnieniem kryteriów: ceny (z wagą 60) i gwarancji (z wagą 40). Przewagę mogą mieć więc te państwa, które produkują transpondery w dużych ilościach (np. firmy amerykańskie), a w gorszej sytuacji jest spółka PIT Radwar, która realizuje głównie zamówienia dla polskiej armii, a dodatkowo będzie musiała podnieść cenę o marżę dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej (do której należy).

Inspektorat Uzbrojenia podjął się takiego sposobu realizacji postępowania w pełni świadomie, ponieważ przeprowadził wcześniej dialog techniczny w tej sprawie i zna bardzo dobrze zarówno produkty oferowane przez PIT Radwar jak i przybliżone koszty realizacji całego przedsięwzięcia.

Termin składania ofert upływa 20 marca 2019 r.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
Ale jajca...
wtorek, 22 października 2019, 13:58

https://www.defence24.pl/polska-bez-pomocy-lotnictwa-nato-w-czasie-wojny- IFF niby priorytetem nie jest..... No to w 2020 NATO nie lata nad nami, a większość naszych własnych maszyn też nie może, bo dostanie od plot.....

-CB-
wtorek, 26 lutego 2019, 00:35

@Markonn - na swojej stronie chwalą się: "integracja z platformami lądowymi, powietrznymi oraz morskimi". Natomiast nie jestem pewny, czy one działają dwukierunkowo czy tylko jako detektory.

Markonn
poniedziałek, 25 lutego 2019, 15:45

@-CB-, produkują ale lotnicze, nie morskie.

TowariszczJacho
sobota, 23 lutego 2019, 17:03

System IFF powinien spełniać założenia szyfrowania z kluczami jednorazowymi inaczej "można sobie w buty włożyć" jedno jednoznaczną identyfikację bez możliwości podszywania się ...

-CB-
sobota, 23 lutego 2019, 00:28

Systemy IFF produkują również WZU z Grudziądza, też należące zresztą do PGZ.

df
piątek, 22 lutego 2019, 19:23

Następny przetarg ustawiony pod wielkiego brata ? bo jak nie wygra to nie będzie "Fortu Trump" ? I znowu MON ryzykuje bezpieczeństwem żołnierzy w imię doraźnej politycznej kalkulacji ?

rozczochrany
piątek, 22 lutego 2019, 17:55

To są kpiny z bezpieczeństwa państwa.

rdi
piątek, 22 lutego 2019, 17:09

Ciąg dalszy antypaństwowego działania mon.........brawo...jesteście naprawdę "super". Tak przy okazji pamiętacie jak w Turcji dziwne wypadki się przydarzały naukowcom zaangażowanym w projektowanie i produkcję własnego IFF do F16-stych?? Tych "newsów" o modernizacji naszej armii to już nawet nie chce się czytać, a kolejne ogłoszenia o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego przestały już dawno być zabawne. Szkoda, że robione jest to "nie za darmo" tylko za nasze podatki (i to wcale nie małe). Po drugie szkoda, że ma to bezpośrednie przełożenie na nasze życie i zdrowie oraz nasze mienie...........Ale spoko zapłacimy komu trzeba, a oni nas obronią.........................a i oczywiście im zapłacimy..w mld dolarów............ Idą wybory, i co prawda wybierać nie ma z czego ale..............tego co jest obecnie nie da się obronić....

robertpk
piątek, 22 lutego 2019, 16:20

warianty odpowiedzi: - niekompetencja IU - korupcja w IU - zawyżone ceny zaproponowane przez PIT - brak inwestycji w rozwój produktu w PIT - przestarzały produkt - poddanie presji rynkowej oferty PIT ....

jurgen
piątek, 22 lutego 2019, 14:51

dziwna sprawa, jakby wbrew logice, chyba że u PIT odbiorniki IFF są w cenie Abramsów, tego nie wiem

domyślny
piątek, 22 lutego 2019, 14:43

Pewnie Radwar zaproponował cenę, która zrzuciła z krzeseł urzędników...

Zawisza_Zielony
piątek, 22 lutego 2019, 14:41

MON-owskich absurdów ciąg dalszy.....i tak bez końca

Aaa
piątek, 22 lutego 2019, 14:29

Ktoś musi zarobić ....

666
piątek, 22 lutego 2019, 14:26

sabotaż czy debilizm?

tut
piątek, 22 lutego 2019, 14:12

Oto polska właśnie. Za 5 lat będą odbudowywać zakład. Nóż w kieszeni się otwiera. Wystarczy sobie poczytać o historii IFF w Polsce. Były na ten temat artykuły... Co Haris albo inna tego typu firma lobbowała?

Tweets Defence24