Posłowie chcą zwiększyć budżet wywiadu wojskowego [NEWS Defence24.pl]

25 października 2018, 12:40
SWW
Ilustracja: SWW

O 11 mln zł może zwiększyć się budżet Służby Wywiadu Wojskowego na 2019 r. Taki wniosek przyjęła sejmowa komisja ds. służb specjalnych – poinformował Defence24.pl jej przewodniczący, poseł Marek Opioła (PiS).

Speckomisja jednomyślnie przyjęła w środę pozytywną opinię o budżecie obronnym na przyszły rok. To element prac nad projektem ustawy budżetowej. Wszystkie komisje merytoryczne przygotowują opinie dla komisji finansów publicznych, która następnie rekomenduje Sejmowi, czy przyjąć rządowy projekt.

Szef komisji powiedział w czwartek Defence24.pl, że posłowie zaproponowali jedną zmianę. – W opinii jest jedna poprawka o zwiększenie o 11 mln zł budżetu SWW – powiedział Opioła.

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2019 r., który wpłynął do Sejmu pod koniec września, dla SWW przewidziano środki w wysokości 186,8 mln zł. W porównaniu z budżetem na 2018 r. to znacząca, prawie 30-proc. obniżka, bowiem w planie na ten rok na wydatki SWW przeznaczono 264 mln zł.

Zauważalne jest jednak obniżenie wydatków majątkowych wywiadu wojskowego (ze 112,5 mln do 23,4 mln zł), co wskazuje na zakończenie inwestycji. Potwierdził to Opioła w rozmowie z Defence24.pl. – To jedyna służba, która ma spadek budżetu, bo skończyły się pewnego rodzaju inwestycje – powiedział poseł.

Propozycję zwiększenia budżetu SWW speckomisja uzasadnia rosnącymi zobowiązaniami sojuszniczymi, szczególnie po warszawskim szczycie NATO z 2016 r., oraz coraz większym zatrudnieniem w służbie. Komisja wnioskuje, by dodatkowe środki na SWW przesunąć z liczącej ok. 7 mld zł rezerwy budżetowej m.in. na wspófinansowanie projektów z Unii Europejskiej.

W przypadku pozostałych służb specjalnych – Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego – speckomisja nie wniosła poprawek. Jak relacjonował Opioła, nie zwracali się też o to ich szefowie. – Budżet na 2019 r. to kontynuacja odbudowy sprawnych służb specjalnych i inwestowania przede wszystkim w kadry – powiedział przewodniczący komisji.

Budżet drugiej wojskowej służby specjalnej na 2019 r. ma – według projektu, który rząd skierował do Sejmu pod koniec września – wynieść prawie 262 mln zł. To o 10 proc. więcej niż w 2018 r. (237,4 mln zł).

Poprawka, o której mówił Opioła, nie oznacza jeszcze, że budżet SWW na pewno zostanie zwiększony. W ubiegłym roku speckomisja wnioskowała, by w porównaniu z rządowym projektem ustawy budżetowej zwiększyć środki na CBA i AW. Sprzeciwiło się wówczas temu Ministerstwo Finansów oraz sejmowa komisja finansów publicznych, która rozpatruje wszystkie poprawki zgłaszane przez pozostałe komisje sejmowe. W tej sytuacji poprawka nawet nie została poddana pod głosowanie na posiedzeniu Sejmu.

Reklama
Tweets Defence24