Reklama

Polityka obronna

Bieńkowska: Wspólne projekty dawałyby oszczędności do kilkunastu miliardów euro [SKANER Defence24]

”Doszliśmy do momentu, gdzie po pierwsze mamy podpisane porozumienie, po drugie mamy pieniądze na fazę wstępną jeszcze w ramach aktualnego budżetu do 2020 roku i po trzecie mamy bardzo konkretny plan […] przeznaczenie 13 mld na współpracę w dziedzinie obronności” - powiedziała w rozmowie z Defence24 TV o współpracy w dziedzinie obronności Elżbieta Bieńkowska, Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP. 

Elżbieta Bieńkowska zwróciła uwagę w rozmowie na to, że w przemyśle zbrojeniowym dzięki konsolidacji działań w dziedzinie obronności różnych państw Unii Europejskiej można zyskać bardzo duże oszczędności. 

To jest sektor gdzie współpraca między krajami da największe oszczędności ponieważ w tej chwili podobne rzeczy są robione w różnych krajach Europy oddzielnie. Wydaje się na to ogromne pieniądze z narodowych budżetów. Mamy dane mówiące o tym, że wspólne w danej dziedzinie projekty dadzą oszczędności od kilku do kilkunastu miliardów złotych.

Elżbieta Bieńkowska, Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP

Komisarz UE wypowiedziała się także na temat roli jaką mają do odegrania resorty obrony poszczególnych krajów tak by zapewnić sukces wspólnych przedsięwzięć. 

Pierwszoplanową rolę ma MON bo musi nawiązać współpracę ze swoimi partnerami, ministerstwami w innych krajach. Podstawową zasadą tego funduszu jest to, że w projekcie musi uczestniczyć trzech partnerów.

Elżbieta Bieńkowska, Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP

 Ponieważ Elżbieta Bieńkowska jest także odpowiedzialna za stworzenie właściwego otoczenia regulacyjnego dla rozwoju w Europie zastosowań technologii kosmicznej i usług, w tym w ramach programów Copernicus i Galileo rozmowa dotyczyła także tego obszaru. 

Obszar technologii kosmicznych i obronnych naturalnie się zazębia więc ze strony komisji absolutnie jest taka możliwość. Natomiast decyzje o tym w jakim zakresie będą projekty składane decydują kraje członkowskie. To nie komisja będzie decydować czy to będzie cyberbezpieczeństwo, czy technologie kosmiczne czy coś innego. Decyzja będzie należała do krajów członkowskich.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP

 

Reklama

Komentarze (58)

  1. Jan z Krakowa

    To jest szczególny rodzaj >>specjalistów<<. Dużo mówią o gospodarce, lobbują w eu nie za nami. Specjalizują się w przechodzeniu z biznesu (w ktorym sobie nie radzą, nawet mając poparcie polityczne) do budżetówki (czy w Polsce czy w Unii) gdzie też mają poparcie (krajów dla których/za którymi lobbują). Ale robić z nimi wywiady? Merytorycznie nie ma to chyba sensu.

  2. Extern

    Niestety ale te wspólne zakupy w UE za wspólne pieniądze skończą się owszem wspólnymi zakupami tyle że tylko we Francuskich i Niemieckich koncernach zbrojeniowych. Firmy zbrojeniowe ze wschodniej i południowej europy sobie również wspólnie tyle że upadną.

  3. Kiks

    @marcin mądra? To ta co kpiła z ludzi?

  4. Marcin

    @Krzychu, jeśli twierdzisz, że wtedy pieniądze wracały z MON do budżetu centralnego przy tej ilości programów zbrojeniowych, a teraz nie wracają, to na co te pieniądze szły przez ostatnie 3 lata? Uwzględnij w tym zablokowanie kilku bardzo znaczących na przykład śmigłowców wielozadaniowych pod bzdurnym pretekstem zbyt niskiego offsetu, chociaż montaż i 30stoletni serwis maszyn miał się odbywać w zakładzie w Łodzi. Jeśli to dla obecnej władzy byłby jakikolwiek argument to gdzie jest offset na zakupione zakupione za 2mld złotych samoloty dla VIPów? Do tego cena za 40 śmigłowców w tym wersje ZOP, SCAR i dla oddziałów specjalnych była dośc atrakcyjna, 13mld PLN. Dla kontrastu ostatnio Norwegia kupiła 16 Aw-101 tylko w wersji SAR za blisko 5mld PLN, które są dużo tańsze niż wersje do zwalczania okrętów podwodnych czy dla oddziałów specjalnych. Zaniechanie programu Miecznik, BMS dla rosomaków, program Orka czyli zakup łodzi podwodnych i wiele innych. Według Ciebie obecna władza wydaje więcej, ale jednocześnie uwaliła część programów, gdzie tu logika? Cały czas wracasz również do buty, afer i słów Bieńkowskiej na taśmach o zarabianiu 6000 złotych. A znasz może wypowiedź obecnego wicepremiera Gowina, który twierdzi, że za PO nie starczało mu do pierwszego bo zarabiał tylko 12000 złotych? To nie jest arogancja władzy?

  5. marcin

    mądra i ładna kobieta

  6. K.

    Krzychu@ -kolejne leopardy - 2013 rok -Master - 2014 rok -JASSM - 2014 rok - drugi NDR - 2014 rok - nowa umowa licencyjna na Rosomaki i zamówienie na kolejne transportery - 2013 rok - Nowa Fabryka Broni - rozpoczęcie budowy - 2012 rok - nowe radary - 2013 rok - Kormoran II - 2013 rok - podwozie do Kraba - 2014 rok Można tak jeszcze wymieniać co kupili przez 3 lata , obecny rząd podpisał to co dostał na tacy od poprzedników . Wymień ich programy jakie sfinalizowali od podstaw przez 3 lata . Jest cos oprócz samolotów dla VIP i WOT-u ? Jak oceniasz ograniczenie środków wydawanych na modernizacje z 34 wydawanych przez poprzedników do niespełna 24 wydawanych obecnie ? Zagrożenia się zmieniły ?

  7. mc.

    Do Derff: przemysł dla armii - słuszne hasło, ale dobrze by było gdyby dowodzący armia wiedzieli czego chcemy (jakiego sprzętu). Pierwszy przykład - Iryda, najpierw miała być szkolna, ale na początku lat 90-tych szkolno- bojowa z naciskiem na bojowa. Słabe silniki nie dawały takich możliwości. Kiedy zakład przygotował stosowny prototyp, DWL już rozważało zakup 18-letnich Alpha Jetów. Wojsko nie kupowało od Mielca Skytrucków, bo były niepotrzebne, ale kiedy amerykanie przejeli zakład zapłacili za nie potrójną cenę. Świdnik - we wrześniu 2009 roku (na targach w Kielcach) zaprezentowali założenia śmigłowców quot;większychquot; (PZL W3 Sokół 2 i PZL SW-5) - pracowali nad tym od 2005 roku. Ale quot;ktośquot; wpadł na pomysł, że można by cały zakład sprzedać Włochom (za 360 mln PLN). Cały czyli także z dokumentacja dotyczącą wcześniejszych wersji śmigłowców i teraz za remonty i modernizacje musimy płacić quot;jak za zbożequot;. Zakłady PZL Okęcie - sprzedane za 21 mln PLN, a teraz sprawdź ile będą nas kosztowały modernizacje Orlików. Bumar Łabędy - wielokrotnie proponował modernizacje naszych T-72, doprowadzony niemal do upadłości. Zamknięto i zlikwidowano zakłady PZL WOLA które produkowały silniki do powyższych (bo czołgi nie są potrzebne na misjach). Zamknięto zakłady w Pionkach (teraz je reaktywują), Mesko nie produkowało pocisków dla czołgów (jak powiedział a pewna Pani Premier - wojna nam nie grozi) Przez wiele lat udawano że armia jest zainteresowana nowym rodzajem broni (MSBS), ale w międzyczasie sprzedano tereny zakładów FB Łucznik, przenoszą zakład pod Radom (tak naprawdę fabryka w 2000 roku zbankrutowała). Sprawdź dlaczego przez wiele lat nie mogliśmy modernizować Rosomaków. A co do Gawrona -Ślązaka radzę sprawdzić lekturę, jak politycy realizowali finansowanie tego programu, i jak na to reagowała DMW.

  8. Krzychu

    Piszesz o programach, które realizowano w czasie pełnych 8 lat POprzedników (nikt nie miał wcześniej takiego komfortu czasowego) , ale z jakim rezultatem i ile z nich zapoczątkował kto inny...Summa summarum , liczy się efekt końcowy i to , ile władza jest skora wydać na zakup uzbrojenia z tychże sfinalizowanych programów. W tej kwestii, za POprzedników wiele było PR-u i mrzonek,a realnie za ich czasów, z MON zwrócono kilkanaście mld. zł. do budżetu centralnego. To skala marnotrawstwa i zaprzepaszczonych szans. Skłaniasz mnie do refleksji? Sugeruję to samo. Mnie ona naszła niestety szybko,a 8 lat grubych afer , popartych butą i bezkarnością owych POprzedników, wyłącznie mnie (i jak mniemam wielu innych) w niej utwierdziło. A te, tzw. taśmy, to jedynie czubek góry lodowej quot;państwa teoretycznegoquot;.Również pozdrawiam.

  9. Marcin

    @Krzychu, jeśli poprzednicy ożywili się przed zasłużoną utratą władzy, a powtórzę po raz trzeci fakt do którego nie chcesz się odnieść, czyli, że wszystkie obecne programy zbrojeniowe są efektem działań poprzedniej ekipy, to te 3 lata rządów nowej władzy można uznać wręcz za dyletanctwo na tle tych poprzedników. Mówisz, że dla nich wszystko co polskie było obciążeniem, ale jedyny zrealizowany autorski program modernizacji przez obecny rząd to zakup zagranicznych samolotów do przewozu VIP, o mały włos byłby drugi zakup.....zagranicznych fregat Adelaide. Przytaczasz hasło quot;by wszystkim naszym żyło się lepiejquot; które wymyślili członkowie i zwolennicy PiS, myśląc oczywiście o adwersarzach politycznych. Mam dla kontrastu inne powiedziane przez premiera rządu PiS prosto z mównicy sejmowej, tym razem już odnoszące się do nich samych: quot;nam te pieniądze się należąquot;. Naprawdę skłaniam do refleksji i nuty obiektywizmu. Pozdrawiam.

  10. As

    I mnóstwo Rosyjskich lobbystów mogłoby wpływać na to co, kiedy i kto.

  11. Derff

    @MC przemysł jest dla armii a nie armia dla przemysłu. Lata dawania kolejnych szans skończyły się Slazkiem i wubrakowanymi demonstratorami. Jedynie Hsw jest zakładem z prawdziwego zdarzenia, ale tam związki dbają o rozwój a nie bawią się w politykę. Nie jest możliwym produkowanie wszystkiego w oparciu o własne zakłady i własne laboratoria. Rzycanie na badania wszystkim małych kwot kończy się systematycznym zacofaniem. Musimy wybrać specjalizację, która będzie konkurencyjna cenowo i technologicznie w skali światowej.

  12. MajorMajor

    Mądrego aż przyjemnie posłuchać ;P

  13. Sailor

    Panie Pett@pett. Jeżeli chodzi o czas wojny to potencjalny agresor przede wszystkim będzie starał się zniszczyć nasze magazyny i fabryki uzbrojenia. Będą to cele priorytetowe i cała nadzieja będzie w tym, że nasi sojusznicy będą w stanie udzielić nam wsparcia.

  14. Sopocki

    Harry 2 tą Pani to kompetentna i inteligenta kobieta która świetnie by sobie poradziła w MON. Zresztą każdy by sobie lepiej poradził niż dwie ostatnie ekipy. W Internecie to HARRY można znaleźć wszystko

  15. Pett@pett

    Mam pytanie - jeśli zbudujemy podstawowy sprzęt wojenny w kooperacji, to co będzie po pierwszych dniach/tygodniach konfliktu, gdy części zamienne, materiały eksploatacyjne się skończą.? I czy zdołamy wytworzyć nowe narzędzia wojenne (przepraszam za uogólnienie) w zastępstwie utraconych? Jesteśmy pewni, że kooperanci dopiszą, a dostawy będą możliwe.? Przemysłu wojennego nie buduje się na czas pokoju, a na czas wojny. To go trochę różni od \&#039;business as usual\&#039;...

  16. Super

    Ten wywiad z komisarz Bieńkowską jest sprawdzeniem przez redakcję Defence24.pl czujności intelektualnej swoich czytelników.

  17. criss

    Bez współpracy w sojusznikami popadniemy w zależność od silniejszych bo nie posiadamy umiejętności projektowania i produkcji nowoczesnych broni i pojazdów. Możemy uznać za sojuszników: 1 - Moskwę, 2 - Skandynawów, Rumunów, może Słowaków i Ukraińców, 3 kraje UE czyli Niemcy, Francję, Holandię i do tego kraje z opcji 1. Należy jednak coś wybrać, bo stajemy się Polską z 2 poł. XVII i z XVIII wieku. sami i z własnej woli.

  18. Zirytowany

    @King zanim coś napiszesz sprawdź,27 lipca 2013r podpisano umowę przedłużającą licencję na rosomaka o kolejne 10 lat,24 października 2013 r. zakupiono 307 podwozi bazowych pod spec.zabudowy. FB Radom i MSBS za wiki: \&quot;28 sierpnia 2012, ARP i Grupa Bumar zawarły umowę inwestycyjną na bazie której powstanie nowa fabryka broni w zarządzanej przez ARP TSSE Euro-Park Wisłosan, w podstrefie w Radomiu. Budowa rozpoczęła się 19 listopada 2012. Budynek nowej fabryki otwarto 1 lipca 2014 roku.\&quot; Prace nad nowym systemem broni strzeleckiej prowadzono od 2003r do 2006roku roku,dalej za wiki: \&quot;Po zakończonych badaniach rozpoczęto 4 grudnia 2007 program budowy (PBR/15-224/2007/WAT). Początkowo miał być realizowany do 3 grudnia 2010. Mają zostać opracowane dwie linie broni: karabinka w układzie klasycznym i bezkolbowym (bullpup). Elementem wspólnym ma być komora zamkowa[4]. Program jest rozwijany przez konsorcjum, w którego skład wchodzi Grupa Bumar (Bumar Żołnierz) reprezentowane przez Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu oraz Zakład Konstrukcji Specjalnych Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. 15 grudnia 2009 r. pokazano publicznie dwa pierwsze, działające (strzelające) demonstratory technologii[5].\&quot; Następnie KRAB: Niby kto rozwiązał problem z podwoziami,który blokował wprowadzenie krabów do armii i kto przeciwko koreańskiemu rozwiązaniu protestował? https://www.defence24.pl/podwozia-dla-kraba-z-korei-decyzja-pgz-konczy-kryzys-pancernego-programu BORSUK: :Huta Stalowa Wola prowadzi obecnie prace nad pływającym, bojowym wozem piechoty o kryptonimie „Borsuk”, realizowane w ramach projektu NCBiR na podstawie umowy podpisanej 24 października 2014 r. Według informacji Defence24.pl w 2019 r. pojazd ma osiągnąć gotowość do produkcji, a pierwsze dostawy seryjnych wozów nastąpią w 2021 lub w 2022 roku. \&quot;za https://www.defence24.pl/borsuk-wychodzi-z-jamy-nowy-bwp-w-dwoch-odslonach ...i kto tu łyka propagandę...

  19. kim1

    Tej Pani już dziękujemy. Jednocześnie przychylam się do postu \&quot;mc\&quot;. My Za bardzo na UE się otworzyliśmy zamiast na początku zmian chronić i stopniowo modernizować przemysł.

  20. DJS

    Taki słaby wywiad z niedziałającym unijnym urzędnikiem. Właściwie głos za tym by się dalej rozbrajać, ciąć koszta i likwidować co jeszcze zostało, pod wyświechtanymi hasłami.

  21. Krzychu

    @ Marcin, piszesz o PR-owych i papierowych przedsięwzięciach POprzedników, którzy rzecz jasna , szczególnie ożywili się przed zasłużoną utratą władzy. Powtórzę, raz jeszcze, dla nich to, co polskie było zawsze obciążeniem,a co do taśm, to były one tylko potwierdzeniem ich stylu rządzenia i \&quot;troski\&quot; o kraj i ludzi...zgodnie z hasłem\&quot;By wszystkim (naszym) żyło się lepiej.

  22. Marcin

    @King Ale co masz dokładnie na myśli mówiąc \&quot;nic nie kupili\&quot;, \&quot;lista w exelu\&quot;? Ja mówię o faktach, czyli wszystkie obecne programy zbrojeniowe były wdrażane przez poprzednią ekipę. Czy jesteś w stanie wymienić ze swojego \&quot;exela\&quot; choć jeden program zbrojeniowy autorstwa obecnej ekipy rządzącej?

  23. King

    @Marcin - \&quot;WSZYTSKIE obecnie realizowane programy zbrojeniowe, od modernizacji fabryki w Radomiu i programu MSBS, Kraby, Kryle, Rosomaki, Borsuki i cała reszta zwierzyńca to praca poprzedniej ekipy.\&quot; - lepszego żartu już dawno nie słyszałem! Ta praca to wpisanie programu na listę w excelu? No to się napracowali. Dzięki im za to, staliśmy się bezpieczniejsi! Co prawda nic nie kupili, ale excel był! Tylko nawet sumy kosztów programów już nie potrafili zrobić, bo się chlapnęli o 100%. Eh... czego ta propaganda nie wymyśli. I że niektórzy w to wierzą, to jest najśmieszniejsze.

  24. De Retour

    @ mc. Melenchon ? Proszę opowiedzieć więcej o jego stosunku do USA, NATO, Rosji, Putina.... Jak komuś z nim po drodze, to współczuję. Chiny eksportują mniej niż Niemcy. Dodatkowo większość ich eksportu to produkty zachodnich firm, tylko tam montowane- np Iphone. Porownanie rynku polskiego z rynkiem UE jest śmieszne. Można liczyć dowolnie - ludność, siła nabywcza... Wystarczy porównać kraje z naszego regionu które zostały poza UE i Polskę którą właśnie uznano za jeden z 25 najbardziej rozwiniętych krajów świata, by ocenić ogrom naszych krzywd.

  25. Mysia

    Po co sie kompromitujecie tą skompromitowana postacią? Nie ma ciekawszych rozmówców?

Reklama