Reklama
Reklama

LITPOLUKRBRIG w pełnej gotowości bojowej

16 grudnia 2016, 11:20
fot. ppor. Robert Suchy(CO MON)
fot. ppor. Robert Suchy(CO MON)
fot. ppor. Robert Suchy(CO MON)
fot. ppor. Robert Suchy(CO MON)

Ministrowie obrony narodowej Litwy, Polski oraz Ukrainy podpisali dokumenty certyfikacyjne brygady LITPOLUKRBRIG. W ten sposób osiągnęła pełną gotowość bojową.

Szef MON wizytował stanowisko dowodzenia brygady oraz kierownictwa ćwiczenia w czasie ćwiczeń certyfikacyjnych Common Challenge w Nowej Dębie, obejrzał sprzęt oraz pokaz wyszkolenia pododdziału afiliowanego do Wielonarodowej Brygady.

Przeprowadziliśmy dziś ćwiczenia certyfikujące działanie litewsko-polsko-ukraińskiej brygady. Te ćwiczenia kończą proces przygotowywania osiągania gotowości bojowej tej brygady, która jest nie tylko symbolem, ale i realną siłą połączonych trzech narodów  litewskiego, ukraińskiego i polskiego  mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz po obserwacji przebiegu epizodów ćwiczenia.

Czytaj także: Wielonarodowa brygada razem z Kanadyjczykami na Ukrainie

Ćwiczenie obserwowali także Raimundas Karoblis  minister obrony Litwy oraz Igor Dołgow, wiceminister obrony Ukrainy ds. Integracji Europejskiej. Jak mówił szef polskiego resortu  Przeprowadziliśmy rozmowy związane z działaniem w przyszłości tej brygady w szerszym odniesieniu, także być może natowskim, nie tylko wynikającym z decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ, ale i innych organizacji międzynarodowych.

W Nowej Dębie odbyło się też spotkanie bilateralne ministrów Polski i Litwy, podczas którego omówiono perspektywy rozmieszczenia batalionowych grup bojowych NATO, jako efekt szczytu, który odbył się w Warszawie w lipcu tego roku, a którego decyzje będą realizowane już w najbliższych miesiącach. Jak podkreślil minister Karoblis (...) To ćwiczenie jest odbiciem doskonałej kooperacji wewnątrz polsko-litewsko-ukraińskiej brygady oraz trójstronnej współpracy i solidarności Polski, Litwy i naszego partnera spoza NATO  Ukrainy.

– Mogę naprawdę z wielką satysfakcją dziś powiedzieć, że porozumienie i współdziałanie narodów polskiego, litewskiego, i ukraińskiego wraca na arenę Europy, i na arenę międzynarodową  podsumował minister Macierewicz.

Czytaj także: Nowa odznaka brygady litewsko-polsko-ukraińskiej

Wizytujący ćwiczenie ukraiński wiceminister obrony przypomniał, że decyzja, aby utworzyć brygadę, zapadła kilka lat temu, ale po agresji Rosji na Ukrainę to zadanie stało się wyjątkowo ważne dla każdego z nas. (...) Stoimy twarzą w twarz z prawdziwym zagrożeniem i odnajdujemy prawdziwych przyjaciół  wasze kraje, które wspierają Ukrainę od samego początku  zaznaczył.

Szefowie resortów Polski i Litwy oraz wiceminister Ukrainy podpisali w Nowej Dębie pamiątkowy certyfikat dowództwa LITPOLUKRBRIG, a szef zespołu certyfikacyjnego płk Potocki z DO RSZ zameldował, że brygada jest gotowa do wykonywania zadań mandatowych.

Czytaj także: Macierewicz mianował dowódcę brygady polsko-litewsko-ukraińskiej

Celem ćwiczenia Common Challenge-16 jest weryfikacja umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań mandatowych w kontekście osiągania pełnej gotowości bojowej przez brygadę litewsko-polsko-ukraińską dowodzoną przez płk. Zenona Brzuszko.

W ćwiczeniu bierze udział około 650 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i USA. Organizatorem jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a kierownikiem I zastępca Dowódcy Generalnego gen. broni Leszek Surawski. Za certyfikację odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Artir
niedziela, 18 grudnia 2016, 19:31

Czy ten człowiek nie wie, że oprócz batalionu dowodzenia polskiego komponentu tej brygady (dwa bataliony zmechanizowane i dywizjon artylerii samobieżnej) wystawia 21 Brygada Strzelców Podhalańskich- tym samym tracąc swą wartość bojową. Krótko mówiąc, jeśli uzupełniamy LITPOLUKRBRIG, to nie mamy żadnej z tych dwóch brygad. A szkoda!

major
piątek, 16 grudnia 2016, 14:51

Oczywiście Pani major dowodziła plutonem i kompanią, że została Majorem?

Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama