MON: powstanie agencja zajmująca się zakupami dla wojska

4 lutego 2018, 12:33
840_472_matched__p2e5is_b0b640346b45a858fb5366776905004d
Fot. Kancelaria Premiera

Zamierzam powołać wojskową agencję, która całościowo zajmie się zakupami dla wojska - zapowiedział w wywiadzie dla "Polski Zbrojnej" minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Zdaniem ministra modernizacja Sił Zbrojnych "jest priorytetem", a Stany Zjednoczone są ważnym partnerem dla Polski "w przeprowadzaniu technicznej modernizacji armii". "Zależy nam na tym, by wojsko miało najnowocześniejszy sprzęt, który byłby zintegrowany ze sprzętem amerykańskim" - mówił w wywiadzie.

Dopytywany o priorytety resortu w kontekście modernizacji armii Błaszczak tłumaczył, że jest to "proces złożony, bardzo kosztowny, którego realizacja wymaga wiele rozwagi i cierpliwości". "Zamierzam powołać wojskową agencję, która całościowo zajmie się zakupami dla wojska" - zapowiedział. W jego ocenie "najważniejsze jest przeanalizowanie potrzeb i kupienie sprzętu gwarantującego bezpieczeństwo naszego kraju".

"Podzielam pogląd mojego poprzednika, jak też Biura Bezpieczeństwa Narodowego, że obecny system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi wymaga zmiany" - mówił. Zdaniem ministra kompetencje poszczególnych organów dowodzenia określone w systemie "nie są optymalne". "Teraz z moimi współpracownikami analizujemy różne rozwiązania. Najważniejsze jest to, by wybrać te najlepsze dla Wojska Polskiego" - dodał.

Pytany o polską delegację, "która w najbliższym czasie uda się do USA, aby negocjować umowy na zakup baterii Patriot" przyznał, że będzie ona miała "trudne zadanie". "Chodzi przecież o to, by wynegocjować jak najlepsze warunki i kupić ten sprzęt po korzystnej dla nas cenie" - tłumaczył. Dodał jednak, że negocjacje "są na dobrej drodze". "Wojsko Polskie potrzebuje zestawów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, dlatego program +Wisła+ jest jednym z priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej" - zaznaczył minister.

Błaszczak dopytywany, jakie będą kierunki współpracy międzynarodowej Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiedział, że "filarami naszego bezpieczeństwa w wymiarze międzynarodowym są NATO oraz relacje polsko-amerykańskie". Dodał, że ważna jest także aktywność w dziedzinie obronności w Europie Środkowej.

"Chcemy kontynuować współpracę w różnych formatach, takich jak Wielonarodowa Brygada, którą współtworzymy z Ukrainą i Litwą, inicjatywa B9, Grupa Północna czy wreszcie Grupa Wyszehradzka – w jej ramach przygotowujemy Wyszehradzką Grupę Bojową Unii Europejskiej oraz dowództwo operacyjne Unii Europejskiej, które gotowość osiągną w 2019 roku" - wyjaśnił.

Szef MON zapowiedział także wspieranie działania Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z objęciem przez Polskę funkcji niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. "W marcu wezmę udział w spotkaniu ministrów obrony państw grupy B9 w Bukareszcie" - dodał.

Pytany o plany i priorytety na najbliższe miesiące minister odpowiedział, że "ważnym punktem będzie sfinalizowanie negocjacji w kluczowych programach modernizacyjnych, tak aby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt i zapewniało skuteczną obronę kraju". "Ze względu na to, że w obecnych czasach cyberprzestrzeń staje się coraz częściej wykorzystywanym polem walki, zamierzam wzmocnić i skonsolidować potencjał MON-u służący zapewnieniu bezpieczeństwa Polski w tej dziedzinie" - powiedział. "Będziemy dbać o wysokie morale żołnierzy, aby mieli przekonanie, że służba w Wojsku Polskim jest wyróżnieniem i zaszczytem" - dodał.

Błaszczak zapowiedział także kontynuację działań pozwalających "wykorzystać potencjał społeczny i zaangażowanie w sprawy obronności". Jak wyjaśnił - chodzi o młodzież uczącą się w klasach mundurowych i studentów, osoby chętne do służby w wojskach obrony terytorialnej oraz przeszkolonych rezerwistów. "Będziemy wykorzystywać potencjał szkół wyższych podlegających MON-owi oraz inicjować wspólne projekty" - tłumaczył. "Będziemy dążyć do współpracy w kontekście bezpieczeństwa narodowego ze szkołami wyższymi podległymi MSWiA, wyspecjalizowanymi w kwestiach bezpieczeństwa wewnętrznego" - dodał minister.

jw/PAP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 34
Reklama
dor
środa, 18 lipca 2018, 20:53

powołajmy nową agencje od agencji ile ma powstać tych agencji miały już być śmigłowce , okręty podwodne ,okręty nadwodne ,drony,myśliwce niema nic za to będzie następna agencja która będzie prowadziła konsultacje techniczne z których nic nie wynika a czas będzie leciał . Ludzie samoloty nam spadają marynarki prawie nie mamy za to kupujemy ławki które śpiewają narodowe piosenki, karabiny zabytkowe dla muzeum za 10 000 000

PatriotaRP
wtorek, 6 lutego 2018, 12:38

Czas powołać zasadniczą służbę wojskową! Każdy obywatel RP i prawdziwy patriota zapewne nie ma nic przeciw temu?

Marcin
poniedziałek, 5 lutego 2018, 22:21

Przede wszystkim powinni na ministra powołać wojskowego który uczył się na WAT , lub tam wykładał, zajmował się całe życie techniką wojskową i nie byłoby problemów z takimi sprawami. Elektroniki , Radiotechniki nie da się nikomu wytłumaczyć w 2 tygodnie. I obejmuje Taki MON i co to daje. Zamiast energicznie pracować to agencje będzie powoływał.

niki
poniedziałek, 5 lutego 2018, 17:36

Uproszczenie procedur zakupów broni jest najważniejsze.

tyle
poniedziałek, 5 lutego 2018, 12:42

Czytam poniższe komentarze i oczywiście same narzekania albo zwykły hejt. Te same osoby piszą , że obowiązujące do tej pory procedury zakupu uzbrojenia są niewydolne i do niczego. To może się zdecydujcie. Chcecie jakiś zmian (może okażą się pozytywne), czy ma zostać po staremu?

-CB-
wtorek, 6 lutego 2018, 01:07

Ale zdajesz sobie sprawę, że IU działa na podstawie rozporządzenia MON i to MON powołuje jego szefa, więc tym samym cały IU jest w 100% zależny tylko od MON? Wystarczy to zreformować/pogonić, zamiast powielać byty. Tylko wtedy by trzeba wziąć na siebie odpowiedzialność, a tak można ją rozmywać i zrzucać winę na różne agencje, inspektoraty itp. itd.

Obserwator
poniedziałek, 5 lutego 2018, 18:18

A może napisz coś na temat i od siebie, a nie bawisz się w recenzje wypowiedzi innych osób. Narzekam bo odrobinę się znam na zakupach i wiem jak od lat funkcjonuje system zakupów w MON. Czytaj ze zrozumieniem, przecież napisałem, że zmiana polegająca na tworzeniu kolejnej instytucji, nic nie da!!!. System, system, system... zakupów trzeba zmienić !!!, a nie tworzyć kolejną agencję i narażać podatnika na straty. Sorki, ale jaśniej już nie dam rady :(

tak tylko...
poniedziałek, 5 lutego 2018, 16:16

Myślę, że część osób krytykuje, bo jest zniecierpliwiona działaniami MON, a część wykonuje rutynową, codzienną pracę, ba naczelną zasadą jest totalna krytyka wszystkiego, Kryle brzydkie, Kraby na licencji, JASSM za drogie, WOT to \"mięso armatnie\", RAKI mają za krótkie lufy, F16 nie mają wstecznych lusterek. Na szczęście nie ma to żadnego przełożenia, ani wpływu na rzeczywistość, po za tym, że wiemy jakie są intencje tego typu działań i kto za tym stoi...

Obserwator
poniedziałek, 5 lutego 2018, 11:33

Ekipy rządzące się zmieniają, a wnioski z analiz i koncepcji poprzednich ekip, lądują za każdym razem w koszu. I tak w kółko \"Panie Macieju\". Szanowni Państwo w MON, decydujący o kondycji SZ RP, wystarczy poświecić miesiąc, ruszyć się z Warszawy i odwiedzić jednostki wojskowe (szczególnie te mało medialne) i zobaczyć co wojsko ma w garażach, na lotniskach, w portach, magazynach, składach itp. Wrócić z wnioskami do Warszawy i rozpocząć fazę zakupów, pomijając całkowicie tzw. FAK, . Wraz z tą zmianą, spokojnie można zreorganizować obecne struktury instytucji kupujących dla MON, przesuwając ciężar ich odpowiedzialności w stronę zakupów, jednocześnie odchudzając, bądź likwidując struktury odpowiedzialne za nic nie dające analizy i koncepcje. Ponadto, nie ma potrzeby zastępować jedną instytucję zakupową inną instytucją zakupową, wystarczy zrewolucjonizować skostniały system zakupów dla MON. Komu w MON służą zakupy wg ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP)???, nie wystarczy dobrze skonstruowana decyzja \"zakupowa\" MON???, która respektowała będzie prawo unijne, o ile nie będzie to przeszkadzało trosce o istotny interes bezpieczeństwa państwa, naszego państwa? W/g PZP to można wybudować kolejny odcinek drogi krajowej, a nie kupować SpW !!! Wojsko nie potrzebuje przerośniętej biurokracji zakupowców, tylko realny PMT z niekończącymi się pozycjami najpilniejszych zadań, nie w perspektywie roku, a wieloletni.

Zbys
poniedziałek, 5 lutego 2018, 20:45

Idziesz wiec chlopie rzadzic. Masz prace od jutra, 8 rano sie stawiasz. Wiesz co masz zrobic, kogo wyrzucic, na co wydac te nowe 40 mld zl. Tylko uwazaj, zeby cie wpuscili :^)))))

Monowy
poniedziałek, 5 lutego 2018, 09:00

Przecież jest Agencja Mienia Wojskowego i Inspektorat Uzbrojenia MON, trzeba tylko dać im zadania.

Harry 2
poniedziałek, 5 lutego 2018, 00:57

Widać, że w MONie boją się podjąć jakiejkolwiek decyzji w sprawie zakupu kosztownego sprzętu dla wojska

Gość
niedziela, 4 lutego 2018, 23:42

To musi być bardzo dobrze zorganizowana agencja. W grę wchodzą tak duże pieniądze, że wielu będzie chciało coś z tego urwać.

Zbys
poniedziałek, 5 lutego 2018, 20:48

Dobry komentarz - ale czas niewlasciwy. Nie beda chcieli ! Urywali, urywaja i beda urywac. Wlasnie dlatego te nowe 40 mld zl na 2018 tez magicznie nie wystarczy ...

ewas
niedziela, 4 lutego 2018, 22:51

Znowu będą analizować co jest potrzebne. . .. Tworzą kolejne grupy bojowe uzbrojone w pałki i dzidy? Śmiech na sali.

jj
niedziela, 4 lutego 2018, 21:47

już o tym słyszeliśmy czas na konkrety. Oj chyba za dużo wymagam od MON.

jhs
niedziela, 4 lutego 2018, 21:45

\"Zamierzam powołać wojskową agencję, która całościowo zajmie się zakupami dla wojska\" - Zamierzam? Te zamiary juz trwaja od lat. Amerykanie maja dobre powiedzenie na takie zwlekanie i brak dzialania: \"analysis paralysis\"!

Saracen
niedziela, 4 lutego 2018, 20:08

Brawo, tego nam trzeba. Kolejna agencja, finansowana z budżetu państwa. Czyli de facto na utrzymaniu podatników. Tak na marginesie, większy rząd pod względem liczby ministrów ma tylko Wielka Brytania. Większy od naszego oczywiście.

Gjs
niedziela, 4 lutego 2018, 19:33

Kiedy Narew? Kiedy przpłyną Adelajdy ? Co dalej z borsukiem kiedt testy prototypu? co z granatnikami dla piechoty? Co z prawdziwą amunicją do: Kraba, leparda, 125ek Twardych, raka? Nawet ten sprzęt co jest nie ma odpowiedniej amunicji. Wstępne rozmowy ws. cv90 zachęcić do realnych prac Hsw.

dropik
poniedziałek, 5 lutego 2018, 10:05

nie ma żadnego programu borsuka. Tzn MON nie prowadzi takiego programu. to Program NCBiR. Zapewne nie wyjdzie poza prototyp. Co innego sama wieża ZSSW-30 ta zapewne ujrzy światło dzienne i trafi na rosomaki

Willgraf
niedziela, 4 lutego 2018, 19:26

a szkolenie przeszli już u Lockheeda co i jak maja kupować ??? pan żartuje panie ministrze..kiedy zerwanie tej żałosnej szopki o nazwie Wisła i zakup czegoś czego nie ma u Lockheeda i reszty firm sprzedających marzenia:)

Kos
niedziela, 4 lutego 2018, 17:57

Jeżeli stanowisko Amerykanów się usztywni przeciągać negocjacje ale ich nie zrywać, a w tym czasie finalizować rozmowy z Brytyjczykami w sprawie zakupu rakiet CAMM z możliwie jak największym przekazaniem technologii. To teraz jest sprawa racji stanu. Potrzebne odważne decyzje. Nie ma czasu na chowanie głowy w piasek.

Zbys
poniedziałek, 5 lutego 2018, 20:51

\"Nie ma czasu na chowanie głowy w piasek.\" Nigdy nie bylo na to czasu ! Uwaga - rok 1939 sie zbliza, wiekimi krokami ...

miras
niedziela, 4 lutego 2018, 17:39

Chyba szykuje sie przerwa w zakupie uzbrojenia na rok.Zanim to nowa agencja sie wdroży w te projekty i znowu sie zaczną kolejne analizy,a czas ucieka

Jassm
niedziela, 4 lutego 2018, 17:33

Po awanturach w dyplomacji to jedyne to co kupimy to puszki do konserw i chleb bułki nawet bananów nikt nam nie sprzeda, po co nam nowa agencja skóra stara przez 2 lata nic nie kupiła.

Szuwarek
niedziela, 4 lutego 2018, 17:31

To może kupować tylko amerykańskie. Najlepiej wprowadzić to ustawą. Minister nie zająknął się wcale na temat rozwijania krajowych możliwości i pozyskiwania nowych technologii. Nie można bazować tylko na USA, trzeba iść drogą do w miarę dużej samowystarczalności i samodzielności lub współpracy na równych warunkach z obopólną korzyścią. I robić to z każdym kto gwarantuje rozwój naszego przemysłu. Trzeba iść drogą jaką szła np. Turcja.

Zbys
poniedziałek, 5 lutego 2018, 20:54

Do Imperium Osmanskiego i Cesarstwa Bizantyjskiego to nam brakuje ... hymmmm ... wszystkiego !!!

-CB-
niedziela, 4 lutego 2018, 17:18

Czyli dalszy rozwój biurokracji i kolejne stołki do obsadzenia... Inspektorat Uzbrojenia też jest całkowicie zależny tylko od MON, działa na podstawie rozporządzeń MON i to MON powołuje jego szefa. Zamiast po prostu trochę to zreformować i w końcu wziąć odpowiedzialność za działanie całego ministerstwa, to się mnoży byty, żeby można było nadal w razie czego zrzucać odpowiedzialność na innych.

tut
niedziela, 4 lutego 2018, 16:10

Mam nadzieje że poszczególne urzędy zostaną scalone w tej agencji. To jest kluczowe w rozwiązaniu długiej drogi w zakupach. (Choć ja i tak bym inaczej to zorganizował.) Nie zajęcie się tą sprawą jest jednym z zarzutów co do pracy poprzedniego ministra...

ryszard56
niedziela, 4 lutego 2018, 15:26

no tak i pieniadze znów pójdą tam gdzie nie trzeba ,co nie którzy sie nachapią ,co za absurd,trudno stwierdzic ,który BWP najlepszy ,który czolg,jaka najlepsza modernizacja ,jakie najlepsze samoloty,łodzie itd ,trzeba agencje ,biedny ten Nasz Kraj,oj biedny

Jacek
niedziela, 4 lutego 2018, 14:24

Dobry pomysł pod warunkiem, że w Agencji zatrudnicie ludzi którzy mają pojęcie o agregacji zamówień na rynku międzynarodowym i coś wiedzą o natowskiej Agencji NAMSA.

Tomek
poniedziałek, 5 lutego 2018, 19:35

Kilka takich osób można znaleźć w Inspektoracie Uzbrojenia. Oni nawet wiedzą, że NAMSA nie istnieje od kilku lat.

zxs
poniedziałek, 5 lutego 2018, 13:41

NAMSA to nam pomoże.

KKK
niedziela, 4 lutego 2018, 14:10

Wszystko pięknie, ale o wsparciu w kraju i za granicą dla polskiego przemysłu ani słowa.

Tweets Defence24