Leonardo zaopatrzy hiszpańskie samoloty szkolne

15 kwietnia 2020, 07:27
PC-21
Pilatus PC-21. Fot. Leonardo
Defence24
Defence24

Leonardo dostarczy pakiet elektroniki dla samolotów szkoleniowych Pilatus PC-21 hiszpańskich sił powietrznych. W jego skład wchodzą: systemy komunikacji powietrznej RT-700/A, panele kontrolne kokpitu oraz powiązana z tym elektronika dla firmy Pilatus Aircraft Ltd. - poinformował dostawca.

Leonardo pozyskał kontrakt od firmy Pilatus Aircraft Ltd na dostawę systemów komunikacji powietrznej, paneli kontrolnych kokpitu oraz powiązaną elektronikę, która zostanie zainstalowana na pokładzie jednosilnikowych, szkoleniowych samolotów turbośmigłowych PC-21 dostarczanych hiszpańskim siłom powietrznym (Ejército del Aire). Samoloty zostały zamówione przez hiszpańskie Ministerstwo Obrony poprzez Dyrekcję ds. Uzbrojenia i Materiałów (DGAM) i mają zastąpić odrzutowe samoloty szkoleniowe CASA C-101, które były użytkowane przez hiszpańskie siły powietrzne od 1980 roku.

Wielopasmowy system komunikacji RT-700/A koncernu Leonardo to kompaktowy i lekki produkt z wojskowym certyfikatem ETSO (European Technical Standard Order). Zapewnia komunikację głosową i transmisję danych w zakresie 30-470 MHz i może bezpiecznie nadawać oraz odbierać dane po podłączeniu do zewnętrznego urządzenia kryptograficznego. W szczególności produkt ten zapewnia komunikację z certyfikatem ETSO w paśmie VHF ATC band (25/8,33kHz).

Umowa jest dalszym umocnieniem wieloletniego partnerstwa Leonardo z firmą Pilatus Aircraft. Szwajcarski producent branży lotniczej już poprzednio wybrał awionikę oraz lampy/panele koncernu Leonardo dla samolotów PC-21 zamawianych przez klientów z takich krajów jak Szwajcaria, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Arabia Saudyjska oraz Australia. Hiszpania to trzecie europejskie siły powietrzne, które zdecydowały się wybrać samolot szkoleniowy nowej generacji PC-21.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Navigator
środa, 15 kwietnia 2020, 14:18

Piękne zdjecie nad Pirenejami A czym TERAZ Dęblin szkoli na podstawy pilotażu?

Gnom
czwartek, 16 kwietnia 2020, 07:46

PC-21 to nie podstawowy pilotaż! Dęblin lata na lekkich, a potem na Orlikach.

Davien
środa, 15 kwietnia 2020, 23:56

Orlik i Iskierka . PC-21 to raczej maszyna do szkolenia zaawanswanego

Tweets Defence24