Reklama
Reklama
Reklama

Macron: czerwona linia w Syrii. Francja uderzy w razie ataku chemicznego

14 lutego 2018, 10:26

Prezydent Emmanuel Macron powiedział we wtorek, że Francja ustaliła "czerwoną linię" w Syrii i jest gotowa do akcji wojskowej, jeśli broń chemiczna zostanie użyta przeciwko ludności cywilnej w tym kraju. 

"Ustaliłem czerwoną linię w kwestii broni chemicznej i potwierdzam ją" - powiedział dziennikarzom Macron. Zastrzegł jednak, iż francuskie "agencje wywiadowcze i siły zbrojne nie wykazały, że przeciwko cywilom w Syrii użyto broni chemicznej".

W ostatnich dniach przedstawiciele władz Francji mówili, że wydaje się prawdopodobne, iż siły reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada użyły chloru podczas ofensywy na będącą pod kontrolą rebeliantów prowincję Idlib i na Wschodnią Gutę. W maju 2017 roku Macron ostrzegał, że "jakiekolwiek użycie broni chemicznej spotka się z odwetem i natychmiastową odpowiedzią, przynajmniej jeśli chodzi o Francję".

W piątek Macron - jak przekazał Pałac Elizejski - zwrócił się w rozmowie telefonicznej do prezydenta Rosji Władimira Putina, by ten "zrobił wszystko co możliwe, aby syryjski reżim położył kres niedającemu się uzasadnić pogorszeniu sytuacji humanitarnej w Syrii".

W dniu 6 lutego międzynarodowa komisja śledcza ONZ ds. Syrii poinformowała, że ONZ wszczęła śledztwo w sprawie domniemanych ataków chemicznych przeprowadzanych przez siły reżimu syryjskiego na miejsca zamieszkane przez rebeliantów. Jak podała komisja w oświadczeniu wydanym w Genewie, "bomby najprawdopodobniej zawierające chlor zostały użyte w mieście Sarakib oraz w Dumie we Wschodniej Gucie". 

PAP - mini

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Kowalskiadam154
czwartek, 15 lutego 2018, 16:22

Francja pokazała mocarstwowość w Libii gdzie po tygodniu musiała błagać Obame o pomoc bo logistycznie zaczęła robić bokami Zastanawiam się co zrobi Macron gdy w Syrii Rosja nie okaże się pobłażliwa dla francuskiego lotnictwa morskiego :-))

Szwejjakobyły
czwartek, 15 lutego 2018, 11:23

Skończcie z tym bezmyślnym powtarzaniem propagandy wojennej, jak można być tak naiwnym w XXI w ??

Kóma
czwartek, 15 lutego 2018, 08:34

Gdzieś o takich podobnych francuskich ostrzeżeniach już czytałam ... No właśnie, przed wrześniem 1939 r., Francja też ostrzegała Niemcy. Ba, nawet zawarła pakt o pomocy militarnej dla Polski na wypadek niemieckiej agresji, co nie przeszkodziło jej 12 września 1939 roku wespół z Wielką Brytania, na tajnej dla Polski konferencji w Abbeville, zdradzić nasz kraj w haniebny sposób. No, i niestety Francja wówczas nie uderzyła na zachodzie. Teraz też nie uderzy, bo to tchórze zwyczajni są....

doktorinio
piątek, 16 lutego 2018, 00:42

a o 1938 i Czechosłowacji czytałeś? pewnie nie...

macron
środa, 14 lutego 2018, 17:32

Libia właśnie po takiej interwencji Francji - przestała istnieć ???????

luks
środa, 14 lutego 2018, 16:46

W tym przypadku Francja nie potrafi wprowadzić porządku na własnym podwórku w Cale ( gdzie rządzą islamskie siły demokratyczne) które terroryzują kierowców tirów udających się do W. Brytanii, a tu Francja bierze się za Syrię...

p:f
środa, 7 marca 2018, 13:43

Cale dawno się już uspokoiło. Ogarnij, co piszesz

rozczochrany
czwartek, 15 lutego 2018, 09:17

Dokładnie

Smuteczek
środa, 14 lutego 2018, 16:39

Jak dla mnie jest to czysciutka zapowiedz kolejnej chemicznej prowokacji zwiastujacej kolejne bombardowania Syryjskich lotnisk

autor_nieznany
środa, 14 lutego 2018, 16:02

No to chyba jest coś na rzeczy bo wczoraj Centrum Pojednania Stron w Syrii podało: --- Mieszkaniec prowincji Idlib opowiedział rosyjskim wojskowym o szykującej się prowokacji ze strony „Dżabhat an-Nusry\" - podaje Centrum Pojednania Stron Konfliktu w Syrii. Wczoraj wieczorem pracownicy Centrum Pojednania otrzymali telefon od mieszkańca miasta Serakab (prowincja Idlib), który opowiedział im o szykującej „inscenizacji\" z użyciem substancji trujących „na użytek zagranicznej telewizji\". Według zeznań świadka terroryści „Dżabhat an-Nusry\" przywieźli do Serakabu ponad dwadzieścia butli z chlorem. „Jak powiedział nasz informator, przedstawiciele lokalnego oddziału „Białych Kasków\" przeprowadzali próby „udzielania pierwszej pomocy\" w indywidualnych środkach ochrony „lokalnym ofiarom zatrucia\" Próby nagrywali na kamery zawodowi korespondenci telewizyjni, którzy komentując działania „Białych Kasków\", wkładali mikrofony do futerału z napisem „CNN\". „W przerwach korespondencie doradzali się z kimś przez telefon satelitarny w języku angielskim\" — informuje Centrum, przywołując słowa świadka. Celem prowokacji może być oskarżenie Damaszku o użycie broni chemicznej wobec ludności cywilnej. Rosyjskie centrum podkreśla, że otrzymana informacja budzi poważny niepokój. ----------------------------- Teraz przeczytajmy jeszcze wczorajszą wypowiedź prezydenta Turcji: ---------------- Stany Zjednoczone muszą zakończyć spektakl z walką z grupą terrorystyczną „Państwo Islamskie”, który ma na celu stawianie oporu Turcji, oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. „Wy (USA) mówicie, że walczycie przeciwko PI. A ilu członków PI zlikwidowaliście? Ci, którzy walczyli przeciwko PI, teraz walczą przeciwko Turcji. Nikt nie ma prawa używać PI jako wymówki. Czas zakończyć ten spektakl z PI, nadszedł czas, aby zdjąć maskę” — cytuje Erdogana RIA Novosti. Według niego władze USA wydały już 550 milionów dolarów na pomoc siłom samoobrony syryjskich Kurdów. Kwota ta może wzrosnąć do 3 miliardów dolarów. „Mówią nam: «Jeśli nas zaatakujecie, odpowiemy agresywnie». Ci, którzy to mówią, nigdy w życiu nie wypróbowali osmańskiej pięści” — podsumował prezydent Turcji. ------------------------------------- Więc teraz możemy przytoczyć dawną wypowiedź byłego Prezydenta RP --- \"Tonący brzydko się chwyta\"

tyer
środa, 14 lutego 2018, 15:05

Reżim syryjski uśmiał się nieźle. Wywiad francuski będzie potwierdzał wszystko to czego sobie rząd zażyczy.

reyt
środa, 14 lutego 2018, 17:17

Jak w Polsce.

Artur
środa, 14 lutego 2018, 14:43

czyżby pozazdrościli Izraelowi strąconego samolotu?

Karkses
środa, 14 lutego 2018, 14:15

Oh rany czy Francja może przestać się ośmieszać. To już naprawdę jest żenujące. Chyba pora im powiedzieć że nie są już nawet lokalnym mocarstwem i nie liczą się na arenie międzynarodowej.

Kozi
czwartek, 15 lutego 2018, 13:39

To ciekawe stwierdzenie że Francja nie się nie liczy bo jest jednym z dwóch europejskich mocarstw.

technik
środa, 14 lutego 2018, 17:24

gdyby nie atom

R
środa, 14 lutego 2018, 13:13

Już jeden Barack tak mówił, a potem kombinował jak się z tego wykręcić.

Dan
środa, 14 lutego 2018, 13:05

No to się wszyscy przestraszyli :) Co tam USA, czy Rosja, teraz Micron będzie w Syrii rozdawał karty.

Sulaco
środa, 14 lutego 2018, 12:44

Od kilku lat ta sama śpiewka. Nic tylko czekać jak \"zbrodniczy reżym\" znowu zagazuje niewinnych dżihadzistów .

Turtej
środa, 14 lutego 2018, 11:41

Francja próbuję na siłę pokazać że coś znaczy w tamtym regionie .

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama