Litwa otworzy się na Tajwan

4 marca 2021, 16:10
francja tajwan tajpej taipei
Zdj. ilustracyjne – Francuskie przedstawicielstwo w Tajpej Fot. 玄史生/Wikimedia (domena publiczna)
Reklama

Litwa uruchomi w tym roku reprezentacyjne biuro handlowe na Tajwanie – ogłosiło litewskie ministerstwo gospodarki i innowacji. Wzbudziło to w czwartek sprzeciw komunistycznych władz ChRL, które uznają tę wyspę za część swojego terytorium.

Biuro na Tajwanie ma powstać w celu wsparcia litewskiej dyplomacji gospodarczej w Azji – przekazała w środę agencji Reutera rzeczniczka resortu gospodarki i innowacji. Reuters nie podał nazwiska rzeczniczki.

W Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin oświadczył, że jego kraj stanowczo sprzeciwia się tworzeniu przez państwa oficjalnych instytucji na Tajwanie. Wezwał Litwę do przestrzegania zasady „jednych Chin”.

Większość państw świata nie utrzymuje formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem i nie prowadzi na wyspie oficjalnych ambasad. Część krajów, a także Unia Europejska, ma natomiast na wyspie biura reprezentacyjne i handlowe.

Litewskie MSZ przekazało również w środę, że Wilno preferuje bezpośrednie rozmowy z Pekinem lub kontakty za pośrednictwem UE od współpracy w ramach grupy „17+1”, czyli Chin i państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Reklama
Reklama

„To nie jest organizacja międzynarodowa, nie ma członkostwa, więc nie mówimy o dołączeniu do niej lub opuszczeniu jej (…) Naszym zdaniem ta inicjatywa gospodarcza nie przyniosła Litwie oczekiwanych wyników, więc planujemy skupić się na rozwoju naszych relacji gospodarczych z Chinami dwustronnie oraz w ramach współpracy UE z Chinami” – oświadczyła rzeczniczka MSZ w Wilnie Vytaute Szmaiżyte.

Na niedawnym wirtualnym szczycie przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin w formacie „17+1” Litwę reprezentował minister transportu, zamiast głowy państwa lub szefa rządu. Z Estonii w szczycie uczestniczyła natomiast minister spraw zagranicznych. Wystawienie przez te kraje reprezentacji niższego szczebla zostało uznane za wyraz zaniepokojenia polityką Chin - pisze Reuters.

Przywódca ChRL Xi Jinping zapowiedział na tym szczycie, że jego kraj sprowadzi z państw Europy Środkowo-Wschodniej towary o wartości 170 mld dolarów w ciągu pięciu lat, podwajając przy tym import produktów rolno-spożywczych.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
viper
piątek, 5 marca 2021, 13:19

Realna ocena sytuacji. Chiny nie mają wiele do zaoferowania krajom takim jak Litwa. Kwestia bezpieczeństwa tego kraju jest Chinom obojętna, zaś duże inwestycje niepewne m.in. z punktu widzenia zależności kapitału od chińskiej polityki, niekoniecznie zgodnej z celami głównych sojuszników Litwy. Naturalnym wyborem są więc inwestycje i handel z Tajwanem wdzięcznym za każde oznaki współpracy międzynarodowej.

Polak z Polski
piątek, 5 marca 2021, 10:14

Oni jak zwykle pod prąd. Byle by nie z Polską, a z Niemcami.

gegroza
czwartek, 4 marca 2021, 23:11

Brawo! A Litwa ma 3 mln mieszkańców

Wyrwymiech
piątek, 5 marca 2021, 12:43

Małe miasteczko w Chinach :-)

Habumtsz
sobota, 10 kwietnia 2021, 15:49

wioska

rob ercik
czwartek, 4 marca 2021, 19:48

Tylko żeby w nadmiarze entuzjazmu nie rozebrali jakiś torów

X
piątek, 5 marca 2021, 08:42

Tam raczej nie będzie "narodooowej nwestycji", więc i torów nie trzeba będzie rozbierać ;)))

Tweets Defence24