Polska broń dla sojuszników. Prezydent podpisał ustawę

6 marca 2018, 11:29
US Army Beryl

Photo by Sgt. 1st Class Adam Stone, U.S. Army Europe, domena publiczna


Żołnierze wojsk obcych, którzy przebywają w Polsce, będą mogli być wyposażani w broń i amunicję stanowiącą uzbrojenie Sił Zbrojnych RP – stanowi ustawa, którą w poniedziałek podpisał prezydent. Według BBN to kolejny krok zacieśniający współpracę na wschodniej flance.

To właśnie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało na Twitterze o podpisaniu ustawy przez prezydenta. Chodzi o nowelizację ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Polski oraz zasadach ich przemieszczania przez to terytorium.

Ustawa przewiduje, że na wniosek właściwych organów wojskowych strony wysyłającej, żołnierze wojsk obcych mogą być wyposażani w broń i amunicję, stanowiące uzbrojenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto, zgodnie z przepisami szef MON określi liczbę i rodzaj broni, w którą będą wyposażani sojusznicy. W zakresie wyposażania w amunicję oraz ewidencjonowania wydanej broni i amunicji będą stosowane przepisy obowiązujące w Wojsku Polskim.

Projekt przepisów przygotowało w ubiegłym roku MON na podstawie doświadczeń dotyczących oficerów i podoficerów służących w wielonarodowych instytucjach ulokowanych w Polsce. Według resortu wydanie sojusznikom polskiej broni to rozwiązanie praktyczne, łatwiejsze i tańsze od przywożenia przez nich broni z zagranicy. W Polsce nie będzie konieczności tworzenia dodatkowych regulacji ani infrastruktury do przechowywania broni. Natomiast z punktu widzenia sojuszników – ocenia MON – będzie to po prostu wygodne.

Ustawa dotyczy wszystkich instytucji wojskowych, które istnieją w Polsce lub mogą powstać w przyszłości. Niemniej projekt powstał na podstawie doświadczeń z tworzenia w Elblągu dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (HQ MND-NE). To właśnie podczas spotkań i rekonesansów dotyczących organizowania tej instytucji został poruszony temat ujednolicenia uzbrojenia personelu wojsk obcych. Ponieważ nie było odpowiednich przepisów, powstał projekt ustawy.

Ilu sojuszników może być czasowo wyposażonych w broń należącą do Wojska Polskiego? MON początkowo mówiło o ok. 500 żołnierzach, później o maksymalnie 300.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Harry 2
wtorek, 6 marca 2018, 20:28

Znaczy się... zakupimy PATRIOTY za miliardy dolarów, a przycisk startu rakiet będzie naciskał amerykański żołnierz. To o to chodzi.

KAR
wtorek, 6 marca 2018, 16:40

Na dłuższą metę głupia i niebezpieczna ustawa.

Wolf
wtorek, 6 marca 2018, 13:26

My będziemy kupować i płacić miliardy a obcy będą ją używać...!

Grzyb
wtorek, 6 marca 2018, 15:34

Jak obcy żołnierz raz weźmie do ręki Grota, to już z niczego innego nie będzie chciał strzelać. I pójdzie fama po świecie i zacznie się sprzedaż za granicę.

Tweets Defence24