Laserowe symulatory strzelań dla Łotwy. Zostaną użyte w ćwiczeniach z US Army

4 grudnia 2014, 18:00
Żołnierze sił Stanów Zjednoczonych i Łotwy w trakcie ćwiczeń Silver Arrow, podczas których używano systemu MILES.Fot. Sgt. 1st Class Helen Miller/US Army.

Spółka Cubic otrzymała kontrakt na dostawę systemu laserowych symulatorów strzelań MILES, przeznaczonego dla sił zbrojnych Łotwy. Urządzenia mają ułatwić prowadzenie wspólnych ćwiczeń z jednostkami US Army.

Systemy MILES będą instalowane zarówno na indywidualnej broni strzeleckiej, jak i na pojazdach łotewskiej armii. Dostawy mają zostać zrealizowane w 2015 roku, a wartość kontraktu wynosi 1,2 mln USD. Jego zakres obejmuje również świadczenie usług z zakresu wsparcia logistycznego dla systemów MILES.

Służby prasowe Cubic podkreślają, że to pierwszy „istotny” kontrakt na sprzedaż laserowych symulatorów strzelań na Łotwę od 2008 roku i jednocześnie pierwszy w historii, obejmujący również systemy MILES TVS przeznaczone dla pojazdów taktycznych (jak np. Humvee). Urządzenia tej klasy pozwalają na prowadzenie treningu force-on-force, w trakcie której obie strony wykonują „strzelania” symulowane za pomocą systemów laserowych.

System MILES TVS wykorzystuje technologię bezprzewodową do przesyłania informacji o sytuacji taktycznej, co umożliwia dowódcom bieżącą ocenę „strat” szkolonych jednostek. W komunikacie Cubic zwrócono uwagę, że realizacja kontraktu na system MILES pozwoli na rozszerzenie zdolności sił zbrojnych Łotwy do wspólnych ćwiczeń z wojskami Stanów Zjednoczonych i sojuszników.

Laserowe symulatory strzelań typu MILES były wykorzystywane między innymi w czasie ćwiczeń Silver Arrow 2014, odbywających się na Łotwie na przełomie września i października bieżącego roku z udziałem między innymi żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych oraz norweskiej kompanii zmechanizowanej wyposażonej w bojowe wozy piechoty CV-90. Jednym z priorytetów Łotyszy w związku z przeznaczaniem dodatkowych środków na obronę jest rozszerzenie międzynarodowej współpracy wojskowej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Stary Dziad
piątek, 5 grudnia 2014, 18:24

Ten karabin nie ma przystawki do MILES-a.

Tweets Defence24