Litwa i NATO odrzucają oskarżenia Łukaszenki

16 sierpnia 2020, 13:23
140328-F-XB934-100
Fot. U.S. Air Force Airman 1st Class Dana J. Butler
Reklama

Litewski minister obrony Raimundas Karoblis oświadczył w niedzielę, że Litwa nie stanowi zagrożenia militarnego dla Białorusi. Również sam Sojusz Północnoatlantycki odrzuca wysuwane przez prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę oskarżenia o rozbudowywanie obecności militarnej na granicy z tym krajem, ale uważnie obserwujemy sytuację na Białorusi - oświadczyła w niedzielę rzeczniczka prasowa NATO. W sobotę białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka oskarżał NATO o koncentrację wojsk na zachodniej granicy Białorusi.

"Kryzys na Białorusi ma charakter polityczny i jakiekolwiek oskarżenia wysuwane przez przywódców Białorusi dotyczące ingerencji obcych państw lub tworzonych przez nie zagrożeń są próbą zrzucenia winy i usprawiedliwienia własnych działań" - przekazał Karoblis w oświadczeniu dla agencji Reutera.

Dodał, że wszystkie międzynarodowe ćwiczenia wojskowe na Litwie są prowadzone według długookresowego harmonogramu.

Na Litwie między 2 a 14 sierpnia odbywały się manewry wojskowe, w których uczestniczyło 1,1 tys. żołnierzy litewskich oraz 200 żołnierzy i 10 śmigłowców sił zbrojnych USA przybyłych z Polski - poinformował rzecznik prasowy armii litewskiej. Dodał, że w tym miesiącu nie ma już zaplanowanych żadnych innych ćwiczeń.

Łukaszenka w sobotę na naradzie w Centrum Zarządzania Strategicznego w białoruskim ministerstwie obrony podkreślił, że niepokoi go sytuacja na terytorium Polski i Litwy. "Tam, jak wiadomo, odbywają się szkolenia natowskich wojsk. To jeszcze nie byłoby nic takiego, ale trwa eskalacja i rozbudowywanie zbrojnego komponentu na tych terytoriach" - powiedział białoruski prezydent. 

Do słów prezydenta Łukaszenki odniosła się również rzeczniczka NATO. 

"Nie dochodzi do rozbudowy obecności NATO w tym regionie. Międzynarodowa obecność NATO we wschodniej części Sojuszu nie stanowi zagrożenia dla żadnego kraju. Ma charakter ściśle obronny, proporcjonalny, przeznaczony do tego, by zapobiegać konfliktom i podtrzymywać pokój" - przekazała rzeczniczka w oświadczeniu.

Wezwała też władze Białorusi do poszanowania podstawowych wolności, w tym prawa do pokojowego protestu.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
Reklama
Weteran Afganistanu
piątek, 21 sierpnia 2020, 19:39

A armada UFO z galktyki matrix nie lądowała,eheheheh. Coś się Batce w głowie miesza i nie wiadomo co on przed spaniem pije,ehhehhe A że ma pomysły to jego problem.ehheheeh... Trochę dolarów i armia białoruska pozamiatana.Według mnie jak naród białoruski będzie potulny jak baranek to batka będzie po nich jechał zdrowo!!! Trza było ,jak w Rumunii w 1989 roku naród zrobił porządek... A tak KGB,OMony w wiśniowych beretach,posiłki rosyjskie,pałowank,rozstrzelank,egzekucje po lasach i sie dopiero rozkręca. A zamknąć granicę dla tranzytu przez Bobrowniki,a nałożyć opłatę za przejaz tirasów rosyjskich i białoruskich po polskich drogach... Zasada jest prosta jak zapłaci to mu myślenie powróci i móżg zacznie pracować, Pozdrawiam, AŻ

tadek
wtorek, 18 sierpnia 2020, 05:56

Rozbudowują i to od dawna. Na każde ćwiczenia w stronę naszej, wschodniej granicy jadą pociągi pełne uzbrojenia a s powrotem wracają jedynie żołnierze. Mówił o tym min. obr. Błaszczak i mówił o tym premier Morawiecki. NATO to pakt agresywny, nie obronny o czym wiemy z historii. To jest zbrojna ręka największego imperialisty świata, USA. Rosja nie napadnie na żadne państwo, członka NATO bo tak właściwie to by musiał wypowiedzieć wojnę prawie całemu światu. Nie ma żadnej, uzasadnionej potrzeby zwożenia tego uzbrojenia pod granicę Białorusi. Chyba, że wspomnimy tu doktrynę USA, że walczyć należy daleko od swoich granic, czyli na terenie Polski. Gratuluję naszym politykom.

Odlot w kosmos!
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:27

Tak, Polska już szykuje swoje wojska kosmiczne żeby zawładnąć całym światem. Wypowiedzi zagranicznych trolli są tak przewidywalne i łatwe do rozpoznania, że śmiech mnie bierze jak pomyślę, że ktoś wydał na to pieniądze.

Namiestnik Nowosilcow
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:17

Arabska wiosna na Bilorusi?

Stirlitz
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 09:29

Jasne. Litwa zaatakuje Białoruś :D ciekawe czym? Samolotów bojowych: brak, czołgi: brak. Jedyne co maja to parę niszczycieli od UK, ale jest problem, Białoruś nie ma dostępu do morza ;) mają ci kagiebiści wybujałą wyobraźnię :P

Polak z Polski
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 01:35

Wiemy już czym uzasadni Łukaszenka wezwanie rosyjskich wojsk na pomoc w utrzymaniu władzy.

gosc
niedziela, 16 sierpnia 2020, 23:00

a jak to z jugoslawia bylo?

Kiks
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:58

Było tak, że USA musiało za mordę to towarzystwo chwycić, bo Europa jak zawsze tylko dyskutowała, a konflikt tam zaczął tak groził przekroczenia granic Jugosławii i rozlanie się na całą Europę.

Oleg
wtorek, 18 sierpnia 2020, 07:02

Siegnij glebiej i poskrob to sie dowiesz ze Jugoslawie rozwalili Niemcy do spolki z SZAP

bender
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:56

Nie pamiętasz? Przypomnę. Umiera Tito, Chorwacja i Słowenia się odłączają, Serbia wciąż nazywająca się Jugosławią używa wojska, ale bez sukcesu. Sytuacja powtarza się do pewnego stopnia z Bośnią i Hercegowiną (długa krwawa wojna). Potem jeszcze kryzys w Kosowie i bombardowanie Serbii przez NATO. Ostatni ruch to wyjście Czarnogóry z Jugosławii i została sama Serbia.

No
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 09:43

Irak, Afganistan, Libia itd., też zostały obronnie napadniente

y
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 07:45

Ano mordowali się nawzajem Serbowie, Chorwaci, Bośniacy i jeszcze dodatkowo Albańczycy z Kosowa. I dopiero interwencje ZACHODU zaprowadziły porządek.

leo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:02

,,dopiero interwencje ZACHODU zaprowadziły porządek "-to czemu cały czas zachód tam siedzi

bender
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:11

Co masz na myśli mówiąc "tam"? Bośnię i Kosowo? Po wojnach w Bośni i Kosowie powstały dedykowane misje ONZ, NATO i OBWE. To cywilizowana praktyka, gdy społeczność międzynarodowa jest zaangażowana w stabilizowanie i zarządzanie terenami dotkniętymi wojną. UNMiK sprawowała administracyjną kontrolę nad Kosowem do czasu deklaracji niepodległości, a do dziś pełni rolę doradczą i dzieli kasę. KFOR istnieje, bo wciąż ma co robić. Natomiast w przypadku Bośni rolę społeczności międzynarodowej przejęła UE. UNMiBiH została zakończona na początku wieku, podobnie jak SFOR (zastąpiony przez EUFOR Althea). Warto przypomnieć, że siły SFOR nie tylko stabilizowały, rozminowywały i szkoliły, ale też łapały zbrodniarzy wojennych (vide akcja Gromu).

Anatol
czwartek, 20 sierpnia 2020, 18:14

Ruskim tego nie wytłumaczysz.

Namiestnik Nowosilcow
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:29

To Bialorus jest panstwem wieloetnicznym?

myślenie nie boli...
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 00:39

Nie-Serbowie postanowili zbudować państwa narodowe, a Serbom którzy wcześniej nimi rządzili się to nie podobało i zaczęli wojnę, którą ostatecznie przegrali. Sugerujesz że Rosja skończy jak Serbia?

Kantonista
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:03

czyli jak mniemam, nie-Ukraińcy zamieszkujący Ukrainę i którym nie podoba się władza w Kijowie mają prawo odłączyć się od państwa w skład którego wchodzą i utworzyć własną państwowość lub też dołączyć do już istniejącej?

bender
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:49

Bałkany to jednak inny kocioł niż Ukraina, inna historia i świadomość narodowa. Ale rozumujesz w miarę poprawnie. Jeśli przyjmiemy prawa człowieka za nadrzędne, to mniejszość etniczna ma prawo do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy, która ją zbrojnie prześladuje.

Gvalch'ca
sobota, 22 sierpnia 2020, 23:03

na tej właśnie zasadzie Ukraina odłączyła się od ZSRS. natomiast nikt nie ma prawa napadać na sąsiedni kraj i przyłączać do siebie fragmentu lub całości jego terytorium nawet jak zrobi po fakcie jakieś fikcyjne głosowanie, takie jak na Białorusi w 1940 czy na ukraińskim Krymie w 2014

zakars
niedziela, 16 sierpnia 2020, 22:57

NATO powinno koniecznie dostać pokojową nagrodę Nobla. Za swoje wszystkie grzechy... A Stany Zjednoczone to już super koniecznie za szczególne zasługi w czynieniu pokoju na świecie.

y
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 07:47

Tylko dlaczego "miłujący pokój" Putin takiej nagrody nie dostał? Przecież tyle dla pokoju zrobił w Gruzji, Ukrainie Syrii, Libii i paru innych miejscach na świecie...

naset
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 13:15

A co zrobił w Gruzji, obronił Abchazów na których Gruzja napadła , na ukrainie przewrót zrobiła ameryka, więc co miał Putin do ukrainy, w Syrii Rosja rozpoczęła działania na podstawie umowy między Rosja, a Syrią, W Libii robi to samo co robia amerykanie w Iraku, Afganistanie,i innych "demokratycznie" okupowanych krajach.

bender
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 22:09

Co miał Putin do Ukrainy? Wszystko. To jego facecik Janukowycz zerwał podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE a w zamian podpisał podobną z Rosją, co rozjuszyło Ukraińców. Putin planował restytucję imperium, a stracił przez wiele lat zaprzyjaźnione Gruzję i Ukrainę (a jak Bóg da, to Białoruś też). USA nie miało możliwości, ale przede wszystkim interesu, żeby zrobić przewrót na Ukrainie. Po co? Żeby wspomóc UE? Jesteśmy sojusznikami, ale aż tak to się nasi podatnicy nie kochają. Zauważ też, że w Iraku i Afganistanie USA stało na czele koalicji sił międzynarodowych. W przypadku Rosji z tą międzynarodową legitymizacji to słabiutko. No chyba, że ze względu na sporą złożoność etniczną uznasz Grupę Wagnera za siły międzynarodowe

asad
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 07:42

Zaraz po tym jak dostanie miłująca pokój Rassija i Putin.

rozpłaszczony
niedziela, 16 sierpnia 2020, 17:10

A z naszej strony cisza , może to i lepiej bo co takiego minister ON czy MSZ mądrego mieli by powiedzieć . Orły to nie są więc lepiej jak siedzą cicho . A swoja drogą może by tak zrobić niespodziewane sprawdzenie gotowości bojowej z wyprowadzeniem wojsk z koszar . Ach zapomniałem nie można prowokować niedzwiedzia no i potrzebna byłaby zgoda Pentagonu . Nasi politycy to się boją własnego cienia i podjęcie odważnej decyzji przekracza ich możliwości .Mam takie przeświadczenie , że przez brak adekwatnych działań na zagrożenia płynące zza wschodniej granicy / by nie zostać posądzonym o panikowanie i histerię / zostaniemy kiedyś niemile zaskoczeni .

Grredo
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 06:52

No to teraz czekamy aż Białoruś zajmie Falklandy...

Observer
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:16

Czyli sugerujesz pełny atak na Białoruś a potem podbój Moskwy? No ok do dzieła :D (ja jeszcze doradziłbym spalenie paru cerkwi po drodze i wychłostanie kilku miejscowych tak żeby wiedzieli kto tu teraz pan)

rozpłaszczony
niedziela, 16 sierpnia 2020, 20:54

Co Ty mi insynuujesz ? Gdzie ja napisałem o naszej agresji na Białoruś ? Czy jako rzekomo niezależny kraj nie możemy sprawdzić gotowości bojowej wojska , przećwiczyć procedury i zobaczyć jak jesteśmy przygotowani na ewentualną agresję . Taka Rosja takie sprawdzenia robi bardzo często i nikt nie protestuje .

Observer
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:23

Ok. Może nadinterpretowałem

poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:22

I co? Bardziej respektujesz ich armie bo robią ćwiczenia? Niech robią jak nie mają w co kasy wyrzucać. Jakieś olimpiady w

Szkoła czołgowa Kama
niedziela, 16 sierpnia 2020, 20:09

palenie świątyń i chłostanie nahajkami to carski/sowiecki styl

klawiatura
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:45

No i przede wszystkim nasz polski, sanacyjny. Na kresach, szczególnie południowo - wschodnich często stosowany, za to nas polubili ukraińcy.

Observer
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 12:20

Nie tylko Ukraińcy. Przede wszystkim Polacy którzy byli prawosławni a takich przed sanacją było bardzo wielu. Wiele polskich rodzin zostało rozbitych właśnie w tych czasach, część uciekało na Ukrainę, cześć pod przemocą zostawało katolikami. Ale dla trola liczy się ideologia nie fakty. Jeśli fakty nie zgadzają się z ideologią tym gorzej dla faktów.

Wawiak
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 11:26

Przestań projektować swoje zwyczaje na polską historię. To, że wy tak robiliście (przypomnij sobie co działo się z cerkwiami i kościołami w ZSRS), to nie znaczy, że inni hołdują tego typu barbarzyństwu.

Chabarowskaja Narodnaja Respublika
niedziela, 16 sierpnia 2020, 16:39

Typowe dla junty oskarżanie o problemy wewnętrzne sąsiadów. Wysłał debil wojsko na granicę z Polską. I co dalej Łukaszesku?

No
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 09:46

No cóż, kto zaprosił wojska USA?

Pamiętliwy
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 16:00

Rusku śmierdzący wbij dobie do tej zawszonej pały że do swojego domu i kraju zapraszamy kogo chcemy. Was nikt nie zaprasza a włazicie wszędzie gdzie się da bezczelny typie.

Danisz
niedziela, 16 sierpnia 2020, 17:56

a teraz będzie czekał na "bratnią pomoc" ze wschodu - żołnierze, którzy mogą się okazać nielojalni wobec władzy a lojalni wobec ojczyzny (czyli tak jak wcześniej milicja) zostali odsunięci tak daleko jak tylko się dało

Ruski A2/AD
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:45

A za 3 miesiące pierwszy desant ruskiej brygady na zachodnim poligonie No i zagadka wyjaśnia sie sama Maja ćwiczenia z aeromobile belarus

Tweets Defence24