Lewica chce cięć w budżecie wojska

25 września 2020, 11:09
840_472_matched__phcxhf_T72sofinski
Fot. szer. D. Sofiński

Sejmowa komisja finansów publicznych rozpoczęła prace nad nowelą budżetu państwa na 2020 rok. Politycy Lewicy zapowiedzieli, że jedna z poprawek, którą zgłoszą na komisji, zakłada przesunięcie planowanych, dodatkowych środków na wojsko w wysokości 3 mld zł na opiekę zdrowotną. Środki te, zgodnie z projektem nowelizacji, mają zostać przeznaczone w ramach funduszu celowego na modernizację techniczną SZ RP.

Wiceszef klubu Lewicy Tomasz Trela powiedział, że zgodnie z zapowiedziami rządzących budżet na ten rok miał być zrównoważony i "idealnie skrojony", a już po kilku miesiącach — jak mówił Trela — widać, że ten budżet jest dziurawy, a planowany w noweli deficyt na wynieść blisko 110 mld zł.

Trela mówił, że deficyt to nic złego, tylko trzeba go umiejętnie wykorzystać. "Przygotowaliśmy kilkadziesiąt poprawek w dobie dwóch potężnych kryzysów — zdrowotnego i gospodarczego, chcemy, aby z tego deficytu więcej pieniędzy było przeznaczonych na ochronę zdrowia, edukację i dla polskich samorządów" - mówił Trela. Podkreślił, że Lewicę dziwi, że w dobie dwóch kryzysów rząd chce przeznaczać więcej pieniędzy na wojsko i policję.

"Dzisiaj nie potrzebujemy armii, ani Antoniego Macierewicza, ani Mariusza Błaszczaka, potrzebujemy armii pielęgniarek i lekarzy, którzy walczą każdego dnia z pandemią koronawirusa" - powiedział szef biura legislacyjnego klubu Lewicy Dariusz Standerski. I dlatego politycy Lewicy chcą zmniejszyć wydatki obronne o 3 mld zł w stosunku do projektu nowelizacji, zakładającego zwiększenie pierwotnego budżetu na obronę właśnie o taką kwotę. 

Rządowym projekt nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2020, który zakłada m.in., że deficyt wyniesie 109,3 mld zł. Projekt trafił do Sejmu pod koniec sierpnia. Rząd podkreślał, że nowelizacja dostosowuje budżet państwa na 2020 r. do sytuacji związanej z wybuchem pandemii COVID-19.

Według projektu w 2020 r. dochody budżetu państwa będą niższe od zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2020 r. o 36,7 mld zł i wyniosą 398,7 mld zł. Wydatki budżetu państwa zostały zaplanowane na 508,0 mld zł, co oznacza, że będą one wyższe o 72,7 mld zł od przewidzianych w ustawie budżetowej na 2020 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2020, który po przekazaniu do Sejmu RP został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 20 sierpnia 2020 r. Zmiany te oznaczają zwiększenie planowanych dotychczas wydatków na obronność w 2020 r. z 49,8 do 52,8 mld zł.

Wydatki majątkowe mają pochłonąć z tego 17,8 mld zł, co oznacza osiągnięcie rekordowego wskaźnika blisko 1/3 wartości budżetu obrony narodowej przeznaczonych na ten dział. Dodatkowe 3 mld mają posłużyć sfinansowaniu dodatkowych zakupów sprzętu wojskowego dla Wojska Polskiego w ramach realizowanego obecnie Planu Modernizacji Technicznej (PMT).

Kwota 3 mld zł ma zostać przeznaczona do Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych. Oznacza to, że będzie mogła zostać wydana nie tylko w 2020 roku, ale pozostanie do dyspozycji MON również w 2021 roku i potencjalnie latach następnych. Jest to więc znaczące wsparcie dla finansowania modernizacji armii, a także przemysłu obronnego. Wyłączenie tej kwoty z budżetu mogłoby utrudnić realizację pilnych zadań modernizacyjnych w najbliższej perspektywie czasowej. 

MZ/PAP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 90
Reklama
Andrettoni
sobota, 26 września 2020, 23:01

Najlepiej zlikwidować armię i zająć się biednymi zwierzątkami.

Bursztyn
poniedziałek, 28 września 2020, 00:53

Jeżeli prezes jest wyznawca Marksa CO wyznaje lewica?

Jassm158
sobota, 26 września 2020, 19:01

Trudno opisać słowami jaki to głupi pomysł ograniczać środki dla MON i modernizacje WP w sąsiedztwie dwóch agresywnych nieobliczalnych sąsiadów, gdyby móc skazać za głupotę to LEWICA dostała najwyższy wymiar kary , ale jest rozwiązanie kompromisowe skoro SLD chcą ograniczenia wydatków to może zrezegnuja z diet poselskich i senatorskich

co mnie zrobisz
niedziela, 27 września 2020, 23:29

SAM walcz

Fanuel
sobota, 26 września 2020, 17:29

W 17 i 18 wieku też byli tacy co nie chcieli łożyć na polskie wojsko (koronne) Skończyło się kilkukrotna depopulacja państwa i na końcu jego rozbiorami .Idi..ów nie sieją..

Kunol
sobota, 26 września 2020, 13:20

Nie potrzebna nam armia urzędasów i polityków, zredukujemy ich i ich premie o 70%, ciekawe jakie to są oszczędności...

x3
niedziela, 27 września 2020, 18:06

Całkowicie się zgadzam

fxx
sobota, 26 września 2020, 13:06

Biorąc pod uwagę jak te pieniądze przez MON są wydawane to może faktycznie ma sens zabrać im trochę kasy na czas epidemii - to może ich zmusić do większej efektywności kosztowej. Bo na razie to więcej pieniędzy marnotrawionych jest w MON niż w NFZ - a to już jest spore "osiągnięcie"...

Zatroskany
sobota, 26 września 2020, 13:04

Lewica to chyba gra na nute Putina.. Wydatki na wojsko powinna być zwiększone. Tyle razy byliśmy lani bo zawsze nie przygotowani. Teraz dookoła Polski robi nie kwas gorszy niż przed II wojna światowa a oni ciać wydatki chcą....Na ochronę zdrowia...jak nas sąsiedzi z prawa lub lewa zaorają to na nikogo nie będzie ta kasa potrzebna. Armia to jedyna rzecz na która Polska z racji jej położenia kasy nie powinna zalowac. Pamietajmy najpierw państwo potem ludzie jak u Niemca. Jedyne co należy zrobić lepiej to kontrolować wydatki bo przy obecnej władzy niby dużo kasy idzie na wojsko a efekty w sprzęcie żadne! Ciagle analizuje, modyfikuje, myślą i tak wokoło. Od wborów do wyborów. Szkoda ze tak mało kompetentna władza teraz o tym decyduje. Władza która liczy ze Ameryka nas obroni. A zapomina ze Ameryka walczy tam gdzie ma interes np ropę . Znów te same błędy co przed II wojna światowa która skończyła nie dla nas tragicznie na kazdej płaszczyźnie.

Daniel
sobota, 26 września 2020, 12:33

Po co armia lekarzy skoro i tak nie chcą przyjmować? Szlag człowieka trafia, teleporady, jak telemarketerzy. Lekarze którzy boją się przyjmować chorych, oczywiście na NFZ bo prywatnie to już inna gadka.

Zgred
sobota, 26 września 2020, 11:32

Nigdy nie głosowałem na lewicę Ale w tym przypadku mają rację. Te ogromne pieniądze są marnotrawione, gdzieś wyciekają pomiędzy związkowymi rzadaniami a niemożnoscia ocięrzalego przemysłu polskiego. Kupa kasy a efektow żadnych! Malowane hełmy i węgiel oraz drogi lokalne remontowane pozostają tylko.

Anty-Che
poniedziałek, 28 września 2020, 13:46

No fakt beda mogli dokupic kolejne respiratory. Teraz za 3 miliardy a nie nedzne 300 milionow.

Jan
sobota, 26 września 2020, 17:16

a ORP Ślązak? mówili że stocznia nie podoła a tu niespodzianka - 20 budowy i okręt gotowy !

vvv
niedziela, 27 września 2020, 00:05

tak i z fregaty mamy patrolowiec ktory nie moze zostac w nic doposazony bo nie ma ani miejsca ani litimu masowego :D w tej samej cenie i w 3 lata niemcy zbudowaly uzbrojoną fregatę.

Wawiak
sobota, 26 września 2020, 15:22

To znaczy, że problemem jest sposób wydawania, a nie wysokość budżetu. To NIE jest powód do cięcia, a w kwestii naszej suwerenności lewica jakoś nie budzi mojego zaufania...

ech...
sobota, 26 września 2020, 13:02

Ja proponuję pożegnać subwencje dla partii, ngo-sy i wszelkie dotacje rządowe i samorządowe, posłom i senatorom (ale i wszelakim prezesom, ministrom, dyrektorom) zabrać "na biura", kilometrówki czy służbowe karty. Kilka lat temu podliczałem i całość tych wydatków na bzdety wychodziła na poziomie 30 mld pln. 30 MLD !!!!

Grzyb
sobota, 26 września 2020, 10:47

"Potrzebna armia pielęgniarek i lekarzy do walki z Covid -19". Ciekawe, mieszkam w pół milionowym mieście i nie znam nikogo kto miał Covid ani moi znajomi nie znają nikogo kto był chory. Taka ciekawostka. Za to za wschodnią granicą aż gotuje się. Manewry i potrzasanie szabelką. Ale my wg socjalistów powinniśmy ciąć budżet armii. Ciekawe, ciekawe...

trujący Grzyb
sobota, 26 września 2020, 23:24

A ja znałem bardzo sympatyczną kobietę w wieku 60+ którą Covid- 19 zabił. Nie znałem natomiast nikogo kto poległ w II wojnie światowej, czyli wojny nie było tak?

Czyżby?
niedziela, 27 września 2020, 17:19

Nie da się udowodnić że zabił ją Covid. Nie da się udowodnić , że nawet była chora na korona wirusa. Obecność przeciwciał koronawirusa n i e jest dowodem choroby. Przeciwciała są bowiem dowodem zdrowej reakcji organizmu. Np. po każdej szczepionce my chcemy mieć przeciwciała. Zatem obecność przeciwciał - a przecież dokładnie t a k działają testy PCR - to dobry, zdrowy, oczekiwany objaw reakcji na kontakt z potencjalnym wirusem.

Bursztyn
sobota, 26 września 2020, 10:24

Skończylo już się WYSYSANIE RAFINERII JASŁO? Przez lata źródło ich finansowania i zarazem podrzędny napęd do t72

fox
sobota, 26 września 2020, 09:53

do MICHAł: ale wiesz że na ukrainie jest wojna? na białorusi sytuacja niepewna, może dość do prowokacji granicznych ze strony wschodniej, nic tak nie spaja jak wspólny wróg a mają sojusznika. niemożliwe? parę lat temu byli tacy, którzy mówili że rosja to demokratyczny kraj i nasi przyjaciele. a teraz już nikt się nie wydurnia z takimi tekstami. a co do służy zdrowia to funkcjonuje ona jak całe państwo. chcesz więcej kasy na leczenie? apeluj do polityków: zmniejsz biurokrację, przestań wydawać na głupoty jak "strefy relaksu". aha i jeszcze jedno mniej chemii w jedzeniu i zdrowsze odżywianie to mniej chorych czyli mniejsze kolejki w przychodniach i mniejsze koszty utrzymania służby zdrowia, czyli zgłoś wniosek do swojego posła z sejmu żeby ograniczyć szkodliwe dodatki do żarcia. i popatrz wtedy zaistnieje sytuacja że będzie kasa na zdrowie i na wojsko a i rekruci będą zdrowsi i sprawniejsi fizycznie. pokój nie jest dany raz na zawsze, parę lat temu już była sytuacja że zmniejszano wydatki na armię i jej liczebność a odbudować jest później ciężko. słaby kraj to łatwy cel.

Gość
sobota, 26 września 2020, 09:21

Ta cała lewica niech się lepiej nie kompromituje.

Piotr ze Szwecji
piątek, 25 września 2020, 23:23

Wojskowy przewrót jest dobrym rozwiązaniem na takie wynalazki. Zdelegalizować i niech ludzie wybierają zamiast wariatów normalnych ludzi. Proste?

AndyP
piątek, 25 września 2020, 23:19

A ja proponuję, by o 3 mld zł zmniejszyć dotacje do górnictwa. Przydałoby się też zmniejszyć liczbę posłów i senatorów. Przynajmniej o połowę.

Olo
piątek, 25 września 2020, 21:33

Wielu działaczy lewicy postuluje likwidację państwa polskiego , WP nie jest im do niczego potrzebne ! Obroni ich ideologia i UE .

Przytomny
piątek, 25 września 2020, 21:13

W obecnej sytuacji naiwnością byłoby sądzić, że wojsko ominą cięcia. Będą, i to spore.

Marek
piątek, 25 września 2020, 19:57

Jak mawiają po czynach ich poznacie. Na szczęście guzik mają do gadania i niech tak zostanie na wieki wieków amen.

Monkey
piątek, 25 września 2020, 21:24

"Marek: zgadzam sie w 100%. I bez bicia przyznaję, że kiedys głosowałem na SLD. Ale z błędów zawsze można wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Kryniu
piątek, 25 września 2020, 19:13

zamiast ciąć wydatki na wojsko które wymaga modernizacji zlikwidujcie NFZ i problem sam się rozwiąże a cięcia na wojsko odejdą w zapomnienie

Racjonalista
piątek, 25 września 2020, 18:57

W sytuacji kiedy mamy wojnę na Ukrainie i potencjalną wojnę na Białorusi, wydatki obronne powinny wzrosnąć do 3 procent PKB co najmniej. Jednak nie kosztem służby zdrowia, ale rozbujałych programów socjalnych i tych wszystkich plusów.

Andi
sobota, 26 września 2020, 11:47

Dokładnie tak jak mówisz

Fanklub Daviena
sobota, 26 września 2020, 11:43

"ale rozbujałych programów socjalnych" - jak najbardziej! Wprowadzić tak jak w USA: emerytura wojskowa po 20 latach służby i płatna po uzyskaniu 65 roku życia a nie odejściu ze służby i grubo poniżej średnich emerytur krajowych (dopiero emerytura pułkownika w USA jest w wysokości średniej emerytury amerykańskiej). Żołd też obniżyć jak w USA - do ułamka przeciętnych zarobków w kraju. Zaoszczędzoną kasę przeznaczyć na uzbrojenie! :)

Ekonomista
sobota, 26 września 2020, 08:57

Nie jesteś racjonalny - może dlatego, że nie znasz się na ekonomii. Wzrost gospodarczy nie przychodzi nie wiadomo skąd. Tworzą go ludzie, którzy mają pieniądze i zwiększają konsumpcję nabywając towary i usługi. Przez to firmom zależy na zwiększaniu inwestycji bo mają popyt na swoje produkty a państwo się cieszy bo ma większe wpływy do budżetu (podatki VAT, PIT, CIT, akcyza i inne). Ucinając czy ograniczając transfery socjalne zarżniemy gospodarkę. Wszystkie "plusy" to gigantyczny motor napędowy gospodarki. Jeśli nie będzie wpływów z podatków nie będzie i kasy na zbrojenia.

OLO
sobota, 26 września 2020, 02:27

2% powinno pozostać tyle, że mądrze, albo przynajmniej racjonalnie wydane. Na tym forum większość osób podnosi, że wydatki są ponoszone nie na to uzbrojenie, co powinno być zakupione albo narzeka że zakupy są przekładane. Nawet gdyby Polska wydawała nie 3% jak chcesz, a 8 czy 10% PKB (co jest oczywiście kompletnie nierealne) jak Izrael swego czasu na armię w latach 60tych i 70tych to i tak by to nic nie dało. Polska w pojedynkę czy nawet w sojuszu z Ukrainą Rosji nie ma żadnych szans powstrzymać. To tylko by była różnica większych strat zadanych Rosji i może w najlepszym przypadku o kilka tygodni różnicy czasu odłożone zajęcie terytorium Polski. Na tym forum oczywiście, większość stanowią wojskowi i zawsze każdy woli, aby duży strumień kasy płynął do jego branży zawodowej. Tak więc powinniśmy wydawać tyle co większość Europy bo i tak o tym czy odeprzemy ewentualny atak Rosji zdecyduje postawa sojuszników z NATO i żadne samodzielne poświęcenie się społeczeństwa poprzez 8 czy 10% wydatków PKB na wojsko o tym nie zdecyduje.

X
sobota, 26 września 2020, 19:28

Najlepiej wogule sie nie Bic I na wojsko nie wydawac

Racjonalista
sobota, 26 września 2020, 14:49

"To tylko by była różnica większych strat zadanych Rosji i może w najlepszym przypadku o kilka tygodni różnicy czasu odłożone zajęcie terytorium Polski."... Tak napisałeś i masz rację. Chodzi właśnie o to, aby agresorowi zadać takie straty, że potencjalnie zniechęci to go do kontynuowania agresji. Przykład ZSRR vs Afganistan albo USA vs Wietnam Północny.

piątek, 25 września 2020, 21:14

A dlaczego nie kosztem służby zdrowia? Będą tylko przepisywać coraz więcej leków do których w większości dopłacamy, a potem te leki jadą za granicę, a nawet do śmietnika. Będą tylko zlecać więcej niepotrzebnych badań, operować zaćmę ledwie chodzącym dziewięćdziesięciolatkom, wysyłać ich do urologa, żeby stwierdził, że w tym wieku nietrzymanie moczu to norma itp.

Mikland
niedziela, 27 września 2020, 07:58

Jeżeli ktoś całe życie pracował. To nawet w wieku 100 lat należy się mu porządną opieką bo na to zarobił.

realizm
piątek, 25 września 2020, 18:41

Czego innego można spodziewać się po "lewicy"?

dywersant
piątek, 25 września 2020, 18:33

Przy dzisiejszej niestabilnej geopolityce nie inwestować w armię to czysta głupota, ale w naszą armię, a nie amerykańską i jej pobyt w Polsce! W razie konfliktu będziemy rzucać kamieniami, a politycy lewicy może przejdą na stronę agresora, kto ich tam wie... albo już mają tajny plan ewakuacji do Brukseli.

lolek
piątek, 25 września 2020, 18:20

No to... wiadomo na kogo nie głosować w wyborach, dla dobra choćby naszej zbrojeniówki.

Ślązak
piątek, 25 września 2020, 17:27

Lewica jak lewica , szkoda że tej formacji nie liderują już tacy ludzie jak Lesze Muller , nieżyjący Jerzy Szmajdziński, Janusz Zemke , ludzie niby starego systemu , ale którzy rozsądnie patrzyli na świat wokół

myślenie nie równa się amnezji
sobota, 26 września 2020, 21:12

Tu się z Tobą zgodzę, nie przepadam za lewicą, tą postPZPR-owską też,ale to są,byli ludzie , jak śp. J.Szmajdziński, z którymi dało się rozmawiać i liczyć na ich racjonalne, nie tylko ideologiczne podejście. Dziś to niestety ,w ogromnej większości lewactwo ,nie lewica.

paparuch
piątek, 25 września 2020, 17:17

"deficyt to nic złego tylko trzeba go umiejętnie wykorzystać" Jeśli ktoś jeszcze się dziwił dlaczego wyprzedzają nas kraje afrykańskie, to ma właśnie odpowiedź.

fox
sobota, 26 września 2020, 09:28

zwykli ludzie ponoszą zgubne konsekwencje nieumiejętnego zarządzania i radosnej twórczości budżetowej ale zawsze znajdą się tacy cwaniaczkowie, którzy na tym zarobią.

Levi
piątek, 25 września 2020, 16:24

Platnik zada, platnik ma. Swoja droga nie lepiej zwrocic ta reklamowke?

Grzyb
sobota, 26 września 2020, 10:39

Weź pisz po ludzku albo rozwiń swoją myśl, bo nie rozumiem o czym piszesz człowieku!

Michał
piątek, 25 września 2020, 16:16

Co by nie mówić jest to słuszne podejście. Służba zdrowia JEST ważniejsza niż armia. Co mi z tego, że Polski żołnierz biega z GROTEM jeśli ja nie mogę się dostać do lekarza. Owszem wojsko jest nam potrzebne ale takie, które kosztuje 1,5% PKB a nie ponad 2%.

Erwin
sobota, 26 września 2020, 11:20

Służba zdrowia to worek bez dna, albo dziurawe wiadro- takie coś się reperuje, a później do niego dolewa. Druga rzecz- masz lekarzy prywatnych- ja od prawie 20 lat nie byłem na tfu, NFZ

ekonomista
sobota, 26 września 2020, 09:01

Żeby móc pozwolić sobie wydawać na wojsko 1,5% PKB to w naszej sytuacji przez parę lat należałoby wydawać 10% PKB, żeby osiągnąć taki poziom, że możemy sobie odpuścić sobie inwestycję w wojsko. Jak widzę naszą "służbę zdrowia" to choćby miała 50% PKB to i tak by była niewydolna! Nie w ilości pieniędzy jest problem tylko w sposobie ich wydawania.

Obeznany
sobota, 26 września 2020, 06:43

Żołnierz będzie dalej biegał z grotem, a Ty dalej się do lekarza nie dostaniesz. A pieniędzy już nie będzie.TV,Ojciec są chętni

Jahu
piątek, 25 września 2020, 22:44

W USA powoli pichci się wojna domowa, na Białorusi mamy kryzys a na Ukrainie wojnę, i ty chcesz mi powiedzieć że trzeba zmniejszyć budżet?

Olo
piątek, 25 września 2020, 21:37

Jak przyjdą okupanci to Ci taką ochronę zdrowia zapewnią ,że zdrowia życzę ! Zwolnić połowę urzędników i będzie kasa na wszystko ! Niestety hodowla darmozjadów jest dla lewicy podstawą istnienia . Połowa lotnictwa i wszystko co jeździ na gąskach wyprodukowano w czasach ZSRR . Dziś to sprzęt muzealny.

marian
piątek, 25 września 2020, 21:20

Ale w systemie socjalistycznym Pan do lekarza się nie dostanie nawet gdy podwoi się te wydatki. Na dziś to około jednej trzeciej budżetu. Ile Pan chce jeszcze wydać na firmy farmaceutyczne?

Czesiu 112
sobota, 26 września 2020, 23:40

A ile jeszcze chcesz wydać na wojsko kilkanaście mld dolarów to mało.

zbrozło
piątek, 25 września 2020, 16:14

Gdzie niby walcza te pielegniarki i lekarze??? bo jak bylo po 100 zarazonych dziennie to tylko o tym mowili w tv jak oni sie dla nas poswiecaja itd... teraz jest 1000 i cisza wiec ocb...? pomiijma ze do lekarza nie mozna sie dostac a baba dziecku antybiotyk przepisuje na telefon hahahah

Jan
piątek, 25 września 2020, 16:11

WOT do likwidacji, wszystko w temacie.

Kapusta - głowa pusta?
sobota, 26 września 2020, 09:59

Podwoić WOT, wszystko w temacie.

rED
piątek, 25 września 2020, 22:24

A to wg ciebie proponuje lewica? A ja jestem przekonany że oni chętnie armie sprowadzą do poziomu WOT.

piątek, 25 września 2020, 22:24

WOT DOFINANSOWAĆ

Robin
piątek, 25 września 2020, 16:06

I racja. Pielęgniarka, lekarz są ważniejsi dla bezpieczeństwa kraju niż kilka samolotów bez paliwa.

El Domel
piątek, 25 września 2020, 15:57

Ach tak więcej kasy dadzą na Margotów zapewne.

Narodowiec
piątek, 25 września 2020, 15:48

Woja się nie rusza, niech tną z edukacji, administracji i swoich pensji, ale wara od obronności!

sobota, 26 września 2020, 10:00

Ale w planach PiS miał podwyżkę dla... posłów!

dim
piątek, 25 września 2020, 15:34

I to jest właśnie efekt oszukańczej propagandy sukcesu, prowadzonej przez kolejne rządy, sejmy i przede wszystkim MON'y. Prawie nikt w Polsce nie orientuje się, jak tragicznie niedofinansowana jest polska obronność.

Marek
sobota, 26 września 2020, 20:48

To nie jest efekt żadnej propagandy. Postkomusza lewica była czegoś nauczona jeszcze za minionego "jedynie słusznego" ustroju. Kiedy zmieniła front było jako tako. Ta obecna to już niestety jest zupełnie inna para kaloszy. Taka mniej więcej jak jest teraz w Hiszpanii, czy w Niemczech. Dlatego dla dobra kraju należy trzymać ją tak samo daleko od władzy, jak małpę od brzytwy.

myslenie nie równa się amnezji
piątek, 25 września 2020, 15:25

Znając lewicę, to oby za chwilę środki nie były przesuwane na działanie tęczowych organizacji.

Analityk
piątek, 25 września 2020, 15:13

Tęczowa lewica ma poparcie społeczne tak w okolicach zera. Próbują więc zaistnieć szerząc kompletny populizm - kasę zamiast na obronność to przeznaczyć na służbę zdrowia. Tyle, że po co nam służba zdrowia jak będziemy bezbronni? Potencjalny zaborca i tak nie będzie dbał o nasze zdrowie a wręcz przeciwnie. Naprawdę WW2 niczego nie nauczyła?

Marek
sobota, 26 września 2020, 21:00

Nauka z DWS nie jest ważna. Te pajace mają gdzieś, że szkodzą swoim krajom i całej UE. Dla nowej europejskiej "międzynarodówki" liczą się głosy, nawet jeśli dostaną je ze śmietnika. Nie wiem czy pamiętasz jak było z koleją elektromagnetyczną w Niemczech? Tacy jak ci tutaj uwalili ją z powodu katastrofy, w której nie zawinił ani pociąg eksperymentalny, ani jego koncepcja, ani obsługa. Ze szkodą dla Niemiec zakończono program. Wznowili go przy pomocy niemieckich firm Chińczycy.

PolskiObywatel
piątek, 25 września 2020, 14:56

Wschodnia granica w ogniu, a genialni politycy chcą cięć w wojsku? I dziwią się dlaczego nikt nie głosuje na lewice.

Sarmata
sobota, 26 września 2020, 09:52

Co ty powiesz? A ty za szablę nie sięgasz? Na konia nie wsiadasz? Gdzie ten ogien na granicy? Banderowcy znów palą wioski?

rED
piątek, 25 września 2020, 22:23

Ależ głosuje i to niemal połowa.

Pjoter
piątek, 25 września 2020, 14:40

Tu jedyne wyjscie i wtedy nikomu nie braknie to należy zrobić rozdział państwa od kościoła tam sa bezproduktywnie wyrzucane pieniądze w błoto

Eugeniusz
piątek, 25 września 2020, 14:29

Lewicy to lepiej nie słuchać, ich pomysły to większości katastrofy gospodarcze i polityczne. Wydatki na obronność powinny zostać zwiększone ale również lepiej wydawane niż w poprzednich latach.

Gość
piątek, 25 września 2020, 14:22

A na czym się oni znają?

Misioraczek
piątek, 25 września 2020, 14:17

No Brawo.W koncu sie obudzili.Wg mnie to winni budzet MON u obciac do 1.5% PKB no ale na to lobby nie przystanie

Jabadabadu
sobota, 26 września 2020, 20:35

MON? Czyli mówisz o Urzędzie Wojska Polskiego? Jestem za obcięciem do ZERA. Od armii (której praktycznie nie mamy) - WARA!

Murgrabia
piątek, 25 września 2020, 14:16

Krótkowzroczność niektórych polityków jest zatrważająca. Idąc tokiem myślenia Pana Dariusza Standerskiego powinniśmy zupełnie zrezygnować z Wojska. Przecież TERAZ mamy inne, ważniejsze sprawy. Postępowi, ludzie lewicy są tak zapatrzeni w wykreowaną przez siebie, wyimaginowaną przyszłość, że zupełnie nie doceniają lekcji płynących z historii, albo chociażby z "ludowych" mądrości pokroju "chcesz pokoju, szykuj się do wojny". Jak Pan Dariusz myśli? Czym spowodowana jest obecna sytuacja w służbie zdrowia? No przecież nie tym, że zawczasu, przed epidemią ktoś odrobił lekcje! I zamiast wyciągnąć z tego wnioski to teraz chce ten sam błąd popełnić w innym obszarze mającym kluczowe znaczenie dla kraju i obywateli. Innymi słowy: jakoś to będzie. Będziemy się martwić później...

Monkey
piątek, 25 września 2020, 14:04

Lewica, czyli lewusy. Za rządów SLD padła Loara, to oni słabo finansowali projekt Gawron (skutki znamy, a miało byc bodajże 6-7 korwet), kupili F16 za offset z którego koń by się uśmiał, ale za to do Iraku i Afganistanu na klaśnięcie Bushmena skoczyli od razu...

Ot co
sobota, 26 września 2020, 10:13

I oni zatopili polski przemysł stoczniowy. To rząd Millera odbierając gwarancje kredytowe państwa naszym dwóm największym stoczniom złamał ich zdolności produkcyjne, co spowodowało utratę zleceń i w efekcie ich upadek. Dziś w Polsce lewica nie ma racji bytu!!

Monkey
sobota, 26 września 2020, 12:54

Lewica powinna mieć rację bytu, chociażby dla równowagi politycznej. Ale nie ta, którą mamy obecnie.

Roman
piątek, 25 września 2020, 13:58

Może ktoś się wreszcie obudzi skończą z tym bezsensownym pakowaniem kasy w wojsko a właściwie wojskowe programy socjalne polegające głównie na podwyżkach płac i kolejnych poza "paskowych" apanażach. To co tak naprawdę jest kierowane na modernizację i szkolenie to znikoma część tego co idzie na wojsko. Lwią część przejadają udając pozorne działania.

J.
piątek, 25 września 2020, 13:45

Nie wiem, jakie trzeba mieć intencje, żeby obserwując to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, postulować przenoszenie pieniędzy z modernizacji zbrojnej na jakikolwiek inny cel.

He he
sobota, 26 września 2020, 10:14

To oczywiste. A jak Putin upomni się o zwrot pożyczki???

pierunks
piątek, 25 września 2020, 13:42

Siemoniak zwracał pieniądze z budżetu MON, a Lewica wogóle by ich nie zaplanowała. Tylko prawica jest patriotyczna i proobronna. Tak było zawsze. Po co nam lotnisko skoro jest w Berlinie. Po co nam wojsko skoro jest w Moskwie.

Monkey
piątek, 25 września 2020, 21:22

"pierunks: fajny opis nowoczesnej Targowicy, 10/100. Jeszcze tylko bym dodał: po co nam stolica w Warszawie, skoro jest w Brukseli, ewentualnie w Berlinie...

Marek
sobota, 26 września 2020, 21:18

Coś mi się przypomniało. Pewnie zbyt młody jesteś, by ten film znać. Otóż swego czasu, jeszcze podczas DWS nakręcono komedię o kurierach z Anglii i filmowcach z ruchu oporu w Polsce. Był tam taki urzędujący w Anglii profesor. "Światowiec" i "autorytet", który był szwabskim agentem od samego początku. Przyjechał lewymi kanałami do okupowanej Polski, coby storpedować akcję. Zgłosił się "gdzie trzeba" meldując, że "wreszcie może odetchnąć świeżym powietrzem Gestapo". Ciekawe czy połączysz tą fikcyjną postać z jednym realnie istniejącym "autorytetem" wszelakich wykształciuchów?

Nikt
piątek, 25 września 2020, 13:37

W latach 30 ubiegłego wieku też byli tacy co tak mówili

Rafał
piątek, 25 września 2020, 13:33

Rozwiązać armię nie będzie problemu, tego chce lewica.

rED
piątek, 25 września 2020, 13:27

No straszny ten PiS. "Dzisiaj nie potrzebujemy armii" no jaka szkoda że PO i cała ta reszta nie jest u władzy. Dopiero byśmy zobaczyli "MODERNIZACJĘ"

Tweets Defence24