Lockheed zbuduje BWP dla Indii?

26 marca 2014, 10:08
Lockheed Martin chce wziąć udział w opracowaniu bojowego wozu przyszłości dla Indii – fot. Wikipedia

Lockheed Martin prowadzi negocjacje z indyjskim przemysłem na temat współpracy przy opracowywaniu bojowego wozu piechoty, który mógłby rywalizować z projektem BWP przyszłości FICV (Future Infantry Combat Vehicle) dla indyjskich sił zbrojnych.

Oficjalnie rozmowy mają być dopiero na wstępnym etapie, ale już wspomina się o zawarciu porozumienia o współpracy w tej dziedzinie z indyjską grupą przemysłową Tata Group. Amerykanie mają nadzieję, że uda im się opanować wielki rynek w Indiach powoli wypierając stamtąd Rosjan.

Wielu ekspertów przypuszczało bowiem, że Rosjanie mogą być faworytem w programie FICV, ponieważ Indie wykorzystują w siłach zbrojnych ponad 1400 rosyjskiej konstrukcji bojowych wozów piechoty BMP-2 (głównie wyprodukowanych na licencji w indyjskich zakładach Ordnance Factory Medak).

Amerykanom może pomóc natomiast fakt, że Lockheed Martin ma nowe powiązania z indyjskim przemysłem - przede wszystkim dzięki stworzeniu w 2011 r. joint venture z koncernem Tata Advanced Systems Limited dla wspólnej produkcji w Indiach elementów płatowca samolotów transportowych C-130 Hercules.

Walka idzie o wielkie pieniądze, ponieważ Indie planują wprowadzić 2600 pojazdów bojowych za ponad 10 miliardów dolarów.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24