Inspektorat Uzbrojenia prowadzi negocjacje z jednym oferentem dotyczące pozyskania 25 radiostacji VHF/UHF firmy Rohde&Schwarz i ich instalacji w 22, 23, 31, 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego i 33 Bazie Lotnictwa Transportowego. Wartość umowy ustalono na ponad 27,7 mln zł netto.
Zamówienie dotyczy dostawy 25 radiostacji VHF/UHF M3SR serii 4400, austriackiej firmy Rohde & Schwarz Österreich GmbH. Sprzęt ten służy do łączności lotniczej i wykorzystywany jest zarówno do komunikacji z cywilnymi jak i wojskowymi statkami powietrznymi. Radiostacje M3SR Serii 4400 działają w zakresie częstotliwości 100-512 MHz, co zapewnia pełne możliwości łączności i transmisji danych. Łączność jest kodowana i szyfrowana zgodnie ze standardami NATO. Stacje tego typu są szeroko stosowane w komunikacji cywilnej i wojskowej wielu krajów. Oprócz bezpiecznej transmisji głosu radiostacje umożliwiają wymianę danych w ramach systemów transmisji danych LINK11 i LINK22. Dodatkowo istnieje możliwość ich aktualizacji z wykorzystaniem nowych modułów sprzętowych i programowych.
W polskich siłach zbrojnych jest już wykorzystywanych 66 kompletów radiostacji VHF/UHF M3SR serii 4400, które dostarczane są od 2008 roku w różnych rodzajach sił zbrojnych. Ostatni kontrakt na te radia dotyczył 15 kompletów dla jednostek pływających Marynarki Wojennej i opiewał na ponad 11 mln zł netto. W związku z zaistniałą sytuacją Inspektorat Uzbrojenia w uzasadnieniu decyzji dotyczącej niekonkurencyjnego trybu realizacji kontraktu argumentuje następująco: „Konieczność zachowania pełnej kompatybilności sprzętowej radiostacji, co ma przełożenie na prawidłowe i niezawodne funkcjonowanie systemu łączności w każdych warunkach jest powodem konieczności uzupełnienia posiadanego stanu przez Siły Zbrojne RP takimi samymi radiostacjami, a w konsekwencji udzielenie zamówienia dotychczasowemu wykonawcy – jedynemu producentowi i dostawcy.”
Nowe systemy łączności zostaną zainstalowane na lotniskach wojskowych w Poznaniu, Łasku, Powidzu, Malborku oraz Mińsku Mazowieckim. W oparciu o powyższe przesłanki Inspektorat Uzbrojenia zastosował tryb negocjacji z jednym oferentem i wstępnie oszacował planowana wartość zamówienia na 20 149 608.58 PLN, jednak ustalona już w trakcie rozmów wartość zamówienia wyniesie 27 736 873.00 PLN. Jest to wartość bez podatku VAT. Negocjacje prowadzone są bezpośrednio z austriackim producentem, firmą Rohde & Schwarz Österreich GmbH z siedzibą w Wiedniu.
niech dorzucą do przetargu anteny bo sam znam przykład, że później żołnierze musieli klecić anteny z izolatorów i linek miedzianych - plus trochę książek nt. budowy anten
Bardzo dobrze, że potrafią. Jak spadnie bomba jądrowa to nie będzie można zamówić w TME nowej anteny a przetrwają tylko ci, którzy mają broń i potrafią zbudować antenę z drutu i kawałków ceramiki.
Powinien na taki rynek wejść Radmor.
Z czym?
Tiaaa Jakby nie można Made in Poland
A nasze też są kodowane i szyfrowane ???
Jaka firma z logo Made in Poland jest w stanie dostarczyć radiostacje z opcją: SATURN & HQ I/II ? Chcieć a móc to niestety problem wielu polskich firm.
Wybierz pierwszą z brzegu i przestań bzdury opowiadać.
CTM - NIE, Radmor - NIE, WB - NIE ? Transbit - NIE ? Cos przegapilem ?
wszystkie nasze ..
To sobie kup ...
Przyparlo ich Inspektorat uzbrojenia nie DAŁ rady wywalić tego zamówienia
Jakość R&S jest niebywała. Sam używam ich sprzętu na co dzień, to inna bajka i kultura techniczna.
Cena tez jest niebywala ... ale kto bogatemu zabroni ?
Gdzie Polskie firmy.. Diora, Eltra, Radmor... sprzedane....
Radmor został przejęty przez WB Electronics
no opłacałoby sie podtrzymac te firmy przez 30 lat na kroplówce z podatków, żeby można było od nich kupić 25 radiostacji w roku 2020. może.
To spróbuj posilać się raz na dekadę w miesiącu. To tym teście rozumu nabierzesz. I nie dla 25 tylko kilkaset dla polskiej i innych armii
A kto by ci to kupił jak sa firmy na Zachodzie robiące to lepiej i taniej:)
Radmor zdaje się istnieje, ma się nieźle i dostarcza dla państwowego odbiorcy sporo urządzeń. Eltra? Diora? No cóż, skoro w latach 80tych Unitra miała problem, by sprzedać te wytwory polskiej myśli technicznej do Iraku czy Bangladeszu to nie bardzo masz za czym płakać.
Ciekawe jak to się bedzie miało do systemów niejawnych zdominowanych przez firmę z USA, powien nieco przewrotnie z kapralem prowadzilismy wyniszczającą wojnę, z wąsatym wodzem ze wschodu tez, więc nigdy nie powinniśmy iść w systemy łączności tych państw, USA jak wypowiemy wojnę to 2 dnia się poddamy, i zostaniemy 54 stanem USA. Poważnie to serwujemy sobie kolejnego producenta, po Thomson, Harris, Radmor, ktoś zgarnął niezłą prowizję za kontrakcik i pozostawił problemy z logistyką dla wojska.
O ile wiem R&S w trybach niejwanych FH w pelni wspolpracuje z Harris. Nie ma problemu !!!
Widzisz Krak, tyle ze w Polsce kupujemy te radiostacje od 2008r wiec cos ci chyba nie wyszło:)
Był taki pomysł na początku lat 90tych żeby austriaki/niemcy weszły szeroko na nasz rynek łączności wojskowej, dobrze że mądrzy ludzie z SG WP postawili na amerykanów, kooperacja wojskowym sprzętem to sojusze, to finansowanie rozwoju w państwach zaprzyjażnionych itd, trudno mi pomimo tylu lat zaliczyć Austrie/RFN - tu mam pewną trudność - do sojuszników. Historia naszej państwowości to pokazuje. Pierwsze egz rdst Rohde&Schwarz do testowania w MW mieli po koniec lat 90-tych
Ladny kontrakt - GRATULACJE !!!