Litwa: kolejni nielegalni migranci napływają do kraju

28 lipca 2021, 15:07
MaxPixel.net-Barrier-Prison-Border-Fence-Iron-Wire-Security-5017766
Fot. Max Pixel (domena publiczna)
Reklama

W ciągu ostatniej doby granicę litewską przekroczyła rekordowa liczba nielegalnych migrantów napływających z Białorusi. Według środowych danych straży granicznej Litwy do kraju przedostało się w ciągu ostatnich 24 godzin aż 171 osób.

Jak przekazała straż graniczna, od początku roku na Litwę nielegalnie przedostało się ponad 3 tys. osób. Dla porównania, w zeszłym roku było ich zaledwie 81. Władze kraju mówią o groźbie kryzysu humanitarnego.

Według Wilna masowy napływ na Litwę migrantów z Iraku, Syrii i krajów Afryki przez terytorium Białorusi, to efekt działań Mińska, których celem jest wywołanie kryzysu na Litwie. Wobec tego rząd tego kraju zdecydował się wybudować wzdłuż granicy z Białorusią 550-kilometrową barierę.

Agencja dpa zwraca uwagę, że konstrukcja powstaje z opóźnieniem, ponieważ brakuje drutu kolczastego. Litwa czeka na dostawę 100 km tego materiału z Estonii.

Ponadto w tym celu Ukraina przekaże Litwie drut kolczasty w charakterze pomocy humanitarnej. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że w miniony weekend rozmawiał ze swoim litewskim odpowiednikiem Gabrieliusem Landsbergisem o "bezprecedensowym kryzysie migracyjnym, z jakim mierzy się Litwa przez Alaksandra Łukaszenkę".

"Zdecydowaliśmy dziś o przekazaniu Litwie drutu kolczastego, by pomóc jej we wzmocnieniu swej granicy. Nasz przyjaciel i sojusznik w ramach Trójkąta Lubelskiego może zawsze na nas liczyć" - podkreślił.

Kułeba podczas środowego posiedzenia rządu zaznaczył, że o pomoc humanitarną w postaci drutu kolczastego zwróciła się do Kijowa Litwa.

Reklama
Reklama

W społeczeństwie litewskim wzrasta niezadowolenie z napływu migrantów - relacjonuje dpa. Mieszkańcy kilku przygranicznych miejscowości demonstrowali na początku tygodnia przeciwko budowie nowych kwater dla nielegalnych przybyszów. Doszło do starć z policją, MSW poinformowało, że przeprowadzi śledztwo w tej sprawie.

9 lipca rząd Litwy ogłosił wprowadzenie w kraju stanu sytuacji ekstremalnej, co ma usprawnić działania władz. Szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite zwróciła się we wtorek do rządu o rozważenie możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenach graniczących z Białorusią.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 37
Reklama
Moskalenko
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:24

wojna litewsko-białoruska już postanowiona?!

Autor
czwartek, 29 lipca 2021, 08:33

Takie rzeczy można zastopować tylko poprzez postawienie płotu dając tym samym jasny sygnał, że kraj nie chce przyjmować imigrantow. Jeśli to nie zadziała to pozostaje już tylko ostrzeżenie o otworzeniu ognia.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 07:49

Na litwie protestują a w Hajnówce polki już zwarte i gotowe do powitania arabskich księży z dalekich krain.

Jagoda
czwartek, 29 lipca 2021, 06:43

Żmudzini mają około 550 km granicy z Białorusią, a po 4,5 km zabrakło im drutu kolczastego na budowany płot z rezerw wojska ! Państwo atrapa !

PawelOz
czwartek, 29 lipca 2021, 04:24

Dzieki Ukrainie za jej pomoc w postaci drutu kolczastego. Moze jeszcze dorzuca pare widel i ze dwa wagony pochodni.

latacz
środa, 28 lipca 2021, 21:54

Jakoś cicho jest o tym, że ośrodek dla tych "imigrantów" budowany jest w miejscowości zamieszkałej głównie przez Polaków. Rząd Litwy ( w sumie niezbyt przychylny Polsce -mówiąc delikatnie) robi to celowo, ale i bezprawnie, bowiem prawo zabrania zmiany składu narodowościowego w miejscu zamieszkania mniejszości narodowych. A nasz Rząd jeszcze im pomaga dostarczając materiały, czy infrastrukturę do tego. Jakaś paranoja.

Adam S.
czwartek, 29 lipca 2021, 09:40

No paczpan, Łukaszenka za jednym zamachem generuje kryzys migracyjny na Litwie i kryzys w stosunkach z polską prawicą. Wystarczy tylko nasłać trochę troli broniących "polskości" Litwy. To chyba logiczne, że ośrodki dla uchodźców lokuje się przy granicy, przez którą ci uchodźcy się przedostają; fakt, że mieszka tam rosyjskojęzyczna ludność polska nie ma tu nic do rzeczy. Przecież mniejszość polska to lojalni obywatele Litwy. Chyba że się mylę...

123
czwartek, 29 lipca 2021, 09:04

podaj źródło tych rewelacji

KAR
środa, 28 lipca 2021, 21:49

Póki co, Litwini lokują islamskich imigrantów w polskich miejscowościach zamieszkałych tylko przez naszych rodaków. A nasz rząd im jeszcze nadskakuje. Fatalna polityka zagraniczna w wykonaniu PiS-u.

Fanklub Daviena i GB
środa, 28 lipca 2021, 21:31

To nie wina Białorusi, tylko oszołomskiej UE dającej azyl, szmal za darmo i socjal full-wypas! :D

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 29 lipca 2021, 08:47

Jasne. Koledzy niczym duchy jakieś przenikają sobie przez tą samą Białoruś, w której Batka trzyma swoich obywateli skutecznie za buzię.

dimitris
środa, 28 lipca 2021, 20:28

Zwrot w tył i mocne kopy w dxxx na rozpęd. W Grecji mówi się, że tak właśnie postępują służby graniczne Bułgarii. "Poszkodowani" skarżą się przy tym, że zostali także obrabowani. Uwaga, uwaga, uwaga: Ta "metoda bułgarska", jak widać po skutku, że jest i najtańsza, i jednocześnie najbardziej skuteczna. I jeszcze przy tym możliwa do stosowania od zaraz !

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 29 lipca 2021, 07:37

Nie tylko w Grecji się o tym mówi. I słusznie prawisz. Jest to metoda skuteczna.

wza
czwartek, 29 lipca 2021, 07:34

I przy okazji "wojna żywi się sama".

zgoda
czwartek, 29 lipca 2021, 05:47

i aby se kom"u"rki nie zamoczył

Dyrektor
czwartek, 29 lipca 2021, 00:04

Zapoznałem się. Wykonać.

Jaro
środa, 28 lipca 2021, 22:10

Dokładnie - jak sobie mogą tak ,,napływać" do obcego kraju ??? Tak pilnowany kraj to dom bez okien i drzwi ,wchodzi każdy kto chce,oczywiście dalsza zabawa na koszt właściciela...dla mnie jest to niepojęte...Może tak poprosić o pomoc ex-pograniczników z DDR ?

qwert
środa, 28 lipca 2021, 20:15

Nowy przepis ustawy konstytucyjnej Czech będzie brzmiał: „Prawo do obrony własnego życia lub życia innej osoby przy użyciu broni jest gwarantowane na warunkach określonych w ustawie”

On177777
środa, 28 lipca 2021, 20:14

Izrael pokazał ze przekroczenie granicy grozi kula w łeb a nasi na co czekają jak nie rozumie sam ze nie wolno dlaczego nie wała salwa w nich

art
środa, 28 lipca 2021, 20:03

Raczej to mogą być ludzie kremla aby potem domagać się autonomi

Herr Wolf
środa, 28 lipca 2021, 19:30

Jak to nielegalni? Zaproszeni goście..

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 29 lipca 2021, 07:39

Tym razem przez Batkę, więc niech trzyma u siebie w kołchozach...

Pawel
środa, 28 lipca 2021, 19:13

Litwa szuka pomocy na Ukrainie, w kraju biednym, uwikłanym w wojnę... Nas nawet nie zauważa . Jesteśmy wrogiem, czy chcą nadal nas upokarzać?

Chyżwar dawnjej Marek
czwartek, 29 lipca 2021, 07:46

A nie przyszło ci do głowy, ze poszli tam, bo Ukraińcy w pewnego typu akcjach mają tradycję?

kowalski
środa, 28 lipca 2021, 19:12

Do czasu gdy "karą" za przestępstwo nielegalnego przekraczania granicy będzie tzw. "ośrodek dla cudzoziemców " gdzie przestęcy otrzymują darmoqwy lokal,wikt,opiekę lekarską ,opierunek a nawet kieszonkowe tak długo inwazja będzie trwać.Przecież po przekroczeniu granicy nawet jak ich łapią to i tak nachodźca osiąga swój cel czyli życie na koszt gospodarza.

dimitris
czwartek, 29 lipca 2021, 15:32

I ten sposób (absolutnie nienowy) Grecy zaczęli teraz stosować ponownie. Drastyczny wzrost niewygody życia w obozach, zwłaszcza tych na wyspach. A ściślej pozwolenie im, by sami sobie wzajemnie robili tam piekło. "Spaliliście sobie kontenery ? Teraz mieszkajcie w namiocie. Śmiecicie ? Żyjcie w górach śmieci" Aż chętnych do takiego bezterminowego "osiedlenia się", praktycznie na lata bez perspektywy, zaczęło szybko ubywać. A jednocześnie dostali wi-fi, by móc opowiedzieć, pokazać wszystko swym znajomym, którzy jeszcze tu nie przybyli. Aż zrobił się na granicy luz. W końcu jednak docierają jakoś do Aten, a tu znów masa różnych organizacji wspiera ich w zupełnym, powszechnym nic nie robieniu. Ewentualnie prócz pokątnego handlu kradzionymi komórkami i narkotykami. Charakterystyczne, że celują w tym ewidentni Afrykanie, nie Azjaci. Azjaci na ogół naprawdę chcą pracować.

dim
piątek, 30 lipca 2021, 09:31

GR: Aktualnie powstają nowe obozy, z zamykaniem starych. Te nowe po pierwsze dość oddalone są od greckich miejscowości. Są też znacznie łatwiejsze do kontroli. Łatwość wprowadzania kwarantanny dla części mieszkańców, z oddzieleniem ich od reszty. Jednocześnie mają być nieco wygodniejsze i bez groźby zalewania namiotów przez wodę z gwałtownych opadów (jak bywało to przy złej pogodzie, w starych obozach). I mogą tam sobie... mieszkać... do końca życia. Chyba, że Turcja zrealizuje wymiany tych, którym odmówiono azylu, tak jak podpisała to, biorąc miliardy pomocy. Słońce oczywiście świeci, klimatyzacji nie ma, a dla "gości" są tylko namioty. Opieka lekarska i szkoły są. Widziałem trochę zdjęć. Nie, nie chciałbym takich "wczasów". Więzienie. Co nie zmienia faktu, że wielu z nich dostanie potem jednak papiery "uchodźcy" i zagoszczą w Atenach. Typowo Azjaci pójdą następnie do pracy, a czarni panowie nie będą robić zupełnie nic, nic legalnego. Przy czarnych paniach będzie wiele dzieci i darmowe, najtańsze, plastikowe wózki dla tych najmniejszych, a połowa młodych pań będzie zawsze w ciąży.

easyrider
środa, 28 lipca 2021, 18:24

Sam drut kolczasty niczego nie rozwiązuje. Winne jest nasze, unijne prawo dotyczące migracji, uchodźców, możliwości odwoływania i wielokrotnego składania wniosków. W połączeniu z nawiedzonymi miłośnikami zasiedlania naszych ziem przez obcych, którzy tworzą różne organizacje pomocowe, finansowane przez równie opętanych magnatów jak chociażby Soros, tworzy to mieszankę wybuchową. Swego czasu słynne było powiedzenie francuskich imamów: naszą największą bronią są wasze prawa człowieka i płodność naszych kobiet. Tu potrzeba rozwiązań ultraradykalnych. Łącznie z prawem do pozbawiania nadanych obywatelstw. Nie możemy płakać nad losem ludzi, którzy sami robią sobie wojny domowe. To nie nasza sprawa. Naszą sprawą jest nasz rozwój i bezpieczeństwo.

Filip
czwartek, 29 lipca 2021, 13:35

To rozsądne słowa. Wielu tak myśli i czuje.

Eee tam
czwartek, 29 lipca 2021, 09:32

przez zmiany klimatu niemal całą Afrykę trzeba będzie przesiedlić i pewnie pół Indii też nie udawaj że tego nie wiesz

dim
piątek, 30 lipca 2021, 08:35

@Eee tam. Pan myli dwie różne sytuacje. Z jednej strony mamy Hindusów - bardzo pracowitych i wdrożonych do dyscypliny, przy tym zdolnych i chętnych do nauki. Ostrożnie oczywiście z tym... jest tam ze 100 narodów, dość różnych. Przy tym niekoniecznie chcemy islamistów. A z drugiej strony ma Pan czarną Afrykę. Nie uważam się za rasistę, natomiast uważam za swój obowiązek przekazanie info, że przez ponad 21 lat pobytu w Grecji nie widziałem tu jeszcze ani jednego pracującego uczciwie czarnego faceta ! ! ! Kobiety - owszem, ale nie mężczyźni. W żadnym wypadku nie wolno ich do Europy wpuszczać ! ! ! Poza konkretnymi, zbadanymi przypadkami, konkretnych osób, oczywiście.

Monkey
środa, 28 lipca 2021, 20:26

@easyrider: Popieram w 100%.

czarno to widzę
środa, 28 lipca 2021, 19:09

Ogólnie się zgadzam z jednym ale - jeżeli chodzi o Irak i Syrię, to akurat tam Amerykanie wywołali wojnę i narobili dziadostwa.

easyrider
czwartek, 29 lipca 2021, 18:07

Jeśli już ktoś zapoczątkował szambo w tzw. arabskiej wiośnie to Francuzi, bo zapragnęli taniej, dobrej ropki i gazu od nowego rządu Libii, który byłby im bardziej uległy niż Kadafi. To był zapalnik. Co nie oznacza, że później, do zabawy w Syrii nie podłączyli się kolejni chętni.

tut
środa, 28 lipca 2021, 17:40

Jest NS2 są migranci. Korelacja czasowa jest przypadkowa? Na pewno?

No skąd
środa, 28 lipca 2021, 20:32

Raczej efekt próby kolorowej rewolucji.

Kołchooooż
środa, 28 lipca 2021, 17:28

Jak ich kołchoźnik sprowadza to niech ich trzyma w swoimi kurvidołku.

Tweets Defence24