Reklama

Siły zbrojne

Łączność Rohde & Schwarz dla 5 baz polskiego lotnictwa

Fot. st. chor. Arkadiusz Dwulatek/CCDORSZ
Fot. st. chor. Arkadiusz Dwulatek/CCDORSZ

Inspektorat Uzbrojenia zawarł umowę dotyczącą instalacji 25 radiostacji VHF/UHF firmy Rohde & Schwarz w 22, 23, 31, 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego oraz 33 Bazie Lotnictwa Transportowego. Wartość transakcji zawartej w trybie negocjacji z jednym oferentem to zgodnie z pierwotnymi założeniami ponad 27,7 mln zł bez VAT a dostawy mają zostać zrealizowane do końca 2022 roku.

Jak informuje rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia, mjr Krzysztof Płatek, umowa została zawarta 28 sierpnia 2020 roku. Ostateczna całkowita wartość netto wyniosła 27 736 873,00 PLN. Postępowanie poprowadzono w trybie negocjacji z jednym oferentem, gdyż jak czytamy w uzasadnieniu:

Radiostacje planowane do pozyskania w ramach bieżącego postępowania są tożsame z 66 kompletami już pozyskanych radiostacji, co daje gwarancję bezpieczeństwa i sprawności eksploatacyjnej radiostacji będących już na stanie oraz zaspokoi potrzeby SZ RP. Zmiana wykonawcy spowodowałaby pozyskanie innego (nowego) typu radiostacji, co z kolei spowodowałoby duże trudności techniczne – brak możliwości pełnej i niezawodnej współpracy w zakresie transmisji danych i wymiany informacji pomiędzy pozyskanym nowym typem radiostacji, a radiostacjami VHF/UHF M3SR serii 4400.

Radiostacja M3SR Serii 4400. Fot. Rohde & Schwarz
Radiostacja M3SR Serii 4400. Fot. Rohde & Schwarz

Z uzasadnienia można się również dowiedzieć, że austriacka firma Rohde & Schwarz Österreich GmbH jest jedynym producentem tych urządzeń. Radiostacja  VHF/UHF M3SR serii 4400 służy do łączności lotniczej i wykorzystywany jest zarówno do komunikacji z cywilnymi jak i wojskowymi statkami powietrznymi. Radiostacje M3SR Serii 4400 działają w zakresie częstotliwości 100-512 MHz, co zapewnia pełne możliwości łączności i transmisji danych.

Łączność jest kodowana i szyfrowana zgodnie ze standardami NATO. Stacje tego typu są szeroko stosowane w komunikacji cywilnej i wojskowej wielu krajów. Oprócz bezpiecznej transmisji głosu radiostacje umożliwiają wymianę danych w ramach systemów transmisji danych LINK11 i LINK22. Dodatkowo istnieje możliwość ich aktualizacji z wykorzystaniem nowych modułów sprzętowych i programowych.

Zakup kolejnych tego typu urządzeń związany jest z konsekwentną modernizacją i unifikacją lotnisk i ich systemów łączności, zarządzania ruchem oraz nawigacji. Obecnie w Siłach Powietrznych i Marynarce Wojennej jest eksploatowanych łącznie 66 tego typu radiostacji. Po dostawie do 22, 23, 31, 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz 33 Bazy Lotnictwa Transportowego liczba ta wzrośnie do 91 radiostacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama