Ławrow: Atak na Rosjan jest atakiem na Federację Rosyjską

23 kwietnia 2014, 14:53
Fot. mil.ru
Reklama

Jeśli zostaniemy zaatakowani, z pewnością zareagujemy. (...) Atak na Rosjan jest atakiem na Federację Rosyjską - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, łącząc wydarzenia na Ukrainie z konfliktem gruzińskim z 2008 roku. Oskarżył również władze USA o "dyrygowanie" działaniami Kijowa na wschodniej Ukrainie. 

 

Według Ławrowa władze ukraińskie ogłosiły rozpoczęcie działań antyterrorystycznych w Donbasie po wizycie wiceprezydenta USA Joe Bidena w Kijowie. - Władze USA mają na ukraińskich polityków duży wpływ - stwierdził rosyjski dyplomata. 

Na Ukrainie nie ma rosyjskich wojsk, jednak mogą one zostać użyte w obronie rosyjskich interesów i rosyjskich obywateli - podkreślał szef rosyjskiego MSZ. 

Jeśli zostaniemy zaatakowani, z pewnością zareagujemy. Jeśli nasze interesy, (...) interesy Rosjan zostaną wprost zaatakowane, tak jak to było na przykład w Osetii Południowej, to nie widzę innej możliwości

oświadczył Siergiej Ławrow

W tym kontekście niepokojąca jest koncentracja rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą oraz doniesienia dotyczące tzw. separatystów. Siłowe rozwiązanie przez Ukraińców sytuacji w Słowiańsku czy innych kontrolowanych przez zbrojne grupy miastach może być pretekstem do rosyjskiej ofensywy. Brak reakcji Kijowa będzie skutkował referendum i powtórzeniem "scenariusza krymskiego".

Rosyjski szef MSZ nie skomentował doniesień ws. bojkotu tzw. separatystów ze wschodniej Ukrainy ustaleń z Genewy. Skrytykował natomiast Kijów za nie realizowanie warunków ustalonego porozumienia. Tym samym Rosja blokuje jakiekolwiek działania mające na celu ustabilizowanie i deeskalację sytuacji w Donbasie. 

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Reklama
Redrum
środa, 23 kwietnia 2014, 23:12

Hm, wychodzi na to, że Polska otarła się o wojnę, gdy "polskije fanaty" bili Bogu ducha winnych, skromnie i po cichutku idących przez Warszawę rosyjskich kibiców w czerwcu 2012 r.

Sarmata
środa, 23 kwietnia 2014, 22:34

Panowie, a może więcej spokoju? Rosja naprawdę bardzo sprawnie rozgrywa politycznie tą wojnę z ukrainą. Ale to na razie tyle. Jak czytam o 40 tys. sowieckich żołdaków na granicy z ukrainą - to zastanawiam się co te 40 tys. jest w stanie zrobić? Chyba nie, aż tak wiele. Ławrow może straszyć "taki to z niego ruski dyplomata". Straszył Amerykanów, że jak aresztują ruskiego handlarza bronią to dopiero ruskie się wkurzą.... I co? Olali to totalnie, bo "nie ma sensu dyskutować z oszołomami". Dlatego martwi mnie, że u Nas nakręca się atmosferę właśnie tej "dyskusji z idiotami". Sensu w tym niewiele, a nerwów sporo.

bubu
środa, 23 kwietnia 2014, 21:31

rosjanie maja bardzo słabą armie a to potrzasanie szabelką jest wlasnie tego dowodem

AS
piątek, 25 kwietnia 2014, 11:59

Wygląda na to, że niezależnie od tego co zmajstrują i do jakiś bezeceństw się posuną Rosjanie gdzieś na świecie ich Państwo skorzysta z pretekstu i też dołączy. No proszę, a ja zawsze uważałem, że Ławrow ma klasę.

bebe
środa, 23 kwietnia 2014, 20:21

No git. Pierwszemu napotkanemu na bazarku kacapowi obiję mordę i przejdę do historii jako ten, który w pojedynkę zaatakował ZSRR!!!!

Cenzor
środa, 23 kwietnia 2014, 19:17

Za każdym razem, gdy próbuje pisać coś o Lwowie, czy o rozkładzie państwa ukraińskiego mój wpis nie pojawia się pośród innych komentarzy! Wasz wewnętrzny cenzor pracuje dla kogo właściwie ? A może w Polsce nie wolno ludziom przypominać o polskim dziedzictwie, historii i kulturze? Może "Orlęta lwowskie" gimnazjaliści, harcerze, którzy walczyli i ginęli w obronie tego królewskiego miasta byli głupcami? Chyba na to wychodzi, skoro po niespełna stu latach w wolnej Polsce nie wypada o tym mowić, a Ukraina ma być przyjacielska, od Charkowa, po Lwów? Tak powiedział Biden w Kijowie, tylko jemu naprawdę "tumiwisi" , te nazwy miast są tylko pustymi dźwiękami. Nie chce się z nikim kłócić, ani nikogo przekonywać, ale jest mi po prostu smutno, ze tak z nas niewiele w nas samych pozostało.

tk
czwartek, 24 kwietnia 2014, 08:53

a po co nam biedna i nasycona nacjonalistymi posowiecki obszar - z sentymentu ?

Uważny
środa, 23 kwietnia 2014, 18:49

O jakich Rosjanach on mówi? Przecież podobno Rosjan tam nie ma, jak sam twierdzi, a miejscowi są przede wszystkim obywatelami Ukrainy, na których "nielegalne władze" posyłają czołgi. Na zabicie "zielonych ludzików" lub Marsjan, jak są nazywani, to może się oburzyć jedynie Mars.

mg
środa, 23 kwietnia 2014, 18:48

To jest tupet. Wpaść komuś zbrojnie do kraju i stwierdzić, że obrona (tu pięknie nazwana "atakiem" - ministerstwo propagandy) będzie atakiem na kraj-agresora. Ribentropp byłby dumny.

demaskownik
środa, 23 kwietnia 2014, 18:10

To i tak skromnie. USA głosi, że blokada Zatoki Perskiej lub Kanału Panamskiego to atak na USA... W porównaniu z USA Rosja jest raczej skromna.

pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki
środa, 23 kwietnia 2014, 22:47

faktycznie - skromna ; obyś tylko jej pychy i arogancji na wlasnej skórze nie doświadczyl ,o piewco jej "skromności"...

z prawej flanki
środa, 23 kwietnia 2014, 18:02

- no ,ich bezczelność juź wprost rozbraja a jak Lawrow dostrzega gdzieś na terenach suwerennego ukraińskiego państwa rosyjskie interesy pod militarna interwencje i coś tam jeszcze o obronie mniejszości rosyjskiej bredzi ; to kubek w kubek przed 1939 rokiem to samo pewien austriacki malarz wygadywal. O maly wlos a przez to i samego Lawrowa mogloby juź nie być...Zaczynam sie naprawde obawiać iź Rosja pod obecnymi rzadami Putina i jego ekipy starotowarzyszy z KGB - niestety nolens/volens coś niedobrego wykreci ; a dotad wydawalo mi sie źe kieruja nimi racjonalne przeslanki. Racjonalne ; chociaź niewatpliwie ukierunkowane na "odzyskanie" Krymu i w zaleźności od dalszego rozwoju sytuacji ; zajecie teź zachodnich regionów Ukrainy a w konsekwencji po(d)rzucenie nam okrojonego ,kadlubowego "utrzymanka" ze stolica w Kijowie. Teraz sam juź nie wiem ,co dalej moźe z tego wyniknać.

say69mat
środa, 23 kwietnia 2014, 17:01

Jedną z najstarszych zasad rodzin mafijnych jest zasada ... jeżeli ty mnie uderzysz, to my ci oddamy.

Husar
środa, 23 kwietnia 2014, 15:51

Wcześniej czy później USA opracuje skuteczny system obrony rakietowej. Jedyna siła Armii federacji przestanie mieć znaczenie. Zobaczymy wtedy czy będą tak skakać. A może zdają sobie sprawę że to ich ostatnie lata kiedy mogą coś zrobić.

demaskownik
środa, 23 kwietnia 2014, 18:18

No nie wiem - jak uczy historia w pojedynku pocisk pancerz zawsze w końcu wygrywa pancerz, a jak zauważył McNamara, autor strategii MAD, która przez od IIWŚ zapewnia pokój między mocarstwami, niszczenie jet 6-9x tańsze niż obrona więc obrona strategiczna nie ma sensu. Jeśli USA wymyśli jakiś system obrony rakietowej, to jak Rosja nie da się wciągnąć (a Putin jasno odpowiedział, że się nie da i odpowiedź będzie asymetryczna - przez wypowiedzenie traktatu START) w obronę rakietową, to wystarczy jej wydać 6-9x mniej kasy na udoskonalenie rakiet czy zwiększenie ich ilości by zniwelować działanie obrony antyrakietowej.

JKK
środa, 23 kwietnia 2014, 18:17

I co w tedy? czy ci tak tęskno do jednego hegemona

Tedi
środa, 23 kwietnia 2014, 15:49

Kacapy, to zawsze będą Kacapy, wypowiedzi z tamtej części świata lepiej w ogóle nie czytać, bo to ludzie z mentalnością rodem z XIXw. Jeszcze niech napiszą, że strzał śrutem w wróbla, to też atak na Rosję...paranoicy!

sorbi
środa, 23 kwietnia 2014, 15:44

Czyli mam rozumieć panie Ławrow ,że jak nastukam jakiemuś Rosjaninowi, to twoja czerwona chołota najedzie Polskę??? To może trzeba poprosić dobrych znajomych, aby tak z kilkunastu Rosjan oberwało dobrze w USA, Francji, Niemczech, W Brytanii itd.. Ciekawe co powiesz na to przedstawicielu wyznawców sierpa i młota ??? WYnika z tego, że wszystkie kraje świata muszą deportować Rosjan ze swojego terytorium, aby Putin nie znalazł sobie pretekstu do zbrojnej interwencji i aneksji - takiego samego jakiego jego Góru Stalin użył w 39r. atakując Polskę.

bubu
środa, 23 kwietnia 2014, 21:30

deportacje Rosjan oznaczają wypowiedzenie wojny

patriota
środa, 23 kwietnia 2014, 20:15

Dzisiaj na trasie S7 w okolicy Elbląga po raz kolejny (tym razem dwa razy) bezczelnie zajechali mi drogę ruscy kierowcy, jeden w BMW a drugi w Tiguanie. Myślałem, że polacy jeżdżą jak wariaci ale oni to przekraczają wszelkie możliwe granice bezpieczeństwa... Rozumiem, że jak w końcu nie wytrzymam i obiję takiemu twarz to spotkam się z odwetem piechoty morskiej Federacji Rosyjskiej i taktycznym uderzeniem jądrowym pociskami Iskander, ewentualnie najazdem separatystów mazurskich prowieniencji rosyjskiej na Braniewo, Gołdap, Węgorzewo i Suwałki? Czy się mylę Panie Ławrow? Jeżeli nie to nie krępuj się Pan i od razu wjeżdżaj do Polski a zrobię Twoim ludziom tu taki Afganistan, że Bitwa Warszawska a potem obozy w Strzałkowie, Dąbiu, Pikulicach i Wadowicach to przy tym kurorty!!! Mało macie miejsca w tej Rosji, że się rozpychacie na Zachód? Lepiej przestańcie kłamać z Putinem w żywe oczy, grozić rosyjskim rewizjonizmem i zajmijcie się edukacją swoich nowobogackich kierowców, którzy karmią się w Polsce bo jak widać wasze "superpaństwo" jest do tego nie zdolne...

wojtekus
środa, 23 kwietnia 2014, 15:42

No wlasnie i to jest ich logika myslenia. Otwarcie mowia o tym iz w kazdej chwili sa gotowi wkroczyc na wschodnia Ukraine a USA po raz kolejny prosza o deeskalacje i wysylaja im w ramach pomocy wojskowej: koce, helmy, agregaty pradotworcze oraz filtry na wode! Czy Krym niczego nie nauczyl Obame czy on jest zeczywiscie nieukiem?

Amtrak
środa, 23 kwietnia 2014, 19:20

Tak gwoli nawiązania do tematu amerykańskiej pomocy. Kiedy podczas powstania warszawskiego polski rząd w Londynie prosił Waszyngton o realna pomoc dla walczącego miasta, Biały Dom wysłał im dwie kamery filmowe! Theres no business like show business!

Michał
środa, 23 kwietnia 2014, 15:39

Ławrow - zakłamana, paskudna, bez krzty honoru pijawka sowiecka!

demaskownik
środa, 23 kwietnia 2014, 18:23

Reprezentujesz straszny prymitywizm dyskusji - godny onetu czy wp a nie specjalistycznego forum. W ciemno na ministra spraw zagranicznych brałbym takiego Ławrowa zamiast Sikorskiego. I sowietów już w Rosji dawno nie ma - na izraelskich paszportach wyemigrowali do UE, USA i Izraela a wtedy komunizm w Rosji upadł. Każdy ma prawo Rosji nie lubić ale nie daje to prawa do prymitywizmu i chamstwa w dyskusji.

Chudinii
środa, 23 kwietnia 2014, 18:01

To dosyć ciekawe, że tak ochoczo wszyscy (a napewno większość) komentujących tu osób, krytykuje Rosje i Rosjan. Rosjanie są potęgą militarną i są zdolni do obrony swoich szeroko pojętych interesów. Tak jak stany również to robią, choć wg. mnie maja lepiej rozwiniętą propagandę co pozwala im działać bez takiego oburzenia opinii miedzynarodowej. Polska gdyby miała takie możliwości również by to robiła. Jeżeli ktoś sądził, że Rosja nie zareaguje na próbę wyrwania Ukrainy z jej strefy wpływu oraz co za tym idzie , w przyszłośći potencjalne zbliżenie (ponowne) granic NATO do granic FR to był poprostu głupi lub w najlepszym przypadku niedoinformowany. Kązdy kraj z ambicjami a Rosja do takich należy walczy o utrzymanie i rozszerzenie stref wpływu. Rosjanie pod pretekstem obrony obywateli, Amerykanie pod pretekstem wsparcia demokracji lub zagrożenia bronią chemiczną czy jądrową. Tak więć proszę, nie kolorujmy świata na front czarny i biały bo w ten sposób świadomie lub nie bardzo się oszukujemy.

Bogdan
czwartek, 24 kwietnia 2014, 20:56

... no to USA musi uważać, bo jak Rosjanina pobiją w Stanach to będą musieli zacząć się zbroić, bo Rosja na nich uderzy wielką 3 mln armią !!!! IE NARODY PRZED ROSJANAMI !!!!

Jacek
czwartek, 24 kwietnia 2014, 12:22

Tak samo mówił Hitler w latach trzydziestych XX wieku.

cuchnące zwłoki
piątek, 25 kwietnia 2014, 18:53

Czyli Rosjanie, na Ukrainie i nie tylko, mogą zrobić co chcą, porwać kogo chcą,pobić kogo chcą, zamordować kogo chcą a potem go wrzucić do rzeki. Nie chce się im nawet dołu wykopać bo niby po co? Żeby tego było mało nie można im za to nic zrobić ponieważ to byłby atak na Rosję.

Tweets Defence24