Logistycy 17 Brygady Zmechanizowanej na torze napalmowym [FOTO]

11 kwietnia 2021, 07:04
080421_blognapalm_stszerpatrykszymaniec_6_of_13
Fot. st.szer. Patryk Szymaniec/17WBZ
Reklama

Jak podał oficer prasowy 17. Brygady Zmechanizowanej, 8 kwietnia br. żołnierze batalionu logistycznego zostali poddani swoistej próbie ognia. Polegała ona na przejściu toru napalmowego na wędrzyńskich, przykoszarowych obiektach szkoleniowych.

W dniu 8 marca br. żołnierze z batalionu logistycznego brygady realizowali szkolenie chemiczne. Zdecydowanie, budzącym najwięcej emocji punktem szkolenia było pokonanie przez wojskowych toru napalmowego.

Czym w ogóle jest napalm? Napalm jest ciekłym środkiem zapalającym, chemicznym stosowany jako bojowy środek zapalający. W czasie spalania wydziela duże ilości ciepła oraz toksyczne dymy, które podrażniają oczy i układ oddechowy. Napalmy, dzięki swojej konsystencji, mają zwiększoną przyczepność do podpalanych powierzchni (palą się także na tafli wody). Wszystko to powoduje, że są bardzo trudne do ugaszenia.

Użycie napalmu w szkoleniu wojsk jako bojowego środka zapalającego ma na celu odzwierciedlić potencjalną sytuację zagrożenia i nauczyć szkolonych zasad prawidłowego postępowania z ogniem w warunkach ograniczonej widoczności.

Zamierzeniem szkoleniowym pododdziału z ochrony przed środkami zapalającymi jest zapewnienie wojskom warunków do skutecznego prowadzenia działań bojowych w warunkach zagrożenia użycia środków zapalających.

mjr Marcin Grocki, szef Wojsk Chemicznych brygady
image
Fot. st.szer. Patryk Szymaniec/17WBZ
image
Fot. st.szer. Patryk Szymaniec/17WBZ
image
Fot. st.szer. Patryk Szymaniec/17WBZ
image
Fot. st.szer. Patryk Szymaniec/17WBZ
Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Eryk
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 23:03

To jest wojskowe wytapianie czasu. Tylko dla służby przygotowawczej to się nadaje. Nic dla zawodowego wojska to nie wnosi.

ania
niedziela, 11 kwietnia 2021, 20:40

Szkolenie z lat 90-tych dla zupelnie nie potrzebujacych go logistykow - taka imprezka integracyjna dla zabiurkowców za nasze podatki.

...
niedziela, 11 kwietnia 2021, 09:23

Niezwykle to ważne szkolenie. Nie wiem co autorzy tego typu bzdetow mają na myśli. Osobiście przechodziłem tor napalmowy i uważam to za bzdurę. Niby coś tam ma kształtować ale nie wiem do końca co. Dziwne naleciałości wczesnych lat 90. Coś w stylu skakania przez płonące obręcze ludków z bliskiego wschodu.

niedziela, 11 kwietnia 2021, 15:38

Szkolenie obycia z ogniem, bardziej dla strażaków.

Nico
niedziela, 11 kwietnia 2021, 13:24

To ,że mają być przygotowani jak będą w podobnej sytuacji na misji zagranicznej

GRD
niedziela, 11 kwietnia 2021, 16:12

Na misji żołnierze będą biegać po torze przeszkód z płonącym napalmem? Nie pamiętam abyśmy na misjach tak robili. Argument do ... żeś Pan podał. Sam tor napalmowy to wymyśl rodem z lat 90, nawet film instruktażowy made in MON jest z tamtych lat. Teraz nikt napalmu nie używa. Jest amunicja termobaryczna. Szkolenie Wojska Polskiego cały czas jest na poziomie lat 60 z elementami "misyjnymi" typu procedury CIED. Zeta wiecznie żywa a w wojsku dowodzą Zetorianie z planety Zet.

Roland the Headless
niedziela, 11 kwietnia 2021, 21:43

To jest ta armia "nowego wzoru" o której mówił ostatnio Pan Bartosiak ;)))

Tweets Defence24