Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Litewska prezentacja broni przeciwpancernej Saaba

Fot. Saab
Fot. Saab

Saab przeprowadził demonstrację broni przeciwpancernej i wsparcia - NLAW, Carl-Gustaf i AT4 – przeznaczonej dla żołnierzy piechoty na poligonie Pabrade, położonym w pobliżu Wilna na Litwie. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania możliwości bojowych systemów w obliczu różnych zagrożeń.

Strzelanie obejmowało użycie wszystkich trzech systemów przeciwpancernych przeciwko celom takim jak czołg podstawowy, płyty pancerne i zbrojone ściany. Lokalizacja w pobliżu Wilna została wybrana ze względu na dostępność środowisk, które realistycznie odpowiadają różnym warunkom pola walki, w jakich operatorzy systemów mogą się znaleźć.

Pierwsze strzelanie przeprowadzono z użyciem systemu ppk NLAW przeciwko czołgowi podstawowemu T-72, który został ustawiony w odległości 600 m. Cel został skutecznie zniszczony. Następnie zademonstrowana wszechstronność granatnika wielozadaniowego wielkokrotnego użycia Carl-Gustaf M4, z którego wystrzelono cztery różne typy pocisków: HEAT 551 przeciwko stalowej płycie w odległości 500 m, HEDP 502 przeciwko drewnianej ścianie w trybie opóźnienia, a później przeciwko kontenerowi, którego ściany odpowiadały opancerzeniu transportera opancerzonego w trybie uderzeniowym, HE 441 w trybie detonacji nad ziemią przeciwko figurom bojowym, a na koniec SMOKE 469 w celu zaprezentowania możliwości zasłonięcia pola walki. Wreszcie, AT4CS AST został zastosowany w trybie opóźnienia przeciwko ścianie betonowej z 20-stopowym kontenerem ustawionym z tyłu. Drugi AT4CS AST został wystrzelony w trybie wyłomu, przeciwko podwójnej ścianie z cegły, aby utworzyć otwór.

NLAW (Next Generation Light Anti-tank Weapon) to pierwszy w historii pocisk kierowany, który pozwala żołnierzom niszczyć każdy czołg podstawowy jednym strzałem, uderzając go od góry w trybie Overfly Top Attack (OTA).

Fot. Saab
Fot. Saab

System Carl-Gustaf firmy Saab, sprzedawany w ponad 40 krajach na całym świecie, wykorzystuje szeroką gamę rodzajów amunicji. System pozwala żołnierzom piechoty zwalczać szereg zagrożeń – od neutralizowania pojazdów opancerzonych po usuwanie przeszkód i prowadzenie walki z przeciwnikami w budynkach.  

Rodzina AT4 to seria lekkich, przenośnych, w pełni jednorazowych systemów uzbrojenia, charakteryzujących się łatwością użytkowania i obsługą. AT4 jest równie skuteczny przeciwko zagrożeniom w budynkach i fortyfikacjach. Może być również stosowany do obrony obiektów stacjonarnych, punktów zaopatrzenia i innych ważnych zasobów.

„Prezentując nasze systemy uzbrojenia na na poligonie zademonstrowaliśmy jedną ważną rzecz. Pokazaliśmy, że dzięki użyciu spieszonych oddziałów można uzyskać krytyczną przewagę nad zróżnicowanym spektrum zagrożeń"

Görgen Johansson, Senior Vice President and Head of Saab business area Dynamics
Reklama

Komentarze (5)

  1. KKK

    Dlaczego my tego nie mamy?

    1. werte

      Bo to zapewne jest skuteczne i co ważniejsze nie jest z Izraela...

  2. Zaciekawiony

    Co z ppk Pirat wedle harmonogramu jakoś w Maju miała ruszyć produkcja ...

    1. Grzyb

      W drugim kwartale 2018 miały się zakończyć badania, próbne strzelania i takie tam. Do seryjnej produkcji pewnie im trochę zejdzie. Zresztą najpierw Pirat musiałby zostać wybrany jako zwycięzca programu Pustelnik.

  3. Susushsheu

    Litwini kupią Carl Gustav a u nas nadal politycy i generałowie będą bawić się w udawanie że RPG-7 jest najlepszą bronią przeciwpancerną piechoty XXI wieku.

  4. Mar

    Szkoda ze u nas NIE i tyle ale analiza trwa

  5. Koli

    \"NLAW (Next Generation Light Anti-tank Weapon) to pierwszy w historii pocisk kierowany, który pozwala żołnierzom niszczyć każdy czołg podstawowy jednym strzałem, uderzając go od góry w trybie Overfly Top Attack (OTA).\" Tak?? a Bill2 lub TOW2B?

Reklama