Będzie aneks do umowy offsetowej Wisły. MON powołał zespół [AKTUALIZACJA]

17 lutego 2020, 13:10
Patriot w Polsce
Fot. Sgt. 1st Class Randall Jackson/US Army.

Minister Obrony Narodowej zdecydował o powołaniu zespołu, którego zadaniem będzie negocjowanie aneksu do umowy offsetowej zawartej z koncernem Raytheon w związku z pierwszą fazą programu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Wisła. Amerykańska firma zapowiada "współpracę z zespołem negocjacyjnym".

Na początku lutego Defence24.pl informował, że MON rozważa podpisanie aneksu do umowy offsetowej zawartej w związku z pierwszą fazą programu Wisła. Stosowne porozumienie podpisano z Raytheon w marcu 2018 roku, tuż przed podpisaniem głównej umowy FMS dotyczącej dostawy dwóch baterii IBCS/Patriot.

Do dziś nie zawarto jednak umów wykonania zobowiązań offsetowych pomiędzy przemysłem amerykańskim i polskim, niezbędnych do rozpoczęcia wdrażania technologii objętych umową offsetową. Termin ich podpisania był już wielokrotnie przesuwany. Pakiet porozumień dotyczących drugiej umowy offsetowej w tym samym programie, zawartej z Lockheed Martin, sfinalizowano natomiast w marcu 2019 roku.

W praktyce założeniem MON jest więc przełamanie trwającego impasu i podpisanie umów, pozwalających na wdrażanie wszystkich technologii objętych offsetem pierwszej fazy Wisły do przemysłu. W celu przygotowania aneksu kierownictwo MON zdecydowało o powołaniu zespołu, odpowiedzialnego – zgodnie ze stosownym zarządzeniem, opublikowanym w dzienniku urzędowym resortu – „za przeprowadzenie negocjacji aneksu nr 1 do umowy offsetowej zawartej w dniu 23 marca 2018 r. w Warszawie pomiędzy Skarbem Państwa Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej a Raytheon Company”.

W skład zespołu wejdą:
1) przewodniczący – Dyrektor Biura do Spraw Umów Offsetowych w Ministerstwie Obrony Narodowej;
2) zastępca przewodniczącego – Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do spraw Pozyskania i Wdrożenia do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej Systemu „WISŁA”;
3) sekretarz – przedstawiciel Dyrektora Biura do Spraw Umów Offsetowych w Ministerstwie Obrony Narodowej;
4) członkowie:
a) przedstawiciel ministra właściwego do spraw gospodarki,
b) przedstawiciel ministra właściwego do spraw zagranicznych,
c) przedstawiciel Ministra Aktywów Państwowych (nadzorującego od niedawna PGZ i podległe jej spółki, będące offsetobiorcami),
d) przedstawiciel Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
e) przedstawiciel Dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej w Ministerstwie Obrony Narodowej,
f) czterech przedstawicieli Dyrektora Biura do Spraw Umów Offsetowych w Ministerstwie Obrony Narodowej,
g) dwóch przedstawicieli Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych,
h) przedstawiciel Szefa Inspektoratu Uzbrojenia,
i) przedstawiciel Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Oprócz tego, w charakterze obserwatorów w pracach zespołu mogą uczestniczyć przedstawiciele szefów BBN, CBA, SKW i dyrektora Biura Ministra Obrony Narodowej. Pracami Zespołu kieruje przewodniczący który, w szczególności zwołuje posiedzenia (z własnej inicjatywy lub na wniosek członka zespołu), przewodniczy jego posiedzeniom oraz planuje i organizuje pracę zespołu, w tym ustala terminy i harmonogram kolejnych posiedzeń.

Zespół będzie podejmował decyzje na posiedzeniach, w formie uchwał podejmowanych zwykłą większością głosów. W wypadku równiej liczby głosów rozstrzygać będzie głos przewodniczącego. Zespół zostanie rozwiązany z chwilą zatwierdzenia aneksu nr 1 do umowy offsetowej przez Radę Ministrów.

Umowa offsetowa zawarta z Raytheon obejmuje 31 zobowiązań, w tym także zdolności, jakie mają być dostarczone przez firmę Northrop Grumman. Te ostatnie miały być związane m.in. z dowodzeniem i kierowaniem walką w oparciu o system IBCS, czy produkcją i serwisowaniem armaty 30 mm Bushmaster II. Oprócz nich umowa obejmowała m.in. zdolności związane z produkcją i serwisowaniem elementów wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych, a także utworzenie centrum administracji i zarządzania produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu Wisła i innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej.

Niezależnie od realizacji umów offsetowych, Raytheon zawarł z polskimi producentami porozumienia biznesowe dotyczące programu Wisła. Jednym z nich jest umowa, na podstawie której w Hucie Stalowa Wola zostanie wyprodukowanych 16 wyrzutni M903 przeznaczonych dla polskich zestawów Wisła. Zakres tego porozumienia jest jednak odmienny od tego, zawartego w umowie offsetowej i dlatego może ono być wdrażane jeszcze przed finalizacją umów wykonania zobowiązań offsetowych. Inne podobne porozumienie z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi dotyczy modułów elektroniki DLTM, będących elementem wyrzutni M903.

Ministerstwo Obrony Narodowej zakłada, że przed rozpoczęciem realizacji drugiej fazy programu Wisła wszystkie umowy offsetowe związane z pierwszym etapem powinny zostać sfinalizowane. W ten sposób MON ma zyskać lepszą pozycję negocjacyjną i większą swobodę podejmowania decyzji co do drugiej fazy programu Wisła jak i potencjalnie innych projektów. Zawarcie umów wykonania zobowiązań offsetowych jest więc istotne z punktu widzenia całościowej budowy systemu obrony powietrznej.

Firma Raytheon jest gotowa do podjęcia ścisłej współpracy z powołanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej zespołem negocjacyjnym, który ma opracować aneks nr 1 do umowy offsetowej z marca 2018 r. Jesteśmy przekonani, że rezultatem tych rozmów będzie obustronnie korzystna umowa offsetowa dla fazy 1. programu WISŁA oraz szybkie podpisanie wykonawczych umów offsetowych z poszczególnymi spółkami sektora zbrojeniowego, takich jak umowa zawarta z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia. Finalizując te umowy Raytheon będzie jednocześnie kontynuował współpracę z polskim przemysłem zbrojeniowym w zakresie produkcji i dostaw komponentów systemu Patriot dla Polski, jak również na eksport, do innych państw-użytkowników systemu Patriot.

stanowisko firmy Raytheon w tej sprawie z 19 lutego br.
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 61
Reklama
LOL
czwartek, 20 lutego 2020, 09:47

Dlaczego jeśli chodzi o offset, to z amerykanami zawsze jest jakaś chryja?

czwartek, 20 lutego 2020, 22:04

tak to jest

Bananowy keks
środa, 19 lutego 2020, 16:03

Zespół Offsetu jedzie na 2 tygodnie do stanów zjednoczonych zrozumieć warunki kontraktu.Wycieczka na produkcji i w centrum szkolenia WCZASY

OPTYK z BROOkLYNU
środa, 19 lutego 2020, 08:07

Powtórka z offsetu F-16 to już grali. USA jest jak Rosja ten sam klimat bussinesowy.

Strażnik Teksasu
środa, 19 lutego 2020, 09:25

Eee bez przesady! Ruscy przekazywali część produkcji i serwis ...

Śaj
wtorek, 18 lutego 2020, 13:26

Podzielą się pieniędzmi,i rzecz oczywista nic z tego nie wyniknie

Pablo
wtorek, 18 lutego 2020, 09:03

"MON powołał zespół" nigdy nie równa się "będzie".

bania Davien
poniedziałek, 17 lutego 2020, 21:51

"...Ministerstwo Obrony Narodowej zakłada, że przed rozpoczęciem realizacji drugiej fazy programu Wisła wszystkie umowy offsetowe związane z pierwszym etapem powinny zostać sfinalizowane. W ten sposób MON ma zyskać lepszą pozycję negocjacyjną i większą swobodę podejmowania decyzji co do drugiej fazy programu Wisła jak i potencjalnie innych projektów. Zawarcie umów wykonania zobowiązań offsetowych jest więc istotne z punktu widzenia całościowej budowy systemu obrony powietrznej." Przepraszam, co MON uzyska? I Pan cytuje to tak bezrefleksyjnie bez merytorycznego komentarza?

najlepiej wojennym
wtorek, 18 lutego 2020, 09:02

Osoby "negocjujące" tę umowę powinny stanąć przed sądem.

chateaux
wtorek, 18 lutego 2020, 18:27

Z zarzutami z ktorego artykulu?

podatnik
poniedziałek, 17 lutego 2020, 21:39

kiedy aneks do aneksu do umowy po uprzedniej fazie analityczno-aneksowej?

Jan
wtorek, 18 lutego 2020, 08:31

Nic nie zrozumiałeś i jeszcze Ci się wydaje, że jesteś zabawny

Marek1
poniedziałek, 17 lutego 2020, 20:52

Klasyka - kolejny anonimowy ZESPÓŁ podejmujący kolegialnie decyzje, za które NIKT personalnie nie odpowiada, bo kolegialność zaciera skutecznie odpowiedzialność jednostkową. Zresztą nie ma się co czarować, każdy rozumny w miarę człowiek wie, CO oznacza konieczność aneksowania umowy, której warunków Raytheon jak się okazało NIE miał zamiaru dotrzymywać. Dlaczego nie miał ? ... bo MÓGŁ. Bo wie, że katastrofalnie niekorzystny sposób procedowania(II etapy) i zawarcia fatalnej dla strony polskiej umowy powoduje i wymusza prawie całkowitą uległość Polaków.

Aby Narew powstała w pełni w kraju żeby był to syste suwerenny
poniedziałek, 17 lutego 2020, 19:55

Aby na Narew zostały wybrane Cammy-ER i cała produkcja od najmniejszej śróbki odbywała się pod pełna kontrolą unas w kraju cały zestaw żeby powstawał w kraju żeby był to produkt wpełni suwerenny w pełni pod naszą kontrolą --- analogicznie jak Rosomaka produkujemy w kraju tak i Narew tu powinna powstać

Davien
wtorek, 18 lutego 2020, 00:54

I jak pozostałe kraje beda uzywac laserów to w Polsce dumnie powstanie pierwszy w pełni polski CAMM-ER:)) Moze zanim cos napiszesz to pomysl.

Do Devien
wtorek, 18 lutego 2020, 16:11

Davien sam też byś mógł trochę myśleć co piszesz : ) mamy 21 wiek A w Donbasie bily się t 62 w syri latały butlę z gazem nim lasery będą podstawą miną 100-lecia A co do lini produkcyjnej na Cammy-ER w Polsce byle ona produkowała efektory nim wyjdą resursy naszym S-125 Newa

etyu
środa, 19 lutego 2020, 12:17

To i tak jest postęp. W niektorych krajach rzucają w czolgi kamieniami.

Davien
środa, 19 lutego 2020, 02:05

Aha, dodam jeszcze ze własnei w Polsce jako szczyt osiągnięc trwaja prace nad gorsza kopia Spike LR z 1997r pod nazwa Moskit, a co produkuje obecnie Rafael. 20 lat zajęło zrobienie z Groma Pioruna a nie ma tam nic czego na świecie nie byłoby wczesniej

My Naród Jarosław
środa, 19 lutego 2020, 21:22

Tylko że tego groma kupił secret service czyli ochrona Prezydenta USA a nie Stingera. A czyli jesteśmy lata świetlne przed Javelinem F

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 02:07

Wow a skad te "rewelacje" Bo USA kupiło 120pocisków Grom do badańa nie dla Secret Service. jakos dalej uzywaja Stingerów:) A Moskitowi to do javelina lata swietlne brakuje wiec nei zmyslaj.

Davien
środa, 19 lutego 2020, 02:02

A ten znowu:)) Tak w Donbasie jezdziły T-62 bo Ukrana nie bardzo miała co wysłac a z drugiej strony były T-72B3 i T-90 Ukraina opracowuje nowe wersje T-64 a Rosja T-14 ale jak widac dalej róznicy nie widzisz, a przeciez na Ukrainie sa potęzne zakłady czołgowe. A ta sama Ukraina potrzebuje pomocy Polski by z R-27 zrobić pocisk plot

Strażnik Teksasu
poniedziałek, 17 lutego 2020, 19:33

To już nawet malować nie będziemy a już pgz za kilka set milionów kupiło wałki...

Dudley
wtorek, 18 lutego 2020, 00:13

Malować i spawać jak najbardziej będziemy, co by można TV powiedzieć że jesteśmy współproducentami Patriota. Chodzi o wartość technologi malowania i spawania. Amerykanie chcą by to było np 100 mln a my że to jest warte 10 tys . Tak czy inaczej wydymają nas po raz kolejny, bo tylko debil podpisuje umowę kupna a następnie negocjuje warunki. Szkoda że nie wyemigrowali do Stanów, ale z drugiej strony tam nie dostali by roboty nawet na budowie, bo trzeba być fachowcem i mówić po ichniemu.

klawiatura
poniedziałek, 17 lutego 2020, 19:31

"W ten sposób MON ma zyskać lepszą pozycję negocjacyjną" No nie wiem czy rozrkok i wypięcie jest dobrą pozycja negocjacyjną.

Wawiak
wtorek, 18 lutego 2020, 09:24

No cóż, jeśli do wyboru masz tylko taką, że ta pozycja negocjacyjna i tak jest lepsza.... ;-)

gegroza
poniedziałek, 17 lutego 2020, 18:51

Jak mozna negocjować nie mając żadnych argumentów w ręku ? To ewidentna wina ministerstwa i samej armii. Tak to jest jak coś jest bez przetargu w imię wyborczych interesików

Grredo
poniedziałek, 17 lutego 2020, 18:38

Narew. Co z tym programem? Dlaczego nie kupujemy nowoczesnych efektorów wraz ze zdolnościami do ich produkcji? Narew, Narew, Narew. Wisła bez niższego piętra nie obroni nam lotnisk i wrażliwej infrastruktury. Za każdym razem, gdy pojawiają się podobne "trudności" , przelew powinien trafiać na konta innych programów OPL (Narew,Poprad itd.) Nie wolno zwlekać.

Jan
wtorek, 18 lutego 2020, 08:36

Narew stoi, bo przedstawiciele wojska nie potrafią się dogadać między sobą czego chcą i jak ma to funkcjonować. Do tego dochodzą zakulisowe działania lobbystów. Sytuacja analogiczna jak w MW. Rzecz jasna aby uruchomić finansowanie, program musi zostać uzgodniony, a na to się chyba nie zanosi.

Tuyer
poniedziałek, 17 lutego 2020, 18:33

Offset to bedzie trudno - bo nie produkujemy ani najlepszych procesow , ani innych takich coAmeryka by chciala, dodatkowo - Prezydent Trump wyznaje ekonomię XVIII wieczną czyli minimalizacja importu , maksymalizacja eksportu, więc offset można przeprowadzić gdy zmieni się prezydentura za wielką wodą.

docent jarzabek
wtorek, 18 lutego 2020, 15:30

szwecja i rumunia po prostu wziely z polki najnowsza istniejaca wersje i kosztowalo ich to znacznie mniej. trzeba bylo zrobic tak samo w 1 fazie a kolejna wystartowac jak ten caly icbs bedzie przetestowany i wdrozony w usa. a tak mamy bujanie sie z offsetami. i to nie jest wina trumpa, trudno wymagac od niego, zeby dbal o nasze interesy bardziej niz nasi politycy. musi sie zmienic podejscie w polsce do rozporzadania publiczna kasa

Logistyk z Jastrzębia
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:28

To centrum logistyki to SUPER sprawa Najcenniejsze jest opgrogramowanie logistyki , tego nam potrzeba Czy ten zespól coś o tym wie?

Leopardzik
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:26

Jedyny impas to ma w głowie MON I PGZ Chłopaki z US od 2 lat chodzą w kółko Ale nasi mają zespól kompetencji papierowych

rrr
wtorek, 18 lutego 2020, 17:06

Komentarz w sedno. Paradoksalnie w tym przypadku Raytheon chce wykonać wszystko co zostało zapisane w umowie offsetowej ale polski przemysł nie chciał podpisać umów... Pat trwał 2 lata. Aneks daje szanse na wprowadzenie zmian o jakie wnioskował polski przemysł.

Huciany
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:23

Bushmaster dla naszej wieży Ale jak go wyprodukować?

Troll z Polszy
poniedziałek, 17 lutego 2020, 23:08

Tak jak się produkuje 120 od Reńskich albo 35.

Ustawiator
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:21

Ale cyrk!!!! Caly zespół na mizerne centrum administracji A co to? Biuro księgowe

kolego
wtorek, 18 lutego 2020, 09:05

Nie księgowe, a rachunkowe:)

Pentagram
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:20

Raytheon podpisal 2 umowy na kontenery i elektronike ponieważ wiedział ze ten cały offset to ŚCIEMA ale podeszli profesjonalnie i dadza polakom zarobić bez tego offsetu

Troll z Polszy
poniedziałek, 17 lutego 2020, 23:09

NIC NIE WIEM ALE SIĘ WYPOWIEM, Zakup sprzętu to drobnica w porównaniu od Serwisów i o to się gra toczy

Zawisza_Zielony
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:14

Czyli nikogo z przemysłu...czyli idzemy na nąłną kapitulacja i sukces w przestrzeni PR. A przemysł zostanie z ręką w nocniku.

michalspajder
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:03

Amatorzy, amatorzy, amatorzy... Tyle moge powiedziec i napisac.

Dar 12
poniedziałek, 17 lutego 2020, 16:01

Cieszy produkcja armaty 30 mm i dobrze by było to wszystko ugrać dla PGZ .

sorry no bonus
poniedziałek, 17 lutego 2020, 19:46

produkcja będzie po zrealizowaniu umowy a ta jest właśnie aneksowana

Frezer z pgz
poniedziałek, 17 lutego 2020, 18:08

Kolego a który zaklad da radę Tarnów? Inwestycyjne wyzwanie na 60mln pln bo nowe numeryki potrzebne

df
poniedziałek, 17 lutego 2020, 22:09

słyszałem jednak 2 wersje że Bushmaster jest już odblokowany lub nie jest :) ale z numerykami to daj spokój Frezerze. Tarnów robi KDA35 powinien dać radę fakt że potrzebna nowa linia i trzeba zatrudnić nowych operatorów. Inna sprawa że mogą się podzielić robotą np z Radomiem

Troll z Polszy
poniedziałek, 17 lutego 2020, 22:02

MK44 to nie jest kosmiczna technologia działko jak każde inne, tylko pan nasz trzyma łapę na zapisie "certyfikowana amunicja" i trzeba doliczyć 30 procent do każdej sztuki 30x173 wyprodukowanej w Mesko na opłaty

Davien
wtorek, 18 lutego 2020, 00:57

No popatrz a w Mesko jakos juz od dawna produkuja 30mmx173 na licencji zdaje sie NAMMO wiec cos ci zdecydowanie nie wypaliło:0

Kmiot z Błot
czwartek, 20 lutego 2020, 09:01

No popatrz a to własnie nasz troll napisał, produkowane w Mesko a płacić trzeba od sztuki dużo. Więc coś Ci Davienie nie wypaliło

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 02:08

Doprawdy?? Bo licencje mamy nie od Raytheona ale od NAMMO wiec jak nie masz pojęcia o temacie.

Imperial Palace
poniedziałek, 17 lutego 2020, 15:44

Nic nie wskórają bez zgody drugiej strony ale za to pewnie będą wycieczki do USA, premie, wynagrodzenia, nagrody. Dobra fucha, niewiele się narobią a dobrze zarobią.

LMed
poniedziałek, 17 lutego 2020, 15:13

Niestety zmierzą się z zawodowcami.

sża
poniedziałek, 17 lutego 2020, 16:25

Tak to jest jak się kupuje z półki bez przetargu. Ale zawsze możemy jeszcze wytargować technologię malowania...

chateaux
wtorek, 18 lutego 2020, 05:38

Przeciez był przetarg na Wisłę. Nawet dwa.... Jeden z którego w przedbiegach minister Siemoniak z gen. Różańskim wyrzucili Meads, drugi zrobiony przez ministra Macierewicza, ktory podtrzymał decyzje Siemoniaka, i nie dopuścił MEADS, powtorzył za to jedynie to samo co zrobił Siemoniak miedzy Raytheonem i MBDA.

LMed
wtorek, 18 lutego 2020, 10:44

Maciarewicz to rzeczywiście kilka rzeczy załatwił, że tak powiem.

rozpłaszczony
wtorek, 18 lutego 2020, 17:06

Za to min. Błaszczak jest jeszcze lepszy . Mikroskopijny Himars na amerykańskim podwoziu - bez Topaza , przepłacone F-35 . Zresztą Wisłę i umowy offsetowe też na łapu capu podpisał na początku swego urzędowania w 2018 roku , byle tylko ogłosić sukces . Jak widać pośpiech i niedopracowanie tego kontraktu odbija się obecnie czkawką .

chateaux
środa, 19 lutego 2020, 22:45

F-35 nie sa przeplacone. Jakie panstwo zaplacilo z nie mniej, moze ujawnisz?

sd
poniedziałek, 17 lutego 2020, 15:03

Poprzedni szef MON miał rękę do umów, najpierw modernizacja Leo a teraz to :)

Ślązak
poniedziałek, 17 lutego 2020, 19:23

Dobrze by było zapoznać się z faktami.

hermanaryk
poniedziałek, 17 lutego 2020, 19:21

Szef MON od modernizacji leopardów był przed poprzednim szefem. Przetarg rozstrzygnięto w 2014 roku. Ale przecież ty to dobrze wiesz.

CdM
wtorek, 18 lutego 2020, 15:36

Między przetargiem a umowami wiele się mogło zmienić - vide caracale. A i same umowy też powinny być "nieco" inaczej napisane, no nie?

sd
poniedziałek, 17 lutego 2020, 22:17

to napisz może kiedy podpisano umowę między IU a Łabędami i kto był szefem MON pod koniec grudnia 2015 ? W 2016 podpisano umowy z niemieckimi podwykonawcami

Ok bajdur
poniedziałek, 17 lutego 2020, 18:40

Aptekarska precyzja przyniosła efekty... Niestety winnych nie rozliczą.

Tweets Defence24