Soloch: projekt ws. dowództw – przed wakacjami; nowa strategia – do końca roku

9 maja 2018, 10:14
Szef BBN Paweł Soloch. Fot. Defence24.pl
Szef BBN Paweł Soloch. Fot. Defence24.pl

Myślę, że przed wakacjami zostanie opublikowany projekt w sprawie zamian w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi – poinformował szef BBN Paweł Soloch. Jego zdaniem nowa strategia bezpieczeństwa narodowego może zostać przyjęta jeszcze w tym roku.

Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego był pytany o reformę systemu kierowania i dowodzenia oraz o przygotowywaną Strategię Bezpieczeństwa Narodowego we wtorek w radiowym Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma Dziewiąta". Soloch po raz kolejny potwierdził, że projekt zmian w dowództwach będzie wspólnym dziełem BBN i Ministerstwa Obrony Narodowej, choć najpewniej zostanie przedstawiony przez resort obrony. – Te prace zmierzają już ku końcowi i myślę, że ten projekt do wakacji będzie ogłoszony – powiedział szef BBN.

Pod koniec kwietnia Defence24.pl, powołując się na nieoficjalne źródła, jako pierwsze poinformowało, że projekt ustawowych zmian w systemie dowodzenia ma trafić do konsultacji międzyresortowych w maju. Jest to taki etap prac w ramach rządu, gdy projekty zazwyczaj są publikowane w internecie przez Rządowe Centrum Legislacji. Słowa szefa BBN mogą więc wskazywać, że proces ten potrwa dłużej. Niekoniecznie jednak musi tak być, bowiem Soloch był pytany w radiu o to, kiedy ustawa będzie gotowa, co może (choć nie musi) oznaczać jej uchwalenie. Tymczasem źródła Defence24.pl wskazywały, że ustawa może przejść cały proces legislacyjny łącznie z podpisem prezydenta jeszcze przed wakacjami.

W wywiadzie Soloch powtórzył, że zmiany będą wprowadzane etapami. – Punktem wyjściowym jest przede wszystkim wskazanie szefa Sztabu Generalnego jako dowódcy wszystkich sił i później budowanie struktur poniżej w sposób stopniowy. Chodzi o to, żeby nie była taka reforma, która ma bardzo radykalny charakter i jednocześnie prowadzi do paraliżu na rok, półtora, dwa lata wszystkich struktur dowodzenia – tłumaczył Soloch. Potwierdził też zamiar odtworzenia – w dalszej perspektywie – osobnych dowództw rodzajów sił zbrojnych oraz utworzenia jednego dowództwa połączonego.

W radiowej audycji szef BBN był też pytany o prace nad nową Strategią Bezpieczeństwa Narodowego, która miałaby zastąpić dokument wydany w 2014 r. W styczniu 2018 r. Soloch zapowiedział, że w tym roku BBN przygotuje rekomendacje do wydania nowej edycji tego dokumentu. Po zatwierdzeniu przez prezydenta miałyby one stać się podstawą do opracowania nowej strategii przez rząd, z wiodącym udziałem MON.

 – Zakładamy, że założenia będą przygotowane przed wakacjami i do końca tego roku kalendarzowego już powstanie strategia i jeszcze w tym roku mamy nadzieję, że zostanie przyjęta – powiedział we wtorek Soloch.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
adesaz
środa, 9 maja 2018, 23:44

juz nawet nie czytam tego belkotu pt nowa strategia , definicje , redefinicje , zalozenia , plany , analizy , dialogi ...............................

Ok bajdur
środa, 9 maja 2018, 21:31

Ooo. Czyli jednak ktoś pracuje nad n-tą zmianą w systemie dowodzenia. Szkoda tylko, że system zakupów i przetargów nie jest równie skuteczny. Zakupy pojazdów 4x4 rzeczywiście wymagają 5 lat analiz, koncepcji i raportów. Granatniki ppanc to nawet niewiemy do czego mają służyć, dlatego nie można wybrać jednego z pięciu najpopularniejszych na rynku.

Tweets Defence24