Łukaszenka ostrzega przed nowymi wyborami, Rosja gotowa do "pomocy"

16 sierpnia 2020, 12:30
1024px-Airborne_troops_of_Russia_&_SOF_of_Belarus_03
Ćwiczenia jednostek VDV z Rosji i Białorusi, fot. mil.ru, Ministry of Defence of the Russian Federation
Reklama

Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką potwierdził gotowość pomocy "w rozwiązaniu problemów" w ramach poradzieckiej organizacji bezpieczeństwa: Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - podał Kreml. Zaś sam Łukaszenka miał stwierdzić, że w razie przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich Białoruś "zginie jako państwo i jako naród". Prezydent Alaksandr Łukaszenka miał wypowiedzieć te słowa w niedzielę na wiecu swoich zwolenników w centrum Mińska.

„Ze strony rosyjskiej potwierdzono gotowość okazania niezbędnej pomocy w rozwiązaniu powstałych problemów na podstawie zasad umowy o powstaniu Państwa Związkowego, a także – w razie konieczności – na podstawie Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB)" - głosi komunikat Kremla opublikowany w niedzielę.

Jak poinformowały służby prasowe Putina, rosyjski prezydent przeprowadził tego dnia rozmowę telefoniczną z Łukaszenką. Strony kontynuowały "omówienie powstałej po wyborach prezydenckich sytuacji na Białorusi, w tym z uwzględnieniem wywieranej na Białoruś presji z zewnątrz" - głosi komunikat po rozmowach.

Według państwowej białoruskiej agencji BiełTA Łukaszenka i Putin potwierdzili gotowość wspólnego reagowania na zagrożenia zewnętrzne. Prezydenci przeprowadzili "merytoryczne konsultacje we wszystkich kwestiach" i "jeszcze raz potwierdzili ustalenia, że w razie zaostrzenia sytuacji w zakresie zagrożeń zewnętrznych strony będą reagować wspólnie, zgodnie z zasadami przewidzianymi w ODKB" - podaje BiełTA, powołując się na służby prasowe Łukaszenki.

Przywódcy Rosji i Białorusi rozmawiali po raz drugi w ciągu minionej doby. Sytuację na Białorusi omówili telefonicznie w sobotę; były to pierwsze ich oficjalne kontakty po wyborach prezydenckich na Białorusi. W sobotę Kreml wyraził przekonanie, że problemy na Białorusi zostaną wkrótce uregulowane. Później Łukaszenka oświadczył, że podczas rozmowy ustalił z Putinem, iż "przy pierwszej prośbie zostanie udzielona wszechstronna pomoc w zagwarantowaniu bezpieczeństwa" Białorusi.

Na Białorusi trwają protesty związane z wynikami wyborów prezydenckich. Według oficjalnych rezultatów wybory wygrał Łukaszenka, zdobywając 80,1 proc. głosów.  Sam Łukaszenka powiedział, że to właśnie za jego rządów Białorusini zbudowali suwerenne państwo. Wszystko działo się w trakcie niedzielnego wiecu poparcia dla obecnego prezydenta, który został zwołany w odpowiedzi na protesty opozycji. Łukaszenka ostrzegł, że kraje zachodnie wzmacniają siłę wojskową na zachodnich granicach Białorusi i "czołgi i samoloty znajdują się 15 minut lotu" od granic kraju.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 126
Reklama
Urko
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:09

Łukaszenka to śmieszny facet. Dzisiaj odwiedził jakieś zakłady. Pracownicy przywitali go krzykami "uchadi!" (i takie rzeczy pokazują w rosyjskiej telewizji!) a on podpowiedział, jak tę sytuację rozwiązać. Powiedział, że "póki mnie nie zabijecie, nowych wyborów nie będzie... " i że "to będzie śmierć Białorusi". Ale obiecał też chyba coś nowego: Że "jest gotów zdać swoje pełnomocnictwa po przyjęciu w referendum nowej wersji konstytucji"..(?)

Kiks
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:59

Pytanie czy ta Rosja jest gotowa na nowe, znacznie ostrzejsze sankcje. Wątpliwe.

sdfsdf
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:05

W Europie takie rzeczy szok.

mc.
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 09:21

"Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma" - wszyscy boimy się co zrobi Moskwa, ale Moskwa musi się bać co będzie jeśli zainterweniuje na Białorusi. Oczywiście mogą wysłać "zielone ludziki", ale nikt - nawet Niemcy nie będą mogli udawać że nic się nie stało. Czy UE zdobyłaby się na jakąś reakcję ? Gospodarczą i polityczną na pewno tak. Myślę że właśnie tego boją się Niemcy, bo nie będą mogli (politycy niemieccy) iść ścieżką kariery byłego Kanclerza Schroder-a.

dg
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 19:51

Bardzo dobrze powiedziane. Perspektywa ryzyka i kosztów Rosji (gigantycznych przecież) jest zbyt mało pokazywana przez co Putin kreowany jest na pierwszego machera polityki. Na krótką metę podkładanie innym nogi jest przyjemne i widowiskowe ale co tak naprawdę Rosjanie z tego mają? Trudno natomiast zgodzić się z tym, że polityka Niemiec tworzona jest przez interesy ludzi, których potem zatrudni Putin. Schroeder jest mało chlubnym przykładem ale wizerunkowo raczej na nim Rosja nie zarabia.

realista1
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:16

Moja opinia jest następująca. Rosja chciała połączenia z Białorusią. Łukaszenka się nie zgodził. To mu Putin zafundował majdan. Teraz Łukaszenka nie ma już wyjścia i przez falę protestów , aby ratować siebie będzie musiał się połączyć z Rosją. To jest wojna hybrydowa.

dg
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 19:54

Jak na mój gust komentarz pisał fantasta choć podpisał realista. Przekonanie o wszechmądrości i wszechmocy Putina jest nieuzasadnione i bardzo niekonsekwentne. Z jednej strony naśmiewamy się z Putina a z drugiej nadajemy mu cechy nadludzkie i strasznie nam się to podoba.

abenader
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:25

Czas opracować plan działań na okoliczność napływu uciekinierów z Białorusi

mzs
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 09:59

Zwykli ludzie chcą prawdziwej wolności a nie rosyjskiej wolności gdzie ludzie wypadają z okien a przeciwnicy polityczni są likwidowani. Założę się o milion rubli że jeżeli jakiekolwiek rosyjskie wojska przekroczą granicę to ludzie naprawdę się wkurzą i będzie jak na Węgrzech w 56-tym. A tzw. demokracja Putina upadnie, jak w nagrodę za taki ruch dostanie dodatkowe sankcje. Już teraz ledwo oddycha.

Olać ciemne masy
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:04

Prawda. Na zachodzie się ludzi kupuje a nie morduje

Marek
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 08:40

Śmiała teza ale możliwa. Nie przyszło mi to do głowy.

Pawlak
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 08:12

I dlatego kandydad ucieka na Litwe? A moze Rosja umiescila Bielsat w Polsce? To Rosja ma wplyw na polityke Polski i kupujemy od nich uzbrojenie? Jezuuu

chyba Pawłow
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:52

A gdzie miał uciec skoro Łukaszenka zorganizował na ów kandydata polowanie? Może do Rosji?

BG
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 07:41

to nie Rosja chciała a Łukaszenka do tego dążył i to Rosja się nie zgodziła. Poczytaj sobie o tym.

myślenie nie boli...
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 00:26

"Majdanu" się nie funduje - po prostu dyktatura to niewydolny system, pełen korupcji i nepotyzmu, a przez to w ludziach gromadzi się złość. Czasem to zajmuje dekadę, a czasem cztery, ale prędzej czy później czara goryczy się przelewa - durne rządy muszą się skończyć rewolucją. Tak było w Ameryce 250 lat temu (choć Angole długo wierzyli, że to francuski spisek po przegranej Wojnie Siedmioletniej) i tak samo jest teraz na Białorusi.

Namiestnik Nowosilcow
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:31

Korupcja i nepotyzm ma sie dobrze a moze i lepiej takze w demokracji.

bender
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 20:20

Jest dokładnie odwrotnie. Wejdź na stronę Transparency International. Te najbardziej skorumpowane państwa nie są kwitnącymi demokracjami.

asd
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:38

Pewna Pani z pewnej organizacji rządowej USA mówiła nieco inaczej niż ty, a mianowicie, że zorganizowanie Majdanu na Ukrainie kosztowało ich 5mld dolarów...To kto tutaj kłamie, Ty czy Pani reprezentująca rządową agencję USA?

spoko
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:37

ASD Powtarzasz to klamstwo juz ponad 6 lat Nuland powiedziala ze Usa wsparly Ukraine 5mld w okresie 23 lat Te pieniadze dostawal tez Janukowycz i je rozkradal jak kazdy na Ukrainie

myślenie nie boli...
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:03

dawaj nazwisko, cytat i źródło

Gvalch'ca
czwartek, 20 sierpnia 2020, 03:04

I takie właśnie prośby o konkrety najszybciej i najskuteczniej demaskują trolli, kłamców i manipulatorów w rodzaju "asd"

vcxvcbcvbcvsDsads
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:28

Przychylam się do twojego zdania, ale prawie na pewno paluszek rosyjski w tym wszystkim występuje.

spoko
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:41

O jaki obiektywny:))) Do czego sie przychylasz ? Do kremlowskiej propagandy rozpowszechnianej przez prokremlowskie trole na tym forum Zaraz zaczniecie pisac ze w Minsku CIA wyprowadza ludzi na ulice A Bialorusini tak naprwade chca zeby lukaszenko rzadzil do swojej smierci

myślenie nie boli....
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 15:32

to - cytując klasyka - jest "oczywista oczywistość". podobnie jak to że Kreml prubuje obecnie porozumieć się z liderką opozycji i co najmniej jednym z nieskompromitowanych podwładnych Łukaszenki. to wielopłaszczyznowa rozgrywka, ale nie zapominajmy, że najważniejszym graczem jest tu białoruski naród i jego dążenie do wolności

Autor widmo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:07

Na razie palec przyłożyli. Czekają teraz, aby go wsadzić. Niezależnie od tego, jaki obrót przybiorą sprawy, Białorusinów czekają w najbliższych latach ciężkie czasy. Nie spodziewałbym się pomocy dla Białorusi ze strony UE. W relacjach Niemcy-Francja-Kreml Ukraina i Białoruś są jak wrzód na d...e. Boli i nie wiadomo co z nim zrobić, a usunąć go nie można. Smutna prawda.

gandi
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:12

zamiast protestować, niech przestaną pracować i będzie po sprawie.

Autor widmo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:15

gandi, masz rację. Ale rzeczywistość jest taka, że przychodzi w końcu moment i mówią jak w Pokerze " Sprawdzam ". Wtedy wszyscy muszą wyłożyć portfele na stół i okazuje się kto co tak naprawdę może i na co kogo stać. Według mnie są dwa scenariusze: 1. Łukaszenka dogada się z opozycją i uzgodnią rozwiązania przejściowe ( co jest mało prawdopodobne ) 2. Poleje się podobnie jak na Ukrainie bratnia krew i przy odrobinie szczęścia Białorusini osiągną to o co walczą.

myślenie nie boli...
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 00:27

Przestali. Załogi największych zakładów strajkują.

niedziela, 16 sierpnia 2020, 20:26

Nie dajcie sobie zrobić Gruzji i Ukrainy

marek 1990
niedziela, 16 sierpnia 2020, 20:13

sztandar ZBiR wyprowadzić!

bender
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:48

Dobre nawiązanie do Rakowskiego i ostatniego zjazdu PZPR :-)

wirtualna rzeczywistość
niedziela, 16 sierpnia 2020, 19:32

Okupacja Polski przez USA postępuje czy nie? Rosja i Białoruś mają nic nie robić, czyli czekać na to co przyniesie los, czyli CIA i Soros. Każdy w sieci może ogłosić się prezydentem Białorusi? Mińsk ma 2 miliony mieszkańców, 500 tysięcy jest na demonstracji, podobno na Love Parade było 500 tysięcy ludzi, cała Unter den Linden była pełna, a w Mińsku nie wypełnią jednego placu, zastanawiająca aktywność polskich gadzinowych telewizji zarówno amerykańskich jak i proamerykańskich, ale niech pracowici Białorusini niech się nie boją, pogonimy gadów. Swoją drogą ciekawe jakie zdanie ma Wiktor Orban.

Kras
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 09:48

Tak sie martwicie Bialorusia a jiz niedługo Syberia bedzie nalezec do Chin. Bedziecie na Białoruś emogrowac bo tam dostaniecie misle kartofli zamiast miski ryżu. Doznacie tego samego co robicie krajom środkowej Europy. Za pare lat wasza stolica Wania bedzie w Pekinie..

nfcdi
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 00:53

twoja składnia jest WYBITNIE cyrylicowa

poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:38

A twoja? Po angielsku

myślenie nie boli...
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 00:33

Każdy kto widział wiec zwolenników Łukaszenki i późniejszy protest zwykłych ludzi mógł zobaczyć ogromną różnicę w poparciu - to była przepaść! To wyglądało jak przyjazd JP2 do PRLu, po prostu morze ludzi. Ale fakty nie dla wszystkich mają znaczenie - ruska trollownia i tak będzie twierdzić, że Amerykanie i Polaki zwozili tych faszystów i przebierańców autokarami z całego świata, a i tak było ich najwyżej kilkuset. Chyba grunt się wam pali pod nogami, bo coraz głupsze są te wasze wpisy.

Wwp
niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:33

Rosja jest następna...

mc.
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:56

Albo wytrzeźwiej, albo mniej psychotropów. Dla Polski sytuacja jest BARDZO DELIKATNA. Chcemy by Białorusini sami o sobie decydowali, by żyli w bogatym i demokratycznym kraju, ale jak zwykle jest jeden problem - CAROWI (Putinowi) się to nie spodoba. Jeśli sytuacja będzie bardzo dynamiczna - Zielone Ludziki zaatakują Mińsk. Straszenie Białorusinów Polską już się na nic nie przyda, zbyt wielu z nich (Białorusinów) pracowało i pracuje w Polsce, by się nas bali. Wiedzą że nie mamy żadnych złych zamiarów wobec nich i ich państwa.

Oleg
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:39

Wielu polskich kondotierow niedlugo przyda sie na wschodzie. Mam nadzieje ze pobiegna ochotnicy a nie rezerwisci w imie obcych interesow.

Tani
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 04:46

Facet zostaw ruskich. Tam wiekszosc to wiocha czyli prowincja. Lukaszenko to kolchoznik z umyslem kolchozowym. Ludzie w miastach chcieli by zmiany bo widza jak ludzie zyja w demokratyczny swiecie. Ale oni sa mniejszoscia. Nie smiejmy sie bo u nas jest podobnie 52% prawicy i po se moze. Oni maja przewalone bo tego nikt nie zmieni. Trzeba najpierw zmodernizowac Bialoruska wies aby ludzie zobaczyli szanse. Nam pomogla UE i wyciagnela nas z gnojowki. Kto pomorze Bialorusi?

PLw
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:26

*pomoże

spoko
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:48

Prosze nie wnikac w bledy stylistyczne czy gramatyczne najwazniejsze to MERITIUM

Obserwator
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:55

Nawet nie ukrywasz, że nadajesz z Petersburga

qwas
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:12

Pogonimy ?? Znaczy KTO ?? Takie jak ty posowieckie odpadki ?

Fanek kacapków
niedziela, 16 sierpnia 2020, 19:10

Postulaty Cichanowskiej: zerwanie wszelakich związków z Rosją (unii celnej, państwa związkowego, WNP), likwidacja wszystkich rosyjskich baz na Białorusi, zakaz działalności wszelakich organizacji jakkolwiek powiązanych z Rosją, zakaz kwestionowania odrębnego narodu białoruskiego, przestawienie całej edukacji na język białoruski, utworzenie niezależnych mediów przy jednoczesnym zakazie nadawania i publikacji jakichkolwiek mediów rosyjskich., nadawanie na Białorusi programów telewizji państwowych Polski, Litwy, Łotwy i Ukrainy w głównym multipleksie telewizyjnym, utworzenie autokefalicznej Cerkwi, spełnienie kryteriów do członkostwa w NATO i UE i przystąpienie do nich. Bravo Białorusini

Adr
niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:16

Ciechanowska to ta co się złamała i uciekła na Litwę.... Nie mówię że Baćka jest wieczny ale dajcie kogoś poważnego

spoko
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:51

Nie mowie ze Putin jest wieczny ale dajcie kogos powaznego;))) Zmiencie juz retoryke bo tego czytac juz sie nieda

mc.
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:58

Nie słyszałem by Pani Ciechanowska mówiła o wstąpieniu do NATO i UE. Białorusini dobrze wiedzą gdzie jest "granica" za którą jest inwazja Armii Czerwonej.

Obserwator
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:58

Widać, że zbliża się rosyjska interwencja, bo ruszyła dezinformacja z Rosji. na takie bzdury możecie nabierać nieświadomych Francuzów, Włochów, Hiszpanów, ale nie nas. Szkoda Waszych pieniędzy.

Marek1
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:14

Dlaczego ordynarnie KŁAMIESZ ? NIGDY Ciechanowska, ani NIKT z jej otoczenia nie stawiał takich warunków.

yaro
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:41

Właśnie różne ośrodki, rezydujące sobie w Polsce, na Litwie a nawet w Chicago obmyśliły postulaty: zerwanie wszelakich związków z Rosją (unii celnej, państwa związkowego, WNP), likwidacja wszystkich rosyjskich baz na Białorusi, zakaz działalności wszelakich organizacji jakkolwiek powiązanych z Rosją, zakaz kwestionowania odrębnego narodu białoruskiego, przestawienie całej edukacji na język białoruski, utworzenie niezależnych mediów przy jednoczesnym zakazie nadawania i publikacji jakichkolwiek mediów rosyjskich., nadawanie na Białorusi programów telewizji państwowych Polski, Litwy, Łotwy i Ukrainy w głównym multipleksie telewizyjnym, utworzenie autokefalicznej Cerkwi, spełnienie kryteriów do członkostwa w NATO i UE i przystąpienie do nich. W sferze gospodarki: utworzyć małe i średnie przedsiębiorstwa aby stworzyć 300 000 miejsc pracy w 3 lata dla młodzieży, imigrantów zarobkowych i pracowników zwolnionych z przedsiębiorstw państwowych. To by było nawet śmieszne, gdyby nie fakt że po ewentualnym wyniesieniu do władzy różne marionetki pokroju Cichanowskiej będą skłonne na poważnie wziąć się za realizację tego…

dg
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 20:06

U Mrożka najważniejsze było ostatnie zdanie ale chyba nie liczy Pan (Pani) na to, że internauci złapią ostatnie zdanie.

mc.
niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:00

Panie - Pani "yaro", czy kolega - koleżanka "Fanek kacapków" siedzi przy sąsiednim biurku ???

Marek1
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:16

;))) nawet Sputnik takich bredni jak te nie publikuje, choć kłamstw i manipulacji tam duzo. Wracaj Iwan do swoich onuc i walonek ;))

nnkt
niedziela, 16 sierpnia 2020, 19:39

Nie jest źle - słowa po polsku, zdania po polsku, tylko przekaz nadal po rusku. Czy wy tam w Pitrze naprawdę myślicie że Polacy są idiotami i wierzą w wasze brednie?

yaro
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:32

brednie to właśnie przeczytałeś --- to są brednie wymyślone przez tych co chcą legalną władzę na Białorusi zmienić ..... spokojnie nie podniecaj się tak ...

Wania
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 06:51

Czyli Rosja. Wagnerowcow kto wysłał? Wy tam w Moskwie myślicie że wszyscy was kochają i lubią być przez was okradani? Białorusini też jeżdżą do nas i widzą jak może wyglądać kraj bez rosyjskiego nadzoru. Już nawet na dalekiej północy była kolejna sobota protestów przeciwko namiestnikowi z Moskwy przywiezionego w teczce. Rosjanie już powoli zaczynają się budzić. Wam się pewnie wydaje, że to też wpływ Polski...

niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:25

legalna władza wyłoniona w wyniku sfałszowanych wyborów?

yaro
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 09:44

poza oskarżeniami nie ma na to żadnych dowodów, ja też mogę powiedzieć, że polskie wybory prezydenckie były nieuczciwe, tak przecież twierdzi nasza opozycja ...

spoko
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:54

Znow dales przedruk z Komsomolskiej Prawdy ?

czytelnik D24
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:23

Jak nie ma dowodów? Jeżeli w dwumilionowym mieście po wyborach na ulicę wychodzi pół miliona ludzi to co to jest jak nie dowód na fałszerstwo wyborów? Wciskaj ten kit w swoim mongolstanie.

easyrider
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:30

Polska nie powinna robić absolutnie nic i nie wydawać żadnych oświadczeń, które Białorusinom nie pomogą a nam zaszkodzą. Jeśli chcemy coś przekazać Łukaszence, to po cichu, kanałami dyplomatycznymi a nie oświadczeniami bez pokrycia. Rosja z całą pewnością nie pozwoli na powtórkę z Majdanu. Dla nas korzystniejsze jest graniczenie z utrzymującym jako taką niezależność od Moskwy Łukaszenką niż z Białorusią całkowicie zdominowaną przez Moskwę. Nie powinniśmy mieszać się w sprawy suwerennego państwa, tak jak sami nie chcemy żeby w nasze się mieszano.

Pawel
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 08:18

Masz racje easy. Problem jest ze polityka Polski nie jest polityka zapewnienia bezpieczenstwa narodu.Tutaj swoje lody kreci caly zachod.Swiadczy oty m nawet umiejscowienie tv Bielsat.Czemu nie pozwoja jej dzialac z Niemiec?

mc.
niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:04

My (Polacy) możemy i powinniśmy milczeć. Ale Białorusini "robią swoje", a to NA PEWNO NIE PODOBA SIĘ W MOSKWIE. Inwazja, desant specnazu z "nowym przywódcą" (patrz Afganistan 1978 rok). Ciekawe jak zachowa się wojsko (białoruskie). Rosjanie zaplanowali gigantyczne manewry wojskowe (wrzesień) skierowane przeciwko Ukrainie - mogą zmienić kierunek działań.

dnix
niedziela, 16 sierpnia 2020, 20:51

teoria bufora...wydaje się słuszna i z naszej i z rosyjskiej strony. Chciałbym mieć szklaną kulę zobaczyć czy tak faktycznie jest, w każdym razie Rosja zawsze dąży do posiadania bufora między nią a Zachodem.

myślenie nie boli...
niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:50

Moskwa nigdy nie dążyła do posiadania żadnego bufora - jedyna jej długofalowa strategia to nieustanna ekspansja we wszystkich kierunkach. Białoruś jest "buforem" tylko dlatego, że przed Łukaszenką istniał w tym kraju całkiem silny ruch niepodległościowy, który przyczynił się do upadku sowieckiego zaboru. Putin najchętniej zlikwidowałby ten bufor i zrobił z Białorusią to co z Czeczenią i co próbował z Ukrainą, ale na nasze szczęście jest za słaby. Ale nie ma co się łudzić - jeśli Łukaszenka da mu pretekst i jednocześnie Zachód nie zagrozi zerwaniem kontaktów gospodarczych, to Putin z radością "wyzwoli bratni naród słowiański" i włączy zagrabione ziemie "do macierzy"

bender
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:43

Dokładnie tak.

cxvcxvcxbvcbx
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:40

Moskwa dążyła do posiadania buforów i dąży, ale pod jej kontrolą.

myślenie nie boli...
środa, 19 sierpnia 2020, 02:53

to jaki ma bufor na granicy z Chinami?

Gvalch'ca
czwartek, 20 sierpnia 2020, 03:05

albo na granicy z Prusami? :)

bc
niedziela, 16 sierpnia 2020, 17:49

Zakiwał się Baćka jak już nawet straszy naród Litewską inwazją. Po co mu było te 80%, łapanki i pałowanie? Dziś na place Mińska wyszło 200 tysięcy ludzi na pokojową demonstracje, masowe strajki, nie ma powrotu do tego co było, to se ne vrati. Ma teraz trzy opcje: 1. okrągły stół, Magdalenka nasz prezydent wasz premier i jeszcze po tym będzie dawał wykłady na zachodzie, 2. ucieczka do Chin 3. utopienie narodu i niepodległości a być może i siebie we krwi być może razem z Rosją choć ta ma już raczej dość sankcji jak pokazuje Mołdawia i Armenia.

Pawel
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 08:22

Nie zartuj.Bialorus to nie Ukraina. Ona bedzie albo Lukaszenki albo Rosyjska.Putin nie pozwoli aby zachod stal mu u wrot.

mc.
niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:06

... a wystarczyło wygrać z 60%. I wszyscy mówiliby o "wschodniej demokracji".

Chabarowskaja Narodnaja Respublika
niedziela, 16 sierpnia 2020, 16:34

Rosja niech pomoże Chabarowsku. Pieniędzmi rzecz jasna, a nie ichtamnietami.

Box123
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:29

Jeśli Rosja wejdzie na bialorus i/lub zacznie pacyfikowac protesty, Polska powinna doprowadzić do natychmiastowego nałożenia sankcji blokujących kapitał na Rosję. Po miesiącu Rosji nie będzie. Ile można tolerować czerwonego zbrodniarza? A do tego doprowadzić do zmiany decyzji o dyslokacji eskadry samolotów f16 z Niemiec do Belgi i skierowania ich do Polski (amerykańska eskadra to ok 60 samolotow). 2008 Gruzja, 2014 Ukraina, 2020 bialorus? Kto następny? I trzecia sprawa: zwiekszyc wreszcie realnie nakłady na armię, tempo modernizacji oraz cele modernizacji bo obecne są niewystarczające - 1) utworzyć specjalny fundusz modernizacyjny wysokości 10mld zł rocznie przeznaczony tylko na modernizację armii - to nie są duże pieniądze nawet jeśli miały by powiększać deficyt, a modernizacja armii obok kwestii demograficznych jest najważniejsza sprawą jeśli chodzi o kierowanie środków 2) zwiększyć ustawowo ilość środków które z budżetu MON muszą być kierowane na modernizację (od 2021 - 30%, od 2025 - 35%); 3) zarówno zwiększony budżet mon (2,5%pkb) jak i zwiekszony udział środków przeznaczanych na modernizację (30%/35%) wpisać do konstytucji, aby nie można było zmieniać ich zwykłą ustawą. Jeśli chodzi o samą modernizację, przede wszystkim: jak najszybciej narew od Brytyjczyków z pełnym transferem technologi i budowa własnych zdolności rakietowych w tym rozwoju pioruna i rakiety do 12km zasięgu; czołgi od Korei Południowej (przeprojektowanie ich czołgu K2 - dopancerzenie, zmiana mechanizmu ładowania; w liczbie 600sztuk i dalsza współpraca nad czolgiem kolejnej generacji i po jego opracowaniu, wyprodukowanie kolejnych 400sztuk); zakup dodatkowych dwóch eskadr f35 tak aby pierwsza była dostarczona do 2030, razem z dwiema zamówionymi wczesniej; modernizacja wszystkich gradów i langust do langust 2 i opracowanie do nich takie o dalszym zasięgu, kupno kolejnych 140 homarow ale tym razem z transferem technolgii, co przy takiej ilości nie powinni być chyba, aż takim problemem; przeprojektowanie i rozpoczęcie produkcji kryla (dodatkowe drzwi w kabinie, automat ładowania). To takie minimum na szybko

xxclkvjklxcjvklxcjk
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:44

To jest oczywiście potrzebne, ale to jest za mało, niezbędne jest umacnianie spójności zachodu, a tu idzie coraz ciężej.

Andrzej
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:48

Ile nas kosztują pomysły gospodarcze PiSu.setki milionów a efektu żadnego.ile nas kosztuje tzw.polska religijna.koscioly i ta cała infrastruktura.

sdsafdsfdsfds
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:48

PIS niema wcale jakichś nietypowych pomysłów gospodarczych, to co proponują to Transport (drogi + kolej + lotnictwo + porty), eko-transformacja, scalenie infrastrukturalne polski (rozbudowa infrastruktury na wschodzie). Generalnie standard i tak musimy to robić niezależnie kto rządzi. Różnice między PO a PISem i innymi partiami są tutaj kosmetyczne.

Darek
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 00:27

Bez naszej religii ,tradycji jesteśmy niczym. Taki kraj jest najprościej zdominować i narzucić obce myślenie.

nfdicsn
niedziela, 16 sierpnia 2020, 20:54

jeśli Rosja by weszła to zapewne na podobnej zasadzie jak na Ukrainie - żeby zająć wschodnie rubieże Białorusi co uniemożliwi jej członkostwo w UE i NATO z uwagi na nierozwiązaną sprawę granic. Zupełnie jak na Ukrainie (choć wielu stara się tego nie widzieć, to póki nie rozwiąże się sprawa Krymu, Donbasu, Ługańska to tak naprawdę (bez myślenia życzeniowego) Ukraina nie ma żadnych szans na wejście do NATO. Czyli w sumie niewielkim (choć znacznym, ale dużó mniejszym niż mógłby być) kosztem Rosja szachuje Ukrainę.

Box123
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 01:21

Zgadza się. I dlatego jedynym rozwiązaniem jest mocne uderzenie. Blokada kapitału, która była już rozważana przez USA po napasci na Ukrainę, oznacza koniec Rosji, a po miesiącu Putin wyjeżdża na taczkach. Nawet groźba użycia takiego rozwiązania wystarczy, żeby Putinek siedział cicho. Brak reakcji natomiast będzie powodowal, że jak kurz opadnie to zacznie szukać sobie kolejnego celu, a lista robi się coraz krótsza. Zresztą Polska powinna przygotować plan pomocy gospodarczej Białorusi oraz propozycje integracji np 20% miejsc w nowym sejmie. W zamian bialorus stała by się częścią UE i została by zalana taką ilością gotówki, że za 10 lat nie poznali by swojego kraju, a Polska zyskała by 10mln obywateli i kolejny impuls do rozwoju gospodarczego. Nowa Rzeczpospolita dwojga narodów jest jak najbardziej realna. Ale nawet samo włączenie Białorusi do między morza to dużo

xvklkxcjvklcxjklvj
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:51

Ładnie to ułożyłeś, ale sankcje na Rosję nie zależą tylko od USA, jest jeszcze Europa, a ta jest do takich sankcji raczej nieskora. Jednym słowem myślenie życzeniowe.

rozpłaszczony
niedziela, 16 sierpnia 2020, 20:21

Nie mieszać się do tego , nie reagować na prowokacje . Jesteśmy na to za mali . Zostawmy to USA i NATO . Skupmy się na sobie, na modernizacji armii , zapomnijmy , że są u nas wojska amerykańskie bo to rozleniwia i daje złudne poczucie bezpieczeństwa . Dlaczego złudne ? Bo nie ma pewności , że Rosjanie przestraszą się tak niewielkich sił ulokowanych w Polsce na dodatek w lokalizacji na zachodzie kraju .

Pawel
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 08:24

Piszesz o realnej polityce nastawionej na wlasne bezpieczenstwo.Tego w Polsce nie ma.Wlasciwie to ccentrum decyzyjne jest w ambasadzie USA

Box123
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 01:22

Jeśli zrobimy tak jak mówisz to skończymy właśnie tak jak Twój nick. Będziemy rozpłaszczeni. Pora przeciągnąć bialorus na naszą stronę, bo czas powoli się kończy

Olać ciemne masy
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:47

Heje dobre ale zejdź ty na ziemię co

Polak
niedziela, 16 sierpnia 2020, 17:43

Kolejny mitoman. Pieczrki zbierac a nie polityka sie zajmowac

Kierowca ce
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:19

Niech żyje wolna Białoruś

BUBA
niedziela, 16 sierpnia 2020, 17:52

Szkoda tych biednych ludzi. To nie jest wolna Bialorus.Za to ze clowiek chce byc wolny to dostaje jeszcze baty. Skad my to znamy.

Olać ciemne masy
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:47

A ty kestes wolny? Weź zejdź na ziemie co

DefBot
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:41

Ja jestem wolny. Wczoraj nie zdążyłem na autobus.

bender
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:36

Wyjaśnij jakich wolności brakuje w Polsce, które są dostępne na Białorusi lub w Rosji.

Pawel
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 08:26

Jest bo jest urzednikiem albo na garnuszku robotnika, prywaciarza okladanych 45% podatkiem. No ale walczmy za LGBT a nie np za obnizeniem podatkow dla osob fizycznych

Wania
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 06:53

Tak towarzyszu. Po całej Europie może jeździć na dowód osobisty. Dla Rosjan to inny świat, którego niegdy nie doświadczyli i nie doświadczą.

Kapustin
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:15

Putin JUŻ pomaga DAŁ NA,kredyt atomówke

Gvalch'ca
niedziela, 16 sierpnia 2020, 14:51

Łukaszenka twierdzi że dostał 80 procent głosów - więc jakim cudem obawia się swoich własnych obywateli? Jakoś nasz Duda dostał tylko 51 procent i żadne protesty (nawet gdyby były) nie skłoniłyby go do porzucenia swoich wyborców. No chyba że on doskonale wie, że jest w sytuacji Jaruzelskiego z końca lat 80. i ma do wyboru albo zacząć rozmawiać z kimś kto ma prawdziwe poparcie, albo rozjechać naród czołgami. Ano tak - jest jeszcze trzecia droga - można poczekać na "bratnią pomoc", bo zbrodniarze z Kremla zawsze są chętni do takiej pomocy...

Funklub krowich placków
niedziela, 16 sierpnia 2020, 14:48

Dlaczego "pomocy" w cudzysłowiu ? To jak najbardziej realna pomoc. Białorusini nie chcą być drugą Ukrainą, Libią, Syrią, ani nawet Polską, z bazami Afroamerykanów do których tzreba dopłącać krocie i rozkradzionym "sprywatyzowanym" krajem. Garsta opłacanych z za granicy zadymiarzy nie ma tu nic do rzeczy.

archipelag Gułag
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:28

oj zamknęli w Białorusi wagnerowców i przekręt się nie udał,zreszta co ruskim kiedykolwiek się udaje poza mordowaniem innych

Olo1
niedziela, 16 sierpnia 2020, 19:43

Co cię interesuje ile swoimi pieniędzmi płacimy za bazy amerykanów? Oni przynajmniej myją nogi w przeciwieństwie do was ruski iwanie.

Pawel
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 08:28

Dokladnie- siedzacych w urzedzie i okradajacych wlasny narod to nie interesuje.Oni wszystkich nazywaja Iwanami lub trollami,Na czesci i chwale zachodnich wlodarzy

nnkt
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:11

Może jednak Białorusini sami zdecydują, co? Nie wypowiadaj się w czyimś imieniu, bo twoje zdanie nikogo nie obchodzi.

M.M
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:11

Jaka "garstka"?? Wyobraź sobie, co by było w Polsce, gdyby ktoś ogłosił wynik - Duda 80%, Trzaskowski 9,9%. byłby to wynik - delikatnie ujmując - niewiarygodny. Łukaszenko niemal na pewno przegrałby uczciwe wybory, nie ma poparca poza służbami siłowymi, a wynik wyborów stanowił naplucie ludziom w twarz.

sdsdfdsfsdfsdf
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:08

Masz rację, Białorusini są oburzeni, nie na to, że władza kłamie, ale na to że za dużo kłamie, a to jest tam już poważne przestępstwo. Mogli podać wyniki wyborów 53 do 47 i większość by uwierzyła.

mm
niedziela, 16 sierpnia 2020, 20:02

Ten facet odleciał a świadczy o tym pewien fakt. Odłączenie internetu. To najlepszy sposób by zaktywizować ekranowe zombie. Spróbujcie to zrobić swoim dzieciom, ale ostrożnie, chwile odstawienia rodzą agresję.

niedziela, 16 sierpnia 2020, 19:19

Dla ścisłości, jakby oglosili Trzaskowski 80%,a Duda 9,9% to wynik też byłby "delikatnie ujmując, niewiarygodny" :-)

Danisz
niedziela, 16 sierpnia 2020, 17:47

pewnie nie chcą być też drugą Estonią, w której PKB na mieszkańca w 1992 r. było niższe niż w Rosji, a teraz jest dwa razy wyższe (rok 2018 - 19,9 tys. wobec 11,7 tys. USD w Rosji) - przy czym Estonia nie ma ropy, gazu, węgla, złota, metali rzadkich i Syberii, którą oligarchia Putina traktuje gorzej niż zamorską kolonię; na pewno nie chcą być też Gruzją, która skutecznie zwalczyła korupcję np. poprzez likwidację milicji drogowej - z pewnością korupcja, nepotyzm, zamordyzm i brak perspektyw są drogie ich sercu i nie chcą żadnych zmian. Według was cały świat tylko czeka, by pochylić głowę przed carem, który nie przestrzega prawa, który morduje swoich przeciwników i dziennikarzy, który miliardy pakuje nie w służbę zdrowia czy infrastrukturę, ale w pomaganie krwawym dyktatorom takim jak Asad - zaiste wszyscy chcą być Rosjanami! jaki to "pech" że tylko tak nielicznym (w tym tobie) się udało zamieszkać w tym raju...

Pawel
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 08:31

Tak bardzo wierzysz w zachodnie statystyki?Polski PKB jest tak wysoki....a wiiekszosci wyrabiany przez zachodnie przediebiorstwa. Myslisz ze te pieniadze zostaja w kraju?80% przemyslu ciezkiego w polsce jest w rekach zachodu. pOczytaj o Hucie Baildon z bardzo dobrymi materialami spawalniczymi- co z nimi niemiec zrobil. No chyba ze jestes na garnuszku LM, czy tez lobbysta.Jesli tak to przepraszam;-)

faktycznie Pawel nie Paweł
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:25

Od kiedy to zysk zachodniego przedsiębiorstwa liczy się do polskiego PKB? Ja zawsze sądziłem że zysk przedsiębiorstwa liczy się do PKB kraju z którego dane przedsiębiorstwo pochodzi.

Ellocopolaco
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:07

Niemcy liczą, to co jest składane w Polsce do swojego PKB. Nawet jeśli byś stawał na głowie, to tego nie zmienisz

Gvalch'ca
czwartek, 20 sierpnia 2020, 02:40

a nie przyszło ci do głowy, że jak części zaprojektowane w Niemczech wytwarza się na Węgrzech i Słowacji z polskich i czeskich surowców, a później to jest w Polsce składane w samochód i sprzedawane w Niemczech to nie tylko niemiecki ale Produkt KB każdego z tych państw wzrasta? przecież takich podstaw uczą w podstawówce!!!

Danisz
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:08

przyjacielu, wskaźnik PKB jest zawodny, ale jednak porownywalny - dzięki takim porównaniom widać kraje które się rozwijają od takich które prężąc muskuły ukrywają biedę zwykłych ludzi. a większość polskiego PKB wyrabiają małe i średnie przedsiębiorstwa, a nie zachodnie firmy - gospodarka molochów to przeszłość. spójrz na taką Biedronkę - setki tysięcy Polaków są producentami i podwykonawcami dla tego giganta, tranaportuje towary, naprawia i sprzedaje - mityczny transfer pieniędzy za granicę to niewielki ułamek obrotów tej firmy. w dodatku - tak jak w Estonii - to jest żywa gospodarka, a nie taka jak budowa kosmodromu z którego nic nie lata i który nigdy się nie zwróci. Moskwa trwoni pieniądze z ropy i gazu na gigantomanię i jednocześnie od dekady stoi w miejscu, podczas gdy my nieustannie się rozwijamy

Ellocopolaco
niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:47

Jak w Estonii krowa się ocieli, to PKB zaraz się podwaja. Mykoła, ale pojechałeś po bandzie- żenada! Ile w tej Estonii zostało ludzi, 10 tyś.?

Danisz
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:14

w Estonii żyje 1,3 miliona osób - to może niewiele, a jednak to też 1/4 Finlandii i podobnie jak u sąsiada mają silną i nowoczesną gospodarkę. A ty jesteś niczym palacz w parowozie szydzący ze smartfona "że taki mały"

Paranoid
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:05

A co to ma do rzeczy? To weź przelicz swój ruski PKB na km2 kraju, porównaj z małym Tajwanem, Singapurem (aha, Ci też za mali) ...

T7g
niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:40

Bardzo słusznie napisane.

Danisz
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:16

Dziękuję, choć po wysypie trollowni widać, że pisanie faktów nt. "moskiewskiego raju" to gwarancja ruskiego hejtu

Bond
niedziela, 16 sierpnia 2020, 17:13

I zapewne dlatego obecnie gremialnie protestują, a Baćka skomli u Putina o pomoc, bo nie może sobie poradzić z grupką zadymiarzy z zewnątrz. Naprawdę wy fanboye Putina macie zdrowy odlot.

horac
niedziela, 16 sierpnia 2020, 14:43

Brawo Łukaszenka, "demokratyczny" zachód powiedział, że wybory sfałszowano, ciekawe dlaczeo nie zrobili tego w Polsce. Ciekawe tylko na jakiej zasadzie, bo nikt niczego nie udowodnił Łukaszence, ot chcieli rowalic Białoruś, a głupcy jak w Polsce lataja po ulicach, aby potem latać po ulicach zachodu w poszukiwaniu pracy.

SLY
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:02

Baciuszko - ależ Polska to Zachód jełopie ! Wiem że przykro wam ( azjatyckiej mieszance mongolsko kacapskiej ) patrzeć jak biegamy po swoich zachodnich ulicach podczas gdy wy taplacie onuce w czymś co u nas w średniowieczu nazywano gościńcem , a i tak wówczas było w lepszym stanie niż wasze wschodnie trakty dzisiaj .

Pawel
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 08:33

Polska to zachod?Byles w Anglii?Pracowales z Anglikami?Polska mentalnosc politykow to mentallnosc niewolnika, a sposob odnoszenia sie do siebie do Ukraincow...to nic innego jak chamstwo.Nie potrafimy ze soba rozmawiac tak skutecznie TVN a teraz i TVP wykrzewilo kulture

Ellocopolaco
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 00:12

Tak się składa, że u was, w guberni Kijowskiej macie tam mongolsko hazarską mieszankę. Mój ojciec pochodzi z Tarnopolskiego i wiele ma temat waszych "metod" do powiedzenia.

spoko
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:38

Skad wziales ten tekst na temat Estonii? Dlaczego ta Estonia cie tak boli? Szkoda ci ze wyrwala sie z kremlowskich lap?

precz trollu
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:34

Twój lipny życiorys obrażonego na Ukrainę Polaka, nie potrafiącego nawet poprawnie po polsku napisać jednego zdania nikogo nie zwiedzie.

Ellocopolaco
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 18:50

Precz, bo co? Siekiery w "żelaznym" wykupione?

Paranoid
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:07

Szkoły podstawowe są za darmo, skorzystaj

Ellocopolaco
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:44

Dobrze, że pogrobowcowy, niepiśmienny motłoch Sukiewicza korzystał z darmowej edukacji w Polsce, bo nadal byście wyrażali waszą ekspresje wymachami siekier

Tweets Defence24