Marines wychodzą z Norwegii, ale wrócą

7 sierpnia 2020, 14:06
200309-M-PR541-1027C
USMC ćwiczy pod Narwikiem, fot. Marine Corps Cpl. Menelik Collins
Reklama

Nastąpi redukcja Marines stale dyslokowanych do Norwegii, ale przy jednoczesnym zwiększeniu pułapu jednostek, które mają szkolić się w przyszłych wspólnych ćwiczeniach. Norwegowie podkreślają, że następuje jedynie nowe sformatowanie amerykańskiej obecności w strategicznie ważnym regionie, a nie ma mowy o wycofywaniu się Stanów Zjednoczonych.

Chociaż rejon Arktyki pozostaje newralgicznym miejscem dla NATO, ale też samych Stanów Zjednoczonych, to jednak Pentagon miał podjąć decyzję o wycofaniu grupy 700 Marines z Norwegii. W tym państwie ma w sumie pozostać na stałe ok. 20 wojskowych ze Stanów Zjednoczonych, przygotowujących możliwość prowadzenia działań szkoleniowych ze stroną norweską. Przy czym, późną jesienią tego roku w Norwegii ma nadal trenować chociażby 400 Amerykanów.

Jednakże, obie strony zakładają potrzebę prowadzenia w niedalekiej przyszłości również manewrów angażujących o wiele liczebniejsze kontyngenty. Przykładowo, Norwegowie wskazują, że zimowe ćwiczenia na początku 2021 r. będą obejmowały już przynajmniej 1000 Marines. Co więcej, Norwegowie zauważają w swoim komentarzu, że Stany Zjednoczone nadal będą utrzymywały swoje bazy materiałowe z przeznaczeniem dla żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej zlokalizowane na norweskim terytorium. To one m.in. pozwalają na szybką dyslokację Marines w razie ćwiczeń oraz innych sytuacji, gdy niezbędny jest szybki przerzut amerykańskich żołnierzy.

Jeśli zaś chodzi o wycofanych wojskowych z Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (USMC) mowa jest o dotychczasowej stałej obecności, jeśli chodzi o liczbę Marines, ale pełnionej na bazie rotacji dokonywanej po okresie sześciu miesięcy. Stacjonowanie Marines było dotychczas pochodną umowy Waszyngton-Oslo, która trwała od 2017 r. Na obecną chwilę Amerykanie planują jedynie pojawiać się w Norwegii w ramach przedsięwzięć szkoleniowych oraz w razie zaistnienia potrzeb. Jak zauważają, pytani przez The Barents Observer (należy zauważyć, że to właśnie dziennikarze tego medium wywołali najszerszą debatę o zmianach w formacie stacjonowania amerykańskich żołnierzy w Norwegii), eksperci, nie można mówić o porzucaniu przez Stany Zjednoczone Norwegii, a o zmianie organizacji obecności wojskowej.

Według komunikatu norweskich sił zbrojnych, obecne przeobrażenia w obecności Marines w tym państwie są pochodną generalnych przeobrażeń w strukturze Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Szczególnie, jeśli mowa jest o przesuwaniu znacznych zasobów Marines na kierunku strategicznym Azji i Pacyfiku. Przy czym, należy odnotować fakt, że wzrasta obecność innych rodzajów amerykańskich sił zbrojnych na kierunku arktycznym. Widać to po aktywności okrętów US Navy, w tym na akwenach, które nie widziały amerykańskich jednostek nawodnych od czasów zimnej wojny.

Co więcej, pojawiają się informacje o zgrywaniu sił powietrznych państw, w tym w przypadku misji wykonywanych przez amerykańskie bombowce strategiczne. Pentagon, jak widać cały czas stara się sformatować zasób sił i środków, uwzględniając nie tyle kwestie statystyczne - liczebność danego kontyngentu, co ich realne przełożenie na potrzeby danego teatru działań.

JR

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Polarny Miś
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:44

Kto TERAZ ochroni polarnego misia?

Oooooo co chodzi
sobota, 8 sierpnia 2020, 10:13

Polska pływająca OSA Chłopaki na łososia jadą

andys
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:01

Przepraszam, pomyłka - to juz 80 lat za późno!

andys
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 13:27

Potrzebne jest wyjaśnienie. Napisałem wczesniej, w pierwszym komentażu, że Amerykanie pod Narwikiem pojawili sie 60 lat za późno, majac na myśli (nie wyjasniałem, zostawiłem to domyslnosci forumowiczów) walki pod Narwikiem w czasie IIWŚ. Ten pierwotny komentarz nie ukazał sie na forum, nie wiem dlaczego. W miedzyczasie stwierdziłem, ze to opóźnienie to 80 lat , nie 60, a wiec wysłałem korekte, która ukazała sie. Piszę to wyjaśnienie, gdyż moi wierni Czytelnicy, mogliby nie zrozumieć mego , 2 z kolei wpisu.

Marek1
czwartek, 13 sierpnia 2020, 12:52

wooow ?! To ty masz swoich "wiernych" czytelników ?? A nie łatwiej im wejść bezpośrednio na portal Sputnik ?

andys
niedziela, 20 września 2020, 21:18

Możliwe, ale tam andysa nie znajdą.

martin
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:30

to jest propaganda

Tommy Hilfiger
piątek, 14 sierpnia 2020, 20:01

I daviena starą kręci lody z chinami

Tweets Defence24