Kraby już w Sulechowie. Błaszczak: To dopiero początek

25 marca 2019, 12:03
D2f3UcaWoAEZCTI
Fot. MON

Bateria samobieżnych haubic Krab została w poniedziałek symbolicznie przekazana 5. pułkowi artylerii w Sulechowie. – To dopiero początek – podkreślił przy tej okazji szef MON Mariusz Błaszczak, przypominając, że do końca roku pułk ma otrzymać cały dywizjon, czyli jeszcze dwie kolejne baterie.

5. Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie otrzymał baterię złożoną z ośmiu samobieżnych 155-mm haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. To jedna trzecia pierwszego seryjnego (i drugiego w ogóle) dywizjonowego modułu ogniowego Regina, który trafia na wyposażenie Wojsk Lądowych.

Jedna bateria to tylko początek. W połowie tego roku kolejna bateria zostanie przeznaczona na wyposażenie 5. pułku artylerii, pod koniec roku kolejna – przypomniał Błaszczak, który wręczył żołnierzom symboliczne kluczyki do Krabów.

image
Fot. MON

Szef MON komplementował żołnierzy z Sulechowa. – Ale liczę na to, że żołnierze z 5. pułku artylerii nie będą ćwiczyli wyłącznie na poligonach w województwie lubuskim, ale - tak jak żołnierze z innych jednostek Wojska Polskiego - będą ćwiczyć również na innych poligonach – powiedział minister. Podkreślił, że takie ćwiczenia są standardem, więc nie będzie nic dziwnego w tym, jeśli na drogach będzie można zobaczyć żołnierzy przemieszczających się ze sprzętem.

Błaszczak mówił, że Kraby są wyraźnym wzmocnieniem zdolności Wojska Polskiego. Podkreślał, że jest to sprzęt, którym chwalimy się za granicą, jest sprawdzony i "realnie odstrasza potencjalnego agresora".

Częścią poniedziałkowej uroczystości w Sulechowie było także przekazanie 2. dywizjonowi artylerii samobieżnej sztandaru 9. Pułku Artylerii Ciężkiej, który ufundowała społeczność gminy Pyzdry.

5. Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie wchodzi w skład 12. Dywizji Zmechanizowanej, której sztab znajduje się w Szczecinie. Podstawowe uzbrojenie jednostki do tej pory stanowiły samobieżne haubice Dana (kalibru 152 mm) i 2S1 Goździk (122 mm) oraz wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta i BM-21.

Pierwsze Kraby trafiły do 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie. Jest on podporządkowany 16. Dywizji Zmechanizowanej w Białobrzegach.

Głównym dostawcą dywizjonowych modułów ogniowych Regina jest Huta Stalowa Wola. W produkcję zaangażowane są także inne podmioty krajowej zbrojeniówki, m.in. WB Electronics. Warty 4,5 mld zł kontrakt na dostawę czterech dywizjonów został podpisany w grudniu 2016 r. Jest to największa umowa zawarta przez MON z krajowym przemysłem.

Każdy dywizjon Regina składa się z 24 haubic Krab oraz pojazdów towarzyszących: trzech wozów dowódczo-sztabowych, ośmiu wozów dowódczych różnego szczebla, sześciu wozów amunicyjnych oraz wozu remontu uzbrojenia i elektroniki.

Do Sulechowa na razie trafiło osiem haubic, jeden wóz dowódczo-sztabowy dowódcy dywizjonu, trzy wozy dowódcze dowódcy szczebla baterii i plutonu, dwa wozy amunicyjne oraz jeden warsztat remontu uzbrojenia i elektroniki.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 91
Reklama
Tomasz
piątek, 5 lipca 2019, 09:22

Dlaczego Kraby już rdzewieją ?

Okręcik
środa, 27 marca 2019, 20:02

Chwalimy się za granicą??? czym koreańskim nadwoziem czy zachodnią wieżą? A może ceną 3x większą od ceny K9??

Jumper
środa, 27 marca 2019, 09:26

Potrzebna nam na gwałt amunicja o większym zasięgu dla naszej artylerii oraz można stosunkowo tanio opracować nową wersję langusty i wprowadzić ich więcej na uzbrojenie armii.

krajan
wtorek, 26 marca 2019, 14:21

Wystarczy zpojzec na mape by stwierdzic iz Polska od wiekow jest zawsze krajem frontowym Ostatnio wrzesien 39 roku pokazal ze moze byc dwufrontowym i nato musimy byc gotowi Przerazajace bylo ze od 25 lat zakladano o trwajacej nadal przyjazni, narodu milujacego pokoj Bez poparcia wlasnego narodu Putin nie zajolby Krymu czy Donbasu, Abchazji Obecnie wzdluz granicy polsko- bialoruskiej sa rozlokowane nie tylko jednostki pancerne, ale i rakietowe wraz z S300, w zasiegu polskich dzial, ktorych tam nie ma, np miedzy Grodnem a Dabrowoa Bialostocka dla neutralizacji przesmyla Suwalskiego To ze obstawiamy polnocna granice z Rosja to Ok, ale czemu bezbrona jest granica wobec koncentracji wojsk, okolic Grodna i Brzescia To sa tereny ktorymi wszystkie obce armie szly w obu kierunkach

Raszid
poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 12:34

Dlatego ściągnięto 1 bryg. Pan. z Leopardami do Wesołej i będzie tworzona nowa dywizja

chaos_w_krk
wtorek, 26 marca 2019, 10:27

czy ja mam cos ze wzrokiem czy coś jest nie tak ze wzrostem żołnierzy (na pierwszym zdjęciu) ?

rober
wtorek, 26 marca 2019, 20:38

nie kminisz wielkości KRABa

Rzyt
wtorek, 26 marca 2019, 09:35

Dobra gdzie 2 faza Wisły, Narew i Homar...bez tego to one z baz daleko nie zajada, co najwyżej do zasięgu pierwszej wystrzelonej rakiety

razdwatri
wtorek, 26 marca 2019, 09:03

Min. Błaszczak nie ma się czym szczycić . Nie on przygotował kontrakt na Kraby i nie on go podpisał . W ogóle dotychczas niczego większego w naszej zbrojeniówce nie zamówił . A w USA i owszem szczególnie w LM .

aurel
środa, 27 marca 2019, 11:08

No i? Zamówił o trzeba

JanKowalski
wtorek, 26 marca 2019, 08:25

Panie Błaszczak miło jest się ogrzewać przy cudzym ognisku przypomnę panu że to poprzednie rządy- nie pisowskie, doprowadziły do końca przygotowania do produkcji, to pański kolega - Duda płakał że kupiliśmy koreańskie podwozie zamiast topić kolejne miliony w bubla z Bumar, teraz jest pan dzielnym orędownikiem "podnoszenia" gotowości polskiej armii, żeby nie poprzednicy to do Sulechowa przyleciałby pan śmigłowcem kupionym przez pana Antoniego i dojechał po wirtualnych drogach wymyślonych przez pana Dudę. Trochę pokory w przypinaniu sobie cudzych zasług, a tak na marginesie może mi ktoś na poważnie i rzeczowo wytłumaczyć dlaczego czołgiści widoczni na zdjęciach mają takie dziwne "hełmy" na głowach i ubrani są w jakieś "watowane" kombinezony? nie wyglądają w tym "stroju" poważnie.

Krzysiek
piątek, 20 września 2019, 11:23

@JanKowalski napisał: "Panie Błaszczak miło jest się ogrzewać przy cudzym ognisku"; No ale o co ci chodzi? Przecież na tym polega ciągłość państwa. Ramowy plan modernizacji powstał w 2012, ale obejmuje on lata 2013-2022. To co - mieli go zrzucić, aby "JanKowalski" był usatysfakcjonowany? To jakaś aberracja - nie rozumiesz podstawowych mechanizmów. Poza tym to na okres rządów PiS przypadają pierwsze fazy planu gdzie faktycznie są duże wydatki budżetowe. Raczej przy polityce "peło" nie byłoby na to kasy - o tym wszyscy wiemy.

Marek
wtorek, 26 marca 2019, 10:41

Hmmm. Być może i poprzednie rządy przyczyniły się w jakiś sposób do tego, że jest koreańskie podwozie. Ale nawet jeśli tak, to tylko starały się naprawić szkodę, którą uczynił ich gawędziarz z dwururką, który wcześniej wpakował Kraba do lodówki.

K.
wtorek, 26 marca 2019, 21:58

Nie być może ale to poprzednicy podjęli trudna decyzję i kupili licencje na nowe podwozia a obecnie rządzący krytykowali ten zakup . Tak samo krytykowali razem ze zwiazkami zawodowymi Bumaru zakup kolejnych Leo2 . Trzeba mieć charakter aby podejmować niepopularne ale konieczne decyzję.

Marek
czwartek, 28 marca 2019, 09:06

Czyli starali się naprawić zło uczynione przez ich polityka. Tego lubiącego myśliwskie bajania i dubeltówkę oraz mającego problemy z wymową litery "R" , który wpakował Kraba do lodówki wtedy, kiedy był ministrem obrony narodowej?

Boczek
czwartek, 28 marca 2019, 18:20

Bla, bla bla. Fakty są takie jak Ci powyżej wyłożono, zatem oczekuje od tej ekipy, która do tej pory nie uruchomiła żadnego własnego poważnego programu, aby w okresie przedwyborczym - jak Siemoniak, podejmując decyzję analogiczną do podwozia z Korei. Np. OP/nawodne z Niemiec, na które się tak miło ujadało, albo powrót do H225M (wiem, że pociąg odjechał - tylko przykład) z Francji, którą się tak miło pouczało jak jeść widelcem. Może Patriot w sposób jak robił to Siemoniak - co tu stało na przeszkodzie, że program zerwano, po to tylko, aby kupić to samo ale mniej i drożej?

K.
czwartek, 28 marca 2019, 17:21

Do lodówki Kraba wpakował Bumar nie potrafiąc przez lata dopracować podwozia którego nie chciało wojsko . Zobacz kiedy odmrożono program a kiedy kupione zostało nowe podwozie . Ile można czekać ? Tacy są specjaliści w Bumarze, że podwozia musiano przebudować i naprawić w HSW . Mam napisać za jakiego ministra to nastąpiło ? Twoje być może jest nie na miejscu , obecnie rządzący sprawowali władze międzyczasie i zrobili coś z tym programem? Nic , tak samo krytykowali zakup nowych podwozi . Najważniejsze są dla nich związki zawodowe. Jak nie Bumaru to Świdnika i Mielca. Taka smutna prawda.

wtorek, 26 marca 2019, 19:31

Być może jak prześledzisz historię powstawania Kraba to być może będziesz w stanie napisać sensowny komentarz

dropik
wtorek, 26 marca 2019, 07:25

Po piątce Kaczyńskiego przyjdzie czas kiedy wydatki na obronę spadną do 1,5%PKB więc nie ma co się nadmiernie podniecać obietnicami Błaszczaka. Teraz przemawia jak Macierewicz.

podajnik
wtorek, 26 marca 2019, 09:25

Już nas tak straszyli, tymczasem najbiedniej w wojsku było w czasach PO: 2011 r. – 1,72 proc. 2012 r. – 1,74 proc. 2013 r. – 1,72 proc. 2014 r. – 1,85 proc. 2015 r. – 2,22 proc. 2016 r. – 1,99 proc. 2017 r. – 1,89 proc. 2018 r. - 2,05 proc. źródło: defence24.pl/polski-budzet-obronny-wedlug-nato205-proc-pkb-w-2018-r-i-189-proc-pkb-w-2017-r-analiza

Boczek
czwartek, 28 marca 2019, 18:24

A teraz jest inaczej? Tylko dlatego, że nie widzisz, że pieniądze wracają do budżetu, tylko dlatego że idą bezpośrednio na wydatki innych ministerstw? I to wszystko w czasie boomu gospodarczego, nie w czasie kryzysów 2007-2012.

Gort
poniedziałek, 25 marca 2019, 23:33

Czwarty Krab daje szansę na szybszą realizację zadania ogniwego i na bezpieczną zmianę stanowisk. Gdyby nawet trzeba było zmniejszyć liczebności DMO, to mamy wszystkoco do tego potrzebne. Teraz kolej na amunicję i modernizację AHS Dany, najlepiej do 155mm.

taki jeden
poniedziałek, 25 marca 2019, 22:09

O ile dobrze rozumiem, kolejna bateria ma być pod koniec roku. No to tempo produkcji jest wręcz zawrotne, 8 Krabów na rok ! To 4ty dywizjon chyba będzie gotowy za jakieś 8 lat, a 5ty dla nowej dywizji za 11. Koreańczycy dostarczyli nam 24 Kraby w niecały rok (wliczając w to transport morski), a to była zapewne tylko część ich produkcji. Gratulacje dla HSW.

Jaro
wtorek, 26 marca 2019, 23:26

Czytaj ze zrozumieniem ,teraz jedna bateria latem druga i pod koniec roku trzecia razem dywizja (24szt.) .

rober
wtorek, 26 marca 2019, 20:41

czytanie ze zrozumieniem trudna sztuka do połowy kolejne 8 do końca roku kolejne 8 3 x8 daje 24 całe DMO !

Raptor
wtorek, 26 marca 2019, 10:17

Naucz sie liczyc .

aaaa
wtorek, 26 marca 2019, 09:25

Bo to jest jak w filmie Miś. Nie chodzi o to żeby wyprodukować ale o to żeby produkować.

pablo
poniedziałek, 25 marca 2019, 21:07

Nawet okiem takiego ignoranta, jak ja - to oczywista obrona Niemiec - Berlina!!! wszak tzw. nasze ,bazy, to Szczecin, Powidz, Sulechów itd... (i oddanie 2/3 terytorium Polski na wschód tzw. ŚLEPEMU LOSOWI! Smutne....

mobilny
wtorek, 26 marca 2019, 20:28

Ano oddane bo taki jest deal. NATO broni zachodu. Polska to teren przyszłego konfliktu. Smutne.

hym108
wtorek, 26 marca 2019, 12:27

wiekszosc baz jest na Zachdzie od czasow Ukladu warszawskiego. Mial byc atak na Zachod i tak zostalo. Powinnsimy miec 4 dywizje rozlokowane bardziej rownomiernie.

Zzz
wtorek, 26 marca 2019, 10:16

Przecież pierwsze Kraby trafiły do Węgorzewa !

Marek1
wtorek, 26 marca 2019, 08:05

Kolejny miłośnik wydania bitwy granicznej kilometr za linią graniczną w stylu "wrzesień 1939". Trzeba być totalnym dyletantem, by forsować idiotyzmy w postaci "nie oddamy piędzi ziemi polskiej". Jak to sie skończyło w 1939 wiemy wszyscy, ale jak widać wielu NIC to nie nauczyło. Pablo zapewne również nie zauważył, ze SH Krab i inne systemy uzbrojenia to sprzęt mobilny i NIE musi sterczeć w miejscu stacjonowania jednostek

Extern
wtorek, 26 marca 2019, 09:10

A nie łapiesz że jak szybko oddamy cały kraj bez walki to sojusznicy nie będą mieli motywacji aby nam przyjść z pomocą. Oni mają nam jedynie POMÓC w walce, walczyć ZA NAS nie zamierzają.

Pendolino
wtorek, 26 marca 2019, 07:54

Już raz broniliśmy całej granicy w 1939 i każdy wie co z tego wyszło. Ten komentarz pokazuje twoja ignorancję. Najlepiej trzymajmy wszystkie jednostki przy wschodniej granicy w zasięgu rosyjskiej artylerii.

zdrugiejstrony
wtorek, 26 marca 2019, 11:15

No to pomyśl że ruska artyleria będzie w zasięgu naszego ognia . Walczyć i wygrywać trzeba od samej granicy a nie jak 17.09.1939 kiedy praktycznie nie było walk na wschodzie a potem i tak wymordowali naszych.

Extern
wtorek, 26 marca 2019, 09:23

Plan września był nie na bronienie granicy za wszelką cenę tylko na opóźnianie bez większych akcji zaczepnych aby doczekać z możliwie dużymi siłami własnymi do akcji sojuszników i wtedy razem z nimi ciągle dysponując dużymi zasobami i sporą głębią operacyjną mieliśmy kontratakować. Ustawienie wszystkich sił na granicy Niemiec spowoduje tylko tyle że oddamy całe zasoby kraju bez walki i będziemy na zupełnej łasce sojuszników. A po co im tacy sojusznicy którzy już nic nie mają poza tym co na grzbiecie? Czy aby wtedy nie dojdą do wniosku że może trzeba negocjować?

Marek
czwartek, 28 marca 2019, 09:14

Słusznie prawisz.

wiarus
poniedziałek, 25 marca 2019, 20:19

Nie wchodząc w szczegóły: gratulacje dla HSW i ... żółta kartka /powinna być czerwona/ dla rządzących wszystkich kolejnych opcji, oraz MON.

Covax
wtorek, 26 marca 2019, 07:28

A propo gratulacji polecam znaleść wywiad z prezesem "dronowej firmy" " "To brzmi niewiarygodnie, ale podczas testowych strzelań na dystansie 30 km z uwzględnieniem aktualnych danych meteo, rozrzut trafień wokół wyznaczonego punktu nie przekracza 15 metrów – mówi Piotr Wojciechowski prezes prywatnej ożarowskiej firmy WB Electronics (Grupa WB)," gratulacje tez dla producenta DD9620T ( komputery wykorzystane w Krabie)

ejpji
poniedziałek, 25 marca 2019, 18:59

Dużo większym zagrożeniem dla potencjalnego agresora byłaby ludność cywilna, która wie jak budować skutecznie IED.

PadaWanwi
poniedziałek, 25 marca 2019, 18:51

Dlaczego załogi są trzyosobowe?

iras
poniedziałek, 25 marca 2019, 22:20

Żeby Panu ministrowi łapka nie zmarzła jak by się zbyt długo witał ze zbyt dużą liczbą żołnierza ;)

Bizi
poniedziałek, 25 marca 2019, 21:32

Bo brakuje żołnierzy

Harry 2
poniedziałek, 25 marca 2019, 16:43

Co z amunicją do KRABa o donośności 80km?

wtorek, 26 marca 2019, 07:27

jest . trzeba tylko kupić :P

vvv
poniedziałek, 25 marca 2019, 21:46

meskowa ma 30km :)

Covax
wtorek, 26 marca 2019, 07:18

Panie vvv: Proponuje znaleść wypowiedz ns yt w sprawie "prochow" do kraba. Niemiecki zasieg cyrka 60 km z gazodetonatorem, slowackie cyrka 42 km "proch wat" na papierze "niemieckie" parametry, ale nie testowany w "naturze". A mony sie zastanawiaja ktora licencje kupic i gdzie robic, za 30 mln dlugu zamknieto firme ktorej odtworzenie bedzie kosztowac 300.

Marek
czwartek, 28 marca 2019, 09:20

Dziwne, że nikt z ówczesnych zwariowanych "wolnorynkowców" za owe zamknięcie do tej pory nie dostał "orderu". Tak samo jak dziwne jest, że do tej pory nie "odznaczono" nikogo za to, że Polska utraciła możliwość produkcji czołgowych silników.

Covax
wtorek, 26 marca 2019, 07:12

Proponuje poszukac na YT wypowiedz w sprawie "prochow" do kraba, slowac

poniedziałek, 25 marca 2019, 20:22

Dasz kasę na to?

Mobilny
poniedziałek, 25 marca 2019, 16:25

Prawidłowo. Więcej Krabów to raz. Nie pozbywać sie Goździków to dwa. Trzy to ruszyć Kryla. Cztery to doprowadzić Borsuka i ZSSW30 do końca i wprowadzić jak najszybciej do jednostek. Brawo HSW.

Wojciech
wtorek, 10 grudnia 2019, 00:24

Kryl w obecnej postaci jest słabo przydatny. Zbyt podatny na ostrzał przez brak ochrony obsługi. Coś takiego jak Kryl ale zamiast plutonu ładowniczych jeden dobry automat. Pamiętajcie, że tych ładowniczych trzeba mieć, wyszkolić, ubrać, nakarmić, zapłacić im i potem płacić emerytury i renty. To są gigantyczne pieniądze. A automat nie je, nie pije, nie bije a strzela. I nie chce emerytury.

Marek
wtorek, 26 marca 2019, 10:51

A ktoś się pozbywa? To, co jest na razie jeździ do czasu aż je się zastąpi. A podwozia z już wycofanych po modernizacji pełnią ważną rolę w DMO Regina.

Covax
wtorek, 26 marca 2019, 07:11

Gozdziki w wiekszosci sa zajechane/zarzniete/wysluzone wybierz sobie co chcesz. Kiedy Rak odjedza po wykonaniu zadania ogniowego to gozdzik dopiero melduje gotowosc do strzelan.

Kraby
poniedziałek, 25 marca 2019, 16:14

Czas odmówić kolejna partie 100 sztuk i zacząć się starać o zagaranicznych klientów.

dropik
wtorek, 26 marca 2019, 07:28

tureckie i koreańskie zawsze będą tańsze :P

Marek
poniedziałek, 25 marca 2019, 22:14

Przede wszystkim należy pomyśleć o amunicji do tego co już zamówiono. Bo to przecież nie jest koniec dostaw Krabów. Czyli o inteligentnej amunicji przeciwpancernej i takiej, która jest w stanie skasować cel w dowolnym miejscu obwodu kaliningradzkiego. No i wreszcie ruszyć ze 155 mm na tańszym w produkcji mniej paliwożernym i szybciej przemieszczającym działem się na podwoziu kołowym.

PL
poniedziałek, 25 marca 2019, 16:00

Oglądałem kawałek przemówienia pana ministra i jak powiedział że Kraby to broń odstraszania przeciwnika to boki ze śmiechu zrywałem a dalej już było tylko że Ameryka to i tamto....... Taką bronią odstraszania to mogłyby być wyrzutnie HIMARS których miało być 160 a kupili śmieszną ilość na paradę w ilości 20 sztuk.Taką ilością panie ministrze i tymi swoimi Krabami to pan możesz odstraszyć panstwa Bałtyckie a nie Rosję czy chociażby Białoruś

christov
poniedziałek, 25 marca 2019, 23:06

No niestety ale cała prawda w tym co piszesz. Dodatkowo już ustawiliśmy się w bardzo długiej kolejce oczekujących na F-35, kolejny zakup z półki.

Marek
wtorek, 26 marca 2019, 10:53

No to zrób myśliwca piątej generacji tutaj. Powodzenia życzę.

Junger
poniedziałek, 25 marca 2019, 15:37

Najwyższy czas by złożyć zamówienie na pociski Bonus.

Mikołaj Rej
poniedziałek, 25 marca 2019, 15:18

Powinniśmy mieć 18 Krabów w DMO jak jest u Amerykanów i Ruskich to dało by nam 6 DMO po 18 i jeden z 12. Baterie 3 działowe zdziałają tyle samo co 4, a kolejne DMO przydadzą się dla kolejnych WJ.

Mikołaj Rej
poniedziałek, 25 marca 2019, 15:12

Jakie 3 WDSz?! Nie 3 tylko 2 - jeden dowódcy DMO a drugi sztabowy. Pozostałe 9 WD ( a nie 8! ) to 3 dowódców 3 baterii i 6 dowódców plutonów - 3 baterie po 2 plutony.

Willgraf
poniedziałek, 25 marca 2019, 15:11

to dlaczego nie odebrał Krabów już w listopadzie ??? były gotowe w fabryce czekały na odbiór 5 miesięcy

m p
poniedziałek, 25 marca 2019, 22:17

Jeżeli w listopadzie to chyba 4 miesiące? A odbierał Pan kiedyś sprzęt wojskowy?

Marek
poniedziałek, 25 marca 2019, 21:58

HSW zrobiła przed terminem. Nie odebrał, bo to nie jest sowiecki kołchoz, w którym można brać coś z fabryki na krechę. Teraz żeby odebrać coś, trzeba za to zapłacić. A skoro widzi na co firmę stać, to powinien powalczyć o środki finansowe na drugi prototyp Borsuka.

jurgen
poniedziałek, 25 marca 2019, 21:00

papierowo je wtedy MON odebrał i zapłacił za nie w 2018 - ale fizycznie dopiero teraz - nie wiem, może nie mieli garaży albo nie były przeszkolone załogi - trudno powiedzieć

Maek
wtorek, 26 marca 2019, 10:58

Może coś być w tym co piszesz o garażach. Tam, gdzie mają trafić Rośki z ZSSW-30 na gwałt garaże budują, bo te, które były są chyba zbyt małe.

Olo
poniedziałek, 25 marca 2019, 15:06

HSW powinna Zajac sie promocja eksportowa. Moze Rumunia? Niemniej jednak Regina potrzebuje porzadnego system rozpoznania z dronami i naprowadzaniem w czasie rzeczywistym, plus pociskow z gazogeneratorem, ktore moga siegac 60-80km. Wtedy bedzie to bron XXI wieku.

real_marek
poniedziałek, 25 marca 2019, 14:55

Jeśli Kraby tylko dla pułków artylerii, to co będzie w dywizjonach w brygadach pancernych i zmechanizowanych, nadal Goździki?

Dudus
poniedziałek, 25 marca 2019, 14:55

Projekt rozpoczęto w 1999 roku, czyli po 20 latach jest jeden dywizjon. SUKCES!

KryptonimChrobry
poniedziałek, 25 marca 2019, 14:52

Bardzo dobrze że mamy już armate z zasięgiem 40 km , ale to nie wystarcza bo Niemcy już zwiększają zasięg swoich armat do 70 km . Trzeba zakupić amunicję o zwiększonym zasięgu lub zwiększyć długość lufy i nowy rodzaj ładunku miotajacego tak jak robią to teraz Amerykanie!!!

Gort
poniedziałek, 25 marca 2019, 14:48

Bardzo dobrze, że sprzęt trafia do jednostek. Tylko żeby nie było więcej tak, że sprzęt gotowy i czeka na odbiór. hsw musi wyprodukować Kraby i zacząć produkować Borsuki i nowe działa dla Dan i Leopardów.

Tomasz T
poniedziałek, 25 marca 2019, 14:40

Kolejny ktory sie grzeje w blasku poprzedniej władzy

Jaro
wtorek, 26 marca 2019, 07:39

Masz racje, tez uważam ze odwołanie Macierewicza było błędem

hermanaryk
wtorek, 26 marca 2019, 07:33

Prace nad Krabem zaczęły się przed 20 laty, więc poprzednia władza też się grzała w blasku wcześniejszych. Obecna władza ma jednak tę przewagę nad poprzednią, że KUPUJE kraby. Rozumiesz różnicę między czymś, czego nie ma, a czymś, co jest?

Rzyt
poniedziałek, 25 marca 2019, 14:11

Wozy są wyładowane nową amunicję precyzyjną przeciw lotniczą i przeciw pancerna

Marek
poniedziałek, 25 marca 2019, 21:45

Hmmm. Coś mi się wydaje, że z haubicoarmaty z amunicją przeciwlotniczą wyszedłby "chłoporobotnik". Czyli mniej więcej coś takiego jak "Boa-Grzechotnik". Z inteligentną przeciwpancerną były już próby. Działa tak samo jak w każdym nowoczesnym NATOwskim 155mm, tylko trzeba sobie kupić.

Rzyt
wtorek, 26 marca 2019, 09:33

Są przypadki walki t 55 że śmigłowcem w Iraku, więc plot amunicja może być jak najbardziej...chociazby na drony, helikoptery może nawet na pociski jakieś...na nasze 3 km w górę to ma chyba zasięg...wiec nic się nie stanie jeżeli Kraby będą mieć zdolność plot na jakimś niskim pulapie

Marek
czwartek, 28 marca 2019, 09:23

Choć były przypadki zestrzelenia śmiglaka z RPG-7 nikt nie udaje, że to broń przeciwlotnicza.

Chudy
poniedziałek, 25 marca 2019, 13:53

Jak to, jeszcze się wybitni specjaliści nie wypowiedzieli? Pierwszy jestem?

Napoleon
poniedziałek, 25 marca 2019, 13:47

I tak o to kolejny sukces odstraszania! A dla przykładu Siemoniak trąbił tyle co o fantastycznej decyzji ws podwozi. Czy nasze elity czują się dobrze? Czy wojskowi chociaż przypominają im, że jesteśmy bezbronni? Nowinki techniczne może i cieszą oko, ale bez dalszego programu modernizacji BM-21, Goździk, T-72 to możemy sobie i 20 lat czekać na osiągnięcie choćby minimalnego poziomu.

Marek
poniedziałek, 25 marca 2019, 21:38

Ty na serio chcesz modernizować Goździki? Jeśli tak, to wskaż mi łaskawie, co tam możesz zmodernizować. Z tego działa, które w nim jest nie za wiele wyciągniesz. W przypadku amunicji masz nietypowy w NATO kaliber, więc jakieś nowe jej rodzaje albo we własnym zakresie, albo wcale. Nie zajechane podwozia się wykorzystuje do innych zbożnych celów. Więc proponowana przez ciebie modernizacja goździków, to pewnie postawienie na pozostałych podwoziach dział z epoki wojen napoleońskich?

Marek1
wtorek, 26 marca 2019, 08:17

2S1 wbrew wielu opiniom sprawują się całkiem nieźle. Zwłaszcza od czasu, gdy wszystkie dostały SKO Topaz. Zapasy amunicji 122 mm są potężne i co chyba nie mniej ważne, Polska posiada własną technologię produkcji amunicji kasetowej 122 mm Hesyt, którą łatwo można ponownie uruchomić. Zasięgu Goździka(17-20 km) również NIE ma póki co czym zastąpić, bo SH Krab to zupełnie inna klasa uzbrojenia i jeszcze przez długie lata będzie ich za mało, a Rak nawet z nową amunicja NIE przekroczy zasięgu 10-12 km(obecnie 6-8). 2S1 pływa co jest b. istotne dla zapewnienia wsparcia dla jednostek wysokomobilnych. Zamiast więc spisywać te haubice na straty lepiej, taniej i efektywniej będzie w końcu wyposażyć je w przyzwoite narzędzia rozpoznania.

Marek
wtorek, 26 marca 2019, 11:21

A ktoś spisuje je na straty? Odniosłem się jedynie do bajeczek o modernizacji. Te, które są na razie są i mają się dobrze. Odnośnie Hesyta, o którym tu piszesz, nie mogę wyjść z "podziwu", czemu nie zrobiono dosłownie nic, by pozyskać tego typu amunicję kalibru 155mm. Technologia jak sam już napisałeś jest, szkodliwej dla naszej obronności konwencji nie podpisaliśmy, więc co się dzieje do jasnej Anielki? Z zasięgiem Raka zaś, to chyba nie jest tak oczywista sprawa. Ciekaw jestem na przykład co by było, gdyby zastosowano amunicję z gazogeneratorem, albo coś w stylu tych moździerzowych skrzydlatych pocisków o dużym zasięgu, przy których kombinują Izraelici.

Covax
wtorek, 26 marca 2019, 14:29

Po czasach innego wielkiego brata zostalo duzo amunicji 120 mm wzor 1943 albo jakos tak. I ktos w Monie wpadl na pomysł, resursy się kończą, zamiast zlomowac i placic gore kasy zrobimy duzo strzelań dla Raka. "Chlopaki powachaja prochu" "przemysł dostanie czas na opracowanie nowoczesnej bezpiecznej amunicji i jej certyfiacje.

wtorek, 26 marca 2019, 14:24

Po czasach inne

Kropek
środa, 27 marca 2019, 14:51

Goździk ma zasięg tabelaryczny 15260, nie wiem skąd wziąłeś zasięg 17-20km. Chyba strzelając z wierzchołka góry i ostrzeliwując dolinę.

vvv
poniedziałek, 25 marca 2019, 13:34

początek obietnic :)

JASSM158
poniedziałek, 25 marca 2019, 13:29

Być może dostawa Krabów to początek ale Ministra Błaszczaka to koniec! :) ciąg dalszy noweli kto zrobi więcej dla Wojska zobaczy po wyborach A Wojsko Polskie jak zwykle robi swoje tym co ma kopie okopy pod kolejne obietnice polityków jaki to cudowny sprzęt Obecny, nowy Minister MON obiecał.

Gość
poniedziałek, 25 marca 2019, 13:24

Dobrze by było mieć taką technologię w naszej zbrojeniówce.

Tweets Defence24