Weekend w Wojskach Obrony Terytorialnej

8 grudnia 2019, 08:38
ELK3dpvXUAALAmO
Fot. WOT

Ponad 8 tysięcy żołnierzy WOT bierze udział w szkoleniach rotacyjnych, zintegrowanych oraz podstawowych, ponad 500 ochotników wstępuje w szeregi, a 300 kolejnych składa przysięgi, będą też promocje podoficerskie – to wszystko w ten weekend w Wojskach Obrony Terytorialnej.

To jeden z  ostatnich szkoleniowych weekendów 2019 roku w WOT. W ramach szkoleń podstawowych, wyrównawczych, rotacyjnych oraz zintegrowanych szkoli się ponad 8 tys. żołnierzy WOT. Szkolenia odbywają się w Stałych Rejonach Odpowiedzialności, na poligonach i w jednostkach wojskowych - informuje rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak.

Trwa też zaciąg do służby. Z kartami powołania do naszych jednostek stawia się dzisiaj ponad pół tysiąca ochotników. Historyczne – bo pierwsze powołania trwają od rana, na terenie województw gdzie budowa formacji rozpoczęła się w czwartym – ostatnim etapie. W Szczecinie trwa pobór do 14. Zachodniopomorskiej Brygady OT, we Wrocławiu do 16. Dolnośląskiej Brygady OT, a w Skwierzynie stawiają się pierwsi ochotnicy, którzy zasilają struktury WOT na terenie województwa lubuskiego. Pierwsi ochotnicy na terenie województw tzw. „ściany zachodniej” to rezerwiści. Wezmą oni udział w szkoleniach wyrównawczych, potem odbędą serie szkoleń z Mobilnymi Zespołami Szkoleniowymi, aby po zdanych egzaminach zostać instruktorami i przystąpić do szkolenia ochotników w czasie tzw. „szesnastek”, czyli szkoleń podstawowych.

W ten weekend 300 żołnierzy WOT wypowie też słowa roty przysięgi wojskowej. Uroczystości z tej okazji odbędą się w Cieszynie, Ciechanowie oraz Hrubieszowie. Przysięga w Hrubieszowie będzie połączona z promocją na stopień podoficerski żołnierzy, którzy ukończyli już czwartą organizowaną w tej brygadzie edycję kursu "Sonda".

W Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę już blisko 24 000 żołnierzy, w tym ponad 20 000  ochotników. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Był
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 12:22

Niech WOT pokaże warunki w jakich przebywają, jedzą .... Najlepiej Toruń!

Kpr. rez.
niedziela, 8 grudnia 2019, 18:57

No i mega! Ja czekam na powołanie do 6 Mazowieckiej. Pozdrowienia dla WOTowców!

Michał77
niedziela, 8 grudnia 2019, 16:25

WOTy sa realnym wsparciem dla naszej armi w czasie W , a w czasie pokoju wspierają lokalne spoleczności

Krzysztof
niedziela, 8 grudnia 2019, 22:11

Zaczyna być odwrotnie. Pieniądze, wyposażenie płynie do WOT.

Fort
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 10:47

Po pierwsze wot się tworzy więc wiadomo że na początku potrzebuje więcej środków, a po drugie i tak na wot idzie mniej niż to o ile obecny rząd zwiększył Finansowanie wojska więc to bzdurny argument, już pomijając nawet to, że za pośrednictwem WOTu cześć sperzetu trafia do wojsk zawodowych

Miecio
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 09:53

I Co z związku z tym? WOT ma swoje pulę kasy.

Tweets Defence24