Laserowy poligon dla Bundeswehry

29 kwietnia 2016, 14:00
Fot. Rheinmetall
Reklama

Koncern Rheinmetall poinformował o wygranym przetargu na dostawę laserowego systemu ćwiczebnego dla armii niemieckiej. Nowe wyposażenie, przeznaczone do ćwiczenia walki strzeleckiej, trafi do Centrum Szkolenia Bojowego Bundeswehry.

Rheinmetall poinformował o wygranym przetargu o wartości blisko 20 mln EUR, na mocy którego do Bundeswehry trafią laserowe zestawy szkolne, przeznaczone do nauki walki strzeleckiej. Sprzęt będzie wykorzystywany w Centrum Szkolenia Bojowego armii niemieckiej, położonym w regionie Altmark w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, uważanym za jeden z najnowocześniejszych ośrodków tego rodzaju na świecie.

Na wyposażeniu centrum szkolenia znajdzie się system znany jako AGDUS HdWa (Ausbildungsgerät Duellsimulator Handwaffen = “Urządzenie szkolne, symulator walki, broń ręczna"), oparty na opracowanej przez Rheinmetall rodzinie produktów Legatus. Urządzenie wykorzystuje promienie lasera i łączność bezprzewodową.

Wyposażenie kupione przez Bundeswehrę jest w pełni kompatybilne z praktycznie wszystkimi rodzajami broni strzeleckiej, wykorzystywanymi w armii niemieckiej - od pistoletów, poprzez karabiny szturmowe, do karabinów snajperskich, pistoletów maszynowych, karabinów maszynowych G4 i G5. Agdus może też być montowany na granatniku automatycznym AG40, posiada również opcję symulacji granatów ręcznych.

Kontrakt zdobyty przez Rheinmetall w przetargu europejskim obejmuje produkcję i dostarczenie ponad 2000 transmiterów laserowych przeznaczonych do montażu na broni strzeleckiej i 1500 zestawów czujników wykrywających opromieniowanie laserowe, zakładanych przez ćwiczących żołnierzy. Producent twierdzi, że w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie broni wyposażonej w znaczniki laserowe do szkolenia żołnierzy w "symulowanych operacjach bojowych".

Armia niemiecka zapowiada, że dzięki wprowadzeniu nowego, laserowego systemu szkolnego, w Centrum Szkolenia Bojowego możliwe będzie już wkrótce prowadzenie realistycznych ćwiczeń z działania w terenie zurbanizowanym, a sam AGDUS będzie mógł zostać przystosowany do wykorzystania wraz ze sprzętem wchodzącym w skład wyposażenia niemieckiego projektu żołnierza przyszłości (IdZ).

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
panzerfaust39
piątek, 29 kwietnia 2016, 18:14

Jak powiedział niemiecki generał "Bundeswehra nie zabija" więc równie dobrze mogą ćwiczyć na strzelnicy w wesołym miasteczku

kolo
piątek, 29 kwietnia 2016, 16:55

Proponuję sprawdzić czy przez "przypadek" ten laserowy poligon nie trafi wkrótce do Rosji...

Kiks
piątek, 29 kwietnia 2016, 19:00

Niemcy im go zrobili. Ale w porę wycofali się z powodu sankcji i wyposażenie nie trafiło. Jak dla mnie szczytem głupoty, a nawet debilizmu było, że kraje będące w NATO sprzedawały ruskim uzbrojenie. Cyrk. Zabrakło rozumu, zdrowego rozsądku.

Tweets Defence24