Ławrow odwiedzi w przyszłym tygodniu Kubę, Meksyk i Wenezuelę

31 stycznia 2020, 12:08
oz56lh_6730d03aaba73d1e52fc17f42933b176
Siergiej Ławrow. Fot. mid.ru

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow w przyszłym tygodniu złoży wizyty na Kubie, w Meksyku i Wenezueli -zakomunikowała w czwartek rzeczniczka ministerstwa Maria Zacharowa. Stosunki rosyjsko-wenezuelskie nazwala "stowarzyszeniem strategicznym".

Minister Ławrow spotka się w środę w Santiago de Cuba ze swym kubańskim odpowiednikiem Bruno Rodriguezem, a następnego dnia, 6 lutego, uda się do Meksyku na rozmowy z szefem dyplomacji tego kraju Marcelo Ebrardem. Obaj "skoncentrują się w rozmowach na stosunkach bilateralnych i międzynarodowych oraz sytuacji w Ameryce Łacińskiej, aby zacieśnić współpracę między obu państwami" - poinformowała Zacharowa. Jednym z tematów rozmów, które będą się odbywały w 130. rocznicę nawiązania stosunków rosyjsko-meksykańskich, będzie współpraca gospodarcza oraz perspektywy inwestycyjne.

7 lutego Ławrow przybędzie do Wenezueli, gdzie z prezydentem Nicolasem Maduro odbędzie kolejne rozmowy bilateralne

dotyczyć będą perspektywy politycznego rozwiązania wewnętrznych sporów na podstawie dialogu narodowego w oparciu o konstytucję i bez destrukcyjnych interwencji zewnętrznych lub wojskowych

Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ

Moskwa jest obecnie wraz z Chinami, Kubą, Nikaraguą i Turcją głównym sojusznikiem politycznym i gospodarczym reżimu Maduro, podczas gdy przeszło 50 państw, w tym USA i członkowie Unii Europejskiej, zadeklarowało poparcie dla tymczasowego, opozycyjnego prezydenta Juana Guaido, który nie zdołał jednak przejąć faktycznej władzy w państwie.

W ciągu ostatnich 18 lat Rosja podpisała z Wenezuelą około 260 umów. Dotyczą głównie przemysłu naftowego, energetyki, zaopatrzenia w żywność i współpracy wojskowej. Szef rosyjskiego MSZ, jak poinformowała rzeczniczka, zamierza poruszyć w rozmowach z rządem Maduro "plany dwustronnej współpracy na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w kwestii przeciwstawiania się nielegalnym jednostronnym sankcjom, które podkopują sytuację społeczno-gospodarczą w Wenezueli".

Zacharowa przypomniała również, że oba kraje obchodzą obecnie 75-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych, które w XXI wieku "osiągnęły poziom stowarzyszenia strategicznego".

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
Palmel
sobota, 1 lutego 2020, 15:44

Jedzie zakładać bazy wojskowe, reaktywować na Kubie bazę WRE i przenieść trochę Iskanderów na Kubę żeby tak lekko nie było Trampowi, sytuacja z 62 roku już się nie powtórzy

ja
sobota, 1 lutego 2020, 12:24

Nie udalo sie amerykNom obalic demokratycznego prezdenta w wenezueli, jak w Kijowie? Na kubie nie bedzie inwazji?

beee
sobota, 1 lutego 2020, 12:17

To Jest właśnie liga rosyjska, upadające kraje V świata.

Stany zmienności
sobota, 1 lutego 2020, 12:01

Mając Rosję za nieprzyjaznego sąsiada lepiej się kolegować z armią/gospodarką amerykańską czy chińską? Pytanie i myślenie nie szkodzi. Bójmy się tych, którzy nie mają wątpliwości...

54
piątek, 31 stycznia 2020, 23:16

Zastanawia mnie jedna rzecz: kto zdrowy na umyśle chciałby mieć coś wspólnego z Rosją??? Pomijając sprzedane rządy i oligarchów.

Palmel
sobota, 1 lutego 2020, 15:48

Każdy normalny rząd bo Rosja to jest worek bez dna, spytaj się naszych rolników ile stracili 20 % ich produkcji szło do Rosji po 2014 roku, a jak Niemcy, Francuzi, Holendrzy, Grecy czy Włosi ominęli te sankcje, a ich przemysł i rolnicy handlują z Rosja jak Mercedes wybudował i uruchomił fabrykę w ubiegłym roku pod Moskwą

Etyk
niedziela, 2 lutego 2020, 12:50

I jak USA wybudowały trzecie zakłady Boeinga w Rosji czy fabrykę Forda Focusa... Cały świat od zewetowania Jamal II przez Polskę się z nas śmieje i to co raz głośniej.

RUDY
sobota, 1 lutego 2020, 12:20

W oparciu o twoją logikę cały świat składa się z skorumpowanych rządów i oligarchów. Nie jesteś zbyt leniwy i spójrz na harmonogram spotkań Putina z zagranicznymi delegacjami i szefami rządów ...

easyrider
piątek, 31 stycznia 2020, 18:59

Rosja jest za słaba na gierki globalne ale zawsze trochę zamiesza na amerykańskim podwórku.

Palmel
sobota, 1 lutego 2020, 15:51

w historii było dwóch kaprali którzy chcieli namieszać Rosji i jak skończyli, Bismarck kiedyś powiedział że Rosja nie jest tak słaba ani tak silna na jaką wygląda

Zbigniew
sobota, 1 lutego 2020, 07:18

Putin chce za wszelką cenę lokować swoje kolejne agentury blisko USA aby wtykać im kije w szprychy.

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 31 stycznia 2020, 18:28

Podobne wartości i sposób rządzenia. Taka sama demokracja i dobrobyt. Ciągnie swój do swojego! Łgarow odnajdzie się jak ryba w wodzie.

Rjk
sobota, 1 lutego 2020, 10:35

To samo dotyczy wizyty Pompeo na Białorusi.

Gra o tron
piątek, 31 stycznia 2020, 17:57

Długi W+K rosną do 12 i 38mld usd Za tą kasę ruscy powinno ich kupić

ciekawy
piątek, 31 stycznia 2020, 15:00

hehe komu wcisnąć S-400 lub Su-57

123
piątek, 31 stycznia 2020, 14:46

Łgarow znowu jedzie mieszać i obiecywać gruszki na wierzbie.

Palmel
sobota, 1 lutego 2020, 15:54

odwiedzić i reaktywować bazy wojskowe Rosji

fifi
sobota, 1 lutego 2020, 08:46

Odnoszę wrażenie że produkujesz się tu pod wieloma imionami.

T7g
piątek, 31 stycznia 2020, 23:14

Brakuje słów na tego człowieka...

abc
piątek, 31 stycznia 2020, 19:16

W krótszym planie Rosja może obiecywać gruszki na wierzbie szczególnie tzw. elitom rządzącym krajem. W dłuższej perspektywie zawsze jest krew, pot, łzy i zacofanie.

cba
sobota, 1 lutego 2020, 09:35

Widzimy ten postęp, dobrobyt i radość po zerwaniu współpracy z Rosją i nawiązaniu współpracy z USA na przykładzie Gruzji, Ukrainy, Libii, Iraku itp.

Wania
niedziela, 2 lutego 2020, 09:10

Wystarczy popatrzeć na NRD, Koreę południową, Polskę, Czechy, Słowację, Estonię, Litwę i Łotwę... Jak kończy się najazd Rosji widać po Gruzji i Ukrainie. Choć płaca minimalna na Ukrainie już jest wyższa niż w Rosji mimo wojny z Rosją.

prostownik bzdur
piątek, 31 stycznia 2020, 23:32

A za "Amerykanów" w Wenezueli był dobrobyt? Wenezuelczycy pamiętają, że była nędza. Że gdy ropa była po 24 USD to amerykańskie koncerny eksportowały ją z Wenezueli do USA po 8 USD i nie płaciły w Wenezueli podatków "bo nie miały zysków". To dlatego gdy USA nie udało się powstrzymać demokracji, to w wolnych wyborach wygrał Chavez, który znacjonalizował ropę i PKB na osobę w Wenezueli wzrosło 8 razy. Wenezuelczycy są mądrzejsi od ciebie i wiedzą, że ich obecna sytuacja to efekt furii Amerykanów po tym, jak przegrali z Wenezuelą w szwajcarskim sądzie arbitraż o odszkodowanie za nacjonalizację ropy i wprowadzenia na Wenezuelę przez USA nielegalnych sankcji, gorszych niż na Iran czy Koreę Północną, choć Wenezuela na nikogo nie napada, nie sponsoruje terroryzmu ani nie buduje broni masowego rażenia. Są mądrzejsi od ciebie, dlatego nie poparli puczu zorganizowanego przez CIA i ostały się obecne władze. Wenezuelczycy wiedzą, że sankcje kiedyś ominą, bo Rosja i Chiny idą w górę a USA w dół a ropa i kraj im zostanie i będą przynosić Wenezuelczykom, a nie USA, pożytki w przyszłości. Gdyby oddali ropę USA, to skończyliby jak Nigeria na zawsze. Polacy tacy mądrzy nie są i "polski" rząd po cichu usunął podatek od kopalin, który nie podobał się amerykańskim senatorom i amerykańskiej ambasador w Polsce. Ciekawe z czego obok miedzi nas USA chce złupić? Z metali strategicznych w północno-wschodniej Polsce?

Wania
niedziela, 2 lutego 2020, 09:15

Jak Wenezuela zaczęła wchodzić we współpracę z Rosją i socjalizm to teraz brakuje tam prądu, paliwa, leków i żywności. Ludzie głodują i uciekają za granicę. Rosja w ramach pomocy humanitarnej wysłała tam dwa bombowce i samolot najemników. Ale tradycja białych konwojów z amunicją i bronią u nich jest wieczna. Wenezuela skończyła dzięki Rosji jako najbiedniejszy kraj trzeciego świata. To już tradycja - w końcu w Polsce w czasie gdy Rosja nas wspierała paliwo było na kartki, tak jak wódka i cukier.

hej
poniedziałek, 3 lutego 2020, 05:45

Naprawdę, drogi janczarze liberalizmu? A te wolne i demokratyczne embargo nic szkód nie przyniosło? A amerykańskie ataki na sieć energetyczną, podkładanie bomb w rafineriach, próba przewrotu przez amerykańską agentura która na rok sparalizowała kraj? To humanitaryzm twoim zdaniem? Co za szkoda że to midasowy dotyk rosji to wszystko spowodował, a demokratura jest jak zwykle niewinna.

Tweets Defence24