Reklama
Reklama

Mariusz Błaszczak nowym szefem MON. Antoni Macierewicz odwołany

9 stycznia 2018, 13:27
Mariusz Błaszczak
Fot. Kancelaria Premiera

Dotychczasowy szef MSWiA Mariusz Błaszczak został we wtorek w południe powołany na stanowisko ministra obrony narodowej. Godzinę wcześniej odwołany został dotychczasowy szef MON Antoni Macierewicz.

Nowy szef MON jest jednym z najbliższych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Do tej pory polityczna aktywność nowego ministra obrony nie była związana z wojskiem.

Błaszczak ma 48 lat. Od listopada 2015 r. był szefem MSWiA. W latach 2005-07 był szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na tym stanowisku w marcu 2007 r. został mianowany członkiem rządu. Od 2007 r. jest posłem z okręgu podwarszawskiego.

W przeszłości był samorządowcem, w latach 2002-04 zastępcą burmistrza warszawskiej Woli, a od grudnia 2004 r. - burmistrzem Śródmieścia.

Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim, a także studia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i studia podyplomowe - Samorząd Terytorialny i Rozwój Lokalny oraz Zarządzanie w Administracji.

Ponad dwa lata Antoniego Macierewicza w MON to szczególnie w ostatnich miesiącach czas konfliktu z prezydentem, zwierzchnikiem sił zbrojnych Andrzejem Dudą o kontrolę nad wojskiem. Nie jest tajemnicą, że Duda naciskał na dymisję Macierewicza. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek przyznała w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że wpływ na odwołanie Macierewicza miał prezydent.

Czytaj więcej: Siły zbrojne w cieniu konfliktu prezydenta i szefa MON [PODSUMOWANIE]

Kierowany przez Macierewicza MON przeprowadził Strategiczny Przegląd Obronny, którego jawną część Koncepcję Obronną RP zaprezentowano w maju 2017 roku. MON za czasów Macierewicza stworzył nowy rodzaj sił zbrojnych - Wojska Obrony Terytorialnej. Znacząco wzrósł budżet obronny. Zgodnie z ustawą podpisaną przez Andrzeja Dudę w październiku 2017 roku wzrosną one do 2,5 proc. w 2030 roku. MON zaczął również, w stosunku do poprzedników, wydawać większe środki z dostępnego budżetu ministerstwa. Antoni Macierewicz podkreślał niedawno na konferencji w Krakowie, że zarówno w 2016, jak i 2017 roku środki wydano "nieomal do ostatniej złotówki". 

Czytaj też: Pięć wyzwań dla Wojska Polskiego na 100-lecie niepodległości [PROGNOZA]

Resort obrony zawarł pod kierownictwem Macierewicza szereg umów związanych z Planem Modernizacji Technicznej. Największe z nich dotyczyły zakupu pięciu samolotów do przewozu VIP (Gulfstream G550 i Boeing 737-800/BBJ2), rakiet JASSM-ER oraz okrętów typu Kormoran II i Ratownik. Resort obrony dokonał przy tym szereg istotnych zakupów w krajowych zakładach zarówno tych należących do państwowej Grupy PGZ, jak i w prywatnych firmach. Tylko w 2017 roku ich wartość sięgnęła blisko 4 mld złotych. MON jest też w ostatniej fazie negocjacji w sprawie najważniejszych kontraktów zbrojeniowych - programu obrony powietrznej w tym przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła, okrętów podwodnych nowego typu Orka oraz artylerii rakietowej dalekiego zasięgu Homar.

W okresie, w którym Macierewicz stał na czele MON odbył się ważny szczyt NATO w Warszawie podczas, którego sojusznicy zadecydowali o bezprecedensowym wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Dzięki niemu w Polsce stacjonuje obecnie kilka tysięcy żołnierzy z USA i innych krajów Sojuszu.

Czytaj też: PMT w 2017 roku: samoloty VIP i okręty. Pieniądze wydane "niemal do ostatniej złotówki"

RAL/AH

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 165
Reklama
pit
środa, 10 stycznia 2018, 12:41

Podpisywanie kontraktów na zasadach oferenta to zdaje przyświeca dziś wielu osobom. Kupić mądrze, nie za wszelką cenę to sztuka. Obarczanie AM za opóźnienia w kontraktach to nieporozumienie. Program Orka, Wisła, Homar, Narew to gigantyczne pieniądze. To nie tylko sprawa złej woli, opieszałości...to również kwestia przystosowania naszego przemysłu do tych kontraktów, zakupu nowoczesnych urządzeń do produkcji, doposażenie stoczni, nawet połączeń kolejowych, odpowiednich kadr, szkoleń... Pokutuje również brak Agencji zamiast Inspektoratu Uzbrojenia a jest w realnym planie uwzględniona. Nie ma takiego który powie: kupuje natychmiast, chyba, że to są jego prywatne pieniądze. Tak traktowała fundusze publiczne ekipa Klicha i Siemoniaka podpisując kontrakty, min. na Caracale.

To jest proste
środa, 10 stycznia 2018, 15:51

Tu kompletnie nie o to chodzi. Ty piszesz o swoich domysłach, żaden z nas w negocjacjach nie uczestniczył i przyczyn opóźnień nie znamy, wiemy tylko, że one są i są istotne a biorąc pod uwagę to co się dzieje w naszej okolicy, czasu za dużo nie mamy. Ministra ON ocenia się na podstawie faktycznych osiągnięć, nie ma innej metody, a osiągnięcia te są łatwe do zmierzenia. AM urzędował ponad dwa lata i nie podpisał żadnego z kluczowych kontraktów. Ja mam prawicowe poglądy i mimo tego, że dużo obiecywałem sobie po AM, to uważam, że on się po prostu nie sprawdził. I nie chcę wchodzić w to, czy to wina wiceministrów, czy też chęć uzyskania lepszych warunków. Wiem jedno, modernizacja praktycznie stoi w miejscu a my w chwili obecnej nie możemy sobie na to pozwolić, bo to jest priorytet nr.1 dla WP. W takiej sytuacji minister musi ponieść odpowiedzialność za sytuację w podległym mu resorcie.

gość
środa, 10 stycznia 2018, 15:13

Co Ty gadasz...Sprawdź ile czasu trwał tamten przetarg na śmigłowce,zobacz jak Rumunia,Litwa czy Czechy sprawnie działają,krok po kroku idą do przodu podczas gdy my toniemy w analizach rynku,listach intencyjnych,zmianach koncepcji i próbie produkowania wszystkiego u siebie,co zawsze będzie się wiązało z przepłacaniem i stratą czasu, bo co z tego,że op będą wybudowane w Polsce jak potrwa to 3x dłużej i tyle samo drożej a później ten potencjał zostanie zmarnowany bo na pewno nie będziemy mieli zamówień eksportowych a następne op zakupimy za kolejne 30-40 lat więc albo ten potencjał zmarnujemy albo będziemy go bezproduktywnie utrzymywać ku uciesze związkowców,tak czy siak kasa zmarnowana.Trzeba skończyć ze ściąganiem jak najszerszych kompetencji do PGZ i skupić się na "wąskich ścieżkach" które będą przynosiły korzyści dla wojska przez dekady a nie tylko PGZ...

LOL
środa, 10 stycznia 2018, 14:48

Coś ci się pomyliło- postępowanie na zakup śmigłowców trwało 4 lata. To Macierewicz, po zerwaniu rozmów zadeklarował że w przeciągu dwóch miesięcy zostaną kupione i dostarczone pierwsze dwie sztuki, śmigłowców od konkretnego producenta, czyli zrobił dokładnie to o czym ty mówisz. Nawiasem mówiąc- dokładnie w taki sposób jak opisywany, kupił samoloty dla VIP. Wszystkie duże programy, ciągną się już kawał czasu, i mimo określonego harmonogramu, który przewiduje konieczność poświęcenia czasu na kolejne etapy, notują kolejne opóźnienia. I niestety, ale fakt, że dotyczy to absolutnie każdego z realizowanych programów, świadczy, że przyczyną jest nieudolności MONu.

Polish blues
wtorek, 9 stycznia 2018, 15:14

Może wreszcie ruszą zakupy? O Patriotach dziwnie przycichło, podobnie o Orkach itp. O heli już nie wspomnę.

artilleryman
wtorek, 9 stycznia 2018, 20:39

Przycichło bo cena zwaliła z nóg.

Marek1
wtorek, 9 stycznia 2018, 15:05

BARDZO mieszane uczucia. Może chociaż nowy minister NIE będzie wygadywał przy każdej medialnej okazji takich bzdur i bajek jak poprzednik ... może. Niestety p. Błaszczak jako szef MSWiA absolutnie niczym szczególnym nie zwrócił na siebie uwagi, no może poza bagatelizowaniem bandyckich występów rożnej maści skrajnej prawicy i kiboli, uznając je za ... przejaw "patriotyzmu". Pożiwiom, uwidim, ale tak czy siak kredycik zaufania dla nowego ministra MON marginalny ... . Ps. Jednak miał rację Siemoniak twierdząc, ze AM do USA NIE pojedzie(jako minister). Tak sobie nagrabił, ze nawet w USA nikt go NIE traktował już poważnie.

gts
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:40

Ja o tym pisalem juz tydzien temu hak sie ludzie wypowiadali ze Antka to tam z otwartymi rekoma witaja. Tymczasem bylo odwrotnie, a czare goryczy przelala wlasnie niekompetencja naszych przy obu sprawach i Patriocie i Himarsie.. zadko sie zdarza zeby sami amerykanie dzwonili i prosili o kogos kompetentnego bo z delegacja od Antka to mozna sobie co najwyzej pogadac o hot-dogach w central parku. Co do Blaszczaka, mam mieszane uczucia. Moze przynajmniej nie bedzie w otwartym sporze z wlasnymi podwladnymi jak Antek i jego ludzie. Tak czy inaczej niewiele pozytywnego sie dzieje w kwestii polskiej obronnosic czy to w armii, cyberbezpieczesntwie czy sluzbach, nalezy to jak najszybciej zmienic.

muminek
wtorek, 9 stycznia 2018, 15:04

To już nawet nie jest śmieszne ...

Kristo
wtorek, 9 stycznia 2018, 14:55

Cóż, prezydent dopiął swego. Pomijając wady i zalety ex ministra, martwią naciski prezydenta w tej kwestii. Zważywszy na to, kto doradzał i doradza prezydentowi w BBN...śmiem być pesymistą.

chateaux
wtorek, 9 stycznia 2018, 17:41

A dlaczego martwią Cie te naciski? A kto ma ma mieć wpływ na to stanowisko jeśli nie najwyższy zwierzchnik Sił Zbrojnych? Co mnie natomiast martwi, to znowu wybór osoby bez kwalifikacji w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Polskie wojsko nie ma szcześcia w tym zakresie. Szefami resortu finansow zawsze byli ekonomisci, kultury - artyści, zdrowia - lekarze, itd., natomiast szefami resortu obrony narodowej zawsze byli ludzie z przypadku i bez kwalifikacji. Psychiatrzy bez specjalizacji, specjaliści od socjotechniki medialnej, historycy i przedstawiciele wielu innych szanowanych zawodów, jedynym zaś w historii fachowcem z odopwiednim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym na czele MONu był Romuald Szeremietiew w rządzie Olszewskiego

Michał
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:47

Gdyby nie było decyzji wewnątrz Partii to by prezydent nic nie wskórał. Nie ma on nic do gadania w tych sprawach i to pokazano już nie raz. Tak więc, taką decyzję podjęła Partia. To że jest to po myśli prezydenta to inna sprawa ale bez dyrektywy z Nowogrodzkiej nic by się nie stało.

a
wtorek, 9 stycznia 2018, 21:05

AM to odważny nieprzekupny minister ... a za jego wymianą stoi PAD - obawiam się o transparentność i wartość kontraktów ... jak przy F 16 zostaniemy wydutkani ...

kiedy to w końcu zrozumiesz?
środa, 10 stycznia 2018, 14:17

Z jego wymianą na pewno nie stoi PAD! PAD co najwyżej może sobie pogadać na ten temat.

WP
środa, 10 stycznia 2018, 05:14

Tego nie wiemy w 100%. Wiemy natomiast, że modernizacja WP postępowała przez ostatnie dwa lata bardzo wolno. Najistotniejsze kontrakty nie zostały podpisane. W tym kontekście szczególnie kwestia śmigłowców obciąża dotychczasowe kierownictwo MON. To jest duże obiciążenie wizerunkowe dla AM i co za tym idzie dla PIS. Podawanie do wiadomości publicznej kolejnych terminów (pierwsze śmigłowce miały rzekomo trafić do wojska w 2016 roku) nie wyglądało poważnie. W obliczu zaistaniałej sytuacji decyzja nie mogła być inna. Dziwi mnie tylko to, że w MON-ie nie potraktowano tej kwestii priorytetowo. Było przecież wiadomo, że po rezygnacji z Caracali temat będzie wracał. To wszystko wygląda nieprofesjonalnie.

emeryt
środa, 10 stycznia 2018, 12:09

Odszedł minister , dlaczego zostali wiceministrowie ( od gadania bo nie od roboty) .Oni przecież mają taki sam udział w zaniechaniach jak ich były przełożony. Teraz przez kolejne 6 miesięcy będziemy mieli stagnację bo NOWY musi rozpoznać stan faktyczny i poziom zaawansowania toczących się procesów . Potem może drobna recesja ( jak dar boży) będzie dobrym wytłumaczeniem zarzucenia pewnych zakupów dla armii. Następnie ( kalendarz polityczny III RP) perspektywa wyborów parlamentarnych to paraliż decyzyjny odnośnie drogich zakupów które mogą zasilić armię dopiero po 2 do 4 lat później . Prosty i sprawdzony przez polityków scenariusz tłumaczy dlaczego nie modernizujemy pod względem technicznym naszego wojska - to jest oczywiście optyka polityka a nie człowieka któremu na sercu leży dobro państwa .

gość
środa, 10 stycznia 2018, 15:16

Niekoniecznie,nowy minister może będzie miał więcej zaufania dla swoich podwładnych i w kluczowych sprawach zda się na ich zdanie co niewątpliwie przyspieszy modernizację.

Boczek
środa, 10 stycznia 2018, 13:45

Przede wszystkim powinien polecieć Kownacki. On jest odpowiedzialny za modernizację i pozyskanie sprzętu. Akurat tu doszło do kompletnego zastoju. Kto miał okazje spotkać tego człowieka osobiście wie dlaczego.

ed
poniedziałek, 15 stycznia 2018, 21:13

ktoś wie czy minister m.błaszczak zna jakiś język obcy ?

Feluś
wtorek, 9 stycznia 2018, 14:40

Cieszy odwołanie nieodpowiedzialnego ministra, niemniej powołanie nowego niedecyzyjnego musi martwić. Zmiana ta będzie obojętna dla Armii - nowoczesny sprzęt nadal będzie mogła podziwiać jedynie na MSPO

trevor
wtorek, 9 stycznia 2018, 14:34

Mowili ze Antoni jest nie do ruszenia a wystarczylo ze powiedzial ze zerwie negocjacje w sprawie Homara i go nie ma .

Marek1
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:58

trevor - i to jest jakaś teoria. Jeśli teraz Błaszczak szybko klepnie Himarsa od LM na tak beznadziejnych warunkach i za tak kosmiczna cenę, to będzie mocne jej potwierdzenie. To samo z Patriotem. W rezultacie totalny drenaż budżetu i możemy na kolejne lata zapomnieć o Narwi, śmigłowcach, OP, nowych ppk, granatnikach i wielu innych szalenie istotnych dla WP elementach potencjału bojowego.

olo
wtorek, 9 stycznia 2018, 20:46

W tym kraju poza zmianami stricte personalnymi nic się nie może udać, czekają nasz kolejne lata marazmu i stagnacji...

Arado
środa, 10 stycznia 2018, 01:43

Widac ze mial tylu przeciwnikow co i zwolenikow.Na pewno kontrowersyjny i nie tuzinkowy.Mial dobre strony ale i beznadziejne.Szczegolnie jego klapanie jezykiem i obiecywanie ze cos bedzie zaraz,draznilo.Czy min.Blaszczak bedzie lepszy, nie sadze...

Boczek
środa, 10 stycznia 2018, 15:36

"Mial dobre strony..." - wow, o takim RCS własnych produktów, jak dobre strony AM, to Lockheed Martin będzie jeszcze marzył 100 lat.

Bartłomiej
środa, 10 stycznia 2018, 07:29

Arado, Pan Macierewicz nie obiecywał, że będzie zaraz tylko... "do końca lub jeszcze w tym roku" :)

Bonawentura
wtorek, 9 stycznia 2018, 20:42

Proszę wskazać ministra ON, który w ciągu 2 lat zwiększył stany etatowe WP po 1989 r. utworzył nowy rodzaj sił zbrojnych który się dynamicznie rozwija, zlikwidował zwieranie kontraktów do maks. 12 lat służby co powodowało, że dużo żołnierzy nie mogło dosłużyć do emy. To już wystarczy, w zakupy nie wchodzę bo jest tego dużo małych i większych i nie mam czasu tu klepać w klawiaturę bo są ważniejsze rzeczy niż uświadamianie malkontentów, których i tak to nie zmieni, ale wg mnie biorąc pod uwagę nasze realia i finanse i tak bardzo dużo zrobiono. Pozdrawiam i nie siać mi tu defetyzmu. Precz z komuną w mundurach.

Boczek
środa, 10 stycznia 2018, 09:30

No ale w zasadzie wymieniłeś jego błędy. OT - ile będzie kosztowała likwidacja?, a przynajmniej przeformowanie, bo koszt efekt jest załamujący. Po prostu nie stać nas na takie fanaberie. OT do 2022 to równowartość 4 lekkich fregat Miecznik czy 2 OP z najwyższej polki. - 12 lat to był największy błąd i to ci nawet szeregowiec potwierdzi. Sporządzanie po "12 la"t będzie trwało dziesięciolecia.

Tom
środa, 10 stycznia 2018, 01:09

Super, masz więcej żołnierzy do wojowania saperką i romantycznych zrywów z motyką na słońce. A broni ppanc nadal nie ma prawda?

Stelle
wtorek, 9 stycznia 2018, 14:27

Dymisji Macierewicza upatruję w dwóch istotnych argumentach: 1. zmiana ministra będzie pozorowanym resetem w negocjacjach z amerykanskimi firmami zbrojeniowymi, bo mówilo sie ze te negocjacje byly fatalne a stanowisko firm skrajnie zaporowe wobec Polski 2. żaden minister nie wytrzyma prowadzenia resortu przy presji na modernizację w istotnych programach, na których realizację de facto nie ma pieniędzy

SAS
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:23

I ta dymisja będzie nas srogo kosztować. Dosłownie.

dropik
wtorek, 9 stycznia 2018, 15:28

Nie spodziewam sie niczego dobrego. Po co obiecywali Trumpowi że coś kupią np Homara. Amerykanie rzucili ceną 2 razy wiekszą niż nasi oczekiwali i teraz jest bull . Minister do tego wszędzie głosił jacy to my słabi i jakie to wielkie zagrożenie nam grozi ze strony Rosji no to Amerykanie dali nam wspaniałą ofertę. a co do MON to ostatnio wizował nas amerykanski minister do spraw euroazji i rozmawial z prezesem . narzekał na brak kompetencji kierownictwa mon. a Błaszczak ? Przypominam sobie tylko chocholi taniec z mianowaniem komendantów policji.

Arc
wtorek, 9 stycznia 2018, 14:27

Nic to nie zmieni. WP jest już instytucją niereformowalną

Olkit
wtorek, 9 stycznia 2018, 23:57

Przed II wojną w iraku też tak mówili i pzreszła ostrą metamorfozę.

Zico
wtorek, 9 stycznia 2018, 20:29

Uff, nareszcie odszedł. Ten, co najpierw mówił, a potem myślał (albo czynił to ktoś za niego). Może wreszcie zakończą się wieloletnie analizy techniczne, zaś armia dostanie potrzebny sprzęt. I może w końcu ta śmieszna smoleńska komisja odejdzie do lamusa.

Patcolo
środa, 10 stycznia 2018, 11:33

Niestety analizy były są i będą

Zbulwersowany podatnik
wtorek, 9 stycznia 2018, 14:25

Mam nadzieję, że nie dojdzie do kolejnej redefinicji planu modernizacji naszej armii, a Błaszczak będzie realizować poprzednio nakreślony kierunek. Pytanie co się stanie z obietnicami Macierewicza? 2 fregaty, NDR, nowe myśliwce i 500 Krabów i 160 Homarów. Wszystko wygląda pięknie na papierze.

Boczek
wtorek, 9 stycznia 2018, 15:48

???...a jest jakiś? To proszę mi wytłumaczyć jakim cudem można zrealizować modernizację MW rozpoczynając od OP, a nie M+C, kiedy to OP blokuje finansowo wszystko inne po nim? - czyli do 2025-2030 nie będzie możliwe rozpoczęcie budowy Mieczników. To samo 1:1 Wisła/Narew.

Obywatel
wtorek, 9 stycznia 2018, 15:44

Ja wam obiecuję 1500 Krabów 400 Homarów. Mogę obiecać co chcecie ale pamiętajcie kto wam to obiecał.

Naiwny
wtorek, 9 stycznia 2018, 14:24

Pasmo sukcesów Ministra B będzie kontynuowane w tym co zostało z polskiej armii po Ministrze AM. Brawo.

hel
wtorek, 9 stycznia 2018, 20:24

Z większości komentarzy wynika że Kreml jest bardzo zadowolony z odwołania min Macierewicza. Dalej nie trzeba komentować, te reakcje mówią same za siebie. Z drugiej strony skoro już do tego nieszczęścia w takim momencie doszło, to min. Błaszczak jest chyba najlepszym kandydatem na następcę z obecnego obozu prawicy, choć nie dorówna Antoniemu.

KK
wtorek, 9 stycznia 2018, 20:23

Cóż Macierewiczem kierowały błędne zapędy które jednak przypadkiem zawiodły go do wielu poprawnych decyzji. Człowiek szalony i styl rządzenia karkołomny ale bilans jego skłócenia z patologicznymi układami wojskowych i polityków widziałem jako pozytywny. Niestety zamieszanie było chwilowe a dalej wszystko będzie jak było. Szambo polskiego wojska przetrwało kolejną zawieruchę. Była miotła co zamiatała, ze złych powodów i w chaotyczny sposób ale jednak zamiatała. To mogło być wykorzystane jako trudny początek prawdziwej zmiany. Zasłużył na mocną krytykę jednak powód wrzasku mediów i polityków również błędny- to nie było pragnienie rzeczywistego poprawienia stanu rzeczy tylko rządza powrotu do wygodnej egzystencji w spokojnej, tradycyjnej korupcji. Kolejna szansa zmarnowana.

Ad_summam
wtorek, 9 stycznia 2018, 14:18

Kto zastępuje prezydenta w przypadku jego nagłej śmierci?

Gall Anonim
wtorek, 9 stycznia 2018, 15:29

Według konstytucji marszałek sejmu RP.

miik
wtorek, 9 stycznia 2018, 15:27

Marszałek Sejmu

bęcki
wtorek, 9 stycznia 2018, 15:26

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Grzyb
wtorek, 9 stycznia 2018, 14:14

Dwa lata temu mówiło się że ministrem MON zostanie Jarosław Gowin. Teraz była szansa żeby ten rozsądny i mądry człowiek pokierował ministerstwem. Ciekawe czy obecna decyzja premiera zaowocuje przyspieszeniem zakupów i podpisywanie umów czy nie...

pyton
środa, 10 stycznia 2018, 09:16

Gowin mądry i rozsądny? Chyba żartujesz. To on "otworzył" branże ochroniarską (jakby każdy marzył o tym żeby pracować za 5zł na godzinę - taka była stawka w czasie bytności pana Gowina w Platformie Obywatelskiej) zabierając ludziom licencje (mi zabrano licencję II stopnia). I co? Obecnie jeszcze trudniej i drożej zostać ochroniarzem niż poprzednio - taki to geniusz!

gmo
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:06

Decyzja premiera? Chyba żartujesz?

wzt
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:48

To był najlepszy szef MON w historii polski po 89 roku!

Misiek
środa, 10 stycznia 2018, 19:46

W okresie 1000 lat nie było lepszego ministra .

MadMax
środa, 10 stycznia 2018, 01:25

Polski z wielkiej. Niech zgadnę, załatwił fuchę w PGZ?

Sebulba
wtorek, 9 stycznia 2018, 20:34

Dla Was zapewne, natomiast dla Polskie wręcz odwrotnie.

Marek1
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:34

wzt - ba, najlepszy od powstania państwa polskiego zaiste ;))))))

gts
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:25

Zrobilem popcorn i czytam wypociny fanow Maciereiwcza jednego z najgorszych ministrow w historii, chyba od czasow Mieszka I. Nie dosc ze w zaden sposob nie znodernizowal armii to przepiscil budzet MON na rzeczy kompletnie nie zwiazane z obronnoscia. Kupil nielegalnie 3 Boeingi przeplacajac sowicie i to caly jego suckes. Juz teraz na WOT idzie 1.3 mld zl a zolnierzy mniej niz 5 tys. Te 7 z haliem co sa to razem z kadra zolnierzy zawowodowych przydzielonych do WOT. Sukces niewatpliwy. Niestety 2 lata rzadow i wszedzie lapiemy juz takie tyly ze wyprzedzaja nas Litwi i Rumuni. Jestesmy najwiekszym skansenem poradzieckiego sprzetu w NATO i nie potrafimy w zaden sposob go unowoczesnic. Mialo byc lepiej pan minister powyrzucal generalow (jakos ci co ukaldy jeszcze z PRLu mieli zostali, wywalil tylko kilku na eksponowanych stolkach i przy okazji wielu niewygodnych oficerow) Dzis grupy jelopow szarogeszacych sie po resortach to norma. Jak ludzie z wyksztalceniem teologicznym maja sie znac na pozyskiwaniu sprzetu, czy w ogole na jakichkowliek zdaniach wojskowych? No ale taka mamy rzeczywistosc, a potem okazuje sie ze obronic to sie mozemy rozancem na granicach, co wiecej takie rzeczy sa organizowane i wspierane z calkowita powaga.

Prawicowy Realista
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:25

Bzdury i bzdety, taki minister powinien być poza wszelkimi innymi sprawami - sprawnym organizatorem. Ten nic nie zrobił zmarnował miliardy a nie kupił żadnej broni ofensywnej tylko palił budżet na bzdury

luzon
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:12

Według jakich to niby kryteriów? I dla kogo najlepszy? Dla celów jakiego państwa?

trach
wtorek, 9 stycznia 2018, 18:15

tia? podaj jego osiągnięcia

santos
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:48

Odwolali go bo byl za dobry na to stanowisko

Extern
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:29

Odwołali go bo to była cena za podpisanie ustaw sądowych przez prezydenta, z którym szef MON toczył spory kompetencyjne nie dość precyzyjnie określone w konstytucji..

prawieanonim
wtorek, 9 stycznia 2018, 18:19

Proszę cię. Amerykanie zarzucili kierownictwu naszego MONu brak kompetencji i brak znajomości angielskiego na odpowiednim poziomie. AM musiał odejść bo inaczej położyłby wszystkie negocjacje. Naiwnie zakładam że Błaszczak będzie lepszy pod tym względem skoro został mianowany ministrem obrony.

Quetzalcoatl
wtorek, 9 stycznia 2018, 14:10

To teraz panie ministrze Baszczak pora na audyt dzialania ministerstwa przez te dwa lata , kontrole NIK... a potem adekwatne kroki do wyników! Wyjasnienie do konca zakupu maszyn specjalnych - NIK już przedstawił swoje zdanie, teraz pora na doglebne zbadanie sprawy. Wyjasnienie sprawy programów HOMAR i Wisła etc, etc.

Jasio co wie
wtorek, 9 stycznia 2018, 20:07

Subtelne posunięcie zmian ministrów spowoduje tzw renegocjacje umów i ogloszenie innej optyki widzenia zakupów ,ustaleń,porozumień z punktu widzenia prawnego i,w celu wyjaśnień merytoryki prawnej i zasadności wybranych oferentów jak i uwag ludzi prezydenta . ..procedowania zostaną wstrzymane do czasu powołania nowych zespołów ds dialogów i z chwilą wniesionych przez owe zespoły poprawek procedowanie zakupów się uruchomi ale jak mówią kuluary powoływanie nowych zespołów powinno przebiec szybko i sprawnie i z końcem roku zaczną funkcjonować gdzie proirytetem ma byc projekt "wisła" budowany w 100% w oparciu o przemysł polski natomiast MW RP ma wrócić do budowy ZMOR

xiom
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:43

Kierunkowe postanowienia zostaną utrzymane, to były strategicznie właściwe i dobre dla Polski i WP. Duże zmiany będą dotyczyły modelu współpracy z Prezydentem, informowania siebie nawzajem - Prezydent będzie miał dużo więcej do powiedzenia. Dlatego uda się wreszcie reforma dowodzenia i już jest zapowiedziane opracowanie nowej strategii bezpieczeństwa Państwa - ale to BBN ją opracuje. Pytanie: ile zostanie z wniosków z SPO - jest szansa na niewielkie zmiany, poza prezydencką wersją SDiK. Iście stachanowskie tempo zmian za Macierewicza może osłabnąć, bo nawet nowemu ministrowi nie będzie łatwo dorównać, ale ogólnie można zakładać lepszą zmianę w SZ. ;)

HS
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:41

Czy zawsze polityk czytaj humanista - człowiek od gadania, musi być ministrem? Czy nie mógłby to być ktoś kompetentny=wojskowy?

ktoś
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:35

Z prostej przyczyny. Wojskowy bądź człowiek z odrobiną wiedzy o wojsku by kierował się interesem swojego resortu nie potrzebami politycznymi. Poza tym obecna kasta polityczna ma raczej złe skojarzenia z wojskiem patrzy na resorty siłowe przez pryzmat poprzedniego ustroju. Nie mówiąc o tym, że zgodnie z starą zasadą resorty siłowe dostają osoby nie o odpowiednich kompetencjach, ale o odpowiedniej pozycji partyjnej, a jak do tej pory żaden były wojskowy jakoś specjalnie kariery w strukturach jakiejkolwiek obecnie działającej partii kariery nie zrobił. Więc raczej kiepsko widzę szanse by resortem Obrony Narodowej zarządzała osoba kompetentna, bo ten resort dostają politycy o mocnej pozycji w swojej partii i zaufaniu prezesa a nie żołnierze(żołnierz w trakcie służby nie może należeć do jakiejkolwiek partii).

Niko
wtorek, 9 stycznia 2018, 18:49

Niestety nie. Cywina kontrola nad wojskiem.

Ariel
wtorek, 9 stycznia 2018, 14:05

NIc się nie zmieni. Nie będzie niczego, jak to kiedyś pewien pan z Białegostoku powiedział...

KrzysiekS
środa, 10 stycznia 2018, 20:07

Moje zdanie. 1. Jest to zmiana polityczna właśnie Pan Prezydent strzelił sobie w kolano (a w zasadzie to J.K. załatwił mu brak 2 kadencji). Elektorat PiS nie wybaczy tego A.D. 2. Nowy minister MON jest zaskoczony (co widać na zdjęciu) ciekawe kiedy ochłonie i co wtedy zrobi (według mnie to A.M. będzie mu doradzał jeżeli nie wręcz kierował). 3. Pytanie co zrobią z umowami na najważniejsze programy WISŁA HOMAR NAREW (ORKA chyba już przesądzona) można ta zmianę wykorzystać na swoją korzyść ale chyba tego nie potrafią. I tak podsumowując A.M. wierzę że chciał jak najlepiej dla Polskiej Armii zrobił to jak umiał (inna sprawa na ile pomógł na ile zaszkodził zwłaszcza za dużo mówiąc przed podpisaniem kontraktów).

Michał
środa, 10 stycznia 2018, 22:38

Prezydent jest kreowany na kozła ofiarnego, to J.K. podjął decyzję o usunięciu A.M. a nie Prezydent. Ale tak ten układ przecież wygląda od początku, J.K. dyryguje a inni biorą na klatę za to odpowiedzialność.

Piotras
wtorek, 9 stycznia 2018, 14:04

Pokerowe zagranie aby zerwać już ustalone programy modernizacji, bo trzeba będzie zweryfikować co poprzedni minister zrobił i okaże się że wszystko źle i zaczynamy od nowa. Kaska zostanie na co innego. Masakra.

KrzysiekS
środa, 10 stycznia 2018, 19:52

Problemem Polski jest to że po zmianie ministra MON rozpoczynamy negocjacje od nowa nie ma ciągłości prowadzonych postępowań zakupowych niezależnie od zawirowań politycznych. Takie zmiany można wręcz wykorzystać przy negocjacjach żeby osłabić oferenta u nas jest odwrotnie to oferent wykorzystuje je na swoja korzyść.

wqq
środa, 10 stycznia 2018, 23:44

Problemem Polski jest brak szeroko rozumianych elit na właściwych stanowiskach ,ludzi ponadprzeciętnych. Owszem mamy ludzi z wyobraźnią ale z deficytem rozsądku . Możemy to obserwować w oparciu o kompleks zbrojeniowy czy samych polityków .My po prostu nie potrafimy sami nic bardziej zaawansowanego zrobić w kraju i okazuje się że zakupić na dobrych warunkach tym bardziej nie potrafimy . A.M i współpracownicy to klasyka przedstawionego problemu , nic mniej i nic więcej . Po nowym ministrze niczego więcej się nie spodziewam no może kupi kilka "wróbli" dla MW jako zaawansowane systemy OP i tyle tego.

racjus
środa, 10 stycznia 2018, 00:19

Moim zdaniem najlepszy minister MON był za SLD. Podpisano umowy na F-16, Rosomaka i Spike. Może zawalono sprawę z offsetem w przypadku F-16 i Spike'a, może nie dopilnowano wersji specjalistycznych Rosomaka i integracji z PPK ale jak się porówna z „dokonaniami” następców to kupiono niezły sprzęt na tle, którego mogli pozować następcy w tym i jeszcze obecny minister. Śledzę „poczynania” MON od jakiegoś czasu i staram się być w swoich ocenach apolityczny (nie głosowałem na SLD) ale potem była tylko równia pochyła. Mam wrażenie, że po tych 3 zakupach modernizacja jakby wyhamowała ale może to tylko moja subiektywna opinia. Jestem ciekawy odczuć innych forumowiczów ale obiektywnych bez polityki.

ZZ
środa, 10 stycznia 2018, 09:25

Nie tyle "nie dopilnowano integracji z PPK" co raczej celowo i z pełną świadomością konsekwencji z niej zrezygnowano. Ale tak, trzeba przyznać, że SLD potrafiło załatwić takie rzeczy.

maj.
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:36

Po Antonim może być tylko lepiej. Na razie niewiele. Chociaż pan Mariusz w MSW się nie wyróżniał to może w MON nie będzie przeszkadzał. Na pomaganie nie ma co liczyć.

Ggd
wtorek, 9 stycznia 2018, 13:58

Widzę same negatywne komentarze pod adresem Antoniego Macierewicza ale żadnych konkretów tych obelg Krzyczeć to sobie każdy może ale uzasadnić swoje zdanie to żaden

Max Mad
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:49

Zmniejszenie realnych nakładów na obronność w propozycji budżetu na 2018 z 2.0 na 1.98 PKB przekazując pieniądze do LPR i Policji. Może być?

huba
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:41

proszę, oto kilka konkretów: 1. Kolesiostwo w spółkach branży zbrojeniowej i wpychanie ludzi takich jak Misiewicz nawet z naruszeniem przepisów 2. Powołanie podkomisji smoleńskiej, która podważyła ustalenia ekspertów, a następnie przez dwa lata nie udowodniła niczego 3. Unieważnienie gotowych i pilnych przetargów na okręty bojowe, drony, system zarządzania polem walki, śmigłowce specjalistyczne dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych itp. 4. Doprowadzenie do odejścia setek najbardziej doświadczonych generałów i pułkowników 5. Wykonywanie ruchów pozornych takich jak przenoszenie czołgów z Żagania do Wesołej, a tych z Wesołej do Żagania - jednostki tracą zdolność bojową, przeszkoleni żołnierze tracą sprzęt na którym się znają, a my ogłaszamy sukces i wzmocnienie obronności 6. Kompromitacja wiarygodności Polski na arenie międzynarodowej poprzez wypowiedzi takie jak ta o sprzedaży Mistrali do Rosji za 1 dolara Jak się odniesiesz to dopiszę kolejne punkty. Pozdrawiam

dropik
wtorek, 9 stycznia 2018, 15:22

jedyne niezmarnowane pieniądze to boeingi choc szkoda że za pieniadze MON :P

MANDAryn
środa, 10 stycznia 2018, 19:37

Spokojnie zrobiono zmianę minstrów w celach tylko sondażowych,operacyjnych by zasiegnąć i usłyszeć opini mas i co w ulu MON i okolicy brzęczy po diagnozie zostanie przeprowadzona operacja "chorych tkanek " MON bo jak wiadomo "rak" często nie wykazuje objaw a mimo to niszczy "organizm" pobudzony uaktywnia się i można go wykryć i zniszczyć po za tym zostanie po "doświadczeniach" AM włączona tzw "ściana milczenia" a prawo do medialnego wypowiadania i pozyskiwania "ocenzurowanych" materiałów będą miały wyłacznie wyznaczone środki przekazu z gotowym materiałem następnie po kadencji prezydenta...Antoni wróci do MON by dokończyć dzieła wszak "sztafety ochronne " kształtują się

Kick
wtorek, 9 stycznia 2018, 13:56

Będzie mniej blyskotliwych konferencji prasowych i szumnych zapowiedzi.

Kick
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:31

Obawiam się powtórnych analiz i podważenia zasadności części kontraktów i prowadzonych obecnie dialogów technicznych co już może całkowicie sparaliżować modernizację.

To już się stało
środa, 10 stycznia 2018, 05:27

Modernizacja i tak jest już sparaliżowana. Wisła, Narew, Orka, Homar, śmigłowce, przez ostatnie dwa lata nie podpisano żadnego kontraktu. O ile gorzej może być?

Rob-HH
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:40

Zdrada. Niemcy+Rosja+Chiny ,maczaly w tym palce. Koniec modernizacji WP.

??
środa, 10 stycznia 2018, 04:59

Rozumiem, że żartujesz? Jeśli nie, to chciałbym przypomnieć, że przez ostatnie dwa lata nie podpisano żadnego z kluczowych kontraktów dla WP (tj. śmigłowce, Wisła, Narew, Orka, Homar itd.). A WOT pochłonął ponad miliard złotych. Te pieniądze mogły być przeznaczone na modernizację.

K
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:38

Będzie robił to co w MSWiA, dokończy dekomunizację za AM i dalej modernizował armię.

Pytanie
środa, 10 stycznia 2018, 15:55

Sugerujesz jakoby AM modernizował armię? Jakieś przykłady? Jakie z kluczowych kontraktów dla WP podpisano przez ostatnie dwa lata?

Boczek
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:26

"W okresie, w którym Macierewicz stał na czele MON odbył się ważny szczyt NATO w Warszawie podczas, którego sojusznicy zadecydowali o bezprecedensowym wzmocnieniu wschodniej flanki NATO." Sorry, ale to jest nieprawda - patrz Wales Summit Declaration i późniejsze spotkanie NATO gdzie ustalono szczegóły. Również w Polsce nie stacjonują żadne "tysiące", a w Rumuni i krajach Bałtyckich. - "Resort obrony zawarł pod kierownictwem Macierewicza szereg umów związanych z Planem Modernizacji Technicznej. Największe z nich dotyczyły zakupu pięciu samolotów do przewozu VIP (Gulfstream G550 i Boeing 737-800/BBJ2),.." - zgoda. - "..rakiet JASSM-ER.." - zakup tak, zgoda to pokłosie poprzedniego pozyskania i zgody USA na bez "ER" - "...oraz okrętów klasy Kormoran II..." - to nieprawda. Umowa na 2 dalsze została zawarta przy Kormoranie-prototypie - "..i Ratownik..." - to prawda, jednak za horrendalną cenę.

sojer
wtorek, 9 stycznia 2018, 20:37

Lepszy jest minister, który zgodzi się na zakup 200 F-35, czy taki który kupi 10 F-35?

King
wtorek, 9 stycznia 2018, 20:13

Wojska USA są w Polsce dzięki działaniom obecnej ekipy. Zaklinanie i naginanie prawdy, jak to robisz wyżej, tego kompletnie nie zmieni. Decyzje zostały podjęte na szczycie w Warszawie, bo z wcześniejszą proniemiecką ekipą USA nie chciały o tym nawet rozmawiać.

b
wtorek, 9 stycznia 2018, 18:53

Znowu pan sie mija z prawda Siemoniak i rzad Kopacz zgodzili sie na maksymalnie 70 zolnierzy USA i nic wiecej. To, ze jest batalion + brygada pqncerna to efekt pracy tego rzadu.

Mario
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:25

Oby p M Blaszczak byl lepszy od p AM. Mam na mysli oczywiscie PMT

nck
wtorek, 9 stycznia 2018, 13:46

nie wiem czy jednak nie lepiej choćby Gowina, tak jak miało być od początku. Błaszczak może być bardzo słabym ministrem MON.

1kosmos2
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:34

Kontrakty z amerykanami do podpisania , czyli homar ma być w cenie a oni robię wrzutkę w stylu ze to można z kimś innym , no to minister nowy . Mamy popisać i basta a warunki to oni nam podyktują .

policmajster
wtorek, 9 stycznia 2018, 13:45

Teraz już wiadomo, że zbrojenia pójdą pełną parą. Szacuje, że na pierwszy ogień pójdzie duży zakup paralizatorów, następnie radary Iskra. A miesięcznice będzie teraz ochraniać wojsko, będą Leopardy, F-16.

Funkcjonariusz MSW
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:31

no to koledzy z MONu , wszyscy co zaczęli służbę w 1989 pójdą na bruk. Minister bezpieczeństwa będzie robić czystkę u was tak jak u nas. Stopień przestanie się liczyć tylko znajomości, dziś szeregowy jutro major. W Straż Granicznej przykład kapitan 5 lat służby ściągnięty jeszcze w dodatku z emerytury w ciągu półtora roku został Generałem i komendantem Straży Granicznej

SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU
wtorek, 9 stycznia 2018, 13:40

czas przeszły dokonany .. a czas to waluta ...ciekawe jaka będzie jej wartość

Marick
wtorek, 9 stycznia 2018, 13:37

"Zamienił stryjek siekierkę na kijek" tak można podsumować zmianę na czele MON. Cieszyłem się że AM obejmował urząd Ministra ON, ale po 2 latach też byłem za jego odwołaniem! Ale osobiście uważam że "nowy" minister nie jest jest zdecydowanie fatalnym wyborem ! Czy w naszym Kraju nie ma bardziej kompetentnych osób na to stanowisko ?

Jestem Grot
wtorek, 9 stycznia 2018, 14:47

Moim zdaniem AM był odpowiednim człowiekiem na to stanowisko, dzięki niemu mamy Kraby, Raki ( chodzi mi o podpisanie umów na ich produkcję bo za raz hejkery mi wyjadą że to poprzednie rządy ) lada chwila Wisła będzie więc ten człowiek coś robił dla armii. Ale się tak zapytam czy w jeden dzień zbudowano Rzym? A po tylu latach zaniedbań raczej Macierewicz w dwa lata nie odbuduje armii i jego wyposażenia a co nie którzy myślą że kupno uzbrojenia to jak pójście do sklepu i kupno czegoś.

PRS
wtorek, 9 stycznia 2018, 14:25

Najbardziej ,,kompetentni" w poprzedniej ekipie byli Dworczyk i Szatkowski. Wystarczy poczytać wywiady z nimi - rzeczowe podejście do tematu, brak mglistych obietnic, dużo pracy i mało ,,lansowania" się. Z drugiej strony Błaszczak publicznie przeciwstawiał się ,,ściąganiu" do Polski imigrantów z Afryki i Azji a chyba obecny Premier ma zamiar trochę ... zmienić to stanowisko (to MSWiA wydaje pozwolenia) więc ,,techniczna" zmiana na tym stanowisku z zachowaniem... politycznej poprawności wobec Prezesa.

ppp
wtorek, 9 stycznia 2018, 13:37

Dobre jest to, że Macierewicza już nie ma. Pytanie brzmi, czy Błaszczak jest odpowiednim człowiekiem? Wątpię. Po antonim M. bałagan będzie sprzątało wielu polityków z różnych opcji politycznych przez wiele kadencji.

skipper
wtorek, 9 stycznia 2018, 14:28

>ppp Nic dodać nic ująć tylko szkoda ,że tak późno!!!!!!

Mikołaj Rej.
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:24

Panie Antoni był pan najlepszym ministrem obrony narodowej. Dziękuję.

Rakle
środa, 10 stycznia 2018, 10:21

Papier jest cierpliwy, pisać można wszystko

skipper
środa, 10 stycznia 2018, 10:06

To dlaczego mu podziękowano?Własna partia już miała go dosyć? Przemyśl Mikołaju i nie przywołuj tu Reja

A
środa, 10 stycznia 2018, 05:18

Litości. Jakieś fakty? Najistotniejszą kwestię, czyli modernizację praktycznie położył. Żaden z najważniejszych kontraktów nie został podpisany. Tylko wieczne dialogi, negocjacje, a konkretów brak..

a
wtorek, 9 stycznia 2018, 22:33

lepszego nie będzie ...

ryszard56
wtorek, 9 stycznia 2018, 21:35

wytłumacz mi ,dlaczego najlepszy?? za jego rządow odeszli najlepsi generalowie,brak konkretnych zakupów nowego sprzętu,tylko dialogi ,w ciągu tygodnia można podjać decyje co należy kupić ,a prawda jest taka że Armii nie mamy ,pozdrawiam

Ygrek
wtorek, 9 stycznia 2018, 20:47

Chciałeś napisać najgorszy. Ja też dziękuję że już górze nie będzie.

Willgraf
wtorek, 9 stycznia 2018, 13:36

Będzie stypa na Kremlu, Telawiwie oraz u Lockheeda i Boeinga

Blady
wtorek, 9 stycznia 2018, 13:55

Wielka szkoda.

bobo
wtorek, 9 stycznia 2018, 13:46

Jeżeli stypa ma być na Kremlu to raczej u Lokheeda i Boeinga będzie uczta.

Dropik
wtorek, 9 stycznia 2018, 13:45

Boeing co miał to sprzedal;)

qwert
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:13

Chyba gorzej niż za AM być nie może. Może skończy się to dzielenie weteranów na lepszych i gorszych, oficerów na tych co za PRL i za IVRP. Może nie będzie wydawać się kasy na superdługopisy lub węgiel. Może minister nie będzie robił z gęby cholewy i jak zapowie termin dostarczenia ś-ców to go dotrzyma. Może cofnie bezsensowne wydawanie kasy i wprowadzanie zamieszania w związku ze zmianą stopni wojskowych. Ciekawe co z apelami smoleńskimi i podkomisją smoleńską.

Bolo
wtorek, 9 stycznia 2018, 18:44

Nie będzie dzielenia weteranów na lepszych i gorszych ? W Policji te sprawy są podobne co w armii

bewu
środa, 10 stycznia 2018, 10:24

Z wpisów poniżej wynika,że AM był postacią kontrowersyjną. A to dla MON (szczególnie w dzisiejszych czasach) nie jest dobrą rekomendacją. Armię należy wzmacniać w ciszy i spokoju, armia nie może być wiecznie na czołówkach mediów. Ambitny polityk jako szef MON to nieszczęście dla wojska, bo jest ono wplątywane w bieżącą politykę, nie zawsze sensowną. A to,że AM zatrzymał de facto PMT to niestety prawda.

realista
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:05

Zamienił stryjek siekierkę na kijek.

fgh
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:02

Jeśli odejdą też wiceministrowie z PMT i SPO nie będzie co zbierać Polska armia załatwiona, na kremlu strzelają szampany

b
wtorek, 9 stycznia 2018, 18:56

Nic sie nie zmieni, wszystkie kroki beda konsultowane z AM.

Nie jestem Robocopem
wtorek, 9 stycznia 2018, 18:56

Jak teraz będzie ? Tak jak było, albo lepiej

KL
wtorek, 9 stycznia 2018, 18:55

Odwołanie najlepszego min. obrony z 25 lat to błąd

Hmmm
środa, 10 stycznia 2018, 05:23

Z tym najlepszym ministrem to taka propaganda, powtarzana gdzieniegdzie, bez poparcia w faktach. Konkretnie co czyni go najlepszym ministrem? Odejścia generałów? Wstrzymanie modernizacji? Prosiłbym naprawdę o konkrety, od razu zaznaczam, nie jestem uprzedzony i mam prawicowe poglądy, ale jednocześnie staram się opierać na faktach i logice. Ja tych wielkich sukcesów nie widzę.

Dumi
wtorek, 9 stycznia 2018, 15:51

Za zaangażowanie w modernizację armii dziękuję Antoniemu Macierewiczowi. WOT to Jego duża zasługa, ale nie tylko WOT. Było tego więcej, wszak lada miesiąc rozstrzygnie sie sprawa WISLY, HOMARA, ORKA... Panu Błaszczakowi gratuluje i życzę powodzenia. To prawy czlowiek. Prezydent Duda? Czuję niesmak po tym co zrobił za plecami Macierewicza. Nie potrafił się dogadać z ministrem MON to za plecami Go wyautował... CZY TAK POSTĘPUJE CZŁOWIEK DIALOGU??? Oczywiście nie mam pretensji do Morawieckiego bo Jego interesowało szybkie zakończenie sporu. Myślę, że prezydent Duda zachował się nie w porządku. Ale to moje zdanie.

Rakle
środa, 10 stycznia 2018, 10:41

Chyba kolego umknął Tobie drobny szczegół. Jeśli w ciągu ostatniego miesiąca w tym dziwnym kraju nie było żadnego puczu który przespałem to prezydent jest wciąż zwierzchnikiem sił zbrojnych i to z nim należy się dogadać, a nie z jakimś ministrem wyciągniętym z kapelusza.

Bzdury
środa, 10 stycznia 2018, 05:33

Tak, tak wszystko się rozstrzygnie lada miesiąc. To już słyszeliśmy, śmigłowce miały być w 2016, nie ma do dzisiaj. Prawda jest taka, że AM nie podpisał ŻADNEGO ważnego z punktu widzenia WP kontraktu, tylko wiecznie przekładał terminy. Może Błaszczak będzie bardziej efektywny..

Xd
wtorek, 9 stycznia 2018, 20:02

Oczywiście. Pretensji do Morawieckiego nie może mieć nikt wszak nie on pociąga za sznurki.

hel
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:12

całkowiecie się zgadzam

zły
środa, 10 stycznia 2018, 09:53

Sądząc po ilości dziękczynnych wpisów i pochwał pod adresem Macierewicza można uznać, że jednostka cyberżołnierzy chyba osiąga gotowość operacyjną. Co do zmiany na stanowisku ministra to na dobrą sprawę zmieniło się nazwisko a w zasadzie nie musi oznaczać, że Macierewicz nie będzie rządził. Mariusz Błaszczak jest kompletnie niesamodzielny, Macierewicza trzeba gdzieś zagospodarować więc (o ile nie zostanie Marszałkiem Sejmu) może nadal kierować MON-em z tylnego siedzenia jednocześnie nie ponosząc za nic odpowiedzialności jak w przypadku nieudolnej likwidacji WSI.

Courre de Moll
środa, 10 stycznia 2018, 12:31

Cóż, zapewne nieintencjonalnie dodano kolejny element do legendy niezłomnego AM, który już-już miał pokonać jakie Wielkie Zło, dokonać niemal cudu, ale układ/spisek/Rosja/ mu nie dał.

Pablo
środa, 10 stycznia 2018, 09:38

Dopiero będzie zabawnie, jak nowa ekipa, notabene równie tragiczna jak poprzednia, ale jednocześnie pozbawiana atutu choćby dwóch lat doświadczenia, ruszy negocjować wszystkie te Wisły, Orki i Homary...

Kasandra
czwartek, 11 stycznia 2018, 17:20

Panie Morawiecki i panie Duda,co wy robicie??? Pan Macierewicz z takim oddaniem i determinacją walczył o to,żeby Polska była Polską! Czy to wasza próżność za wami przemawia??? Pan Macierewicz jest(był) konkretny,wymagający,zdecydowany i zdeterminowany w dążeniu do prawdy smoleńskiej,i nie tylko.Znając historię wie, że Polska musi stawiać na obronność i chronić się przed Rosją( i nie tylko Rosją).Kontynuujecie"politykę" poprzedników,usuwając "niewygodnych"??? Czy Błaszczak podoła zadaniu? Mam wrażenie,że Morawiecki,Duda i Błaszczak to "koalicja salonowych lalusiów".Beata Szydło dobrze pracowała dla Polski i Polaków!Rownież Witold Waszczykowski! Politycy Pis-u,co wy robicie??? A tak naród wierzył w waszą mądrość! Katastrofa!

real
wtorek, 9 stycznia 2018, 15:43

Po dobrym panie jeszcze gorszy nastanie .Co do sukcesów Macierewicza to naprawde nie wiem gdzie wy je widzicie .Zamiast Homara ,Orki czy Wisły kupuje limuzyny i samoloty dla vip. Gdzie tu modernizacja armii ..

Extern
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:33

No trochę przydatnej drobnicy jednak kupił.

PRS
wtorek, 9 stycznia 2018, 18:20

Nic od AM nie zależało - to nie on trzymał kasę ale obecny Premier. Pomimo tego jakąś ,,drobnicę" (nie medialną) udało mu się przepchnąć. Zobaczymy czy obecne kierownictwo w ciągu roku zakupi np. jakieś środki ppanc. Z drugiej strony jest realne, że AM musiał odejść bo nie chciał zgodzić się na za wysoką cenę Homara, brak transferu technologii i brak jakiejkolwiek polonizacji produktu. Nie sądzę by nacisk PAD miał aż tak duży wpływ na decyzję Premiera.

WP
środa, 10 stycznia 2018, 09:21

AM był personą non grata w Pentagonie, teraz Błaszczaka przyjmą na czerwonym dywanie, a on klepnie Patrioty i HIMARSA skolko ugodno... może po prostu oszczędźmy na logistyce kupmy broń i niech ona zostanie w US i tak płacimy "za ochronę"

Boczek
wtorek, 9 stycznia 2018, 15:34

Jak to? AM wyrzucony? Przecież czytałem tu setki komentarzy, że to najlepszy minister ON od 966 roku. i... Jeszcze jeden historyk...? Parafrazując Parrusa - "jeszcze jeden taki historyk, a jestem zgubiony"

Dumi
wtorek, 9 stycznia 2018, 15:55

Nie kpij. To spłaca język i naszą kulturę. Facet nie siedział za biurkiem z założonymi rękoma, starał się i działał. Za dwa lata zobaczymy jakim był ministrem. Dziś górują emocje, więc nie bądź jak ten pajacyk pociagany za sznurki...

Kasandra
czwartek, 11 stycznia 2018, 16:58

Panie Morawiecki i panie Duda,co wy robicie??? Pan Macierewicz z takim oddaniem i determinacją walczył o to,żeby Polska była Polską! Czy to wasza próżność za wami przemawia??? Pan Macierewicz jest(był) konkretny,wymagający,zdecydowany i zdeterminowany w dążeniu do prawdy smoleńskiej,i nie tylko.Znając historię wie, że Polska musi stawiać na obronność i chronić się przed Rosją( i nie tylko Rosją).Kontynuujecie"politykę" poprzedników,usuwając "niewygodnych"??? Czy Błaszczak podoła zadaniu? Mam wrażenie,że Morawiecki,Duda i Błaszczak to "koalicja salonowych lalusiów".Beata Szydło dobrze pracowała dla Polski i Polaków!Rownież Witold Waszczykowski! Politycy Pis-u,co wy robicie??? A tak naród wierzył w waszą mądrość! Katastrofa!

Apes
wtorek, 9 stycznia 2018, 22:09

Kiedy w 2007r odchodził to mówiło się, że skopiował supertajne dokumenty z jakiś chronionych komputerów o bieżących operacjach i agentach i to wyniósł. Ciekawe co teraz wymyślił?

box
wtorek, 9 stycznia 2018, 15:31

No to na Kremlu moga swietowac. Wyrzucono czlowieka ktory byl realnym gwarantem bezpieczenstwa polski oraz przeprowadzenia prawdziwej modernizacji armii. Gdyby nie macierewicz nie bylo by u nas ani wosjk usa ani ot bez ktorego cala nasza armia jest iluzja bo nie ma mozliwosci nawet proby obrony majac 15tys piechoty niezaleznie ile drogich zabawek sie na kupuje... i to wszystko jeszcze na finishu kluczowych negocjacji... mozecie zapomniec teraz o szybkich i korzystnych rostrzygnieciach tymbardziej ze blaszczak nie wyglada na kogos kto bedzie potrafil twardo negocjowac... totalna opozycja probowala juz odwolywac macierewicza w kluczowych dla bezpieczenstwa momentach, ale to czego sie jej nie udalo, udalo sie Dudzie. I jak mamy byc traktowani powaznie przez stany zjednoczone?

ty
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:38

gdyby nie wola USA nie byłoby wojsk USA w Polsce- polecam lekturę opracowania US Army Collage "Proect 1704"

hbh
wtorek, 9 stycznia 2018, 19:06

ani jednego merytorycznego powodu dla którego mamy ubolewać nad dymisją Macierewicza...No kompletnie zero

bender
wtorek, 9 stycznia 2018, 17:16

A wytłumaczysz łaskawie szerszej publiczności jak jeden człowiek był "realnym gwarantem bezpieczeństwa Polski"? Jeśli przeczytasz swój komentarz to całkiem możliwe, że sam zauważysz jak absurdalnie on brzmi, ale wyjątkowo nie zamierzam się czepiać dopóki nie wytłumaczysz co miałeś na myśli. Może Polska to nie 38 mln kraj tylko mała dziewczynka, albo ex minister to superbohater z nadprzyrodzonymi mocami...

dim
wtorek, 9 stycznia 2018, 17:11

@box Kolega zapomniał dopisać, że gdyby nie A.M. polskie kury nie niosłyby jaj. A to też ważne i akurat tak samo konkretnie A.M. zasługa ! Moje prywatne odczucia są takie, że po każdej akcji pana A.M. w Moskwie otwierano kolejnego szampana.

gabon77
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:58

mniej polityki więcej realiów, więc co on takiego zrobił, bo jakoś nic nie pamiętam??

gts
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:32

Smieszny wasc jestes. Nato stacjonuje u nas bo to postanowienia szczytu sprzed wyborow parlamentarnych. To jeszcze przez Siemioniaka bylo uzgadniane, potem Antek rodmuchal to jako swoj sukces tak samo jak rodmuchal to ze to on kupil Kraby. AM to jedne z najgorszych co moglo sie przytrafic naszej armii a swiadczy o tym brak jakichkolwiek procesow modernizacyjnych. Wszystko co w GP zostalo opisane jako kupione defacto toczy sie w nieskonczonosc dalej, albo zostalo zawieszone lub wrecz anuolowane. Zejdz na ziemie. Gdzie ci Antek kupi chocby Homara czy Wisle? Wszystko to nie posiada zadnej umowy. Od kongresu USA to LM dostal zgode na przedstawienie oferty a nie my kontrakt podpisalismy o czym tak piszcza w tej G. Polskiej. Zaden z autorow tych tesktow nawet nie zajaknal sie na temat kosztow wynegocjownaych przez AM ani nawet o warunkach. Pojawilo sie magiczne "Antek kupil", a owieczki zaczely klaskac.

Tomo
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:13

Jeśli bezpieczeństwo Polski było gwarantowane osobą ministra jedynie to to jest śmiech a nie bezpieczeństwo. Podobnie jeśli kluczowe negocjacje zależą od osoby ministra to jest to skandal i samo to jest wystarczającym powodem żeby ministra odwołać.

danka
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:06

box -to już się można pogubić-bo jedni twierdzili,że AM był szpionem Rosji (otwierali szampany że jest ministrem obrony) a teraz otwierają szampany i się cieszą,że nie jest już ministrem obrony.To jak to jest-był dobrym ministrem obrony-czy nie?,czy modernizował armię-czy nie modernizował?,kupował sprzęt bojowy dla armii czy nie kupował?,kontrakty kluczowe i potrzebne armii przeprowadził z sukcesem-czy nie?Miał zwolenników(oprócz Ciebie,pana Dworczyka i pana Kownackiego)) czy nie miał?

Dzejson
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:05

No pewnie. Bo uwalenie śmigłowców, czapli, miecznika, przedłużanie wprowadzenia kraba, wykasowanie najbardziej doświadczonej kadry oficerskiej, bo była nie wygodna dla nowej władzy, czystki w dgsz, mżonki bez pokrycia, upolitycznienie skw, rosomaki wciąż bez Spike 'ów. W ogóle środki ppanc leżą i kwiczą, zresztą jak opl. We wszystkich warstwach. Wisła jawnie ustawiona pod Amerykanów, przez co to oni nam teraz dyktują warunki. Wymagania na wszelkiej maści sprzęt wzięte chyba z wyobraźni, nieudolność wymiany zwykłych terenówek (sic!), przy czym na 3 tyś wozów tylko 41(sic!) ma być opancerzonych to ogromne sukcesy Pana ministra. Po prostu tylko klaskać i płakać po tak fantastycznym ministrze.

Kasandra
czwartek, 11 stycznia 2018, 16:54

Panie Morawiecki i panie Duda,co wy robicie??? Pan Macierewicz z takim oddaniem i determinacją walczył o to,żeby Polska była Polską! Czy to wasza próżność za wami przemawia??? Pan Macierewicz jest(był) konkretny,wymagający,zdecydowany i zdeterminowany w dążeniu do prawdy smoleńskiej,i nie tylko.Znając historię wie, że Polska musi stawiać na obronność i chronić się przed Rosją( i nie tylko Rosją).Kontynuujecie"politykę" poprzedników,usuwając "niewygodnych"??? Czy Błaszczak podoła zadaniu? Mam wrażenie,że Morawiecki,Duda i Błaszczak to "koalicja salonowych lalusiów".Beata Szydło dobrze pracowała dla Polski i Polaków!Rownież Witold Waszczykowski! Politycy Pis-u,co wy robicie??? A tak naród wierzył w waszą mądrość! Katastrofa!

Miś
wtorek, 9 stycznia 2018, 18:29

Rok temu, w styczniu 2017, czyli cały rok i 2 miesiące po objęciu funkcji MON (celowo nie piszę o zapowiedziach z kampanii wyborczej, żeby nie było kontrargumentacji, że AM nie wiedział jaka jest skala zaniedbań itp.) nasz świeżo odwołany minister obiecywał na konferencji pod hasłem „Rok Nowych Zadań” dużo i konkretnie: 1. Podpisanie do końca 2017 r. umowy na system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Wisła. - Nic nie podpisano, za to cena którą nam zaproponowano jest totalnie z kosmosu. 2. W tym samym czasie miała zostać podpisana również umowa na zakup artylerii rakietowej dalekiego zasięgu Homar. - Podobnie jak w przypadku Wisły najpierw wskazano od kogo kupimy, a dopiero potem rozpoczęto negocjację dot. ceny i transferu technologii. I również w tym przypadku nie osiągnęliśmy w ostatnim roku nic. 3. Zapowiedział też wzmocnienie floty myśliwców F-16. - To autorski pomysł ministra, który miał doprowadzić do zakupu dodatkowych F-16. Przez ostatnie 12 miesięcy udało się jedynie zaprosić do dialogu firmy produkujące samoloty. 4. W miejsce anulowanego przetargu na śmigłowce wielozadaniowe Caracal zapowiedział że w 2017 roku kupi 14 śmigłowców dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. - Nie kupiono ani jednej maszyny, nie wybrano nawet wykonawcy - trwają dialogi które wg najnowszych obietnic mają doprowadzić do zakupu w połowie 2019 roku… 5. Obiecał też podpisanie w ciągu roku umowy na nowe okręty podwodne w ramach programu Orka. - Od miesięcy słyszymy że już lata chwila wskazany zostanie dostawca nowych jednostek, o tym że spełni się to co zapowiadał AM i „zostanie zawarty kontrakt” nie ma mowy nawet w kolejnym roku. 6. Sformowane miały zostać trzy kolejne brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, a ich łączna liczba pod koniec ub. roku miała wg zapowiedzi ministra osiągnąć stan 18 tys. - O ile mi wiadomo żołnierzy jest mniej niż 8 tys. czyli nie udało się w pełni ukompletować nawet tych jednostek OT które powołano w 2016 roku. 7. Miały zostać stworzone wojska cybernetyczne, a na ich działanie miało zostać przekazanych miliard złotych. - Nie tylko że nic nie powstało, ale nawet nie zaczęto nic tworzyć, nadal „trwają intensywne prace mające na celu opracowanie dokumentów wykonawczo-decyzyjnych” 8. W kolejny rok Wojsko Polskie miało wejść z zupełnie nowym systemem dowodzenia. - Nie udało się wdrożyć nawet takich zmian, które nic nie kosztują i nie wymagają przełamywania imposybilizmu IU - minister z PiS pokłucił się z prezydentem z PiS i sprawa utknęła. 9. Zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Polsce podobnie jak w innych krajach wschodniej flanki Sojuszu miały się znaleźć rotacyjne oddziały wojsk Stanów Zjednoczonych. - To się udało zrobić! Amerykanie i inni nasi sojusznicy rzeczywiście przysłali do nas swoje jednostki, sprzęt i ćwiczą z naszymi żołnierzami - oni wywiązali się z obietnic naszego MON. Jednym słowem Dobra Zmiana!

123wqwer
środa, 10 stycznia 2018, 21:46

Sprytnie to sobie opisałeś to co ci pasowało. Zapomniałeś dodać Kraba, Raka, Pioruna, Pilicę, Grota, UKM-2000P, Poprad, Modernizacja Leo, amunicja i jeszcze trochę. Tylko nie wyskakuj mi że to poprzednicy wszystko ustawili a ci tylko klepnęli. Partia wtedy rządząca szła na dno i nie odmówiła by sobie jakichkolwiek sukcesów zostawiając coś dla PIS ( patrz TK i wybór na zapas swoich sędziów) więc daruj sobie takie gadanie. Poczytaj sobie ewentualne plany PO na jakie ilości sprzętu miały opiewać ich zakupy np. Piorun 300 szt, UKM 150, co nie pozwalało się przemysłowi rozwijać ( przykład od lat małe zakupy Honkerów co nie pozwalało na inwestycje). chętnie inwestowali tylko nie w Polsce.

Rakle
środa, 10 stycznia 2018, 10:31

BRAWO

gts
wtorek, 9 stycznia 2018, 22:28

Brakuje ci prxecinka w zdaniu o obecnosci NATO. Wychodzi ze to postanowienie ze szczytu w Polsce. Tymczasem wg postanowien ze szczytu w Walli mialy bazowac wojska NATO w Polsce Rumunii i innych krajach flanki wschodniej. Szczyt w Warszawie mial za zadanie doprecyzowac te zapisy tzn jakie wojska, jakie kontyngenty, gdzie itp.. reszta jak najbardziej OK. Do tego mzona dodac wiele pokretnych zakupow ktore zostalu zrealizowane w taki sposob ze w normalnym kraju trafilby do sadu. Najbardziej spektakularne to Boiengi i sprawy Autosanu... zreszta sprawa Boeinga trafila na wokande i zostala zakopana wyrokiem pt zlamano prawo ale umowa jest wazna... taki polski stan prawny. Smiglowce - 2 to mialy sie pojawic do konca 2016 r. Nie ma i dlugo nie bedzie. Pamietajmy ze airbus juz zaczynal produkcje i dlatego mogl je szybko dostarczac. Dzis wybor nowego oferenta to terminy takie jak zaoferowalo Leonardo czy Sikorsky.. odbiory na 2-3 lata od zlozenia zamowienia. Programy typu orka to juz w ogole piesn przyszlosci bo taki okret to sie buduje... do tego jesli mialby ktorys z kolejnych byc budowany w PL to mamy z 10-15 lat jak nic, zanim zobaczymy te 2 czy 3 sztuke... najbardziej zal mi dwoch rzeczy zmarnowanych niekoniecznie przez samego Antoniego. To sa nastepne mysliwce i Leopardy ktore nalezalo pozyskac i zezlomowac nasze stare posowieckie graty. Pozyskanie tych 200 czolgow i 48- moze nawet 96 samolotow znaczaco wzmonciloby nasza obeonnosc. Tak jak pisalem wcsle nie OPL byla wtedy najwazniejsza bo wiedzialem ze jej zakup jest nierealny. Przez dwa a moze kilka lat wiecej ludzilismy sie zakupem Patriota a wszyscy zorientowani wiedzieli ze zakup Wusly jest moziliwy po 2020r, wczesniej ale nie wczesniej niz w 2018 byloby mozliwe pozyskanie Narwi. Dlatego w budzecie 2015-2018 nalezalo kontrakotwac inne zakupy jak wlasnie smilglowce samoloty i czolgi. Nudzety przepadly a sprzetu nie ma. Dobrze ze chociaz Kraba udalo sie zakontraktowac.

Bilans
wtorek, 9 stycznia 2018, 22:16

Brawo za konkrety, wszyscy pamiętamy. Ja także pamiętam fascynacje niektórych na tym forum. Co to nie będzie i jak szybko. Niestety wiele osób daje nabierać się na puste obietnice takie osoby zapewne inwestowały w Amber Gold. 500 Krabów, 100 Leo z Hiszpanii, 100 F16, Helikoptery, OP, itp. obiecać łatwo...

Mariusz
wtorek, 9 stycznia 2018, 20:49

W punkt. Lepiej bym tego nie ujął.

raptor
wtorek, 9 stycznia 2018, 15:25

Przeciwnikiem Macierewicza nie byłem. Zakładałem, że im głośniej przeciwko niemu krzyczą tym znaczy, że jest lepszym ministrem. Szczerze powiem, że teraz już sam nie wiem... Chociaż też ideałem nie był, denerwowały mnie jego wypowiedzi bez pokrycia, obiecanki ze śmiglakami i brak efektów, etc. Ale WOT jest faktem. Więc nie można go jednoznacznie źle oceniać na pewno. W przesunięciu Błaszczaka na to stanowisko widzę potrzebę lepszej komunikacji z prezydentem i też chyba nie wywoływania ognisk zapalnych w WP. Wydaje się, że Błaszczak z kadrami WP powinien mieć lepszy kontakt, jest mniej kontrowersyjny i będzie w 100% za swoimi "podopiecznymi" tj. żołnierzami tak jak był za policjantami. To może nie być zły ruch, chociaż czy jest to dobry ruch też pewności nie mam.

Olo
środa, 10 stycznia 2018, 10:07

Skoro oceniasz kompetencje Macierewicza że im głośniej przeciw niemu, tym lepszym ministrem musiał być, to nawet nie mamy o czym rozmawiać. Bo nie ma o czym, skoro nic nie wiesz o armii.

dmo
wtorek, 9 stycznia 2018, 16:05

Sprawa jest prosta. Przeczytaj książkę Piątka. Można dyskutować, czy powstała ona z politycznych inspiracji, czy nie, ale oparta jest na faktach, gdyż dotąd nikt nie oskarżył autora o zniesławienie w procesie cywilnym. I zaraz zobaczysz A.M. we właściwych proporcjach. Jego odejscie z MON to szczęście dla wojska, szkoda tylko, że nastąpiło tak późno. Po Błaszczaku nie należy się więcej spodziewać, jednak nie jest on dotknięty manią prześladowczą, jak poprzednik, a to lepiej.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama